ZATERDAG 27 JULI 1940 OPOENi ZKMKZHSOiyOURAMT De Kern ABONNEMENT Prijs f 1.50 p. kwartaal, bulten Zierikzee f 1.80. Voor het buitenland f 10.00 p. jaar. Afzonderlijke nummers 6 cent. Ver schijnt dagelijks, behalve 's Zondags. Uitgave N.V. de Zierikzeesche Nieuwsbode, Zierikzee, Schuithaven B 94 Tel. 32, Postgiro 137677 - Dir.A. J. de Looze - Uitg.-Red.M. J. Kosten 96STE JAARGANG No. 14399 ADVERTENTIES Prijs: 20 cent per regel, minimum 80 cent. Bij contract speciale prijzen. Grootte der letters naar plaatsruimte. „Succesjes" 60 cent. Inzending tot 's morgens 10 uur De Rijkscommissaris over de politieke problemen Wat van Nederland verwacht wordt Monarchie en regeering In Indië en het Moederland In een Vrijdagavond te Den Haag in de groote zaal van den Dierentuin, ge organiseerde vergadering door de afd. Nederland van de buitenlandsche organi satie der N.S.D.A.P., heeft de rijkscom missaris voor het bezette Nederlandsche gebied, rijksminister Seyss-Inquart een rede gehouden. Na uitvoerig de jongste Duitsche po litieke geschiedenis te hebben gerele veerd, bepaalde de rijkscommissaris zich tot ons land. Wat nu het jjedrag der Nederlanders aangaat, willen wij vaststellen, dat wij zeker niet onderworpenheid of onop rechte beminnelijkheid verwachten, wat wij echter wel verwachten is een behoor lijke en beheerschte houding. Ook in dit opzicht zijn wij grootmoedig. Dat wij tegen een werkelijk Neder- landsch nationaal gevoel niets hebben, bewijst het beste het feit, dat wij geen bezwaar hebben tegen de Nederlandsche nationale vlag en dat wij aan de toe komst van Nederland denken, toont de zorg aan, die wij voor de Nederlandsche jeugd hebben, want de jeugd is de toe komst van het volk. Ik richt echter tot ouders en leeraren de ernstige waar schuwing, de jeugd niet in een ver keerd begrepen nationaal gevoel op een dwaalweg te brengen. Onze bemoeienis met den opbouwdienst en de hulp en be gunstiging, die wij bieden aan de op richting van den arbeidsdienst als het belangrijkste opvoedings- en schoonmaak middel van een volk, moeten iedereen toonen, waar het ons om gaat. Monarchie en Regeering Wat de positiekeuze ten aanzien der Koningin betreft, moet het volgende vast gesteld wprden: de Koningin heeft den oorlogstoestand tegen het Duitsche Rijk uitgeroepen, althans door haar autori teit gedekt en is als vijandin van het Groot-Duitsche Rijk naar Engeland ge gaan. Bovendien volhardt zij bij dezen toestand, te meer waar ons niet bekend is, dat zij op eenigerlei wijze protest tegen de van Engeland uit tegen Neder land ondernomen bomaanvallen op niet- militaire doelen, waaraan voorts nog in de eerste pldats Nederlanders ten offer vallen, indient. Zonder de vraag van den staatsvorm in de Nederlanden aan 'Te raken, zonder de verhouding van het Nederlandsche volk tot het Huis van Oranje op eeniger lei wijze tè willen beïnvloeden, want dit zijn dingen, waarover het Nederlandsche volk zelf in vrij besluit zal oordeelen, staat vast, dat een bezettingsmacht het zich niet kan laten welgevallen, dat voor een persoonlijkheid, zelfs als die de Koningin van een land is, die zich in de rijen der vijanden bevindt, betoogingen van welken aard ook worden gehouden. Evenzoo spreekt het vanzelf, dat iedere bemoeienis met het bezette land voor den duur dezer bezetting uitgeschakeld wordt. Ik onderstreep deze verklaring met nadruk, aldus de Rijkscommissaris, met het oog op toekomstige gedenkdagen, maar ook met het oog daarop, dat ver meldingen in politieke vergaderingen of programma's door de bezettingsmacht niet kunnen worden ter kennis genomen. Alles, wat ik hier van de Koningin zeide, geldt in de gegeven omstandigheden ook voor het Huis van Oranje. Ik zie velerlei pogingen tot verzamelen Ik merk op, dat ik al deze pogingen met welwillende belangstelling bezie en haar ook geen moeilijkheden in den weg zal leggen, tenzij het alleen maar gaat om