ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 1 AUGUSTUS 1940 OPGEH< E en krachtige poging daartoe, is ge daan in de stichting van de Ne derlandsche Unie, die idoor den Rijkscommissaris „met welwillende be langstelling" wordt beschouwd. De paar andere pogingen met hetzelfde of een dergelijk doel, zijn gelukkig spoedig en geheel overschaduwd door den oproep van de heeren Linthorst Homan, de Quay en Einthoven. Hun oproep heeft 'een golf van nieuwe hoop in menig hart gewekt, zooals bleek uit den stroom van adhaesiebetuigingen, die in enkele dagen binnenkwamen. De Kern ABONNEMENT Prijs f 1.5,0 p. kwartaal, buiten Zierikzee fl.80. Voor het buitenland f 10.00 p. jaar. Afzonderlijke nummers 5 cent. Ver schijnt dagelijks, behalve 's Zondags. Uitgave: N.V. de Zierikzeesche Nieuwsbode, Zierikzee, Schuithaven B 94 Tel. 32, Postgiro 137677 - Dir.A. J. de Looze - Uitg.-Red.M. J. Kosten 96STE JAARGANG No. 14403 ADVERTENTIES Prijs: 20 cent per regel, minimum 80 cent. Bij contract speciale prijzen. Grootte der letters naar plaatsruimte. „Succesjes" 60 cent. Inzending tot 's morgens 10 uur NEDERLAND'S TOEKOMST gericht op concentratie in Vaderlandichen zin 1^ e eerste, die een precies antwoord gaf op eenige van de vele vragen, die in onzen tijd in het hart van de meeste Nederlanders opkomen, was de Rijkscommissaris Rijksminister Dr. Seyss Inquart in zijn rede in den Haagschen Dierentuin. De belangstellende lezer zal het verslag van deze redevoering wel hebben be studeerd. Nadrukkelijk heeft Dr. Seyss Inquart gezegd, dat ons volkskarakter, niet door de Duitsche bezettende overheid zal worden onderdrukt, dat ons geen we reldbeschouwing zal worden opgedron gen; ook onze vrije meeningsuiting wordt slechts beperkt door de noodzakelijk heden van de bezettingsmacht. Dr. Seyss Inquart heeft ondubbelzinnig en op een wijze, die geen plaats laat voor tweeërlei uitleg, verklaard, dat het Nederlandsche volk de gelegenheid heeft, zelf te beslissen over de vraag, of en hoe het in de toekomst vrij en zelf standig zal bestaan. Welken regeerings- vorm wij dan, wanneer eenmaal de vrede in Europa zal zijn teruggekeerd, zullen hebben, zal van on2e eigen houding en ons eigen inzicht afhangen. Het eenige, wat de Duitsche bezetter van ons ver langt, is, dat bij de eindbeslissing 6ver onzen regeeringsvorm de Nederlanders geen anti-Duitsehe houding zullen aan nemen, maar met Duitschland zullen sa menwerken. Een tweede lichtpunt aan den duisteren toekomsthemel was het feit, dat ook de heer Janke deze zélfde punten uit Dr. Seyss Inquart's rede nog eens op de dageliiksehe persconferentie heeft onder streept. Zeer positief staat nu vast, dat de Duitsche bezetting tijdelijk zal zijn, want het Nederlandsche volk zal wel zoo verstandig zijn, de geboden kans aan te grijpen en zijn onafhankelijkheid door een doelbewuste houding te her overen. De poging tot concentratie Die oproep en de daarbij gegeven toe lichtingen heeft ieder kunnen lezen en zij behoeven daarom weinig commentaar. Intusschen kan ook deze poging slechts slagen op conditie, dat ieder onzer door drongen is van de noodzakelijkheid van het persoonlijk offer, dat hij zal hebben te brengen. Wij hebben vroeger veel en dikwijls gesproken over de offers, die wij moeten brengen, wilden wij ooit tot een gezonde samenleving komen. In de practijk kwam er echter zoo weinig van terecht