KIEUWSBODE ZATERDAG 3 AUGUSTUS 1940 De Kern ABONNEMENT Prijs f 1.50 p. kwartaal, bulten Zierikzee fl.80. Voor het buitenland f 10.00 p. jaar. Afzonderlijke nummers 6 cent. Ver schijnt dagelijks, behalve 's Zondags. Uitgave: N.V. de Zierikzeesche Nieuwsbode, Zierikzee, Schuithaven B 94 Tel. 32, Postgiro 137677 - Dir.A. J. de Looze - Uitg.-Red.M. J. Kosten 96STE JAARGANG No. 14405 ADVERTENTIES Prij»: 20 cent per regel, minimum 80 cent. Bij contract speciale prijzen. Grootte der letters naar plaatsruimte. „Succesjes" 60 cent. Inzending tot 's morgens 10 uur DE STRIJD TEGEN DE TUBERCULOSÈ Robert Koch's levenswerk Nadat Robert Koch op een avond van het jaar 1882 in kleinen kring had mee gedeeld, dat "hij den verwekker van de tuberculose had ontdekt, was zijn werk nog niet afgeloopen. Incegendeel het be gon pas. Want het was niet voldoende, den tuberkel-bacil te kennen, hij moest ook bestreden worden. Ruim acht jaar werkte Koch en op 4 Augustus 1890, dus 50 jaar geleden, volgde prompt de bekendmaking dat de tuberculine was uitgevonden, waarmede de strijd tegen de verwoestende ziekte kon worden aan gebonden. Vóór Koch hadden reeds tal van me dici gezocht naar de oorzaak der tuber culose, maar zonder succes. En geen won der, want de tuberkelbacil is van een heel bijzondere soort, met bijzondere eigenschappen en pretenties. Zoo ver tikt het disig het eenvoudig, zich op de gebruikelijke manier te laten kleuren en dus beter zichtbaar te worden; wei gert te groeien op een van de gewoon- lijk gebruikte voedingsbodems en is ten slotte uiterst klein. "Bovendien zijn er in de meeste tuberculeuze weefsels maar heel weinig exemplaren van te vinden. Koch vond er vaak pas een of "twee na dagen lang zoeken. Herhaalde proefnemingen Maar Koen was overtuigd, dat de tuberkel-bacil moest'bestaan. Reeds sinds 70 jaren was bekend, dat de tuberculose zich dikwijls uitte door de vorming van knobbeltjes en vandaar dan ook de naam (tuberculum is het Latijnsche woord voor knobbeltje). Koch sneed zoo'n knobbel tje in dunne schijfjes en legde het onder zijn microscoop, na ze op de gewone wijze gekleurd te hebben. Maar hij vond geen teciUtem. Een apder zou inu allicht geredeneerd hebben: dan zijn ze er waarschijnlijk niet. Koch ^ei: dan moet ik een andere kleurstof uitdenken, waar door ze wel zichtbaar worden. Tallooze proeven heeft hij moeten nemen, telkens) nieuwe schijfjes in telkens andere kleur stoffen leggen, soms dagenlang; dan werd er onafgebroken getuurd en gezocht, maar nimmer iets ontdekt. Maar hij zette door met de volharding van den man, die overtuigd is tenslotte tóch zijn doel te zullen bereiken. De meeste bacillen zijn niet bestand tegen een zuur of loog; ze verdwijnen zonder, een spoor achter te laten. Het bleek nu, dat de tuberkelbacil zuurvast was. Koch behandelde sputum van een t.b.c.-lijder eerst met zuur, zoodat alle andere ba cillen verdwenen, spoelde het zuur dan weg en kleurde het sputum dan met fuchsine en dan verschenen ze inder daad, als kleine rood gekleurde staafjes. Die staafjes moesten de tuberkel-bacil len zijn, want in sputum van menschen, die niet aan tuberculose lijden, vindt men ze niet. Volharding tot het uiterste Het verhaal is op deze wijze spoedig verteld. Maar niemand krijgt er een in druk door, welke een enorme volhar ding, tot doodelijke vermoeidheid toe, er door Robert Koch moest worden ten koste gelegd, eer hij zoo ver was, dat hij den vijand der menschheid onder zijn microscoop vóór zich zag liggen en welk een voldoening er iini hem was, toen hij op 24 Maart 1882 aan de vergaderde leden van het Berlijnsche Physiologische Genootschap in eenvoudige woorden kon mededeelen, dat hij den veroorzaker der tuberculose had ontdekt. Vóórdien had hij de proef op de som genomen. 