zulke pogingen, welke beoogen in eenigerlei vorm dien geest te laten voort leven, die ten slotte het Nederlandsche volk naar den lOen Mei 1940 heeft ge voerd. De conserveering van dien geest kan ik van het standpunt der bezettende macht, maar ook in het belang van het Nederlandsche volk, zoolang deze bezet ting duurt, niet met open oog dulden, want er mag tusschen het Duitsche en het Nederlandsche volk nooit weder een tiende Mei zijn. Eén ding zou ik evenwel willen zeg gen: een binnenlandsch-politieke bewe ging en wilsvorming kan haar sanctie nooit van mij als vertegenwoordiger der bezettende macht verwachten, doch moet Dr. A. SElSS-INQUART f,Nederland kan niet aan den rand der wereldgeschiedenis blijven. staan" deze uitsluitend daardoor verkrijgen, dat zij het Nederlandsche volk van de juist heid van haar richting overtuigt. Moeilijks toekomst Zeker is Nederland thans gesteld voor het noodlotsprobleem. We zijn ons vol komen bewust, dat zelden een volk in zoo korten tijd uit zijn doen is gerukt en voor nieuwe feiten is gesteld, welke een nieuwe, koene, zelf op sommige pun ten revolutionnaire geesteshouding eischen. De zaak ligt echter zoo: Neder land kan op het oogenblik, dat groot machten dezer wereld tot den strijd staan aangetreden, een oogenblik, waarin heele werelddeelen in economisch en po litiek opzicht gereconstrueerd worden, niet aan den rand der wereld geschiedenis blijven staan. Dat is onmogelijk! Wellicht hebben de Ne derlanders over het hoofd gezien, dat deze beslissende strijd moest komen, wel licht hebben zij zich te zeer vastgelegd in den g edachtengang van de eene partij in dezen strijd. Thans is 't Nederlandsche volk en het kernland van het Nederland sche rijk meegesleept in deze Nederland sche crisis. De reconstructie van het con tinent kan niet voor de grenzen van Nederland halt houden. De gevolgen van deze gebeurtenissen zullen door iedereen kunnen worden be speurd en door iedereen kunnen worden gedragen. De naaste toekomst zal moei lijk en vol ontberingen zijn. De levens wijze der Nederlanders, voor zoover zij werk hadden of op andere manier over een inkomen beschikten, zal zeker door verhooging van de kosten van levens onderhoud, verhooging van belastingen en tarieven, beperkingen ondergaan. Want ik twijfel er niet aan, dat de Nederlan ders zich zullen inspannen om hun per soonlijke zoowel als hun staatshuishou ding in orde te houden. Dat Nederland echter aan den nieuwen opbouw zal medewerken en wel als ge lijkgerechtigde partner, is de wensch van het Duitsche volk. Het is duidelijk, dat bij deze reconstructie alle Nederlanders betrokken zijn. Landbouw, scheepvaart en handel Wat den landbouw aangaat, zoo meen ik te kunnen zeggen, dat een boer, die minder van de opbrengst van den door hem bebouwden grond dan van de aan vullende premies van den staat afhan kelijk is, niet het gevoel van den vrijen boer op het vrije land kan hebben, ook dan als hij in een formeel democratisch land leeft. De boer, die voor de producten van zijn arbeid den zekeren afzet in een groot achterland en een overeenkom stige marktordening gewaarborgd weet, die dus een zekeren te rechtvaardigen prijs voor zijn werken ontvangt, zal een geheel ander bewustzijn van zijn betee- kenis, maar ook een geheel andere be staanszekerheid hebben. Ik heb ook van de zeelieden en van de kooplieden gesproken. De Nederlandsche en Hollandsche zeelieden beschikken over een buitengewonen schat aan ervaringen en wetenschap en op dit gebied ook over harden ondernemingszin. Zij zullen een onontkoombare noodzakelijke en daar door een ""dienovereenkomstig gewaar deerde aanvulling en een waardevol be standdeel zijn van het nieuwe in vorming zijnde groot-Europeesche economische ge bied. POST-TELEGRA AF -TELEFOON Maandag 29 Juli a.s. Wordt het mieu- jwle PTT-gebouw te Zierikzee in gebruik genomen voor allfe zaken, behalve de verzending van de