ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 4 JULI 1940 OPOEN< ZSRSKZ^OflJOUöAKT De Kern ABONNEMENT Prijs f 1.6O p. kwartaal, buiten Zierikzee f 1.80. Voor het buitenland 110.— p. jaar Afzonderlijke nummers 6 cent. Ver schijnt dagelijks, behalve 's Zondags. Uitgave: N.V. de Zierikzeesche Nieuwsbode, Zierikzee, Schuithaven B 94 Tel. 32, Postgiro 137677 - Dir.A. J. de Looze - Uitg.-Red.M. J. Kosten 96STE JAARGANG No. 14379 ADVERTENTIES Prjjs: 20 cents p. regel, minimum 80 cents Bij contract speciale prijzen. Grootte der letters naar ruimte. „Succesjes" 60 cents. Inzending tot 's morgens 10 uur AMERIKA EN ENGELAND Amerika wil de sterkste vloot ter wereld bouwen om iederen aanval op de Vereen. Staten af te slaan Tusschen Amerika en Engeland zou volgens Japanache verklaringen een geheim vlootaccoord worden ge sloten De marinecommissie van den Amleri- kaanschen Senaat heeft dejni nieulwiem mi nister van marine Kinjox gehoord. Dezlei antwoordde ontkennend op de vraag of hij in het openbaar of in besloten kring de militaire ondersteuning van dei Weste lijke mogendheden had verlangd. Hij' ver klaarde, dat de Vereemigde Staten bui ten den oorlog moesten blijven, doch! de sterkste vloot ter Iweneld moesten op bouwen om iederen aanval op Amerika af te slaan. Bij een nederlaag van En geland zouden de gevaren, die Amerika in den Atlantische^ "Oceaan bedreigen!, ernstiger twjofden dan ooit tevorejn. Knox zeide voorts, dat hiji met het oog op dei ontwikkeling in Europa rijm tot dusver scherp anti-Japansche standpunt eens [na der overwogen had. Honkong onder controle van Amerika Het Japansche blad Kpkoemim Sjim- boon meldt." dat een vérstrekkend, geheim, vlootaccoord tussChem Engeland en, de Vereenigde Statein betreffende den Stil len Oceaan op het punt staat gesloten te (wiorden. Het blad wil Weten, dat dit geheime vlootverdrag, Waarin de nadruk Wordt gelegd op de gemeenschappelijke belangen van de beide lauden in den Stil len Oceaan, een gemeenschappelijke mo bilisatie bepaalt van de Engelsche en Amerikaansehe vloot en van de verdedi- gingsinstallaties der beide landen* Hong kong zou geplaatst Wiorden onder de con trole der Ver. Staten, tejrWijl de overige havens van den Stillen Oceaan ter be schikking zouden staan vaa de vlooteen- heden der beide landen. Het vloiotaceoprd is zeer veelomvattend Het stelt vast, dat indien in den Stillen Oceaan een nieuwe internatioinale toe stand ofntstaat, Engeland en de Vereenig de Staten daar gemeenschappelijke belan- KNOX, de nieuwe Amerik. minister van marine gen hebben. Beide landen zullen dan voor gemeenschappelijke; doieilieinden hun vloten en versterkte punten vereenigen. Engeland'* houding t.o.v. China In verband mot rijn politieke ein mili taire beteekenis zal Hongkong onder con trole van Amerika Worden gestelid. De andere Pacifichavens, zooals Singapore, Port Dariwin, Honoloeloe, Dutch Harbpur ienZ. zullen ter beschikking staan van beide landen. Dit accoiord heeft in officieel© ein miiet- pfficieele kringen groote belangstelling. Naai- verluidt zou senator Pittman, als voorzitter van de commissie voor büiten- landsche zaken in den Amierikaamscheinj senaat het aceoord zelfs hebben goedge keurd. Onder deze omstandigheden, zoo verklaart het blad, is het te begrepen, dat Engeland, tegenover het Japajnsche verzoek om de leveranties van oorlogs- materieel over Birma' en Hongkong aan Tsj iang-Kai-s jek te verbieden, een aarze lende houding aanneemt. Japan, moet voor bereid rijn pp een gemeenschappelijke Engelsch-Amerikaabsche actie. DOCUMENTEN VAN DEN FRANSCHEN GENER. STAF