ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE kiespijn? DONDERDAG 25 JULI 1940 OPuEN ZEMKZKSOS COURAMT De Kern - Goed verduisteren - ABONNEMENT Prijs fl.50 p. kwartaal, buiten Zierikzee fl.80. Voor het buitenland f 10.00 p. jaar. Afzonderlijke nummers 5 cent. Ver schijnt dagelijks, behalve 's Zondags. 17S7.-16BO Uitgave: N.V. de Zierikzeesche Nieuwsbode, Zierikzee, Schuithaven B 94 Tel. 32, Postgiro 137677 - Dir.: A. J. de Looze - Uitg.-Red.: M. J. Kosten 96STE JAARGANG No. 14397 ADVERTENTIES Prijs: 20 cent per regel, minimum 80 cent. Bij contract speciale prijzen. Grootte der letters naar plaatsruimte. „Succesjes" 60 cent. Inzending tot 's morgens 10 uur DE DIENSTPLICHT IN AMERIKA 1 October wordt 400.000 man opgeroepen De militaire Senaatscommissie heeft de invoering van den algemeenen dienst plicht goedgekeurd. De bijzonderheden van het ontwerp, dat de volgende week aan den voltalligen Senaat zal worden voorgelegd, moeten echter nog geregeld worden. Naar Associated Press meldt, wil men op 1 September met de registratie van de dienstplichtigen beginnen. De oproe ping van de eerste 400.000 recruten moet reeds op 1 October plaats hebben. Deze data staan nog niet definitief vast, niet temin is het ministerie van Oorlog, niet tegenstaande de heftige Senaatsdebatten, welke te wachten zijn, van de aanneming van de machtigingswet zoo overtuigd, dat het reeds de instanties, waarbij men zich melden moet, order heeft gegeven voorbereidingen te treffen voor de re gistratie van 42 millioen man en voor de opleiding van ongeveer 11 millioen man. Tezelfdertijd zullen hoogstwaarschijn lijk de staatsmilities worden gemobili seerd, die een deel van de opleiding zullen overnemen. De opleidingsduur'zal een jaar bedra gen. Op 1 April 1941 zullen opnieuw 400 duizend man opgeroepen worden en op 1 October d.a.v. waarschijnlijk nog eens 600.000. MILLIOENENREDE VAN KINGSLEY WOOD Da oorlog kost Engeland 57 millioen pond per week Engeland's oorlogsuitgaven bedragen thans 57 millioen pond sterling per week, aldus heeft de Britsche minister van Fi nanciën, Sir Kingsley Wood, in het La gerhuis verklaard, toen hij zijn oorlogs- begrooting indiende. Hij schatte naar United Press meldt, de oorlogsuitgaven voor het loopende jaar op 2800 millioen pond, dat is 800 millioen pond hooger dan zijn voorganger Simon op 23 April jl. had gedaan. De oorlogsuitgaven zijn den laatsten tijd van 50 millioen op 57 millioen per week gestegen. De totale uitgaven voor het loopende jaar, dus met inbegrip van de gewone, schatte Wood op 3467 mill. Simon had op 23 April de gezamenlijke uitgaven op 2.666.790.000 pond geschat. De uitgaven hebben, op de basis van de door Simon geraamde inkomsten van de regeering, aldus United Press, een deficit van 2200 millioen pond veroorzaakt. De belastingen worden opnieuw be langrijk verhoogd. Wood deelde nl. mede dat de inkomstenbelasting op 8 shilling 6 pence per pond gebracht zou worden, hetgeen een verhooging van 1 shilling per pond beteekent. De extra belasting op inkomens van meer dan 2000 pond per jaar wordt van 1'shilling 3 pence op 2 shilling per pond gebracht. Ook de belasting op grootgrondbezit t.w. voor ieder goed waarvan de waarde boven de tien duizend pond ligt onder gaat een verhooging. Wood raamde dat de verhoogde in komstenbelasting nog in den loop van dit jaar een surplusbedrag van 60 