ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE MAANDAG 22 JULI 1940 OPGEN De Kern ABONNEMENT s ZKRUC^^O^OURANT Prijs fl.50 p. kwartaal, buiten Zierikzee fl.80. Voor het buitenland f 10.00 p. jaar. Afzonderlijke nummers 6 cent. Ver schijnt dagelijks, behalve 's Zondags. Uitgave: N.V. de Zierikzeesche Nieuwsbode, Zierikzee, Schuithaven B 94 Tel. 32, Postgiro 137677 - Dir.A. J. de Loo ze - Uitg.-Red.M. J. Kosten 96STE JAARGANG No. 14394 ADVERTENTIES Prijs: 20 cent per regel, minimum 80 cent. Bij contract speciale prijzen. Grootte der letters naar plaatsruimte. „Succesjes" 60 cent. Inzending tot 's morgens 10 uur WERKGELEGENHEID IN NEDERLAND Voor duizenden arbeiders lange jaren werk Is er in ons land genoeg werk te vin den voor de vele handen, die erom vra gen? De cultuur-technische dienst te Utrecht geeft op deze vraag een in alle opzichten bevestigend antwoord. Talrijke werkobjecten in verschillende deelen van ons land wachten op uitvoe ring en er behoeft geen vrees te bestaan, dat de voorraad spoedig zal worden uit geput. Integendeel: er komen telkens weer nieuwe werkobjecten bij. Zoo blij ken er voor ruilverkaveling bijvoorbeeld groote uitgestrektheden in aanmerking te komen. Op dit gebied is nog voor dui zenden arbeiders gedurende lange jaren werk te vinden. Op cultuur-technisch gebied, zoo ver telde de directeur van den dienst, Ir. F. P. Mesu, die in Zeeland geen onbekende is, aldus de Maasbode, hebben we in de eerste plaats de Zuiderzeewer ken, waarvan thans de afsluitdijk en één polder gereed zijn, terwijl aan een tweeden polder met voortvarendheid wordt gewerkt en er daarna nog twee andere groote polders op uitvoering e wachten. Dan is er het groote plan tot indijking van de Biesboseh met bij komende werken, als verhooging van dij ken en afsluiting van de Brielsche Maas, waardoor de Zuid-Hollandsche eilanden (in het bijzonder het eiland van Dordrecht) en de streek bij Rotterdam van de nadeelige gevolgen van hooge watervloeden tot ongeveer aan het einde van de volgende eeuw zullen worden bevrijd, met welk werk een bedrag van 60 a 80 millioen gulden zal zijn ge moeid. De plannen hiertoe zijn al ge- ruimen tijd in studie en de voorbereiding is reeds zoover gevorderd, dat elkoogen- blik door den rijks- en den provincialen waterstaat met het werk kan worden begonnen. De rijksdienst voor de werkverruiming heeft thans over het geheele land ruim zestig duizend man aan den arbeid en dit aantal zal spoedig tot ruim honderd duizend kunnen worden verhoogd. Meer dan twee derden van deze wer ken liggen op cultuur-technisch gebied en dit deel omvat hoofdzakelijk landaan winning, ontginning en ruilverkaveling. Toch is dit nog lang niet alles, wat op dit gebied in ons land op uitvoering wacht. Er is nog productieve arbeid voor duizenden paren handen gedurende tal van jaren. Al die werken verhoogen de welvaart van ons land. Hel werkloosheidsvraagstuk Recht op, en plicht tot arbeid De Haagsche redactie van de Deutsche Zeitung in den Niederlanden heeft een onderhoud gehad over het sociale vraag stuk met den leider van het sociale bestuur bij het commissariaat-generaal voor financiën en oeconomie. Deze betoogde o.m., dat het groote aan tal werkloozen in ons land bewijst, dat de sociale ontwikkeling tot dusver niet in goede banen is gegaan. Noodig is een principieele verandering van inzicht. Er is een recht op arbeid, maar daarnaast ook een plicht tot arbeid. De enkeling mag maar niet willekeurig uitmaken, dat hij zijn arbeidskracht aan de natie zal onthouden. Hij moet den arbeid daar geven, waar deze aan zijn volk het grootste nut brengt. Waar dit inzicht ontbreekt, moet desnoods de wetgever, die de hoogere belangen vertegenwoor digt, ingrijpen. Maar ook, zoo' werd betoogd, moeten de ondernemers zich van hun plichten bewust zijn. De liberalistische denkwij ze, die in de arbeidskracht slechts een goed zag, waarvan de kosten zoo laag mogelijk moesten