gelwiotnle correspon dentie; deze correspondentie moet pp het Oude gebouw, worden gepioist. HET DUITSCHE LEGERBERICHT Luchtgevechten boven Het Kanaal Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: De luchtmacht heeft Britsche vliegvel den en het radiostation te Dover aange vallen. Onze gevechtsvliegtuigen en duik bommenwerpers hebben zooals reeds is medegedeeld in weerwil van het slechte weer een aanzienlijk succes in het Kanaal behaald. "Van een konvooi dat krachtig door zee- en luchtstrijdkrachten bevei ligd was, konden 11 koopvaardijschepen met een gezamenlijken (inhoud van 43.000 br. reg. ton tot zinken worden gebracht. Drie andere koopvaardijschepen, met een 'gezamenlijken inhoud van 12.000 br. reg. ton zijn in brand gebombardeerd, of zoo zwaar beschadigd, dat zij als geheel ver loren moeten worden beschouwd. Boven dien gelukte het een torpedobootjager in brand te bombardeeren en een tweeden ernstig te beschadigen. Ten Zuiden van het eiland Wight is verder een koop vaardijschip van 8000 br. reg. ton tot zinken gebracht. Bij deze aanvallen op de Engelsche scheepvaart is het verschillende malen tot hevige luchtgevechten gekomen. In het Kanaal heeft een numeriek sterkere Britsche formatie jagers onze vliegtuigen aangevallen en daarbij 8 toestellen van het type Spitfire en een Hurricanema- chine verloren, terwijl slechts twee Duit sche vliegtuigen werden neergeschoten. De Britsche luchtmacht heeft ook in den nacht van 25 op 26 Juli haar vluchten? boven Noord-, West- en Midden-Duitsch- land voortgezet. Schade van militaire be- teekenis werd niet aangericht. Ook de materieele schade aan niet-militaire ob jecten is onbeteekenend. In den loop van den nacht zijn vier vijandelijke vliegtui gen door luchtdoelgeschut neergehaald, een machine werd neergeschoten door nacht jagers. In totaal heeft de vijand gisteren 23 vliegtuigen verloren. Negen Duitsche vliegtuigen worden vermist. Indië en Nederland Van deze beschouwing leidt slechts een kleine stap naar dat deel van het Ne derlandsche rijk, dat buiten Europa is gelegen, - vooral Nederlandsch-Indië. Qe leiding van het Groot-Duitsche Rijk laat met de militaire bezetting van Nederland evenmin een aanspraak gelden op een of ander deel van het Nederlandsche rijk buiten Europa als zij een opheffing van de zelfstandige Nederlanden op het oog heeft. Ik kan nu veeleer de verzekering geven, dat Nederland uit het herhaaldelijk ge noemde verantwoordelijkheidsgevoel en uit ons bewustzijn van een gemeenschap pelijk lot dien steun zal kunnen vinden, welke er toe leidt en welke op een of andere wijze er toe kan bijdragen, dat het Nederlandsche rijk in zijn geheel onverkleind blijft INKRIMPING VAN DEN PLUIMVEESTAPEL Tot eon derde van de normale grootte Dezer dagen is bekend gemaakt, dat tengevolge van de veevoederschaarschte ook de pluimveestapel, welke een groot consument van voedergranen is, sterk zal moeten worden ingekrompen. Het rijks bureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd deelt thans nog de volgende bijzonderheden hierover mede: Met het oog op de beschikbare voor raden zal de kippenstapel tot ongeveer 6.000.000 stuks moeten worden geredu ceerd. Dit is ongeveer een derde van de normale grootte. Deze inkrimping zal uiterlijk 15 Sepetember a.s. haar beslag moeten hebben gekregen. Daartoe zullen de voedertoewijzingen geleidelijk lager worden. Als basis hiervoor zal de Sept.