Vrijzinnig Hervormde LANDDAG Ds G. H. Moll van Charante Ds G. J. de Nie RADIOPROGRAMMA Donderdag 25 Juli JAARSVELD 414,4 M. AVRO-uitzending. 8 berichten ANP, gr 10 morgenwijding; 10.15 gram.; 10.30 voor de vrouW; 10.35 omroeporkest; 11 huis houdelijke twenken; 11.20 omroeporkest 12.15 orgelspel; 12.45 berichten ANP; 1 AVRO-amusementsorkest; 2 voor de vrouw; 2.10 pianoVoordracht; 2.40 decla matie; 3 Jonny Kroon's ensemble; 4.15 AVRO-dansorkest; 4.45 Jeugdhalfuur; 5.15 berichten ANP; 5.30 Do Twilight Sere nades; 6.30 VPRO: Lezen in demi Bijbel; 6.45 AVRO-musette-ensembe; 7—7.20 vra gen van den dag) - ANP; 7.40 lezing over Vincent van Gogh; 8 berichten* ANP; 8.15 gram.; 8.30 Wandeltoerisme en wan delsport; 8.45 omroeporkest; 9.30 Discio- causerie; 10.15—10.30 berichten ANP en sluiting. KOOTWIJK 1875 M. VARA-uitzending. 7 berichten Duitsch; 7.15 id. Engelsch; 7.30 grant.; om1 8 be richten ANP; 9.30—9.45 berichten VI.; 10.30 orgelspel; 11.15 berichten Engelsch 11.30 id. Vlaamsch; 11.45 gram.; 12 VA- RA-orkest, opn.; 12.30—12.45 berichten Duitsch; 12.451.20 berichten ANP en gram.; 2 berichten Duitsch; 2.15 gram.} 3.15—3.30 berichten Engelsch; 3.45 voor de vrou"w; 4.15 gram.; 4.20 keukenpraatje 4.50 gram).; 5 berichten Duitsch; 5.15 ber. ANP; 5.30 Esmeralda; 5.55 reportage; 6.15 berichten Engelsch; 6.30 gram.; 6.45 cyclus „Onze huisdieren 'in moeilijkhe den"; 7 vragen van den dag (ANP); 7,20 orgelspel en zang; 8 berichten Duitsch*; 8.15 berichten ANP; 8.30 berichten En gelsch; 8.45 id. Vlaamsch; 9 Esmeralda en soliste; 9.15—9.30 berichten Engelsch; 9.45 berichten Vlaamsch; 10 id. Duitsch; 10.15—10.25 id. ANP; 10.30—10.45, 11,15 en 0.15—0.30 berichten Engelsch; 1—1.15 idem Vlaamsch; 1.15—1.30 id. Engelsch. Kind door maaimschine gegrepen Toen de landbouwer H. v. d. Zte Erp (N.-B.) op het land met de maai- machine Werkte, kwam plotseling zijn 4-jarig zoontje naar hem toegerend. De kleine jongen kwam juist vóór de ma chine te vallen met het noodlottige ge volg, dat zijin beide voetjes door de messen Werden afgesneden,. In hoogisl ernstigen toestand is de arme kleine, opgenomen en maar het ziekenhuis te Veghel vervoerd. Werk in Duitschland In een gestadig opgevoerd tempo ver loopt de arbeidsbemiddeling van Neder landers, die in Duitschland gaan Werken. Aan het begin dezer week waren er reeds 11.000 vertrokken. Maar nog snél ler komen de aanvragen van Duitsche zijde binnen. Ruim 30.000 hebben de cen trale Nederfandsche instanties er reeds gekregen en de stroom blijft Wassen. De arbeidsbeurzen zijn op een derge lijke massale bemiddeling niet berekend. Elke Week wordt de achterstand grooter. Daarom Wordt thans overwogen, in de groote steden speciale bureaux in het leven te roepen, die uitsluitend de Duit. sche aanvragen behandelen. Ook zij, die bij! den opbouwdienst zijn ingedeeld, kunnen voor arbeid in Duitsch. land in aanmerking komeln. Door den O.D. wordt op* het oogenblik gewerkt aain een registratie, die, als ziji gereed is, aan de arbeidbeurzen zal worden doorgege ven, zoodat deze een volledig overzicht zullen hebben van de Werkkrachten, die zich bij: dezen dienst bevinden. Het aantal plaatsingsmogelijkheden is practisch onbeperkt. Wel is waar blijkt uit de thans binnengekomen aanvragen duidelijk oen voorkeur voor metaal- en bouwvakarbeiders, maar ook allerlei am bachtslieden en kleine zelfstandigen is plaats, zij' het ook, dat deze laatste cate gorie haar zelfstandigheid in dien zin kwijtraakt. Rookend Nederland Er blijkt de laatste dagen eenige schich tigheid te bestaan onder de rookers van bepaalde merken sigaretten, nu gecon stateerd moet' worden, dat talrijke win keliers hoe langer hoe meer „neen" moe ten verkoopen, wanneer de klant