worden gehouden, moet wijken voor de opvatting, dat iedere arbeid, onverschillig waar en hoe hij wordt uitgeoefend, waarde heeft als bij drage tot het algemeen welzijn. Een van de eerste en ook niet gemak kelijkste taken zal zijn, degenen, die langdurig werkloos zijn geweest weer aan regelmatigen arbeid te wennen. Aan de Nederlandsche bedrijven is de taak opgelegd zich met alle kracht hieraan te wijden en mettertijd een kern van vakarbeiders tot zich te trekken, die men echter houdt in tijden, waarin het bedrijfsleven slecht gaat. Daarnaast moet aandacht worden geschonken aan het vraagstuk van een stelselmatige opleiding voor de beroepen, in samenwerking met alle kringen van het oeconomisehe leven. In vele gevallen zal men bij de maat regelen, die hier in den eerstvolgende^ tijd genomen zullen worden, leering kun nen trekken uit de voorbeelden, die het Duitsche Rijk heeft gegeven. De methode om het oeconomische leven op gang te brengen, die Duitschland met het groot ste succes heeft doorgezet, kan voor het grootste gedeelte ook in Nederland toegepast worden. MAATREGELEN VOOR SOCIALISTISCHE PARTIJEN DE S.D.A P., de R.S.A.P. en de C.P.N. onder leiding van mr. Rost van Tonningen De volgende officieele verklaring is Zaterdag op de persafdeeling van het Rijkscommissariaat afgelegd Daar de in Nederland bestaande marx istische partijen in haar leiding opgrond van haar klassenstrijdmentaliteit, van haar internationale verbindingen en be ïnvloeding door onder leiding van Fran- schen en Engelschen staande internatio nalen, alsmede van de steeds systema tisch door haar gevoerde hetze tegen het naburige Duitsche rijk en het natio naal socialisme geenerlei waarborg bie den, dat de gewenschte Duitsch-Neder- landsche samenwerking op de gebieden van den. wederopbouw, van de werk loosheidsbestrijding en van de opheffing van de sociale positie van de breede lagen der Nederlandsche bevolking, In het bijzonder van de arbeiders, kan wor den verwezenlijkt, is een regelend in grijpen, dat dezen ongezonden toestand opheft, niet langer te vermijden geweest. De rjjkscommissaris voor het bezette gebied heeft dan ook verordend, dat de sociaal-democratische arbeiderspartij (S.D.A.P.), de revolutionnair-socialistische arbeiderspartij (R.S.A.P.) en de commu nistische partij Nederland (C.P.N.) onder de uitsluitende leiding en het uitsluitend beheer van een commissaris worden ge steld. Op dezen commissaris gaan ter stond alle rechten en volmachten van de leiding zonder onderscheid of het gaat over afzonderlijke personen of col leges van personen, over. Hij is gerech tigd alle vereischte maatregelen van or- ganisatorischen, personeelen of financi- eelen aard te treffen. Tot commissaris met den bovenom schreven bevoegdheidskring is mr. M. M. Rost van Tonningen benoemd. Hij heeft de hem overgedragen bevoegdheden op zich genomen. Een fan de belangrijkste taken van dezen commissaris zal het zijn, de sociale waarden en instellingen, die in de ver schillende organisaties van de S.D.A.P. voorhanden zijn, voor de leden te behou den en bovendien onder gebruikmaking van de zich thans voordoende nieuwe mogelijkheden nog aanzienlijk uit te brei den. In den loop van deze inwendige sa neering en versterking zal aan de ar beiders de gelegenheid worden geboden, zich uit eigen krachten een nieuwe lei ding te geven, welke de grootste idealen en doeleinden, van welke de pioniers van het Nederlandsche socialisme vervuld waren, welker verwezenlijking echter door de internationale verwatering en rassenvreemde beïnvloeding van de soci aal-democratische partijen sterk werd be nadeeld, in vollen omvang zal kunnen verwezenlijken. Dit saneeringsproces moet door geschikte maatregelen van den com missaris tegen i ederen reactionnairen aan val van buiten af beschermd worden. Omwenteling in de socialistische wereldbeschouwing De benoemde commissaris voor de S.D. A.P., de R.S.A.P. en de CP4N„ mr, M, M. Rost van