WIE WAS ZIJ TOCH? HET NIEUWE POSTKANTOOR TE ZIERIKZEE GEOPEND Beslaat een oppervlakte van 725 M' en kost totaal pl.m. 1 ton - Herinneringen aan de postale historie vah Zierikzee Zaterdagvoormiddag had in het post kantoor, hoek Poststraat—St. Antbonie- straat, de plechtige officieedie opening plaats van het mieulwb gebouw van het PTT-bedrijfBij deze plechtigheid Waren tegenwoordig de hoofdinspecteur A. P. F. Duijnstee, de afd. inspecteur, de heer S. Weisfeit, de heer Loeber, van het te lefoondistrict, de heer van Lyndon, onder directeur der Rijksgebouwendienst, ir. J. de Bruijn, architect bij dezen dienst, dhr. Barendsen, districtsboutw'kundige te Mid delburg, de bouwkundig opzichter, dhr. Bastmeijer. Verder Waren uitgenoodigd •en aanwezig het College van B. en W|.f hoofden van registratie en belastingen, de directeur der RHBS, leden van de Kamer van Koophandel, industriëelien, dankdirecties, kantonrechter en griffier, RTM, ZLM, besturen der middenstands bonden, Directeur en personeel van het PTT-bedrijf, Waren, voorzoover de ar beid zulks toelet, mede tegenWoordig1. Overdracht van het gebouw Inspecteur Wmsfeld veiWelkomde de aanwezigen in het inieuwe gebouw, dat, naar hij hoopte, beter zal volldoen aan de eischen van verkeer en personeel. Spr. verwelkomde speciaal den hoofd inspecteur Duijnstee, en de andere reeds genoemde heeren, om daarna het Woord te verleenen aan den) onder-directeur van den Rijksgebouwendienst, de heer Vdn Lijnden. Deze verklaarde gaarne de taak te vervullen, die hem was opgedragen, vooral ook, omdat hij prettige herinne ringen heeft aan Zierikzee, Waar zijn moeder werd gebaren. Spr. wenschte het gemeentebestuur geluk met deze aan winst. de tweede sedert korten tijd (n.l. de RHBS). De taak van den RGD is, zoo zei spr„ niet altijd gemakkelijk en aangenaam. Is er orde geschapen in een gebouW, dan gaat d© RGD er uit, en trekken de gebruikers er in. Spr. hoopte dat de PTT hier lange jaren in het nieuwe gebouw zal mogen werken. De eer van het ontwierp' komt toe aan ir. de Bruijn, in Wiens handen den bouw werd gelegd en welke rekening moest houden met aanpassing aan. het vele mooie oude, Waarvan helaas al veel ver loren is gegaan. Hij' mocht niet al te veel moderniseeren, maar zulks toch pok tot uitdrukking brengen, omdat het hier een belangrijk overheidsbedrijf gold. De architect en met hem de heer Bastnueijer. hebben het ontwerp uitgevoerd, waar van de resultaten voortreffelijk zijn. Ook de aannemer heeft goed Werk verricht. De kosten Worden geraamd op f75000, Wat in M3. uitgedrukt een matig be drag is. Daarvoor is verkregen >een doel- maitg en schoon geboulw. Alle betrok kenen kunnen tevreden zijn. Spr. droeg daaropi het gebbufW aan het PTT-bedrijf over. Aanvaarding door de P.T.T. Dan verkreeg de heer Duijnstee het Woord: Wanneer ik de ligging van, de suc cessieve postkantoren van Zierikzee ev«n naging, toen kw'amejni bij' .mij tw©e dim den naar voren. De eerste Was, dat de post in vroegeren tijd nogal eeinjs vatn, Werkplaats veranderden, waarschijnlijk .omdat ze niet veel te beduiden had 'en elk huis (wielt kon dienen voor eeiru k'am- FEU1LLETON 24 Met mij?.... Ik heb haar in het geheel niet gezien. Wat bedoel je? Maar ik heb u gezien! betuigde Tom met grooten nadruk. Naar den kant van het laantje, waar de weg ombuigt naar de Roode Klip. Ik bon die richting niet uit