ZIERIKZEESCHE A NIEUWSBODE De Kern mmm—m—m wnckicrtAr: ia imii todn mARlN OPOEHOHEK t>E ABONNEMENT Prijs f 1.50 p. kwartaal, buiten Zierikzee fl.80. Voor het buitenland £10.00 p. jaar. Afzonderlijke nummers B cent. Ver schijnt dagelijks, behalve 's Zondags. Uitgave: N.V. de Zierikzeesche Nieuwsbode, Zierikzee, Schuithaven B 94 Tel. 32, Postgiro 137Ó77 - Dir.: A. J. de Looze - Uitg.-Red.: M. J. Kosten 96STE JAARGANG No. 14396 ADVERTENTIES: Prijs: 20 cent per regel, minimum 80 cent. Bij contract speciale prijzen. Grootte der letters naar plaatsruimte. „Succesjes" 60 cent. Inzending tot 's morgens 10 uur DE RADIOREDE VAN HALIFAX Engeland zal den atrijd voortzetten lil zijn radiorede heeft Lord Halifax het beroep van den Führer op het ge zonde verstand ais een dreigement be stempeld. Engeland ziet, zoo vervolgd! hij, zooals ook Roosevelt en Smuts reeds gezegd hadden, Europa als „een vrije vereeniging van onafhankelijke staten". In een deel van Groot-Brittannië heerscht een onwrikbare geest van vastberaden heid. Engeland zal den strijd voortzet ten, „ook wanneer het ons alles zou kunnen kosten". Engeland heeft den oor log nooit gewild. Het wenscht ook niet, dat de oorlog langer dan noodzakelijk voortgezet wordt. Engeland wenscht zijn eigen leven te kunnen leven. „Wij willen een godsdienst en een vereering van God zooals het ons belieft. Allo volken van het Britsche gemeentebest zullen nooit de nieuwe wereld van Hitier aan vaarden". j Na zalvende woorden over „de on eindig groote mensehelijke tragedie", die een Duitsche overwinning zou beteeke- nen, beweerde Halifax, dat de volkeren bidden, dat de Duitsche aanvallen op de verdedigingswerken van Engeland stranden. „Zij zien reikhalzend uit naar, den dag, dat wij een uitval uit onze vesting doen en Hitier slag voor slag teruggeven. Wij zullen hen zeker niet teleurstellen. En dan zal de dag der eindafrekening ko men". j Vervolgens sprak Halifax over de Ver. Staten, waarvan hij beweerde, dat zij voor de Engelsche overwinning even hartstochtelijk bidden. Hij twijfelde er niet aan, dat „de rede van den Koning, toen hij met Kerstmis zeide, dat wij onze hand in de hand Gods willen leg gen, tot in hun ziel is doorgedrongen als in de onze". Tenslotte noemde Hali fax den Engelschen oorlog een „kruis tocht voor het Christendom". „De teerling is geworpen". Zoo luidt de eindconclusie, die in Duitsche poli tieke kringen uit de radio-rede van den Britschen minister van Buitenlandsche Zaken getrokken wordt. Wij zijn van oordeel, zoo betoogt men in deze krin gen, dat de rede het definitief negatieve antwoord op de rede van den Führer vormt. i De huichelachtige wijze, waarop het aanbod van den Führer behandeld is, kan niet meer overtroffen worden. De kwezelarij, waarmede lord Halifax poogt het Engelsche volk met gebeden te mo- raliseeren, vormt een sfeer, waarin wij ons met discussies niet inlaten. Wij zijn van oordeel, dat de rede var- den Engelschen minister van Buitenland sche Zaken thans een anderen vorm van het conflict opgeroepen heeft. Wanneer lord Halifax het woord van den Führer niet heeft willen hooren, dat deze niet van plan was het Britsche wereldrijk te vernietigen, dan nemen wij er nota van, dat lord Halifax en allen namens wie hij spreekt, niet de meening van den Führer deelen, doch de meening verte genwoordigen, dat het op de vernietiging van het Britsche wereldrijk niet aan komt. De Führer, zoo betoogt men te Berlijn verder, heeft niet zooals lord Halifax beweert, gedreigd, doch conse quenties getrokken uit politieke ver schijnselen en politieke noodzakelijkhe den. Of het daarbij gaat om dreigemen ten of om dergelijke consequenties, dat zal de toekomst aantoonen. HULL TE HAVANNA pleit voor nauwe oeconomische samenwerking van Amerika In de conferentie der Amerikaansche ministers van buitenlandsche zaken heeft Maandag de minister van buitenlandsche zaken der Vereenigde Staten Huil het wooj'd gevoerd. "Hij verklaarde, dat be paalde krachten bezig zijn, de „inter nationale moraal" te vernietigen. Ver scheidene naties waren daardoor reeds getroffen. Haar souvereiniteit was met voeten getreden. Het zou tragisch