ESÏnml&.A Vertrokken: Maris Huige naar Wierin- gen; Dirkje M. Wisse naar Sint Philips- land; Adriana Verhage naar Driewegen; Nicoiaas J. Karstanje en gezin naar Mid delburg; Cornelis J. W. Hoogendoorn naar Kortgene. Burgerl. Stand van 27 Juni—4 Juli. Geboren; Adriaan Hendrik, z. van Pieter Leendertse en Mari Pieternella Breure. Gehuwd: Gerard de Regt, 24 j. jm. en Adriana Jacoba Augustijn, 22 j. jd. SIGARENROOKERS KUNNEN NOG EEN JAAR VOORUIT tenzij de sigarettenvoorraad erg vermindert Een verslaggever van D\q N<ed. heeft een bezotek gebracht aan een sigaren fabriek. In «en onderhoud deelde de di rectie van dit bedrijf mfede, dat de Ne derlandsche sigarenfabrieken nog Hvel oiiv*geve?-, iaën jaar op vollle capaciteit kunnen doorwerken. Dit bleteekeint dus men dus nog «en jaar sigaren ka|n krij gen. Wordt de sigaretfcemvoorraad echter kleiner, hetgeien niet uitgestoten moet Worden geacht, dan zal er eien grootere vraag inaar sigaren komen, zoodat op den voorraad ingeloopen zal Wordein. De aanvoer van rulwie tabak staat thans geheel stil. Die: kwaliteit van de sigaren zal in de toskomst ook rwieil iieits ver- (minderen. wanneer me|n niet m&er de beschikking io,ver de eigen melange Zal1 hebben. Bovendien moet ook een lichte prijsstijging venw'acht worden. Volgens den zegsman is het niieit Wüaarsdhijnlijk dat de sigaren op de bon komiein. Wel zullen de fabrieken hun grondstoffe ge distribueerd krijgen. Er moet ook gedacht zijtn aan z.gf. xiooklooze (wieken, in weliken tijd die si garenzaken dan gesloten moetein1 zijln,, maar hierover kon nog niets definitiefs medegedeeld Iwiorden. De export was niet noemenswaard. Zekeir 95 pet. van de circa 40 milüoien sigaren (sajrnen met de senoritas) die pieg- Week geprodu-, oeerd 'worden, waren voor binneinlandsch gebruik bestemd. Agrarische vraagstukken De voeding van oni volk In de Nieuwsbode van Zaterdag hebben wij reeds een gedeelte kunnen plaatsen van een uiteenzetting door Graf Grote omtrent de agrarische en aanverwante vraagstukken. In aansluiting daaraan nog het volgende: Men zal ten aanzien van het vee voeder afhankelijk zijn van hetgeen nog aan voorraden in Nederland te vinden is en van de eigen voortbrenging van vee voeder. Stellig zal dit medebrengen, dat Bepaalde personen of groepen zich of fers zullen moeten getroosten; groole moeilijkheden zullen aan deze onver mijdelijke koerswijziging echter niet ver bonden zijn. Wat de voeding van het Nederlandsche volk betreft, deze is gewaarborgd tot den oogst van 1941, dus nog voor lan gen tijd. Natuurlijk sluit dit niet distri butie en andere maatregelen uit; daar van blijft echter ook Duitschland niet verstoken. De rijkscommissaris draagt echter zorg, dat veevoer en graansoor ten, die betrekkelijk schaarsch zijn, on der geen beding over de Nederlandsche grenzen gaan. Eerlang zal er op vrij groote schaal geslacht moeten worden. Dit zal echter in geenen deele een funeste prijsdaling tengevolge hebben. Van Duitsche zijde zal men die prijsdaling opvangen; ver moedelijk zal zelfs op hoogere kunnen worden gerekend. Een urgent maar tevens ingewikkeld vraagstuk is dat, hoe men de „agrarische veredelingsproductie", die niet in de zelfde mate kan 'blijven voortgaan, ten deele op doeltreffende wijze kan ver vangen. Dat vergt een nauwkeurig onder zoek; de oplossing van dit probleem kan zich slechts geleidelijk voltrekken. Een troostende gedachte hierbij aldus besloot graaf Grote zijn uiteenzetting is de overtuiging, dat de Nederlandsche landbouwers tot de besten der wereld behooren. VISSCHERIJBERICHTEN Visschan van