geweest; ik ben naar Schorne geweest. Maar heb je Klok gezien? Ja! riep Tom. Ik zou zweren, dat het Klok was. O, hoe kon ik toch ook zoo dom zijn! Maar er was een rijtuig, dat zag ik! En u zegt, dat u het niet was, dien ik gelijk met haar zag? Dan moet het Guy Luttrell zijn geweest! Lord Southmoor herinnerde zich ook niet njeer, hoe of in welke termen hij Gilbert Haydon vertelde, dat het vermiste meisje in waarheid zijn dochter was, Isabel Dashwood en niet de onbekende Goudklok! Hij herinnerde zich enkel nog den stevigen handdruk, waarmee de jonge man zijn mededeeling had aangehoord en de vastheid van overtuiging, waar mee hij van zijn kant vertelde, dat zij zijn verloofde was. HOOFDSTUK XVII. (Besluit) De vurige paarden draafden lustig voort en eerst, toen het rijden op de wat kalmer was geworden, sprak een vaiv het viertal weer. De graaf boog zich name?Jjk naar Gilbert Haydon en vroeg: Is het zeker, dat wij op het juiste spoor zijn? Zouden wij dezen weg wel gegaan zijn? toor en directeurswoning. We ziem hel postkantoor van 1766—1870, dus in een goede eeuiw, 8 maal van zetel veran deren. De tweede indruk, die men krijgt is, dat de Oude Haven hier een belang rijk stadsdeel is of géwieest is. en heel wat goede flinke huizen telt of telde. Want op de Oude Haven alleen zijn 6 verschillende postkantoren geweest, alles samen een 70_tal jaren. Van 1871—1940 zetelen (we in het oude Hotel „Die Kroon' aan de Meelstraat hoek KL'okstraat, om, tenslotte te belanden (wiaar we hoeren, in de Poststraat. Hoe men destijds zaken deed op, naar onzen smaak, nogal krenterige maimer, is dat de gemeente Wilde ze een telegraafkantoor krijgen moest begin nen geboujw' kosteloos in gebruik te ge ven. Dat deed de gemeente en het te legraafkantoor (wierd 15 Juli 1860 ge opend, ook al (wfeer aan de Oude Haven en (wiel in A 346, een paar huizpm dus van het toenmalige postkantoor (A 340). De gemeente en da post In Januari 1870 Werd het „grand jeu". De postdirecteur had bericht, dat tel kens bij' optreden van een mieulwien ti tularis het kantoor maar een ainider pand Was overgebracht, waarbij de eigenlijke dienstlokalen er niet altijd op vooruit gingen. De gemeente (wilde het ihuispaast het postkantoor (A 340) en bet post1-) kantoor zelf aankofopen, het geheel1 in richten en aan het Rijk verhuren. De Minister v.ond dit nogal aardig en Iwilde de kapitalie huursom van f 600 be talen. De gemeente vond dat te Weinig!. Zij gaf in overlweging, dat het Rijk zou koopen >em verblauwen en; dat zij een subsidie zou geven tot het bedrag dat het Telegraafkantoor bij verkoop' Zou opbrengen. De Minister (wilde echter gben kosten voor rijksrekening imemeim. En de onderhandelingen Werden afgebroken. De telegraafdirecteur nam de zaak aan het einde van 1870 over en hij (Was ge lukkiger. Hij vestigde de aandacht o,p het hotel „de Kro,on". dat te koop1 was. Dit werd door de heeren Van der Made en Gips aangekocht en ingericht. Het Rijk huurde het voor f 900. Hiervan kWam een deel voor gemeenterekeniinig. Dit deel bestond uit de rente van de ver koopsom van het oude telegraafkantoor, dit is f 125 per jaar. Post en Telegraaf onder één hoofd Het nieuwe kantoor Werd in Juli 1871 door den Post- en Telegraafdienst be- trckL" Het Was gehuurd van 1 Ju.j, 187130 Juni 1896. De directies van Post en van Telegraaf Werden onder één di recteur gebracht, de