218 dieren, als marmotten, ratten, konijnen, katten en muizen hadden hun leven moe ten laten om te bewijzen, dat, wanneer ze met gekweekte bacillen werden in geënt, inderdaad tuberculose kregen, ter wijl andere dieren, die niet waren in geënt en overigens op dezelfde wijze waren behandeld, niet door de gevreesde ziekte werden aangetast. Redder van millioenen menschenlevens En toen Koch zoo ver was, lag een nieuw terrein vóór hem, want nu moest het middel gevonden worden om den tu berkelbacil te lijf te gaan. Koch heeft het op verschillende manieren geprobeerd Hij heeft getracht ze te dooden door een goudverbinding in te spuiten bij den patiënt en dus de chemische methode toe .te passen; hij heeft den patiënt immuun trachten te maffen door inspui ting met tuberculine, het door hem, nu 50 jaar geleden aangekondigde preparaat. KONING GUSTAAF V a juist gébruik van eigen productie bronnen een levenskwestie" ZWEEDSCHE RIJKSDAG GEOPEND Troonrede van Koning Gustaaf De buitengewone zitting vain.den Zw'eed1- sehen rijksdag is gisteren. doer Koning! Gustaaf met >een troonrede geopend1. Daar in verklaarde de koning: in den b'ijZon- deren toestand1, welke door den Europee- schen oorlog ontstaan is, is een onver minderde waakzaamheid over de Zweed- sche bhiten- ien biiinenlandsche paraat-, beid noodzakelijk. Met bet qog op de verzorging van het volk' is een juist ge bruik van de eigen proiduetiebroinimen meer dan ooit ©en levenskwestie. Om het hpofd te bieden aan de drei gende w©rklo,osheid! zouden veelomvat tende maatregelen noodig kuinpen worden Ter dekking van de Vereischte staatsuit gaven moeten nieuwe uitwegen gevon den worden. In verschillend opzicht kun nen voorstellen verwacht worden. Die Zwieedsche buitenlandsche politiek is ongewijzigd. Het is mïjfn vaste wil' betrekkingen van vriendschap naar alle kanten te onderhouden). Opvermoeid streef ik ier inaar, mijln land buiteni den oorlog te houden ©n vrijheid en zelfstandig heid te handhaven. De eenheid en vast beradenheid van mïjn volk geveni miij! het Ibieste vertrouwen dat in deze richting vorderingen zullen worden gemaakt. Aan den Rijksdag is een aanvullende begrooting voorgelegd, waarin uitgaven Zijin opgenomen tot een bedrag van on geveer 110 milüoen kronen. De grootste post betreft de oorlogsverzekering van den staat, waarvoor 53 millioen kronen aangevraagd worden. Voorts worden vjoor het ministerie van defensie, voor den bouw van versterkingen 41 mill, kropen gevraagd en voor de verbetering van vliegvelden Mjtna 2 millioen kronen. Het ministerie van landbouw vraagt 2.6 milüoen, waarvan 2.25 millioen voor de aanschaffing van gasgeneratoren voor tractoren en terwijl voor de vloiot 6" millioen kronen worden, gevraagd. HET DUITSCHE LEGERBERICHT Engelsche convooien aangevallen Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakte gisteren bekend: Kapitein-luitenant Rollman heeft met zijn duikboot een vijandelijke duikboot tot zinken gebracht. Hierdoor heeft deze duikboot tijdens twee tochten in korten tijd twaalf bewapende vijandelijke koop vaardijschepen met een gezamenlijken in houd van 74.338 brt., den Britschen tor pedojager Whirlwind en een duikboot vernietigd. In het Zuidelijk