mill, pond zal opbrengen, wat over het ge- heele jaar berekend 84 millioen pond beteekent. Voor het eerst in de Engelsche ge- schiedenis zal de inkomstenbelasting bij de uitbetaling van salarissen of loonen per maand of per week worden afge trokken. HET DUITSCHE LEGERBERICHT Het opperbevel van de (weermacht hiaakt bekend: Een duikboot heeft uit sterk bevei ligde konvooien twee gewapende, vijan delijke koopvaardijschepen van in totaal! dl4000 ton tot zinken gebiracht. Tenge volge van de ongunstige weersomstandig heden |was de bedrijvigheid van de lucht macht gering. In Zuid-Engelaimd iwerd een aanval gedaan op eepige spoorlij nen en wegen, terwijl arsenalen mét bommen werden bestookt. Bijl de gewapende verkenning boven het Kanaal en aan de Zuidkust van) Engeland zijn oplze vliegtuigen er door het werpen van bommen in geslaagd twee voorpostenschepen en een mijnen veger tot zinken te brengen dn eeni ander schip1 te beschadigen. In de Noordzee zijn onze vliegers er in geslaagd een duikboot tot zinken te brengen. In den nacht van 23 opi 24 Juli iwier- pen Britsche vliegtuigen op verschillen de plaatsen in Noord- en West-Duitseh-s land bommen, zonder veel' resultaat te bereiken.Onze nachtjagers hebben twee, ons luchtafweergeschut heeft één vijan delijk vliegtuig neergehaald. Een eigen vliegtuig Iwordt vermist. GEVLUCHTE FRANSCHE MINISTERS Verliait ook Daladier zijn nationaliteit De Fransche radio heeft, naar United Press meldt, commentaar geleverd op het besluit van de Fransche regeering1, dat de Franschen, die Frankrijk tus-' sehen 10 Mei en 13 Juni zonder geldige reden hebben verlaten, van hun natio naliteit vervallen kunnen worden ver klaard. De spreker gaf in dit verband een opsomming van de namen der ministers en afgevaardigden, die in Juini uit Bor deaux zijn gevlucht aan bloord van het oorlogsschip „Massilia". Hiertoe blehoio- ren de gewezen ministers Daladier, Man del en Campimchi. Ziji hebben er toe bijgedragen, dat Frankrijk aan Duitsch- land den oiorllog heeft verklaard en zou den daarom hun nationaliteit verliezen. Dit zal (waarschijnijk ook gebeuren met den vroegeren minister vani OmderfwijiS Delbos en minstens twintig andere be kende afgevaardigden. De Fransche radio vermeldde voorts, naar DNB meldt, speciaal vier Kamerle den, ojw1. de vroegere onderstaatssecre taris van Buitenlandsche Zaken', Vietnot, die, toen iiji Frankrijk verlieten, nog in. militairen dienst Wanen. Zijl zullen in staat van beschuldiging Worden gesteld. Uit Vichy, verluidt, dat de toepassing van de wet op het verlies van de Fran sche nationaliteit niet automatisch ge schiedt. Voor elk geval! is een speciaal decreet noodig. Met het verlies van de nationaliteit gaat inbeslagneming van het vermogen KINGSLEY WOOD de Kanselier van de Engelsche schatkist heeft zijn begrooting ingediend DE OPBOUWDIENST j Een zuiver Nederlandsche instelling j Op de persconferentie van Dinsdag heeft de leider van den Opbouwdienst, Majoor Breunese, een uiteenzetting gegeven. Een 55.000 dienstplichtigen, die geen werk konden vinden, zijn thans bij dezen dienst ingeschakeld. Een deel daarvan is werkloos tengevolge van de huidige toe- standen, een ander deel behoorde ook reeds vóór den oorlog tot de z.g. be- roeps-werkloozen. j Bij verschillenden hunner is het moreel I door deze werkloosheid sterk gedaald, j De Opbouwdienst wil bij al deze mannen