mosselzaad Bijl de af deeling Bruiinisse van den Bpnd van Mosselkweekers in Zeeland is be richt ingekomen van den Inspecteur dier Visscherijen, dat de géheele Waddenzee van 16 Juli toÉ en met 10 Augustus open gesteld is vobr het vissdhen van mossel zaad. Er zal miogen (worden gevischtj pp mosselen van hoogstens 4 c.M, liengte. Verder Werd medegedeeld, om teleur stelling te voorkomen, dat in het diep geen mosselzaadbainken van eenige be tekenis aanwezig zijn. Deze zijn althans nog niet bekend. Op den zuidwal van Den Helder ligt (wiel zaad, doch zeer droog. Verder ligt er nog zaad op heit Friesche en Groninger Wad. De visch- vergunningen zullen bimjniein, enkele dagen Wlorden gezonden. uv V-&IJu' lm i-rtf u*j mf. js ers- en it-si L-i H'ji.iv JUi-t j-'i raat-. C3 U Üg, i mM IrrVfrW! Een wijle was de moker er niet meer gezwaaid en was de koevoet niet meer gestoken in de sleuven van het metsel werk van het 18e eeuwsohe patriciërs- gebouw te Amsterdam, dat van ouds het de A.V.R.O., de heer W. Vogt. De onze kerheid, die van den 10en Mei ai over het maatschappelijk leven,was komen'Je Ihangen, had tot het stilleggen van het werk [geleid. Thans is de slooper op dit terrein huis was aan de Keyzersgraft bij de teruggekeerd, die aan het weloverwogen Heerenstraat, daer waer de bruinvis in^opbouwen vooralgaat. een gevel staet", schrijft de directeur van^3 HET DUITSCHE LEGERBERICHT Succesrijke aanvallen op vliegvelden en schepen Het opperbevel van de Duitsche weer macht deelde Zaterdag mede: j Kapitein-luitenant Prien heeft met zijn duikboot op een tocht tegen den vijand, f waarvan hij zoo juist is teruggekeerd, in j totaal 66,587 ton vijandelijke koopvaardij- scheepsruimte tot zinken gebracht. Dit is het grootste resultaat, dat tot dusverre op een enkelen tocht tegen den vijand bereikt is. Afdeelingen Duitsche vliegtuigen heb ben wederom in Zuid- en Midden-Enge- land met goed gevolg vliegvelden, ha ven- en spoorweginstallaties en tanks aan gevallen. Bij Plymouth zijn petroleum- tanks in brand geraakt en ontploft. An dere doeltreffende aanvallen waren ge richt op Britsche oorlogs- en koopvaardij schepen. In het Noorden van de Noordzee slaag den vliegtuigen van het type Arado 196 er in, een vijandelijke duikboot tot zin ken te brengen en een tweede te be schadigen. In het Kanaal is een vijandelijk koopvaardijschip van 8000 tot 10,000 ton tot zinken gebracht, twee andere vracht schepen, tezamen 8000 ton metende, wer den beschadigd. Op verscheidene plaatsen aan de kust van Nederland en België, alsmede in Noord- en West-Duitschland hebben door den vijand neergeworpen bommen geen materieele schade van beteekenis aange richt, doch wederom werden eenige bur gers gedood. 8 vijandelijke vliegtuigen zijn neergeschoten. Een eigen vliegtuig ging verloren. TELEGRAMMEN CAMACHO PRESIDENT VAN MEXICO. Volgens de gegevens die bekend zijn omtrent de presidentsverkiezingen in Mexico, (moet men aannemen, dat de regeeringscandidaat Avila Camacho kan didaat van de nationaal revolutionnaire partij tot staatspresident van Mexico is gekozen. BOEKEN EN BROCHURES „DE PRINS" wordt „WEEK REVUE". Wij ontvingen het eerste nummer van den 40en jaargang van „De Prins", dat van nu af als Weekrevue een nieuw ge luid laat hooren. De „Weekrevue" wil een spiegel zijn van dezen tijd; geleid door gevoelens die bij een waardige, door en door Ne derlandsche houding passen, hebben di rectie en redactie het tijdschrift dat bovendien zal winnen aan aesthetische verzorging en technische uitvoering in redactioneel opzicht geheel gereorga niseerd. Laatste berichten DiE TWEEDE KAMER-VACATURE VAN DER WAERDEN. Mevr. A. WeersmaVan Duin te Heel- sum', die in de Soic. DeJn.