- inventarisatie 1939 worden aangenomen, hetgeen hierop neerkomt, dat per medio September a.s. niet meer voeder zal wor den verstrekt dan voor ten hoogste 20 pet. van het pluimvee, dat bij bedoelde inventarisatie aanwezig was. Voorts zal op 15 September a.s. de voedervoorzie ning voor kuikens ophouden; de in 1940 geboren jonge dieren moeten worden ge teld bij den stapel van volwassen pluim vee. 1 i|i' Het ligt dus in- de bedoeling de voe dertoewijzing te doen per op het be drijf aanwezig dier tot een maximum aantal. Daarbij zal er streng op worden toegezien, dat niemand meer dan dit ma ximum aantal dieren houdt. De pluim veehouders zullen binnenkort een op gave ontvangen van het aantal kippen, waarvoor zij op 15 September e.k. voeder mogen betrekken. Iedere pluimveehouder zal zijn stapel dus sterk moeten inkrimpen. Hij beoor- deele zelf, welke dieren hij het beste voor zijn bedrijf kan aanhouden. Bij de inkrimping zal er voor worden zorggedragen, dat een goede kern over blijft, waaruit de stapel weer kan wor den opgebouwd. De mogelijkheid zal worden opengelaten, dat particulieren, die tot nog toe kippen hielden, enkele kippen kunnen aanhouden, om op deze wijze het huisafval tot waarde te kunnen brengen. Deze inkrimping heeft tot gevolg, "dat een groot aantal hoenders ter markt zal komen. Zooveel mogelijk zal er voor worden gezorgd, dat daarvoor een be hoorlijke prijs kan worden gemaakt. Een gedeelte zal in koel- en vrieshuizen kun nen worden geplaatst. De opslagcapaci teit is echter beperkt. Een groot ge deelte zal naar Duitschland kunnen wor den uitgevoerd. De momenteele export prijs is van dien aard, dat daardoor be langrijke steun wordt gegeven aan de pogingen om ondanks de abnormale af slachtingen den marktprijs op een rede lijk niveau te houden. Het is echter niet onmqgelijk, dat in Augustus en Septem ber de prijzen iets lager zullen worden. Indien mogelijk zal er voor worden gezorgd, dat na de inkrimping van den pluimveestapel de eierprijs verbetert, waardoor de nadeelen van de inkrim ping voor de direct-betrokkenen voor een deel zouden worden opgeheven. De Rijkscommissaris over da huidige politieke problemen Joseph Avenol neemt ontslag als Volkenbonds-Sacretaris Wat te Middelburg in de oorlogs degen vernield werd De Pluimveestapel wordt tot Vs der normale grootte ingekrompen Het nieuwe P.T.T.-gebouw te Zierikzee officiéél geopend DE VERDUISTERING In het belang van de naleving van de bepalingen ten aajnzien van de verduis- ring: Zonsondergang 27 Jnli 21 nur 38 min, Zonsopgang 28 Jnli 5 uur 55 min. 28 Juli 29 Juli Maan op: 23,37 Maan onder: 13,53 14,55 Hoog- en laagwater te Zierikzee Hoogwater: Laagwater: 28 Juli 8,17 20,34 1,48 14,14 29 Juli 9,20 21,42 2,45 15,21 Bij de vroeger geldende tydsaanwyzing dient 1,40 uur te worden bijgevoegd. In goed ingelichte kringen te Vati caanstad verluidt dat de Paus tenge volge van het antwoord der Engelsche regeering op den vredesoproep van Hit- Ier, alle hoop op een vreedzame rege ling van het cornflict tusschen de as- mogendheden en Engeland heeft opge geven. Volgens deze zelfde kringen heb ben de pogingen van het Vaticaan om naar aanleiding van de rede voeling te nemen een negatief resultaat gehad. Men verwacht dat de Paus binnenkort de ka tholieken in de geheele wereld zal op roepen om voor den vrede te bidden. De hittegolf in de Vereenigde Staten maakt steeds meer slachtoffers. Tot dus ver zijn 150 menschen aan zonnesteek overleden. 214 menschen zijn bij het ba den verdronken. Alle Amerikanen zullen, seint United Press, een zucht van ver lichting hebben geslaakt, toen de mete orologische dienst Donderdagavond voor spelde, dat de hitte zou afnemen. In Denemarken worden thans krach tige pogingen aangewend, om de van overzee uitblijvende grondstoffen te ver vangen, meldt de Deutsche Ztg. in den Niederl. Zoo is men b.v. reeds met den verbouw van Plata-lijnzaad ter vervan ging van kotoen begonnen en men heeft reeds goede resultaten bereikt. Thans zijn 1200 hectare met deze plant be bouwd, die zoowel spinstof als olielevert t. POSTKANT-C OU TB ZtEKlKZEE •r. a -•T' -. 1 5>Vv :»4 in 1 *."\S V.- f Hedenmorgen is het nieuwe P.T.T.-gebouw, in tegenwoordigheid van véle autoriteiten en genoodigden, geopend. Maandag wordt het nieuwe, fraaie kantoor, dat het stadsbeeld ter plaatse siert, in gébruik genomen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 1