ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE mmcmsmjpmjm ZATERDAG 29 JUNI 1940 OPOEN De Kern H ABONNEMENT Prijs fl.60 p. kwartaal, bulten Zierikzee fl.80. Voor het buitenland f lo.p. jaar Afzonderlijke nummers 5 cent. Ver schijnt dagelijks, behalve 's Zondags. Uitgave: N.V. de Zierikzeesche Nieuwsbode, Zierikzee, Schuithaven B 94 Tel. 32, Postgiro 137677 - Dir.A. J. de Looze - Uitg.-Red.M. J. Kosten 96STE JAARGANG No. 14375 l ADVERTENTIES: Prijs: 20 cents p. regel, minimum 80 cents Bij contract speciale prijzen. Grootte der letters naar plant: ruimte. „Sucoesjes" 60 cents. Inzending tot 's morgens 10 uur De oeconomische beteekenis van Bessarabië I Een vruchtbaar lend Plotseling is Bessarabië weer in het centrum van de internationale belang stelling komen te staan. Enkele oeco nomische gegevens over dit gebied ziin derhalve op dit oogenblik actueel. Bes sarabië heeft een oppervlakte van 44.000 km2, en ongeveer drie millioen inwoners. Het is een bijzonder vruchtbaar land. In het Noorden vooral wordt landbouw bedreven, terwijl in het Zuiden veeteelt het voornaamste bedrijf vormt, waarbij de fokkerij van rundvee, schapen, var- j kens en paarden de hoofdrol speelt. j Bessarabië levert groote hoeveelheden tarwe en mais. In den laatsten tijd is de cultuur van soja-boonen sterk toege- nomen. De laatste jaren is ook de pro- 4 ductie van zonnebloemen gestadig voor- gegaan. Niet minder dan 65 pet. (130.265 ha) van de totale in Roemenië met zonne bloemen bebouwde oppervlakte zijn in Bessarabië gelegen. Bessarabië is dus juist voor de productie van oliehoudende zaden van groote beteekenis geworden, waar dit land vroeger vooral als koren schuur gold. Wild is er veel in de bfosschen, terwijl de rivier;e|n rijjk' z'ijfnl aan visch. Naast de hoofdstad Kisehenew (Chisi- nau) met 114.000 inwoners is de haven stad Akkerman (Cetatea Alba) met 34.000 inwoners aan de monding van de Dnjestr- rivie'r in de Zwarte Zee gelegen, van beteekenis. Vroeger was deze plaats een belangrijk handelscentrum en een bedrij vige haven. Tegenwoordig houden zich de bewoners er van vooral bezig met fruitteelt en wijnbouw. De wijnbouw om vat meer dan 90.000 h.a. Hoewel er zout, salpeter en marmer gevonden wordt, is de industrie zeer weinig ontwikkeld en beperkt zich hoofd zakelijk tot kleine bedrijven, die met den landbouw verband houden. De ontwikkeling van Bessarabië wordt ook belemmerd door het gebrek aan voldoende verkeerswegen. Er is in het spoorwegnet weliswaar eenige verbete ring gekomen, die echter nog verre van voldoende is. De toestand der straat wegen is ook niet bevorderlijk voor een druk verkeer, vooral in de regentijden. Bessarabië heeft zeker nog geenszins zijn volle oeconomische capaciteit bereikt en mei doeltreffende organisatie zal de productiekracht van dit land nog belang rijk kunnen worden vergroot. Bommen op Haarlem en Den Helder geworpen Tal van slachtoffers onder d© bevolking Een verslaggever van de N.R.C. heeft op uitnoodiging van den Duitschen pers chef een snel bezoek gebracht aan Haar lem en aan Den Helder, welke beide Noord-Hollandsche steden te lijden heb ben gehad door bombardementen van Britsche vliegtuigen. Te Haar] em heeft het bombardement de Leidsche vaart getroffen en, in er gere mate, de daarop uitkomende Edi- sonstraat. Blijkbaar zijn er een stuk of vier bommen geworpen. Verder is op de zelfde hoogte een bom midden op den rijweg gevallen. De uitwerking daarvan is geweest dat