Tonningen, heeft Zaterdag avond een radiorede gehouden, waarin hij o.a. zeide: De gebeurtenissen der laatste weken hebben in het bijzonder de Sociaal-De mocratische Arbeiderspartij en het Ne- derlandsch Verbond van Vakvereenigin- gen in hun diepste wezen beroerd. In deze organisaties hebben Neder landsche arbeiders en arbeidsters tien tallen jaren voor hun socialistisch ide aal gestreden. Ontzaglijke offers zijn ge bracht ter verwezenlijking van die ide alen, welke belichaamd zijn in de her innering aan Pieter Jelles Troelstra. Ieder Nederlander, die onbevooroor deeld den arbeid van de laatste halve eeuw in vogelvlucht overziet, zal tot de erkenning komen, zeide spr., dat zoo wel in de S.D.A.P. als in het N.V.V. menig idealist even hard voor de lots verbetering van den arbeider heeft ge streden, als in het volksche socialisme onzer dagen. Maar eveneens dwingt deze terugblik ons tot de erkenning, dat het ideaal zelf, de verwezenlijking van een socialistische gemeenschap niet werd be reikt. Het is, vervolgde spr., een dwingend gebod voor de Nederlandsche volksge meenschap om de arbeiders, die in de S.D.A.P. en in het N.V.V. zijn samen gevat, in de gelegenheid te stellen uit de kracht van hun eigen persoonlijk heid den weg tot het nieuwe Europa te vinden. Als dan ook de Nederlandsche ge meenschap misschien verrast is gewor den door het besluit dat de leiding van de S.D.A.P. van haar functies is ont heven, dan is de uitsluitende bedoeling daarvan, aldus spr., dat uit de rijen van de arbeiders zelf de nieuwe leiding op zal staan. Een socialistische arbeidersklasse dient vervolgde spr. dan ook aan elk bewind de volgende eisch te stellen: 1. Het onmiddellijk ontwerpen van een arbeidsplan voor het Nederlandsche volk, dat de productie voor de eigen behoeften in de toekomst binnen de wordende Europeesche gemeenschap zal waarborgen. 2. De inschakeling van alle arbeiders, ten einde de werkloosheid op te hef fen en een gewaarborgde vacan- tie, met behoud van loon, te kunnen, invoeren. 3. De organisatie van ontspajsning door de opening van reisgelegenheid in deze vacantiedagen. Hoezeer men ook moet erkennen, ver volgde spr. zijn rede, dat de arbeids- beweging in tal van sociale maatregelen, als ziekte-, invaliditeits-, ongevallen- en ouderdomsverzekering concessies aan het kapitalisme heeft afgewrongen, zoo is toch aan die eene eisch niet voldaan, die elke socialistische gemeenschap moet stellen. De eisch dat niet de ouderdom, maar wel het tijdstip, waarop de mensch af gewerkt is, zijn recht op een a r b e i d s- pensioen bepaalt. Voor de jeugd moet aan de andere zijde de eisch worden verheven, dat een socialistische gemeenschap niet kan dul den, dat zij door gebrek aan materieele verzorging, lichamelijk wordt verminkt of door cultureelen honger geestelijk verdort. Als politieke organisatie hebben de verschillende organisaties opgehouden te bestaan. Als deelen der groote Nederlandsche volksgemeenschap met een eigen karak ter, een eigen vorm van cultuur en een eigen levensstijl hebben deze arbeiders massa's onbetwistbaar recht op hun gees telijke en materieele eigendommen. In de eerstvolgende dagen zullen, aldus deelde spr. mede, de technische maat regelen bekend worden gemaakt, die noodzakelijk zijn, om het deelgenootschap van de arbeiders aan hun organisaties vast te leggen en om te overleggen, hoe de sociale en cultureele opbouwarbeid uit hun binnenste het best kan worden ge waarborgd. NAAR DE OOSTMARK De eerste groep van 800 kinderen vertrokken Aan het Staatsspoorstation te Rot terdam maakte Zaterdagmorgen de eerste groep van 800 Nederlandsche kin deren de laatste toebereidselen voor het vertrek naar de Oostmark. Een extra trein van 12 doorgaande wagons stond gereed om de jeugdige Nederlanders naar Salzkammergut te brengen. Elke wagon droeg in groote drukletters het opschrift Kindervacantie- reis Nederland—Oostmark ofwel Kinder- ferienfahrt