ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DINSDAG 23 JULI 1940 OPO£N( De Kern ABONNEMENT Prijs fl.50 p. kwartaal, bulten Zierikzee f 1.80. Voor het buitenland f 10.00 p. jaar. Afzonderlijke nummers 6 cent. Ver schijnt dagelijks, behalve 's Zondags. Uitgave: N.V. de Zierikzeesche Nieuwsbode, Zierikzee, Schuithaven B 94 Tel. 32, Postgiro 137677 - Dir.A. J. de Looze - Uitg.-Red.M. J. Kosten 96STE JAARGANG No. 14395 ADVERTENTIES Prijs: 20 cent per regel, minimum 80 cent. Bij contract speciale prijzen. Grootte der letters naar plaatsruimte. „Succesjes" 60 cent. Inzending tot 's morgens 10 uur DE AMERIKAANSCHE PRESIDENTSVERKIEZINGEN Roosevelt in de derde ronde De president der „grootste democratie" ter wereld, Franklin Delano Roose velt, is niet teruggeschrokken voor een daad zonder precedent, in de geschiede nis der Vereenigde Staten; hij heeft zich door het Democratische Partijcongres te Chicago op 19 dezer candidaat laten stel len voor een derden termijn als presi dent. Onder normale omstandigheden had hij het, wellicht, niet gedaan. Maar de geweldige crisis, die de geheele wereld, ook waar zij niet in oorlog ligt, in haar greep houdt, heeft het hem blijkbaar niet raadzaam doen schijnen in dit tijds bestek vrijwillig het paard voor den wa gen des staats te verwisselen. Bovendien moest het nog lang niet verwezenlijkt zijn van wat hij zich met zijn New Deal heeft voorgesteld dit voor het land van Uncle Sam uiterst radicaal so ciaal-economisch programma hem wel hebben doen bezwijken voor de verlei ding. In het land der onbegrensde mo gelijkheden moest ook dit mogelijk zijn. Wie Roosevelt is, is in en buiten Ame rika genoegzaam bekend. En, al is zijn programma voor Europa niet eens zoo buitengewoon revolutionnair of radicaal, voor de Vereenigde Staten werd met Roosevelt toch een nieuwe ronde inge luid. Men zou die kunnen noemen de aera van den kleinen man. Hij heeft de kleine boeren en hun grond binnen de aandacht van de overheidsbemoeiingen gehaald, hij heeft de werkloozen gesteund en zich een vijand betoond van alle uit wassen van het ergste kapitalisme. Van „big business" is hij niet de groote vriend. Wie vindt Roosevelt tegenover zich? De candidaat der republikeinen is Wendell Willkie, die ontegenzeg lijk de man van „big business" is. De verkiezingscampagne, waaraan Roosevelt verklaard heeft niet persoonlijk te kun nen deelnemen, omdat hij niet van het Witte Huis weg kan in deze zware tij den (op zich zelf al goede propaganda) zal zeker in hoofdzaak gaan over binnen- landsche zaken; over vóór of tegen het radicale programma, zooals dat in de New Deal belichaamd werd. Willkie is geen „echte" partijman, wel is hij voorzitter van een der groote particuliere electriciteitsmaatschappijen met een half milliard dollars kapitaal, die door de Tennessee Valley Authority zich benadeeld voelen en bedreigd door verdere presidentieele plannen van Roo sevelt. Toch zal dit misschien niet zoo zeer den doorslag hebben gegeven bij de candidatuur van Willkie als het feit dat hij een nieuwe candidaat is en dus niet door te veel anteeendenten gebonden. Tevoren was hij Democraat en nu nog heeft hij Democraten achter zich. Oorspronkelijk was de tegenstelling te gen Amerika's twee politieke partijen een tegenstelling, die voor ons in Euro pa niet zoo bijzonder overtuigend sprak. Dwars door de partijen heen bijvoor beeld beweegt zich gewoonlijk de bui- tenlandsche politiek. „Isolationis- ten", sterke