zijn, wanneer Amerika onverschillig toezag en zich verbeeldde, dat dit gevaar ook niet naar Amerika zou kunnen komen. Er bestaat gevaar, zeide Huil, dat po gingen worden ondernomen, met alle mid delen eenige der Amerikaansche landen oeconomisch onder controle te brangen en politiek te doordringen en tusschen Amerikaansche republieken argwaan en strijd te zaaien. Dit gevaar dwingt tot gemeenschappelijke beraadslaging over CORDELL HULL, de Amerikaansche minister van buitenlandsche zaken nvryhandel staat tegenover afweermaatregelen, in de eerste plaats op oeconomisch gebied. De oorlog in Europa heeft normale afzetmarkten ge sloten, de koopkracht verminderd en in eenige gevallen geleid tot het opslaan van overschotten, waarvan de uitvoer van het allergrootste belang is. Aan den anderen kant zal na afloop van den oorlog in Europa vraag naar goederen en levensmiddelen ontstaan, welke hervatting van het internationale handelsverkeer noodzakelijk zal maken. Helaas ziet men zich voor twee tegen overgestelde handelsmetho den geplaatst: vrijhandel tegen regle menteering. De Amerikaansche landen houden onder reglementeering niet kun nen bloeien. Huil verklaarde, de noodza- kelijheid in te zien van een overgangs periode, doch op den langen duur zou slechts vrijhandel kunnen bevredigen. In- tusschen dienden de Amerikaansche lan den hun handel onder elkaar uit te brei den en aan te vullen. De regeering der Vereenigde Staten, aldus Huil, draagt haar 'deel bij door deelneming aan de interamerikaansche centrale bank en aaim de commissie, die tot taak heeft, de productie van Zuid- Amerikaansche producten te verbeteren en op te voeren. Om echter de urgente problemen op te lossen, dienen mogelijk heden geschapen te worden voor regel- matigeu afzet van overschotproducten en voor de grootst mogelijke vergemakkelij king van den handel tusschen de Ameri kaansche naties. De bank voor den buitenlandschen handel te Washington is hierbij reeds behulpzaam. Thans zal Washington maat regelen nemen om den omvang en de wijze van deze hulp aan den handel uit te breiden, zoowel financieel alsook waar het ondernemingen op langen ter mijn betreft. Hierbij hoopt Washington op begrip1 .en miedielwtefkiing van de zijide der andere twintig republieken. DE STREEK VAN DE OPPER-DONAU. Vacantieoord voor Nederlandsche kinderen In verband met het vertrek van trei nen met Nederlandsche kinderen naar de Ostmark heeft Gou/wteider Eigrüber aan de pers een 'en ander verteld over het land, (waarheen deze kinderen! zijln ver trokken en nog vertrekken zulten. Zoo- als men tw'eet, is dit land' het bekende Salzkammergut, dat vroeger zoo gaairne door toeristen /werd bezocht en topk wel Obardonaui Iwfordt genoemd. De streek ligt tusschen het Bohemer- iwbud ©n de uitloopiers van de Alpen) en is omringd met door eeuwige sneeuw bedekte bergen. Het is het oude Zuid- Duitsche land. Men stelt het, al'dus de heer Eigrü ber, Iwlel eens voor, ailisof de Oostenrijk!- sche bevolking van deze streek zou terug verlangen naar herstel van het oude Kei zerrijk, maar is geen enkele Ost- marker, die de vroegere zelfstandigheid van zijln land de voorkeur geeft boven den tegenwoordigen toestand. De mein- schen zijn er gelukkig en tevreden. In 1920—1922, den tijdl van den erg» sten nood, [Waren er in Oostenrijk 600.000 iwerkloozen; men had geen hoop en geen levenslust meer en men leed honger! Het (was in dien tijd; dat vele kinderen1 iuit Oostenrijk naar Nederlandi kwamen, Uitgeteerd en ziek, (om hier /welgedaan te |wordem. Werkloosheid is er nu niet meer. Zelfs rijn er 40.000 vrijwillige arbeidskrachten uit andere landen te iwerk gestelid. Tus schen den toestand in 1937 iem in 1940 is een onbegrijpelijk groot onderscheid- te constateeren. Groote terreinen, die vroeger ongebruikt lagen, zijn in meer dan Anïerikaansch tempo bebou/wd. De grootste eoUulosefabriek der geheele wie- reld is hier verrezen; hier staan de Hermann-Goering-wierke met 12 hoog-1 bvens en vele andere fabrieken. De Ostmarkers Iwiemschen geen van af- len den tijd terug, Waarin Zijl moesten teven van 3 a 4 gulden per iwieek. De kinderactie, aldus de heer