ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE s WOENSDAG 17 JULI 1940 De Kern ABONNEMENT Prijs fl.50 p. kwartaal, buiten Zierikzee fl.80. Voor het buitenland f 10.00 p. jaar. Afzonderlijke nummers 5 cent. Ver schijnt dagelijks, behalve 's Zondags. Uitgave: N.V. de Zierikzeesche Nieuwsbode, Zierikzee, Schuithaven B 94 Tel, 32, Postgiro 137677 - Dir.A. J. de Looze - Uitg.-Red.M. J. Kosten 96STE JAARGANG No. 14390 ADVERTENTIES Prijs: 20 cent per regel, minimum 80 cent. Bij contract speciale prijzen. Grootte der letters naar plaatsruimte. „Succesjes" 60 cent. Inzending tot 's morgens 10 uur HERBOUW VAN NEDERLAND Met kracht en energie is ons volk tweer aan den arbeid gegaan om de slagen! door den qorlog toegebracht, te her stellen. Dat geldt in de eerste plaats de ver woestingen aangebracht aan/ wegen en bruggen, aan steden eps dorpen, aan hui zen en historische monumenten. Ir- Rin gers, het waarnemend hoofd van het de partement van Waterstaat en leider van den opbouwdienst heeft daarover eenige dagen geleden interessante bizonderhe- den meegedeeld aan de pers. Ook over de vele moeilijkheden sprak bijl, de zorg pm het materiaal, om de grondstoffen, waarvoor «en geheel afzonderlijke „grond stof-economie" noodig zpu zijln. Uit zijn uiteenzettingen sprak de frissche geest van den ingenieur, die moeilijk, maar mooi en omvangrijk werk voor zich ziet, dat met allie kracht moiet worden aan gepakt. Het werk loopt vlot en ook van Duitsche zijde heeft men alle waardee- ring voor het organisatievermogen ep het technisch kunneni vajn onze ingenieurs, bouwmeesters en waterstaatkundigen. Ne derland1 kan, al's altijd, troitsch zijln op twiat het pp dit gebied presteert. Er is nog andere schade, die moet (worden hersteld, schade aan particulier eigendom, aan broodwinningen voor dui zenden van otns volk. Schade ook aaln li chaam en ziel bij oinze gewonden en bij1 allen die geschokt zijn door de gebeur tenissen sedert 10 Mei. Ook hieraan wordt met alle kracht en piëteit gewekt liefdadigheidszin heeft ons volk nooit pntbrokCn. Wanneer (wij hier toch eenige vrees uiten, dan geldt die de voorzieningen voor onze invaliden, voor de nagelaten betrekkingen onzer gesneuvelden. In lief dadigheid iwas Nederland altijd groot, maar het is meer dan liefdadigheid W;at hier geëischt Iwprdt. Hier wordt eenvou dig gevraagd de vervulling van een plicht der volksgemeenschap, jegens hen, die voor diezelfde volksgemeenschap 't kost baarste gegeven hebben Wat zij1 bezaten. Wiji hopen dat men zich van dien plicht zal kwijten om onbekroimpen wijlze en beter dan zooals op dit oogenblik bij de (wettelijke voorzieningen is aan gegeven. Wij denken hierbij' aan de voor zieningen b.v. voor oinze Indische Vete ranen. Wij; allen hopen dat Nederland zich niet ondankbaar, of alleen maar lief dadig zal toonen door middel van giften jegens hen die aanspraak ku/nlnen maken pp een eervolle verzorging door het va derland. Bij dit alles gaat bet niet zoozeer om herstel van (wat verforen ging, dat ligt niet in onze macht oim voor zoover het dat Wel ligt, zou het in de meeste ge vallen dwaasheid zijn, dat wat verwoest is, opnieuiw in zijn oudep vorm op te» bouwen. Veeleer gaat het pm opnieuV bouwen ^an een stad, van eep nieuw levensge« luk. Rotterdam Wordt niet in zijn ouden vorm herbouwd er kotmt een nieuwe stad vpor het verwoeste deel in d<ej plaats. Er is nog ©en ander gebied Waar Zware verliezen Zijn geleden: iirn den po,- litieken bovenbouw van ojns staatsbestel'. Nederland - 'zonder eigen regeeriing, de Werkzaamheden van het parlement zijin, geschorst, die van den Raad van State grootend eels, onzekerheid heerscht om trent den tpekomstigen