deel van den Atlan- tischen oceaan is het tot gevecht gekomen tusschen een Duitsehen hulpkruiser en den Britsehen hulpkruiser „Alcantara." Hierbij kreeg het grootere, zwaar bewa pende vijandelijke schip met een inhoud van 22.209 brt. zware treffers, o.a. aan De tuberculine is niet in alle gevallen afdoend en de grootste verdienste van Robert Koch blijft de ontdekking van den bacil. Daarmee immers baande hij den weg voor het verdere onderzoek en de bestrijding der tuberculose voor andere geleerden. En wïji kunnien zeggen, dat duizenden en duizenden, die anders ten doode zouden zijn opgeschreven, door Koch's werk voor het leven zijn gered. de machines, zoodat het den strijd moest staken en in de haven van Rio de Janeiro een toevlucht moest zoeken. De Duitsche hulpkruiser zette zijn reis voor het ten uitvoerleggen van zijn taken volgens plan voort. li I I Duitsche eenheden gevechtsvliegtuigen vielen op 1 Augustus afzonderlijke kleine konvooien, alsmede verscheidene alleen- varende bewapende vijandelijke koop vaardijschepen voor de monding van de Humber, in het Kanaal van St. George en voor Yarmouth met bommen aan. Hierbij werd een koopvaardijschip tot zinken gebracht; twee andere koopvaar dijschepen, een tankschip en een mijnen veger werden zwaar beschadigd. Een nieuwe, groot effect sorteerende aanval werd ondernomen op een vlieg tuigfabriek in Norwich. De van geringe hoogte geworpen bommen van zwaar kaliber troffen de werkplaatsen en ver oorzaakten hevige branden' en verschei dene ontploffingen. Een vliegtuig heeft op 31 Juli in de Noorsche wateren een vijandelijke duik boot vernietigd. In den loo(p) van gistermiddag pro beerden acht Britsehe bommenwerpers van het type Bristol-Blenheim een aan val te doen op het vliegveld Querqueville bij Cherbourg. Door te juister tijd op tredende jachtvliegtuigen en het vuren der luchtdoelartillerie gelukte het alle acht vliegtuigen neer te schieten. Bij een poging om Nederlandsch ge bied aan te vallen werden opnieuw twee Bristol-Blenheim vliegtuigen tijdens een luchtgevecht neergeschoten. In den nacht van 1 op 2 "Augustus vlogen wederom Britsche vliegtuigen bo- van West-Duitschland. De neergeworpen bommen richtten geen schade aan mili taire objecten aan, doch wel gedeeltelijk aanzienlijke schade aan woningen in de omgeving van Keulen/ waarbij enkele bur gers werden gedood of gewond. De vijandelijke verliezen aan vliegtui gen bedroegen op 1 Augustus in totaal tien vliegtuigen. Een eigen vliegtuig wordt vermist. ITAUAANSCH LEGERBERICHT Engelsch vlpoteskader bestookt Het hoofdkwartier van het Italiaansche leger meldt: Een vijandelijk vloqteskaider, dat van Gibraltar kwam en uit twee slagsche pen, twee vliegkampschepen en kleinere eenheden bestond, is door de Italiaan- sche vliegerafdeelingen ten Zuiden van het eiland Formentera (Balearen) ont dekt en ondanks zwaar luchtdoelgeschut hevig met bommen bestookt. Met stellig heid werden eenige eenheden, waaronder een slagschip, waarop een duidelijk te onderscheiden brand uitbrak, met bom men van zwaar kaliber getroffen. Eén Italiaansch vliegtuig is niet teruggekeerd. In den afgeloopen nacht heeft de tor pedojager Vivaldi in het centrale deel van de Jonische Zee de Engelsche duik boot Oswald, met een water verplaatsing van 1500 ton, uitgerust met een stuk 12 cm. geschut en acht torpedobuizen, geramd en vervolgens met een torpedo tot zinken gebracht. Van de uit 55 kop pen bestaande bemanning heeft de tor pedojager Vivandi 52 man