ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE WOENSDAG 10 JULI 1940 OP6EM< ZKRIKTHSCHE («WAMT Ni erkwaardige ontwikkelingen geeft de tegenwoordige oorlog te zien! Het is in alle opzichten een „andere oorlog" dan zooals wij tot dusver kenden. Niet alleen door het technische verloop, maar ook door de snelle en ingrijpende diplo matieke en politieke veranderingen, die hij teweeg brengt. Wij hebben reeds op gemerkt, dat deze oorlog zich aanvanke lijk in hoofdzaak heeft afgespeeld op 't gebied van volken, wier verlangen het stellig in de eerste plaats was om buiten den strijd te blijven. V oor velen zal de laatste dagen de politieke situatie een belangrijke wijziging hebben ondergaan; tot aan de diploma tieke breuk tusschen Engeland en Frank rijk, zag de toestand er betrekkelijk een voudig uit: Frankrijk verslagen, het Fran- sche leger door de wapenstilstandsver klaringen uitgeschakeld alles werd in gereedheid gebracht voor den laatsten slag tegen Engeland. 8 ij de breuk tusschen Frankrijk en Engeland komt, dat na den wapenstil stand, juist die kringen in Frankrijk weer meer gehoord kunnen worden, die immer een betere verstandhouding met Duitsch land en met name met Italië hebben voorgestaan. Zoo Ts het geen wonder dat juist Laval (men zal zich zijn naam nog herinneren uit den tijd toen hij ge tracht heeft de Fransche sanctie-actie jegens Italië te verhinderen) thans waar nemend minister-president is en van hem het initiatief is uitgegaan tot aanpassing van het Fransche staatsbestel aan dat der totalitaire staten. De Kern ABONNEMENT Prijs f 1.50 p. kwartaal, buiten Zierikzee fl.80. Voor het buitenland f 10.00 p. jaar. Afzonderlijke nummers 5 cent. Ver schijnt dagelijks, behalve 's Zondags. Uitgave: N.V. de Zierikzeesche Nieuwsbode, Zierikzee, Schuithaven B 94 Tel. 32, Postgiro 137677 - Dir.A. J. de Looze - Uitg.-Red.M. J. Kosten 96STE JAARGANG No. 14384 l ADVERTENTIES Prijs20 cent per regel, minimum 80 cent. Bij contract speciale prijzen. Grootte der letters naar plaatsruimte. „Succesjes" 60 cent. Inzending tot 's morgens 10 uur POLITIEKE ASPECTEN Het Nederlandsche volk heeft dit aan den lijve ondervonden en ondervindt het, na zelf de wapens te hebben neergelegd, nog dagelijks door de Britsche luchtaan vallen die lijf en goed van de Neder landsche burgerbevolking wier eigen weermacht weldra totaal gedemobiliseerd zal zijn, ernstig in gevaar brengen. De Zaterdag jl. verstrekte Duitsche gegevens gewagen voor de periode 1 Juni—5 Juli van 103 dooden en 147 gewonden in Ne derland, en honderden beschadigde huizen De luchtoorlog vormt op die manier een aanhoudende bedreiging. De op die oorlogvoering betrekking hebbende Haag- sche regels van 1923 behelzen een ver bod art. 25 van het Land-oorlogregle- ment van bombardementen op welke wijze ook van steden, dorpen en wonin gen of gebouwen, die niet verdedigd worden. Nu ontbreken voor het bombar dement uit de lucht weliswaar algemeen aanvaarde volkenrechtelijke voorschriften maar dit neemt niet weg, dat een bom bardement volgens de bestaande normen slechts geoorloofd is te achten als het gericht is tegen militaire doelen. Het vuur echter dat het Britsche eska der van zware slagschepen opende op 't volkomen onvoorbereide Fransche smal deel, dat overeenkomstig de bepalingen van den wapenstilstand gedeeltelijk ont daan van bemanning te Oran lag, heeft het beeld van Europa nog weer eens grondig gewijzigd, op een