staatkundigen sta tus van qns land. Geen Wonder dat ook de politieke partijen zich onzeker voelen en dat in deze dagen overal, onder de verantwoordelijken in de lande, eep zoe ken en tasten merkbaar is, pm lamgz'a- zamerhand toch Weer tot eenig politiek leven te geraken. Dat is niet gemakke lijk. Zoo veel1 ons volk ook gepresteerd heeft op het terrein der techniek, zoo wel als op het terrein van het geestelijk leven, het is niet politiek geschoold en en het heeft moeite in deze dagen zich de politieke konsekwenties der gebeur tenissen. van Mei, te realiseerep. Zoo krachtig en vlug al! de overige nieuw bouw wordt aangepakt, zoo aarzelend en zoekend geschiedt dit op politiek ge bied, omdat onzekerheid bestaat omtrent het toekomstig lot van Nederland. De Deensche gezantschappen te Brus sel, den Haag en Oslo worden met in gang van 18 Juli opgeheven. Van, dien dag af zulfon de Duitsche belangen in België, Nederland en Noorwegen worden, behartigd dpor consulaire autoriteiten. 1 FUIGENCIO BAT.STA i is Zondag by de presidentsverkiezingen j op Cuba, met groote meerderheid tot president gekozen. Bij1 de presidentsverkiezingen, die in begin Januari 1936 werden gehouden, ver- Wierf de liberaal Miguel Mariano Gomez de meerderheid. Balista bleef Chef van j den generalen staf en tevens de miaeh- tigste man van Cuba. Een conflict tussdhen Batista en Go- piez kpn niet uitblijven. De aanleiding was een wetsontwerp, waarbijl werd j voorgesteld accijns op suiker te heffen, j Het ontwierp1 werd door Batista en ziijta. t aanhangers krachtig gesteund, maar Go- mez sprak er zijn vetoi over uit. Ddt veto word djoor den Senaat niet aanvaard en, de kwestie eindigde met een aanklacht van het parlement tegen den president, die Weigerde zich te verdedigen. Kjolo- 1 nel Batista Wpn het pleidooi en 29 van, de 36 senatoren ondersteunden de uit- spraak, Waarin Gomez wegens wanbeleid WOrd veroordeeld. Automatisch volgde tpOn (December 1936) Federica Laradio j Bru den president op. De nieuwe regee- ring, die daarop gevormd wierd, bestond uitsluitend uit aanhangers van Batista I Gomez Wierd eenvoudig afgezet. S In 1937 deed Batista Weer van zich spreken, toen hij een uitgebreid drie- j jaren-plan propageerde voor den ecomo- mischen Wederopbouw van het land. Ai- I fgemeen zag men toen reeds in Batista den toiekomstigen president. Thans is kolonel Batista op het top punt van zijn carrière gekomen,. De meer derheid van ide bevolking staat thans achter hem lem hij! heeft nu de gelegen heid zijn program voor Cuba ten volle uit te voeren. HET N.V.V. ONDER EEN BEWINDVOERDER De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied heeft een reeks van maatregelen uitgevaardigd, welke de organisatie en de leiding van de Neder landsche vakverbonden betreffen. De vakverbonden zijn in Nederland op toonaangevende wijze bij de ontwikkeling van het sociale leven betrokken. Het ter rein van hun werkzaamheden raakt on middellijk en op ver strekkende wijzede levensverhoudingen van eiken arbeider afzonderlijk. Dat geldt vóór alles voor de bepaling van de loon- en arbeidsvoor waarden, voor de werkloosheidsverzeke ring alsmede verschillende gebieden van de sociale verzekeringen. De arbeid op sociaal gebied ligt den Rijkscommissaris, zooals zijn maatregelen op het gebied der werkverruiming, van de werkloosheidsbestrijding bewijzen, bij zonder na aan het hart. De voortzetting van dezen arbeid in het belang va» den Nederlandschen arbeider veronderstelt een samenwerking in onderling begrijpen tusschen den Rijkscommissaris en de op sociaal gebied werkzame Nederlandsche instanties. De naar ledenaantal grootste vakorga nisatie in Nederland, het Nederlandsche Verbond