gemeenschapszin bevorderen en hun eer- 1 bied en waardeering voor den arbeid bij brengen. i Orde, netheid en tucht moeten i daartoe aller eerst worden hersteld. De tucht zal gebaseerd moeten zijn op ver- J trouwen in de leiders, die uit het be- roepspersoneel zijn gerecruteerd. Groote I gestrengheid zal daartoe moeten worden toegepast, opdat de man voele. dat de I gemeenschap thans boven alles gaat. Zon der deze factoren zal het herstel niet I mogelijk zijn. Zoodra in deze richting iets blijkt te zijn bereikt, zal wellicht pas Half Augustus aan liet werk wor- den begonnen. Dienst van de gemeenschap Met de objecten zijn wij in den aanvang zeer kieskeurig. Ze moeten bestaan uit arbeid ten behoeve van die gemeenschap. D-. GRIGORE GAFENCU, is tot Rumeensch gezant te Moskou benoemd Het slechten van versterkingen, het her stel van dijken en kaden en dergelijke kunnen tot de mannen spreken wegens hun gemeenschapdienend karakter. Zij gaan zich daardoor nuttig lid van de gemeenschap gevoelen. Zoo gaan we gemeenschappelijk in grooten getale aan het werk ten behoeve van land en volk. Bebossehing, cultuurarbeid, graven van kanalen en dergelijke, zijn andere objecten. Op deze wijze alleen kan de man weer arbeidsvreugde enj levensvreug de krijgen. Zoo zal hij met een andere levensbeschouwing, in de maatschappij te< rugkeeren. Lichaamsoefening en sport zijn ook noodzakelijke factoren in den opbouw. 15 Juni werd het sportcentrum te Den Haag geopend. Er worden nu voor de verschillende corpsen van den opbouw dienst een 100-tal leiders opgeleid en daarna zullen meer honderdtallen vol gen- .ii.ii Eenheid boven alles De opbouwdienst is onpolitiek. Alle po litieke en kerkelijke propaganda is ver boden. Wij willen in den Opbouwdienst vormen saamhorigheid en gemeenschaps zin en willen daarin zoo spoedig moge lijk in practijk brengen de woorden van het lied, dat tijdens de vierdaagsche af- standsmarschen te Nijmegen zoo dikwijls gezongen werd. „Want wij zijn één voor. allen en allen zijn wij één, zoo willen wij door Nederland en door het leven heen". i I i Wij moeten in de eerste plaats één zijn en werken voor de eenheid van ons eigen dierbaar vaderland. Al bereiken wij niet alles, wat wij nastreven, toch zullen wij ook dankbaar zijn, wanneer wij eer. deel bereiken. Ons land staat op een Christelijken grondslag, maar geen kerkelijke propa ganda. Alle mannen zullen in de gele genheid worden gesteld, op Zondag hun godsdienstplichten te vervullen, maar de werkdagen zijn voor den Opbouwdienst en voor niets anders. De Opbouwdienst staat alleen ten dienste van ons land en ons volk en het is een lichtpunt, dat wij de gelegenheid hebben, hier het Ne derlandsche volkskarakter te behouden. POSTHUMA'S OORDEEL Van veel wat knus was, moeten we afscheid nemen Bij alle concentratie, die men moet bereiken, gaat het niet om wat meer gemak of een ander (materieel) oordeel want dat alles zou ook vóór dezen oor log bereikbaar zijn geweest, als men ge wild had en thans vallen deze vruchten ons van zelf in den schoot, als men om andere reden tot concentratie komt. Aldus schrijft dr. F. E. Posthuma aan hetHbl. Maar het gaat om het lioogere, het positief „ja" zeggen op de vraag: „Ben ik mijn broeders hoeder?" Hij, die nog zoo ver niet is, poge niet concentratieplannen te ontwerpen, veel minder ze uit te voeren. Alle moeite zal tevergeefs gedaan