-vacature^Tan' der Waerden fwias bdnioiemd verklaard tot lid van de Tweede Kamer dier Staten- Generaal, heeift deze benoeming niet aanvaard. HAVER GESTOLEN. Dezer dagen kreeg de recherchedienst der Larensche politie er de lucht van dat een ingezetene dezer gemeente biina dagelijks partijen haver verkocht in de gemeente Hilversum. Deze haver was waarschijnlijk afkomstig van militairen, die deze ten nadeele van het Rijk had den gestolen. Men stelde een uitgebreid en nauwgezet onderzoek in en vond een spoor dat leidde naar de woning van den 40-jarigen makelaar J. A. L., wonende aan den Melkweg te Laren. Deze had reeds eenige honderden K.G. haver te Hilversum aan den man ge bracht. De verdachte L. werd Zondag morgen, toen hij uit de kerk kwam, aangehouden en in het politiebureau op- 1 gesloten. GERUCHTEN OVER FRANS,CHE OOR- LOGSVERKLARING AAN ENGELAND Die (woordvoerder vam hiejt Japajitnee- sche Ministerie van Buiteplandsohe Za ken heeft heiden in /een persoo(nf|ere)nJ 1 tie verklaard, dat de Jap-annieieschie re- geering no,g onbevestigde berichten o|nt- vangen heeft, volgens (wled/kie Frankrijik het voornemen beeft Engeland deini oor- 1 log te verklaren. Mocht bet zoover ko- urnen, dan moet er op (wordiein gerekend dat pok in het Verre Oostejn botsingen tusschen Franscben en Eingeilisfcbein zul len pintstaan. Tevens verwijst de woord voerder naar de jongste; persberichten, volgens Iwielke dei Fransche autoriteiten te Haiphong reeds Britscbe; schepen zou- den hebben vastgejhouden. Japan zal dienovereenkomstig voorzorgsmaatregelen nemen. i I CIANO BEZOEKT DEN ELZAS. De Italiaansche minister van buiten- i landsche zaken, graaf Ciano, is heden- I morgen per specialen trein te Saar- brücken afgekomen, waar hij door het Vailingsv*r««n. «De Eendracht» Tholen publiek geestdriftig werd toegejuicht. Van uit Saarbrücken onderneemt Ciano een reis naar het oorlogsterrein in het Westen. Vandaag bezoekt hij het gebied van de Maginotlinie en den Elzas. MARKTBERICHTEN Aardappelveiling. Eerstelingen per 100 k.g. bonken f4.09; gewpne f5; drielingen f4.62; kriel f3.21. Soldaat verdronken Zondagochtend ruim kwart voor 9 is op dén Muiderstraatweg alhier een auto, waarin drie militairen gezeten waren, in de Muidervaart geraakt, waarbij de 32- jarige dienstplichtige W. J. van Twisk, wonende te Amsterdam, maargelegerd te Bussum, verdronken is. De auto werd bestuurd door een Duit- schen luitenant, die van Hilversum kwam en bij Bussum twee Hollandsche dienst plichtigen, den vorengenoemden v. T. en een zekere M. F. M., wonende te Delft en eveneens gelegerd te Bussum, op hun verzoek in zijn wagen liet stappen, daar zij naar Amsterdam moesten. Op den Muiderstraatweg, ter hoogte van de pakhuizen van den Boerenbond, waar, in verband met het normaliseeren van den rijksweg, slechts een smalle, slecht gepaveide rijweg ter beschikking van het snelverkeer staat, waren door de regens van den afgeloopen nacht de keien zeer glad. Op een gegeven oogen- blik slipte de auto, waarin de militairen gezeten waren, schoot naar links en kwam tegen den stalen damwand terecht, welke in de Muidervaart is aangebracht. De auto sloeg over den kop en kwam in de vaart terecht. De bestuurder van den wagen en de dienstplichtige M. F. M. trapten de rui ten stuk en slaagden er in, met veel moeite, op den wal te komen. Echter had de bestuurder door de wegspringen de glasscherven vleeschwonden aan het hoofd, gelaat en handen bekomen. Hierom bekommerde de