Dienstregelingen ZWEDENS LANDSTORM PARAAT Een oudere kameraad laadt zyn ge weer tfjdens een oefening. TELEGRAMMEN NOODLOTTIGE VAL. Gisteren is de 42-jarige van der H. uit Amersfoort van Zijn fiets gev alten en zoo ernstig geiw'ond, dat hij' vainm'or- gen is overleden. DOOR AANHANGWAGEN GEGREPEN. Op den Amsterdamschen Straatweg bi} Breukelen, is Dinsdagavond, om streeks half zes, door het Wreken van een koppeling, de aanhangwagen vaneen tractor losgeschoten. Drie Iwieürij'ders uit Utrecht werden hierdoor gegrepen. Twee van hen werden ernstig gewond'. Een is naar het Stads- en Academisch Zie kenhuis en de ander is naar het Sint- Anthoniusgasthuis te Utrecht vervoerd. De derde werd licht aan het hoofd ge- (w'ond. SLACHTOFFERS VAN BOMAANVAL. Dinsdagnacht is tijdens ©en b!omaa|nval door Engelsche vliegers te Groet in de omgeving van Bergen (N.-H.) nabij* een noodslaehtplaats een b'om neerge komen in een zomerhuis tw'aar de fa milie L. haar vacantie doorbracht. De 59-jarige heer des huizes en een 25- jarige dochter werden gedood, terwijl twee huisgenooten ernstig ©ni een licht Iwerd gewond. BOMMEN OP AMERSFOORT. Bij" een door het nachtelijk duister, be gunstigden aanval van Emgeltsche vlie gers, heeft Dinsdagnacht een dicht be volkte iwdonwijk. van Amersfoort het moeten ontgelden. Een Iw'oning werd door een voltreffer getroffen. Hierbij! Werden vijf personen gedood. Zijl behoorden alle tot het gezin van den sigarejnnnaker E. J. D. Verder Werd' de leerling-machinist der Nederlandsche Spoorwegen M., die zich naar zijn Woning begaf, door ©en granaatscherf getroffen en gedood. Het aantal gewonden is zeer groot. Ini an dere straten is een aantal Woningen door brandbommen getroffen ©iu ver nield. Van talrijke Iwuniiugejn zijln de rui ten gebroken, en dakpannen van de da ken gerukt. In verschillende straten is een groote ravage aangericht. VLUCHTELINGEN VERLIEZEN. HUN NATIONALITEIT. De Fransche ministerraad, die Dinsdag te Vichy bijeenkwam, heeft besloten, dat alle Franschen, die tusschen 10 Mei en 30 Juni zonder speciaal bevel en zonder een voldoende reden, naar het buitenland zijn gegaan, van hun nationaliteit ver vallen worden verklaard. Het besluit is ook van toepassing op de echtgenooten en kindeuen der betrokkenen. De eigen dommen der van hun nationaliteit ver vallen Franschen kunnen in beslag ge nomen worden. HET ITALIAANSCHE LEGERBERICHT. Het hoofdkwartier van de Italiaansche Weermacht publiceert het 45e legerbe- richt. Onze duikbooten hebben in het Oostelijk deel der Middellandsche Zee een Australische torpedojager en een vij andelijke duikboot tot zinken gebracht. Een afdeeling van onze luchtmacht heeft de brandstoffenvoorraad op de marine basis te Malta gebombardeerd. Ondanks het hevig vuur van den vijand werden de gestelde doelen getroffen, waardoor verscheidene branden ontstonden. In Noord-Afrika wierden twee vijan delijke vliegtuigen van het Gloucester- type in luchtgevechten neergehaald. Aan Italiaar.sche zijde Wierden geen verlie zen geleden. In den pacht van 22 op 23 Juli is te Rome luchtalarm gemaakt op grond van berichten uit Gaeta. De luchtafwieerb'atterijien hebben daarop twee maal versperringsvuur geopend. Bom men Iwierden niet geworpen. DE HITTEGOLF IN AMERIKA. De hittegolf in de Vereenigde Staten duurt voort. In verschillende streken in het Middenwesten steeg het kwik tot boven de 40 graden Celsius. Het aantal