zijn. Eerst goed erkennen, dat wii allen, als Nederlanders vóór den oorlog recht had den op gelijke toepassing van de Grond wet, als het ons eigen belang gold; dat het onjuist was, om van die in de Grond wet gegeven rechten eenigen onzer land- genooten uit te zonderen en dat het even dwaas is, nu een nieuwe maat schappij te willen vestigen en te be ginnen met "te zeggen: maar gij moogt niet meedoen! Hij die hierover vlot heen- ziet, bewijst ons land den besten dienst! Waar komt het nu in dezen tijd bij elke concentratie en dus óók bij het door mij gedachte, op aan? Dat ze met de be zettende autoriteit in contact komende, geen bezwaar ontmoet! Het standpunt van de bezettende mo gendheid het bleek bij de eerste toe sprak tot het Nederlandsche volk en het blijkt telkens weder is: Gij, Neder landers, moet zélf maar uitzoeken, welke organisatievorm voor uwe maatschappij en deelen daarvan de beste is /Welnu, laten "wij dat dan doen! Stonden wij nu maar voor een schoone lei, dan was het veel eenvoudiger, doch nu dat niet het geval is, moeten wij er toch óók kunnen komen! Over véél oud zeer zullen wij moeten heenzien en van véél wat zoo echt knus was, moeten wij afscheid nemen. Wij mogen bij de concentratie ook niemand uitsluiten, al staat hij op een standpunt, dat niet past in onze vroegeren ge- dachtengang. Ieder bedenke goed dat er landsbelangen op het spel staan! Welk doel moet de concentratie op landbouwgebied in Nederland nastreven?, Verzamelen allen, die in den land en tuinbouw hun bestaan vinden! Ver zamelen allen, die op het platteland hun bestaan hebbed, doordat de land en tuinbouwer er zijn bestaan heeft! Verzamelen allen, die door de ver werking van land- en tuinbouwproducten uiteindelijk ook invloed hebben op de uitkomst van het land- en tuinbouwbe drijf! i i 1 Hoe die groote verzameling (concen tratie) dan zal heeten? Och noem haar maar, zooals gij wilt, doch het doel moet zijnden toestand van de voeding van het volk van Nederland zoodanig te maken, dat ieder hier met vreugde kan leven. j j Geen concentratie met als doelwat aam en verkoopvereenigingen vereeni gen, wat leenbankj es bij elkander plak ken, wat fokvereenigingen onder één naam brengen. Dat alles had jaren terug kunnen geschieden, maar moet en zal gevolg zijn van de door mij beoogde concentratie. Het eigenlijke doel moet echter hooger liggen! Niet al maar door blijven peinzen: „hoe krijg ik wat meer centen", maar zonder aarzeling en met stevige hand streven naar het doel: meer levens vreugde brengen aan allen! DE WERELDSCHEEPVAART Het streven is: onafhankelijk van Engeland Omtrent de verandering in de wereld- scheepvaart, die zich in deze tijden vol trekt, schrijft het „Hamburger Tageblatt", dat zoowel in de scheepvaartpolitiek van de Europeesche als de niet-Europeesche staten de tendenz naar voren treedt, om zich onder alle omstandigheden van de afhankelijkheid van de Engelsche scheeps diensten te bevrijden. Natuurlijk ziet men zich ook van een goed uitgangspunt voor de oeconomische nieuwe orde na het sluiten van de vrede te verzekeren. Interessant is de waarneming, dat in Europa de pogingen om tot een stabili satie of hervatting van de normale scheepsdiensten te komen, het verst zijn gevorderd. In den Pacific voeren de leidende scheepvaartmachten Japan en de U.S.A. een onmiskenbare vlootconcéntra- tie uit, dat geldt zoowel