Uit Stad en Provincie RADIO-PROGRAMMA Donderdag 11 Juli JAARSVELD 414,4 M. AVRO-uitzending. 8 berichten ANP, gram.; 8,36 orgelspel; 8,50 gram.; 10 morgenwiiding; 10,15 gram.; 10,30 piano voordracht; 11 wenken voor de huis houding, 11,20 Philharmonisch kwartet; 12 gram.; 12,45 berichten ANP; 1 AVRO- Amusementsorkest; 2 huishoudelijke wen ken; 2,20 concert (opn.); 3,10 declamatie; 3,30 AVRO-dansorkest4 Disco-causerie; 5 voor de jeugd; 5,30 De Romancers en soliste; 6,30 VPRO: „Lezen in de Bijbel"; 6,45 orgelconcert; 7,05 AVRO-Musette-en- semble; 7,40 „Moderne inzichten in de wereld der stof"; 8 berichten ANP; 8,15 omroeporkest; 9 radiotooneel; 9,20 om roeporkest en solisten; 10 Concertgebouw orkest (opn.); 10,15—10,30 berichten ANP. KOOTWIJK 1875 M. VARA-uitzending. 7 berichten Duitsch; 7,15 berichten Engelsch; 7,30 gram.; 8 berichten ANP, gram.; 9,30 ber. Vlaamsch; 9,45 gram.; 10 orgelspel; 10,40 gram.; 11 Esmeralda; 11,15 berichten Engelsch; 11,30 berichten Vlaamsch; 11,45 Esmeral da; 12,30 berichten Duitsch; 12,45 be richten ANP; 1 VARA-orkest; 1,45 gram.; 2 berichten Duitsch; 2,15 VARA-orkest; 3,15 berichten Engelsch; 3,30 gram.; 3,45 „Van oud nieuw maken"; 4,15 gram.; 4,20 keukenpraatje; 4,50 gram.; 5 berich ten Duitsch; 5,15 VARA-orkest; 6 gram.; 6,15 berichten Engelsch; 6,30 VARA-or kest; 7 reportage; 7,35 klarinet, altviool en piano; 8 berichten Duitsch; 8,15 be richten ANP; 8,30 berichten Engelsch; 8,45 berichten Vlaamsch; 9 orgelspel en zang; 9,15 berichten Engelsch; 9,30 Es meralda en soliste; 9,45 berichten VI.; 10 berichten Duitsch; 10,1510,30 berich ten ANP; 11,15—11,30 berichten Engelsch. Het groeiende MULO Blijkens mededeeling 143 van het Cen traal Bureau voor de Statistiek ver meerderde het aantal mulo-scholen in 1939 met 9 en steeg alzoo tot juist 800, waarvan 245 openbare en 555 bijzondere scholen. Deze laatste weer onderverdeeld in 230 christelijke, 291 r.-k. en 34 neu trale bijzondere. Het totaal aantal leerlingen van al deze mulo-scholen steeg met 152 tot 99.749 op 31 Dec. 1939, waarvan 38.519 de openbare en 61.230 de bijzondere mulo- scholen bezochten. Het totale aantal leerkrachten voor alle scholen samen bedroeg 3835, wat wijst op een toeneming met 101. Over de provincies verdeeld, blijkt dat er b.v. in Zuid-Holland 196 scholen zijn: 60 openbare en 136 bijzondere, waarvan respectievelijk 19 en 28 te Rotterdam en 15 en 36 in Den Haag. Voor Noord- Holland zijn deze getallen 54 en 85, in totaal 139, waarvan 61 te Amsterdam, n.l. 23 ppenbare en 38 bijzondere. In Limburg zijn er van de 64 mulo-scholen slechts 4 openbare en in Noord-Brabant van de 91 eveneens 4 openbare. De meeste christelijke mulo-scholen zijn in Zuid-Holland, n.l. 73, de meeste r.-k. in Noord-Brabant en wel 71. In Zuid-Hol land en Noord-Brabant zijn de meeste neutrale bijzondere mulo-scholen en wel in iedere provincie 8, in Den Haag zijn er de meeste: 5. Het instituut kweekeling mét acte flo reert bij het mulo uit den aard der zaak veel minder dan bij het gewoon l.o. Toch zijn er- in Folaal nog 222 dezer leerkrachten te werk gestefd en wel 21 bij het openbaar mulo, 36 bij het christe lijk, 136 bij het r.