van Vakvereenigingen te Amster dam, biedt in haar top geen waarborg voor een samenwerking op dezen grond slag. De leiding van dit verbond gaat bij haar werkzaamheid van beginselen uit, die met de jarenlang gehuldigde po litieke, op klassenstrijd gerichte, doel stelling van het verbond en met zijn tot het begin van den oorlog onderhouden nauwe verbinding met het internationale Marxisme, overeenstemmen. Deze alge- meene houding, die met de nationaal- socialistische opvattingen niet in over eenstemming te brengen is, sluit een po- J sitieve samenwerking met de betrokken instanties van den rijkscommissaris uit. De rijkscommissaris heeft daarom met ingang van gisteren aan het bestuur van het Nederlandsche Verbond van Vakver eenigingen iedere werkzaamheid verbo den en in zijn plaats een nieuw bestuur in den vorm van een bewindvoerder aan gesteld. Tot bewindvoerder is benoemd de heer H. J. Woudenberg 'te Amsterdam Het nieuwe bestuur heeft het recht alle maatregelen te treffen, welke op organisatorisch, personeel of financieel gebied bij het N.V.V. of zijn aangesloten vakvereenigingen in het belang van de waarborging van hun rechten noodzake lijk zijn. Het bestuur door den bewind voerder heeft zijn arbeid aangevangen. Het doel van deze maatregelen bestaat niet daarin, de rechten en aanspraken, welke de Nederlandsche arbeider tegen over de vakorganisaties heeft verworven en waarvoor hij jaren lang zijn bijdragen heeft gestort, prijs te geven of zelfs ook maar de sociale voorzieningen der vakorganisaties af te breken. Deze moe ten, zooals de rijkscommissaris uitdrukke lijk heeft bevolen, in vollen omvang be houden en bovendien zooveel mogelijk uitgebreid of verbeterd worden. Op dezen grond is ook afgezien van een opheffing van de socialistische organisaties. De rantsoeneering van boter, margarine en vet nader toegelicht In aansluiting op hetgeen, in het blad van gisteren is gemeld, omtrent de rant- soieneermg van boter, margarine en vet, mag hieronder nog Worden vermeld: Verbruikers, die gerechtigd zijn tot het koiopon van margarine zullen vermoedelijk een bijslag van 40 oent per kilo, krij1-. gen, als zijl niettemm boter koopen. De vetkaart voor deze personen (Wiel te onderscheiden van de boterkaart, die voor de lieden met hoogere inkomens, bestemd is) zal verschillende nummers hebben. Die e&ne iwieek zal b.v. op zoo'n vetkaart margarine kunnen Wondein be komen, de andere week boter. In dat geval bevindt zich echter pp het bon netje een reductiebewijs van 10 cent. Tien cent, aangezien ook in de toekomst de rantsoenen op 250 gram per hoofd zullen Worden gesteld en de bijslag per kilogram veertig cent zal' bedragen. Niet voor allen zal het rantsoen echter 250 gram per persoon ien per week be dragen. Kinderen tot het vierde levens jaar zulten 125 gram krijgen. In Duitsch land is er nog een verdere sehakeering voor kinderen tot 6 jaar (I871/2 gram). Die is hier echter niet van toepassing getracht. Overigens zullen zij1, die zwa- ren arbeid verrichten, 375 gram p. week kunnen krijgen,, iein personen die zich met zeer zwaren arbeid belast zien, zjelfs 750 gram. Landwirtschaftsrat Schönbeck heeft de verzekering gegeven, dat biji deze rant- soOneering, die bovenal iin het leven is geroepen omdat men verder ziet dan den dag van morgen lent dié bovendien door egn nog veel ruimere regeling zou kunnen worden vervangen, als het spoe dig vrede mocht Worden, niet de minste reden tot ongerustheid bestaat. Ieder krijgt (wat hij naar medische en hygiëni sche begrippen van no,ode heeft en naar den aard van den arbeid wordt er voorts gedifferentieerd. Bovendien, aldus de heer Schönbeck, zijln er in het bijzonder in een