naar zijn lievelingsmerk vraagt. Men heeft zoo doende reeds het verschijnsel gekregen, dat hartstochtelijke rookers er op uit trekken om winkel in, winkel uit te trachten hun rookbehoeften die men wel eens onder de categorie „noodzake lijke luxe" wil rangschikken te be vredigen. En inderdaad wanneer men rooker is van geïmporteerde sigaretten, ziet het er niet zoo rooskleurig uit. „De bodem van de kist komt al in zicht", zoo drukte een bekend importeur het uit, toen wij hem vroegen, of er nog iets loskomt voor den consument. Invoer is volstrekt onmogelijk, ook niet langs omwegen, daar de vracht- en assurantiekosten den prijs van bijvoorbeeld Amerikaansche si garetten voor het groote publiek tot een onbereikbare hoogte zouden doen stijgen. Deze menschen moeten dus noodge dwongen overgaan op hier te lande ver vaardigde soorten. En daar de winkelier door de fabrieken gecontingenteerd is op 1/12 van zijn jaaromzet over 1939, beteeltent dit, dat er vooral tegen het einde van de maand eenige schaarschte qntstaat. Het aandeel der importeurs toch, dat riiim 10 procent van den totaalomzet aan sigaretten bedroeg, is nagenoeg verval len, zoodat de winkelier slechts over 90 procent beschikt van hetgeen hij ver leden jaar heeft omgezet. op RustenburgScJmddebeurs Zondag 28 Juli, 's middags 3 uur (w.t.) KERKNIEUWS Sprekers s-Hertogenbosch) (Veen dam) Medewerking van de kerkkoren van Zierikzee en Brouwershaven Toegangsprijs, inclusief programma, 25 cent RENESSE-NOORDWELLE. De inzame- ling, die alhier gehouden is onder de leden der afd. van Vrijzininiig-Hervorm'- den, de z.g. noodcolltecte voor de ge troffen zusterafdeelingen in Middelburg en Rotterdam, heeft alle verwachtingen overtroffen. Ruim f275 is voor dit goe de doel, de instandhouding vain* eemgees- tel ijk iwerk, ingezameld en inmiddels ver- zonden. Allen, die dit prachtige resul- I taat mogelijk hebben gemaakt, op deze 1 plaats hartelijk dank. Ned. Herv. Kerk. I Aangenomen maar BrouW ©rsha- van (toez.), E. D. Ninck—Blok, candi- daat te Leiden. dhr. Geref. Kerk. Beroepen te Almelo, cand. P. M. Jon ker te Zierikzee. Aangereden en gedood j Nabij! Oegstgeest (Z.H.) is de 14- jarige Wielrijdster, N. B., bij' het over- steken vain - den weg, door een per-\ sonenauto, gegrepen, Waarbij' het meisje zóó ernstig Iw'erd verwoindi, dat z'ijf spoe dig na het ongeluk overleed. Een kleine negerjongen helptj op de H katoenplantages gedurende den oogst in Amerika, dat met een oog stover - schot van 3 millioen halen zit, ten gevolge van den oorlog in Europa. Gevaarlijk spel Hoe gevaarlijk het is met projectielen te spelen, heeft zich gisteren weder te Mill bewezen, waar het 10-jarig zoontje van den heer v. d. L. een scherpe pa troon, welke het buiten gevonden had, poogde te demonteeren. Het voorwerp ontplofte met het gevolg dat de linker hand van dén jongen zwaar werd ver minkt. Een vriendje, die bij het gevaar lijk spel tegenwoordig was, werd aan het been verwond. Beide jongens zijn naar het ziekenhuis gebracht. Opvarenden van een garnalenboot gered De motorreddingboot „Insulinde" van de Noord- en Zuid-Hollandsche Redding- maatschappij, gestationneerd te Oostma- hom, is teruggekeerd van een tocht naar de Boschplaat, een zandbank beoosten Schiermonnikoog, waar een gar- nalenbootje was gestrand. De opvaren den van het bootje, twee jongemannen, zijn door de Insulinde gered en naar Oostmahorn gebracht. De jongelieden, die Vrijdag uit Zout kamp waren vertrokken, hebben gerui- men tijd op de Boschplaat, die bij hoog water geheel blank staat, doorgebracht. Zij hebben een dankbaar gebruik ge maakt van het aldaar op palen staande schipbreukelingenhuisje, waar zij voedsel konden vinden. Koffie en thee aan woekerprijzen