Duitsche officier zich echter weinig, want hij wilde voor alles bijgestaan door M. F. M., den zich nog in den wagen bevindenden militair v. T. trachten te redden. Met behulp van dezen kraanwagen is de auto op den wal geheschen, waar men geruimen tijd .pogingen in het werk stelde, om de levensgeesten van v. Twisk weer op te wekken. Ook de Amsterdam- sche brandweer had een zuurstofapparaat meegebracht, doch de gezamenlijk in het werk gestelde pogingen hadden helaas geen resultaat. Afschuwelijk misdrijf In die Spijkëmakersstraat bij dei Prinse gracht te 's-Gravenlhage is ie;en afschui- I wiel ijk misdrijf ontdekt. Het tienjarige (meisje, dat pmlangs aan 'de pioJtiti'ei al£ vemrist Iwas opgegeven, werd gewfirgd op ie©n bed aangetroffen, tertwijl in ©Oni ander gedeelte van het perceel een 30- jarige man dood (werd aangetroffen, die dioor gasverstikking om het leven Iwas gekomen. D/e eigenlijke belwpner van het b!e- Iwuste perceel in de Spijkemakerstetra a,t 'Was sinds eenige dagen verhuisd, doch had nog Wat goederen in bat huis ach tergelaten. Zondagavond kWiam hijl er terug ojn het restant Iweg te haten. De bewioiner had een sleutel bijl zich, doch! slaagde er niet in, de deur hiermede te openen, daar deze blijkbaar aan dien binnenkant op slot Was gedaan- Hijl vond dit zeer vreetmd en verzocht aan de bunen, via het dak te mjogen trachten: het perceel binnen te konten. Toer. hem dat na eenige moeite ge lukt Was, vond hij' op de eerstei étage OP een bed, dat daar Was blijven staan, het lijk van een jong mejlsje liggen, adt blijkbaar geWiurgd was. Het gezicht vertoonde daar allle sporen van- Hem trof voorts een zWarei gaslucht, zoodat hijl zoo snel mbgéllijk het huisj verliet, om de poitie) te Wiaarschuwen. Toen de recheirche het huis binnen-t kwam, zag zij: beneden in del gang het lichaam van ieen mang liggen, dat latejr bleek het lijk van dep 30-jarigen J. Kj. te zijn. Het onderzoeik Wiees uit, dat de man pen gaskraan had opengezet. Bij het verdere onderzoek kwam vast te staan, dat het meisje de sedert 4 Juli vermiste 10-jarige Johanna Onder water was, wonende Lange Beestemarkt. Zij had op 4 Juli om halfvier de Dr. Piersonschool op de Prinsengracht ver laten en was sedertdien spoorloos ver dwenen. Naar vrijwel vaststaat, is het kind toen door K. meegelokt. Juist Zaterdag was officieel door den commissaris van po litie de opsporing van het meisje ver zocht. De Haagsche recherche zet het onderzoek in deze zaak voort. BONS, DIE GELDIG ZIJN Brood. Van 8 Juli tot en met 15 Joli is op de bons 51 tot en met 60 van het broodbonboekje per bon (van elk nummer zijn er twee bons) 100 gr. brood verkrijgbaar. Onge bruikte broodbonnen van deze serie blijven geldig tot en met 18 Juli. Tarwebloem en bakmeel. Van 17 Juni tot en met 12 Juli wordt op bon 75 van het distribntiebonboekje een half pond tarwebloem óf zelf rijzend bakmeel beschikbaar gesteld Thee en koffie. Van 6 Juli tot en met 2 Aug. wordt op bon 85 een half ons thee of een half pond koffie besohikbaar gesteld. Suiker. Van 28 Juni tot en met 25 Juli geeft bon 80 van het Alge meen Distributiebonboekje reobt op één kg. suiker. Distributiebonnen moeten nanwkenrig op de perforatie worden afgesohenrd Petroleum. Van 1 Juli tot en met 14 Juli geeft petroleumzegel Periode II reoht op 2 liter, uitsluitend voor kookdoeleinden en als men niet over anderekookgelegenbeid beschikt DUITSCH LEGERBERICHT Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Bij het eiland Wight beeft een Duitsche motortorpedoboot een schip van 6000 bruto registerton ton tot zinken