oogenblik dat men dit niet voor mogelijk hield. Men kent den kern der feiten: bij het Fransch-Duitsche wapenstilstandverdrag was overeengekomen, dat de Fransche vloot niet ontwapend behoefde te wor den, slechts op de marine-bases moest worden gestationneerd. Terwijl tevens Duitschland plechtig verklaarde in geen geval de Fransche vloot voor een aanval op Groot-Brittannië te zullen gebruiken. Dit te meer, daar de groote aanval op Engeland vermoedelijk wel niet door middel van de vloot, maar door middel van de luchtmacht zal geschieden. Terwijl Frankrijk deze bepalingen, wel ke zijn kostbare vloot intact lieten, naar letter en geest nakwam, eischte Churchill twee dingen, die gezien de Fransche on- derteekening van het wapenstilstandver drag, volstrekt onuitvoerbaar waren: of wel uitlevering van de vloot, ofwel voort zetting van den strijd tegen Duitschland. Toen Frankrijk dit weigerde moest weigeren volgde volkomen onver wachts de Britsche aanval op de Fran sche vloot voor Oran, met de bekende noodlottige gevolgen. En als represaille de Fransche luchtaanval op Gibraltar, waarmede, merkwaardig genoeg Frank rijk dus feitelijk optreedt als bondgenoot van den vijand van een week tevoren. Mocht dit plan in eenigerlei vorm sla gen en het ziet er wel naar uit dat al thans eenige wijziging in de aangeduide richting zal plaats vinden, dan is hier mede de kloof tusschen Engeland en Frankrijk blijvend tot stand gekomen en is het nog duidelijker geworden, dat Frankrijk opgehouden heeft exponent der Britsche politiek te zijn en weer als vroeger een eigen politiek van continen tale mogendheid zal kunnen voeren. Ge lijk het bekende blad de „Figaro" het uitdrukte: „De Britsche aanval op Oran heeft ons een tegenprestatie geleverd: zij heeft onze diplomatie haar vrijheid teruggeven". Daarmede is en dit zal ook voor ons land van ingrijpende beteekenis zijn een einde gekomen aan de Britsche po sitie op het vasteland van Europa; Enge land is een der deelen van het nieuwe Europa geworden, een deel, op zijn hoogst gelijkwaardig aan een ander deel, maar dat zeker geen overheerschende positie inneemt. De positie in West-Eu ropa, was een der pijlers van het gebouw van het Britsche Imperiumvan dit „brug- gehoofd" op het vasteland uit, was En geland in staat het opkomen van een andere wereldmacht te- voorkomen; de Britsch-Fransche vriendschap had voor Engeland voornamelijk een afwerende functie. DEENSCHE PROBLEMEN THORVALD STAUNING, Deensch Minister van Staat, heeft voor de radio een rede uitge sproken over de reorganisatie van de Deensche regeering. Hij zette o.m. het volgende uiteen Het feit, dat het nieuwe ministerie bestaat uit leden der vier grootste par tijen en uit partijlooze personen, vormt een breuk met de gewoonte van vele jaren, ontstaan door de buitengewone omstandigheden. Het nieuwe kabinet heeft een belangrijke politieke kracht. Het zal vele moeilijkheden moeten overwinnen. Het werk zal verder verricht worden op den grondslag van den vrede en de overeenstemming. Denemarken hoopt, dat het ook goeden wil tot samenwerking zal vinden bij de naties, met wie een samenwerking onder de heerschende, ver anderde omstandigheden mogelijk is. De groote werkloosheid moet door ar beid worden overwonnen. Wanneer de noodige aanvoeren verkregen kunnen worden, zal veel gewonnen zijn, zoowel voor den binnenlandschen toestand als ook voor de aanpassing aan de ver anderde oeconomische verbindingen