ZIERIKZEESCHE HIEUWSBODE WOENSDAG 31 JULI 1940 OP6JEN De Kern ABONNEMENT Prijs f 1.5O p. kwartaal, buiten Zierikzee fl.80. Voor het buitenland f 10.00 p. jaar. Afzonderlijke nummers 5 cent. Ver schijnt dagelijks, behalve 's Zondags. Uitgave N.V. de Zierikzeesche Nieuwsbode, Zierikzee, Schuithaven B 94 Tel. 32, Postgiro 137677 - Dir.: A. J. de Uooze - Uitg.-Red.: M. J. Kosten 96STE JAARGANG No. 14402 ADVERTENTIES Prijs: 20 cent per regel, minimum 80 cent. Bij contract speciale prijzen. Grootte der letters naar plaatsruimte. „Suecesjes" 60 cent. Inzending tot 's morgens 10 uur Slechts met korte pauzen heeft Zondag de onder leiding van Cordell Huil staan de commissie der Pan-Amerikaansche con ferentie vergaderd om den definitieven tekst van de resolutie inzake de Europee- sche bezittingen in Amerika op te stellen Op verlangen van Argentinië en Gua temala zullen de Falkland-eilanden en Belice (Britsch Honduras) niet in het mandaatstelsel worden opgenomen. De commissie voor neutraliteitskwesties ver wierp het voorstel van Uruguay, de drie- mijlszone tot 45 zeemijlen uit te brei den. Er ontstond in het geheel geen discussie over het door Cuba ingediende maar door andere landen weldra verwor pen voorstel, de in Amerikaansche havens geïnterneerde of opgelegde schepen te requireeren voor het inter-Amerikaansche scheepvaartverkeer. Dinsdag werd de plechtige slotzitting gehouden. Dinsdagavond vertrekt de Noord-Amerikaansche delegatie weer. Of schoon de definitieve accoorden nog niet vastgelegd zijn, is bekend geworden, dat alle economische vraagstukken verwezen zijn naar de inter-A merikaansche commissie, welke permanent te Was hington zetelt. Alle kwesties betreffende de neutraliteit zullen aan de juristen commissie te Rio de Janeiro worden voorgelegd. Met de door deze commissie uitgewerkte voorstellen is in beginsel in stemming betuigd. De definitieve beslui ten zijn echter nog niet bekend. Washington heeft alles, waarop het bijzonder prijs stelde, doorgezet. In de eerste plaats het instellen van een com missie var. vijf nflties, die moet nagaan, of de .souvereiniteit van een der Euro- peesche bezittingen in gevaar is gebracht. Is dit het geval, dan zal een uit ver tegenwoordigers van drie naties be staande mandaatscommissie het bestuur over de „in gevaar verkeerende" kolonie overnemen. Ten tweede werd overeen gekomen, dat elke natie maatregelen zal nemen om misbruik van diplomatieke en consulaire immuniteit voor propagandis tische doeleinden te verhinderen. Dat Washington deze eischen heeft kunnen doorzetten, komt alleen hierdoor, dat alle Spaansch-Amerikaansehe staten tengevolge van de belemmeringen in den afzet in ernstige economische en finan- cieele moeilijkheden verkeeren en Was hington bereid was, deze moeilijkheden met gebruikmaking van vele honderden millioenen dollars uit den weg te ruimen of deze landen althans door de moei lijkste overgangstijdep te helpen. POLITIEKE ASPECTEN Nieuwe orde in Europa De Pan- Amerik. conferentie te Havanna De conferentie te Salzburg en te Rome de uiteenzettingen van den Duitschen mi- nister Funk over het ontwerpen van een nieuwe economische regeling in Europa geven al min en meer de contouren aan van de „Nieuwe Orde", welke zich thans in Europa staat te voltrekken. Het denkbeeld van een „P a n-E u r o p a", i zij het naar een ander begrip ontwik- t keld dan hetgeen men vroeger hieronder wel verstond, kan men niettemin in deze plannen toch onderkennen. De grondslag i van dit streven ligt nl. in de natuurlijke verbondenheid van de verschillende Europeesehe landen, met als kern van het West-Europeesche Continent Groot- Duitschland. Zoolang op het Europeesehe Continent het machts-evenwicht heerschte, moest Pan-Europa een utopie blijven; ten hoog ste kon het een politieke constructie wor den, echter, zonder een gemeenschap pelijke economische basis, daar de strue- tuur van de verschillende West-Europee sche landen te sterk uiteen liep, en er geen centrale macht was welke hen tot een bepaalde economische politiek kon dwingen. Duitschlands streven naar ee n nieu we Orde in Europa wordt thans in concreter vormen