gebracht. Ge- veohtseenbeden van hei luohtwapen hebben haar aanvallen tegen militair belangrijke doelen in Zuid-Engelacd met suooes voort gezet. In de haven van Falmouth gelukte het een koopvaardijschip van 8000 bruto registerton door een voltreffer van midden kaliber in brand te steken. In het middendeel van de Noordzee vielen onze geveobtsvliegers een eskader Britsohe zeeetrijdkraohten aan. Twee tor pedojagers werden zoo zwaar getroffen, dat zij als verloren beschouwd moeten worden. Den kruiser van 10.000 ton werd zwaar beschadigd. In het Kanaal gelukte het een hulp- oorlogsschip en een bewakingsvaartuig tot zinken te brengen. De gisteren door vliegtuigen van het type Arado 196 zwaar beschadigde duikboot is intussohen even eens gezonken. De bemanning is door Duitsche patrouillevaartuigen en vlieg tuigen aan boord genomen. Vliegtuigen hebbensoheepsoonvooien aangevallen waarbij twee. koopvaardij schepen en een transportschip tot zinken werden gebracht, een ander schip werd beschadigd. Britsohe vliegtuigen wierpen overdag zonder succes eenige bommen nit boven West-Duitsobland. Nachtelijke aan vallen op Noord- en West-Duitsohland veroorzaakte slechts geringe materieele schade. Twee burgers werden gedood. De vijand verloor 14 vliegtuigen. Drie eigen toestellen worden vermist. ITALIAANSCH LEGERBERICHT De luchtaanvallen op de marine bases van Malta en Alexandrië werden gisteren met zeer groot succes hervat. Twee van onze toestellen zijn niet teruggekeerd. Aan de grens van Cyrenaïoa speelden zich geveohten af tegen vijandelijke gemotori seerde en geblindeerde formaties, waarvan er eenige vernield werden. De geveohten verliepen in ons voordeel. Een gevechts wagen en een pantserauto werden buitge maakt. Tijdens den aanval op Tobroek op 5 Juli werden 3 vijandelijke toestellen neergeschoten. In Oost-Afrika heeft ons luohtwapen aanvallen ondernomen tot voorbij Cassala. De vijandelijke vliegvel den te Amalahak en Perim werden met kommen bestookt. BELEVENISSEN IN EEN JEUGDHERBERG Het klinkt zoo eenvoudig: je kind wordt lid van de N.J.H.C., het haalt kaarten, maakt een reisplan op, zendt de kaarten weg, waoht ze weer in, pakt zijn spullen bij elkaar, steekt reisgeld bij zich, zoent zijn moeder nog even goedendag, en weg is het. Over idem zooveel dagen komt het weer terug. En in dien tijd overnacht het in jeugdherbergen, soms eet het er ook nog. Inderdaad, doodeen voudig. Af en toe krijg ik thuis een aosioht en dan weet ik, dat alles in orde is. Maar verder weet ik er eigenlijk geen steek van. Zoo gaat het, totdat je onverwaoht eens in de buurt van een jeugdherberg komt. Tenminste, zoo ging het ons. Toea zijn we er eens gaan kijken. Eigenlijk wel een beetje raar, want wat moeten een paar mensohen, die hun eerste jeugd achter den rug hebben, nu eigenlijk gaan doen in zoo'n jeugdherberg, waar een strè.è.1 fietsen de rekken vult en waar het wemelt van dat jonge goed We vallen ook wel even op, maar de aandaoht, die we trekken is niet hinderlijk. Nog voor dat we ons goed en wel hebben kunnen oriënteeren, waar we ons moeten vervoe gen om inlichtingen, staat de herberg- moeder reeds voor ons. Onmiddellijk is ze bereid, ons te laten zien, hoe zoo'n herberg nu eigenlijk is ingericht en even daarna staan we in het dagverblijf, waar. ook de avond kan worden doorgebracht, waar er een paar honderd tegelijk kunnen eten en waar het toch gezellig is. En zindelijk. Terwijl ze er ons een en ander van vertelt, opent ze en-passant het raam eA vraagt een trekker, die het voetstuk van de vlaggestok heeft beklommen om vandaar een paar toohtgenoten