die thans beproefd moeten worden. Er zul len veranderingen intreden in het leven van de volkeren als gevolg van het gewijzigde beeld van Europa, dat aan het einde van dezen oorlog door Denemarken wordt verwacht. Het zal slechts moge lijk zijn te voldoen aan de eischen van den tijd, wanneer het Deensche volk den wil toont deel te nemen in de noo dige wijziging van standpunt. Taak van het nieuwe ministerie is het vooral loyale samenwerking met de na burige natie en de autoriteiten ten uit voer te leggen, die op het oogenblik in het land zijn. Het Deensche volk heeft sterke nationale gevoelens. Maar het staat met sympathie en goeden wil gereed om de goede en vriendschappelijke be trekking in de eerste plaats met de Duitsche natie in stand te houden, met wie de samenwerking de natuurlijkste zaak is. Het Deensche volk moet voortgaan in zijn ijeeds eerder bevestigde loyaliteit. Alleen daardoor kan het recht behouden blijven om de Deensche zelfstandigheid in de toekomst in stand te houden. Last van pijnlijke voeten? Draalt niet langer I Wendt U tot Frans Murk, Pedicure Havenplein D 378, telefoon 235 Ook aan huis te ontbieden ADMIRAAL CAVAGNARI chef van den Italiaanschen staf der marine is een geboren Genuees. De zee is van zijn prille jeugd af zijn hartstocht, zijn doel en zijn beroep geweest. Hij stu deerde aan het Marine-Instituut te Li- vorno, werd op zijn 24ste jaar bevorderd tot luitenant ter zee en maakte de expe dities in Afrika, China en tegen Turkije mede. Bij het begin van den wereldoor log voerde hij het bevel over een esca drille kust-torpedobooten en deed later van zich spreken als commandant van een torpedojager. In 1922 werd hij Di recteur van het Hydrogeografisch Insti tuut. Drie jaar later werd hij belast met een gewichtige zending in het Noorden van Europa. Nadat hij zijn bekwaamheden gedurende eenige jaren in dienst had ge steld van de Koninklijke Marine-Acade mie, werd hem in 1932 het bevel toever trouwd over het Italiaansche eskader in het Verre Oosten. Daarna diende hij zijn land als inspecteur en voorzitter van de commissie, belast met het toezicht op het bouwen en de aflevering van krui sers en torpedojagers. Zoo groot was het vertrouwen, dat de Duce stelde in den 57 jaar ouden Admi raal, dat hij hem in November 1933* tot staatssecretaris in het ministerie van Ma rine benoemde en een jaar later tot chef van den generalen staf van de Italiaan sche marine. 1 Dezen hoogen post bekleedt Admiraal Cavagnari thans dus reeds zes jaar. Als minister van Marine had Mussolini in hem een van zijn trouwste en bekwaamste medewerkers. De wederopbouw van de Italiaansche marine in de laatste jaren is voor een groot deel het werk van den Admiraal. Cavagnari is een man van wien groote suggestieve kracht uitgaat. HET OPBOUWLEGER Drie maanden proeftijd Op 14 Juli bezit Nederland nog een leger van omstreeks 50.000 a 60.000 man. Aan den ochtend van den 15den Juli is dit leger verdwenen. Dan staat de O.D., de Opbouwdienst, gereed om zijn werk aan te vangen. Wie hiervan deel uitmaken? Allereerst de beroeps- en reserve-officieren en -on derofficieren, die den wensch te kennen gegeven hebben over te gaan in leiden de functies van O.D. Dezen militairen staan de volgende we gen open: 1. overgang naar de burger maatschappij; 2. naar den O.D.; 3. naar de rivierpolitie; 4. naar de gewone po litie; 5. naar de douane. Niet alle beroepsmilitairen kunnen ech ter van de vier