NIEUWSBODE „HET WAPEN VAN HAAMSTEDE" J De Kern PIJN Mijntmrdtje ABONNEMENT Prijs fl.50 p. kwartaal, buiten Zierikzee fl.80. Voor het buitenland f 10.00 p. jaar. Afzonderlijke nummers 5 cent. Ver schijnt dagelijks, behalve 's Zondags. UitgaveN.V. de Zierikzeesche Nieuwsbode, Zierikzee, Schuithaven B 94 Tel. 32, Postgiro 137677 - Dir.A. J. de Looze - Uitg.-Red.M. J. Kosten 96STE JAARGANG No. 14393 ADVERTENTIES Prijs: 20 cent per regel, minimum 80 cent. Bij contract speciale prijzen. Grootte der letters naar plaatsruimte. „Succesjes" 60 cent. Inzending tot 's morgens 10 uur HITLER IN DEN RIJKSDAG Laatste waarschuwing aan Engeland Gisteravond heeft Hitier in een voor den Duitschen Rijksdag gehouden rede er op gewezen, dat in het politiek pro gram was opgenomen, dat het Verdrag van Versailles moest worden gewijzigd. Het was zijn wensch geweest zulks langs vreedzamen weg tot stand te brengen. Hitier gaf daarop een uiteenzetting van het yerloop van den tot nu toe gevoer- den oorlog. Bij het begin van de vijandelijkheden bestond reeds het plan door de Magi- notlinie heen te breken, maar toen be kend werd, dat de geallieerden door België en Nederland het Ruhrgebied wil den binnentrekken, zijn de Duftsche troe pen deze staten binnengevallen. Hitier bracht hulde aan Görmg, om daarna te te wijzen op de twee doelstellingen van de buitenlandsche politiek, de vriend schappelijke betrekkingen met Italië en mot Engeland. Hij betreurde 't dat hij er niet in was ge slaagd die vriendschap ook met Enge land tot stand te brengen. Het verheugde den Führer dat de vriendschap met Italië wel tot sta$d was gekomen; Italië, dat geheel vrijwillig besloot deel te nemen aan den oorlog. De samenwerking met dezen bondgenoot is volmaakt. Sprekende over de weermacht, verklaarde Hitier, dat de Duitsche weermacht op het oogenblik sterker is dan ooit te voren; sterker dan vóór den lOen Mei. De voedselvoorziening kan het hoofd bieden aan iederen oor logstoestand. Het verstoren van de vreed zame betrekkingen met Rusland berust op een waandenkbeeld. Hadden Engeland en Frankrijk op '6 October willen luis teren, d'an was 't toen vrede geweest. Doch zij, die belang hadden bij de wa penindustrie, hebben anders gewild. Het is .nooit spr.'s wensch geweest oorlog te voeren. Churchill heeft in een rede gezegd den oorlog te willen. Hitier wees op de gevolgen die hieruit zullen voortvloeien, n.l. veel ellende en onder gang van het 'Britsche wereldrijk. Hij richtte een laatste waarschuwing tot Engeland om verstandig te zijn. Hitier ziet geen reden waarom de oorlog voort moet duren. DE STRIJD OM MALTA Malta en Pantelleria zou men de vijandige broeders in de Middel- landsche Zee kunnen noemen: Mal ta als Engelsche vesting en steun punt van de Engelsche vloot, Pan telleria als Italiaansche duikboot basis spelen beide een zeer be langrijke rol in de krijgsverrich tingen, waarvan deze zee thans het tooneel is. Tusschen Tunis en Sicilië betwisten drie groote mogendheden elkaar den voorrang: Italië op Sicilië en Pantelle ria, Frankrijk in Tunis en Engeland op Malta. In de Straat van Pantelleria schei den slechts 120 kilometer Europa van Afrika. Hier bevindt zich "de as van de Middellandsche Zee, welke deze wa tervlakte in twee deelen verdeelt: het Oostelijke en het Westelijke bekken. In het midden tusschen Sicilië en Tunis ligt het kleine, waterarme doch zeer vruchtbare eilandje Pantelleria, dat van vulcanischen oorsprong is. De opper vlakte bedraagt slechts 83 vierkante kilo meter; men vindt er warme bronnen en zwavelmijnen. De bodem en het klimaat begunstigen den tuinbouw; er worden zuidvruchten, groenten en wijn verbouwd De ondiepe haven is ongeschikt voor groote schepen, zoodat Italië weinig aan dacht schonk aan deze bezitting, tot het jaar 1936, toen men "besloothet