fmenschen, dat door die Warmte werd bevangen en om het leven kwam, is in het geheele Hand tot 52 gestegen, terwijl het aantal' personen dat bij1 het baden verdronk, opgeloopen is tot 165. In den staat Nebraska zijln de boeren ernstig bezorgd voor den graan- en maisoogst. Wanneer ten minste niet spoe dig regen begint te vallen. In Illinois zijn bijlna alle groentenaanplantinge^i door de droogte en de warmte vergaan. Het j gras op de Weiden is verdord. Ooit) hier loopt de graanoogst gevaar. Het Salzkammergut Het Salzkammergut ontleent zijln naam aan de zoutontginnimgen in de b'ergein van Hallstatt, een ontginning die reeds uit praehistorischen tijd moet stammen. Vast staat, dat de oudste 'beW'oners daar de LUijriers (Veneters) Waren. In de jaren vóór Chr. kwamen de Romeinen er zich vestigen, maar na de ineen;-' storting van het groote Romeinsche rijk Iwiamen de Beieren en de Slaven die het land, van Steyr uit, in bezit |nam©n.i Omstreeks 1300 komen dan de Habsj- b'urgers en een tijdperk van bloei ent- staat, bloei vooral te danken aam de zoutwinning. De opbrengst daarvaln ging naar de vorstelijke „Kammer" (vandaar- Salz.kammergut. Welke naam den oudeq „Ischelland" verving). Tot 1786 heeft het SalZkamlmergut een afzonderlijk bestuurd gebied gevormd, met een „Zoutbestuurder" aan het hoofd. Daarna (werd het ingeschakeld in het rijk. Overspannen zenuwen Mijnhardt's Zenuwtabletten maken U spoedig weer weldadig kahn. Buisje 40 en 75 oent. BUSLICHTINGEN DER STADSBUSSEN Bus Kraanplein4.54 (Ma 4.24). Fd 7.04» Zo 8.29, 11.19, 16.54, 23.09 (Za niet). Bus NieuWistraat: 4.49 (Ma 4.19), Fd' 6.59, Zo 8.24, 11.14, 16.49, 22.04 (Za niet). Bus 't Vrije: 4.59 (Ma 4.29), Fd 7.09, Zo 8.34, 11.24, 16.59, 22(14 (Za niet). (Fd. feestdagen. Zo. Zondagen), MARKTBERICHTEN AMSTERDAM, 22 Juli. Marktbericht van Jac. Knoop, Makelaar in aardappe len, Admiraal! de RuijterWeg 196, telef. 81431, Amsterdam. Afgeloópen week waren de prijzen der verschillende soorten aardappelen het zelfde. Alleen komt er meer ziekte voor in partijtjes die te lang aan de markt staan. De verkoop van aardappelen is niet groot. Er komt te veel buiten de markt om. Zeeuwsche aardappelen zijn nog niet aan de markt, door het rooi- verbod. De aanvoer van Blauwe Eigenhei mers is zeer groot met teruggaande prij zen. Heden 22 Juli waren de prijzen per 25 kilo: Andijker Muizen f 1,20—1,25; idem drie lingen f 0,75—0,85; idem blauwe Eigenh. f 1,20—1,35; idem blauwe bonken f 1,15 idem kriel f 0,65—0,70; idem blanke Ei genheimers f 1,30—1,40; IJpolder Eigenh. f 1,60—1,80; grove blauwe bonken fl,05 1,10bonte Eigenheimers f 1,50—1,60. ROTTERDAM, 23 Juli. Heden werden ter Veemarkt aangevoerd: 3004 dieren, waaronder 172 paarden, 50 veulens, 850 gebruiksvee, 710 vette runderen, 55 vette kalveren, 400 schapen en lammeren, 119 stieren, 446 nuchtere kalveren, 138 gras- kalveren, 2 varkens en 62. bokken en geiten. Prijzen per kg: vette koeien 86—98, 74—84, 60—70; vette ossen 86—96, 74— 84, 62—72; vette stieren 82—86, 72—76, 64—70; vette kalveren 102—112, 82—92, 65—75; schapen 70, 65 en 55; lammeren 67, 57 en 50; nuchtere kalveren 62, 57 j en 52; slachtpaarden 77, 67 en 57 cent. Prijzen per stuk: schapen 40 tot 30 tot - 20; lammeren 20, 15, 9; nuchtere slacht- kalveren 16, 14, 11slachtpaarden 345, 245, 155; werkpaarden 425, 310, 210; hitten 310, 250, 175; kalfkoeien 285, 205, j 165; melkkoeien 280, 