NIEUWSBODE DINSDAG 2 JULI 1940 OPGEM zkEMK^o^NKuinr Inmaak-Brandewijn De Kern ABONNEMENT Prijs fl.60 p. ltwaxtaal, buiten Zierikzee f 1.80. Voor het buitenland f 10.p- jaar Afzonderlijke nummers 5 cent. Ver schijnt dagelijks, behalve 's Zondags. Uitgave: N.V. de Zierikzeesche Nieuwsbode, Zierikzee, Schuithaven B 94 Tel. 32, Postgiro 137677 - Dir.: A. J. de Looze - Uitg.-Red.: M. J. Kosten 96STE JAARGANG No. 14377 ADVERTENTIES: Prijs: 20 cents p. regel, minimum 80 cents Bij contract speciale prijzen. Grootte der letters naar pies-- ruimte. „Succesjes" 80 cents. Inzending tot 's morgens 10 uur Het Duitsche legerbericht Luchtgevecht in Noord-Frankrijk In Frankrijk geen bijzondere gebeurte nissen. Een duikboot heeft 23.000 bruto regis ter ton vijandelijke scheepsruimte tot zin ken gebracht en ten Zuiden van Brest een kruiser van de Orion-klasse getorpe deerd. Twee der tot zinken gebrachte schepen behoorden tot een sterk be waakt convooi. Kapitein-luitenant Prien heeft in de laatste dagen nog meer vijandelijke koop vaarders vernietigd. Het cijfer, dat de hoogte aangeeft van het tonnage, dat door hem tot zinken is gebracht en dat vermeld is in het bericht van het Duit sche hoofdkwartier van 28 Juni, wordt daardoor verhoogd tot 51086 bruto re- gisterton. Duitsche oorlogsvliegtuigen hebben in den nacht van 30 Juni op 1 Juli weer verschillende havens aan de Schotsche Oost- en aan de Engelsche Oost- en Westkusten aangevallen. Verschillende treffers werden vastgesteld. Een escadrille van negen Britsche Blen- heim-oorlogsvliegtuigen, die onder be scherming van jagers het vliegveld Mer- ville-Lestrem bij Rijssel op den middag van 30 Juni gepoogd hebben aan te vallen, werden door luchtafweergeschut bij hun nadering uiteengedreven en daar op door onze jagers in een feilen luchtstrijd verwikkeld. Hierbij gelukte 't 6 Blenheim-toestellen, benevens 3 Brit sche jagers neer te schieten. De aanvallen van vijandelijke vliegtui gen op niet-militaire doelen in Noord- West- en Zuid-Duitschland, in den nacht van 30 Juni op 1 Juli, hebben slechts geringe materieele schade aangericht. Op 30 Juni werden in totaal 23 Brit sche vliegtuigen omlaag gehaald. Een Duitsch vliegtuig wordt vermist. RODOLFO GRAZIANI tot bevelhebber der Italiaamche strijd krachten in Noord-Afrika benoemd Taaiheid en stoutmoedigheid, energie en doorzettingsvermogen zijn de voor naamste eigenschappen van dezen sol daat, die reeds als piepjong offieiertje bij de infanterie deel had genomen aan den veldtocht in Erithrea en aan den oorlog tusschen Italië en Turkije en die in den wereldoorlog wegens betoonde dapperheid op 36-jarigen leeftijd tot ko lonel werd bevorderd. Afrika heeft altijd een groote aantrek kingskracht op hem uitgeoefend. In Af rika veroverde hij ten slotte ook den maarschalksstaf. Zijn strijd tegen de Se- noessi, zijn geforceerde marschen door de woestijn, de onderwerping van de Fezzans, de verovering van Koefra, in 1929 vormen een stuk koloniale geschie denis. Hij spreekt de taal van de bewo ners der woestijn, hij kent hun listen, hij weet hard toe te slaan, wanneer het er op aankomt, hun tegenstand te breken. Zoo weet de Afrika-soldaat Graziani in 7 jaar het koloniale pad te effenen voor Italië. Eerst toen hij er van overtuigd was, dat zijn werk was volbracht, keerde hij naar het vaderland terug. In Maart 1935 staat hij weder op Afri- kaanschen bodem. Hij behaalt nieuwe overwinningen in Abessynië. Hij verslaat de troepen