en wij sukkelden maar zoo'n beetje op den ouden weg voort. Met dat gesukkel cfient het nu voor goed uit te zijn. Willen wij niet onder gaan in de dynamiek van dezen tijd en als het ware verpletterd worden on der de wielen van den Jaggernautwagen, die ook over ons land stormt, dan zullen wij, hoe pijnlijk het ook zij, veel van wat ons dierbaar was uit traditie, moeten opgeven, voor goed. Geen critiek meer, maar lamen vooruit Wie de beide brochures „Aanpakken!" en „In vaderlandschen zin" van Mr. Linthorst Homan heeft gelezen, zal tot zijn verwondering hebben moeten con- stateeren, dal zoo spoedig na de „harte- kreet" reeds een „antwoord op veel cri tiek" moest volgen. Waarom, zoo zal hij zich hebben afgevraagd, moest reeds nu een geheele brochure gewijd worden aan de beantwoording van „veel critiek?" Laten wij, nu de Duitsche overheid ons de vrijheid laat, ons in Nederland- schen zin te concentreeren, daarvan dankbaar gebruik maken; erkentelijk zijn dengenen, die zich 'hebben gegeven om opnieuw leiding te brengen, waar wij tot nu toe slechts verslagenheid en on derlinge verdeeldheid kenden; en ook onze persoonlijke kleine wenschen en vitterijen voor goed op stal zetten, om Dr JOSEF TISO de president der Slowaaksche repu bliek, die met den Duitschen minister van buitenlandsche zaken te Salzburg besprekingen voerde. Oplossing van Balkankwesties Noord tegen Zuid Dobroedsja geruild Naar de „Popoio di Rotaa" in een brief suit Boedapest bericht, zullen de onderhandelingen) tussehem Rumenië, Bul garije en Hongarije spoedig beginman. Men kan als vrijave! zeker aamimemeni, dat Bulgarije de Zuidelijke Dobroedsja zal terugkrijgen, doch daarentegen va'n de Noordelijke Dobroedsja zajj moeten afzien, teneinde Rumenië niet van de Zwarte Zee af te snijden en zoodoende geen nieuwe verwikkelingen te scheppen. De Bulgaren in de Noordelijke Dofbfcoedsja zullen naar liet Zuiden verhuizen, waar riji de plaatsen zullen innemen van de Rumenen, die naar hun vaderland rijn teruggekeerd. De Dobroedsja, thans nog Rumeensch blezit en in de taal van dit llajnd Dior. brogea geheetem, heeft een oppervlakte van 23.262 vierk. K„M. en telt 811.330 in woners, voornamelijk Rumenen, Bulgaren, Russen en Turken. Eens was de Do broedsja wegens het gebrek aan water een woeste steppe, thans is dit gebied tussehem den benedenloop van den Do- nau en de Zwarte Zee grootendeels iin cultuur gebracht. De hoofdstad Constan- za is Rumenië's belangrijkste toegang tot de Zwarte Zee, met (uitvoer van koren en petroleum. Het hoofddeel van de Dobroedsja kwam in 1878 van Turkije aan Rumeinië, dat in den tweeden Balka|nioorülog, in 1913, ook de Bulgaarsche Dobroedsja kreeg. HET DUITSCHE LEGERBERICHT Het opperbevel van de Duitsche weer macht deelde gisteren mee: Door de slechte weersomstandigheden was het Duitsche luchtwapen gedwongen zijn activiteit te beperken. Desondanks werden, behalve verkenningsvluchten naar de Oost. en Zuidkust van Engeland, de vliegtuidfabriek in Filton, alsmede de ha veninstallaties van Swansea en Plymouth in den nacht vajn 30 op 31 Juli met bom men aangevallen. In den nacht van' 30 op 31 Juli hebben slechts enkele Britsche vliegtuigen boven West.Duitschland gevlogen. Door de neer geworpen bommen werd geen materieels schade aangericht en werden geelni perso. men getroffen. Twee binnenvliegende vliegtuigen wer den door onze