205, 160; varekoeien 230, 175, 150; vaarzen 195, 140, 110: pinken 135, 100, 80; bokken en geiten 17 13 en 8 gulden. VOOR DE HUISVROUW TUINBOONEN NAAR IEDERS SMAAK Het is met de tuinbo.onen zoo gesteld: óf men is er dol op óf men teekent verzet aan tegen den sterk uitkomenden smaak en bepaalt zich liever tot de doperwten of de capucijners, die in dit opzicht minder gedecideerd naar voren komen. Voor de echte liefhebbers geldt vooral die bereidingswijze, waarbij de tuinboo- nensmaak ten volle uitkomt en niet over- heerscht wordt door diverse toevoegsels: vlug gaar gekookt en in de schaal ver mengd met een klontje boter en wat fijngehakt boonenkruid, of wel, door el kaar geroerd met wat dobbelsteentjes gebakken spek en het daarbij behoorende spekvet, zullen de tuinboonen dan het meest voldoen. In een gezin echter, waar de smaken verdeeld zijn, doet de huisvrouw beter met den boonensmaak te verzachten door de groente op te dienen met een melk- sausje en daardoor fijngesneden peter selie te mengen inplaats van boonenkruid. Voor vier personen zal voor dit sausje gebruikt worden: y± L. melk, 15 g. (li/2 afgestreken eet lepel) aardappelmeel, 10 g. (i/2 afgestre ken eetlepel) boter, 1 eetlepel fijngesne den peterselie, snuifje zout. De melk wordt met het zout aan de kook gebracht. Intusschen wordt het aard appelmeel met een kle»in scheutje koud water aangemengd en vervolgens onder voortdurend* roeren in de kokende melk gegoten; het sausje blijft even doorkoken tot het Voldoende gebonden is en wordt afgemaakt met de boter en de peterselie. BONS, DIE GELDIG ZIJN Brood. Van 22 Juli tot en met 28 Jnli is op de bons 71 tot en met 80 van het broodbonboekje per bon (van elk nummer zijn er twee bons) 125 gr. roggebrood of 100 gr. an der brood verkrijgbaar. Ongebruikte broodbonnen van deze serie blijven geldig tot en met 1 AuguBtns. Tarwebloem en bakmeel. Bon 90 (algemeen distributieboekje). Geldig tot en met 2 Augustus, reoht geven de op 2J/| ons tarwebloem, tarwe meel, boekweitmeel, roggemeel, rogge meel ot zelfrijzend bakmeel. Bon 75 blijft, voor dezelfde hoeveel heid, nog geldig tot en met 26 Jnli. Thee en koffie. Van 6 Juli tot en met 2 Aug. wordt op bon 85 een half ons thee of een half pond koffie beschikbaar gesteld. Suiker. Van 28 Juni tot en met 25 Juli geeft bon 80 van het Alge meen Distributiebonboekje reoht op één kg. suiker. Distributiebonnen moeten nauwkeurig op de perforatie worden afgesoheurd Boter of margarine: Bon 67 en 68 (algemeen distribntieboekje). Geldig van 15 tot en met 28 Juli, elk reoht gevend op 250 gram boter of mar garine of vet. Petroleum. Van 15 Juli tot en met 11 Aug. geeft petroleumzegel Periode III reoht op 2 liter, uitsluitend voor kookdoeleinden en als men niet over andere kookgelegenheid beschikt Grutterswaren. Bon 95 (algemeen distributieboekje). Geldig van 22 Juli tot en met 11 Augustus, elk reoht ge.vende op 250 gram rijst of rijste- meel. Bon 100 (algem. distributieboekje). Geldig van 22 Juli tot en met 11 Aug., elk reoht gevende op 250 gram havermout, havervlokken, gort of grutten. Bon 105 (algem. distribntieboekje). Geldig van 22 Juli tot en met 11 September, elk reoht gevende op 100 gram maizena, griesmeel of puddingpoeder. Bon 110 (algem. distributieboekje). Geldig van 22 Juli tot en met 11 September, elk reoht gevende op op 100" gram macaroni, vermicelli of spaghetti. ingaande 25 Juli 1940 Veere Kamperland Vertrek Veere: Aankomst Kamperland Vertrek Kamperland Aankomst Veere Korigene Wolphaartsdijk Vertrek Kortgene7.30 10.30 Aankomst Wolphaartsdijk 7.40 10.40 Vertrek Wolphaartsdijk7.45 11.00 Aankomst Kortgene7.55 11.10 aAlleen op Dinsdagen. 