van den Negus, trekt de hoofdstad binnen. Addis Abeba begroet hem als Maarschalk, als opperbevelheb ber, als onderkoning. Doch terwijl zijn troepen op verschillende plaatsen nog haarden van verzet doofden, liet hij reecis nieuwe wegen aanleggen, huizen, scholen, een geheel nieuwe wijk voor de inboor lingen bouwen. Toen in September 1939 den oorlog uitbrak, benoemde de Duce Maarschalk Rodolfo Graziani tot bevelhebber van een legercorps en kort daarna tot chef van den generalen staf. Thans is hij door Mussolini tot opperbevelhebber van de strijdkrachten in Noord-Afrika benoemd. Weygand naar Damascus voor demobilisatie van het Syrische leger De Fransche regeering heeft op grond van rapporten over den toestainid in het Nabije Oosten, het besluit genomien, gie- roeraal Weygand naar Syrië te zegden. Weygand is via Marseille en Athene' naar Beiroet gevlogen en zou vandaar te Damascus vertrekken. Van officieele Fransche zijide 'wlordt meegedeeld, dat generaal Weygand zich naar Syirë heeft begeyep pjn met ge- MAXIME WEYGAND, de Fransche generaalia op voeg naar Syrië tot demobilisatie van het daar staande koloniale leger. neraal Mittélhauser, deW opperbevelheb ber van het Syrische leger, de demobi lisatie van dit leger te bespreken. Reeds twee dagen geledien heeft generaal Mit telhauser bekend gemaakt, dat het „Wiey- gand-leger", overeenkomstig de voor waarden van het wapenstilstandsverdrag, onmiddellijk (wiordt gedemobiliseerd. De houding van Mittelhauser beteekent vo,or de regeering te Londen mleer dam ,een diepe teleurstelling. Het kwam er bij' haar in de eerste plaats op> aain die twee beslissende steunpunten van haar politiek in het Nabije Oosten: het Suez- kanaal en de olievelden van Moesoel, tegen vijandelijke aanvallen te bescher men. Het blok van Turkije t0,t Libye moest de strategische wegen van Groot- Brittannië naar bet Verre Opaten en naar Opst.Afrika beveiligen. De /weigering van het „Weygand-Ieger" is daarom voor de Britsche politiek een zlware slag. Gebeurtenissen van revpjutioppair© be- teekeniï worden in den stormhoek van de Middell'ajndsche Zee vertwiacht, óf de Engelschen zullen, in overeenstemming met hun lang gekoesterde planjmen, trachten Syrië bijl het Britsche (wereldrijk in tei lijven, óf zij geven deze plannen op, hetgeen hun positie in dei Middell'apld- sche Zee ten zeerste in gevaar Szp,u bren gen. Grqot.Brittannië beschikt in Egypte ien Palestina pver 200.000 man, die voor het grootste deel in da (woestijngebie den aan de Egyptisch-Lybïsche grens z'ijïni gelegerd. Onder de bevolking in Egypte ien Palestina is de pptwinding groot, zoo dat het Britsche opperbevel sterke troe- penafdeeüngen te Cairo, en in Palestina beeft achtergehouden, om tegelijkertijd ook het Suezkanaal en bovenal1 de groo te tpüieleidingen van het Mossoelgebied naar Haifa te beschermen. Deze taak stelt groote eischen aan het Britsche opperbevel in het Nabije Oosten, dat, afgesneden van het moederland, in een geïsoleerde positie moet strijden. ENGELAND STAAT ALLEEN nu Marokko en Syrië niet doorvechten Ofschoon enkele Engelsche dagbladen nog hardnekkig aan hun droom vasthou den, dat het Fransche imperium toch nog voor Engeland zal vechten, heeft men in bevoegde Engelsche kringen toch ingezien, dat Engeland thans definitief alleen zal moeten vechten. Aldus meldt het D.N.B. uit Stockholm. Nu generaal Mittelhauser in Syrië en generaal Noguet in Marokko de wapens hebben neergelegd, verklaren