ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DINSDAG 9 JULI 1940 I7B7- ABONNEMENT Prijs fl.50 p. kwartaal, buiten Zierikzee OP6EH1 fl.80. Voor het buitenland f 10.00 p. jaar. Afzonderlijke nummers 5 cent. Ver schijnt dagelijks, behalve 's Zondags. Uitgave: N.V. de Zierikzeesche Nieuwsbode, Zierikzee, Schuithaven B 94 Tel. 32, Postgiro 137677 - Dir.: A. J. de Looze - Uitg.-Red.: M. J. Kosten 96STE JAARGANG No. 14383 ADVERTENTIES Prijs20 cent per regel, minimum 80 cent. Bij contract speciale prijzen. Grootte der letters naar plaatsruimte. „Succesjes" 60 cent. Inzending tot 's morgens 10 uur JAPAN EN CHINA voeren reeds drie jaar oorlog In een toespraak, gehouden naar aan leiding van den derden verjaardag van het begin van den oorlog in China, heeft de Japansche minister-presidenj J o n a i verklaard, dat het werk van een nieuwe orde in Oost-Azië snel voortgang vindt. Eén nog grooter gebied in China is be vrijd van de elementen, die tegenstand aan Japan hebben geboden. De nieuwe centrale regeering in China, onder Wang- Tsjing-Wei, ontwikkelt zich ongestoord. In verband met de nieuwe ontwik keling van den militairen toestand in Europa wordt de beteekenis van de in ternationale positie van Japan steeds grooter. De Japansche politiek is van den aanvang af gericht geweest op het schep pen van een vredestoestand in Oost-Azië. Thans ontmoet Japan ontzaglijke moei lijkheden. De mogelijkheid, een blijvende vrede in Oost Azië te vestigen, bestaat echter, indien Japan deze huidige moei lijkheden overwint. Arita, de Japansche minister van bui tenlandsche zaken, heeft in een rede ge wezen op de noodzakelijkheid het even wicht in Oost-Azite verzekeren door de Chineesche kwestie op te lossen. Tegenover het Europeesche conflict is het de grondslag van de Japansche po litiek, aldus minister Arita, om in den geest, welke het Japansche keizerrijk kenmerkt, als ideaal de leuze na te streven: Laat elk volk zijn natuurlijke roeping volgen. Voor de verwezenlijking hiervan dienen volkeren, die nauwe ra ciale, cultureele, oeconomische en geo grafische betrekkingen onderhouden, een levensruimte te scheppen, waarin zij el kaar wederzijds welvaart en bestaan kunnen verzekeren. De minister van buitenlandsche zaken wees er op, dat Japan tot dat doel de vestiging nastreeft van de nieuwe orde in Oost-Azië. De onderhandelingen tot opheldering in de Chineesch-Japansche betrekkingen zijn op 5 Juli begonnen en gaan ongestoord verder, aldus deelde minister Arita mede. Van de Chineesch- Japansche betrekkingen hangt de moge heid van bestaan en welvaart in Oost- Azië in hoofdzaak af. EUROPA TEGENOVER ENGELAND Da Dominions worden afzonderlijke staten In de jongste persconferentie te 's-Gra- venhage heeft de heer Janke het volle licht laten vallen op den totaal ver anderden internationalen toestand, op de geheel nieuwe perspectieven, waarvan schier niemand enkele maanden geleden nog droomde. Kon men niet schier op hetzelfde oogenblik in de Nederlandsche dagbladen berichten lezen betreffende een vinnigen Franschen luchtaanval op Gi braltar, een geslaagden aanval der Duit- sche luchtmacht op de Engelsche vloot en een bedreiging van Malta door Itali- aansche vliegtuigen? Als men Rusland ter zijde laat, dat echter reeds in den Tsaristisehen tijd aan Engeland het Britsch-Indisch gebied misgunde en dat vermoedelijk binnenkort wel opnieuw zijn desbetreffende grieven tegen het Britsche imperium zal ken baar maken, dan staan de drie mach tigste legers van het Europeesche vaste land thans tegenover