NiederlandeOstmark. Prof. Scheltema uit Groningen, verge zeld van twee Duitsche artsen, de heeren Irresberger en Gaulhofer (van wie laatst genoemde zoowel het Nederlandsche als het Duitsche artsdiploma bezit) maken de reis mede om het medisch toezicht te houden. Prof. Scheltema heeft boven dien de taak van algemeen contactleider tusschen de Nederlandsche ouders en re laties en de Oostmarksche gastheeren op zich genomen. Het muziekkorps van de Duitsche orde- politie onder leiding van kapelmeester luitenant Hahn, speelde op het perron eenige vroolijke nummers. Ouders en ver wanten waren in vrij grooten getale aan wezig om den jeugdigen reizigers de hand te drukken en hun een prettige vacantia te wenschen. Enkele minuten over elf zette de lange trein met de 800 gasten zich in beweging. Do tweede groep officiéél uitgeleid Zondagmorgen 11.20 vertrok een tweede trein, bestaande uit 14 wagons in dezelfde richting. Reeds te 8 uur kwamen kinderen en ouders op 't station D.P., welke laat ste de plechtigheid wilden bijwonen. De rijkscommissaris, dr. Seijs-Inquart en bur gemeester Oud waren bij het vertrek aanwezig. Het verheugde den rijkscom missaris dat aan den oproep van den gouwleider uit den boven-Donau gehoor was gegeven, waardoor de kinderen in drukken zullen opdoen voor hun leven. Zij' zullen in de Oostmark onder men- schen vertoeven, wie kinderen of zij zelf indertijd in Nederland een gul onthaal vonden. Zich tot de ouders richtend, zei hij te begrijpen dat zij zorgen hebben voor de toekomst en de toekomst hunner kinderen, die weer de toekomst van ons volk zijn. Als de jeugd sterk en flink is behoeft men geen zorgen te hebben voor de toekomst van het Nederlandsche volk. Alles zal dan ook gedaan worden om de jeugd blij en gezond te doen worden. Tegen half elf zag het perron zwart van menschen en hingen de kinde ren uit de coupé-raampjes van de 14 wagons, terwijl een muziekcorps van de Duitsche politie vroolijke marschen speel de. De rijkscommissaris sprak burgem. Oud toe. Hij verklaarde dat de jeugd liefderijk in de Oostmark zal worclen opgenomen, waarop mr. Oud. den Rijks commissaris dankte. Beide autoriteiten gingen langs de trein en drukten vele handen van de met vacantia vertrekkende jeugd. 11.20 zette de trein zich in be weging, nagestaard en nagewuifd door de achterblijvende verwanten. HET AANTAL DOODEN TE ROTTERDAM zal vermoedelijk de 800 niet ovanchrijden De directeur van den Gemeentelijken Geneeskundigen dienst te Rotterdam, dr. J. A. Feisser, heeft in een persconferen tie een aantal interessante bijzonderheden (medegedeeld over het Werk van Zijn dienst van de dagen vaini 10 tot 14 Mei. Hoewel de gebeurtenissen van 14 Mei uiteraard de grootste belangstelling eisehen, heeft toch de Gemeentelijke Ge neeskundige dienst pok iin de eerste da gen van den oorlog veel iwerk verzet. Dikwijls zijn gewande militairen, zoo wel Nederlandsche als Duitsche, onder gevaarlijke omstandigheden door de auto's van den dienst iniaar de ziekenhuizen ver voerd. In den namiddag van dein 14en Mei (werd evenwel de dienst voor ©en taak gesteld, iwelk© alles overtrof. Een stadsdeel, iwaar ongeveer 90.000 menschen twioonden. was door een bombardement getroffen en bininiein enkele uren tot een vuurzee geworden. Hier moesten de ge wonden zoo snel mogelijk worden ver bonden en de zWaar gekwetsten, naar de ziekenhuizen /worden overgebracht. Deze taak iwerd bemoeilijkt door het uit vallen van de telefoon, zoodat de ver binding tusschen de verschillende posten moest Worden onderhoud door ordonnan sen, Wiaarbiji de vrouwelijke vrijwillige hulp groote diensten heeft bewezen. Bo vendien lagen iini het getroffen stadsdeel vier ziekenhuizen en iwarani vele straten door puin en vlammen niet te gebruiken. Dat ondanks de bovengenoemde moei lijkheden de hulp op 14 Mei zoo vlot kon Wiorden geboden is vooral te dan ken aan den moed erm graote plichtsbe trachting, alsmede <de geoefendheid van