7.45 11.15 16.45 18.15 8.00 11.30 17.00 18.30 8.20 11.30 17.00 18.30 8.35 11.45 1715 18.45 13.00 15.00a) 13.10 15.10a) 14.00 15.30a) 14.10 15.40a) 16.00 16.10 17.00 17.10 19.00 19.10 20.20 20.30 Oproep van de Nederlandsche Unie De reeds bij name bekende //Nationale Unie*, vertegenwoordigd door een drie manschap, bestaande uit de heeren Mr. L. Entboven, Mr. J. Linthorst Homan en Prof. Dr. J. E. de Quay heeft zich thans met de volgende oproep tot het Nederlandsche Volk-gewend: LandgenootenUit den Dood der tijden is een nieuwe taak geboren. Wij Doodigcn U uit met ons deze taak op te nemen. Wij roepen U op met eigen kracht en overeenkomstig onze eigen Nederlandsche aard gezamenlijk door kordaten arbeid naar een nieuwe Nederlandsche samen- hoorigheid te streven. Allereerst is noodig erkenning van de gewijzigde verhoudingen, nationale samen werking op den allerbreedsten grondslag, harmonische economische opbouw m*t samenbinding van alle arbeidskrachten in ons volk,' sociale rechtvaardigheid, opdat er kome werk voor allen en arbeidsvreugde voor allen, voor jong en oud, voor de sterken on de zwakken, bezieling van de jeugd in vaderlandschen zin. Dit willen wij verwezenlijken op Neder landsche wijze, eerbiedigende de traditio- neele geestelijke vrijheid en verdraagzaam heid. Wij willen ons werk verrichten in contact met de Nederlandsche antoriteiten en met de bezettingsautoriteiten. Nederlanders geeft aan ons streven uw aller krachten. Wie zich afzijdig houdt, haat de Nederlandsche zaak. Bluit u aan Was onderteekend, L. ENTHOVEN. J. LINTHORST HOMAN. J. E. de QUAY. (Het voorloopige adres van de /Neder landsche Unie* is Alexanderstraat 20, Den Haag). Een zelfstandige beweging Naar aanleiding van dezen oproep heeft het A.N.P. zich tot den heer Linthorst Homan gewend en nog de volgende bij zonderheden vernomenDe Nederlandsche Unie wil een zelfstandige beweging zijn, die uit eigen kracht en op eigen gezag haar actie zal voeren. Ofschoon de onderteekenaars, door van alle kanten ontvangen sympathiebetuigingen de zekerheid hebben gekregen, dat zij op den steun van personen uit verschillende kampen afkomstig, zullen kunnen rekenen, zullen zij zelfstandig, zonder eenig mandaat, een nieuwen weg inslaan. Zij zullen daarbij gaarne contact nemen met anderen, die eveneens bezig zijn met pogingen tot nationale concentratie. Het driemanschap zal worden bijge staan door een Raad van Bijstand, waarin belangrijke personen, deskundigen op eco nomisch en sooiaal gebied zitting zullen nen en. Naar het A.N.P. verneemt zal Mr. J. Linthorst Homan de wordingsge schiedenis van de Nederlandsche Uoie vastleggen in een tweede brochure welke tegen het einde van deze week zal ver schijnen. GEMEENTERAAD TE NOORDGOUWE Verzoeken om schadevergoeding geweigerd Aansluiting Groene weg op het electriich net Openbare vergadering van den raad der gemeente, op Dinsdag 23 Juli. Voorzitter burgemeester J. J. Geluk. Na behandeling van de ingekomen stuk ken, komt aan de orde de benoeming van een onbezoldigd ambtenaar van den bur gerlijken stand. De voorzitter zegt, dat B. en W. het noodig hebben geoordeeld l tot benoeming van een derden Ambt. van j den Burgelijken stand over te gaan, op 1 grond van de overweging, dat zich moei- f lijkheden kunnen voordoen bij eventueele 1 ongesteldheid van dhr. Ganzeman, waar de eerste ambt. van den Burgelijken stand dhr. Gornelis, nog niet in funotie is. De door B. en W. opgemaakte aanbeveling luidt: 1. J. J. Geluk, Burgemeester. 