NIEUWSBODE VRIJDAG 12 JULI 1940 De Kern Croquet van Verton ABONNEMENT Prijs 11.50 p. kwartaal, buiten Zierikzee f 1.80. Voor het buitenland f 10.00 p. jaar. Afzonderlijke nummers 5 cent. Ver schijnt dagelijks, behalve 's Zondags. Uitgave: N.V. de Zierikzeesche Nieuwsbode, Zierikzee, Schuithaven B 94 Tel. 32, Postgiro 137677 - Dir.A. J. de Looze - Uitg.-Red.M. J, Kosten 96STE JAARGANG No. 14386 ADVERTENTIES Prijs: 20 cent per regel, minimum 80 cent. Bij contract speciale prijzen. Grootte der letters naar plaatsruimte. „Succesjes" 60 cent. Inzending tot 's morgens 10 uur DE ZEESLAG IN DE IONISCHE ZEE Aanval op de Italiaansche kust afgeslagen Stefani verneemt de volgende bijzon derheden over den zeeslag in de Ioni sche zee: De in den namiddag van 8 Juli uit het gebied ten Zuiden van het eiland Kreta komende Britsche zeestrijdkrachten be stonden uit drie linieschepen van het type Barham, een vliegtuigmoedersehip, eenige kruisers en talrijke torpedoboot- jagers. Terwijl het eskader in Westelijke richting voer, waarschijnlijk met het doel van zee uit een aanval op de Italiaansche kusten te ondernemen, verloor het een torpedobootjager, die door een op den loer liggende Italiaansche duikboot ge torpedeerd werd en zonk. Terwijl de Italiaansche zeestrijdkrach ten in de Ionische zee ter hoogte van Kaap Stilo (Calabrië) geconcentreerd werden om het initiatief van den vijand doeltreffend te kunnen bestrijden, wer den op de Italiaansche vloot in achter eenvolgende golven aanvallen onderno men door Britsche vliegtuigen, die van korten afstand talrijke torpedo's lan ceerden. Deze aanvallen mislukten echter geheel. Van de negen aanvallende vlieg tuigen werden er, naar met zekerheid is vastgesteld, vijf door luchtafweerge schut van de Italiaansche schepen neer gehaald, terwijl aan den anderen kant de commandanten van de eenheden alle torpedo's handig wisten te ontwijken. De zeeslag begon tegen 2 uur in den middag van den 9en Juli en werd ge opend door het vuur van de Italiaansche kruisers, gevolgd door de beide 'Itali aansche linieschepen Cesare en Cavour, elk van 23,600 ton en bewapend met tien kanonnen van 320 mm. (gewicht van het projectiel 500 kg.), die zich gesteld zagen tegenover drie Britsche slegschepen van het type Barham, elk van 31.000 ton en bewapend met 8 ka nonnen van 381 mm. (gewicht van het projectiel 1000 kg.) Op een afstand van ongeveer 26 km. openden de Italiaansche slagschepen het vuur. De strijd tusschen de Italiaansche en Engelsche linieschepen duurde 15 mi nuten. Bij het vierde salvo van de Ca vour en de Cesare werden de vijandelijke slagschepen getroffen. Men zag een vij andelijk slagschip naar bakboord over hellen en het vuren staken. Tegelijkertijd richtten de Italiaansche kruisers van 10.000 ton een hevig vuur op de vijan delijke slagschepen en kruisers. Op het hoogtepunt van den slag kwa men verscheidene Italiaansche torpedo jagers temidden van nevelschermen dich terbij en vielen onder het vuur der vijandelijke schepen met torpedo's aan. Een groep dezer torpedojagers slaagde erin, een vijandelijken bodem te, torpe- deeren en met het luchtafweergeschut drie vijandelijke bombardementsvliegtui gen nper te halen. Aan den strijd namen Italiaansche en Britsche bommenwerpers deel. De Italiaansche bommenwerpers troffen verscheidene malen de vijandelijke strijdkrachten. Na de eerste vijftien minuten bleek de vijand geenszins verlangend den strijd voort te zetten, wellicht omdat hij, ge troffen door granaten, torpedo's en bom men, het wenschelijk achtte de wijk te nemen. Intusschen viel de duisternis in. De vijand