De Britiche en Fransche plannen De te La Charite gevonden documenten van de Fransche generale staf, vertoo- nen, met een duidelijkheid welke zonder weerga is, de Engelsche en Fransche plannen tot uitbreiding van den oorlog. Ten gevolge van de eigen zwakheid en uit gebrek aan offervaardigheid van En geland en Frankrijk moesten de kleine volkeren van Europa systematisch naar de slachtbank worden gevoerd. Men wilde Duitschland op twee ma nieren onderwerpen. Ten eerste door het afsnijden van de Zweedsche ertsmijnen of door (le verwoesting hiervan en ver volgens de verwoesting van de Roemeen- sche en Russische olievelden van Bakoe en Batoem. Ten tweede door Scandinavië in den oorlog tegen Duitschland mee te sleuren, waardoor men over 10 divisies tegen Duitschland de beschikking zou 'krijgen en doo" oo*k Roemenië, Turkije, Grieken land en Zuid-Slavië in den oorlog te betrekken, waardoor men hoopte onge veer 100 divisies tegen Duitschland op de been te brengen. Dit noemde men de strategie van het „front d'u s u r e" (het uitputtingsfront) tegen het Duitsche leger. Reeds lang was deze strategie een uitgemaakte zaak. De onbekwaamheid en de besluiteloos heid van de vijandelijke leiding en het bliksemsnelle toeslaan van het Duitsche leger heeft deze plannen verijdeld. Generaal G a m e 1 i n heeft in een schrijven van 12 Mei, dat ook is ge vonden, de strengste orders gegeven voor het geheimhouden van deze docu menten. Want zoo schreef hij „indien een dezer documenten den vii- and in handen zou vallen, zou dat alleen al aan het Duitsche opperbevel een po litiek wapen verschaffen, dat tegen de geallieerden zou worden gebruikt". Het Duitsche ministerie van buiten- landsche zaken heeft thans in zijn wit boek nummer 6 een overzicht van deze documenten ontworpen. Met het oog op de buitengewone beteekenis is echter reeds thans voor het verschijnen van het witboek een aanvang gemaakt met de publicatie van deze documenten in een doorloopende uitgave. VOOR DE GETROFFENEN DOOR HET OORLOGSGEWELD Aller samenwerking is noodig Men schrijft ons van de Stichting „Ge troffenen door Oorlogsgeweld Zeeland" het volgende: Meer en meer blijkt het groote be lang, dat de getroffenen door oorlogs schade in onze provincie zich vereeni gen. Immers: een wettelijke grondslag voor schade herstel bestaat er niet. Den gedupeerden blijft dus de keus uit drie mogelijkheden: le. Niets doen en af wachten wat er gebeurt; 2e zelf, op eigen houtje, trachten iets te bereiken en 3e zich vereenigen. Wat de eerste mogelijkheid betreft: deze luxe kunnen de getroffenen zich niet permitteeren. Zij kunnen en willen de handen niet in den schoot leggen; zij kunnen niet afwachten; zij moeten leven; zij moeten voort. Het is verder duidelijk, dat de be voegde instanties den tijd, de gelegen heid en de plaatselijke kennis missen om zich in dit stadium te bemoeien met iederen individueelen aanvrager. Slechts een gemeenschappelijk optre den van alle getroffenen geeft meteeni gen grond van waarschijnlijkheid uitzicht op succes. Allen moeten hun stem laten hooren, welke een vlot en volledig scha- deherstel vraagt en tevens maatregelen om de moeilijkheden te overbruggen, welke zich voordoen vóórdat het defi nitieve herstelwerk wordt aangepakt. De samenwerking van alle gedupeerden is noodig. Het Bestuur van de Stichting „Getrof fenen door Oorlogsgeweld Zeeland" heeft reeds veel nuttig werk verricht. Het heeft contact gevonden met verschei dene instanties voor het herstel. De or ganisatorische voorbereiding is thans zoover gevorderd, dat overal in de pro vincie de gedupeerden