verdedigers van de Mon- roeleer door dik en dun, vindt men in beide kampen. In beide kampen vond men ook voorstanders van steun aan de geallieerden in dezen oorlog en zelfs voorstanders van interventie te hunnen gunste. Vermoedelijk zal het programma der Republikeinen een „vredesprogramma" zijndoch de beknotting van de rede voering van Bankhead wijst er al op, dat ook de Democraten er ernstig reke ning mee zullen houden, dat het isola tionisme in de buitenlandsche politiek meer en meer veld wint. Het zal bij de komende verkiezingen in November gaan vóór of tegen de New Deal, voor of tegen den kleinen man. Wie van de candidaten ook verkozen wordt, hij komt voor zeer groote bin- nenlandsche moeilijkheden te staan, die een welhaast revolutionnair karakter dreigen aan te nemen. Wat het buitenland betreft, de Paci fic eischt wellicht in de toekomst meer de aandacht van de Vereenigde Staten dan de Atlantische Oceaan en de landen aan diens overzijde. Zuid-Afrikaansche Boereuvroulwen heb ben aan generaal Smuts een petitie over handigd, waarin beëindiging van den oor log met Duitsehland (wordt gevraagd. WENDELL WILLKIE, de candidaat van de Amerikaansche republikeinsche party en Roosevelt's grootste concurrent by de presidents verkiezingen in November. ITAUAANSCH LEGERBERICHT Engelsche oorlogsschepen beschadigd Het legerbericht 43 van het Italiaan- sche hoofdkwartier luidt als volgt: Volgens stellige berichten hebben bij de luchtvlootgevechten tusschem 8 en 13 Juli behalve het vliegtuigmoederschip „Ark Royal" en het slagschip „Hood", nog een slagschip van het Warspite-type, groot 31.000 ton, en de kruisers „Glou cester", groot 10.000 ton, en „Arethusa", groot 5200 ton, ernstige schade bekomen. De verliezen onder de vijandelijke be manningen zijn aanzienlijk. Een vijandelijk vliegtuig, dat getracht had de bemanning van een onzer toe stellen met mitrailleurvuur te bestoken, toen het door schade aan een der moto ren gemeerd lag en reddingspogingen in het werk werden gesteld, is brandend neergeschoten door onze jachtvliegtuigen. Een officier, die met een valscherm op zee was neergedaald, is gered en door een onzer watervliegtuigen gevangen ge nomen. In Noord-Afrika werden intensieve en doeltreffende bombardementen der vijan delijke bases in Sidi Barrani en Mersa Matroe uitgevoerd. In Oost-Afrika werden Engelsche troe pen en vliegtuigen gebombardeerd op de basis van Buna en Wajir, waar een vijandelijk jachtvliegtuig werd neerge schoten. Al onze toestellen keerden op hun ba ses terug. Vijandelijke aanvallen op As mara richtten geen schade aan en maak ten geen slachtoffers. FRANSCHEN MOETEN TERUG NAAR HUN HAARDSTEDEN 5500 treinen zijn er voor noodig De Fransche minister voor het Ver keer, Pietri, heeft een redevoering uit gesproken, waarin hij, naar de „Petit Dauphinois" meldt, allereerst gewezen heeft op de wanorde en de vernielingen, die de oorlog teweeggebracht heeft in het Fransche verkeerssysteem. Alleen het aantal verwoeste bruggen bedraagt reeds meer dan 700. Wat het wederopbouwprogramma be treft, deelde de minister mede, dat hij alle noodige werk zal aanpakken om in de eerste plaats de vernielde kunst werken te herstellen. Dit omvangrijke wederopbouwprogram kan maandenlang meer dan honderdduizend arbeiders werk geven. Het personeel der verkeersinstel- lingen keert reeds weer en massa naar zijn post terug, het centrale beheer ves tigt zich weer in Parijs en tweederde van