verwijderde zich in Z.O. rich ting en liet zijn aanvalsbedoelingen tegen de Italiaansche kusten varen. Alle Itali aansche schepen keerden op hun bases terug. Slechts een Italiaansche bodem werd getroffen, doch de schade kan in enkele dagen hersteld worden. IN DEN MAALSTROOM VAN DE VLUCHTELINGEN Welk een ontreddering de tallooze vluchtelingen over de Fransche wegen gebracht hebben was uit de berichten over tusschen hen geraakte Nederlanders te lezen. Het wordt in de Kölnische Ztg. bevestigd door een ooggetuige, die 12 Juni den stroom zuidwaarts van Parijs uit gevolgd is. Het uitrijden uit de stad was verschrikkelijk. Aan de Porte d'Italie begon het drama al. Op bepaalde plaat sen kunnen op dezen weg naar Fontai- nebleau acht auto's naast elkaar rijden, en gingen er 10 tot 12. Dikwijls stieten er met kracht op elkaar elke wagen leek een lastkameel. Aan alle kanten puilde er huisraad uit. Reeds aan de genoemde poort werd de zegs man door 50.000 misschien 100.000 auto mobielen meegesleept. Tusschen één uur 's middags en twee in den nacht, dus 13 uren, is hij wat meer dan 20 km opge schoten. Vóór het verwoeste vliegveld van Orly liep alles vast. Het einde van de wereld scheen gekomen. Het was on mogelijk voor of achteruit te gaan, al werd soms doorgang voor voedseltrans- porten geëischt. De nacht werd in een weide aan den kant van den weg doorgebracht. Den volgenden ochtend begonnen de moeilijk heden opnieuw. De wagen van dezen ooggetuige werd opgehouden en moest langs zijpaden of over de velden zijn weg zoeken ten einde den militairen den voorrang te laten. Opeens klonk het be vel: alle particuliere rijtuigen uit den weg. Assen braken, banden barstten, één op de tien werd buiten dienst gesteld. De inzittenden grepen dan de gelegen heid aan zich in een korenveld aan de meegebrachte proviand te goed te doen. Eindelooze militaire transporten trokken voorbij. Het was zaak het stuurrad niet uit han den te geven. Telkens moest uitgeschakeld1 en de motor weer aangezwengeld wor den. Benzine was kostbaar als bloed; een onweer brak los en uit alle hoeken en gaten kwamen de vluchtelingen aan zetten op boerewagens, handkarren, rij wielen, kinderwagens, te voet. Duitsche vliegers vlogen over, er viel geen schot. Toen werd gemeld, dat Parijs tot open stad verklaard was. Twee dagen voor dien heette het nog: redde zich wie kan, de stad zal huis voor huis verdedigd worden. En aldoor bij nacht en bij dag stortten zich beken 'in de stroomen vluch telingen, burgers en militairen. Af en toe kwam hij een wagenlengte vooruit. Dit geschiedde wanneer een be stuurder, door uitputting overmand, zijn vehikel in een greppel stuurde en daar liet liggen. Van middernacht tot elf uur 's ochtends ging het iets meer dan een km vooruit, door de andere opgeduwd zonder dat de motor behoefde aangezet te worden. VERSCHILLENDE BERICHTEN 3000 gesneuvelden Naar de Tel. verneemt is thans van omstreeks 3000 personen komen vast te staan dat zij bij de uitoefening van hun militairen plicht zijn gevallen. Er moet rekening mee worden gehouden dat er nog vermisten zijn, van wie de meesten waarschijnlijk naar Frankrijk zijn gewe ken. Een definitieve balans kan dus nog niet worden opgemaakt. Bij informatie te bevoegder plaatse zeide men, dat bovengenoemd aantal ge sneuvelden ongeveer juist was. Van de gewonden zullen er vermoedelijk niet meer dan 150 blijvend invalide zijn, waar onder ook zijn begrepen zij, die een arm of een been" missen. Van een deel der gewonden is bericht ontvangen, dat zij weer als geheel genezen zijn ontslagen. Er moet evenwel rekening mee