laatstgenoemde mogelijk heden gebruik maken. De pensioengerech- den namelijk gaan met pensioen, terwijl de oudere hoc&d off icier en in beginsel op wachtgeld gesteld worden, met uitzon dering wellicht van enkele hoofdofficie ren, voor wie gelegenheid tot plaatsing bij de staven van den O.D. zal bestaan. Ook voor de afwikkeling der demobilisa tie blijven nog verschillende diensten voorloopig gehandhaafd. Naast de beroepsmilitairen komen bij den O. D. de reserve-officieren, dienst plichtige onderofficieren en overige dienstplichtigen, die momenteel geen werkkring in de burgermaatschappij kun nen vinden. Voorts zal in de leiding wellicht ook plaats kunnen zijn voor burgers, die zich vrijwillig aanmelden en die op grond van hun deskundigheid, ontwikkeling en geschiktheid om met menschen om te gaan, hiervoor in aanmerking komen. Voorloopig blijven de militairen, die bij den Opbouwdienst werkzaam zijn, de gewone militaire uniform dragen. Zij krijgen evenwel een speciaal dis tinctief, waarvan de bijzonderheden nog niet vastgesteld zijn. Men denkt aan een onderscheidingsteeken op de mouw, waarop een nader te bepalen embleem, alsmede de lettersO. D. voorkomen. Als de textielpositie het toelaat, zullen er in de toekomst wellicht speciale uni formen komen. Van 15 Juli tot 15 October zal de z.g. proeftijd zijn. In dit tijdsbestek zal beoordeeld worden in hoeverre bepaal- de personen minder geschikt geacht moe ten worden om aan het opbouwwerk deel te (n.emen, dan wel in andere functies te werk gesteld moeten worden. DE IERSCHE KWESTIE LORD CRAiGAVON, minister president van Noord-Ierland Vplgeois berichten uit Londen, schrijft het DNB, verwacht men in politieke krin gen aldaar, dat Engeland binnenkort een moiOdlottigen stap tegenover Ierland zal ondernemen. Na idle reis van Lord Crai- gavon naar Londen wierd) in kringen van dei Britsche hoofdstad verklaard, dat man nauwelijks nog hoiop kan 'koesteren op iedn accpiord met Ierland in de kwiestie van da verdediging van da Ierschia eilan den. Het is thans zeker, dat zoowel de, Noord-Iersche minister-president Craiga- vpn als De Valjera op hun tegengesteld standpunt blijven staan. Er bestaat geen, hppp meer op een compromis. Man [neemt te Stockholm aan, dat ©en Britsch initiatief betrekkelijk snel tie ver wachten is. Engeland ziet zich ook in dezen oorlog voor een Iersch probleem geplaatst, waarvan het de radicale oplossing niet schijnt aan te durven. Craigavon heeft verklaard, dat Noord-Ierland zich moet concentreeren op zijn eigen verdediging. Eire staat eenzelfde politiek voor oogen Dit zal wel hierop neerkomen, dat #de Valera, als Engeland zijn troepen in Ul ster versterkt, voor zijn gebied het recht van 'n evenredige versterking zal eischen. Het behoeft geen betoog, dat een com promis op dezen grondslag het vraagstuk niet zal oplossen, doch integendeel de kansen op een gewapend conflict tus schen Eire en Ulster zal verhoogen. Aldus blijft Engeland op een tijdstip, dat het zijn eenheid en een goede ver standhouding met Zuid-Ieriand broodnoo- dig heeft, staan voor een vraagstuk, dat het of in onmin met de Ieren, of in on min ,met de Ulsterianen moet brengen en dat, welken weg de Britsche regeering ook kiezen zal, de Engelsche weerstands kracht alleen maar kan verzwakken. KORT EN BONDIG Met betrekking tot de Fransche vloot te Alexandrië heeft de Fransche admi raal voor de Britsche overmacht moeten bukken. Hi) heeft