ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE MAANDAG 8 JULI 1940 OPGEN< ZgMK^CHE^OUftAWT De Kern UOpFDPUH ABONNEMENT Prijs £1.50 p. kwartaal, buiten Zierikzee f 1.80. Voor het buitenland f 10.00 p. jaar. Afzonderlijke nummers 5 cent. Ver schijnt dagelijks, behalve 's Zondags. Uitgave: N.V. de Zierikzeesche Nieuwsbode, Zierikzee, Schuithaven B 94 Tel. 32, Postgiro 137677 - Dir.A. J. de Looze - Uitg.-Red.M. J. Kosten 96STE JAARGANG No. 14382 ADVERTENTIES Prijs: 20 cent per regel, minimum 80 cent. Bij contract speciale prijzen. Grootte der letters naar plaatsruimte. „Succesjes" 60 cent. Inzending tot 's morgens 10 uur Bekendmaking van den Duitschen bevelhebber der Nederlanden De bevelhebber der weermacht in de Nederlanden, generaal der vliegers, Fr. Christiansen, maakt bekend Er is misbruik gemaakt van de in de geschiedenis zonder voorbeeld zijnde lank moedigheid en grootmoedigheid, waar mede de Führer den soldaten van een vijandelijke weermacht vrije beweging heeft toegestaan en de demobilisatie ten uitvoer liet brengen, in plaats van hen in gevangenschap te laten wegvoeren. Indien krijgsgevangene Nederlandsche militairen niet in staat zijn, de hun toe gestane vrijheid te waardeeren, dan ligt daarin een smakeloos gebrek aan disci pline jegens de bezettingsmogendheid, die het Nederlandsche leger weinig eer aan doet. Generaal Winkelman heeft nagelaten hiertegen op te treden en daardoor be wezen, dat hij zijn positie en den toe stand niet zoo heeft opgevat, als ieder, die nuchter denkt, moest verwachten. Hij is daarom, zooals reeds is medege deeld, ontheven uit zijn functie als op perbevelhebber der zich in demobilisatie bevindende Nederlandsche land- en zee macht en in krijgsgevangenschap gebracht Bovendien hebben de voorvallen van den laatsten tijd en in het bijzonder de gebeurtenissen der laatste dagen mij aan getoond, dat talrijke Nederlanders niet meer weten, of ook niet willen weten, in welken ondubbelzinnigen toestand zij zich bevinden na de neutraliteitsschennis door hun vroegere regeering en de over winning der Duitsche wapenen. Ik beperk mij er toe, deze houding te kenteekenen door enkele voorbeelden, die hier volgen, om eens en vooral grove en gevaarlijke vergissingen onmogelijk te maken Uit het karakter van talrijke Engelsche •bombardementen kan onomstootelijk wor den opgemaakt, dat zij berusten op in lichtingen van Nederlandsche zijde. Ik wensch er geen twijfel over te laten be staan, dat een dergelijke handelwijze met alle middelen, waarover de Duitsche or ganen beschikken, zal worden opgehel derd en volgens de Duitsche landsver- raadwetten, welke voor den oorlog ver scherpt zijn, zal worden gestraft. Deze wetten treffen ook xlegenen, die een dergelijke handelwijze opzettelijk niet aangeven of daarbij zelfs hulp verleenen. Dat geldt ook voor handelingen tegen de belangen der Duitsche weermacht als zoodanig en tegen instellingen van ver keer. bedrijf en industrie. Verder moeten de Nederlanders van het volgende nota nemen: wie een mo- gerdheid, die met Duitschland in oor log is, in eenigen vorm voordeelen ver schaft, berichten doet toekomen of op andere wijze bevoordeelt, brengt tegelij kertijd het leven en den eigendom van zijn eigen volksgenooten in gevaar en benadeelt het. 2. Tot de dwaze menschen van deze behoort ook hij," die uiting geeft aan een gezindheid, welke de gerechtvaardig de trots van den Duitschen soldaat en van den Duitschen mensch kwetst. Als bevelhebber der weermacht in de Ne derlanden beschouw ik een dergelijke houding als een teeken, dat de Duitsche maatregelen