land* als Nederland nog tal van aindere mogelijk heden: er is de volle melk, de kaas, het vteesch, het spelt en dat alles kan het publiek nog vrijelijk koopen. Voorts zal de goedkoope volksmargarine ook in de toekomst voor de smalle gemeente be schikbaar Zijn en zullen eenige millioenen naar schatting 4 tmillioPn imwoners kunnen profiteeren vain de voor boter- consumenten in de lagere inkomensklas sen mogelijk gemaakte prijs-reducties. In de gegeven omstandigheden Werd echter de verkrijgbaarstelling van room als een onbillijke bevoorrechting van eetn klein deel van de bevolking beschouwd. Het Fransche mailschip „Normandië" bevindt zich nog steeds te New-York. Vele Fransche koopvaarders die in neu trale havens gevlucht rijn, zullen niet voor oorlogsdoeleinden gebruikt worden. Ongeveer 100 leden van eéri twaalftal buitenlandsche legaties zijn met eeni spe- ciaten diplomatentrein uit België ep Ne derland te Bern aangekojnein,. Zoeken en tasten om tot eenig politiek leven te komen Rantsoeneering van boter, vet en margarine nader toegelicht Bestuur van het Nederl. Verbond van Vakvereen. uitgeschakeld Tabak voor sigaretten zal uit Bulgarije worden aangevoerd Reorganisatie van het I. o. te Zierikzee wacht nog even SONJA HENIE Uit Amerika komt de mededeeling, dat de filmster Sonja Henie, meer bekend als kunstrijdster op schaatsen, winnares van de gouden medaille bij dé Olympische winterspelen te Garmisch Partenkirchen in de afdeeling kunstrijden en verschil lende malen winster van het wereld kampioenschap kunstrijden, in het huwe lijk is getreden met den Amerikaanschen milljonnair en sportliefhebber Dan Top ping. Het ïs niet bekend of Sonja Henie nog verder voor de film zal werken en of zij nog het kunstrijden zal blijven beoefenen. Het is echter wel waarschijn lijk, dat met dit huwelijk ook haar loop baan bij de film en als kunstrijdster, zal zijn afgesloten. De overgang van het amateurisme dat echter steeds meer schijn dan werkelijkheid was naar de beroepssport, is voor de Noor- weegsche kampioene financieel zeervoor- deelig geweest. Beweerd wordt, dat zij in de laatste 'jaren een vermogen heeft verdiend. VERSCHILLENDE BERICHTEN Da aflevering van branebtoffenj Naar aanleiding van mededieelipigep in sommige dagbladen inzake de aflevering van brandstoffen, Wordt vap bevoegde Zijde medegedeeld, dat onder de nieuwe regeling, voorzoover de beschikbare hoe veelheden dit zullen toelaten, tof 1 Oc tober a.s. niet meer dan een vijfde van de hoeveelheid1 kolen, Welke men in het afgeloopen stookjaar heeft verbruikt, zal mogen worden verkocht of afgeleverd'. Omtrent de regeling, welke eventueel na 1 October van kracht zal rijn, is| thans nog niets met zekerheid te DE VERDUISTERING In het belang van de naleving van de bepalingen ten aanzien van de verduis- ring: Zonsondergang 17 Juli 21 uur 51 min. Zonsopgang 18 Juli 5 uur 41 min. Hoog- en Laagwater te Zierikzee Hoogwater: Laagwater: 18 Juli 1,47 14,14 7,19 19,54 By de vroeger geldende tydsaanwyzing dient 1,40 uur te worden I Da sigareftanvoorraad De voorraad sigaretten, vooral import- sigaretten, is zoo geslonken, dat ver scheidene (winkeliers en pok grossiers! niet meer aan de vraag kunnen voldoen. Import uit Engeland en Amerika is geheel onmogelijk. Importeurs hebben dan ook extraJbelangstelling voor export over land. Hiervoor komen dan in de eerste plaats in aanmerking de Bulgaarsche en Grieksche tabakssoorten. Die werden reeds geïmporteerd, maar de import was belangrijk gereduceerd tengevolge van transportmoeilijkheden. Men stelt op het oogenblik pogingen» in het werk eenige groote partijen via Duitschland naar hier te krijgen. Eeni van de grootste moeilijkheden