verkocht. Een goede vangst hebben twee recher cheurs te Amsterdam gedaan met de arrestatie van eenige steuntrekkers, die handel dreven in koffie en thee en daar voor exhorbitant hooge prijzen vroegen. De veelgevraagde artikelen waren bo vendien zeer waarschijnlijk van diefstal afkomstig. j J Het was den beiden politiemannen ter oore gekomen, dat in de Spaarndammer- buurt herhaaldelijk koffie en thee zonder de vereischte distributiebonnen tegen woekerprijzen werd verkocht. De twee rechercheurs gingen op onderzoek uit en kwamen er spoedig achter, dat het „hoofdkantoor" der handelaren gevestigd was in een ijssalon. De rechercheurs zijn er in geslaagd een bergplaats te ontdekken, waar nog vijf a zeshonderd pond koffie en eenige tien tallen ponden thee gereed lagen voor afnemers, die gaarne de hooge prijzen van f 1,60 voor een pond koffie of f4,50 voor een pond thee wilden betalen, voor al nu bij dezen koop niet de vereischte distributiebonnen afgegeven behoefden te worden. Voorts trof men in de magazijnen van de steuntrekkers, een paar loodsen in de Spaarnedammerbuurt, eeni groote partij emballage aan, alsmede een kruideniers- jasje, dat de hoofdpersoon droeg, wan neer hij er op uit ging om de bestellingen af te leveren, ten einde zoodoende den indruk te wekken, dat hij een werkelijke kruidenier was. De drager van dit jasje is inmiddels reeds gearresteerd. KORT EN BONDIG De Japansche minister van oorlog, Tojo, heeft verklaard, dat met het oog op den ernstigen toestainid het Japap- sche front en het vaderland" in, .defq Iwaarstenzin van het woord in, gelijke mute gemobiliseerd moeten worden. Er moeten onmiddellijk doeltreffende diplo matieke stappen Worden ondernomen, teneinde in overeenstemming' meit de te genwoordige positie der wereld het coin. 1 flict met China te eindigen. De Bulgaarsche ien Rumeemsche minis- I ter-presidenten ien de ministers va|u bui- tenlandsehe zaken vain, deze tWee Bali- kanstaten Zullen deze Iwteek op uitmoo- diging van de Duitsche Rijksregeeritig voor een 'kort verblijf in Duitsch'lland aankomen. De Turksch-Roemeensche handelsbe sprekingen zijn afgebroken, zonder dat eenig resultaat is bereikt. De Turksche delegatie, - onder leiding van den, Turk- schen ambassadeur, - is naar Isjtapiboel teruggekeerd, nadat ziji voor het voeren der onderhandelingen. meer daln 2 maan den in Boedapest heeft vertoefd. Die onderhandelingen, betroffen de uitwisse ling van Roemeensche olie tegen Turk sche katoen. Tusschen de Roemeensche en de Rus sische regeering Worden op bet opgen- blik onderhandelingen- gevoerd over de regeling van de kwesties, die ontstaan zijn door den afstand van Bessaribië en de Noordelijke BoekoWina. Zoo eischt Rusland teruggave van bet rollend spoor wegmaterieel, dat "bijl de wegvoering van de Roemenen ,uit Bessarabië Wlerd mee genomen. De Russische eiscben Worden, J door de Roemenen als hard, doch niet als onvervulbaar gekenmerkt. Volgens een bericht in de Sovjetpers is de Sovjet-Russische majoor Karakb- noW van 12;443 meter met een para- j chute uit een vliegtuig gesprongen. Hij1 legde 11.800 mieter vallend af en had tijdens zijta. val een temperatuurverschil van 70. graden te overWinnen. Op het oogenblik van den sprong bedroeg op de hoogte, Waarop1 het vliegtuig zich be vond, de .temperatuur 38 graden onder nul. Het Noorsche blad „Aftenposten" deelt in verband met een in te voeren Noorsch vierjarenplan ter verhooging van, het (nut der Waterwerken in dit land mede, dat men op deze manier met behulp van electriciteit hetzelfde kan bereiken, Waar voor men anders een hoeveelheid kolen jvajn 2 milliiqen ton per jaar imoodig zou hebben. WAT DE OORLOG IN ZEELAND HEEFT VERWOEST 28 boerderijen geheel of