te kieken: //Haal je meteen dat vlaggekoord een beetje aan Aan welk verzoek meteen voldaan wordt. Ondertussohen hooren we, dat er in Augustus eiken dag over de 200 meisjes en jongens komen, om er hun avondeten te gebruiken en er te overnachten. Eer gisteren waren er ruim 20 meer, dan ge borgen konden worden. Toen hebben ze er 10 doorgestuurd naar N. en 12 hebben ze ondergebracht in het E-hnis. Daar wisten de werkelijke ouders geen steek van. Die wisten niet beter, of hun spruit zou in de J.H. te logeeren. Ze dènhten niet aan de mogelijkheid, dat die wel eens rol zon kannen zijn. Ze hadden zelfs niet de moeite genomen, er zioh van te overtuigen, of hun kroost zioh wel van logies verzekerd had. Het is immers zoo doodeenvoudig? Behalve dan natuurlijk voor de herberg- ouders, die onverwaoht voor een overcom pleet komen te staan; die met een een voudig wgeen plaats meer" zonden kunnen volstaan, maar die dat eenvoudig niet doen en lies in het werk stellen, om toch die kinderen onderdak te krijgen. Kinderen, die ze nooit gezien hebbenwaar ze (maar dat behoeft ook niet) heusoh geen schatten aan verdienen; waarvan ze (en dat is jammer) dikwijls nooit meer iets hooren. Morgen doen ze dat zoo noodig weer. Ook voor uw kind; ook voor het onze. Maar voordien heb ik dat nooit bevroed. We gaan verder, komen in een jongens slaapzaal. Keurig gerijd, twee-hoog, staan daar de bedden. Een eenvoudige matras, een kussen, een opgevouwen deken. Geen lakens. Maar dat hoeft ook niet, want de trekker heeft zijn slaapzak bij zioh. Geen handdoek of toiletgerei. Dooh ook dat is niet noodig, want ook dat dient de trek ker bij zioh te hebben. Ook hier is het zindelijk, al vindt moeder, dat het heele huis noodig weer eens een goede beurt moet hebben, want overal vind je //vingers". Hoe kan het anders, met meer dan 200 doortrekkers per dag? Langs een paar praotisoh ingerichte wasohlokalen en een bergplaats voor ba gage komen we in een ander gedeelte van het gebouw, waar zioh een meisjesslaap zaal bevindt. Ook hier dezelfde stiptheid en orde, al lijkt het er wat vriendelijker, dan in de jongenssiaapzaal, doordat het uitzicht hier wat aardiger is en de bedden hier nog niet twee-hoog behoefden te staan. Waarom zon men dan, zoolang het moge lijk is, ©en goede gewoonte getrouw, de meisjes niet het beste geven? Of nu altijd alles van een leien dakje gaat vragen we dan. De vraag is tamelijk naïef, dooh is bedoeld, om een paar details nit het leven van alledag los te krijgen. En die krijgen we. Zoo geldt als eisch voor elke J. H., dat elke trekker zioh 's avonds, alvarens zioh ter ruste te bege ven, de voeten reinigt. Hygiëne boven alles wat niet overdreven is. Een enkele maal had de moeder moeite met een trekster, die meende te lijn gebouwd te zijn om na tafel de boel te helpen opruimen, maar zij kwam van de dwalingen haars weegs met bekwamen spoed terng. De bedoeling hiervan is, er eens op te wijzeo, dat dergelijke moeilijkheden in het geheel niet behoren voor te komen en dat de ouders, alvorens de «spes patriae" op de JH's los te laten, hun kroost zoo danige instruoties te geven, dat de zware en verantwoordelijke arbeid der herberg- onders niet onnoodig worde belast. BUSLICHTINGEN DER STADSBUSSEN Bus Kraanpleim: 4.54 (Ma 4.24). Fd 7.04j, Zo 8.29, 1149, 16.54, 22,.09 (Za niet). Bus Nieufwlstraat: 4.49 (Ma 4.19), Fd 6.59, Zo 8.24, 11.14, l6r49, 22.04 (Za niet), Bus 't Vrijt©; 4.59 (Ma 4.29), Fd' 7.09; Zo 8.34, 11.24, 16.59, 22(14 (Za niet). (Ed1. a= (feestdagen. Zo. Zondagen),.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 3