Groot-Brittannië. Anders gezegd, het continent als zoo danig keert zich tegen Engeland. Naar de meening van den heer Janke valt de toestand van dat land als hopeloos te beschouwen. Z.i. zal het Britsche impe rium uit elkaar spatten, niet zoozeer omdat Duitschland het wenscht te ver- nieiigen, maar uit zich zelf, door den niet te stuiten dwang der feiten. De dominions zullen afzonderlijke staten wor den. Engeland keert op andere wiize dan het ooit heeft gedacht terug tot zijn isolement. De wilde luchtaanvallen op Nederland en andere zoogenaamde bondgenooten zullen hieraan niets kunnen veranderen. Zii bewijzen slechts, hoe rare sprongen een kat kan maken, die in het nauw gedreven is. Volkenrecht en moraal wor den met voeten getreden. Van de wer kelijkheid wordt voorts een caricatuur gemaakt. Engeland, dat zelf door het hongerspook bedreigd wordt, ja, dat reeds honger lijdt, tracht den radio luisteraars diets te maken, dat de conti nentale staten in de beklagenswaardige omstandigheden verkeeren, die in wer kelijkheid in Engeland zelf voor de be volking het leven moeilijker dan ooit maken. AVILA CAMACHO, de candidaat van de Mexicaansche revolutionaire party}, is tot Staats president van Mexico gekozen. Bij de verkiezingen is het op vele plaatsen tot incidenten en schietpartijen ge komen tusschen de aanhangers der verschillende candidaten. ROOSEVELT EN DE MONROELEER Overleg tuischen de Europeesche, Amerikaansche en Aziatische naties Rfoosevclt heeft zijn secretaris Earlfeyi Pp! die persconferentie het voiorstel la ten lanceer ems Europa ©n Azië het prilni- cipe van d© Mpproelaer alis „gulden mid denweg" te laten aannemen, teneinde tot ie©n overeenkomst betreffiepide de ver. deeling van de feirritoriaKe beizittipigen. der overiwioppepi naties te gerakep. Roo sevelt neemt, naar Earlly, verklaard©1, het standpunt in, dat de Europeesche, Azia tische ©n Amerikaamsdhei naties vjojor het iwaarbprgen van haar belapgen lejn in vloedssferen bïj'aen moeten komen, ten einde haar vraagstukken betreffende de territorial© bezittingen onder elkaar op te lpss©n, „inplaats van den overtwiTii- naar te veroorloven, deze beslissing te nemen". Roosevelt stemt in met de interpre tatie van Huil van de Mjotoroeleer, dat de Vereemigde Staten, indien Diuitsch- land rechtsaanspraken pp Fransdhe, En gelsche pf Nederlandsch© territoriale be zittingen op het Westelijk halfrond zou laten geilden, geen aanstalten zouden ma ken deze gebieden te apjLexeerejnj- Alle Amerikaansche naties zpiudieini veeleer opgeroepen (wiordien om te beslis sen, pf dergelijke bezittingen onder een (mandaat gesteld pf onder ©en soort be scherming genomen zouden moete|n) (wor den, tot het tijdstip, (waarop zij aan de „rechtmatige" bezitters teruggeven Zou den kunnen (worden. Roioseivelt is vap meening, dat de vplkem van Europa Cru Azië ie©n regeling moeten treffen. FRANSCHE EENHEIDSPARTIJ Laval wenscht nieuwe grondwet Naar het Fransdhe nieuwsagentschap1 Havas mededeelt, heeft de plaatsvervan gende minister-president der Fransche regegring, Laval, het initiatief genomen voor e©n stap1, die heit gehieele poïi-\ tieke en sociale lieven van Frankrijk re- volutionneert. Hij heeft een resolutie voorbereid om die voor te leggen aan de nationale ver gadering. Deze resolutie behelst de op heffing van de paftementaire grondwet en volmachten voor minister-president Pétain tot afkondiging van leAn „nieujwei grondwet van den Franschen staat". In verschuilende vergaderingen der in, Vichy vertoevend© parlementsleden heeft Laval