de Engel sche bladen, dat hierdoor de geheele georganiseerde Fransche tegenstand niet alleen in het moederland, doch ook in het geheele koloniale rijk van Frankrijk heeft opgehouden. In de „News Chro nicle" schrijft Vernon Bartlett, dat, af gezien van de enkele Fransche oorlogs schepen, die .reeds in Engelsche havens liggen en afgezien van de weinige Fran- schen, die, zooals de Gaulle, zich ter be schikking hebben gesteld, moeten thans de Engelschen alleen strijden. Bijzonder smartelijk vindt de Britsche pers de onderwerping van generaal Mit telhauser, van wiens Levantleger men groote verwachtingen voor de verdedi ging der Britsche belangen in het Nabije Oosten had verwacht. De bladen pubji- ceeren daarom berichten, waarin de plot selinge ommekeer in de houding van generaal Mittelhauser wordt verklaard. Gébruikt voor den inmaak onze prima Bespaart suiker Zoo schrijft de „Daily Telegraph", dat Mittelhauser zich onderworpen heeft aan de bevelen van Pétain, omdat Weygand Woensdag plotseling per vliegtuig te Beyroeth is aangekomen. Engeland is thans onderhandelingen met Indië begonnen, in de hoop o(p (deze manier de militair-strategische positie van de Britsche troepen in het Nabije Oosten te versterken. Men hoopt te Londen naar de Londensche correspondent van „Stockholms Tidningen" bericht dat men van Indië niet alleen slechts ma terieele hulp zal krijgen, doch ook, dat Indië zich bereid zal verklaren een groot leger te vormen, dat voor Engelands imperiale belangen zal strijden. In bui- tenlandsche kringen te Londen staat men zeer sceptisch tegenover de verwachtin gen van de officieele Britsche kringen. STABILISEERING VAN DEN RENTESTANDAARD Streven naar redelijk peil Ged. Staten van Noord-Brabant hebben aan de gemeentebesturen in dat gewest mededeeling gedaan van een schrijven van den Secretaris-Generaal, waarnemend hoofd van het departement van Binnen- landsche Zaken, mede namens diens ambt genoot van Financiën, Waarin o.m. wordt gezegd, dat het gevaar niet denkbeeldig is, dat de tegenwoordige buitengewone omstandigheden, indien geen maatregelen daartegen worden genomen, zouden lei den tot een ongewenschte verhooging van den rentestandaard. Van de zijde der centrale overheid worden thans pogingen in 't werk ge steld den rentestandaard te stabiliseeren op een redelijk peil. Deze pogingen kun nen echter alleen dan slagen, indien zij niet worden doorkruist door daarmede strijdige, door andere overheidslichamen genomen maatregelen ten aanzien van de voorziening in de geldbehoeften. Het algemeen belang eischt, dat de ge meenten onder de huidige omstandighe den niet overgaan tot consolidatie van haar vlottende schuld, noch tot het bij voorbaat sluiten van vaste geldleeningen tenzij dit geschiedt op naar de thans geldende verhoudingen aannemelijke voorwaarden. Dit laatste geldt uiteraard eveneens voor opneming van gelden in rekening-courant en voor het sluiten van kasgeldleeningen. In verband met het vorenstaande zou den de secretarissen-generaal van Bin- nenlandsche Zaken en van Financiën het op prijs stellen, dat voorshands alle be sluiten van gemeentebesturen tot het aan gaan van vaste geldleeningen, waaronder in dit verband worden verstaan geld leeningen met een looptijd van een jaar en langer, aan hun oordeel worden on derworpen, alvorens daaraan goedkeuring wordt gehecht. Deze wetenschap zal bij de onderhan delingen tusschen gemeenten en geld schieters er zeer zeker toe bijdragen in