het dienstpersoneel heeft den dienst reeds hervat. De grootste taak is het terugbrengen van de vluchtelingen en de gedemobili- seerden naar hun haardsteden. Het gaat hierbij om zes millioen personen, die om vervoerd te worden, meer dan 5500 nor male treinen noodig zullen hebben. De minister besloot zijn uiteenzettin gen met te verwijzen naar de reeds tot stand gebrachte verbetering in 't Fran sche spoorweg- en telefoonverkeer. Hij legde er den nadruk op, dat hij van zijn ondergeschikten intensieven arbeid eischte. RAUW VET EN REUZEL Men vrage niet het onmogelijke Nu de distributie van gesmolten vet en reuzel en boter is ingevoerd etnirauiw, vet en rauwe reuzel onder deze dis tributie niet zijln betrokken, Wiordt er van de zijide van het publiek een sterke aandrang op die slagers uitgeoefend om rautwi vet en reuzel te leveren, vaak in hoeveelheden veel grooter dan voor direct gebruik noodzakelijk. Er Zijln. con sumenten die namelijk eemi zekeren voor raad iwillien vormen en iniu van dien sla ger vragen hen aan dezen voioirraadl rauiwl vet of neuzel te helpen. Het bureau van den Nederlandschen Slagershond vestigt er de aandacht op, dat men in dezen het onmogelijke van den slager vraagt. Immers de slager heeft geen grooter voorraad raulwie reu zel en rundvet dan de iwiekelijksche slach ting van. vee hem oplevert. Verseh rund- vet kan niet meer uit het buitenland worden ingevoerd' zooals vóór den oor log het geval Iwas. De slager is genoodzaakt zijln (weke- Iijfcschen voorraad rauw vet en reuzel! zoo goed mogelijk bijl het vleesch on der de klanten te verdoelen en het is dus heel normaail, dat men bij een pond vleesch niet meer dan teen ons vet kan krijgen. Deze (werkelijkheid heeft het publiek te aanvaarden, en het is iniet billijk om van den slager levering te vragen, Waar toe hij! beslist niet in staat is. VERSCHILLENDE BERICHTEN Van het dak gevallen Zondag begaf het, meisje L. van der Burg zich met haar broertje op het dak van haar woning in de Rijsoordstraat te Rotterdam, teneinde voorbijvlie gende vliegtuigen goed te kunnen gade slaan. Door onvoorzichtigheid is het kind van het dak gevallen. Het meisje is in het Zuiderziekenhuis opgenomen, waar bleek dat zij een hersenschudding had opgeloopen. Aanranders gegrepen De 21-jarige mejuffrouw M. M. B. uit Berkel, fietste Zaterdagmiddag over den weg welke van Schiebroek naar Berkel loopt. Zij werd aangehouden door twee jongelieden, die vroegen of ze haar fiets pomp even mochten gebruiken. Daar zij de zaak niet vertrouwde reed zij door, maar even daarna werd zij van de fiets geslingerd en tegen den grond geduwd. Toen zij begon te gillen wer den haar de kaken dicht geknepen. De kleeding werd haar van het lichaam ge scheurd, maar zij verweerde zich krach tig, en toen zij zich even kon vrij maken, riep ze opnieuw luid om hulp. Dit bleek te zijn gehoord. De aan randers lieten hun slachtoffer los, maar konden door de politie, die inmiddels was gewaarschuwd, worden ingerekend. Het waren de 16-jarige S. R. en de 17- jarige S. H. M., beide leerlingen van een 'technische school, die het feit heb ben bekend en tevens hebben medegedeld, dat zij zich al viermaal aan een dergelijk feit schuldig hebben gemaakt zonder te zijn 'gesnapt. Zij zijn opgesloten en zul len naar het huis van bewaring te Rot terdam worden overgebracht. Ned. politie vervult haar taak Bij een deel van het publiek en ver moedelijk tengevolge daarvan ook bij eenige