2. J. C. Hoftijxer, looo Secretaris. Na stemming blijkt, dat de voorzitter met algemeene stemmen is benoemd.. De voorzitter zegt deze benoeming aan te nemen, waarbij hij tevens de hoop uit spreekt, nimmer geroepen te zullen worden ia deze funotie werkzaam te zijn, daar vervanging door hem het gevolg zou zijn van ongesteldheid van dhr. Ganzeman. Naar aanleiding van het verzoek van dhr. J. Vijverberg, hoofd der openbare lagere school te Noordgouwe, om ontslag uit ovengenoemde funotie wegens het be reiken van den pensioengerechtigden leef tijd, stellen B. en W. voor aan den heer Vijverberg op de meest eervolle wijze ontslag te verleenen, onder dankzegging voor het vele goede dat hij voor het on derwijs in het algemeen en voor het onder wijs te Noordgouwe in het bijzonder, heeft gedaan. Van dhr. P. Berman is ingekomen een verzoek tot schadevergoeding ten bedrage van f 455,wegens in de oorlogsdagen gevorderd hout. Dhr. Ganzeman zou op dit verzoek niet willen iDgaan, daar in die dagen zeer velen zioh beschikbaar ge steld hebben en weer anderen materialen voor de schuilkelders hebben afgestaan. Zou de raad op dit verzoek ingaan, dan zag de gemeente zioh, bij consequente doorvoering van dit standpunt ten opzichte van andere gelijksoortige verzoeken, voor het doen van groote uitgaven geplaatst. Redenen, waarom hij tegen inwilliging van het verzoek is. De voorzitter geeft hierop een heldere uiteenzetting, zoodat de raad zioh een goed beeld van deze zaak kan vormen. Dhr. Rentier is een gelijke zienswijze toegedaan als B. en W. Ook hij is tegen Nadat de voorzitter heeft toegezegd, dat B. en W. nog een bespreking met dhr Berman zullen houden, wordt een soortgelijk verzoek om schadevergoeding, ingediend door dhr Th. Verheul, om dezelfde redenen afgewezen. In een verzoekschrift vraagt dhr P. van Hattem de medewerking van den raad om in de Groene Weg tot aansluiting van alle peroeelen aan het eleotrisoh net te geraken. De voorzitter deelt mede, dat het door de P.Z.E.M. geëisohte garantiebedrag door de betreffende bewoners reeds isbijeengebraobt. Aangaande de garantiekwestie geeft dhr Rentier eenige algemeen geldende opmer kingen. Hij zegt, het een groote onbillijk heid tegenover de andere bewoners te vinden, wanneer iemand waoht met aan te sluiten, onder het voorwendsel, eerst eens de kat uit den boom te willen zien, maar in wezen met het oogmerk, aan de garan- tieverplichting te ontkomen. Hij zou de regeling dan ook zoo willen zien, dat een bewoner, die aanvankelijk aansluiting heeft geweigerd, later, wanneer hij wel tot aan sluiting overgaat, tevens verplicht wordt, zijn aandeel in de te stellen garantie te betalen. De raad besluit z.hst. tot mede werking, waarna de voorzitter toezegt, met de P.Z.E.M. deze zaak te züllen bespreken. Bij de rondvraag informeert dhr. den Engelsman, of het profiel van de straat voor de schnur bij Dalebout kan worden verbeterd. De voorzitter antwoordt, dat hij hierover zal sprékeD. Dhr. Ganzeman vindt, dat de walkant vaa de kerkgraoht aan de straatzijde, voor de