jagers neergeschoten'. Naar eerst thans bekend geworrden is, zljh op 29 Juli in totaal 21 Brifsche vliegtuigen neergeschoten. Een dezer dagen, aldus het DNB uit Oslo, is een onbewapend Noorsch kustvaartuig door een Engelsch vliegtuig met bommen bestookt. De Noorsche bemanning begaf zich daar op in de reddingbooten. Op weg naar de kust werden deze booten door het vliegtuig vervolgd en de schipbreukelin gen werden blootgesteld aan machinege weervuur. Een man werd gedood en twee mannen, waaronder de kapitein, zwaar gewond. met en achter het driemanschap van de N.U., dat in contact staat en blijven zal met de Duitsche autoriteiten, aan den opbouw gaan op de puinhoopen van de oude maatschappij! DUITSCHLAND'S STRIJD TEGEN ENGELAND «Elke dag en elk uur ii toegeslagen» Sedert de beëindiging van den veldtocht in Frankrijk zijn de zuiver militaire ge zichtspunten achter de politiek op den achtergrond geraakt, te meer daar geen groote operaties zijn gemeld. Als gevolg hiervan aldus is gisteren van militaire zijde opgemerkt is hier en daar de indruk ontstaan, dat Duitschland den oor log tegen Engeland op halfslachtige wij ze voert. Niets ware minder waar zoo verklaart men verder dan deze op vatting. Duitschland voert den oorlog te gen Engeland even vastbesloten en even zeker van de overwinning als de oorlogen tegen Polen en Frankrijk. Het gewicht van de offervaardigheid in dezen oorlog rust alleen op de schouders van eenige duizenden mannen, de bemanningen der duikbooten en torpedomotorbooten en de vliegers. De wijze van oorlogvoeren tegen Engeland is zooals vanzelf spreekt, an ders dan de oorlogvoering tegen Frank rijk, waar een leger van millioenen in het veld stond. De middelen, die thans in den strijd tegen Engeland worden gebruikt, laten tengevolge van het eigen karakter dezer wapenen slechts toe, dat een beperkt aantal strijders in het 'vuur komt. De Duitsche duikbooten en torpedomotor- booten, de gevechts- en jachtvliegtuigen kunnen worden vergeleken met de punt van een zwaard, dat in de hand van een ervaren strijder ligt. Deze strijder is het Duitsche volk, aldus D.N.B. Wanneer men de vraag hoort: „Wan neer zal Duitschland dan éindelijk toe slaan?", dan kan hierop slechts worden geantwoord: „Vijf weken zijn verstreken sedert den dag van den wapenstilstand. Eiken dag en zelfs ,ejk uur is toegesla gen. Elke dag brengt nieuwe successen van het duikbootwapen, nieuwe succes rijke aanvallen van de Duitsche torpedo- motorbooten, aanvallen van de gevechts vliegtuigen en succesrijke luchtgevechten van de jagers boven het Kanaal en boven de Engelschc kust. Al deze prestaties eischen van eiken deelnemer de grootst mogelijke offervaardigheid. De eenheden van de oorlogsmarine heb ben volgens mededeelingen van het op perbevel van de weermacht van 5 Juni tot 31 Juli in totaal ongeveer 936.000 ton scheepsruimte der vijandelijke koop vaardij tot zinken gebracht. Dat komt neer op een wekelijksch gemiddelde van 187.000 br. reg. ton. Het luchtwapen meldt voor hetzelfde tijdvak een totaal van 334.000-br. reg. ton. In totaal is dus 1.270.000 br. reg. ton tot zinken gebracht. Een verlies van meer dan 250.000 ton scheepsruimte per week kan ook Engeland olp1 den duur niet verdragen. Deze cijfers zijn slechts minima, want hierbij zijn niet de talrijke handelsschepen inbegrepen, die door bommen zwaar zijn beschadigd. In