politiefunctionarissen heeft zii 't ook tot heden in geringe mate de meening post gevat, dat de Nederlandsche politie grootendeels zou zijn uitgescha keld. Niets is minder juist. Nog steeds vervult de Nederlandsche rijks- en gemeentepolitie in vollen om vang haar taak. De haar oorspronkelijk opgedragen wettelijke bevoegdheden zijn door de Duitsche bezetting eerder toe- dan afgenomen. Het gedeelte van de bevolking, hetwelk geloof schenkt aan die onjuiste opvatting en hieruit meent te kunnen concludee- ren, dat aan verstoring van de openbare orde, rust en veiligheid thans minder gevaar verbonden is, wordt er met na druk op gewezen, dat de Nederlandsche politie de haar opgedragen taak tot hand having der rust, orde en veiligheid met alle haar ten dienste staande middelen en met den steun van de hier aanwezige Duitsche autoriteiten met alle kracht en op de meest grondige wijze zal uitoefe nen. ADRIEN MARQUET, die waarschynlyk de nieuwe man in Frankryk' s toekomstige politiek wordt. Marquetde vroegere burgemeester van Bordeaux, was lid van het Kabinet van Doumerque in 1934. De verliezen van onze zeemacht De verliezen van onze zeemacht tijdens de oorlogsdagen laten we hieronder vol gen: Bij de verdediging van Rotterdam werd na een heldhaftigen strijd Hr. Ms. tor- pedobootjager Van Galen tengevolge van luchtaanvallen der Stuka's zwaar bescha digd. Hij zonk na verloop van eenigen tijd. Verder werd onder de kust Hr. Ms. kanonneerboot Johan Maurits van Nassau tot zinken gebracht. Op het IJsselmeer gingen verloren de oude kanonneerbooten Brinio en Friso alsmede de torpedoboot Z 3. Verder werden tot zinken gebracht de oudere mijnenlegger Hydra en de nieuwe mij nenvegers Pieter Floriszoon en Abraham van der Hulst, de zeer oude kanonneer boot Bulgia en de bewakingsvaartuigen B.V. 34 (zeesleepboot Noordzee) en B.V. 37 (zeesleepboot De Schelde). Al deze eenheden hebben met groote dapperheid gevochten. Tenslotte dient ook vermeld te worden het verloren gaan van het opleidingsschip Noord-Brabant, dat te Vlissingen voor den wal was gelegen. Wij kunnen hierbij aanteekenen, schrijft „Onze Vloot", dat het verlies van ge noemde schepen niet het verlies van de bemanningen insluit. Een deel der opvarenden is aan boord van andere schepen gegaan; berichten omtrent hen ontbreken. Vereenvoudiging van de menu's Het Rijksbureau voor het hötel-café- restaurant- en pensionbedrijf heeft maat regelen in overweging genomen om in ons land een vereenvoudiging yan de m e n u's in hotels, restaurants en pensions in te voeren. Het bureau zal richtlijnen aangeven, die het vraagstuk op de beste wijze kunnen oplossen. Het zal zich daarbij door een commissie van deskundigen laten voorlichten. Waar schijnlijk zal de vereenvoudiging gezocht worden in versobering van de samen stelling der schotels en in beperking van het aantal schotels. In Duitsehland en Frankrijk bestaat reeds geruimen tijd een dergelijke vereenvoudiging van de maal tijden in restaurants. Oplichter aangehouden Door de Schiedamsche recherche is de 40-jarige F. A. M. B. aangehouden. De man, die zich op loterijgebied een naam had verworven te Schiedam en tegen wien onlangs nog in de pers gewaar schuwd was, heeft zich thans schuldig gemaakt aan verduistering van contri- butiegelden van de loterij club „De Toe komst", welke hij in Januari van dit jaar had opgericht. De leden van deze club, oorspronkelijk meer dan 500 in getal, stortten elke week 10 ct. contributie, waarvoor