gehou den worden, dat er nog eenige duizen den vermisten zijn. De meesten dezer vermisten zijn, naar vermoed wordt, naar Frankrijk uitgeweken. Ook bij deze cate gorie zullen dooden en gewonden te be treuren zijn, zoodat een definitieve ba lans nog niet kan worden opgemaakt. Nog dagelijks komen er bij de militaire instanties nalatenschappen binnen van als vermist opgegeven personen, waaruit dan al of niet met zekerheid kan worden vastgesteld, of zij gesneuveld of gewond zijn. Eenige onzekerheid wordt ook nog veroorzaakt door het feit, dat een aantal Nederlandsche krijgsgevangenen vrijwil lig in Duitschland is achtergebleven om te blijven werken. Niet van al deze mili tairen is volledig bericht binnengekomen of zij zich in leven en goeden welstand bevinden. Ook zijn er nog enkele ge wonde Nederlanders in Duitschland aan wezig. Granaat ontploft In de Pantserstraat te Rotterdam is een ernstig ongeluk gebeurd, waarbij twee in die straat wonende kinderen werden gewond. Drie kinderen hadden een granaat, welke nog niet was ont ploft en in een rioolput lag, gevonden. Zij waren er mee gaan spelen. Plotseling knalde het projectiel uit elkaar, ten ge volge waarvan twee van hen, de 12-jarige A. Gerritse en de 12-jarige D. Bazendijk, min of meer ernstig werden gewond. De kinderen zijn naar het Zuiderzie kenhuis gebracht en aldaar ter verple ging opgenomen, waar de 12-jarige Ba zendijk inmiddels aan de bekomen ver wondingen is overleden. Do opbouwdienst Voor de militairen, die ingeschakeld worden bij den opbouwdienst is een spe ciale aanduiding op iiun militaire uni formen ontworpen. Dit insigne zal bestaan uit een drie hoekje, dat op de mouw wordt aange bracht en waarin zich de letters O. en D. bevinden, waartusschen ten schop is aan gebracht. l I I Eon muzikale familie De familie Flipse van Wissenkerke mag met recht een muzikale familie genoemd worden. De traditie, gegrondvest door het vitale gezinshoofd, de heer. C. Flipse, die als dirigent van het bekende harmo niegezelschap „Apollo" zijn muzikanten tot ongekende prestaties wist te inspi- reeren, en voorts als voorzitter van den Bond van Harmonie- en Fanfarevereeni- gingen in Zeeland en den Zeeuwschen Zangersbond onnoemelijk veel voor de bevordering van het muzikale leven in onze provincie deed, werd voortgezet door zijn jongsten en oudsten zoon, Ma- rinus en Eduard, die op de podia van de Europeesche hoofdsteden ■ontelbare lauweren oogstten. De middelste zoon, Jan, was voorbe stemd eenmaal de kleermakerij van den muzikalen vader over te nemen, doch het bloed kruipt waar het niet gaan kan. Alhoewel hij een prima kleermaker be loofde te worden, had hij eerst zijn zin, toen hij bij zijn broer Eduard een plaats in diens Rotterdamsche harmonie als alt- saxophonist veroverd had. Dit was slechts de springplank om bij Philips aangesteld te worden. In de bekende Philips Harmonie was hij een der beste krachten en thans ziet hij zijn aanleg bekroond door zijn benoeming tot 2en dirigent van dit mooie orkest. Voor den vader, die de hoop heeft opgegeven, dat zijn kleermakerij door -e:n zijner zonen zal worden voortgezet, is het een groote voldoening dat thans ook zijn derde zoon zich geheel aan de muziek kan wijden. (Z) Nederland's handel en scheepvaart In de D.A.Z. schrijft de Haagsche cor respondent over het onderwerp: „Neder land ziet nieuwe mogelijkheden". Aan gaande de scheepvaart en den overzee- schen handel wordt opgemerkt, dat zich hiervoor voor Nederland in de toekomst grootere mogelijkheden openen. Te ver wachten is niet slechts een beduidende herleving van den handel tusschen