gedeeltelijk vernield De Zeeuwsche boer is geen wereld vreemd menseh; hij; staat met b'eide bee- nen in de Werkelijkheid. Maar wat ook göbeurt, de grond blijft, de Wijlde lüch- ten blijven; -hijlzelf mag sterven, zijn; I Werk zal worden voortgezet. Bewust of onbewust heeft de boer deiel aan een eeuW'igheidsproces. Dat geeft hem een ander „tempo" dan den stadsm'enseh. Ook bet feit, dat de natuur niet te dWingep is, doet de b'oer anders leven dan de manisch in de stad. Maar het leven gaat den boer niet voor bij1. En de oorlog is hem pok niet yoior- Machines van het Duitsche lucht- wapen op tveg naar Engeland, waar boven zich iederen dag luchtgevechten afspelen. Naar ir. J. D. Dorst, voorheen secre taris van de ZLM en thans Brovinlciaal Voedselcommissaris aan de PZC mede deelde, Zijn' in Zeeland 28 boerderijen! geheel of gedeeltelijk vernietigd. Voorts is veel schade toegebracht aan het land. Deze schade betreft in de perste plaats het inundatiegebied op Zuid-Beveland. Daar zijn, zooals men Weet, onder wa ter gezet de St.-Pieterpolder, die polder Kruiningen en, de Olzender polder. Deze polders beslaan tezamen een oppervlak te van 1500 H.A. Deze 1500 H.A. zijln thans dood land. Het Qiand ziet er uit alsof het midden (winter was. Rondom1 dat doode land leeft en groeit en bloeit het echter; daar viert de zo mer hoogtij', daar heeft het harde Wer ken der boeren resultaat. In dien cirkel van groen en goud geel ligt het doode land van het inun datiegebied. Voor het eerste .jaar wordt de schade geschat op f 450.000. Aan rente en arbeidsloon Wordt eert,' -bedrag van f300.000 gederfd. Wat dit bfeteekent voor een dorp als Kruiningeni, dat ge heel leeft van den landbouW, begrijpt een ieder; het is funest. Wat zal de naaste toekomst brengen Wat in de naaste toekomst met de gronden zal gebteuren, is inlog' niet be kend. De regeling hiervan is opgedra gen aan ir. Dorst. Deze zal, aan de hand van de resultaten van, het onder zoek op zoutgehalte, nagaan "welke ge- Iwassen voor de gronden geschikt zijn. Hoewel dit onderzoek op zoutgehalte nog moet plaats vinden, staat voor dep* provincialen voedselcommissaris reeda vast, dat van het kWeeken van uien, Wijlnpeeën, en aardappelen, hetgeen spe ciaal in den Pollder Kruiningen, steeds geschiedde, geen sprake zal kunnen zijln. Het geïnundeerde gebied heeft dus groote schade opgekropen. Deze schade zal Worden vergoed" door het Rijk en Wel krachtens de bepalingen vani de inundatiewet. Gehoopt mag worden, dat voor de ZeeuWsche gedupeerden een alleszins billijke regeling Wordt gevon den. In het overstroomde gebied zal dit jaar niet meer Worden gewerkt. Vóór allies heeft de grond thans rust noodig. Verder heeft de Zeeulwsche landbouw veel schade door het inslaan van bom men en granaten op het land, 'waar door de opbrengst geringer Wordt. In ZeeuWsch-Vlaanderen hebben de Frain- schen bovendien veel paarden meegeno men. Sprekend over de toekomst van den ZeeUwschen landbouw, zeide ir. Dorst den indruk te hebben gekregen, dat de Duitsche autoriteiten het belang van den landbouw steeds trachten te beschermen Zoo gaat thans de landbouW in vele ge vallen voor, b.v. bij' het verstrekken van motorbrandstof. Dit is zeer belangrijk, daar de motoriseering van het landbouw bedrijf in onze provincie de laatste ja ren een geweldigen vooruitgang heeft gemaakt. Dat Zeeland in de voedselvoorziening van ons land eeh groote rol' gaat spe len, is zeiter. In den vorigelu oorlog Werd Z.