voor deze resolutie gepleit, met ier op te (wijzen, dat Frankrijk zijln nieu- Iwie regime moet aanpassen aan de to talitaire staten, opdat de samentwerking (met hen tot Iwelzijtn van het Hand weer normaal zal' fworden. De nieulwe grondwet zal geen sl'aaf- sche navolging zijn, maar rekening hou den met het Fransche karakter en den (wederopbouw van het land vergemak kelijken. Vrij van iedere neactiomnaire strekking zal de grondfwet zeer vèjr reikende sociale beginselen verhvezenliji- ken. De staat zal zijn souvereine auto riteit krijgen met gelijktijdig behoud van het recht, den arbeid, het gezin en het vaderland. Deze hervorming maakt de opheffing van de tot dusverre bestaan hebbende partijen noodzakelijk, (wieik'e vervangen moeten (worden door eelrn een heidspartij. Het gaat, naar Laval ten slotte betoogde, om een „Werkelijke re volutie in onze historie". VER SCHILLENDE BERICH T E N Kraan to wator gorooon Op de Boompjes te Rotterdam is een vrij ernstig ongeluk gebeurd, waar van de 46-jarige werkman A. C. Lanser, wonende te Sliedrecht, het slachtoffer is geworden. Men was daar bezig met het verladen van twee rijdende kranen. Reeds was een der kranen op een lichter geplaatst. Toen men de tweede op de rails op den lich ter plaatste, verzuimde men de wielen te blokkeeren. De kraan is, nadat de lichter door den plotselingen druk ietwat ging hellen, gaan rijden, sleurde de tweede kraan mee en reed te water. Lanser, die op de kraan werk zaam was, werd meegesleurd. Toen men hem op het droge had, bleek, dat de man ernstige, bloedende wonden aan het hoofd had opgeloopen. Hij is in het hulp ziekenhuis aan de Parkkade opgenomen. De oudste Nederlander overleden Zondag is te Dordrecht overleden de heer J. M. Liittig, Dordrecht's oudste inwoner en tevens de oudste Nederlan der. De heer Lifting heeft den leeftijd van 103 jaar en 141 dagen bereikt. De heer Littig is tot het laatst toe zéér helder van geest gebleven.Zoo heeft hij op zijn 102den verjaardag aan de NCRV nog een vraaggesprek kunnen toe staan en tot kort geleden wist hij zijn bezoekers nog met groote nauwkeurig heid van allerlei gebeurtenissen te ver tellen. De heer Littig heeft zich indertijd op maatschappelijk terrein" "bewogen. O.a. is hij bestuurder geweest van Patrimonium en hij was mede-oprichter van de werk- liedenvereeniging Eendracht. Voor de christelijke scholen is hij een vurig pro pagandist geweest en wijlen ds. Jonker heeft hij in zijn herderlijken arbeid ter zijde gestaan. Ongeluk op een transportschip Willemstad heeft hulp moeten bieden bij de verzorging van krijgsgevangenen, die getroffen werden bij het in elkaar zakken van luiken van de rijnaak „Ve- lasques", welk schip met 1400 Fransche en Engelsche krijgsgevangenen op weg was naar Dordrecht. Bij het eten uitdee- len bleken de luiken te zwak om het groote gedrang te kunnen doorstaan en vele krijgsgevangenen vielen in het ruim. Achteraf bleek dat er 18 zwaar gewonden waren. Dr. Schiphorst heeft met helpers van den geneeskundigen en van den luchtbeschermingsdienst de gewonden ver zorgd. Met twee gerequireerde vracht auto's en 3 personenauto's werden de gewonden naar ziekenhuizen te Rotter dam en den Haag gebracht. De rijnaak „Velasques", metende 1398 ton, heeft de reis verder voortgezet. Redster gehuldigd Op den Tweeden Pinksterdag is in het Noordzeekanaal bij de Velser spoorbrug een sleepbootmijnenveger van de Kon. Ned. Marine bij het visschen van magne tische mijnen door het ontploffen van zulk een mijn verongelukt, waajrbij negen opvarenden