heer J. C. Pilfaar.. De huur heeft maar 6 jaar geduurd. Het Werd 1 Juli 1877 eigendom van het Rijk, voor f13000. Sinsdien Werd het kantoor herhaaldelijk verbbuWd'. De ophanden lijnde a ut om1 a tiseo- ring van den telefoondienst maak te in 1936 den aankoop van een perceel voor de stichting van een centrale (nood zakelijk. Het oude PTT-géb'ouW was zeer i oud en vervallen; de inrichting in hooge mate onbevredigend. Allerlei pogingen Werden in het werk gesteld, o.a. voior den aankoop1 van de Sociëteit „Concordia", het gebouW van de Insulaire Hypotheek- - Ja. Anders hadden zij „De Berg" moeten passeeren, om Schorne te berei ken en dit is dus niet zeer waarschijn lijk. De weg naar Culverthorpe is bijna vier mijlen korter. - Maar het gevaar op den weg..^. en in dit weer! Daar zullen ze niet aan denken! Zijn ze ons al een eind vóór? Of zou het mogelijk zijn, dat wij ze inhaal den? Dat hoop ik! Als wij ze niet dicht bij Culverthorcpe inhalen, dan zal het te laat zijn! Waarom? Ieder half uur loopen er treinen van hier, tot middernacht. Lord Southmoor leunde weer achter over en geen van allen spraken ze, daar ze zoozeer ander den indruk waren van het gevaarlijke van den tocht met het rijtuig over dit deel van den weg, van daar dat zij den koetsier ook niet tot meer spoed durfden aanmanen. Wij zijn nu bij het hoogste punt. Denkt u niet, dat het beter zou zijn, o'u uit te stappen, mylord? Reeds hield hij het portier open, sprong uit het riituig, terwijl hij de anderen voor ging. Enkele meters vóór hen uit klonk een angstkreet, geslaakt door een stem, die hun maar al te zeer bekend was. De paarden trapten haast bij de over blijfselen van een ander rijtuig en bij de koppen van de paarden, die hiervoor hadden gestaan, waren twee mannen aan het worstelen: Guy Luttrell en een an dere. Een oogenblik keken de neven elkaar verwoed aan en toen sprong Gilbert Haydon op den ander toe, daarbij geen acht slaand op het dreigend gevaar, zoo vlak bij den afgrond. Maar de slag, dien de opgeheven arm had willen geven, zou nooit neerkomen, want juist kwam er een derde tusschen- beide, die met een kreet van ontzetting bank, etc. Het eene Was te duur, het an dere te ongunstig qua ligging of vorm. Maar het is nog een Rgd die Waakt en bicedeeldc dat de Staat tWee pereeelen in eigendom had. Het eene Was gelegen hoek St.-Anthonie of Manhuisstraat Poststraat, het andere kwam uit in de Poststraat. Een tusschengelegen panid C 75 (plm. 200 M.2) Was te koop. Voeg daarbij een deel van de speelplaats der R.H.B.S. i en het perceel C 73 (200 M2), dan ontstaat - een terrein van 33 x 22 M. of rond 725 M2 Zooals gebruikelijk (wierd aan het Hoofd bestuur der Posterijen in overleg met den afdeelingsinspecteur een schets plan opgemaakt, da door den RGD. Werd uitgewerkt en op 8 November 1937 werd ingezonden met eem raming van f67.000 j (inclusief Centralle VerWarrming en Eliectr. installatie). i Tot dusver is uitgegeven f 68.000. Waarop de zaak wel zoo wat zonder ter rein neerkomt. Met terrein taxeer ik het geheel op rond f90.000—, zeg met de in stallatie een ton. Wat de directie be treft van het kantoor, men heeft mij een 20-tal directeuren opgegeven, waarvan er zijn, die in aansluiting op hulni verblijf te Zierikzee, een mooie loopbaan in het be drijf hebben doorkropen. Zoo de heer Post UiterWeer, - die later Inspecteur te LeéuWarden