een zegeltje geplakt werd op een kwitantiekaart. Bovendien kregen zij een bewijs van lidmaatschap, op grond waarvan telkens een groep van 100 le den meespeelde in de loterij en zij sa men 100 z.g. twintigjes speelden. Toen op een van de nummers in de laatste loterij de f 100.000 viel, dus een groep van 100 leden recht had op f42, kwam de aap uit de mouw, dat er in het ge heel geen loten waren. Wel had hij voor den aanvang van de eerste klas het vereischte aantal loten gekocht, doch reeds tijdens de trekking van die klas bleek hij niet in staat het verschuldigde bedrag te voldoen en moest hij de loten Willkie, Roosevelt's tegencandi- daat bij de verkiezingen Halifax wijst het aanbod van Hitler van de hand Onze marine verloor tijdens de oorlogsdagen twaalf schepen In hotels en pensions zullen de menu's worden vereenvoudigd Wandeltocht door Schouwen op Zaterdag 10 Augustus a.s. DE VERDUISTERING In bet belang van de naleving van de bepalingen ten aanzien van de verduis- ring: Zonsondergang 23 Jali 21 aar 44 min. Zonsopgang 24 Juli 5 uur 49 min. 24 Joli Maan op: Maan onder: 21,52 9,42 Hoog- en laagwater te Zierikzee Hoogwater: Laagwater: 24 Juli 5,48 17,54 11,11 23,36 dient 1,40 uur te worden by gevoegd. weer teruggeven. Niettegenstaande dit bleef hij trouw de contributie innen. Op die manier heeft hij ten minste een be drag van f 300 te eigen bate aangewend. Uit de Nieuwsbode van vóór vijftig jaar Van 22—28 Juli 1890. Te Brou wershaven had ten raadhuize de plechtige installatie plaats van den heer C. Bosman, als burgemeester dezer ge meente. Ds. A. Adema, overgekomen van Oude en Nijehorne, werd te Brouwers haven bevestigd door ds. C. F. Zee man van Zonmemaire. Benoemd tot ondeijwüjZer te Den Haag de heer W, Timmermans te St.- M a ar tensdiji k. Benoemd tot agent van politie te Rotterdam de heer J. C. Lukaart te Stavenisse. In een plechtige zitting valni de rechtbank te Zierikzee iwierden mr. J. P. Cau en Jhr. J. W. D. Sehuuibieque Boeije, resp. als president en rechter- plaatsvervanger geïnstalleerd, Voor het eindexamen HBS in Zee land klaagden C. de Looze G.AZ., Mi. v. d. Berge, M;. v. d. Ende, W- A. de Looze, J. J. Klompe, G. A, Kók, miej« S. W. GasiHe en P. C. v. d. Valk te Zierikzee. Voor de hoofdakte slaagde te Am- hemde heer J. M. van Hecke te Brou wershaven. KORT EN BONDIG In de nabijheid van de stad Tuzla:, in het Noordelijk gedeelte van Bosnië, is een smalspoor trein van een groote houtondememing, bij het binnenrijden vajn het station Sukinji, ontspoord. Hierbij stortten' goederenwagens om, waaruit plotseling luid gejammer opklonk. Toen Imen een onderzoek iinsteldie, bleek dat in den trein 200 boeren als blinde pas sagiers iwaren medegereden. Bijl het om slaan van de met een lijninen kap over huifde (wiagons werd' één boer gedood, terwijl twee zwaar en dertien licht ge- Iwiond werden. In een radiorde heeft Lord Halifax het laatste beroep van den Führer van de hand gewezen en bet als een drei gement bestempeld. In eïk deel van En geland, zoo zei hij, heerscht een geest van vastberadenheid. Engelaind Wenscht ziïjin eigen leven te Kevein. De Engelsche lUchtmaldht heeft haar aanvallen op niet-militairen doelen in Duitsehland verveelvuldigd. blijkbaar mot het doel Duitsche burgers te treffen. De opzet schijnt te zijln, dat Churchill1 aan hot Duitsche volk wal laten zien, hoe hij over het vredesaanbod denkt

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 1