ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE! MAANDAG 29 JULI 1940 OPGEN< ZEMKZESSOSCOINUMt De Kern ABONNEMENT UBZ*JBBS Prijs fl.50 p. kwartaal, bulten Zierikzee fl.80. Voor het buitenland f 10.00 p. jaar. Afzonderlijke nummers 5 cent. Ver schijnt dagelijks, behalve 's Zondags. Uitgave N.V. de Zierikzeesche Nieuwsbode, Zierikzee, Schuithaven B 94 Tel. 32, Postgiro 137677 - Dir.A. J. de Looze - Uitg.-Red.M. J. Kosten 96STE JAARGANG No. 14400 ADVERTENTIES Prijs: 20 cent per regel, minimum 80 cent. Bij contract speciale prijzen. Grootte der letters naar plaatsruimte. „Succesjes" 60 cent. Inzending tot 's morgens 10 uur NEDERLANDSCHE UNIE stelt zich tot taak de volkseenheid op staatkundig, cultureel en sociaal- economisch gebied te bevestigen en te versterken Het program van de Nederlandsche Unie luidt als volgt: De Nederlandsche Unie is in een zware stonde onzer vaderlandsche geschiedenis gesticht om alle Nederlanders te verza melen tot doelbewusten arbeid voor het behoud en de versterking van vaderlanl en volksgemeenschap en tot de voorbe reiding van de voorwaarden en de wegen van hun bestaan en welzijn in de toe komst. Met open oog voor de werkelijk heid wil zij dien arbeid terstond aan vangen, voortover de beperkingen van den staat van bezet gebied dat mogelijk maken en in loyale verhouding tot de bezettende overheid. De Nederlandsche Unie stelt zich. tot taak de volkseenheid op staatkundig, cul tureel en sociaal-oeconomisch gebied te bevestigen en te versterken. Met verdieping van den christelijken geest in de samenleving wil de Neder landsche Unie Hat cultureale gebied 1. Behoud van het Nederlandsche volks karakter en versterking van die eigen schappen, waaraan het Nederlandsche volk zijn kracht en zijn plaats in de wereld te danken heeft; 2. Verheffing van het levensideaal bo- van materialisme en egoïsme tot toewij ding aan de waarachtige levenswaarden van mensch en gemeenschap; 3. Bescherming en ontwikkeling van eigen beschaving en zeden en van het volkseigen in de gewesten zoowel als in het geheele land; 4. Vrijheid van godsdienst, kerk, levens beschouwing en opvoeding; 5. Bevordering van Nederlands positie in de Europeesche cultuur en van zijn functie in de uitwisseling der cultureele waarden; 6. Nauwe cultureele betrekkingen met Vlaanderen en Zuid-Afrika 7. Opvoeding van de jeugd in nationa- len zin; 8. Vooruitziende verzorging der geeste lijke en lichamelijke volksgezondheid; 9. Leiding van het cultureele leven en van de volksontwikkeling in verantwoor delijkheid tegenover de gemeenschap. S ociaal-Economisch Op Sociaal-oeconomisch gebied wil de Nederlandsche Unie met handhaving van het pigen karakter der Nederlandsche volkshuishouding in haar samenhang met de wereldoeconomie en haar gerichtheid op het wereldverkeer: 1. Organische ordening der arbeidsge meenschap zonder klassetegenstellingen 2. Vooropstelling van de belangen van het gemeenebest boven die van den en- J keling, met erkenning van onvervangbare I waarden der persoonlijke zelfwerkzaam- j heid; .IN VADERLANDSCHEN ZIN" luidt de titel van de nieuwe brochure, die Mr. J. Linthorst Homan, lid van het driemanschap, dat de „Nederlandsche Unie" wenscht te stichten, als „antwoord op veel critiek" het licht heeft doen zien. Voor mij staat nu onomstootelijk vast, zegt de commissaris der Koningin in Gro ningen, dat men alom in ons volk de oude fouten niet alleen nu gevoelt, doch reeds lang gevoeld heeft en dat wij dus reeds, wellicht onbewust, verder waren op den weg naar verjonging en vernieu wing, dan uit de uiterlijke teekenen bleek „Teleurstelling", gaat de schrijver voort „ja zelfs woede was er, over mijn con tact met de voorzitters van de groote politieke partijen, met wie ik, te