tot beveiliging van en het bewaren van de rust in de Nederlanden niet begrepen zijn dat men ze niet wil begrijpen. Als dergelijke gevallen noem ik onder anderen de volgende: a. de veelvuldige overtreding van den bevolen groetplicht tegenover leden van de Duitsche weermacht door geünifor meerde leden van de zich in demobili satie bevindende Nederlandsche land- en zeemacht. Ik herinner eraan, dat de be vrijding uit de krijgsgevangenschap, die berust op de voorzorgen en de wel willendheid van den Führer, door mij op ieder oogenblik ongedaan kan worden gemaakt en ongedaan zal worden ge maakt voor ieder, die zich in het ver volg aan zijn groetplicht onttrekt of zich van dien plicht slordig kwijt. Voor het brengen van den groet wordt de Duitsche maatstaf aangelegd, die er van uitgaat, dat hij. die de discipline overtreedt, ook niet verdient een goed strijder te wor den genoemd. b. hij, die of hij soldaat of burger is het aanzien van Duitsche soldaten of gezagdragers schaadt, of tekort schiet, in zijn achting voor de Duitsche sym bolen, zal voortaan streng ter verant woording worden geroepen. Handtastelijkheden tegen leden der Duitsche weermacht worden eventueel met den dood gestraft. Ik waarschuw verder voor elke de monstratie voor de vroegere Nederland sche regeering of leden daarvan. De Duitsche weermacht heeft Nederland moe ten bezetten, omdat de vroegere Neder landsche regeering neutraliteitsschennis heeft begaan. Ik wensch, dat dit niet wordt ver geten. Den Haag, 6 Juli 1940. De bevelhebber der weermacht in de Nederlanden CHRISTIANSEN, generaal der vliegers. HITLER S INTOCHT TE BERLIJN Triomftocht naar de kanselarij Door duizenden toegejuicht Zaterdagmiddag 3 luur is d© Führer te Berlijn aaingekjopien. Daarmede keerde hij voer het eerst, sedert (hij1 op 10 Mei dfe leiding van de operaties aan het front pp zich had genomen, naar het hoiofd- stad terug. Te fijner veriwielkfomiing waren aanwe zig generaal-veHdmaarschalk Göriing, ge neraal von Brauchitsch, admiraal Rader, de plaatsvervanger van den Führer, rijks minister Rudpilf Hess, de goulwllieider van Groot.Berlijn, Rijksminister dr. Göbbels ien met hen de hoogste viertegleriwioordi- gers van weermacht, staat en partij!. De bevolking van Berlijn brak, toen. zij1 den Fühjer zag, in een geestdriftig) gejubel uit en vergezelde hem op- zijn, Wieg langs de met billoiemetti bezaaide stra ten met stormachtige ovaties van vreug de en dankbaarheid. Toen de Führer aan kwam1, begonnen alle kerkklokken van Groot.Berlijn te luiden. Na zijn aankomst begaf de Führer zich, toegejuicht door de menschenmenigte, na de begroetingspliechtigheid op het per. ron, naar het plein voor het station waar hij! het eereJb'ataiUjon inspecteerde, be staande uit een compagnie van het leger, een van de luchtmacht en een van de marine. Dit laatste omvatte de bemanning van twiee torpedojagers, die hadden deel- genomen aan de gevechten bijl Narvik. Onder de formaties, die mede Waren opgemarcheerd, zag men ook de Berlijln- sche fascioi met vaandels. De massja's toe- schouWiers op het stationsplein wuifden met honderdduizenden vlaggetjes. De Führer, die gekleed1 Was in zijn vetfd. grijze uniform, dankte glimlachend naar allle kanten en groette naar de zwaarge wonden, die een eereplaats hadden ge kregen. Hij! nam vervolgens pllaats in zijn Wagen en reed in langzaam1 tempo over een zee van bloemen door de Saarlandstrasse. Voor alle vensters sfton- den dichtopeehgepiakte groepen juichen de en (wuivende menschen. In ledn Weergalozen triomftocht reed de Führer, staande in zijn auto en naar allle