Europa en de Zuid-Amerikaansche Sta ten, doch ook een spoedige inschakeling van Afrika in den wereldhandel. Neder»- land kan dan de uitgangspoort van dezen nieuwen en vergrooten handel worden; voor deze de schepen en het scheepsvolk leveren. De oude overlevering der Hansa kan zich dan weer doen gelden. De be- teekenis der Nederlandsche havensteden zal nog daardoor toenemen, dat de. toe komst eveneens de verwezenlijking van het groote middeleuropeesche kanalennet voor de binnenscheepvaart en daarmede een directe verbinding tusschen Con- stanza aan de Zwarte Zee via Donau en Rijn naar Rotterdam zal brengen. Ean monument behouden Vlak voor den oorlog hebben kerkvoog den der Nederl. Hervormde Gemeente te Middelburg, het grafmonument van de Gebr. Johan en Cornell's Evertsen in de Nieuwe Kerk met zandzakken laten afdekken, waardoor bereikt is, dat on danks den hevigen brand, dit monument is behouden. Thans is in overleg met de inspectie kunstbescherming een onderzoek inge steld naar den toestand van het monu ment en zijn hiervoor de eerste werk zaamheden verricht. Naar het zich laat aanzien heeft het monument dank zij bovengenoemden maatregel slechts weinig geleden. Het praalgraf van de Gebr. Evertsen, die in 1666 in den s trijd tegen Engeland waren gesneuveld, werd in 1680 op last van de Staten van Zeeland vervaardigd door Rombout Verhulst, de belangrijkste beeld houwer der 17e eeuw. All© Litausche militairen, die voor de jongste wijziging in het regiem wegens desertie e.d'. misdrijven waren veroor deeld1, zijn volgens een DNB-beiicht uit Kaunas, iweder vrijgelaten. Verder is een groot aantal politieke gevangenen uit de hechtenis ontslagen. Tenslotte zijn. eenige admin.stratiieve straffen van allerlei aard ingetrokken. De godsdienstleraren bij de Litausche middelbare scholren zijn. met ingang van 1 Juli ontslagen. J. A. HUBREGTSE f lm het ziekenhuis tei Noordgoulwie is is Woensdagavond op 62-jarigen leeftijd overleden de heer J. A. Hubregtse, be kend oudheidkundige te Burgh. Geboren te Scherpenisse, bracht hij zijd jieugd dp,or in Burgh, waar zijn vadep hoofd der school was. Ook de heejrf Hubregtse iwierd ppgeieid voor het on derwijs en was. tp,t voor erikefle jaren onderwijzer aan de O.L, School te Haam. j stede. Reeds vrp,eg ontwikkelde zich Zijn be- langstelling vpor de oudheidkunde en ïia de eerste mpieilijkhedem op dit uitgebrei de terrein overwonnen te hebben, wierp hij' zich met enthousiasme op' deze studie, I twaarvpior in zijn omgeving volop, gele- genheid Was, waait Westelijk Schouwen, Was reeds bewppind, vainaf het begini PinZer jaartelling. Vporal de eerste eeufwiem onzer jaar telling hadden zijn bizoinderie belapgstel- ling. Uren, ja spins gehcale dagen dwiaal. da hij door de duinen ien laings het strand pm de resten van ide bewoning van die vroege bewoners te verzamelen. Deze res ten bestonden uit scherven ien vele klleine gebruiksvoorwerpen. Opk bezat hij1 een groot aantal foto's van Iwtoionplaatsen vain, de oude bawopers, die pp sommige plaatsen in de duinen bloot gestoven waren. In den loop der jaren heeft hij' hier van ieön zeer uitgebreide verzameling ge kregen, die voor een groot gedeelte ge catalogiseerd is, waardoor hij een over zicht kreeg van het leven van deze man- schan. Met enthousiasme kon hij haar aanleiding van eefn scherf pf ©efa bron zen speld, verhallen dpen over de Ger manen, Romeinep of Franken, (waardoor ideze vpor den aamdachtigem luisteraar alshet Iware gingen leven. Zijn verdiensten pp Wetenschappelijk' terrein zijln erkend, 'door zijfn opname in het ZeeuWsch Genootschap' van