-Vlaanderen de korenschuur van* Nederland genoemd. Zeeland bteschikt over 107.000 H.A. bouWland. De vooruit zichten voor den oogst zijin thans over het algemeen goed. RADIONIEUWS De voorzitter van de VARA de heer A. de Vries zal hedenavond in aanslui ting op de nieuWsberichten van het ANP voor d*e radio een rede uitspreken, Waarin hiy belangrijke mededeelingeh zal doien. HM RECHTZAKEN Uit noodweer gehandeld Strijd over een stuk land leidde in Maart te Wpnbrugge tot een vechtpartij tusschen twee pachters) resp. met een en twee zonen, bij welke gebeurtenis zekere van V. zoodanig werd getroffen, dat hij het leven verloor. De veehouder v. d. L., de nieuwe pachter, begaf zich met zijln beide zoons naa»* het land, dat kort te voren nog aan Van V. verhuurd was geweest, doch Iwiaarvan voor dezen laatste de - termijn was afgeloopen. Het beroep van v. V. op de Pachtkamer, om de huur ver lengd te krijgen, had niets opgeleverd. Toen wilde v. V. den nieuwen pachter met geweld keeren. Vader en zoon v. V. liepen, toen de v. d. L.'s met den ploeg kwamen om hun land te gaan bewerken, dezen min of meer dreigend tegemoet en al spoedig ontstond een handgemeen. Daar vader en zoon v. V. met een hooi vork aanvielen, wilde v. d. L. zich ver dedigen met zijn ploegzwing, een hard houten steel met ijzeren beslag. De zwing trof den ouden v. V. op het hoofd bij den slaap, zoodanig, dat hij spoedig be zweek. Hoewel aanvankelijk aan dood slag werd gedacht, waarvoor v. d. L. terechtstond, nam de officier van Jus titie van de Haagsche rechtbank, nadat de mannen als getuigen waren gehoord, aan, dat v. d. L. uit noodweer had ge handeld. Derhalve requireerde hij ont slag van rechtsvervolging, bij welken eisch de verdediger zich aansloot. Vonnis 6 Augustus. ONDERWIJS Vroeger beginnen Bij' het Haagsche gemeentebestuur Wordt een regeling uitgeWerkt voor het Lager OnderW'ijls in de komende wintermaan den, Welke beoogt, door vervroeging van den aanvang der lesuren* met een, heel of een half uur, te bereiken, dat de kinderen als de dagen het kortst zijin. zooals in December, vroeger naar huis kunnen gaan. Door de verduisteriings- maatregelen zou men anders de school kinderen in het doinker over straat moe ten laten gaan. 30 lesuren per week Deze Week is een nieuwe regeling vain het departement van OnderWijs te ver- jwachten, waarbij" o.a. de kwestie vlan de vermindering van het aantal 'lesuren op de inrichtingen vain middelbaar omder- ,w'ijS onderwijs van 33 op 30 uren per Week zal worden geregeld. Deze maat regel heeft uiteraard consequenties, o.a. het overbodig Worden van enkele leera ren, Waarvoor een oplossing moet wor den gevonden. VISSCHEüIJBERICHTEN De vischv angsten van vorige Week wa. ren iweer weinig loonend, daar de be somming der bbinenigekomen Thoolsche botvisschers, slechts v(aui 2 t;o|t 5 tobben bedroegen, "welke tegen f10 pier tob aan de leurders Werden omgezet. Door een visscher Werd nog een vangst vaim 100 pond herder gemaakt, Welke f0.25 per pond opbrachten. De palingvain'gsten Wa ren Zeer gering. Ook de Weervisscherij1 leverde zeer Weinig baten op. Waar vo rige jaren vele Thoolsche mosselklwee- ker om dezen tijd uitvoeren ter zaad vangst in de Waddenzee, is thans we gens gebrek aan brandstof iniog (niet één vaartuig vertrokken. De verzending van mosselen is ook nog zeer gering. Er wordt niet één tiende verzonden van vorige jaren, Iwat zijln oorzaak vindt in het sluiten der Belgische grenzen voor invoer. 1 De Volksduitschers uit Wolhynië en Galicië, die zijin teruggekeerd naar het Duitsche Rijk, zijln thans voor het groot ste deel definitief gevestigd. Op 20 Juli hadder. omstreeks 10.700 van de 18.000 boerengezinnen een hoeve toegelwezeii gekregen. Dagelijks Zijln omstreeks 180 boerderijten in gebruik genomen door de immigranten. Men verwacht, dat in het midden van Augustus alle betrokken boe ren zich definitief zullten hebben* geves tigd. .hi' L-i u. J

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 2