kantem groetend, naar de Wilhelm- platz idoior e©n zee van juichende men schen. Bijna de geheel© Berl'ijnsche be volking Was uitgelioopen om den trium- feerenden veldheer te verWeTlkiomen ©n geluk te wenschen. Kort na ^ijln aankomst in de kanse larij verscheen de Führer met zijh ga- volg op het balkon. Nu Wlas ©r Voor de menschen op bet plein geen houden meer aan.' De afzettingen Werden door broken, ©eb reusachtige golf van men schen stofrtte zich in de richting vain| het balkon, ©en stroom van geestdrift Zonder weerga steeg op naar dien Führer. die glimlachend zijin Berlijbers groette. HET LUISTEREN NAAR RADIO-UITZENDINGEN De nieuwe voorschriften Uit de Zaterdag verschenen nieuwe verordening van den rijkscommissaris ter bescherming van de Nederlandsche be volking tegen onjuiste berichten blijkt, dat de bepalingen ten aanzien van het luisteren naar buitenlandsche uitzendin gen verscherpt zijn. Tot dusver was het nog geoorloofd bijvoorbeeld naar een van de Engelsche zenders te luisteren, mits men dit alleen deed en van het gehoorde geen mededeeling aan anderen deed. Thans is het onvoorwaardelijk ver boden naar deze en dergelijke uitzen dingen te luisteren. Naar men uit den tekst der verordening kan zien, staat op overtreding van dit verbod zeer zwa re straf, alsmede verbeurdverklaring van de toestellen, waarmee de overtreding is gepleegd. Pa ragraaf 1. Door middel van de radio mogen slechts uitzendingen beluisterd worden, die uitgezonden worden: 1. Door zenders binnen het door de Duitsche weermacht bezette Nederland sche gebied; 2. Door zenders binnen het Groot-Duit- sche rijk met inbegrip van het protec toraat Bohemen en Moravië, alsmede van het gouvernement-generaal voor het be zette Poolsche gebied; 3. Door zenders, die aangesloten zijn op een van de onder nummers 1 en 2 genoemde zenders. Paragraaf 2. (1.) Hij, die een anderen, dan de in paragraaf 1 opgesomde zenders, opzet telijk beluistert, wordt gestraft met ge vangenisstraf van ten hoogste twee jaar en met geldboete van ten hoogste 100.000 gulden of met een van deze straffen. In bijzonder ernstige gevallen kan ge vangenisstraf van ten hoogste tien jaar en een geldboete van onbeperkte hoogte of een van deze straffen worden uitge sproken. (2). De gebezigde ontvangtoestellen moeten in elk geval verbeurd verklaard worden. (3). Hij, die berichten, die hij, direct of indirect, door een, ingevolge alinea 1, verboden handeling verkregen heeft, opzettelijk verspreidt, valt eveneens on der de strafbepalingen van alinea 1. ENGELSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN ONS LAND Toestel boven Haarlem neergeschoten Vrijdagnacht heeft een Engelsch vlieg tuig vergeefsch getracht een aanval op Amsterdam te doen. Toen het ver scheen, schoten tal van stralenbundels van de zoeklichten omhoog en weldra was het toestel in het licht gevangen. Het luchtafweergeschut werkte hevig. Tot ver in den omtrek waren de zware knallen te hooren. De Engelschman kreeg geen kans aan te vallen en nam, ver moedelijk getroffen, snel de vlucht. Ook Haarlem heeft weer te lijden gehad van de gevolgen van de Engel sche bomaanvallen. Viijdagnacht omstreeks half vier ver scheen boven de omgeving van Haar lem een Engelsch bombardementsvlieg tuig, dat door luchtdoelgeschut onder vuur werd genomen. Een granaat trof doel, met het gevolg, dat het toestel en brand vloog en in een buitenwijk van de stad op een landweg neerstortte. De voorkant van het vliegtuig botste tegen eenige kleine huisjes langs dien weg, die daardoor eveneens in brand geraakten. Gelukkig waren tevoren de