voor de handels- als voor de oorlogsmarine om allereerst hun belangensfeer ver- keers-oeconomisch veilig te stellen. Japan doet dit voor zijn zeehandel' met het Aziatische continent, de Vereen. Staten ter verkrijging van een leidende positie van de Noord-Amerikaansche han delsvloot in het verkeer met de Midden-, en Zuid-Amerikaansche landen. In tegen stelling hiermede staat de desorganisatie der Engelsche overzeesche vaart. In de Europeesche scheepvaart, aller eerst in de Noord- en Oostzee vaart, in het zeeverkeer tusschen Ne derland en België, Scandinavië en de Baltische staten, is de basis voor den goederenruil over zee hersteld. Het Ham- burgsche blad wijst er op, dat het niet in Duitschland's bedoeling ligt een ver- keersdictaat voor te schrijven of een monopoliepositie in te nemen, doch er veeleer een groot belang bij heeft, dat de andere staten van het continent door de gezonde ontwikkeling van hun pro ductie en een continentalen buitenland- Spanje en Amerika worden door hittegolven geteisterd. De oorlog kost Engeland 57 millioen pond sterling per week. De tienjaarlijksche volkstelling gaat thans niet door. Waar het bij de concentratie plannen om zal gaan. De opbouwdienst is een zuivere Nederlandsche instelling. Oèn 'n Mijn hardt je fwee stuks 10 ct. - Twaalf stuks 50 ct. Uw eigen belang De avonden worden korter. Men kan niet meer met daglicht toe tot het naar bed gaan, zooals velen vermoedelijk 'fc verduisterings- vraagstnk hebben opgelost, toen het nog lang lioht was. Het is den dienst van de luchtbe scherming gebleken, dat vooral den laatsten tijd nog meermalen af en toe lioht wordt opgestoken in niet afgeschermde vertrekken (keukens, achtervertrekken, gangen, enz.) Met nadruk wordt er nog eens op gewezen, dat alle liohtnitstraling, ook aan de achterzijde der woningen, verboden is en niet kan gedald worden, daar het de oriënteering van de vliegers vergemakkelijkt. Ook al geschiedt dit lioht opsteken misschien bij onnadenkendheid,, het eigen belaDg der bewoners brengt mede, dat er op juiste wijze en af doende afgeschermd wordt. DE VERDUISTERING In het belang van de naleving van de bepalingen ten aanzien van de verduis- ring: Zonsondergang 25 Jnli 21 nor 41 miD. Zoosopgang 26 Juli 5 uur 52 min. 26 Juli Maan op: 22,40 Maan onder: 11,17 Hoog- en laagwater te Zierikzee Hoogwater: Laagwater: 26 Juli 6,54 19,01 0,19 12,37 Bj de vroeger geldende tjdsaanwyzing dient 1,40 uur te worden bijgevoegd schen handel hun koopkracht en pres tatievermogen voor den goederenruil tus schen de staten onderling zullen uit breiden. i Uit Boekarest meldt DNB, dat de Roe- meensche regeering haar gezant te Lon den, Tiles, heeft teruggeroepen. Tilies |was b'ekend door de agitatie, die hiji te Londen tegen Duitschland voerde. Zoo had hiji vóór het tot stand komen van de Duitsch-Roemeensche handelsovereen komst in Maart 1939 het bericht over een zoogenaamd Duitsch ultimatum aan Roemenië gelanceerd. Naar Radio Moskou meldt, is de op perste Sovjet der Sovjet-Unie tegen 1 Augustus voor zijn zevende zitting bij,- eengeroepen. In deze zitting zal de Op perste Sovjet Iwaarschijnlijk de kwestie van de aansluiting der drie Oostzee- statei bijl de Sovjet-Unie, alsmede die van de aansluiting vajn Bessairajbië bijl de Moldavische Sovjet-republiek in be handeling nemen. _J

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 1