zamen met enkele anderen, enkele meden ver gaderde, en met wie wij aanvankelijk tot een gezamenlijk resultaat waren geko men. Waarschijnlijk hebben wij hier het psychologische verschijnsel, dat ons volk nu van partijpolitiek niet meer wil hoo- ren. Is dat juist? Inderdaad is dat juist in dien zin, dat wij het partijwezen, gelijk het vroeger was, niet willen zien terugkeeren. Ook is het juist in dien zin, dat wij voor nu en later geen onderlinge politieke tegenstellingen willen zien. Maar ik acht het onrechtvaardig, door -een heftige critiek het verleden te ver guizen en een politieke partij en haar leiders slechts smalend te bespreken. 3. Doelbewuste leiding van de voort brenging en verdeeling van stoffelijke goederen; 4. Dienstbaarmaking van geld- en cre- dietwezen aan de eischen der volks welvaart; 5. Erkenning van den plicht van iede- ren Nederlander om te arbeiden 'en van den plicht van het gemeenebest om iede- rcn Nederlander in den gemeenschappe- Iijken arbeid te doen deelen; 6. Afweer van de proletariseering des volks en versterking van de volkskracht o.a. door bevordering van gezinsv'orming en gezinswelvaart en bevordering van bezitsvorming voor allen; 7. Versterking van den landbouw door loonend prijspeil en ordening van het grondgebruik; 8. Persoonlijke verantwoordelijkheid ook in het sociaal-oeconomisch leven; 9. Beteugeling van bedrijfsconcentratie en trustvorming. Hat staatkundige Op staatkundig gebied ijvert de Neder landsche Unie voor een sterk Neder landsche volk, in nauwe verbondenheid met de overzeesche gebieden. Zij is overtuigd, dat een organische opbouw van het Nederlandsche gemeene best onder leiding van krachtig en be sluitvaardig gezag noodzakelijk is. De uitwerking van deze richtlijnen zal zij ter hand nemenzoodra de tijd daar toe gekomen is. Ons nationaal gevoel Hot kan dom van mij zijn, het kan „onpolitiek" van mij zijn in den zin van „onhandig", ik weiger mee te doen aan dat smalen over de figuren, welke in het verleden veel goeds voor ons volk hebben bereikt. Wij leven nu niet meer, zegt mr. Lint horst Homan, in rustige dagen, w ij leven nu in t ij den van wereld revolutie, ook voor ons volk. Boven dien zien en gevoelen wij in Nederland zeer goed, dat, hoe ook de afloop van den oorlog zal zijn, ons volk allereerst in zichzelf sterker zal moeten zijn dan te voren en tevens, dat onze oriëntatie in Europa een gansch andere zal zijn. Ons nationaal gevoel, voor de meesten gelouterd en gesterkt door den oorlog, „wil iets" en het is daarvan niet meer af te houden. Critici beantwoord Zegt de critiek op ons streven: „de wil is aanwezig, maar de weg wordt niet gezien" en „ons volk heeft zijn poli- tieken vorm nog niet gevonden" ën „het is nog te vroeg om tot een uiteindelijken politieken vorm voor ons volksbestel te willen komen", dan antwoord ik: zouden die Nederlanders zwijgen, die wel ver beteringen willen, ja eischen, maar die niet kunnen meegaan met hen die reeds nu politiek ijverig werkzaam zijn, dan zou het misverstand kunnen ontstaan, als of het Nederlandsche volk als geheel lauw en laks is en niets verbeteren wil en dat het slechts de nu-werkende acties zijn, welke een positief doel hebben. Bovendien willen de breede lagen van ons volk nieuwen politieken vorm zoe ken en vinden. Al kan dan in oorlogstijd normaal ge sproken geen staatkundig werk geschie den, toch is het tegenover ons volk en tegenover de bezettingsautoriteiten noo- dig, dat de hier hangende nevel en mist wordt verdreven door ook uit de breede kringen, welke tot heden stil zwegen, een geluid te doen hooren, op dat men al werkende den weg naar den „uiteindelijken politieken vorm voor ons staatsbestel" vinde. Hadden wij wél een normaal fungeerend landsbestuur, wél