eiland te bezigen als duikbootbasis. Eerst van dien tijd af is Pantelleria een rol gaan spelen in ,de wereldpolitiek. Het 200 kilometer ten Oosten daarvan gelegen Malta, slechts 90 kilometer van Sicilië verwijderd, 'bezat reeds in de grijze oudheid strategische waarde in de Middellandsche Zee. Eerst was het in het bezit van de Kathagers, vervolgens in dat van de Romeinen, de Vandalen, de Oostgothen en de Byzantijnen. Van 870 tot 1070 na Christus was het in handen van de .Arabieren; vervolgens maakten de .Noormannen er zich van meester. Bijna vijf eeuwen lang behoorde het aan Sicilië, tot Karei V het in 1530 in leen verstrekte aan de Johanniter Orde, als steunpunt bij zijn strijd tegen de Turken. Deze orde liet Italiaansche bouw meesters en ingenieurs komen, die het reeds door de natuur door middel van zijn rotsachtige kusten en diepe baaien beschermde eiland zoozeer versterkten, dat Napoleon op zijn tocht naar Egypte onmiddellijk inzag, welke groote betee- kenis dit eiland had bij zijn strijd tegen Engeland en het in 1798 zonder veel moeite veroverde. De Fransehen oefenden er echter een zoo strenge heerschappij uit, dat dé be volking in opstand kwam; en hiervan maakte de lÊngelsche admiraal Nelson gebruik, om in 1800 troepen aan land te zetten op het eiland. Bij den vrede van Amiens gaf Engeland weliswaar de toezegging, dat "het zijn bezetting zou terugtrekken, doch bewerkte op het Wee- ner Congres, dat deze bezetting kon worden gehandhaafd. Sindsdien heeft Engeland het eiland steeds verder versterkt en vooral de haven van La Valetta zoodanig laten inrichten, dat er voortdurend een aantal Engelsche oorlogsschepen kan worden ge- stationneerd. Minder bekend is, dat er buiten het eiland Malta nog vier kleinere eilanden zijn: Gozo en Comino, beide be woond en Cominetto en Filfola, die on bewoond zijn. ITALIAANSCH LEGERBERICHT Het 40e Italiaansche iegerb'ericht ma.akt bekend: Ondanks die slechte (weersom standigheden, heeft teen afdeelimg van onze luchtmacht, ma, een vlucht vain 3200 K.M. van haar fe'asis, Gibraltar bereikt en daarop het arsenaal met succes ge bombardeerd. Een vijandelijk schip, dat door onze luchtmacht <wierd; verrast toen het poogde de straat van Sicilië te pas seer en, (werd door twee bommen getrof fen en zoo zwaar beschadigd, dat het door de bemanning moest (worden ver laten. Al1 pnze vliegtuigen keerden op hun basis terug. In het Oostelijk deel' van de Middell'andsche Zee is een vijan delijke duikboot tot zinken gebracht. HET DUITSCHE LEGERBERICHT Het duikbootwapen heeft weer succes sen geboekt. Zoo heeft een duikboot 31300 bruto registerton scheepsruimte tot zin ken gebracht. Duitsche gevechtsvliegtui gen hebben in Engeland vliegvelden ge bombardeerd en in het Kanaal en in Noord-Schotland 12 koopvaardijschepen met bommen zwaar beschadigd. Op 17 Juli werd een vijandelijke duikboot met bommen tot zinken gebracht. Engelsche toestellen hebben in West-Duitschland door het luchtafweervuur geringe schade kunnen veroorzaken. Twaalf vliegtuigen werden neergehaald, terwijl twee eigen toestellen worden vermist. HOEVEEL EET DE EUROPEAAN? De Deen heeft jaarlijks 51 Vs kg. suiker noodig De Engelschman eet 65 kg. vleesch per jaarde Italiaan 16 kg. Hoewel de wijze, waarop de verschil lende Europeesche volkeren zich voeden, over het algemeen weinig uit elkaar loopt, bestaan er toch groote verschillen in de hoeveelheden voedings- en genot middelen, die zij per hoofd der bevol king in de afzonderlijke landen tot zich nemen. Zoo laat zich vaststellen dat, terwijl in Italië per hoofd der bevolking slechts 16 kilogram vleesch per jaar wordt ge bruikt, dit verbruik in Engeland niet minder dan 65 kilogram bedraagt. Dit m.?akt dus een verschil uit van niet minder dan 49 kilogram! Een Engelsch man eet per jaar