zijn verdronken. Terwijl op den kanaaldijk honderden mannen en vrouwen naar het ongeluk stonden te kijken, begaf mej. J. Duker uit IJmuiden zich te water en wist twee opvarenden van den mijnenveger te red den. Vijf anderen wisten zichzelf te red den. Zaterdag heeft op het gemeentehuis te Velsen de uitreiking van de medaille van het Carnegieheldenfonds aan mej. Duker plaats gehad door den inspecteur- generaal voor de scheepvaart, den heer P. S. van 't Haaff, die de koene zwem ster, huldigde voor haar moedig gedrag. Granaat in keuken De laatste dagen zijn op verschillende punten in Maassluis schervem van af weergeschut terechtgekomen. Bij den heer A. van Ettinger aan den Zuidv liet kwam een onontplofte granaat van kl'rin kaliber op het keukendak terecht. De granaat sloeg er doorheen, kwam in de keuken terecht en hoewel nog steedse niet ont ploft, richtte het projectiel nogal wat schade aan. De menschen war en zöo wijs het projectiel niet aan te ra ken en ter stond de politie te waarschu\ ven, waarna het gevaarlijke voorwerp op deskundige wijze werd verwijderd. Verdronken Zondagmorgen omstreeks half twaalf is uit het Utrechtsche veer te Leiden het lijk opgehaald van den 70-jarigen L. F. van S., uit de Oosterstraat, die in den nacht, vermoedelijk ten gevolge van de duisternis, te water is geloopen en verdronken. De oude heer was op bezoek geweest bij zijn broer in de Rijnstraat. Toen hij niet thuis kwam maakten zijn familie leden zich niet direct ongerust, aange zien men veronderstelde, dat hij bij zijn broer zou overnachten. Éérst toen men Zondagochtend vernam dat de oude heer 's avonds Iaat diens huis had verlaten, vreesde men een ongeluk en ging men op onderzoek uit. Ongelijke strijd tusschen onderzeeër en walvisch Naar het D.N.B. meldt heeft Korvetten- 'kapitan Rösing, de commandant van een Duitschen onderzeeër, met zijn schip een aanvaring gehad met een walvisch. „Een groote walvisch", zoo vertelde hij, „voer denzelfden koers als wij. Toen wij hem dicht waren genaderd en hem juist wilden inhalen, schijnt hij een beetje geschrokken te zijn, want plotseling ver anderde hij 90 graden van koers en kwam voor onzen boeg terecht. Ik meen- 'de, dat hij nog wilde duiken, maar onze boot kreeg reeds eën flinken schok. Ontelbare meeuwen kwamen haar be langstelling voor het stevige ontbijt be tuigen, want de scherpe voorsteven van ons schip had den walvisch met één slag gedemonteerd. Zoo hebben wij onze eerste vijf ton tot zinken gebracht". KORT EN BONDIG Honderd Japanneesche bommenwerpers hebben Maandag de Westelijke -voorstad van Tsjoengking, de zetel van de regee ring Tsjang Kai Sjek aangevallen. Het corps diplomatique zal uiterlijk 15 dezer 's-Gravenhage verlaten. De verte genwoordiger van het Duitsche ministerie van buitenlandsche zaken, de gezant Otto Bene, zal hun zoowel op het stuk van benzineverstrekking als in ander opzicht zooveel mogelijk ter wille zijn. Voor Nederlanders en Rijks-Duitschers aan bui tenlandsche gezantschappen verbonden, wordt een uitzondering gemaakt, zij kun nen in de residentie blijven. De Italiaansche weermacht heeft haar eerste verlieslijst gepubliceerd. Daaruit blijkt, dat 777 man aan het West Alpen front zijn gesneuveld, 43 in Oost-Afrika, terwijl 315 man worden vermist. Het aan tal gewonden bedraagt 2982. Op grond van de reacties, welke de overwinning van 'de mogendhevden van de as aan het Westelijk front op den Balkan heeft gewekt en in verband met de nieuwe oriënteering van de Roemeen- sche buitenlandsche politiek, beschouwt men