Eigru- ber, beoogt geen propoganda, maar is een uiting van dankbaarheid voor Wat Nederland in 1921 en 1922 voor de Oos- tenrij'ksche kinderen heeft gedaan- Men voelt een nauwe verbondenheid met de Nederlanders, met [wie Zijl in zooveel! opzichten, ook [wiat aard en karakter, betreft, overeenkomst vertonnen. DE STRIJD IN ELZAS-LOTHARINGEN Hoe de Maginot-linie ingedrukt werd De vernieling van de Maginotlinie is behalve de inneming stormenderhand van Verdun, de groote verrassing van het westelijke offensief geweest. In de negen maanden sinds het begin van de vijande lijkheden waren de Franschen geleidelijk van de Duitsche grens bij Saarbrücken verder teruggedrongen. Den 14den Juni trof hen in het sterk verdedigde gebied tusschen Rijn en Moezel een vernietigende slag. Na een kort fel geschutvuur stormden de Duitsche troepen tegen de diepe ver- dedigingszöne op. De voorgenomen steun door Stuka's moest op het laatste oogen- blik achterwege blijven, aangezien laag drijvende nevels het zicht beletten. Pas tegen den middag kouden de vliegers infanteristen en andere troependeelen te hulp komen. Tegen den avond was over een breed front de Fransche stelling ingedrukt, maar twee dagen lang werd vervolgens om elk stuk van het naburige boseh en eiken heuvel, elke bunker gevochten, tot dat in den avond van den 15den de Fransche tegenstand voor goed gebroken was. Zij moesten zich met zware verlie zen en met achterlating van veel ge vangenen en materiaal op het Rijn-Marne- kanaal terugtrekken. In bijna alle bunkers waren Duitsche granaten geslagen en zelfs die ernaast neergekomen waren hadden een verwoes tende uitwerking, want reeds de lucht druk en de schok door een inslag in de nabijheid verlamden den verdediger. De kleine steden en dorpen in deze streek werden zwaar gehavend. Hier zij bijgevoegd, dat in den Elzas talrijke bedrijven weer op gang zijn, met het Duitsche spoorwegnet aansluiting gevonden is en dezer dagen ook de rijkspost er den dienst zal ópnemen. De Amerikaansche minister van finan ciën, Henry Morgenthau, heeft zyn Britschen collega tot een conferentie uitgenoodigd. CAMILLE CHAUTEMPS de vroegere Fransche min.-president, zal naar Zuid-Amerika gaan om de Fransche diplomatieke vertegenwoor digingen aldaar in te lichten. VERSCHILLENDE BERICHTEN Verbroken verlovingen De Utreehtsehe politie heeft door een gelukkig toeval de band kunnen leggen op twee beruchte dieven. Bij een juwelier op het Vredenburg vervoegden zich twee heeren, die hun gouden verlovingsringen te koop aanbo den. Zij hadden, zoo zeiden ze, door den druk der tijden hun verlovingen verbro ken. Hieraan was niets bijzonders te merken; de heeren werden geholpen en uitbetaald. Evën nadat de heeren den winkel had den verlaten, werd de eigenaar van de zaak opgebeld door een filiaalhoudster uit de Korte Jansstraat. Op fluisterenden toon deelde zij mede, dat er twee klanten waren, die hun ver lovingsringen aanboden en zich in den tijd, dat de ringen werden gewogen, naar haar meening; verdacht in den win kel ophielden. Uit het telefonische ge sprek maakte de juwelier op, dat de verloving verbrekende jongemannen be reids een en ander, dat van hun gading was, op slinksche wijze in de zakken van hun jassen hadden laten glijden. Hij ad viseerde de filiaalhoudster vooral niets te laten merken en de heeren nog even aan de praat te houden. Hij belde daar na de politie op. Toen deze in den winkel in de Korte Jansstraat kwam, stonden de ringen ver- koopende jongelieden daar nog druk te praten. Bij fouilleering kwamen allerlei ringen, klokjes en een gouden horloge ketting voor den dag, welke juist enkele minuten geleden waren ontvreemd. De dieven gaven zich zonder eenig ver zet aan de politie over. Toen het onder zoek op het politiebureau werd voortge zet, vond de recherche nog zes verlo vingsringen op de dieven; bovendien kwam uit, dat bij een anderen goudsmid te Utrecht eveneens ringen waren aan geboden, doch men had daar geen kans gezien iets te ontvreemden. Meer en meer bleek het de politie, dat de dieven niet alleen te Utrecht aan het werk waren geweest. De zes op hen gevonden gladde ringen waren af