kunnen toetreden tot de Stichting, opdat deze inderdaad de vertegenwoordigster wordt van alle slachtoffers van het oorlogsgeweld in Zeeland. Deze toetreding is als volgt georgani seerd Met medewerking van den burge meester wordt in elke gemeente een Commissie van getroffenen aangewezen. Deze Commissie heeft voor elk toe komstig lid de beschikking over: a. aan vragen voor het lidmaatschapb. lid- maatschaps-kwitantiekaarten; c. regle menten der Stichting; d. toelichtingen tot doel en opzet van de Stichting; e. belastingrapp ort. Het belastingrapport bevat voor de ge troffenen zeer belangrijke adviezen om trent mogelijkheden op dit gebied voor dit belastingjaar. De Commissie voor de ledenwerving vult de lidmaatschapskaarten zoover mo gelijk in uit de schadelijsten op elk ge meentehuis aanwezig. Daarna wordende getroffenen door de leden der Commis sie of door daartoe aangezochte perso nen bezocht voor toetreding. Personen die zouden zijn vergeten, worden ver zocht zich voor het lidmaatschap bij één der Commissieleden te melden. Hoewel alle bestuursfuncties gratis verricht worden zijn voor een goede voorlichting der leden en werking van het Secretariaat geldmiddelen onmis baar. De contributie bedraagt f 1 en voor weinig bemiddelden naar eigen keuze f 0,50. De mogelijkheid voor extra vrij willige bijdrage bestaat ook. De contri buties en bijdragen worden tegelijk bij de opgave tegen kwitantie geïnd. GEVANGENEN PASSEEREN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Hulpdiensten verzachten veel leed Voor de tweede maal in deze felbe- wogen eeuw is het Zeeuwsch-Vlaamsche volk geroepen het oorlogsleed te verzach ten door de dorstigen te laven en de hongerigen te spijzigen, schrijft deP.Z.C. Na het uitbreken van den wereldoorlog in 1914 ontstond hier een invasie van geallieerde troepen en burgers die Bel gië verlieten en een wijkplaats zochten en vonden in het gastvrije Nederland. Honderdduizenden waren van alles ver stoken en werden in Zeeuwsch-Vlaande- ren door ongeëvenaarde krachtsinspan ning en gemeenschapszin der bevolking van het allernoodigste voorzien. En ook thans na ruim vijf en twintig jaren be ijvert de bevolking van Zeeuwsch-Vlaan- deren zich wederom, haar bekende gul heid zonder aanzien des persoons te toonen. Sedert de capitulatie van het Bel gische leger op 28 Mei j.l. is een onaf gebroken stroom van honderdduizenden krijgsgevangenen door Oostelijk Z.-Vlaan- deren getrokken. De eerste troepen die uit Belgen bestonden, overschreden te voet de grens, doch het organisatiever mogen der Duitschers maakte hieraan een eind en thans wordt het overgroote gedeelte der krijgsgevangenen met de trams der Zeeuwsch-Vlaamsche Tramweg Maatschappij van Moerbeke naar Wals oorden vervoerd. Op de wagons waarmede het transport geschiedt, bevinden zich Engelsche, Fran sche en verschillende gekleurde nationa liteiten. Telkens komen nieuwe trams voorbij, geladen met strijders, wier strijd gestreden is. Het medegevoel der bur gers ontwaakte in de dorpjes die zij op hun exodus passeerden. En zoo werd een „hulpdienst" georganiseerd en ge tracht het leed van duizenden moede mannen te verzachten. En dit geschiedde met groot succes. Van alles werd verzameld, eetwaren, versnaperingen, rookartikelen etc. tot een tram zich aankondigt. De mannen hangen over den rand der wagons en strekken de handen begeerig uit. „Ici, ici", roepen ze en „Vive la Hollande" weerklinkt. En thans begint het bombardement op de tramwagens. Op zeer korten tijd is men „uitverkocht", doch geen nood: zij, die niet hebben gekregen, komen straks