hetzelfde tijdvak .heeft Engeland niet minder dan 370 vliegtuigen verloren. Het werkelijke verlies aan vlieg tuigen moet echter belangrijk hooger worden geschat, daar vele getroffen vlieg tuigen voor den strijd niet meer bruikbaar zijn. Op bevt van het een gro biliseert o/x>erhev>elhebber leger, wordt thans troepen gedemo- Stoomboot op het JJsselmeer door vliegtuig beschoten Twee dooden, vier zwaar gewonden Woensdagmiddag is de boot „DelJs- sel" van den dienst Amsterdam—Zwolle, onderweg door een Engelsch vliegtuig met bommen en mitrailleurvuur bestookt, waardoor twee opvarenden, de heeren J. Hofman uit Kampen, sergeant bij den Opbouwdienst en H. Kummer uit Zwolle, werden gedood. Vier personen, twee hee ren en twee dames, werden zwaar ge wond, een aantal anderen kreeg lichtere kwetsuren. Des middags te drie uur kwam de boot te Kampen aan. De opvarenden deel den mede, dat het schip, een passagiers- en vrachtboot, een kwartier varens bui ten den Ketel, op het IJselmeer, door een Engelsch vliegtuig was aangevallen. Het toestel kwam uit de wolken neerge- doken en wierp twee bommen omlaag, welke achter het schip in het water vielen en ontploften, zonder schade aan te richten. Het vliegtuig viel ten tweeden male aan en gooide thans drie bommen uit, welke voor het schip in het water vielen, doch niet lontploften. Nu keerde het vliegtuig voor den derden keer te rug en bestookte het vaartuig met mi trailleurvuur. Dit mitrailleurvuur ver oorzaakte 2 dooden en 4 gewonden. Een geneesheer, die aan boord was, verbond de gewonden voorloopig. Te Kampen werden de dooden en gewonden met behulp van manschappen van den Opbouwdienst van boord gehaald en naar het ziekenhuis gebracht. Zwaar gewond werden de heeren J. ten Teij uit Amsterdam en G. J. ter Pel uit Enschede, en de dames Maria Pot uit Amsterdam en Trijntje Kors uit Sassen- heim. De lichtgewonden hooren allen te Kampen thuis en konden, na te zijn ver bonden, naar hun woningen terugkeeren. Da kapitein vertelt „Alles speelde zich in minder dan geen tijd af", zoo vertelde kapitein Berends. „Het i)vas precies 1.40 uur en we waren niet ver meer van den Ketelmond af. Ik heb wel iets gehoord, maar niets gezien. Er vielen twee bommen achter en drie voor het schip, ik schat op een afstand van vijftig meter van de „IJssel". Ik stond zelf aan het roer en riep den passagiers toe dekking te zoeken en zoo veel mogelijk plat te gaan liggen. Er waren ongeveer 65 personen aan boord. Vooral bij de tweede duikvlucht van 't vliegtuig, dat ik toen duidelijk heb kun nen waarnemen, want ik was naar de stuurboordreeling geloopen, waren de pas sagiers door grooten schrik bevangen. Nogmaals riep ik zoo luid mogelijk allen toe, dat zij vooral dekking moesten zoe ken, want de mitrailleurkogels vlogen om ons heen. Ik zelf zocht in de stuurhut achter allerlei jassen zooveel mogelijk dekking. Toen het vuren ophield en ik den toestand aan boord opnam, bleek mij, dat er verscheiden menschen waren getroffen. Een jongeman van 24 jaar, een zekere v. d. Meer, lag dood in het gangboord. Een ander, een zekere Kummer, iemand van naar schatting 45 jaar, was getrof fen door de scherven van de bommen en overleed na korten tijd. Alle leden van de bemanning, voor zoover zij niet behooren. tot het machine- personeel, want dat bleef rustig aan zijn taak, hielpen zooveel mogelijk de ge wonden te