ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE MAANDAG 15 JULI 1940 OPGEW ZKWiqgSCHE^OUftAMT De Kern 1 f f f ABONNEMENT Prijs f 1.50 p. kwartaal, buiten Zierikzee fl.80. Voor het buitenland f 10.00 p. jaar. Afzonderlijke nummers 5 cent. Ver schijnt dagelijks, behalve 's Zondags. Uitgave: N.V. de Zierikzeesche Nieuwsbode, Zierikzee, Schuithaven B 94 Tel. 32, Postgiro 137677 - Dir.A. J. de Looze - Uitg.-Red.M. J. Kosten 96STE JAARGANG No. 14388 i ADVERTENTIES Prijs: 20 cent per regel, minimum 80 cent. Bij contract speciale prijzen. Grootte der letters naar plaatsruimte. „Succesjes" 60 cent. Inzending tot 's morgens 10 uur EEN NIEUW EUROPA Op andere grondslagen Tusschen vrees en hoop, in gespannen afwachting, welke plaats en welke functie hun de historische omwenteling in een nieuw georganiseerd avondland zal toe wijzen, vragen de middelgroote en kleine staten naar *de grondslagen van het nieuwe Europa, zoo verklaart de diplo matieke medewerker van de Börsenzei- tung, Carl Megerle, in het eerste opstel van een reeks artikelen over de grond slagen van het nieuwe Ëuropa. Ter inleiding wijst de schrijver er op, dat over de territoriale en andere wij zigingen, die noodzakelijk verbonden moe ten zijn met de verplaatsing van het Europeesche zwaartepunt van de Wes telijke randen naar de van het Noorden naar het Zuiden loopende middenas, nog niet kan worden gesproken. Daarentegen zijn zekere grondslagen en punten van uitgang reeds thans zichtbaar en geven het recht om vast te stellen, dat de vól kern van Europa met vertrouwen den nieuwen tijd Tumnen tegemoet zien. Er zijn thans reeds, zoo wordt in het artikel verder gezegd, in Europa zekere objectief zakelijke en psychologische voor waarden. die dringen in de richting van een nieuwe Europeesche solidariteit en lotsgemeenschap. In 'het tijdperk van het moderne verkeer en de moderne eco nomie, van de moderne oorlogstechniek en strategie gevoelt ieder, dat Europa te klein is om zooals tot dusverre in tal rijke, niet tot leven bekwame eenheden versplinterd te blijven, of zelfs in vij andelijke kampen verdeeld te zijn en in oorlogen, die een zelfmoord beteeke- nen, met haar kracht ook haar positie in de wereld te verliezen. Al deze inzichten dringen naar de Euiopeesche solidariteit, naar de op de een of andere wijze te vormen oecono- mische en verkeersgeografische groote ruimte. De kleine en middelgroote sta ten van Europa hebben door dezen oor log les gekregen, dat het levensgevaar lijk is een op zichzelf staand bestaan tusschen rivaliseerende groote mogend heden of zelfs in het gevolg en in dienstbaarheid van die mogendheden te leven. Daar komt bij het toenemende in zicht, in de onhoudbaarheid van de tot dusverre bestaan hebbende sociale, oeco- nomische en politieke systemen en de noodzakelijkheid om het binnenlandsche regime der volkeren opnieuw te onder zoeken en aan te passen. Al deze factoren begunstigen de psy chologische bereidheid om loyaal deel te nemen aan de nieuwe organisatie van Europa en de lotsgemeenschap van de oude wereld, maar vooral ook de nood zakelijkheid van een duidelijke leiding te erkennen. Voor de meeste staten van Europa beteekent het zich keeren naar het n'ieuwe tegelijk een grondige, vaak smartelijke en met offers gepaard gaan de losmaking van het oude. BRITSCHE KOOPVAARDERS naar Duitschland opgebracht Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakte Zaterdag bekend: Sinds geruim en tijd ondernemen Duit sche zeestrijdkrachten in overzeesche wa teren met succes operaties. Verscheidene koopvaardijschepen met waardevolle la dingen, die bij deze ondernemingen als prijs zijn opgebracht, kwamen onze ha vens binnen. Een duikboot meldt het tot zinken brengen