NIEUWSBODE VRIJDAG 26 JULI 1940 De Kern ABONNEMENT Prijs f 1.50 p, kwartaal, buiten Zierikzee f 1.80. Voor het buitenland f 10.00 p. jaar. Afzonderlijke nummers 5 cent. Ver schijnt dagelijks, behalve 's Zondags. Uitgave: N.V. de Zierikzeesche Nieuwsbode, Zierikzee, Schuithaveo B 94 Tel. 32, Postgiro 137677 - Dir.: A. J. de Looze - Uitg.-Red.: M. J. Kosten 96STE JAARGANG No. 14398 ADVERTENTIES Prijs20 cent per regel, minimum 80 cent. Bij contract speciale prijzen. Grootte der letters naar plaatsruimte. „Succesjes" 60 cent. Inzending tot 's morgens 10 uur TOEKOMSTIG EUROPA Da rijkemark zal een overwegende rol spelen Valuta'», prijzen en voorraden worden gestabiliseerd De rijksminister van Economische Za ken Walt her Funk heeft voor de vertegenwoordigers der buitenlandsche pers een uitermate belangrijke redevoe ring gehouden over de toekomstige or ganisatie van Europa zooals de Duitsche regeering die, na de uiteindelijke over winning, ziet. Funk verklaarde eenige weken geleden van rijksmaarschalk Hermann Göring de opdracht te hebben gekregen een plan voor het toekomstige Euro pee- sche continent onder Duitsche leiding te ontwerpen. De volgende punten mogen wel de be langrijkste uit Funk's toekomstplannen ge noemd worden: le. De Rijksmark zal een over wegende rol in Europa spelen. Zij zal worden vrijgemaakt van de belemme ringen der Duitsche buitenlandsche schul den, terwijl ook de verschillende soorten marken zullen worden öpgeheven. 2e. Het ligt niet in de bedoeling, een geheel Europa omvattend v a 1 u t a-s y s- teem in te voeren. Een dergelijk sys teem zou neerkomen op het instellen eener Europeesche tol-unie, hetgeen niet mogelijk mag worden geacht, gezien het verschil in levensniveau tusschen de lan den van het continent. 3e. Een einde zal worden gemaakt aan het op een automatische werking be rustende vrije geld- en deviezenverkeer zooals dit vóór den oorlog in zwang was. Men zal uitgaan van de vaststel ling en stabiliseering der valuta's, prij zen en voorraden. Op grond van uitge breide, geregelde clearings- en verreke ningssystemen zullen de Europeesche sta ten onderling handel drijven. Met som mige landen zal het vrije Marken-verkeer worden ingevoerd. 4e. Goud zal bij de toekomstige rege ling der valuta's geen rol spelen. 5e. Hoewel Europa in wezen autarkisch zal worden, teneinde in geval van nood of oorlog self-supporting te kunnen zijn, zal zooveel mogelijk naar uitbreiding van het handelsverkeer met de overige wereld gestreefd worden. 6e. De Europeesche landen zullen on derling door een net van langjarige han delsverdragen, tegen vaste prijzen en te gen vaste leveranties, aaneengeschakeld worden. Geen kunstmatige lyitemen De rede van minister Funk was inge deeld in vragen hem door de 'buiten landsche journalisten gesteld. Zoo ant woordde hij op de eerste vraag: „Hoe stelt men zich in Duitschland de algemeene economische regeling van het nieuwe Europa voor": De nationaal-socialistische economische politiek heeft zich bij haar methodes nooit door een stugge dogmatiek laten leiden. Wij hebben steeds die methodes aangewend, die ons telkenmale doelmatig schenen. Wij w'illen ook in de toekomst geen kunstmatige systemen scheppen. De nieuwe Europeesche economische Ordening zal dan ook ontstaan op grond van de natuurlijke voorwaarden en in de eerste plaats wel uit de nauwe eco nomische samenwerking tusschen Duitsch land en de Europeesche landen. Vanzelf sprekend