-k. en 9 bij neutraal mulo. Vergeleken bij 1938 is het totale aantal met 48 verminderd. Uit de gegevens blijkt nog, dat het aantal leerlingen der openbare mulo- scholen een weinig minder toenam, dan dat der bijzondere, doch in verhouding der scholen kwam geen verandering in 1939, waaruit weer volgt, dat het aantal leerlingen per school bij het bijzonder mulo iets steeg. LUCHTYAART Luchtpost via Lissabon en Naw York Thans kan weer luchtpostcorresponden tie met denCljpperdienst Lissabon—New York worden verzonden naar de Azoren, alle bestemmingen in Noord-, Midden- en Zuid-Amerika, met uitzondering van Nederlandsch-West-Indië en de Britsche en Fransche koloniën, protectoraten enz. en naar Hawai, Guam (met Midway en Wake-Island) en Philippijnschen staten bond. De met dezen dienst naar de Azoren en Amerika verzonden correspondentie dient het opschrift „per transatlantischen luchtdienst" te dragen. De voor Hawai, Guam en den Philippijnschen statenbond bestemde luchtpostcorrespondentie moet bovendien nog worden voorzien van de vermelding „via United States Air Mail Service and Transpacific route". Boven het gewone internationale port dienen deze zendingen met het extra luchtrecht gefrankeerd te zijn. Dit bedraagt voor de Ver. Staten 321/2 cent per 5 gram. Inlichtingen omtrent de tarieven voor de overige bestemmingen verstrekken de postkantoren. De voor den Clipperdienst bestemde luchtpostcorrespondentie wordt 2 maal per week via Duitschland verzon den. Voor eventueele mogelijkheid luchtpost correspondentie naar Zuid- en Midden- Amerika over den Italiaanschen lucht dienst naar Zuid-Amerika te verzenden, raadplege men de postkantoren. Nadeelen voor de Engelsche petroleumvoorzienlng Het opperbevel van de Duitsche weer macht deelt mede: Het Duitsche duikbootwapen heeft den vijand wederom zware verliezen toege bracht. Kapitein-luitenant van Stockhau- sen heeft met zijn boot 56,500 bruto registerton vijandelijke handelsscheeps- ruimte tot zinken gebracht. Een andere duikboot heeft den Britschen torpedoja ger Whirlwind en verscheidene bewa pende koopvaardijschepen, waaronder een Britsch marinetankschip van 11,661 bruto registerton vernietigd. Het in het leger- bericht van 28 Juni gemelde succes van een duikboot met een totaal van tot zinken gebrachte tonnage van 38.000 bru to registerton, is naar de teruggekeer de commandant, kapitein-luitenant Knorr meldt tot 40.311 br.t. gestegen. Motortor- pedobooten hebben bij een nieuwe actie bij de Engelsche Zuidkust een Britsch bewakingsvaartuig tot zinken gebracht. In Engeland heeft het luchtwapen ha venwerken en tankinstallaties, vliegvel den, alsmede fabrieken van de bewape ningsindustrie en scheaepsdoelen aange vallen. Getroffen en zivaar beschadigd werden de scheepswerven van Devon- port, tankinsfallaties ïri Ipswich, Canvey- Island, Thameshaven. en Tilbury, kruit fabrieken in Harwich en de groote che mische fabrieken en Billingham, in het Kanaal en de Noordzee een kruiser, een torpedojager en tfijf koopvaardijschepen. Op een vlieveld werden verscheidene vliegtuigen op den grond vernield. Aan vallen van vijandelijke vliegtuigen op 8 Juli in Nederland en België bleven zonder succes. In den nacht van 8 op 9 Juli veroorzaakten deze aanvallen In Noord en West-Duitschland eenige schade aan huizen en werden verschillende perso nen gedood. De totale verliezen die de vijand gisteren "heeft geleden bedragen 11 vliegtuigen. Vijf Duitsche vliegtuigen worden vermist. HET WERKLOOSHEIDS VRAAGSTUK naar zijn oplossing Reeds vele jaren hebben onze opeen volgende regeeringen aandacht