van 24,684 bruto register- ton vijandelijke koopvaardijscheepsruimte Gevechtsvliegtuigen deden weer aanvallen op scheepsdoelen voor de Engelsche oost kusten in het Kanaal, alsmede op vlieg velden, havenwerken en fabrieken der bewapeningsindustrie in Engeland en Schotland. Het gelukte een patrouilleboot en een koopvaardijschip van 2000 bruto register- ton tot zinken te brengen en vijf koop vaardijschepen zwaar te beschadigen. Op het vliegveld St. Merryn werden acht Britsche gevechtsvliegtuigen op den grond vernield. In Exeter werden petroleum- opslagplaatsen, in Portland, in Newport en Dundee havens en kaden, in Billing- ham en Newcastle fabrieken der bewa- peningsindustrie krachtdadig met bommen bestookt. Britsche vliegtuigen wierpen ook in den nacht van 12 op 13 Juli bom men in Noord-Duitschland uit. Daarbij werden verscheidene huizen vernield en eenige burgers gedood. De op 12 Juli gemelde verliezen van den vijand moeten met vier vliegtuigen verhoogd worden, die des nachts door luchtdoelartillerie werden neergeschoten. De verliezen van den vijand bedroegen Vrijdag 13 vliegtuigen, daarvan werden er vier in luchtgevechten overdag en een door nachtjagers neergeschoten. Vijf eigei toestellen worden vermist. ENGELAND EN JAPAN IN OOST-AZIË SIR ROBERT CRAIGlE, de Britsche ambassadeur te Tokio Als gevolg van de besprekingen tus schen den Japanschen minister van bui- tenlandsche zaken, Arita, en den Brit sche ambassadeur Sir Robert Craigie, is in beginsel overeenstemming bereikt tus schen Japan en Engeland over de kwestie van de aanvoeren, via Burma, voor Tsjang-Kai-sjek. Sir Robert Craigie zal de zaak aan de regeering te Londen voorleggen en daar om verwacht men, dat de formeele over eenkomst tusschen Japan en Groot-Brit- tannië op heden Maandag 15 Juli zal worden gesloten. Wat de aanvoeren via Hongkong betreft, verneemt men, dat de Japansche regeering tevreden is met het Engelsche antwoord van 8 Juli, inhou dende dat de autoriteiten te Hongkong reeds maatregelen hebben genomen om het vervoer van oorlogsmateriaal naar China ten behoeve van de regeering te jTsjongking te verbieden. DE DONAU EN DE DONAUSTATEN in het middelpunt der belangstelling De Donau en de Donaustaten staan ook thans weer, gelijk reeds zoo dik wijls in de geschiedenis, in het brandpunt van de belangstelling. Want niemand kan met zekerheid zeggen, of de oorlogslont ook hier, en in dat geval waar, het kruitvat zal doen ontvlammen. Door dit gebied, dat sedert onheugelijke tijden, de heksenketel van Europa werd ge noemd, stroomt de machtige rivier de Donau; een stroom, die voor vrijwel alle Balkanlanden van cardinale beteekenis is, omdat zij in verschillende opzichten di-, reet daarmede verbonden zijn. Van het Zwarte Woud naar de Zwar te Zee een prachtige, lange reis van 3000 kilometers, die het water van den Donau onafgebroken aflegt. Het kleine stroompje, dat door Würtemberg en Beieren vliet, is niet bijster belang wekkend. Door Opper-Beieren en het Hoogland van Oostenrijk stroomt 't water, grauw en leemkleurig. Betrekke lijk kort voor Weenen begint de door Johan Strauss beroemd geworden blauwe Donau. En als om gloed bij te zetten aan zijn toenemenden omvang verandert de Donau midden in zijn bedding in Neder- Oostenrijk van kleur: hij houdt op vuil grijs te zijn en wordt groen en dat blijft zoo tot de monding. „Blauw" is hii echter nergens. Door de Weensche voorsteden Florids- dorf en Heiligenstadt, door Pressburg, dat thans Bratislava heet, betreedt de Donau eindelijk het Hongaarsche ter ritorium. Dan komt Belgrado, eens een grens stad dicht tegen Hongarije aan ge legen, tegenwoordig bijna midden in het land; een oude, bescheiden bijna boersche stad, waar nog heden