zal de oorlog diepgrijpend in werken op het Europeesche economische leven en ook op den wereldhandel. Wij zullen met onzen bondgenoot Italië op alle gebieden ten nauwste samenwer ken en de Duitsche en Italiaansche eco nomische krachten voor den wederop bouw van Europa samenvatten. De vraag naar de toekomstige econo mische organisatie in Europa kan men dus aldus beantwoorden dat wij, aldus de minister, na de overwinning, die me thodes in de economische politiek zul len aanwenden, die aan ons de enorme successen vóór den oorlog en ook ge durende den oorlog bezorgd hebben. Wij denken er niet aan het onge regelde spel van de krachten weer tot opbloei te laten komen, waardoor het Duitsche economische leven in de groot- ste moeilijkheden is gekomen. Wij zijn 1 overtuigd, dat onze methodes niet alleen 1 het Duitsche economische leven, doch ook dat van alle landen van Europa tot 1 voordeel zullen zijn. Wat zal vafutabasls zijn na den oorlog?, was de tweede vraag, die de journalisten stelden. I Funk's antwoord daarop luidde: De Dames! Nu de vaoantie gaat beginnen, Zult gij gaan verzinnen, Op welke manier gij uw haar zult gaan dragen, Draalt niet, en komt het ons eens vragen 1 Frans Murk V Dames- en Herenkapper WALTER FUNK ngoud zal by de toekomstige regeling der valuta's in Europa geen rol spelen valuta's hebben steeds een secundaire rol gespeeld en de leiding van het eco nomische leven de primaire rol. Wan neer de economie niet gezond is, kan er ook geen gezonde valuta bestaan. In het kader van een gezonde Euro peesche economie tusschen de Europee sche volken, zal de valuta-kwestie van zelf een oplossing vinden, omdat zij dan nog slechts een probleem van geld-tech- nischen aard is. Het is vanzelfsprekend, dat de Rijks mark daarbij een domineerende rol zal spelen. De enorme toeneming van de macht van het Groot-duitsche rijk zal een versterking van de Rijksmarkvaluta ten gevolge hebben. De omvang van de gebieden, waar de Rijksmark haar in vloed zal uitoefenen, zal voortdurend toenemen. De Rijksmark zal dan echter ten eerste verlost moeten worden van de boeien van de ongeregelde buiten landsche schulden en ten tweede zullen de talrijke verschillende soorten marken terzijdegesteld moeten borden. HET DUITSCHE LEGERBERICHT Aanval op Vickers' vliegtuigfabriek Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Bij een aanval op de Engelsche Zuid kust heeft een van onze motortorpedo- booten, ten Zuiden van Portland, met een torpedo een gewapend vijandelijk koopvaardijschip van 18.000 br. r. t. tot zinken gebracht. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben on danks den slechten weerstoestand het Britsche scheepvaartverkeer in het Kanaal en aan de kust van Oost-Engeland aan gevallen, evenals industrie-installaties in Zuidoost-Engeland én Schotland. Naar reeds bekend is gemaakt is daarbij een convooi van 5 koopvaardijschepen met een totalen inhoud van 17.000 br. r.ton vernietigd. Bovendien kregen nog drie andere koopvaardijschepen zoo zwa re bomtreffers, dat zij wel als verloren kunnen worden beschouwd. Aangevallen werden verder o.m. de vliegtuigfabrieken van Vickers bij Weybridge, waar op het fabrieksveld vier vijandelijke vliegtuigen op den grond vernield werden, verder industrieinstallaties bij 'Yarmouth en 'bij Glasgow. Bij den aanval op de Britsche kon vooien kwam het op verschillende plaat sen tot hevige luchtgevechten tusschen onze en Britsche jachtvliegtuigen, in