hierbij1 is, dat de Bulgaarsche wagons niet verder dan Duitschland mogen komen, terwijl het daar zeer moeilijk is, wagons voor door voer naar Nederland' te krijgen. Er wor den echter onderhandelingen over ge voerd en men hoopt binnen korten tijd leen paar groote partijen tabak uit Bul garije en Griekenland paar hier te kun nen krijgen. Collectegeld gektolen Door de rcheerehe te Groningen zijn twee zusjes van 17 en 16 jaar, C. en R. de L. aangehouden, die bij de na tionale inzameling te Grondingen op Za terdag 6 Juli met collectebussen liepen en ondanks het verbod deze bussen tiji- dens het middaguur mee naar huis heb ben genomen. De meisjes zagen kans van het ge storte geld een deel te stelen. Onge veer vijftig gulden hebben zijl tezamen buit gemaakt. Zijl kochten daarvoor nieu- |we kteerèn en snoeperijen. Beide die veggen rijn Wegens de ernst van het feit in verzekerde bewaring gesteld en zullen zich voor den officier van justitie hebben te verantwoorden. Bonnen voor Duitsche soldaten Naar "wij' vernemen zijln voor die leden van de Duitsche Weermacht, die buiten de menage zijn en dus in eigen onderhoud moeten voorzien, bonnen uitgegeven, Waar pp zij! gedistribueerde goederen bij' den detailhandel1 zullen kunnen verkrijgen. De bonnen varieeren van kleur naar gelang het daarop verkrijgbaar gestelde artikel Winkeliers, die deze bonnen aangebo den krijgen, moeten dus niet zeggen, dat rij; deze niet kennen, Want zij' hebben kracht van gewone distributiebonnen en de levering op vertoon van deze bonnen is verplicht. Verstrekt zullen Worden blauwe bonnen recht gevende op 50 gram brood, bruine bonnen voor 100 gram koffie of thee, groene bannen voor 200 gram suiker, paarse bonnen voor 100 gram meel, hel blauwe bonnen voor 100 gram boter, vet ejd. en grijze bonnen voor 100 gram! grutterswaren, die onder de rantsoenee ring vallen. Kind door paard doodgetrapt In de weide van de gemeente Neder- horst den Berg heeft zich een droevig ongeluk voorgedaan, waarbij een driejarig knaapje werd gedood. Het zoontje van den landbouwer Korver kreeg een trap van een paard. In zeer ernstigen toestand 'werd het kind de woning binnengebracht, waar het enkele uren na het omgeval aap de bekomen verwondingen) bezweek. Opsporing van vermiste rijwielen Teneinde te komen tot meer centrali satie bij de opsporing van in en door den oorlog verloren geraakte rijwielen, heeft de secretaris-generaal, wrn. hoofd van het departement van justitie, in een buitengewoon politieblad eenige richtlij nen verstrekt aan de procureurs-generaal fgd. directeuren van politie. Daarbij wordt uitgegaan van het vol gende: eenerzijds beschikt de politie over verschillende gegevens van rijwielen, die als vermist zijn aangegeven. Anderzijds hebben verschillende hoof den van plaatselijke politie rijwielen in beheer, waarvan de respectievelijke eige naren onbekend zijn. De hoofden van plaatselijke politie zul len de signalementen zoowel van de als vermist opgegeven als van de rijwielen, die zij onder hun beheer hebben en waarvan 'de Eigenaren onbekend zijn, moeten opzenden aan den procureur- I generaal, fgd.directeur van politie, tot 1 wiens ressort zij behooren. Bestaat er reden om aan te nemen, dat e»en bepaald rijwiel uït een ander ressort dan dat, waartoe het betrokken hoofd van de plaatselijke politie behoort, afkomstig is, dan dient de signalements- opgave bovendien aan den desbetreffen- den procureur-generaal, fgd.directeur van politie te worden ingezonden. Aan de hand van de aldus verkregen gegevens dient te worden nagegaan wel ke rijwielen aan hun rechtmatigen eige* naar kunnen worden teruggegeven»

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 1