evenveel vleesch als een Italiaan en een Zwitser te zamen. Denemarken is een goede tweede in het vleesch verbruik met ruim 56 kilogram per jaar. De statistiek vermeldt, er spe ciaal bij: „met inbegrip .van ham". De Deen moet overigens ook wel een zoete kauw zijn, want hij heeft per jaar 51,5 kilogram suiker noodig; de Italiaan daarentegen slechts 6,8 kilogram. Van Italiaansche matigheid getuigt het verbruik van boter. Terwijl dit in Enge land 11,2 kilogram per "hoofd bedraagt (in Denemarken, het agrarisch land bij uitnemendheid, 9,1 kilogram per hoofd), consumeert de Italiaan per jaar slechts 1,1 kilogram. Dat wordt eenigszins ge compenseerd door het verbruik van „margarine en andere spijsvetten" (waar bij olijfolie vermoedelijk een groote rol speelt), daar hij hiervan per jaar 3,7 kilogram noodig heeft. Dat België per hoofd en per jaar bijna evenveel bier verbruikt als Duitschland, Engeland en Zwitserland te zamen (resp. 62,9, 64,7 en 49,1 liter per hoofd) zal menigeen verwonderen: doch de .statis tiek wijst uit, dat de Belg gemiddeld per jaar 171,3 liter door zijn keelgat laat vervaardigd door de N.V. „De Poroeleyne Fles" te Delft is een blijvend souvenir. 1 Kunsthandel Frans Murk glijden. Wel is waar is Luxemburg hier bij inbegrepen, doch dat zal niet zulk een groot verschil uitmaken. Vermelden wij tenslotte nog, dat visch uit den aard der zaak in Zwitserland' niet zooveel wordt gegeten als in de aan zee grenzende landen, namelijk 2,3 kilogram per hoofd, tegen Denemarken .15,5 k.g,, Engeland 21,4 k.g. en Duitsche land 12,2 k.g. Voor dit laatste land be treft het cijfer uitsluitend zeevisch. LANDAANWINNING AAN HET IJSSELMEER 14 H.A. wordt productief In de omgeving van Ermelo vertoont de kust van het IJselmeer talrijke boch ten en insnijdingen. In den loop der jaren is de grond aan de voormalige Zuiderzee hier en daar door overstroo- ming en verstuiving opgehoogd; in het eerste geval met kostbaar slib, meest uit klei bestaande en voorts overstoven door zand en alles wat het water mee- voerde. j Hierop vormde zich op den langen j duur een stevige zode, waarop zich gras- 1 sen van prima kwaliteit ontwikkelden. De gezamenlijke eigenaars besloten nu de handen ineen te slaan en vroegen advies van de Nederlandsche Heidemaat- schappij, met het gevolg, dat men be- sloot om zoo mogelijk door werkver ruiming tot scheuring en ontginning over te gaan, of liever: te komen tot landaanwinning. Werkloozen uit de ge meente Ermelo, alsmede uit Putten en Utrecht, zijn thans bezig om den opge- hoogden aangeslibden grond af te gra ven. Met dezen grond zullen de insnij dingen in de kust worden gedempt, waardoor de kuststrook egaal zal wor- j den. Tevens verkrijgt men zoodoende een waardevolle grondaanwinning tot een op- pervlakte van ongeveer 14 H.A. Welk een arbeid hiervoor noodig is, moge wel blij ken uit het feit, dat hiervoor ongeveer 170.000 kubieke meter grond verplaatst moet worden! j I Op den duur zal zich in den loop der jaren hier een prachtige meeroever vor men met een schitterende fauna, zoodat tevens door deze ontginning aan natuur schoon zal worden gewonnen. j VERPLICHTE INLEVERING VAN DISTRIBUTIE-BESCHEIDEN i Van bevoegde zijde wijst men er op dat, indien iemand komt te overlijden of naar een plaats vertrekt, gelegen bui ten Nederland, met de aangifte van dit 1 overlijden of dit vertrek bij het bevol kingsregister gelijktijdig moeten worden ingeleverd de aan den overledene of ver trokkene uitgereikte distributiestamkaart, het algemeen distributiebonboekje, het broodbonboekje en eventueel verdere uit gereikte distributiebescheiden, voor zoo ver deze rechtens nog niet konden wor den gebruikt. Van de distributiebeschei den mogen niet de bonnen worden ver wijderd, welke op den dag van het over lijden of vertrek nog niet waren