een normaal, zij het onder bezetting, wer kende regeering, ook dan zou dit alles even noodzakelijk zijn als nu. De toekomstwil van ons volk moet zich zoo duidelijk mogelijk afteekenen. Werkelijkheidszin Het voornaamste programmapunt zij werkelijkheidszin. Het doel is een sterk Nederland met een sterk Nederlandsch volk, dat in zichzelf een hecht geheel vormt met zijne overzeesche gebiedsdee- len. Duidelijk hebben wij in onzen oproep te kennen gegeven, dat wij samen werking hopen te mogen vinden ook met de anderen, die tegenwoordig naar „concentratie" streven. Het werk is tè belangrijk dan dat wij over en weer met hetzelfde doel elkander zouden mo gen vergeten of zelfs bestrijden. Nederlandsch Arbeidsfront Heereograoht 538 Amsterdam Telefoon 32835. Openbare Vergadering in Hótel ^Juliana" te Zierikzee, op Donderdag 1 Augustus a.s., aanvang 8.15 nur. Spreker Kam. J. Ph. van Kampen over het Arbeidsfront. Arbeiders die wat willen hooren over het Socialisme van de daad worden dringend verzocht te komen. - Toegangsprijs 10 cent Een Raad van Bijstand uit het econo mische en sociale leven zal worden ge vormd; zijn samenstelling zal een bewijs zijn van ons streven naar samenwerking met alle deelen van ons arbeidende volk. N.S.B. en Nat. Front Sommigen zijn er geweest, die mij op mijn brochure „Aanpakken" hebbent geant woord, dat ik alles, wat ik zoek, kan vinden in de N.S.B. of in Nationaal Front Het is mogelijk, dat deze stroomingen zich zóó zullen afteekenen, dat zij ook verlangen tot medewerking wekken bij hen, die denken als ik en die, als ik, vasthouden aan onze vaderlandsche tole rantie en aan ons aloude wantrouwen in een particulier leiderschap voor het Ne derlandsche volk. Voorloopig zie ik daar van echter nog maar zeer weinig voor teekenen en zoolang behoud, ik mij het recht voor, hier nog verre van te staan. Zegt nu deze of gene: „Niet gij zult ons volk den weg wijzen, maar ik of wij", dan antwoord ik: „Ik heb ook niet de pretentie, ons volk den weg te willen wijzen, ik wil slechts gezamenlijk met gelijkgestemden zoeken naar onze plichten in dezen zwaren tijd. Ik wil mijn volk dienen daar waar ik het denk te kunnen dienen en overeen komstig den geest, welken ik in de jaren van mijn werk in ons volk heb leeren aanvoelen en liefhebben". Nieuwe saamhoorigheid „Neen", zoo zegt dan weer de critiek. „Gij kent ons volk niet. Gij zijn intellec tueel. Ge zijt een man, die een hooge betrekking bekleedt, en die mannen heb ben nu afgedaan". Het is mogelijk, dat menschen als ik terzijde zullen worden gesteld, en wanneer het landsbelang dat eischt, zal ik daarover ook nimmer kla gen, want dan zou ik mijn volk niet waarlijk dienen. Maar ik ontken, dat in ons volk de scherpe tegenstelling tus- schien „intellect" en „eenvoudigen" zou bestaan. De taak, de nieuwe saamhoorigheid en het nieuwe gemeenscthapsbesef los te maken en op te kweeken in ons volk, óók daar, waar het nog vastzit en zich nog niet ontwikkelde, is zwaar. Zij zal ook ons zwaar vallen. Maar omdat deze taak noodig is, moet zij worden ver vuld. Ons volk is er het volk niet naar, zich plotseling op steeptouw te laten nemen of „van de sokken te laten loo- pen": het moet gestadig maar doelbe wust worden overtuigd van de juist heid van het voorgestelde. Daardoor zal in de allernaaste toekomst de volkseen heid, welke ons hartsverlangen is, nog niet worden bereikt; het zal tijd kosten, doch vermoedelijk véél minder tijd dan wanneer er geen oorlog was geweest. In hechte vaderlandsliefde, in vader- landschen zin, in diep Godsvertrouwen zoo besluit mr. Linthorst Homan, stel ik mij met vele 'anderen thans voor de volks zaak. TWEEDE SERIE BROODBONBOEKJES Hilv» boekjes voor kinderen beneden vier jaar In de week van 