geschon ken aan het probleem van de werkloos heid, maar nimmer gelukte het, dit tot een definitieve oplossing te brengen. Het zou onrechtvaardig zijn niet te erkennen, dat het niet aan goeden wil heeft ontbroken om deze volkskwaal te bestrijden; de cijfers bewijzen, dat zeer zeke^ resultaten zijn bereikt. Maar het scheen nu. eenmaal onmogelijk, de werk loosheid terug te. brengen tot het nor male peil van vroeger jaren; er bleven blijkbaar onoverkomenlijke moelijkheden om maatregelen in grooten stijl te nemen en het tempo der bestrijding op te voe ren, en daarmede zijn we met het werk loosheidsvraagstuk "blijven zitten. Hadden we vóór den oorlog met bijna 300.000 werkloozen te kampen, nadien is dat aantal door de ontwrichting van tal van bedrijven belangrijk toegenomen Inmiddels is ook onze weermacht gede mobiliseerd; velen daarvan hebben geen werk kunnen vinden, terwijl ook geen nieuwe lichting meer in het leger is op genomen. Men kan dus veilig aannemen, dat thans eenige honderdduizenden méér werkloozen dan vóór den oorlog werk gelegenheid zoeken. Het was dan ook een zeer belang rijk bericht, waarin werd medegedeeld, dat v,an den Rijkscommissaris voor de bezette gebieden in Nederland, Rijksmi nister Dr. Seyss-Inquart, maatregelen te wachten waren om te komen tot ophef fing van de werkloosheid in ons land en tot verheffing van het sociale peil der Nederlandsche bevolking, met name ook van de arbeidersklasse. Immers, er is niets, dat het moreel van een volk zóózeer aantast als het gedwongen niets doen van èen belang rijk aantal burgers. Ons volk is nooit werkschuw geweest uit natuur, doch de langdurige werkloosheid heeft sommigen dit wel gemaakt. Wanneer een eind kan worden gemaakt aan den toestand, dat al bijna niet meer wordt ingezien het moreel verwerpelijke, dat een deel der bevolking wordt onderhouden door de rest de- gemeenschap, alleen omdat het geen arbeid kan vinden, zou zulks voor ons volk een weldaad beteekenen, want een belangrijk niet-werkend volksdeel be- teekent op den duur een ondermijnen de kracht voor het geheel. En het moet ook de steuntrekkers zelf met wrevel vervullen, dat men zooals is geschied hen Iaat rondloopen, terwijl er duidelijk aan wijsbaar voor hun handen werk is te vinden. Het verdient daarom toejuiching, dat de Duitsche bezettingsautoriteiten, in samen werking met onze eigen organen, zoo danige maatregelen willen nemen, dat het werkloosheidsvraagstuk radicaal tot oplossing wordtgebracht. Nadrukkeli'k is verzekerd, dat van economische uit buiting van Nederland geen sprake mag en zal zijn, en dat aan ons volk geen verdere beperkingen zullen worden voor geschreven dan door den toestand wordt vereischt en in verband met de lots- gemeenschap tusschen Duitschland en Ne derland onvermijdelijk is. Inderdaad is gebleken, dat de reeds getroffen maat regelen volkomen in overeenstemming met ons Nederlandsche volkskarakter, en ge richt zijn op inschakeling van de werk loozen in het regelmatige productiepro ces. Volledig zal dit laatste onder de huidige omstandigheden uiteraard thans nog niet mogelijk zijn, zoodat als over gangsmaatregel noodig werd geacht het scheppen van de gelegenheid om in Duitschland te werk te worden gesteld. VERSCHILLENDE BERICHTEN Wie de Nederlandsche uniform mag dragen De weermachtsbevelhebber in Neder land, generaal der luchtmacht Christian