was, F. A. de Klerck, de latere inspecteur en directeur te Amsterdam en G. M. de Blo.eme„ die Hoofdinspecteur der Telegrafie is gewor den. Het toegevoegde personeel is in het midden der 19e eeuWi, 1 dr. 1 klerk en 1 besteller is 3 man. In 1900 Was dat 1 diri, 5 'klerken enj 5 bestellers is 11 man In het afgeloopen jaar 1939 Iwias dat 9 kantoorambteinaren ep 7 bestellferrs is 16 man, een vermeerdering van 50 pet. Uitbreiding van den dienst In 1899 (waren de plostontv!ainigste(n f 27.000, de geldelijke ontzet f 540.000*. In 1939 (dus 40 jaar later)Postontvang- [sten f fl02.0001, dus bijna 4 ke©r Zoogrqot Een. stijging van rond 400 o/o, 'de gelde lijke 'pimzet 11.6 millioen, dus 'ruim 21 keer zoo gropt. De telegraaf en telefoon in 1909:17330 en 8244 is 25574, 25 a 26000 gesprekken •en telegramhuen brachten het in* 1939 tot 160.895 en 10.863 is 171.758 is rond 172 000 (7 maal zoo .groot). De kantoorruimte is op dezen groei berekend. Als het verkeer in de eerst volgende 40 jaar Iweer evenveel toe neemt 'als in de afgeloopen 40 jaar, z'al het kantoor n.l. nog ruimschiooits aap de behoeften voldoen. Het zal zeker niet noodig Zijn zooals met het oude kan toor het geval W'as daaraan 2 mapl zooveel te verbouwen alk het aanvan kelijk kostte. Ik meen deZe kleine bfeschouiwing ie mogen beëindigen imiet dank te betuigen en hulde te brengen aap dein RGD, met name aan den architect, den) heer De Bruin en zijn opzichter, belast met het dagelijkisch toezicht en aan de aanne mers Rietveld en Verdoom voor het uit stekende fwierk. Ik spireek de, hoop uit, dat de direc teur, dhr. Opdien, 'en zij'n ambtenaren in aangename samenwerking hun taak mo gen vervullen in het vrije vaderland1, to,t genoegen van het heele eiland Schlou- Wen en Duivéland. De posl In vroeger jaren Hierna verkreeg de Wnd'. burgemeester mr. C. J. B. du Croo het Woord: Toen. het gemeentebestuur van Zierik zee de uitnoodiging ontving tot blijWpp ning van de in gebruikneming van het den arm vasthield. Hij schudde dien van zich af, misschien niet wetend van wel ken kant zij van hem stond. Zij wankelde op de verschrikkelijke rotspunt en met een wanhoopskreet stortte zij toen over de Roode Klip..... Een oogenblik leek het, dat haar vader haar volgen zou, maar gelukkig werd hij tegengehouden door den stevigen greep van Tom Garland. Haydon had zi& plat op den grond geworpen en keek over den besneeuw- den rand naar beneden. IJlings sprong hij weer op en liep naar de koppen van de gevallen paarden. Een mes, Tom! Gauw! Je draagt immers een mes bij je? Zij ligt op de tweede richel, een goede twaalf meter omlaag.... De teugels.... Snijd alle riemen door, die kunnen mijn gewicht wel dragen Zijn opgewondenheid deelde zich mee aan de anderen. In zeer korten tijd waren de riemen aan elkaar gegespt en hem onder het lichaam en onder de ar men vastgemaakt. Er werd geen woord meer gesproken. De uiteinden werden stevig om een ruw steenen bank ge knoopt, die daar stond, en zoo werd hij voorzichtig neergelaten over de rotspunt. Tegenover de anderen, die er werk loos en in ademlooze spanning bij ston den, leek het een minuut, die een uur scheen te duren, eer er een kreet ver nomen werd. Met vereende krachten heschen ze toen de teugels op, die twee- menschenlevens droegen. Eindelijk stond Haydon behouden op den weg, met Klok bewusteloos tegen zich aangedrukt. Behoedzaam