den loop waarvan 6 vijandelijke vliegtuigen werden neergeschoten. In den nacht van 24 op 25 Juli hebben vijandelijke vliegtuigen wederom vluch ten gemaakt naar Noord-Duitschland. Schade werd door bomaanvallen niet aan gericht. De totale verliezen van den te genstander bedroegen gisteren 10 vlieg tuigen; zes eigen vliegtuigen worden ver mist. Berichten uit Aleppo maken melding van troepenconcentraties van het Fran- sche Leyant-leger in den Libanon, vooral in de streek tusschen Beiroet en Tripolis. Daar Haifa het doelwit van tal rijke succesvolle aanvallen der Italiaan sche bombardementseskaders is gewor den, verwachten de Fransche militaire autoriteiten dat de Engelschen zich vroeg of laat van het Syrische deel der Mos- soel-olieleiding, die bij Tripolis eindigt, meester willen maken. VERZEKERINGSMARKT ONDERGAAT WIJZIGINGEN Engelsche door Duitsche maatschappijen vervangen De risico's, welke door het bedrijfs leven in Noorwegen, Denemarken, Ne derland en België voorheen in groote mate in Engeland of Frankrijk werden verzekerd, dienen thans, aldus het „Alg. j Hdbi.", elders te worden ondergebracht. I Aangezien de binnenlandsche verzeke- t ringsmarkt voor vele risico's, geen dek- j king kan bieden, dient men zich te rich ten tot de Zwitsersche, Italiaansche of l Duitsche verzekeringsmarkt, alwaar men tevens tot herverzekering kan overgaan. In Scandinavië zijn verscheidene „pools" opgericht, waarin de herverzekeringen worden ondergebracht Ook in Hongarije begint men zich meer en meer van de Engelsche verzekeringsmarkt af te wen den, terwijl men in Zwitserland door de valutakwesties en de sléchte postver bindingen met Engeland wordt genoopt om elders dekking voor de herverzeke ringen te zoeken. In Nederland was c.a. 75 pet. van den industrieelen eigendom tegen brand en een zeer groot gedeelte van de tran sporten in Engeland verzekerd, waar tegenover de verzekering van inboedels tegen brand meer door binnenlandsche maatschappijen ter hand is genomen. De Duitsche brandverzekeringsmaat schappijen, welke in Nederland zijn toe gelaten, krijgen thans vele aanvragen, waaruit zij haar keus kunnen doen. Over. een eventueel© toelating van andere ver zekeringsmaatschappijen in Nederland is nog geen beslissing genomen. De .tarie- van, die in Nederland voor industrieel© risico's gelden, zijn veel hooger dan de overeenkomstige Duitsche tarieven. De verzekering van de binnenvaart, de goe deren- en de cascoverzekering zullen, al dus de Deutsche Versieherungs-Presse, na uitschakeling van de Engelschen, wor den gedisciplineerd! Tevens zal de auto- mobiel-verzekering een verandering moe ten ondergaan. Al met al, zoo besluit het geciteerde artikel, openen zich voor de Duitsche verzekeringsmaatschappijen in Nederland groote vooruitzichten. MOTIVEERING DER GENOMEN REPRESAILLES Honderden naar een interneerings- kamp overgebracht Van Duitsche zijde is thans ter pers conferentie een motiveering gegeven van de represailles, welke dezer dagen ge nomen zijn ten aanzien van een aantal verlofgangers, die thans in Nederland vertoeven, hoofdzakelijk Indische ambte naren en hun vrouwen. Ten getale van eenige honderden zijn zij overgebracht naar een interneeringskamp in Duitsch land. Hun behandeling daar zal over eenkomstig zijn aan die, welke Rijksduit- schers in Oost- en West-Indië nog steeds ondervinden en deze interneering zal zoo lang worden voortgezet, tot de ruim 2000 Rijksduitschers