sen, heeft het volgende bepaald: Aan alle officieren, onder-officieren en manschappen, beroepsmilitairen en niet beroeps-militairen der Nederlandsche weermacht, die uit den militairen dienst zijn ontslagen, op pensioen, non-activiteit of wachtgeld zijn gesteld of met groot verlof zijn vertrokken, en die niet in de hier beneden (onder a en b) opgenoem de diensten werkzaam zijn, is van 16 Juli 1940 af het dragen van de militaire uni form verboden. Voor zoover de militaire uniformen en uitrustingsstukken geen privé eigendom zijn, zal over de inneming daarvan nog een bevel worden gegeven. Wie van de bovengenoemde officieren, onderofficieren en manschappen na 15 Juli 1940 nog in militaire uniform wordt aangetroffen, maakt zich strafbaar. Na 15 Juli 1940 zijn tot het dragen van de militaire uniform slechts gerechtigd: a) officieren, onderofficieren en man schappen, die tot de mobilisatie-organen van de Nederlandsche weermacht, resp. tot de afzonderlijke onderdeelen behoo- ren; bovendien is het officieren, die als rechters in militaire rechten fungeeren, geoorloofd voor den duur der zittingen uniform te dragen. b) officieren, onderofficieren en man schappen van den opbouwdienst; hun uni form moet het onderscheidingsteeken van den opbouwdienst dragen. c.) Slechts de onder a en b vallende officieren zijn na 15 Juli 1940 nog ge rechtigd het zijdgeweer te dragen. Gasslang losgeraakt Maandagnacht is te Leersum een tra gisch ongeluk gebeurd, waarvan het echt paar v. d. B. het slachtoffer is geworden Toen de melkboer gistermorgen opzijn bellen aan de woning van het echtpaar v. d. B. geen antwoord kreeg,verschafte hij zich met geweld toegang tot het huis. Hij trof den man en de vrouw be dwelmd in de slaapkamer aan. Bij on derzoek bleek, dat een gasslang van de leiding was losgeraakt, waardoor het gas tot in de slaapkamer was doorgedron gen. De melkboer paste onmiddellijk kunst matige ademhaling toe, hetgeen alleen bij de 67-jarige vrouw nog baatte. De 69-jarige man was reeds overleden. De vrouw verkeert in levensgevaar. Tijdelijk ontslagene uit het huis van bewaring gearresteerd De politie te 's-Gravenhage heeft den 29-jarigen handelsreiziger J. v. d. V. ge arresteerd, die in Augustus van het vori ge jaar een moordaanslag heeft gepleegd op den kapelmeester van het Fritz Hirsch- operette gezelschap. Bovendien kreeg toen een agent van politie, die te hulp was gesneld, eèn klap op het hoofd, waar door deze verwondingen opliep. J. v. d. V., die deswege tot gevangenis straf was veroordeeld, onderging zijn straf in het huis van bewaring te Rotter dam, doch was tijdens de oorlogsdagen hieruit tijdelijk ontslagen en niet terug gekeerd. De man heeft nog een gevange nisstraf van Tfrer jaft te goed. Rotterdammers gaan uit slapen Wie had ooit gedacht, dat wij Rot terdammers, nog eens uitslapen zou den gaan, schrijft de Msb. 't Is echter de harde werkelijkheid. Wanneer de avond daalt gaan velen zich opmaken v.oor een vlucht uit eigen huis. De groote-stadsmensch met zijn com fort zoekt een veilig onderkomen bij zijn nederigen buur bij wien hij op kleine achterkamers of in korte bedsteden een paar uurtjes rustig hoopt te slapen. Hij gevoelt zich de prins te rijk, nu hij zich de ooren niet behoeft te spitsen op het kilometers hooge geronk van met vernietiging dreigende machines van over zee Wie had ooit gedacht, dat wij nog eens