We tenschappen, Waarvan hij e'efn gewaar deerd lid iwias. In verschillende oudheidkundige tijd schriften verschenen artikelen vaim zijn hand, p.a. in de NRCt over het Stra- feest. Ook was hij medewerker van „Ons eigen vplk". Zijn laatste geschrift is een uitvoerige verhandeling over het ontstaah van „De Haijmaanlanden op Schouwen, Wacheren en Westvoorme", (waarvoor een uitvoerige bronnenstudie noodzakelijk was Ook hield hij verschillende lezingen, o.a. voor het Zeeuiwsch Genootschap van We tenschappen. Vaak heeft hij excursies van oudheidkundigen en geologen rondgeleid, terwijl vaak oudheidkundigen hem kwa men bezoeken, (waardoor hij o.a. contact kreeg met dr. HoJwerda, destijds direc teur van het Oudheidkundig museum te Leiden. 1 LN Dppr zijn geschriften he'eft hij! vooral ook meegewerkt meier bekendheid te ge ven aan Westelijk Schouwen, waardoor hij indirect heeft meegewerkt aan de be vordering van het vreemdelingenverkeer. Naast zijln (wetenschappelijke arbeid stel de hij ook nog belang in and'erei zaken, zoo is hij jarenlang penningmeester ge weest van het Departement Haamstede- Burgh van de Maatschappij tot Nut van het Algemeejn, terwijl hij ook lange ja ren de Reizende Bibliotheek van het Nut als bibliothecaris beheerd heeft, waardóór hij ervoor zorgde, dat Zijln medeburgers steeds p,ver goede lectuur konden be schikken waarvan dan ook een, zeer druk gebruik gemaakt (werd. To,t slot vermelden We nog dat op zijn initiatief iin het a.s. najaar opgra vingen zullen verricht (worden bij1 het dorp1 Burgh. DE VERDUISTERING In bet belang van de naleving van de bepalingen ten aanzien van de verduis- ring: Zonsondergang 12 Juli 21 uur 57 min. Zonsopgang 13 Juli 5 uur 35 min. 13 Juli Maan op: 14,09 Maan onder: Hoog- en laagwater te Zierikzee Hoogwater: Laagwater: 13 Juli 8,35 20,56 1,53 14,26 B$ de vroeger geldende tydsaanwijaing dient 1,40 uur te worden bijgevoegd. De zeeslag aan de Zuidpunt van Calabrië (Italië) Ons leger leed een verlies van 3000 dooden en 7000 gewonden In den maalstroom der vluchte lingen in Frankrijk De ontwikkeling van den land bouw in Zuid-West-Naderland J. A Hubregtse, bekend oudheid kundige te Burgh, overleden ^>anletlaLle\ tnlielpakkeuf C. J. J. VERTON Winter en zomer smaakt een 2 25 ct Ook fijne Vleesbroodjes 10 ct per stuk Verder fijne Koekjes, gevulde Heren, Macronen en Roomsoezen VERRENIEUWSTRAAT ZIERIKZEE Barometerstand van hedenmiddag 2 ujut: PREDIKBEURTEN Zondag 14 Juli. Ned. Herv. Kerk. Zierikzee. Nieuwe kerk. 10 ure, de. PijDaoker Hordijk (Ooopsbed.) Kleine kerk. 10. ure, da. Yaleton. Luth. Kerk. Geen dienst. Gerei. Kerk. 10 en 6 ore, da. Leene (Bed. H. Av.) Ghr. Geref. Kerk. 10 en 6 ure, ds. Hoogendoorn. Leger des Heils (Poststraat) Zaterdagavond 8 ure, Openluohtwerk. Zondag 7.30 en 10, Zaaibijeenkomst, 3 30 Openluohtsamsnkomst op 't Groentje en 7.30 ure, Zaaibijeenkomst. Dinsdag 8 ure voor soldaten en bekeerlingen. Donderdag 8 ure, Openbare samenkomst, alles onder leiding van adj. Ras en kapt. Torenbeek. Gerei. Gem. (St.-Domusstraat) 10.30, 3 en 7 ure, Leeskerk. Oud-Gerei. Gem 10.30, 3 en 7 ure, Leeskerk. Haamstede. 11 ure, ds den Hollander. Geref. kerk. 10.30 en 3 30 ure, ds Voor- neveld. Geref. gem. 11, 3.30 en 8 ure, dhr. v. d. WoeBtijne, oand. te Rotterdam. Noordgouwe. 7.30 ure, ds. v. Griet- huijsen. Nieuwerkerk. Geref. gem. 11, 3.30 en 7.30 ure, ds. Barth. Bruinisse. 10 en 5 ure, ds. Marsman. Geref. kerk. 10 en 5 ure, ds. Unger. Geref. gem. 10, 2.30 en 6 ure, Leeskerk. Oud- gnref, kerk 10.30, 3 30 en 6.30 ure, Leeskerk.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 1