29 Juli tot en met 3 Augustus zal de uitreiking geschieden van de tweede serie broodbonboekjes. Bij deze uitreiking zullen voor kinderen beneden vier jaar geen heele doch halve broodbonboekjes, tezamen met toeslag- kaarten voor rijst, havermout e.d, worden afgegeven. De plaatselijke distributie- diensten zullen datum en plaats van uit reiking der broodbonboekjes en toeslag- kaarten nader bekend maken. INVENTARISATIE VAN TEXTIELPRODUCTEN Verkoop bepaalde producten verboden De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, deelt mede, dat met ingang van 27 Juli de verkoop en aflevering van verschillende artikelen, als wollen costuums, regenjassen, japon nen, slipovers, enz., door de textielindu strie, groothandel en kleinhandel aan consumenten is verboden. Van 5 tot 11 Augustus a.s. zal een algemeene inventarisatie plaats vinden van bij de textielindustrie, groot handel en kleinhandel aanwezige voor raden textielproducten. Ondernemingen en handelaren, die na afloop van de bovengenoemde periode niet in het be zit van een vergunning van het Rijks bureau voor de distributie van textiel producten zijn, zullen door de industrie en andere leveranciers niet meer mogen worden bediend. DE BOTERDISTRIBUTIE Bon 1 tot en met 4 der boterkaart geven elk recht op 250 gram boter De secretaris-generaal, wnd. hoofd van het departement van Landbouw en Vis- scherij deelt mede, dat heden, Maandag 29 Juli, een begin zal worden gemaakt met de definitieve distributie van boter, margarine, spijsvet en spijsolie. Gedurende het tijdvak van 29 Juli tot en met 23 Augustus geeft elke der met „01" tot en met „04" genummerde bon nen van boterkaart uitsluitend recht op het koopen van 250 gram boter. Voorts geeft elke der met „01" en „02" ge nummerde bonnen van de vetkaart ge durende genoemd tijdvak recht op het koopen van 250 gram margarine, ge smolten vet, voorzoover voorradig, of boter. De met „03" en „04" genummerde bon nen der vetkaart geven gedurende het tijdvak van 29 Juli tot en met 23 Aug. recht op het koopen van 250 gram boter, op den prijs waarvan een reductie van tien cent per 250 gram zal worden ver leend door de winkeliers. Deze reductie zal uitsluitend op deze bonnen „03" en „04" van de vetkaart worden verleend, dus niet op een van de overige hier boven genoemde bonnen. De reductie wordt verleend, wanneer de bonnen bij den detaillist worden ingeleverd ter ver krijging van boter. Met nadruk wordt er de aandacht ,op gevesligd, dat, zooals reeds uit het voor gaande blijkt, bonnen, welke recht geven op het koopen van margarine en, voor zoover voorradig gesmolten vet, desge- wenscht ook kunnen worden gebruikt voor het koopen van boter. WIJZlG'NG WET COUPONBELASTING Uit een publicatie in het Verordening genblad blijkt, dat de tw'et op de cou- porJhelastmg is gespijzigd. Deze wijzi ging houdt in, dat onder het blegrip effecten, (w'aarop de couponhlelasting van toepassing is, mede zulten vallen alle vorderingen ten laste van publiekrech telijke op privaatrechtelijke rechtsperso nen, indien deze vorderingen het gevolg zijn van leeningen, die, bestemd tot voor ziening in de kapitaalbehoefte dier rechts, personen, in Iwezen dezelfde strekking hebben als obligatieleningen. Zoodanige strekking Iwiordt in elk geval' aanwezig geacht, indien de leemimg niet binneln. een jaar na het aangaan daarvan zoowel op- eischb'aar als aflosbaar isindien een der partijen het recht heeft de liaening te verlengen, Iwfordt, ter bepaling van den vervaldag, het recht tot verlenging mede in aanmerking genomen. VERSCHILLENDE BERICHTEN Auto te water gereden, vier militairen verdronken Zondagnacht om tien minuten over half één, is bij de pont Valkenweg, in Amsterdam-Noord, een gesloten personenauto van