vlijden zij haar neer en voor het eerst sloot haar vader haar in de armen. Zij was niet dood, maar in het licht van de lantaarns zagen ze, hoezeei die val haar gehavend had. Ze goten haar enkele druppels brandewijn tusschen'de lippen, wreven haar handen, betten haar voorhoofd, met dit gevolg, dat zij dan ook tenslotte de oogen op sloeg. Maar ze keek niet naar Haydon; nieuiwe Postkantoor, heeft ons College volgaarne daaraan gevolg Willen geven. Zeer tot zijn spijt is de Burgemeester door ambtelijke afwezigheid verhinderd, deze plechtigheid bij te Wonen, zoodat op mij, als Waarnemend hoofd der Ge meente de aangename taak rust, inamens het Stadsbestuur van Zierikzee het Staats bedrijf der Posterijen, Telegrafie en Te lefonie geluk te Wenschen met de inge- bruilcr.eming van dit mooie, iniieuiwe en praetische geb'oulw. Niet alleen is dit mieujwe gebouw een gelukjwensch waard voor het Bestuur der Posterijen, maar zeer zeker mag Zie rikzee zich gelukkig prijzen met deze nieplwe aanwinst, welke uit een. oogpunt van bouwtrant zeer zeker aanpast bij - en strekt tot verhooging van deun aan schijn der Gemeente. De relatie tusschen de Posterijen en de Gemeente Zierikzee stamt reeds van ouden datum en het is merkwaardig uit de oude archiefstukken (welke de Ge meente-archivaris zoo Welwillend was voor deze gelegenheid na te sllaan in het kort de ontwikkeling van het Postwezen in Zierikzee na te gaan. Brieven per beurtschipper Tot in de twieede helft der 18e eeiiw Werd het vervoer van brieven, speciaal naar Holland, verzorgd' do;or beurtschip pers. In het begin dier eeuiw werd' reeds een verzoek ontvangen valn den „Post- (meester tot Bergen pp Zoom en Steen bergen" om „een piosterijie te mogen op- negten fwiee maal ter weke van Z'zee opi Bergen 'en (wieder tweemaal temgge opi Zierikzee". Dit verzoek Werd bij Raadsbesluit van 1 Augustus 1717 in han den van Burgemeester en Tfoesaurieren gesteld. De zaak schijnt daarna in de 'doofpiot te Zijh gegaan, in elk geval komt eerst op. 20 September 1737 de zelfde kiwiestie wieer in de Raad teri sprake. Op dien datum Wordt „Seker project Reglement, om een Post-Comp- toir, tusschen deze Stad en Bergen op den Zoom op1 te regtem door den Post meester van Bergen op' den Zoom,, in handen van Burgemeester eni Thesaurie- ren gesteld. Weer schijnt de zaak hier mee voorloopig te Zijn afgedaan. Pas in 1766 op1 10 April neemt de Raad een besluit betreffende de instelling van een „Post-Comiptoir"pp verzoek van den heer le Jeune, Ontvanger vaini de Ge. meente Posterije in Holland, iw'ordt hem toegestaan ^omlmle zoo als in andere sfeeden deeser Provincie, ook binnen dee. se Stad te mogen opregten een Post- Comptoir, Waar dpor regulier tweemaal des Weeks langs 'de route van Seherpe- nisse .en Steenbergen alle Brieveln zoude conmeri Wordep verzonden op en uij't all!e de Zeeuwsche steeden gelijk ook uijt Holland en verder". In 1768 Iwiordt door den Postmeester getracht om van den „Prinoe vap la Tour en Taxis" toestemming te krijgen om de Fransche brieven o,ok in het pakket van Steenbergen te vervoeren. Postbedrijf nationaal Aanvankelijk Wordt een contract vain 3 jaar met 'den Postmeester le Jeune gesloten, later een nieuW contract voor 14 jaar. Later tracht Zierikzee toe te treden tot een tusschen dep Postmees ter le Jeune eenerzijds en de steden Goes, Tholen, Vlissingen