ingewis seld of waarvan door den overledene of vertrokkene geen gebruik kon worden gemaakt. i j Mede dienen te worden ingeleverd de distributiestamkaarten met de daarop uit- gereikte bonboekjes van hen, die tijdelijk buiten Nederland verblijven (zeevarenden, buitenslands werkenden), alsmede van militairen,die naar den opbouwdienst zijn overgegaan. Van de teruggave wordteen bewijs afgegeven, tegen inlevering waar van de distributiebescheiden bij terugkeer naar Nederland, of bij ontslag uit den opbouwdienst, worden teruggegeven, in dien van dit ontslag uit een door de be voegde autoriteiten te verstrekken be wijs blijkt. Misbruik van distributiebescheiden van overleden of naar het buitenland ver- trokken personen, van hen, die naar den opbouwdienst zijn overgegaan of tijdelijk buiten Nederland verblijven, alsmede niet- nakoming van de verplichting tot inleve ring vön distributiebescheiden zijn in de Distributiewet strafbaar gesteld. Bij vermissing van de distributiestam kaart dient men zich te vervoegen bij de desbetreffende bureaux, waar van deze f vermissing een verklaring wordt opge maakt, welke door. den erbij betrokkene moet worden onderteekend. Van verhuizing binnen de gemeente wordt geen aanteekening op de distribu tiestamkaart gesteld. Evenmin mogen per soonlijk dan wel door winkeliers aantee- keningen op de distributiestamkaart wor den geplaatst. Indien een wijziging op de distributiestamkaart dient te worden aangebracht moet men zich hiervoor wen den tot de desbetreffende bureaux. VERSCHILLENDE BERICHTEN Represailles uitgevoerd Gisteren zijn een aantal Nederlandsche onderdanen, die voor het grootste deel tot het Koloniaal bestuur in betrekking staan, in hechtenis genomen. Hoelang deze hechtenis duren zal hangt van de houding van Ned.-Indië af. Ook de postverzending naar Ned.-Indië is tot nader order stop gezet. Een staafje goud van f 72.000 In verband met het feit, dat meni gomdenmunt en baar goud moet in wisselen,. vervoegde zich een heer aan een bank te 's-Grav©nhage aldus ver neemt De Tijd met een staafje ba ar goud vanA... 36 kilogram!. De bankem ployé's konden hem een bedrag va® pd'.mj. f72.000 uitbetalen. Extra broodkaarten voor landarbeiders Naar aanleiding vlain iingekoimieb verzoe ken heeft het Centraal distributiekantoor bepaald, dat aam landarbeiders pf zelf standige kleine boeren extra, broodkaar ten voor 100 pet. mogen Worden ver strekt, echter uitsluitend in den hooitijd. Het ,einde van den hooitijd is gesteld op 10 Augustus. Na dien dtaum kunnen; deze arbeiders slechts aanspraak maken op een extra rantsoen van 50 pet. Dit geldt ook voor de overige categoriën van land arbeiders in loondienst of im eigem be drijf. Dezen komen uitsluitend1 voor ee® extra broodrantsoen van 50 pet. i® aan merking. Paard trapt in landmijn En de b'pier, hij' ploegde Voort... De oor logsvlam, Welke over de Peel is ge trokken, had ook ©en landbouWer te N-eer kamt (N.-Br.) ernstig getroffen'. Zijn boerderij! werd puin. Niettemin toog hij' W«er ijiverig aan het werk. Hij' zette den ploeg in een stuk land, dat tot voor kort verboden terrein was wegens de daarin gelegde mijnen. Dit is hem even- Wei noodlottig geworden. Plotseling trap te het paard van zijin ploeg op een ver geten mijn, Welke roet een zware® slag explodeerde en het hier doodde. Als door een W'onder bleef de pfljoeger zelf ongedeerd1. Militairen gaan naar de politie Naar de Tel. verneemt, zullen in tp,- taal 5000 gedemobiliseerde officieren, on derofficieren en manschappen va® het beroepsleger naar de rijks- en gemeente politie (worden overgeheveld. Vppr de overneming door de geimeente- 1 politie berust de regeling bij' het depar tement van Binin'enlandscbe Zaken en voor de rijkspolitie, rijksvelidWacht en mare chaussee bij' het departement van Justitie. Op aandrang van de Duitsche overheid gaan de betrokken departementen ma, bopvelen in elke gemeente bij' de ge meentepolitie, bijl de rijkspolitie,kunne® Wórden ondergebracht. Hitier richt een laatste waar schuwing tot Engeland De strijd om Malta, de Engelsche basis in de Middellandsche Zee Represailles van Duitsche zijde door de houding van Ned.