gegoten. Minister Funk heeft omtrent die vormen en plannen ver schillende belangwekkende mededeelingen gedaan. De bedoeling is te komen tot een nieuwe Europeesehe ordening onder leiding van de as-mogendheden, waarin Duitschland en de Rijksmark het econo mische en financieele punt zullen vor men. Deze ordening berust op de econo mische solidariteit van het Nieuwe Euro pa, welke o.a. tot uiting zal komen in hel afsluiten van langloopende handels verdragen tusschen de Europeesehe lan den. JAMES MONROE de vijfde president der Vereenigde Staten (1817-25). bekend door zyn boodschap van 2 December 1823, de z g. „Monroe-leer" waarbfj iedere inmenging van Europeesehe Staten in de aangelegenheden van onaf hankelijke Amerikaansche Staten werd afgewezen. (Amerika voor de Amerikanen) HET DUITSCHE LEGERBERICHT Luchtaanval op Dover Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: Duitsche eenheden van Stuka's hebben een aanval op de haven van Dover on dernomen. Vier aldaar liggende schepen met een gezamenlijken inhoud van 82.000 bruto registerton werden zoo zwaar ge troffen, dat met hun verlies gerekend moet worden. Bij tlfeze aanvallen ontstonden hevige luchtgevechten met vijandelijke eenheden jagers, in welker verloop twaalf Britsehe vliegtuigen van het type Spitfire en drie van het type Hurricane alsmede drie eigen toestellen werden neergeschoten. Tijdens de bewapende verkennings vluchten in het Kanaal en aan de Oost kust van Engeland gelukte het verder een kruiser van ongeveer 10.000 ton, een koopvaardijschip van 1000 bruto register ton tot zinken te brengen en een ander koopvaardijschip zwaar te beschadigen. Britsehe vliegtuigen vlogen in den nacht van 29 op 30 Juli Noord- en West- Duitschland binnen. Met hun bommen troffen zij uitsluitend niet-militaire doe len. Zoo werden te Dusseldorp vijf hui zen zwaar beschadigd. Ontstane branden in de daken konden door de luchtbe scherming snel gebluscht worden. Bij Offenbach a. d. Main werden twee woon huizen zwaar en twee andere licht be schadigd. Dobroedsja en Bessarabië Tien volken op 11000 K.M.2 In Moskou zijn besprekingen gevoerd over den uittocht van de Volksduitschers uit de Boekowina en Bessarabië. Van 1812 tot 1918 behoorde Bessarabië met slechts een korte onderbreking tot Rus land, dat het thans weder heeft inge lijfd. De Boekowina kwam in 1775 onder Oostenriiksch beheer; deze provincie was toen vrijwel onbewoond. De Oostenrijkers hebben het land echter tot ontwikkeling weten te brengen. Er zetten zich niet alleen veel Oostenrijkers en Duitschers neer, maar ook deelen van de bevolking der omliggende "landen. In dit gebied, dat ongeveer 11.000 vier kante km. groot is, wonen ongeveer 800.000 menschen, die tot tien verschil de volken behooren, nl. Oekraieners, Roe menen, Joden, Duitschers, Slowaken. Hon garen, Russen, Polen, Armeniërs én Zi geuners. Het aantal Duitschers bedraagt 80.000, waaronder 20.000 Protestanten; de rest is Katholiek. Hun toestand is in de laatste 20 jaar niet benijdenswaardig ge weest, doch zij waren toch het element, dat zich ordelijk gedroeg. Ongeveer 35000 van deze menschen wenschen naar hun oude vaderland terug te keeren, vooral uit Tsjernowitsj. Tusschen de Boekowina en de Zwarte Zee ligt Bessarabië, dat tusschen twee haakjes niets te maken heeft met Arabië. De naam is ontleend aan een voormalig Walachijnsch vorstenhuis Aa- sarab, dat hier onmetelijke goederen be zat. Onder de 2,5 millioen inwoners be vinden zich ruim 80.000 Duitschers, voor namelijk in het midden des lands, waar de z.g. „Duitsche dorpen" zijn. De Volks duitschers van Bessarabië behooren tot de groote groep der z.g. „Zwarte Zee- Duitschers". Het is merkwaardig, op té merken, dat de zeer kinderrijke Volksduitsche families zoowel in dit vroegere Russi sche gebied nieuwe kolonies stichten, als zich nederzetten in de Dobroedsja, in het Zuiden van Roemenië aan de mon ding van den Conau, in de nabijheidi van de Bulgaarsche grens. Ongetwijfeld zullen ook van de „Zwarte Zee-Duit- schers" velen er de voorkeur aan geven, het land te verlaten en den weg naar Duitschland in te slaan. Die plaatsvervangende Letlandsche mi nister