ep Veere an derzijds bestaand contract. Twee leden van den Raad worden' benoemd tot Commissarissen van de PoS- terij1, om toezicht uit te oefenen. In 1799 .ontstaat het beginsel vap post- vrijdom voor officieel© stukken; voortaan haar blik dwaalde verder en het nauw gefluisterde woord was niet zijn naam, maar die van Guy! Gilbert Haydon keek naar haar vader en zag, dat die iets zeggen wilde, maar hij voorkwam hem. Laten wij hem hier roepen, sir. Laat zij hem nog mogen zien! Van hem schij nen haar gedachten vervuld en het kan nu toch niet meer gevaarlijk zijn! De graaf antwoordde enkel met een kreunend geluid. Haydon trad terug naar Huy Luttrell, die er al die tijd roerloos bij gestaan had. Ga onmiddellijk naar haar toe, maande hij. Zij heeft naar u gevraagd. Zij is stervende en ze zal dood zijn eer ze „De Berg" bereikt hebben. Te zeer ontsteld om te weigeren, gaf Guy gevolg aan dien oproep en Gaydon sloot het portier achter hem, nadat hij eerst nog getuige was geweest van den glimlach op het gelaat van de stervende, toen zij Guy gewaar werd. Haar vingers tastten naar zijn hand. Lergzaam reed het rijtuig terug, zoo als het dan ook niet anders betaamde voor den lijkstoet, die het weldra worden zou. Zij droegen haar naar „De Berg", waar zij twintig jaar het zonnetje was geweest. De glimlach bleef haar om de lippen spe len, terwijl ze haar op de sofa vlijden, waar zij eenige uren nog gezeten had. dobberende tusschen haar onbegrijpelijke en toch zoo innige liefde voor Guy Lutt rell, en haar trouw tegenover den man, wien zij haar woord had gegeven. De vader, dien zij nooit had gekend, knielde naast haar, af en toe een snik niet kunnend onderdrukken, en Lady Bar bara schreide de droefste tranen, die zij ooit geschreid had. Mr. Garland en zijn vrouw hielden zich bescheiden op den achtergrond, terwijl toch ook hun hart getroffen was, haast of zij een eigen dochter hadden verloren. Daar stond ook Gilbert Haydon, de mag geen geld mleer Worden gevorderd voor brieven of pakketten welke door den Lande verzonden Wordetn. In het voorgaande jaar had de Overheid de postverzorging in eigen hapd genomen en met ingang vap 1 Januari 1799 het pos tl we zen „Nationaal verklaard". Na dien ontving Zierikzee geep blaten (meer uit de posterij. In 1803 is hiertoe nog Wel een poging gedaan, doch zon der succes. Iti 1805 verbiedt het De partementaal bestuur aan alle gemeenten besturen zich niet de posterij te be moeien. Na laatst genoemd jaar vallen Weinig feiten meer te vermelden, die van spe ciaal belang zijn vo,or de verhouding tusschen posterij' en de gemeente Zie rikzee. Vóór 1766 Iwerden de brieven vervoerd door de verschillende beurtschippers op Rotterdam, Middelburg, Amsterdam enz. De postdienst van dhr. le Jeune ging via Viane, Tholen, Steenbergen, later door middel van speciale postillons, die geen andere kenmerkende uitmonstering had den dan hun pet ep: insigne. Zien Wij thans de behuizing: Da eerste postmeester Het „post-comptoir" Was de particu liere W'oning van dep Postmeester, die tot 's avonds zitting hield tot het in ontvangst nemen der brieven. De eerste postmeester iwas Hendrikus van Hekke, Wonende waar thans de Rotterdamsche Bank gevestigd is. In 1799, toen de Posterij' een „Staats bedrijf" Werd, was het postcomptoir ge vestigd in het huis van den toenma- ligen Commies der Posterij Cornells Ni- colaas