geneesheeren, verplegend personeel m de chauffeurs van de ambulance-auto's. Drie uur na het einde van het bombar dement Wiaren alle zwaar gekwetsten ge holpen. De snelle hulp is bovendien, toe te schrijven aan het feit, dat men be schikte over 35 auto's, (waarmede tege lijk 140 tot 150 geWlomden konden, wor den vervoerd'. Naar thans bekend is, Zijn ruim 700 personen bij de ramp om het leven ge komen en dr. Feisser gelooft niet, dat dit aantal de 800 zal overschrijden. In verhouding met het aantal ernstig ge- (w'onden, dat ongeveer 600 bedraagt, is het aantal dooden höog, doch het is toch zeer gering als men denkt aan, de fantastische verhalen* wielke de ronde hebben gedaan. Het aantal gewonden dat geheel of gedeeltelijke invalide zal blij ven, bedraagt niet meer dan 60. Actie voor vredesonderhande lingen in Engeland te wachten? Het Fransche koloniaal bezit in Noord-, Midden- en West-Afrika. De socialistische partijen onder leiding v. mr. Rost van Tonningen. Het aantal dooden te Rotterdam wordt op plm. 800 geschat. Voor duizenden arbeiders is voor lange jaren werkgelegenheid DE VERDUISTERING In het belang van de naleving van de bepalingen ten aapzien van de verduis- ring: Zonsondergang 22 Jali 21 uur 45 min. Zonsopgang 23 Juli 5 uur 48 min. Maan op: Maan onder: 23 Juli 21,30 8,38 Hoog- en laagwater te Zierikzee Hoogwater: Laagwater: 23 Juli 5,12 17,23 10,34 23,00 By de vroeger geldende tijdsaanwijzing dient 1,40 uur te worden VERSCHILLENDE BERICHTEN Zonderling bezoek aan Kantongerecht In de eerbied/waardige gerechtszaal van het kantongerecht te Emmen heeft de zer dagen, naar de Emmer Crt. weet te vertellen, een merkwaardige zitting plaats gehad. Er Was geen deurw,aarder en geen griffier bij1 tegenwoordig, de kantonrechter zelf had verstek laten gaan, het hekje, Waarachter de verdachte ge- WOionlijk Zijtn zonden komt belijden of ontkennen,, en Waarachter staande hij'Zijtn straf hoort uitspreken, tw©rd veracht. De overtreder had doodeenvoudig plaats ge nomen op den stoel des kantonrechters. Wat er gebeurd was? De menschaap, die in het Dierenpark te Emmen re sideert, was plotseling aan het wande len geslagen. En daarbij had hijt het kan tongerecht tot doel van zijn uitstapje gemaakt. Misschien Wilde 'hij wel een aan klacht indienen tegen allen* die hem de zen zomer nog niet Waren kamen be- bezichtigen. Of wellicht beviel hem de kleur van zijn broodkaart niet. In elk geval, hijl drong tot in d© rechtzaal door, ging daar zitten op den stoel vam den kantonrechter en werd er tenslotte met het mondige beleid gearresteerd. Hij! Was zoo, verstandig geen verzet te plegen en, misschien daarom Werd' dan ook maar van een bekeuring Wegens huisvredebreuk of iets dergelijks afgezien. Vrachtauto geslipt Zaterdagavond is op den rijksweg Ede—Arnhem, ter hoogte van Ginkel, een vrachtauto, waarin zich tien werk loozen bevonden en die op weg was van Scheveningen naar Zutphen, geslipt, vermoedelijk tengevolge van de gladheid van den weg. De auto reed met groote snelheid tegen een boom. Tengevolge van de hevige botsing werd H. M. uit Doesburg op slag gedood, J. J. eveneens uit Doesburg werd levensgevaarlijk ge wond. Twee anderen liepen zware ver wondingen op. Zij werden naar het zie kenhuis te Arnhem gebracht. Van de overige zes inzittenden werden drie per sonen minder zwaar gewond. De drie anderen liepen lichte kwetsuren op. Zij zijn naar het Julianaziekenhuis te Ede gebracht. Berichten door het DNB te Madrid uit Gibraltar opt vangen, melden', dat de Engelschen een vier meter breed em diep kanaal graven door de landengte vaiii Gibraltar om de rots van Gibraltar zoo mondig van het vasteland te scheiden. Verder Wordt geschut van alerjei kali ber opgesteld en Worden koortsachtig defensiemaatregelen op alle gebieden ge troffen. Onder den invloed van het laat ste bombardement maakt de evacuatie def burgerbevolking voortgang.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 1