-Indië De taak van den landbouw in de huidige omstandigheden Aankoop van goud door de Nederlandsche Bank vlucht direct De echte zijn niet rond, maar hartvormige DE VERDUISTERING In het belang van de naleving vam de bepalingen teil aanzien vam de verduis- ring: Zonsondergang 20 Ja li 21 aar 48 min. Zonsopgang 21 Juli 5 uur 45 min. 21 Juli 22 Juli Maan op: 20,45 21,08 Maan onder: 6,27 7,33 Hoog- en laagwater te Zierikzee Hoogwater: Laagwater: 21 Juli 4,05 16,18 9,19 21,52 22 Juli 4,38 16,50 9,55 22,27 By de vroeger geldende tijdsaanwijzing dient 1,40 uur te worden bygt Tijdens den veldtocht in België twer- den van de vijftig bruggen over het Alberfkanaal er 48 opgeblazen. Alle slui zen, voornamelijk .die voor het schutten van grppte schepen, zijn meer of minder ernstig beschadigd. Die herstelwerkzaam heden Iwpr-den daarom met alle kracht ter hand genomen. De Belgische diejnst vopr de kanalen heeft het Weer bevaar baar maken van .afzonderlijke kalnaalr sectoren aan verscheidene groote firma's opgedragen. De Italiaansche minister van "buiten landsche zaken, Graaf Ciano, is gisteren te Berlijn aangekomen. Hij werd verwel komd door den Duitschen minister van buitenlandsche zaken von Ribbentrop, De ze vergezelde den hoogen gast naar hotel Bellevue, waar hij zijn intrek nam. Alle Fransche oorlogsschepen, die in de Engelsche havens lagen, zijn door de Brit sche marine in gebruik gesteld. De be manningen kunnen onder Engelsche vlag blijven vechten. KORT EN BONDIG De Zwitsersche Nationale Bank heeft oen oproep tot de spaarders gericht;, Waarin gevraagd wordt de gedurende de crisisWiekem opgepotte b a m k b i 1- je 11 en Weer bij1 de banken af te geven, nu de 'noodzakelijkheid van het aanhou den van extra bedragen kasgeld is ver vallen. De mptiveering voor dit verzoek is, dat het oppotten in dien loop der weken zekere moeilijkheden bij de ere- dietverleening en tegelijkertijd eem stij ging van den rentestand heeft veroor zaakt. President Roosevelt heeft in een radio rede gezegd zijn benoeming tot candi- daat der Democratische partij te zul len aanvaarden. Het tempo van de buiten landsche ontwikkeling had hierop een beslissende» invloed gehad. Roosevelt keerde zich tegen de ontwikkeling van de toestanden in Europa, waarbij hij zich tegen het autoritaire regime keerde. Het probleem van den El'zas heeft Frankrijk kunstmatig geschapen, verklaar de rijksstadhouder Wagner te Straats burg. In zijn door zoovéél zorgen en' mooden, oorlogen ie® lijden gekenmerkte geschiedenis kent de Elzas talrijke martelaren voor het Duitsche Volk. De j rijksstadhouder behandelde daarop het vraagstuk van de zuivering van de® El- zas van volks- e® ras vreemde demente®, dat, naar hij verklaarde, met alle vast beslotenheid zal Worden opgelost. In het Engelsche Lagerhuis heeft Chur chill! verklaard, Waarom de regeering het plan tot overbrenging va® kinderen over den Oceaan heeft laten vare®. Hij' zeide in dit verband, dat ©en uittocht uit Groot - Brittannië op groote schaal niet Wensche- lijk is en dat naar zijin meanlnig de mi litaire situatie zulk ie,en massa-uittocht ook niet noodzakelijk maakt. Het plan is slechts uitgesteld, doch niet opgegeven. ONDERWIJS Aan het Sin t-Ger tradis Lyceum te Ro- sendaal slaagde voor het toelatingsexa men Cila Kohsehulte en werd 'bevor derd van het eerste tot bet tweede stu diejaar Tinie Kohsehulte, b'eiden te Zie rikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 1