van de Velde, Oude Haven (thans door Ir. Ilcken bieWoopd). Voor de in gebruikstelling in 1871 van het tegenwoordige post- dn telegraafkan toor Waren beide diensten gescheiden en resp1. gevestigd in de panden thans be- twOond door den heer Nagelgast en de wed. Mom'maas aan de Oude Haven. En nu, na een diensttijd van bijkans zeventig jaren heeft de omvang van het post-, telegraaf- en telefoonverkeer het noodzakelijk gemaakt ook een uitbreiding in de behuizing te brengen. Wij zien hier thans een gebouw, waarin de mo derne techniek efficiency en hygène tot een schoon geheel heeft saamgeweven. Kortom het is een gebouw, dat af is en waarin het personeel van de Poste rijen met opgewektheid zijn drukke en aan tijd gebonden taak zal vervullen. En ik wil eindigen met namens het Ge meentebestuur van Zierikzee de hoop uit te spreken, dat dit mooie gebouw met zijn praetische inrichting en indeeling ten volle aan de daaraan gestelde verwach tingen moge beantwoorden. Da post ook tevreden De directeur, de heer B. Opdien, sprak als volgt: Na alles Iw'at er over het gebouw js gezegd wiordt het mogelijk op prijs ge steld te vernemen hoe het personeel' denkt over het nieuWe gebouw. En dan kan ik mededeelen dat dit oordeel on verdeeld' gunstig is; 'en in alle opzich ten. De (doelmatige indeeling, de licht- verdeeling, de keurige afwerking, kort- lOtm alles, men heeft er niets dan lof over. De tegenstelling met het oude is ook wel zeer groot. Het ia zeker dat de mgebrinkneming de arbeidsvreugde zal verhoogen; het zal, zooals iemand zoo typeerend zei, 'nlust zijn er te Werken. Eni dat is wel' de meening van allien'. Ik moge dan ook mede namens man, wiens vrouw zij zou zijn gewor den.... stom in zijn smart. En dan ten slotte de aanleiding van heel die droe vige ontknooping. Guy Luttrell, die na enkele minuten het gelaat afwendde en het huis verliet. Het haar van Lord Southmoor is bijna wit, zelfs zijn baard toont grijze strepen en, terwijl "hij tot nog toe zoo kaars recht liep, is zijn gestalte nu gebogen. De heer van Schorne wordt een oude man; maar hij is niet alleen, want zijn nichtje is bij hem, zooals ze hem dit immers beloofd heeft „tot de rechte haar weghaalt". En die man kwam dan ook; maar hij haalde haar niet weg, want het was Gilbert Haydon, de eenige, dien zij ooit had lief gehad. Ze zipi gelukkig; hij zoowel als zij; maar onder het succes, dat zijn pen hem bezorgt', heeft hij nooit vergeten het schoone jonge meisje, dat zoo droef aan haar einde kwam. En Lady Barbara is gelukkig, want zij weet al wat achter hem ligt maar ook, dat Gilbert haar wel zeer lief heeft. Zij zijn niet rijk, want Gilbert Haydon houdt nog steeds vast aan dien naam den eenigen, waarop hij recht heeft, ofschoon hij zich met zijn vader verzoend heeft. Toen de oude heer stierf, wensehtt hij geen verandering te zien aange bracht in het testament, zoodat het for tuin verviel aan Guy Luttrell, die het verkwistte en verspeelde binnen een paar jaar en ergens in den vreemde den dood vond. Op het kleine kerkhof te Yule Ketton staat een wit marmeren grafmonument, waar iedere toevallige bezoeker wat lan ger bij stil staat. Het draagt enkel de woorden: „Goudklok, 23 jaar oud". Geen van de dorpelingen weet dat daaronder rust: Lady Isabel Dashwood, dochter van Lord Southmoor. EINDE.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 2