gered en ge vangen genomen, onder wie commandant, corvetten-kapitein David Frazer. Alle ge redden zijn ongedeerd. In Oost-Afrika heeft het Italiaansch© luchlwapen Butana in den Soedan ge bombardeerd en in het gebied van Cas- sala - een afdeeling pantserwagens be schoten, waarbij acht wagens vernield en de vluchtende bemanningen onder het vuur der machinegeweren genomen werden. De Italiaansche inlandsche afdee- j lingen hebben Debel op 45 kilometer ten Zuiden van Moyale bezet, een hevigen tegenaanval van den vijand afgeslagen J en dezen zware verliezen toegebracht. STRAATVERLICHTING EN VERDUISTERING «Luchtbeschermingsverlichting» Ter nadere toelichting op zijn circulaire van 29 Juli deelt de secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van binnenlandsche zaken aan de burge meesters mede, dat het gebruik van de openbare straatverlichting in beginsel verboden blijft. Ter verkrij'ging van eem minimale straatverlichting op enkele pun ten zal echter in daarvoor in aanmerking komende gemeenten door de rijksin spectie luchtbescherming de mogelijkheid worden' bezien een openbare luchtbe schermingsverlichting tot stand te bren gen. Dit zal in overleg met den betrok- ken burgemeester c.q. met het hoofd van den betreffenden dienst ter plaatse ge schieden. Zoolang dit overleg niet heeft plaats gehad, mag geen wijziging in den huldi gen stand van zaken ten aanzien van de openbare straatverlichting worden ge bracht en moeten geen plannen daartoe worden ingezonden. De eischen, waaraan de openbare lucht beschermingsverlichting moet voldoen, zullen binnen enkele dagen door de in spectie aan de burgemeesters van de voor deze verlichting in aanmerking ko mende gemeenten worden toegezonden. ROTTERDAMS OPBOUW zal 15 jaar duren Ir. W. Witteveen, dien de Rijkscom missaris belast heeft met den wederop bouw van Rotterdam, heeft Donderdag in den Rótterdamschen gemeenteraad een uiteenzetting van zijn plannen gegeven. De „Deutsche Zeitung" weet hierover te melden, dat ir. Witteveen de geruchten als zou zijn plan reeds gereed zijn, ten stelligste heeft tegengesproken. Volgens ir. Witteveen zal de opbouw van Rotterdams binnenstad vijftien jaar duren. De vraag, of voor dezen weder opbouw bij voortduring de noodige gel den en credieten ter beschikking zullen staan, speelt hierbij! een bél'angiijike rol. Men moet wel in het oog houden, dat de opruimingswerkzaamheden eigenlijk slechts tien weken gevorderd zijn. Zij zullen in anderen vorm en onder lei ding van de Nederl. Heide-Maatschappij nog in 1941 voortduren. Vóórdat het groote plan van den wederopbouw uit gevoerd kan worden, moet nog buiten gewoon veel werk verzet worden. Voor- loopig dient men geduld te oefenen voor zoover het den wederopbouw, der bin nenstad betreft. De Rotterdamsche bouwpolitie weet voorloopig nog slechts, wat er niet ge daan zal worden. Dat hierdoor het ini tiatief der Rotterdammers zelf eenigs- zins geremd wordt, is helaas niet te ver mijden. Vanzelfsprekend kunnen echter uit de kringen der Rotterdamsche bevol king nog geen plannen voor groote ob jecten naar vören komen. Zoolang de oorlog duurt, zou bovendien de uitvoe ring voortdurend gevaar loopen. Ook de overheid wacht liever nog wat met het opstellen van groote projecten. Hoe de ontwikkeling van het nieuwe Rotterdam ook zal zijn, het staat wel vast, dat de Coolsingel het hart van de stad zal blijven. Hoe Rotterdam precies zal worden, is nog niet te zeggen, het is niet te voorzien, welke eischen het