verschillende vitale dee- lem van de beWapenibg in bewaring moe ten geven, Wieinig brandstof en minder manschappen aan boord gelaten. De rest van de bemanning reist pyer Syrië naar Frankrijk. De Fransche regeering verlangt van1 het Parlement dat het Pétain in overweging geeft de grondslagen van den Franschen Staat te verkondigen. De regeering moet het lot van Frankrijk in hanldan houden. Het economisch leven zal1 in nieuWe ba nen W|o,rden geleid. Frankrijk zal1 weer een landbouw1- en boerenland worden, ter- '(wijl zijn industrie zich alleen zal toe- leggen op het makein van klwialiiteits- producten. Naar Associated Press uit betrouiwbare j bron verneemt, hebben Franschie matro- j zien, een dag na dejnj overval op dei j Fransche vloioteenheden bijl Oram, gepro,* j Weerd het in de haven van Bedfort bij1 Halifax (NieuW Schotland) liggende Fran sche stoomschip „Pasteur" van 30.000 ton inhoud, zelf tot zinken te brengen. Zijl (wierden echter na een handgemeen miet gewapende Engelschen in hun voornemen verhinderd', hoeWel het water reeds de laadruimte van het schip binnendrong*. j De lading Amerikaansche munitie (werd later dppr de EngeDschen gelost. Engeland zal t.a.v. de lersche kwestie partij moeten kiezen Treffen van Engelsche en Ital. zeestrijdkrachten bij Spartivento Den 15en Juli vangt den Opbouw dienst zijn functie aan Beschouwingen over de geld markt n.a.v. de beursopening Het werkloosheidsvraagstuk zal men tot oplossing brengen DE VERDUISTERING In het belang van de naleving van de bepalingen ten aanzien van de verduis- ring: Zonsondergang 10 J ali 21 uur 58 min. Zonsopgang 11 Juli 5 uur 33 min. 11 Juli Maan op: 10,36 Maan onder: 23,03 Hoog- en laagwater te Zierikzee HoogwaterLaagwater 11 Juli 6,50 19,04 12,21 B§ de vroeger geldende tydsaanwyzing dient 1,40 uur te worden bijgevoegd. Italiaansche vllodteenheden zijn gisteren miet Britsche zeestrijdkrachten slaags ge raakt ten Zuiden van kaap Spartivefmtp! (Calabrië). Tallrijke bommenwerpers ma- fmien aan den strijd deel 'en zletten de» aanvallen voort, toen de Engelsche sche pten naar het Zuiden kbiers zetten1. Zwaar npiodwieer heeft de streek aan den rand1 der Alpen, in Noprd-Italiië ge teisterd. De groote stuWdam van de nieu we electrische -centrale tusschen Bard em Donaz in het Aosta-dal is vernieïd|. De (watermassa's stroomden over het om liggende gebied1, (waardoor zevlen men schen om het leven kwamen. De Amerikaansche Senaat heeft Dins dag met 56 tegen 28 stejmmen de be noeming van Stimsob tot Minister van Oorlog bevestigd. President Roosevelt heeft Dinsdag in de persconferentie bevestigd dat het gros der Amerikaansche oorlogsvloot thans in ieder geval bij1 Hawaï zaÜ blijven en, dat niet het voornemen bestaat de vloot naar den Atlantische^ Oceaan te ver plaatsen. Naar aanleiding van eelni verzoek om een parlementaire enquête van dein Re publikein Fish, is Dinsdag, in het Ame rikaansche Congres, een op 15 Juli ge dateerd schrijven van Noord-Amerikaan- sche Marine-autofiteiten voorgelezen, die daarin verzekeren, dat nóch torpedoja gers nóch andere oorlogsschepen dier Amerikaansche Marine aan ©am oorlog voerende mogendheid zijn Verkocht. De resolutie. Waarin een onderzoek Werd] verlangd, is daarop verWioirpen. ONDERWIJS BERGEN OP ZOOM. Examens RHBS. Geslaagd: H. van Dalem, St-Maartens dijk; D. Polderman, Oud-Vossemeer; Jen ny, Tazelaar, St.-Maartensdijk.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 1