bewoners door het gedreun van het afweerge schut wakker geworden. Tot hun groote ontsteltenis zagen zij het brandende vlieg tuig recht op "hun huizen afkomen, en hals over kop namen zij in nachtgewaad de vlucht naar het achter de woningen gelegen weiland, waarbij zij genoodzaakt waren door een breede sloot te waden. Allen wisten zich echter in veiligheid te stellen. Zeven huizen werden door het vuur verwoest. In de buurt van Barneveld heeft een Engelsch vliegtuig een dertigtal bom men geworpen. Vijf daarvan kwamen in de onmiddellijke nabijheid van een boer derij terecht en sloegen groote kraters in den weg en in het weiland. Een sloeg vlak voor de deur van de woning in den grond, doch ontplofte gelukkig niet. De boerderij werd beschadigd. Per soonlijke ongevallen kwamen niet voor. Voorts heeft een Engelsch vliegtuig van groote hoogte een aantal bommen op De venter geworpen. Een der bommen kwam terecht in de buurt van eenige schepen, waarvan er een licht werd beschadigd. Een tweede richtte weinig schade aan, een derde vernielde den achtergevel en een deel van het dak van een klein niet-militair bedrijf. Van de hier aan wezige arbeiders werden er zes gewond. Vier arbeiders moesten in het zieken huis worder. opgenomen. In de periode van 1 Juni—-5 Juli zijn er 191 Engelsche luchtaanvallen op Ne- derlsndsch gebied voorgekomen, waarbij het uitsluitend gemunt was op civiele doelen zonder eenige militaire beteekenis. In 90 pet. van de getroffen steden, dor pen en streken kwamen dergelijke objec ten in het geheel niet voor. Bij genoemde aanvallen zijn in totaal 103 personen gedood, 98 zwaar en 49 licht gewond. Men kan aannemen, dat er buitendien nog een aantal personen is geweest, die lichte verwondingen heb ben opgeloopen, waarvan niets is geble ken, zoodat er bij de opgaven geert re kening mee kan worden gehouden. Hoog- en laagwater te Zierikzee Hoogwater: Laagwater: 9 Juli 5,22 17,35 10,40 23,11 de vroeger geldende tydaaanwyzing dient 1,40 uur te worden DE VERDUISTERING Hoe de fietslantaarn afgeschermd moet worden Met de nieuwe, thans meer gedetail leerde voorschriften van den rijkscom missaris met betrekking tot de verduiste ring is een einde gekomen aan den; overgangstoestand, die ten aanzien van de verduistering van rijwiel- 1 amp en bestond. Tot dusver werd nog genoegen genomen met een verduistering door middel van blauw glas en waar men over een daarvan voorziene lan taarn niet de beschikking had werd het door de vingers gezien als men in het geheel geen lantaarn bezigde en dus zonder licht reed. Dit zal voortaan niet meer toegestaan z'ijn. Een gedetailleerd voorschrift omtrent de wijze waarop fietslantaarns moeten verduisterd worden, vindt men in den tekst van de verorde ning. In een op de persconferentie gegeven toelichting werd er de aandacht op ge vestigd, dat het gewenscht is, de hori zontale opening (spleet) tot de kleinste in de verordening genoemde afmeting te beperken, dus haar op 3 cm. breedte |en 1 cm hoogte te nemen, daar men bij het groote aantal fietsers, dat zich in Nederland op straat pleegt te bevinden, anders nog een te sterke uitstraling van licht zou kunnen krijgen. Aangeraden wordt, geen andere ver duisteringsmiddelen voor fietslantaarns te bezigen dan die, welke vanwege den officieelen luchtbeschermingsdienst uit drukkelijk zijn goedgekeurd. Zonder twij fel zal men hiervoor de medewerking van den tusschenhandel, van rijwielhandelaren en reparateurs kunnen verkrijgen. Op de richtige naleving van de ver duisteringsvoorschriften zal met gestreng heid worden gelet. Men mag verwachten, dat