jaar 1950 zal stellen. Vijftien jaren van hyd werken, dat is de toekomst van Rotterdam, waar de lust tot arbeid en de eerste symptomen van nieuw leven reeds te zien zijn. J. C. SMUTS, •minister-president der Zuid-Afrïkaansche Unie, die het verlangen van 60,000 vrouwen afwees om met Duitschland vrede te maken. Met het nog op de inventarisatie van textielgoederen en de voorbereiding daar van, adviseert de directeur van het rijftcs- tbhreau voor de distributie van textiel,- producten aan de winkeliers in hun eigen bblang om hun zaken Zaterdagmiddag lV|an 2 ujur af vopr het publiek te sluiten, De strijd tegen de t.b.c. was Robert Koch's levenswerk Straatverlichting en verduistering Luchtbeschermingsverlichting Rotterdam's opbouw zal vijftien jaar vorderen Steun bij Ziekenhuisverpleging voor Schouwen en Duiveland Afscheid van den heer Hanssens als burgemeester van Stavenisse DE VERDUISTERING In bet belang van de naleving van de bepalingen ten aapzien van de verduis- ring: Zonsondergang 3 Aug. 21 uur 26 min. Zonsopgang 4 Aug. 6 unr 7 min. Maan op: 4 A ug. 5,20 5 Aug. 6,4 L Maan onder i 19,40 20,11 Hoog- en Laagwater te Zierikzee Hoogwater: Laagwater: 4 Aug. 2,57 15,13 8,20 20,47 5 Aug. 3,43 15,54 8,59 21,24 By de vroeger geldende tydsaanwyzing dient 1,40 uur te worden bygevoegd. ROOKEN WORDT DUURDER door de accijnsverhooging Hoe na den Nederlander het rooken aan het hart ligt, blijkt uit de groot© belangstelling van het publiek voor het wel en wee van den sigaren- en siga rettenhandelaar. Iedere nieuwe bepaling wordt met aandacht gevolgd en zoo is ook de aangekondigde verhooging van den accijns thans het gesprek van den dag. Hoe zullen in de toekomst de prijzen in den detailhandel hierop reageeren? In de kringen van klein- en groothandel en van de fabrikanten houdt men reke ning met een prijsverhooging. Hun standpunt is, dat de belasting- verhooging te groot is om geen rol te spelen bij de prijsbepaling. Men wijst ons er op, dat de belastingverhooging voor een pakje sigaretten van 25 ct. (een tegenwoordig veel gevraagde klasse) een en een kwart cent bedraagt. Voor een sigaar van zes cent (wij nemen hier de zoogenaamde „volkssigaar") komt de extra-heffing ongeveer op een halven cent neer. De fabrikanten zijn er van overtuigd, dat een prijsverhooging van het product thans niet meer te voorko men is. Reeds lang zou de noodzaak ge voeld zijn om de prijzen aan de ingetre den kosten verhooging aan te passen. Daar de fabrikanten voor een groot deel tot dusver nog met oude voorraden gewerkt hebben, kon de vèrhooging uit gesteld worden. Dit zou toch anders ge worden zijn, zoodra de later aangevoer de (endoor hoogere transport- en ver zekeringsuitgaven belaste) tabakken, si garettenpapiersoorten enz. verwerkt zou den worden. En daar is de fabricage thans aan toe. Ten aanzien van prijs- verhoogingenvan het product zijn ech ter nog geen beslissingen genomen. In ieder geval zal afgewacht moeten wor den of (efventueele prijsstijgingen al of niet meer zullen bedragen dan de ac cijnzenverhooging bedraagt. KERKNIEUWS BURGH. Zondag 4 Augustus. Ned. Herv. Kerk: 'svoorm. 10.30 ure, ds. Sa- raber (extra coli. Kerk). Ned. Herv. Kerk. Door verhindering van ids, Adriapi zijp de kerkdiensten als vbügt gewijlzigd: SEJROOSKERKE. 8 uur, ids. Saralbler1. KERKWERVE. 3.30 uur, ds, van Griet- huijsen, IZONNEMAIRE. 3 uur, ds, Veen. RENESSE, (Evangelisatie Zondag 4 Aug, geen dienst |ry

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 1