verbinden. Het mag een won der heeten, dat er niet. meer slacht offers onder de passagiers waren. De kogel, die de trapleun ing op twee plaat sen heeft doorboord, is door een ruit naar binnen geschote n. Vlak daaronder stond een kinderwag ;en met een klein kind er in. KORT EN B ONDIG De Noorsche nrijpfc fedi rijven in de pro vincie Tromdelag. m JV lidden-Noorwegen hebben de een na <d> en, ander hun werk zaamheden weer hiel 'vatAlle .steenkolen len ijzermijnen rij|m thaais geheel in be drijf. De Hongaarsche v/ijnoogst zal dit jaar tehgevolge van de ongunstige weersom standigheden zeer slee ht uitvallen. Zoo wordt bijvoorbeeld l ui it het wijngebied van Tokaje gemeld., dat.1 75 pet. van den wijnoogst dit jaar door peromos- phora en meeld auw vernietigd is.Ook in de overige wijn gebie iden van Hongarije worden de oogstv oori lïtriohten even on gunstig beoordeel d. Nederlandsche Unie concen treert in vaderlandichen zin De oorlogvoering tegen Engeland is anders dan die tegen Frankrijk Ruiling tusschen Rumenië en Bulgarije van de Dobroedsja Passagiersschip op IJsselmeer door Britsch vliegtuig beschoten Oproep tot de jeugd voor hulp in den landbouw LEON DEGRELLE; de leider der Belgische Rexisten, ia in gezelschap van eenige journalisten die hem te Parys hebben afgehaald, te Brussel i DE VERDUISTERING In het belang van de naleving van de bepalingen ten aanzien van de verduis- ring: Zonsondergang 1 Aug. 21 uur 30 min. Zonsopgang 2 Aug. 6 uur 3 min. Maan op: 2 Aug. 2,55 Maan 'onder: 18,28 Hoog- en laagwater te Zierikzee Hoogwater: Laagwater: 2 Aug. 1,21 13,41 6,57 19,28 By de vroeger geldende tijdsaanwijzing dient 1,40 uur te worden DE NEDERLANDSCHE UNIE telt reeds een half millioen leden Steeds meer landgenoten sluiten zich in „De Nederlandsche Unie" aaneen en scharen zich' achter het driemanschap mr. Linthorst Homan, prof. de Quay, mru Einthoven. Zoo meldt „De Tijd", dat naar schatting Maandagavond het aantal men schen, dat zich achter „De Nederlansche Unie" had geschaard, het half millioen was gepasseerd! Het genoemde blad schrijft over de drukte op het hoofdkantoor van de „N.Ui in de Alexanderstraat te 's Gravenhage, loimi. het volgende: „Brieven.lbrieven, brieven}, iedere post brengt ze met manden tegelijk bilninen Brieven, daar zijn eenvoudige bij, sim pele adhaesiebetuigingen, maar ook lange met vele betuigingen, van sympathiek meeleven en goede raad; daar zijn lijs ten Ibiji vhn 10, 20, soms van meer dan 100 naemn tegelijk; een lijst van 50 artsen komt juist uit de enveloppe, even later een van 60 jongelui, allen leerlingen van een of anderen handelscursus. Nog later een van 54 mijnwerkers uit Spekholzer. heide en zoo uit alle doelen van het land en uit allie lagen van de bevolking. Er zijn brieven bij1 met geld zendingen soms een paar postzegels bijl wijze van penningske der weduwe, een andere maal bankpapier. Ben telegrafische gift van f 5000 kwam zoo juist binnen etni zoo gaat het maar voort. Er komt geen eind aan. Maandag was het nog drukker dan' de laatste dagen van de vorige week". Dinsdag 6 Augustus zal de eerste open bare vergadering in ons land van de N.U. worden gehouden en wel te 's- Gravenhage in het Gebouw v. Kunsten en Wetenschappen. Als sprekers zullen optreden mr. L. Einthoven, mr. J. Lint horst Homan en prof. dr. J, E, de Quay.)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 1