in Indië weder zijn vrijgelaten en ongehinderd hun beroep kunnen uitoefenen. Het lot van deze Ne derlanders ligt dus in handen van de autoriteiten overzee. Bij de Duitsche instanties in Den Haag komen zich thans vele verwanten ver voegen om te betoogen, dat de geïnter neerden nooit anti-Duitsch zijn geweest» nooit aan politiek hebben gedaan enz. Aan Duitsche zijde wil men dit gaarne gelooven, maar de geïnterneerde Rijks duitschers in Indië zijn ook fatsoenlijke menschen, die zich steeds behoorlijk heb ben gedragen en daarom kunnen de Ne derlanders in Duitschland niet eerder worden vrijgelaten, voordat dit ook ge schied is met de Duitschers in Indië. Alle pogingen, telegrafisch en langs draadloozen weg van Duitsche zijde on dernomen, om verbetering te verkrijgen in de behandeling van deze Rijksduit schers, zijn onbeantwoord gebleven. Het is ook niet aan te nemen, dat de auto riteiten in Indië er niet mee bekend zijn, dat alle krijgsgevangen Nederlandsche militairen, dank zij de grootmoedigheid van den Führer, zijn vrijgelaten en dat de bevolking van Nederland behandeld wordt op een wijze, dat zij nauwelijks bemerkt dat ©r Duitsche bezetting is. Ook het personeel der Duitsche con sulaten in Indië is over het algemeen slecht behandeld. De heer Janke heeft aan deze mededeelingen van dr. Wiss- mann toegevoegd, dat hetzelfde het geval is geweest met het personeel van het Duitsche gezantschap in Den Haag. De Duitsche gezant en andere Duitsche diplomatieke vertegenwoordigers zijn in den vroegen ochtend van 10 Mei, terwijl machinegeweren voor het gezantschap waren opgesteld, onder bedreiging van bajonetten en revolvers naar buiten ge dreven en overgebracht naar Hotel des Indes. De heer Janke zelf, die zich ver ontrust door het vroegtijdig schieten reeds voor half negen op weg had be geven naar zijn bureau, werd op straat gearresteerden met de bajonet in den rug naar Des Indes overgebracht. De menschen in Hotel des Indes, de ge zant aan het hoofd, hadden ook bijna niets te eten. Den eersten dag kregen zij alleen twee dun gesmeerde boter hammen en een slap kopje thee. Er waren te weinig bedden en te weinig dekens en vele jongeren hebben in twee zalen op den grond moeten slapen. Zoo is, aldus de heer Janke, de diplo matieke immuniteit op 10 Mei te 's-Gra- venhage door Nederlandsche militaire autoriteiten en politie met voeten getre den. OPBOUWDIENST OOK BIJ DE LUCHTBESCHERMING Bezwaren van het vrijwilligers- systeem worden ondervangen De practijk van de laatste maanden heeft geleerd, dat 't vrijwilligerssysteem waarop de organisatie van den luchtbe schermingsdienst te onzent is gebaseerd, in meer dan één opzicht te kort schiet, zoodra gelijk thans het geval is van het personeel voor langeren tijd dien sten gevraagd moeten worden. Ten gevolge daarvan doen zich in vrij wel alle gemeenten in mindere of meer dere mate moeilijkheden gevoelen met betrekking tot de bezetting van de nood zakelijk geachte luchtbeschermingspos ten, terwijl anderzijds de voortdurende wisseling in bezetting van deze posten de vorming van voldoende geschoold personeel in den weg staat. In verband hiermede is een reorga nisatie van de luchtbeschermingsdien sten hier te lande in overweging geno men, waarbij als einddoel een regeling voor oogen staat, waarbij de thans als gevolg van de bijzondere omstandighe den noodzakelijke continu-dienst wordt verricht door personen, die uitsluitend voor deze