aan de beurt. Overal waar de tram verder passeert, bij ieder gehucht en bij ieder dorpje her haalt zich het vredelievende bombarde ment. I De mannen zijn dankbaar en verrast. Sommigen willen hun horloge, ringen of andere zaken van waarde aan de milde gevers afstaan, doch zulks wordt onder geen beding aanvaard. Bii het station staat een bord waarop te lezen staat: „La charité demande ni de l'argent, ni de souvenirs". (Liefdadigheid vraagt geld noch souvenirs). En vaak moeten de ge vers, die de Fransche taal niet machtig zijn, hier naar wijzen. Met het lot der krijgsgevangenen voelt zoowel vriend als vijand mede. De Duitsche militairen, die de tram begeleiden, steken vaak de be hulpzame hand toe. Het doet ons goed, schrijft de Terneu- neuzensche correspondent, deze gastvrij heid, een der grootste nationale deugden, in dezen vorm te hebben mogen aan schouwen. Een volk dat dergelijke goede eigenschappen ongerept weet te bewa ren, kan niet ten ondergaan, wat er ook gebeure. Met zoo'n volk kan men bouwen aan een betere toekomst, een toekomst waarin het egoïsme niet de allesoverheerschende factor zal zijn. DE SCHEEPSRAMP BIJ WILLEMSTAD Rijnaak liep op een mijn - Aantal begraven slachtoffers bedraagt 114 Belgen Op Donderdagavond 30 Mei had nabij Willémstad een ernstige scheepsramp plaats. Pastoor Juten Tleelt daaromtrent thans in Sancta Maria, het officieele weekblad van het "bisdom Breda, nog de volgende belangwekkende bijzonderheden mede. Donderdagavond 30 Mei, kort voor Jhalfacht, schrok de bevolking van Wil lemstad op door een hevigen schok. Een der drie groote Rijnschepen, welke on geveer 6000 Belgische krijgsgevangenen in de richting Dordrecht vervoerden, was niet ver van de oude aanlegplaats van de veerbooten der Rotterdamsche Tramwegmaatschappij op een electrische ankermijn gestooten. Het eerste schip werd getrokken door een sleepboot, het tweede voer op eigen kracht en had het derde op sleeptouw. De mijn had de tweede boot aan de achterzijde getroffen en haar in tweeën gescheurd. Dat deel waarin de kajuit voor de bemanning en de machinekamer met motor was, helde voorover en zonk na enkele oogenblikken geheel weg in de diepte. Het voorste en grootste deel met zijn voorsteven bleef nog lang omhoog staan. Zonder een enkel oogenblik te wachten, ijlden de vaartuigen der Duit sche weermacht de haven uit en waren in enkele minuten rond het getroffen schip. Met voorbeeldigen ijver werden de Bel gen van boord gehaald. Geheel de bevol king was naar buiten gesneld met bran cards, ladders en matrassen. De talrijke gewonden werden naar bin nen gedragen en ondergebracht in het ziekenzaaltje van de vroegere bezetting, leegstaande huizen, in het Bethelzieken- huis en de R.K. Militairenvereeniging. De gemeente-geneesheer met eenige ver pleegsters gaf de eerste verzorging, spoe dig bijgestaan door geneeskundigen en wijkverpleegsters uit Fijnaart en Klun- dert. Een zestal Belgische priesterbran cardiers met den pastoor verleenden tot in den nacht in alle lokalen geestelijken bijstand. Zoo spoedig mogelijk werden de meest ernstig gekwetsten vervoerd naar de zie kenhuizen van Oudenbosch en Breda. Ge heel den nacht en den volgenden dag volgden deze transporten elkaar op. Vrij dagmorgen vertrok nog een lange co lonne Roodc Kruiswagens der Duitschers met 'de gewonden naar Breda. Bij deze ontzettende ramp werden 269 Belg n gewond, van wie de helft zeer ernstig. Den avond van de ramp stierf op een steiger te Willemstad een soldaat, een overleed tijdens het vervoer naar Oudenbosch en de derde kort na aan komst in het St. Elisabeths-gesticht