in Bulgaarsche politieke kringen den B a 1 k a n b o n d als een afgedane zaak. Naar uit Vichy wordt gemeld, zijn be velen tot aanhouding uitgevaardigd te gen de Fransche journalisten Pertinax, madame Tabouis en Henry de Kerillis. Als reden wordt opgegeven, dat deze journalisten valsche berichten hebben ver spreid. De groote brand in de z.g. barakken- stad van Stockholm heeft een schade veroorzaakt, die naar schatting tot in de millioenen loopt. Nya Dagligt Allehan- da bericht, dat bij dezen brand een groote benzinevoorraad is ontploft en dat dit tot een snelle uitbreiding van den brand heeft geleid. Het zou een geheime voorraad benzine zijn geweest. De Fransche delegatie bij de wapenstil standscommissie heeft medegedeeld, dat alle Duitsche krijgsgevangenen, officieren, onderofficieren en minderen, voorzoover zij in kampen zijn geïnterneerd, aan de demarcatielijn bij St. Macaire en bij St. Claüd aan de Duitsche troepen zijn uit geleverd. i De krijgsraad van het zeventiende dis trict, dat te Toulon is gevestigd, hééft den Vroegeren generaal De Gaulle tot vier jaar gevangenisstraf en honderd francs boete veroordeeld wegens onge hoorzaamheid en het opruien van mili taire personen tol ongehoorzaamheid. De Kern Tusschen China en Japan woedt reeds drie jaar de oorlog Europa keert zich tegen Engeland Dominions worden onafhankelijk Fransche plannen tot herziening van de Grondwet Woensdag valt de uitspraak over de betwiste Haagsche baby Maandag 15 Juli a.s. wordt de Effectenbeurs heropend DE VERDUISTERING In het belang van de naleving van de bepalingen ten aapzien vap de verduis- ring: Zonsondergang 9 Juli 21 nur 59 min. Zonsopgang 10 Juli 5 uur 32 min. 10 Juli Maan op: Maan onder: 10,19 22,36 Hoog- en laagwater te Zierikzee Hoogwater: Laagwater: 9 Juli 6,05 18,18 11,28 23,57 By de vroeger geldende tydeaanwyzing dient 1,40 uur te worden bygevoegd. Naar Stefani uit Istamboel meldt, heb ben de Engelschen de door het Fransche protectoraat Syrië-Libanon loopende pe- trcleumleiding, die bij Tripolis in Syrië eindigt, afgesneden. Kinderevacuatie uit Rotterdam In aansluiting op het ingezonden stuk van Mevrouw Faber te Renesse over Kinderevacuatie uit Rotterdam, hebben ondergeteekenden een comité gevormd om te Zierikzee voor 4 vacantieweken onderdak te zoeken om de kinderen ge durende dien tijd goed voedsel, frissche lucht en een rustige omgeving te bezor gen. En wordt geen vergoeding gegeven. Men kan zich opgeven en inlichtingen verkrijgen bij de onderstaande dames. P. Catshoek—Krijger; N. P. Kosten— Bijlo; H. Oudmans—Noble; H. de Croo Vogelenzang; H. W. Schuurbeque Boeije—Tollenaar; G. Pijnacker Hordijk Swaters van Schaumburg; G. Gerritsen Kroes; Zuster Möeliker; J. W. Leene —Veerman; Ds. H. H oogendoorn; C. Ras, Officier Leger des Heils. LAND- EN TUINBOUW Onze zwarte bessen De oogst van dit product is dit jaar goed uitgevallen en zal waarschijnlijk maar weinig onderdoen voor het topjaar 1939, toen de Limburgsche aanvoer 300,000 kg bedroeg. Daar zwarte bessen speciaal voor Engeland worden gekweekt zag men de toekomst donker in; de re geering heeft echter ingegrepen. De zwarte bessen worden thans in afwach ting van een bestemming voor pulp uit de markt genomen voor f 35 per 100 kg, welke prijs voor dit jaar zeker bevredi gend mag genoemd worden. Op de eer ste centrale Limburgsche veiling te Roer mond bedroeg de aanvoer rond 30,000 kg. Wel geeft het transport nog wel zorg, doch tot heden kon hierin worden voorzien.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 1