het algemeen belang alle redelijkheid te betrachten bij het vaststellen der lee- ningsvoorwaarden. Het aanbod op de kapitaalmarkt is mo menteel vrijwel niet met eenige zeker heid te beoordeelen. Men is over het algemeen toch geneigd met het aanbie den van kapitaal te wachten tot de ef fectenbeurs weder geopend zal zijn. Men wenscht eerst noteeringen te zien, welke als richtsnoer kunnen dienen voor het beschikbaar stellen van kapitaal. Een spoedige heropening van de effectenbeurs is dan ook wel de voornaamste voorwaar de voor het op gang brengen van de ka pitaalmarkt. BOMMEN OP AMSTERDAM Schade door lichtkogels In den nacht van Zaterdag op Zondag is in Amsterdam groote consternatie ge wekt door het ontploffen van bommen, uitgeworpen door Engelsche vliegtuigen. Omstreeks halfvier werden drie bommen van licht kaliber neergeworpen op lan derijen achter een tuindorp in de om geving der stad, in de directe nabijheid van enkele boerderijen, welke echter niet getroffen werden. Twee bommen explodeerden en dron gen diep in den grond. Door de scher ven werd een tweetal koeien gewond. Dc derde bom, vermoedelijk een tijd bom, was Zondagmiddag nog niet tot ontploffing gekomen. In verband hier mede is de omgeving volledig door de politie afgezet. In het tuindorp is op verschillende plaatsen schade aangericht door, naar de heer J. Verschoor, hoofd van den ge meentel. luchtbeschermingsdienst vast stelde, uit de vliegtuigen neergelaten lichtkogels. Dit neerlaten geschiedde, neemt men aan, van te geringe hoogte, met alle gevolgen van dien. Een twee tal kogels is door de daken van wo ningen gedrongen. Dat de bewoners niet getroffen zijn, mag als een groot geluk beschouwd worden. In de woning van de familie H. veroorzaakte de 3 k.g. zware kogel, welke vlak langs het bed van twee kinderen door den vloer drong en tenslotte bleef steken in den zolder van de woonkamer, brand in de linnen kast, terwijl tevens een tafeltje en het zeil verbrandden. De bewoners en de brandweer konden het vuur tijdig blus- schen. De kogel is verwijderd. Graziani tot bevelhebber der Italianen in N.-Afrika benoemd Bommen bij Amiterdam richtten weinig schade aan Guus Weitzel, de populaire AVRO-omroeper, jubileert Met autobussen naar Frankrijk om Bredasche vluchtelingen Generaal Weygand per vliegtuig naar Syrië vertrokken VERSCHILLENDE BERICHTEN Kanovaarders vermist Men verkeert in ernstige ongerustheid omtrent het lot van twee Harlinger jon gemannen, resp. 17 en 19 jaar oud, die Zaterdagmiddag met een kano de haven zijn uitgevaren. Toen zij in den laten avond nog niet waren teruggekeerd, vermoedde men een ongeluk. Des nachts twee uur voer de Harlinger reddingboot „Jhr. G. A. den Tex", onder leiding van schipper S. Wie- lenga uit, om de vermisten te zoeken. Zondagochtend te vijf uur en later op den ochtend te halfelf, vertrok de reddingboot opnieuw, waarbij de geheele Waddenzee werd afgezocht, zonder dat eenig spoor van de jongens kon worden ontdekt. Men heeft de verschillende wachtposten rond de Waddenzee ge waarschuwd. Autocolonne gaat vluchtelingen halen De heer A. van Nijnanten, die de vorige week met een Duitsch-Nederlandsche mis sie naar Frankrijk was vertrokken, om daar de hulpverleening aan de Neder- landsche vluchtelingen te organiseeren, is voor enkele dagen te Breda terugge keerd. In Frankrijk zijn momenteel 150 hulp posten ingericht, waar de Nederlandsche vluchtelingen den raad krijgen zich naar Parijs te begeven, van