werkzaamheden zijn aange steld en voortdurend ter beschikking staan en als zoodanig de kern van de luchtbeschermingsorganisatie vormen. De uitvoering van dit voornemen wordt vergemakkelijkt, doordat voor het vor men van deze kernen gebruik kan wor- den gemaakt van de door de demobilisa- tie der Nederlandsche weermacht vrijko- mende krachten. Besprekingen met den commandant van den Opbouwdienst heb ben er toe geleid, dat deze zich in be- ginsel bereid verklaard heeft, het per- soneel van dezen dienst tot een nader te bepalen aantal geëncadreerd, beschik baar te stellen voor de luchtbescher mingsdiensten der daarvoor in aanmer- king komende gemeenten, f De minimum-bezetting van een kern bedraagt in kleinere gemeenten zes man (twee groepen van drie, waarvan elke groep om beurten nachtdienst verricht, en wel twee man voor de surveillance en één voor de bezetting van den com- 1 mandopost, met onderlinge aflossing). i Om een overzicht te krijgen over het aantal van de nog in het niet-bezette deel van Frankrijk verblijf houdende i vluchtelingen van Belgische natio- naliteit, heeft de vereeniging Het Vlaam- sche Volk aan alle Belgische gemeente besturen verzocht een lijst op te stellen van de nog ontbrekende inwoners. Men raamt, dat zich nog ongeveer 813.000 Belgen in Frankrijk ophouden. 00* De Amerikaansche Republikeinsche se nator Vandenfrerg heeft Doimderdag in het Congres een petitie ingedi/einid', (waar in verlangd (wordt dat de Vereenigde Staten fruiten den oorlog blüjlveinj. De pe titie is voorloopig door een mijüiioten, Amerikanen ondorteekooKL Duitichland's economische plan nen in het nieuwe Europa Waarom Duitschland tot repre sailles heeft besloten Opbouwdienst ingeschakeld bij de luchtbescherming Met 1 Aug. worden 60-dagen kaarten voor auto's ingesteld Uniforme afval- en huisvuilrege- ling in voorbereiding Hulpverleening aan Engelsche piloot werd zwaar gestraft C. J. J. VERTON Appelflappen Roomsoezen Gevulde Heeren Botersprits Vleeschbroodjes Kalfsvleesch- croquetten VERRENIEUWSTRAAT ZIERIKZEE DE VERDUISTERING In het belang van de naleving van de bepalingen ten aanzien van de verduis- ring: Zonsondergang 26 Jnli21 uur 38 min. Zonsopgang 27 Juli 5 uur 54 min. Maan op: Maan onder: 27 Juli 23,06 12,51 Laatste Kwartier 11,49 Hoog- en laagwater te Zierikzee Hoogwater: Laagwater: 27 Juli 7,31 19,40 1,01 13,20 dient 1,40 uur te worden bygevoegd. PREDIKBEURTEN Zondag 28 Juli. Ned. Herr. Kerk. Zierikzee. Nieuwe kerk. 10 ure, ds. Heijboer van Ouwerkerk. Kleine kerk. 10 ure, ds. H. C. Hoger- zeil, emer.-pred. te Zeist en 4 ure, ds. Biezen van Dreischor (Jeugddienst). Luth. Kerk. Geen dienst. Geref. Kerk. 10 en 6 are, ds. Leene. Ohr. Geref. Kerk. 10 en 6 ure, ds. Hoogendoom. Leger des Heils (Posts traat) Zaterdagavond 8 ure, Openlnohtwerk. Zondag: 10 Heiligingsdienst, 3.30 Open lucht bij de Nobelpoort, 7 Openlucht op de haven en 8 ure, Verloseingssamenkomst. Alle samenkomsten onder leiding van Euvooy Verheul uit Goes. Geref. Gem. (St.-Domnsetraat) 10.30, 3 en 7 ure, Leeskerk. Oud-Gerei. Gem. 10.30, 3 en 7 ure, Leeskerk. Renosse. Geen dienst. Noordwelle. 8 ure, ds. Faber. Eikerzee. 11.10 ure, ds. Bosohoo. Geref. kerk. 11.10 en 4.10 ure, ds. den Boer van Oudesohoot. Oud-Vossemeer. 10.30 en 3 ure, ds. v. Eist. Geref. kerk. 10.30 en 3 ure, ds. Vreug- denhil. Oud-geref. kerk. 10.30, 3 en 7 nre, ds. v. d. Poel van Giessendam.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 1