ten dage prachtige asfaltwegen afwisselen met ongeplaveide verharde straten, die een regenbui in een modderpoel veranderen, waar houten hui zen broederlijk staan naast imposante „buildings", waar ezelkarren niet trach ten. den strijd aan te binden met pijl snelle, moderne auto's. Even na B e 1 g r a- d o raakt de stroom ten vierde en even verder ten vijfde maal een grens: eerst Roemenië, dat Bulgarije, die hij van el kaar geschèiden houdt. Boekarest, ter linkerzijde en Sofia ter rechterzijde latende liggen, nadert de rivier, thans aangezwollen tot een mach: tigen stroom, met groote snelheid ziin monding. Nog eenmaal doorsniidt hij een veelomstreden landde D o b r o e d s j a, maar hier verdwijnt de rijkdom aan ko ren, tabak en vruchten onder vettige olievlekken, die de oppervlakte van den Donau bedekken: want hier wordt pe troleum geBoord Een 3000 K.M. lange reis heeft de Donau afgelegd, van z'ijn oorsprong in het Zwarte Woud tot zijn monding in de Zwarte Zee een reis die drie kwart van alle Europeesche economische en politieke problemen omsloten houdt thans precies zoo als voor 2000 jaren. DISTRIBUTIE VAN BOTER Een half pond boter of margarine of vet per persoon en per week Het waarnemende hoofd van het de partement van landbouw en visscherij maakt bekend, dat het noodzakelijk is gebleken over te gaan tot de distributie van margarine, spijsvetten, spijsoliën en boter, met uitzondering van schapen- en geitenboter. Voorafgaand aan de definitieve rege ling zal van 15 tot en met 28 Juli a.s. een voorloopige distribu tie plaats vinden. Gedurende deze twee weken zullen de met „67" en „68" ge nummerde bonneif van het algemeen distributiebonboekje elk recht geven op het koopen van 250 gram boter of mar garine of vet, naar keuze van den koo- per. Het koopen van spijsoliën voor con sumptiedoeleinden zal gedurende deze 2 weken verboden zijn. Bovendien zal met ingang van 15 Juli af geen room, op welke wijze ook ver vaardigd en voor welke doeleinden ook bestemd, mogen worden betrokken, tenzij op dokters attest, waarvoor nog een nadere regeling zal volgen. Personen, die in aanmerking komen voor zoogenaamde volksmargarine en volksvet, hetwelk verstrekt wordt door het departement van sociale zaken, zullen dit op de gewone wijze kunnen blijven betrekken. Zij behooren daartoe evenwel eerst een met de te verstrekken hoe veelheid volksmargarine of volksvet over eenkomend aantal bonnen van de alge- meene distributiebonboekjes in te .leve ren bij de instantie, welke de gebruike lijke bonnen ter verkrijging van volks margarine of volksvet verstrekt. De vet- en olie verwerkende indus trieën, waaronder mede gerekend brood bakkers en banketbakkers, zullen van de Nederlaiidsche zuivelcentrale, afdeeling margarine, vetten en oliën, toewijzingen ontvangen. Bij de definitieve distributieregeiing, welke op 29 Juli a.s. in werking treedt, zullen evenals zulks reeds bij de brooddistributie geschiedt zij, diezwa- ren en zeer zwaren lichamelijken arbeid verrichten voor extra rantsoenen in aan merking komen. DISTRIBUTIE VAN GRUTTERSWAREN Waar men recht op zal hebben Op 22 Juli zal een begin worden ge maakt met de distributie van alle soor ten /ijst, gebroken rijst en rijstemeel; havermout, havervlokken, grutten en gort maïzena, griesmeel en puddingpoeder; macaroni, spaghetti en vermicelli. Om te bevorderen, dat bij den aan vang van de eerste periode de winke liers over voldoende voorraden zullen beschikken, is het noodzakelijk den ver koop en de aflevering van de genoemde góederen aan den verbruiker stofp te zetten van 13 tot en met 21 Juli.' Ten aanzien van de 'hoofdlijnen der eigenlijke distributie kan voorshands het volgende worden medegedeeld. Voor de eerste