de Duitsche luchtmacht, waarin vijf militairen zaten, te water ge reden. Het was om dien tijd zeer duister en het regende. De bestuurder heeft waarschijnlijk niet gezien, dat hij reeds op den oprit van de pont reed. De pont was juist vertrokken en halverwege het IJ. De auto, die een vrij groote snelheid moet hebben gehad, sloeg over den kop en verdween onder water. Zij kwam op bet dak te liggen. Drie der inzittenden wisten een ruit te verbrijzelen en een Nederlandsche Unie wenacht de volkseenheid te versterken Mr. Linthorst Homan schreef een tweede toelichtende brochure Offtciêele opening van 't nieuwe Postkantoor te Zierikzee Inventarisatie en verbod van be paalde textielprodncten Nu de Beurs haar deuren weer heeft geopend DE VERDUISTERING In het belang van de naleving van de bepalingen ten aanzien van de verduis- ring: Zonsondergang 29 Jali 21 uur 35 min. Zonsopgang 30 Juli 5 uur 59 min. 30 Juli Maan op: 0,13 Maan onder: 15,56 Hoog- en laagwater te Zierikzee Hoogwater: Laagwater: 30 Juli 10,38 23,05 3,58 16,40 By de vroeger geldende tijdsaanwijzing dient 1,40 uur te worden deur te openen, waardoor zij uit de auto konden komen. "Een van hen, een 28-j. Obergefreiter, die verwondingen aan hand en hals had, wist zich zwemmende Doven te houden. Gelukkig meerde juist de tweede pont, die van de de Ruijter- kade kwam. Een 36-jarige varensgezel wist den Obergefreiter, met behulp van een politieagent, op den wal te brengen. De beide andere militairen, die de auto hadden verlaten/ kon echter geen hulp meer worden geboden. De geredde is naar het Wilhelminagasthuis vervoerd en aldaar opgenomen. Om half twee kon de verongelukte auto op den wal wor den gebracht. De lijken van een vlieger- luitenant en van een getreiter konden worden geborgen. De beide andere slacht offers zijn eveneens een luitenant en een gefreiter. J j j Vanochtend heeft de politie het dreg gen naar de drie nog niet geborgen lijken van de slachtoffers van het ongeluk aan den Valkenweg voortgezet. Ongeveer 7 uur waren ze geborgen. Ze zijn overge bracht naar het Binnengasthuis. Leidekker gedood De ruim dertigjarige loodgieter Th. Stroop te Berlikum was bezig met het vernieuwen aan den toren der Hervorm de Kerk aldaar. De man gleed uit en viel van een hoogte van 20 meter. Zwaar gewond aan het hoofd is hij naar het Diaconessenhuis te Leeuwarden overge bracht, waar hij is overleden. Moordaanslag op slapend man Zaterdagnacht is te Venlo een moord aanslag gepleegd op den 29-jarigan W. X. Het slachtoffer is in ernstigen toe stand naar het ziekenhuis vervoerd. De dader is nog voortvluchtig. X. was na de demobilisatie in mili tairen dienst gebleven en bij den Op- bouwdienst werkzaam gesteld. Hij was Zaterdagmiddag met bewegingsvrijheid naar huis gekomen om den Zondag met zijn gezin in de Schutteroestraat door te brengen en zou Zondag wederom naar zijn standplaats moeten terugkeeren. De aanslag is gepleegd nadat het echtpaar X. zich ter ruste had begeven en heeft waarschijnlijk kort na middernacht plaats gehad. Omstreeks halfzes Zondagmorgen, toen X., die buiten bewustzijn was geraakt, het bewustzijn herkreeg, bemerkte hij, dat hij baadde in zijn bloed en dat hij ver wondingen aan zijn hoofd had bekomen. Hij slaagde erin, naar de nabijgelegen wo ning van zijn ouders te strompelen. Dezen hebben onmiddellijk de politie gewaar schuwd en geneeskundige hulp ontboden. De man werd dan ook onmiddellijk naar het ziekenhuis vervoerd. Bij het onderzoek bleek, dat vrouw van X., alsmede een zekfre D. TL al daar, die betrekkingen 'met de vrouw van den verslagene inoet onderhouden en die er van verdacht wordt de dader van dezen moordaanslag te zijn, ver* dweneu was.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 1