van buitenlandsche zaken, Jabl'ons- ki, heeft in een. toespraak iet de amb tenaren van het ministerie van buitem- landsche zaken verklaard, dat dit minis terie gaat verdwijnen. Het is zeer goed) mogelijk, dat in Riga een bureau van het Sovjet.Russische volkscommissariaat voor bluiteniandsche zaken wordt geves tigd. In ide New York Timles schrijft J. H. Carmical, dat de petroleumvoorziening van die mogendheden vaini de spil voor oologsdoelteirnden diopr de Duitsche syn thetische productie en dloor de stijiging van de Roemeensche productie is ver zekerd. Het normale exportcijfer van Roemenië van 100.000 vaten per dag Zal binnenkort belangrijk worden verhoogd en wel eenerzijlds door nieuwe boringen, anderzijds doordat de Roemeensche re geering büitenlandsehe maats chappijleta in eigen beheer beeft genomen. kLLOYD GEORGE Zal hy als opvolger van Churchill de vredesonderhandelingen inleiden Hy is de man, die het best de onderhandelingen met Duitschland kan beginnen. DE AFSCHERMING VAN RIJWIELLAMPEN Zoo moet het De rijksinspecteur voor de bescherming van de bevolking tegen luchtaanvallen deelt mede, dat er de laatste dagen tal van verwarring gevende berichten in de pers zijn verschenen betreffende de maatregelen voor de afscherming van rijwiellampen. Alle berichten, die niet overeenstemmen met het onderstaande, zijn onjuist. De officieele voorschriften luiden in gevolge paragraaf 10 van de Duitsche verordening no. 34 van 4 Juli 1940 1. De voorlampen van fietsen moeten zoo worden afgeschermd, dat slechts een horizontale opening van 3 tot 5 cm lengte ,en 1 om hoogte in de onderste helft het licht naar buiten laat schijnen; 2. de achterlichten moeten naar boven afgeschermd, blijven branden. Hierop heeft de Befehlhaber der Ord- nungspolizei bij brief van; 8 Juli de na volgende toelichting gegeven: a. Aanbevolen wordt de kleinste af meting voor de horizontale opening in de afschermingskap aan' te houden, d.w.z. de spleet mag niet grooter zijn dan 3 cm lang en 1 cm hoog. b. Uitsluitend voor die materialen of voorwerpen ten behoeve van de licht- bescherming en dus ook voor de af scherming van rijwiellampen in den han del brengen, geldt, dat zij hun producten te voren ter ^goedkeuring moeten aan bieden aan de rijksinspectie luchtbe scherming, Heerengracht 23, Den Haag. Door deze publicatie zijn alle voor gaande publicaties met betrekking tot de afscherming van rijwiellampen ver vallen. KORT EN BONDIG De correspondent van Reuter te To kio, Cox, is uit de derde verdieping van het gebouw der militaire politie naar beneden gesprongdn> hoewel de bewa kers, die bijl hem waren hem dit wilden beletten. Hijl is 's middags gestorven. Uit de nagelaten papieren blijkt, dat hiji er niet aan heeft getwijfeld hoe het on derzoek, dat naar hem was ingesteld, zou afloopen. In yerbanld met de arrestatie van Bn- gelsehen in Japan schrijft de „Daify He rald", dat de Bngelische regeering een algeheel onderzoek naar den gëheimziln- nigen dood' van dein Reutercorrespoindent in Tokio zal eischen. Engeland zal ver langen, dat Japan de aalnkJJacht over een spioraragenet duidelijk formuleert. Koning Gustaaf zal van zijln zomerver blijf in Bastad naar Stockholm terugkee. ren. Onder zijin voorzitterschap1 wordt kabinietszitting gehouden. Op1 2 Augus tus zal de koning met de gebruikelijke plechtigheden de buitengewone tweede zitting van den rijksdag openen. Wanneer zal de eindstrijd tegen Engeland beginnen Ge«n lange periode van afwachten De Beriijnsche correspondent van de „Telegraaf" behandelt de vraag wanneer de groote slag tegen Engeland zal be ginnen. i Voorloopig wordt de Duitsch-Engel- sche oorlog voortgezet op denzelfden voet als tot vóór Hitler's Rijksdagrede. Echter met dit verschil, dat de bomaan- j vallen op Engeland en de Britsehe han delsroute met verdubbelde hevigheid uit gevoerd worden, zonder dat men echter zou moeten meenen, dat dit reeds het maximum is van hetgeen Duitschland op dit gebied kan presteeren. Wanneer en op welke wijze het wer kelijke Duitsche offensief tegen Groot- Brittannië ontketend wordt, is natuur lijk een vraag, waarop slechts een zeer beperkte groep