het publiek zich zal beijveren, deze voorschriften zoo nauwgezet mogelijk na te komen, ten einde moeilijkheden te vermijden. j Waarschuwing van den Duitschen bevelhebber in Nederland Nederland gaat snel nieuwe steden en dorpen bouwen Het postverkeer in Nederland is vrijwel geheel hersteld Agrarische vraagstukken in ver band met de volksvoeding Nieuwe voorschriften voor het luisteren naar radio-uitzendingen Dan 'n Mijnhardtje Twee stuks 1 O ct. - Twaalf stuks 50 ct._ DE VERDUISTERING In het belang van d© naleving van de bepalingen ten aajnizien van d© verduis- ring: Zonsondergang 8 Jnli 11 uurJO min. Zonsopgang 9 Juli 5 uur 31 min. Barometerstand van hedenmiddag 2 «uur: HERSTEL DER P.T.T. „Het postvervoer heeft tijdens de oor logsdagen zoo goed als geheel stil ge legen. Bestellingen werden echter nog wel hier en daar uitgevoerd. Zoo wer den op len en 2en Pinksterdag voorna melijk ten behoeve van de levensmidde lendistributie, bestellingen uitgevoerd in een stad, terwijl deze door luchtbombar dementen werd geteisterd. Aan de vele moedige PTT-mannen en -vrouwen, die ondanks levensgevaar hun plicht getrouw hebben vervuld, breng ik gaarne een eeresaluut". Zoo deelt de directeur-generaal van de PTT, mede in een artikel in „d e Prins" van 6 Juli, mede. En hij ver volgt: Toen de donkere oorlogsdagen voorbij waren, hebben zich vele rappe handen aan het werk gezet, om post, telegraaf en telefoon, zoo gauw en zoo goed als dit ging, weer te doen functionneeren. Deze drieledig© taak, welke nog steeds niet ten volle tot uitvoering kon worden gebracht, bleek, ondanks den korten tijd der gevechtshandelingen, moeilijk en veelomvattend. Post en spoor leven in normale tijden, in innige samen werking. De trein is een der belangrijkste post- vervoermiddelen. Toen echter de treinen weer gingen loopen, bleek het spoor wegnet tot een kleine kern van lijnen in Utrecht, Noord- en Zuid-Holland inge krompen. De vernielde spoorbruggen maakten verder verkeer onmogelijk, en de eveneens opgeblazen wegverkeers- bruggen veroorzaakten aan het autover keer groote belemmeringen. Toch heeft het postverkeer zich allerwegen met groote snelheid hersteld. Dat ging, meer dan eens, met middelen, waarvan de post zich sedert menschenheugenis niet meer bediend had. Intusschen werd aan het herstel der spoorlijnen en bruggen hard gewerkt. Sinds 10 Jüni gaat de post voor Twente en het Noorden weer via Deventer met den trein. Ëen tweede belangrijke da tum in het herstel van het postvervoer was 15 Jüni, toen weer post via Rotter- Dr. ir. M. H. DAMME, Directeur-Generaal P.T.T, dam per trein naar Breda kon worden vervoerd, en ook Maastricht, via Venlo, weer door middel van treinvervoer be reikbaar was. Zoo is thans, in versneld tempo, het postvervoer door vrijwel geheel Ne derland hersteld. Alleen één harte* wensch van de post bleef nog onvervuld: herstel van de nachtposttreinen. Op her vatting van deze onvolprezen nachtver binding, welke aan het gevleugelde woord ,,'s avonds gepost, 's morgens besteld" zijn practischen grondslag bood, is ech ter op dit oogenblik nog weinig uitzicht. Intusschen is ook het buitenlandsch postvervoer, althans voor niet aangetee- kende brieven en briefkaarten, met Duitschland, Ned.-Indië en met vrijwel het geheele neutrale buitenland her steld. Naar Duitschland kunnen inmiddels ook weder niet aangeteekende drukwer ken, monsters en acten worden verzon den. Herstel van het luchtpost- verkeer zal waarschijnlijk tot na het einde van den oorlogsJ toestand moeten wachten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 1