zouden gaan „bedelen" om een ka mertje of bed, hoe bescheiden dan ook, in de omgeving van de stad niet alleen maar zelfs ver daar buiten. lederen avond weer opnieuw kunnen we heele groepen menschen per bus, tram óf trein zien wegtrekken om uitslapen te gaan. De randgemeenten zien iederen nacht hun aantal inwoners met zooveel mannen, vrouwen en kinderen vermeerderd, die des morgens de openbare vervoermidde len weer bevolken, om naar hun veelal veiliger huis te gaan.... Naast deze categorie van „wegtrek- kers" is er nog een andere groep van Rotterdammers, die liever heelemaal geen dak boven bun hoofd wenschen en zij nemen hun kussen op en wandelen iederen avond in de vrije natuur, zet ten zich zoo nu en dan eens op een bankje of vleien zich in het malsche gras totdat naar hun meening het ge vaar weer geweken is. „Rotterdam aan zee" verlaten De anders omstreeks dezen tijd zoo bloeiende badplaats Hoek van Holland biedt thans een troosteloozen aanblik. „Rotterdam aan zee" staat bijna dagelijks bloot aan zinnelooze Engelsche bombar dementen. Vele woningen zijn dan ook zwaar beschadigd. Een groot gedeelte der Hoeksche bevolking is vrijwillig uit geweken. Tal van huizen zijn geheel ver laten, de ramen zijn met planken dicht gespijkerd. 's Nachts is Hoek van Hol land nagenoeg uitgestorven. De meeste menschen, die er overdag nog wonen, gaan des avonds in 's-Gravenzande en an dere naburige Westlandsche gemeenten slapen, omdat de Engelschen bij voor keur 's nachts hun bommen over de hui zen uitstrooien. Herstellingsoord voor militairen Dezer dagen is gemeld, dat het Ne derlandsche Roode Kruis de beschikking heeft gekregen over de buitenplaats „Het Kareool" te Aerdenhout, van mej. M. I. H. Bunge. In dit oord, met uitgestrekte parken, gelegen in een prachtige en rus- Vige omgeving, zullen herstellende mili tairen onder medisch toezicht en des kundige leiding geheel kosteloos een uiterst waardevolle nazorg genieten. De kosten, verbonden aan de inrichting en instandhouding van dit herstellingsoord gedurende de daarvoor gedachte periode, zullen door het Nederlandsche Roode Kruis voor zijn rekening genomen worden Negen dooden to Sliedrecht Maandagmiddag even na twee uur hebben Engelsche vliegtuigen een aantal bommen geworpen op Sliedrecht. De vliegtuigen vlogen op groote hoogte en waren in de zware onweerswolken af en toe zichtbaar. Door de bommen werd een aantal huizen geheel of gedeeltelijk ver nield. 1 i Zeven personen zijn om het leven ge komen, verscheidene anderen werden meer of minder ernstig gewond. Ook dok toren van buiten Sliedrecht hebben ge neeskundige hulp verleend. Te negen uur 's avonds was het aantal dooden te Sliedrecht gestegen tót negen. Van de gewonden bevindt zich nog een aantal in levensgevaar. Alle personen die om het leven zijn gekomen, onder welke een echtpaar, bevonden zich bui tenshuis, niettegenstaande de sirenes voor luchtalarm waarschuwden. Het aantal gewonden 3 In een onderhoud, dat de N.R.C. met genera al -ma jour N. A. A. Roemejr mocht hebben, zeidej ide inspecteur van den geneeskundigen dienst der landmacht: In het begin had men den indruk, dat het aantal oorlogsgewonden veel grooter was, dan het later inderdaad bleek te zijn, dank zij het feit, dat de gebeurte nissen hier te lande spoedig tot het einde voerden. Het zullen er ongeveer 900 zijn, gewonden wel te verstaan, van