vooraanstaande persoon lijkheden het antwoord zpu kunnen ge ven, onder wier volle verantwoordelijk heid het nemen van deze vérstrekkende beslissingen en het uitbrengen van ad viezen dienaangaande valt. Voor het oogenblik ziet het er naar uit, dat de Duitsche overheid de Engel- sche bevolking eerst eens de kracht en de macht van het Duitsche luchtwapen aan den lijve wil doen ondervinden, ter wijl het te zamen met de Duitsche vloot een blokkade der Engelsche handelswe gen tot stand brengt, welker gevolgen zich reeds terdege in Groot-Brittannië beginnen te doen gevoelen. Het mag niet uitgesloten geacht worden dat deze methode nog eenigen tijd voortgezet zal worden en dan zal het interessant zijn af 'te wachten, welke gevolgen, en wel ke reactie dit aan de overzijde van het Kanaal teweeg zal brengen. „Wie niet hooren wil, moet voelen". Dit schijnt het par ooi te zijn, dat de Führer voorloopig eens als antwoord op Halifax's rede uitgegeven heeft, een pa rool, dat als het ware den Britten zij het onder uiterst onaangename omstan digheden nog een laatste respijt schijnt te geven om alsnog tot inkeer te komen en datgene te vermijden, dat niet alleen voor Engeland, doch evenzeer voor Euro pa en de overige wereld uiterst tragi sche gevolgen zou meebrengen, die moei lijk te overzien zouden zijn. Of Engeland nog tot inkeer kan ko men, hangt geheel van dat land af. Als het star in zijn oorlogshouding blijft vol harden, is zeker de eindstrijd niet zoo heel ver meer van ons verwijderd. Wel schijnen er aanduidingen te zijn, dat er in Groot-Brittannië kringen zijn, die voor stander zijn van een vergelijk met Duitschland. Doch dat zij hun stem kun nen laten hooren, dat zij invloed op den gang van zaken in hun land hebben, moet voorloopig nog sterk betwijfeld worden, evenzeer als de geruchten over een aanbod van bemiddeling door een neutrale instantie op realiteit berusten. De komende nieuwe orde in Europa en Amerika Wanneer zal de eindstrijd tegen Engeland aanvangen 7 Tot 8 Augustus fietsen zonder het vereischte merk Geen personeele belasting voor lichte motorzijspancombinatias Gezonken NedeHandsche mijnenleggerte Vllssingen gelicht DE VERDUISTERING In het belang van de naleving van de bepalingen ten aanzien van de verduis- ring: Zonsondergang 31 Jali21 uur 32 min. Zonsopgang 1 Aug. 6 uur 3 min. Maan op: 1 Aug, 1,52 Maan onder: 17,44 Hoog- en laagwater te Zierikzee Hoogwater: Laagwater: 1 Aug. 0,18 12,48 6,10 18,45 By de vroeger geldende tydsaanwyzing dient 1,40 uur te worden,t bijgevoegd. - i L 1 J Naar Aftonbladet meldt is het Zweed- sche luchtwapen door een nieuw ongeluk getroffen, waarbij zes menschen om het leven zijln gekomen. Tijdens slecht zicht is ©en vliegtuig met een ander in hot sing gekomen. Toen het den bodem raak te. vloog het in brand. Het andere vlieg tuig kon, hoewel beschadigd1, op 'n vlieg, veld in de 'buurt van d© plaats des on- heils landen. Henry, Ford, die Dinsdag rijh 77stefo, verjaardag vierde, heeft in een interview, de overtuiging uitgesproken, dat de Ver. Staten niet in den, oorlog betrokken zul len worden, hoewel zekere zelfzuchtige kringen, die van de wapenindustrie den ken te profiteeren, een geweldigen druk Uitoefenen. Het volk der Vereenigde Sta ten, aldus Ford1, weet uit ervaring, dat slechts enkele personen, die financieele belangen hebben, van Oioriiogen profi teeren. In gebieden van Albalnië is bijl proef boringen de aanwezigheid vastgesteld van petroleum. De belangrijkste boringen wor den verricht nabij: Barat, Elbassan, Dum- reja en Potos. Bevestigd wordt, dat de AIb!aneesche bronnen, die op het oogen blik worden ontgonnen, 10 tot 11 mill, ton ruwe petroleum opbrengen. POSTKANTOOR ZIERIKZEE Tot nader order is de voordeur, in gang wachtkamer, van half een tot half twee des middags —behalve op Don derdag gesloten. KOFFIEOVERVLOED IN BRAZILIËJJ Terwijl men in Europa voorzichtig met de koffie moet omspringen, wentelt men in Brazilië er in, zoodat men overweegt ze te. verbranden. Dit vraagstuk zal men echter eerst nog eens op de Pan-Amerik conferentie te Havanna bespreken

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 1