ingaDg der kerk in zoodanige mate is verzwakt, dat hierdoor de veiligheid van het verkeer in gevaar wordt gebracht. De voorzitter zegt toe, deze aangelegenheid aiet den kerk raad te zullen bespreken. Dhr. Rentier hierop het woord verkrijgende, zegt, dat er op de secretarie misstanden heersohen. Wel zeer in het bijzonder trekt hij tegen den gemeenteveldwachter, in zijn kwali teit van bode, van leer. Hij zegt, dat deze persoon langzamerhand seoretarieambte- naar is geworden in plaats van zich tot bodediensten te bepalen. Hieruit verklaart hij de geringe behartiging van het bode ambt. Hij zou willen zien, dat alle for mulieren die door de inwoners voor distributie-aangelegenheden moeten worden ingevuld, bij hen aan huis werden be zorgd. Hij wijst op de onbillijkheid, dat door cumulatie van betrekkingen veel werk aan één persoon is toegewezen deze ook al het geld krijgt, terwijl het werk in werkelijkheid door meerderen wordt verricht. Hij zegt bet onbegrijpelijk te vinden, dat, hoewel het bodeambt zeer slecht wordt behartigd, de agenda voor de raadsvergadering toch nog per post wordt verzonden. De voorzitter dient daarop den heer Rentier van repliek, hem er op wijzend, dat hij over bodediensten sprak, maar steeds distributie-aaDgelegenheden bedoelde. VERKOOPINGEN ZIERIKZEE, 23 Juli. Ten overstaan van den wnd deurwaarder G. van Duin te Zierikzee werden ten verzoeke van de Erven van de echtelieden Ringelberg-Oosse in het openbaar verkocht: een 11-j. merrie voor f 505,een 2-j. merrie voor f 405, kalf vaarzen voor f 145,f 198,en f 189,een melkgevende vare koe voor f 165,koeien voor f 166,f 230, f 172,—, f 256 f 260,— en f 255,— vaarsjes voor f 100,en f 89,osj^s voor f 68,en f 53,en kalfvaarsjes voor f 37,f 40,en f 35, SPORT VOETBAL. Stormvogels I Oranjeboys I Nu de oompetitie stil ligt en de ffgroote olubs" nog niet uit hun periode van zomer rust zijn ontwaakt rijzen op ons eiland de voetbalvereenigingen als paddenstoelen uit deD grond Of deze vereenigingen een lang leven zal zijn beschoren valt te betwijfelen, dooh het bewijst wel, dat er op Sohouwen- Duiveland nog genoeg mensohen te vinden zijn, die kunnen en willen voetballen. Misschien dat zulks iets belooft voor het a s. seizoen. Zoo zijn er in Zierikzee ook weer enkele elftallen geformeerd, die elkaar zoo of en toe eens in vriendschappelijke ontmoetingen bekampen en ook wel eens op tournee gaan, Twee dezer elftallen ontmoeten elkaar Donderdagavond in het Sportpark, n 1. Stormvogels en Oranjeboys. Het elftal van Stormvogels ziet er als volgt uit Antk. Hage d., Jao. Rossen en M. de Looze a., Joh. Sohults, M. W. Cate- hoek (aanv.) en J. de Witt mP. Willemse, B. de Zeeuw, A. Koster, Joh. Sohoonen en P. M. van Dijke v. ReservesC. v. d. Werve en A. van Beveren. //Oranjeboys* stelt hier de volgende ploeg tegenover: A. Volkeri d., (aanv.) Joh. Koevoets en J. Volkeri a., P. Dekker, P. van Doorn en A. M. Heyt m., N. Berrevoets, A. Hendriks©, P. A. Ribbens, N. W. van den Broek en W. J. Schillemans v. Als de weersomstandigheden medewerken kan een aardige wedstrijd verwacht worden. Ons inziens is //Stormvogels" de sterkste, dooh als het binnentrio van de Boys, welke ploeg met 4 reserves uitkomt, op schot is en keeper Volkeri zijn dagje heeft, kan het er nog danig spannen. De voetbal liefhebbers kunnen hun hart dus weer eens ophalen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 3