wie het overgroote deel tenslotte reeds een algeheel herstel bereikt heeft of nog kan bereiken. Het aantal van hen, die een ,airm of een been missen of door ander letsel tot deze groep moeten wor den gerekend, is gelukkig zeer gering: het zullen er niet meer dan een vijftig of zestig zijn, voor zoover wij thans kun nen overzien: went er komen nog een vijf honderd soldaten uit Frankrijk en het .spreekt vanzelf, dat wij op het oogenblik niet kunnen nagaan hoeveel er daaronder zijn, die medische hulp be hoeven en in welke mate. RENESSE. lm ide geh,o,uden vergade ring van ingiela/njdqn van den Polder Oos- teren Ban van Schou*wiéni wierd besloten-, tot leemige verlaging van de pioJiderlastdn over te gaan. NOORDGOUWE. De Zaterdag gehouden inzameling ten behoeve vajni de oorlogs slachtoffers bracht in deze gemeente op f 1438.80. NIEUWERKERK. De cpUiecte voor het Naticmaalcomité 1940" heeft alhier ieen be drag van f 1750.02 opgebracht. Het Comité van aanbeveling voor deze qoblecte dankt alle gevers voor hunno milde bijdragen. SIRJANSLANDi. De collecte voor het Nationaal Hulpcomité beeft Ihier het miet- ombelangfijke bedrag van f 230.75 opge bracht OOSTERLAND. Dei gehouden inzame ling' voor de oorlogsslachtoffers heeft op gebracht te Ooisterlamd f 1133.45; Sirjans- land f 230.75; totaal' f 1364.20. Daar reeds dp(or de verschillende) kerk genootschappen ruim f800 bijl elkaar is gebracht, is ruim f 2200 voor leniging van den nood verzameld. Dank iwjofdt gebracht aan het dames comité, dat 'zich zoo, bijzonder van haar taak heeft gekwfefcen en de milde gevers, die dit mooie resultaat hebben mogelijk geblaakt. BRUINISSE. Bij het te Goes gehouden MULO-examen slaagde o.m. Jac de Jonge alhier. OUD-VOSSEMEER. Benoemd tot amb tenaar op het Distributiekringkantoor te Tholen, dhr. K. v. d. Berge J.Cz., thans werkzaam ter gemeentesecretarie van Scherpenisse. POORTVLIET. Burg. Stand. G<ehuWd: Cornel is J. Uijil, i29 j., ©n Geertruida Tj Schipper, 21 j.; K0rn©lis L. Koppenholi 23 j., en Marina de Jonge, 23 j. De heer J. I. Hollebrandts heeft als directeur der zantgvem&niging „De Lof- stem" alhier bedankt. THOLEN. De vangsten der bptvisschers blaren de vorige week z©er laag, zoa dat velen slechts met een besomming binnen kwiamem, van 2 tot 4 tobbenu De andere vischvangsten Kviarejm gering. Met man ©n macht zijn de oesterkwee- kers bezig, de pannen voor zaadvangst uit te zetten. De verzending vajn. mos selen is ook 'weer begonnen/. Maandag iz'ijin de eerste door de firma Stoffels— Deurloo verzonden. STAVENISSE. T0t kassier van de Coö peratieve Boerenleenbank alhier is be noemd dhr. Johs. Hage Az. De benoe ming zal gelden voor den tijd vaini één jaar. Het salaris is vastgesteld op f750 plus f 50 vergoeding voor kantoprhuur en telefoon. In verschillende peroeelen aardap pelen is de aardappelziekte geconsta teerd. Gelukkig nog niet in erge mate. Indien de 1 weersomstandigheden mede- iwierken, dan bestaat wel de hoop1,, dat de ziekte zich niet verder zal verbrei den. Vooral in Eerstelingen en Bintjes is de aantasting vrij' sterk. Bij' de gehouden controle op de rijiwiel'beliastingmerken bleken v erschil- lende wielrijders niet in het bezit te zijn -van <e©n geldig merk. Vellen dénken nog steeds, dat men tof 1 Augustus nog zon der plaatje mag rijden. Dit is echter on juist. zooals verschillende Wielrijders tot hun schade