distributieperiode zullen vier bon nen van het algemeen distributie-bon boekje worden aangewezen. Gedurende het tijdvak van 22 Juli tot met 11 Augustus geeft één bon hiervan recht op het koopen van 250 gram riist of gebroken rijst of rijstémeel. en één bon op het koopen van 250 gram gort of havermout of havervlok ken of grutten. Voorts zal gedurende het tijdvak van 22 Juli tot en met 8 September a.s. één bon recht geven op het koopen van 100 gram maizena of griesmeel of pudding poeder en één bon, op het koopen van 100 gram macaronie of spaghetti of ver micelli. Het ligt in de bedoeling voor zeer jonge kinderen een bijslag op het nor male rantsoen van bepaalde artikelen te geven. I VERSCHILLENDE BERICHTEN Vrijwillige landstormkorpsen j worden opgeheven j Het ANP. meldt: De vrijwillige land- stormkorpsen motordienst, vaartuigen- dienst, spoorwegdienst, luchtwachtdienst zijn, naar wij vernemen, met ingang van 15 Juli opgeheven. In verband daarmede zijn per 15 Juli verbroken alle verbintenissen van vrij willigers beneden den rang van officier, alsmede de verbintenissen van vrijwilli gers, die in geval van binnenlandsche on lusten tijdelijk tot officier worden be noemd. De ontslagbrieven zullen door den korpscommandant worden toegezon den. Voor zoover bovenbedoelde dienstplich tigen beneden den rang van officier nog niet voor den Opbouwdienst zijn aan gewezen, kunnen zij in dien dienst wor den opgenomen volgens door den leider van den Opbouwdienst gestelde regelen. Ruim 30 fietsen gestolen Op aanwijzing van de Wageningsche politie is te Arnhem aangehouden de 27-jarige W. v. M. uit Ede, die Woens dagavond te Wageningen een rijwiel had ontvreemd. De man bekende zich gedu rende de laatste weken met twee vrien den te hebben schuldig gemaakt aan dief stal van ruim 30 rijwielen te Ede en te Wageningen. Ook de beide vrienden zijn te Ede aangehouden, terwijl de politie reeds enkele der gestolen rijwielen op gespoord en in beslag genomen heeft. Handige leurders Vorige week maakte de PZC melding van een leurder die" in Goes aangehou den werd, omdat hij nog zeventien gulden boete te betalen had. Deze leurder, ze kere P. A. E. van St.-Philipsland, had dit geld o.a. te betalen voor een bekeuring en veroordeeling wegens openbare dron kenschap. E. betaalde f 10 en zou den volgende dag, nadat hij dus een dag „zaken" had gedaan, de resteerende f7 brengen. E. voldeed een dag later die f7 inderdaad, waaruit wel blijkt, dat met „leuren" nog steeds een goed daggeld is te verdienen. En vooral in deze omgeving schijnt het voor dergelijke leurders goed werken te zijn, want E. kwam Vrijdag opnieuw op het politieburau' terecht en opnieuw wegens openbare dronkenschap. Zoodat E. wel spoedig opnieuw gesigna leerd zal worden, als zijnde zoo-en-zoo veel aan den staat schuldig. En E'. „leurt" opnieuw een dagje, en verdient allicht genoeg om die boete te betalen eii van de rest goede sier te maken Vluchtelingen teruggehaald Vier bussen van de BBA rijn iin ons laind teruggekeerd, hoofdzakelijk gevuld met personen uit Breda, n.l. 52. Voorts bevonden zich ook enkele personen uit Amsterdam in deze wagens. Een aantal schippers mijn in Antwerpen achtergeble ven. Deze menschen waren allien te Nan tes bijeengebracht en vandaar geëvacu eerd. De reis werd in één ruk afgelegd. Alleen des nachts twerd een paar uur gerust. Bijl den terugkeer in Breda Wer den de vluchtelingen in 'heit gemeente ziekenhuis onderzocht. Allen verkeerden in goeden (welstand1. De autobussen' kee ren morgen naar Frankrijk terug. Zij zullen naar Bordeaux of Toulouse door rijden, in (welke steden dé meeste Ne derlanders rijtn geconcentreerd. KORT EN BONDIG In een radiorede heeft Churchill ge zegd, dat