waar zij dan met autobussen verder naar Nederland zullen worden vervoerd. De hulpverleenin i wordt echter ten zeerste bemoeilijkt door het feit, dat de Fransche wegen overvol zijn van vluchtelingen. Naar schatting vijf millioen Franschen en één millioen Belgen zijn tijdens de krijgsverrichtingen naar het Zuiden van Frankrijk gevlucht en deze eindelooze vluchtelingenstroom is thans op den terugweg. Tusschen dezen vluchtelingenstroom be vinden zich vele Nederlanders. Tot over maat van ramp heerscht in Midden- Frankrijk ernstig voedselgebrek, zoodat de vluchtelingen een hongersnood nabij zijn. Hoewel de Duitsche autoriteiten al les doen wat in hun vermogen is, zijn zij, wat dc voedselvoorziening betreft, begrijpelijkerwijze tegen eenige millioe- nen vluchtelingen niet opgewassen. De heer Van Nijnanten heeft in ver band daarmede thans te Breda een auto karavaan van vijftien autobussen samen gesteld, waarmede hij, zoodra de ver- eischte papieren gereed zijn opnieuw naar Frankrijk vertrekt, De autobussen zijn geladen met evacuatiepaketten, ten einde .Nederlandsche vluchtelingen zoo veel mogelijk van voedsel te kunnen voorzien. In verband met dit alles zal de terugkomst der vluchtelingen nog wel eenigen tijd op zich laten wachten. DE VERDUISTERING In bet bélang van de naleving van de bepalingen ten aapzien vap de verduis- ring: Zonsondergang 2 Jali 10 aar 3 min. Zonsopgang 3 Juli 5 nar 26 min. 3 Juli Maan op: 2,19 Maan onder: 18,11 Hoog- en Laagwater te Zierikzee Hoogwater: Laagwater: 3 Juli 0,54 13,22 6,37 19,07 By de vroeger geldende tijdsaanwijzing dient 1,40 uur te worden bygevoegd. Jacht op niet beschermde vogels Bij beschikking van den secretaris-ge neraal, waarnemend hoofd van het de partement van landbouw en Visscherij, is bepaald, dat over het tijdvak van 25 Juni tot en met 30 September 1940 door de hoofden van plaatselijke politie voor hunne gemeenten vergunningen kun nen worden verleend tot heï met be hulp van geweren, t.w. die, waarmede slechts met hagel wordt geschoten (z.g. hagelgeweren), dooden of verjagen van in hunne gemeenten niet-beschermde vo gels in den zin der Vogelwet 1936. In verband hiermede wordt opgemerkt, dat binnenkort voorschriften zullen wor den uitgevaardigd, betreffende de terug gave van de hagelgeweren. Bommen op Franeker en Leimuiden Zondagmorgen kwart vóór vier heeft een Engelsch vliegtuig, vliegende langs de spoorlijn te Franeker, drie bommen uitgeworpen, die in een weiland vielen. Voorts wierp het toestel een twintigtal brandbommen uit. Er werden drie groote kraters gevormd. Persoonlijke ongeluk ken kwamen niet voor. Ook werd geen vee geraakt. Wel zijn de ruiten van enkele in (fe omgeving staande boerde rijen gesprongen. In den nacht van Zaterdag op Zon dag heeft een Engelsch vliegtuig boven de gemeente Leimuiden drie of vier bommen uitgeworpen. Op ongeveer twee honderd meter van de bebouwde kom zijn deze terechtgekomen op den dijk van een polder, waarbij een groote ver woesting is aangericht. In den dijk is een gat geslagen van ongeveer zes a acht meter in diameter en een diepte van vier vijf meter, terwijl naast dit gat nog drie gaten zijn geslagen. Ver moedelijk is één bom in de Drecht ge vallen, terwijl een andere nog niet ont plofte bom aan den kant van den dijk terecht is gekomen. Van verschillende huizen in den omtrek zijn de ruiten gesprongen. Voorts werd een koe in de weide gedood.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 1