komstig van diefstal bij een goudsmid te Hilversum. De daders hebben ook in Den Haag en andere plaatsen hun slag geslagen. Zij zijn de 27-jarige G. A. G. B., zonder beroep en afkomstig uit Den Haag, en de 2S-jarige kleermaker R. S. uit Huizen. Nadat beiden ter beschikking van den hoofd-commissaris van politie te Utrecht waren gesteld, zijn zij overgebracht naar Hilversum, waar de plaatselijke politie zal trachten na te gaan wat zij daar hebben misdreven. Een onaangename ontdekking Een meisje in liet Amstelparkbad te Amsterdam kwam tot de onaangename ontdekking, dat in den tijd, dat zij zwom haar blouse en rok gestolen waren. De politie werd erin gemengd en hoewel zij den dief niet onmiddellijk kon vinden, wist zij toch een oplossing te vinden voor de netelige positie waarin het meisje was komen te verkeeren. Getooid met de uniformbroek van een der agen ten, welke den verdwenen rok verving, kon het meisje althans naar huis terug- keeren. LLLLU Halifax' weigerend antwoord op Hitler's vredes-aanbod Huil bepleit econ. samenwerking tusschen Noord en Zuid Hoe de Meginot linie In den Elzas werd ingedrukt Het land van Salzkammergut als Kinder-vacantieoord Hittegolf in de Vereen. Staten eischt® nu al 52 slachtoffers DE VERDUISTERING In hat belang van de naleving vajü de bepalingen ten aanzien van de verduis- ring: Zonsondergang 24 Jq1l21 uur 42 min. Zonsopgang 25 Juli 5 uur 51 min. 25 Joli Maan op; 22,18 Maan onder: 10,44 Hoog- én laagwater te Zierikzee Hoogw aterLaagwater 25 Juli 6,18 18,25 11,52 Big de vroeger geldende tydsaanwyzing dient 1,40 uur te worden bygevoegd. Bom in proeftuin In den nacht van Zondag op Maandag is er weer een bom' gevallen te Mid del h a r n i s. Er werd dien nacht ver bazend veel gevlogen en het was merk baar, dat de snelle Duitsche jagers een of meer Engelsche vliegtuigen, die waar schijnlijk hier of daar een aanval wilden ondernemen op de vlucht joegen. Op verschillende plaatsen in het eiland kwamen bommen in het land terecht die geen schade veroorzaakten. Een is er. midden in de Centrale Proeftuin terecht gekomen. De bom viel op een houten loodsje, waarin 's winters witlof wordt gekweekt Er ontstond veel glas-schade aan de aldaar staande warenhuizen en druivenkassen. Een bomscherf trof het in zijn bedje liggend 6-jarig zoontje van den heer de F., Hoofd der Chr. U.L.O.- School, wiens woning aan de Proeftuin grenst. Het ventje is naar het Paulina van Weel Ziekenhuis te Dirkslarid over gebracht. i l 1 i De hooge boomen, die rondom de Proeftuin staan, hebben voorkomen dat vele ruiten zijn gesprongen. (E.N.) Represaille-maatregelen Thans is te Berlijn officieel bekend gemaakt, dat de Nederlandsche vereeni- gingen Nederland en Oranje en Hollan- dia tot nader order elke activiteit is verboden. De bibliotheken zijn verzegeld In de motiveering van het besluit staat, dat de houding van de leden van die vereenigingen niet de minste reden heeft gegeven tot klagen. Het is te beschouwen als een zuivere represaille-maatregel in verband met de houding tegenover het Duitsche vereenigingsleven in Ned.-Indië. Opsporing van vermiste militairen Dank zij de bemoeiingen van 't Roode Kruis is aan het voormalige algemeen hoofdkwartier ingesteld een algemeen in formatiebureau voor het opsporen en re- gisteeren van vermiste militairen. Dit bu reau is zoo lezen wij in het Vaderland in wezen een voortzetting van het vroegere informatiebureau van het al gemeen hoofdkwartier, dat voorheen tot taak had, de verwanten van gezonde mi litairen inlichtingen te verschaffen. Met den terugkeer van 22,000 Nederlandsche krijgsgevangenen uit Duitschland was de taak van dit vroegere bureau echter af- geloopen. Dezer dagen zijn echter de werkzaam heden hervat, omdat men nog steeds zit met een kern van ongeveer 2000 vermis ten, van wie de verwanten nooit iets hebben gehoord. Het bureau zal zich thans speciaal bezighouden met het op sporen en registeeren van deze 2000 man nen. De verwanten van vermisten kunnen er volledig staat op maken, dat ieder geval met de grootst mogelijke nauw gezetheid zal worden onderzocht.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 1