Engelands taak t.o.z. der Fran- sche vloot geëindigd is. De Fransche oor logsschepen zullen niet meer worden lastig gevallen. Voorts verklaarde Chur chill dat de eigenlijke aanval op Enge land nog moet komen. De krachtsinspan ning moet daarom verdubbeld worden en niet alleen dezen zomer. In verband met h-et vertrek der di plomaten uit Nederland, kan thans wor den medegedeeld dat morgen (Dinsdag)- ochtend om 6 uur 57, vail het station Hollandsche Spoor te Den Haag een extratrein zal vertrekken met circa 150 personen, onder wie ook het personeel van de legaties» De Donau en Donaustaten in het brandpunt der belangstelling De te verwachten grondslagen van een nieuw georganiseerd Europa Engeland en J*pan worden het eens in Oost-Azië Een half pond boter of marga rine per persoon per week Tot 22 Juli a.s. geen verkoop van grutterswaren DE VERDUISTERING In het belang van de naleving van da bepalingen ten aanzien van de verduis- tring: Zonsondergang 15 J ali 21 uur 54 min. Zonsopgang 16 Juli 5 uur 38 min. 16 Juli Maan op: 17,31 Maan onder: 1,26 Hoog- en Laagwater te Zierikzee Hoogwater: Laagwater: 16 Juli 12,14 5,26 18,02 By de vroeger geldende tydsaanioyeing dient 1,40 uur te worden bijgevoegd. t- Naar Stefani uit Boekarest verneemt zijn een contingent officieren, onderoffi cieren en reservetroepen met verlof ge zonden. Roemeensehe politieke kringen wijzen erop, dat deze maatregel een aan duiding is voor het groot vertrouwen, dat Roemenië thans heeft in de mogelijk heid dat de vrede in" Zuid-Oost-Europa gehandhaafd wordt vooral dank zij den ontstanen geest door het jongste onder houd te München. Het Verordeningsblad bevat een be* schikking van den secretaris-generaal van het departement van landbouw en vis scherij, waarbij het van 13 Juli 1940 tot 1 Jan. 1941 verboden is paardenvleesch; rund- en kalfsvleesch, sehapenvleesch en varkensvleesch in blik te conserveeren. Verder is het verboden deze producten in blik te verhandelen, te doen verhande len, te vervreemden, te doen vervreem den, af te leveren of te doen afleveren: RADIO-PROGRAMMA Dinsdag 16 Juli JAARSVELD 414,4 M. AVRO-uitzending 8 berichten ANP, gram.; 8,30 orgelspel; 8,50 gram.; 10,00 morgenwijding; 10,15 gram.; 10,30 Om roeporkest; 11—11,20 huishoudelijke wen ken; 12,15 AVRO-dansorkest; 12,45 be richten ANP; 1 AVRO-Amusementsorkest en soliste; 2 Concertgebouw-orkest (op* namen); 3 zang en piano; 4,10 gram.; 5 De vroolijke Vijf; 5,30 De Romancers; 6,30 VPRO: Jeugduitzending; 6,45 gram.; 7,35 Cyclus „Nederlandsch provincie- schoon" (met reportages)8 berichten ANP; 8,15 koor, solisten en orkest; 8,35 —8,50 gram.; 9 AVRO-Musette-ensembleJ 9,30 gram.; 10,15—10,30 berichten ANP. en sluiting. KOOTWIJK 1875 M. NCRV-uitzending 7 berichten Duitsch 7,15 berichten Engelsch; 7,30 gram.; 8 berichten ANP; 8,15 schriftlezing, medita tie; 8,25 gewijde muziek (gr.pl.); 8,35 gr.; 9,30 berichten Vlaamsch; 9,45 Molto Can tabile; 11,15 berichten Engelsch; 11,30 berichten Vlaamsch; 11,45 zang met pi anobegeleiding; 12,30 berichten Duitsch; 12,45 berichten ANP; 1 Jac. Stoffer's sex tet; 1,45—2 gram.; 2—2,15 berichten Duitsch; 2,45 gram.; 3,15 berichten En gelsch; 3,30 pianovoordracht; 4,25 gram; 5 berichten Duitsch; 5,15 Arnhemsche or kestvereniging; 6,15 berichten Engelsch 6,30 RVU: Psychologische lezing; 7 be richten; 7,05 Arnhemsche orkestvereni ging; 7,30 reportage of muziek; 8 berich ten Duitsch; 8,15 berichten ANP; 8,30 be richten Engelsch; 8,45 berichten Vlaams; 9 grant.; 9,15 berichten Engelsch; 9,30 gewijde muziek (opn.)9,45 berichten Vlaamsch; 10 berichten Duitsch; 10,15— 10,30 berichten ANP en sluiting; 11,15-» 11,30 berichten Engelsch.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 1