ondervonden hebbbem. Men moet over een oud of .over een nieu'w plaatje beschikken. Ook mag er wel' eens op gewiezen worden, dat het zonder licht OP' de fiets rijden verboden is. Zooals thans het verkeer met fietsen bij' avond plaats heeft moet dat tot ongelukken lei- gden. Men dient voor verlichtilnig en de voorgeschreven afscherming zorg te dra gen. WISSEKERKE. Zaterdagavond gaf de muziekvereëmigimg Apollo" alhier haar eerste concert op de muziektent. Aange lokt door het aanvankelijk mooie weer. Waren vele jongeui, uit de omliggende dorpen naar hier gekomen. Jammer dat bet in den loop van dén avoind begon te regenen. MIDDELBURG. Officieel wordt mede gedeeld, dat het bureau van den Rijks commissaris voor Zeeland, Dr. Linde, is verplaatst van Noordsingel 176 naar Dam 6, Middelburg. Kinderevacuatie uit Rotterdam In aansluiting op het ingezonden stuk van Mevrouw Faber te Renesse over Kinderevacuatie uit Rotterdam, hebben ondergeteekenden een comité gevormd om te Zierikzee voor 4 vacantieweken onderdak te zoeken om de kinderen ge durende dien tijd goed voedsel, frissche lucht en een rustige omgeving te bezor gen. En wordt geen vergoeding gegeven. Men kan zich opgeven en inlichtingen verkrijgen bij de onderstaande dames. H. W. Schuurbeque Boeije—Tollenaar. G. Pijnacker Hordijk—Swaters van Schaumburg. G. Gerritsen—Kroes. Zuster Moeliker. Mevr. Valeton—Hogerzeijl. P. Catshoek—Krijger. N. P. Kosten—Bijlo. H. Outmans—Noble. H. du Croo—Vogelenzang. J. W. LeeneVeerman. Mevr. Hoogendoorn. C. Ras, Officier Leger des Heils. Meelfabriek Nederl. Bakkerij Vrijdag fwas het 25 jaar geleden dat fwierd opgericht de „Eerste Nederland sche Ooöp. Meelfabrieken". Een jaar la ter is de éénjarige omgedoopt in een „N.V. Meelfabrieken der Ned. Bakkerij". Alleen bakkerspatroons kuniniem hiervan aandeelhouder zijln. Veel' heeft de Directie in die 25 jaar (weten te bereiken. Erl (wias dan pok alle reden tot een fees telijk herdenken géwleest, ware o<ver Ne derland niet de droeve ramp van dan| oorlog gekomen. Er zijn verschillende personen, die 25 jaar aan de fabriek Iwerkzajam zijn o.a. de agenten: D. Hondsmerk te Zierikzee en C. J. de Wpjf te Middelburg. In den loop der jaren zijlra aalngei- kochi de meelfabrieken te 's-Hertogem- bosch, een jaar daarna, die te Middelburg In November 1919 iwierd gekocht de S to ommeel f ab riek „De Maas" te R'dam. RECHTZAKEN Misdrijf tegen de Duitsche weermacht Een Duitsche krijgsraad heeft Maandag in de raadszaal te Dordrecht behandeld een aanklacht tegeln dén, 41-jarigen S. L. J. v. d. S., iw'oinende aldaar, bedrijf.leider van het filiaal' Dordrecht van de HCma. Hij' Iwerd er van beschuldigd hét vrou welijk personeel' van dit bedrijf te heb ben gewaarschuwd niet met Duitsche sol daten uit te gaan of met he'n te spreken.. Deze beschuldiging twie'rd bij de behan- deling, gehouden in te'geinlwoordigheid van 1 de plaatselijke pers, na door de onder pede afgelegde verklaringen van de ge tuige ten vpBe be'vestigd. V. d. S„ die pp 6 Juli in hechtenis (was genomen# is dooi' den krijgsraad, Wegens het ver achten van de Duitsche 'weermatcht tot drie jaar gevangenisstraf ver oordeeld De auditeur-militair had een gevangenisstraf van vijf jarelm geëischt. 1 Het vonnis zal rechtskracht verkrijgen 'na bekrachtiging dpor den bevelvoerenden generaal. 1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 2