al daar. Deze drie werden Zaterdagmorgen ter aarde besteld op de algemeene be graafplaats van Willemstad. Van Dinsdag daaraanvolgende af wer den daar nog in het graf gelegd zeven en veertig verdronken soldaten. Van Vrii- dag 7 Juni af zijn de lijken begraven op een akker nabij de lieuwe aanleg plaats der veerbooten van de Rotterdam sche Tj'amwegmaatschappij. Tot heden zijn te Willemstad begraven 104 Bel gische soldaten, te Prinsland één, te Oud- Beijerland drie en in Den Bommel zes. DE OPBOUWDIENST Eerbied voor den arbeid Majoor Breunesse, die de leiding heeft gekregen van den opbouwdienst, waarbij de nog onder de wapenen zijnde militai ren emplooi zullen kunnen vinden, heeft aan een redacteur van de Arbeiderspers o.m. het volgende verklaard: Het doel van den opbouwdienst is plus minus 60.000 Nederlandsche jongeman nen, die nu nog onder de wapenen zijn te beschermen tegen de werkloosheid, die hen tot slachtoffer zou maken, als zij in de burgermaatschappij zijn teruggekeerd. De opbouwdienst zal hun geest en hun lichaam krachtig houden. Wij zullen den eerbied voor den arbeid bij hen aankwee- ken, geleidelijk, door middel van eenvou- Samengaan van Amerikaansche en Engelsche politieke belangen Naar Nederl.-lndiê via Berlijn, Moskou, Dairen en Sjanghai Bizonderhedenoverscheepsramp die bij Willemstad plaats greep De steenkolenvoorziening op het vaste land van Europa Vier personen in Den Helder door bominslagen gedood DE VERDUISTERING In bet belang van de naleving van de bepalingen ten aanzien van de verduis- ring: Zonsondergang 4 Juli 10 uur 2 min. Zonsopgang 5 Juli 5 uur 27 min. Maan op: Maan onder: 5 Juli 4,07 19,53 Nieuwe Maan 11,48 Hoog- en Laagwater te Zierikzee Hoogwater: Laagwater: 5 Juli 2,31 14,52 8,01 20,31 By de vroeger geldende tijdsaanwijzing dient 1,40 uur te worden bijgevoegd. dige werkobjecten, maar daarnaast zui len wij hen lichamelijk oefenen om hen in staat te stellen tot sport. Wat mij ertoe heeft gebracht, om mij voor dit werk beschikbaar te stellen, is mijn drang om den man in deze, voor ons land zoo moeilijke tijden op te hef fen, hem levensvreugde bij te brengen en hem te maken tot een degelijk Neder lander, met een warm hart voor ons vaderland en voor onzen volksaard. Ik ben overtuigd, dat als ieder hieraan me dewerkt, Nederland niet bevreesd behoeft te zijn, nu niet en in de toekomst niet. De leiding van het werk berust bij jonge menschen, d.w.z. jong van hart. Ons werk is van hooge waarde, maar ik ben óók overtuigd, dat, als niet ieder weldenkend Nederlander hieraan mee doet, wij zelf groote schade aan het doel, dat ik noemde, zullen toebrengen. Wij moeten, kunnen en zullen een eens gezinde natie worden. Maar daarvoor moet^ heel hard worden gewerkt. Wij zullen dit doen onder de zinspreuk: Ar beid adelt. Wij moeten bij de menschen aankweeken waardeering vöor den ar beid, gehoorzaamheid, zin voor orde en netheid, in één woord: tucht. Onder voorzitterschap van Pétain heeft de Fransche regeeiring een kabinetsraad gehouden te Vidhy. Kamer en Senaat zullen bijeenkomen om te beraadslagen over de bijeenroeiping van de Nationale Vergadering, (welke zich mioieit uitspreken o ver de veranderingen in de politieke con stellatie en de machtiging mtoeit verlee- men aan de regeeirimg voor den 'wieder- opbouw des lands. Naai* te Stockholm verluidt zouden de archieven van liet Engelsche ministe rie van buitenlandsehe zaken röeds naar Canada rijn overgebracht, evenals de» Knoiomjuiwieelein, die tot nu toe in den Tofwier werden bewaard.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 1