er een groot en diep gat is geslagen waarbij de rails van de Noord-Zuid-Hollandsche tram zijn ver nield. Heeft de tot dusver genoemde schade weinig of niets om het lijf, be langrijker is die, welke bij de ontplof fingen blijkbaar door de luchtdruk, res pectievelijk door rondvliegende scherven, eventueel ook mitrailleurkogels aan de huizen langs de Leidschevaart is toege bracht. Een tragisch ongeval Over een afstand van ruim honderd meter zijn daar vrijwel huis aan huis de ruiten vernield, een hoekhuis ver toont zeer duidelijke sporen van scher ven (resp. kogels) in den vorm van groote en kleine gaten in den gevel. Wel zeer noodlottige gevolgen heeft de vierde bom gehad, die in de Edisonstraat is trecht gekomen op nummer 4 waar de familie K. woonde. Het huis nummer 4 is vrijwel met den grond gelijk gemaakt, de aangrenzende nummers 2, 6 en 8 zijjn ten deele ingestort, althans onbewoon baar geworden. En afgezien van deze materieele scha de zijn er bij dezen bominslag onmiddel lijk 4 personen om het loven gekomen, te weten mevr. K. en haar getrouwde PAUL REYNAUD, de vroegere Fransche premierzou volgens een Stafanibericht, een auto-ongeluk, ernstig gewond zyn. VERSCHILLENDE BERICHTEN Gazonken schepen Een officeel ingesteld onderzoek in de haven van Breskens bracht aan het licht, dat daar niet minder dan 39 ge zonken schepen in liggen. Natuurlijk zul len deze schepen verwijderd moeten wor den. Het provinciaal bestuur heeft zich volgens de Zeeuw, dan ook laten voor lichten over de wijze w'aarop dit het best zal kunnen geschieden. Volgens des kundigen zijn er twee mogelijkheden, n.l.. het lichten der schepen o'f het droogleg gen der havenkom. Beide mogelijkheden zijn zeer kostbaar wat uitvoering be treft en bij het lichten is nog het risi co, dat verschillende schepen doormid den zullen breken. Voor de drooglegging der haven geldt weer het bezwaar dat 1 dit ongeveer een half jaar zal duren, omdat er eerst een waterdichte dam- wand moet worden geslagen in den ha- venmond. dochter die te Castricum woonde en met haar man eveneens omgekomen, den nacht bij haar moeder doorbracht alvorens op een vacantiereisje te daan. Een wel zeer tragisch geval naar men ziet. Het vierde onmiddellijk gedoode slachtoffer is een Haarlemsche politieagent, dien van de bom op den hoek van de Leidschevaart en de Edisonstraat heeft verrast. Ook de heer K. werd getroffen en wel ern stig, zoodat daar naar ons werd verze kerd reden tot vrees voor zijn leven bestaat. Uittocht uit Dan Helder Op zijn tocht naar Den Helder kwam de journalist een groot aantal personen tegen, die kennelijk vluchtelingen waren. Zij vervoerden op fietsen en met andere middelen kleeding, huisraad en bedde- goed en schenen allen ten zeerste ge haast om den weg achter zich te laten. Ook op vrachtwagens zag men zulke groepjes voorbijkomen, desgelijks op schuiten in het Noord Hollandsehe Kanaal Allen droegen de onmiskenbare signa tuur van kommer en schrik op het ge laat. Naar bij navraag bleek, was deze vlucht uit Den Helder maar het naspel van een massalen uittocht, dien de ge meente sinds ongeveer een week onder den invloed van de Engelsche bombarde menten heeft gezien. Van de 37.000 inwoners, die den Hel der heeft, is het overgroote gedeelte zuidwaarts, naar Sehagen, Breezand, Koegras, Anna Paulowna enz. uitgewe ken, zoodat er thans wellicht nog slechts 5000 personen over zouden zijn. De ont volking van de stad was, met mistroos tige duidelijkheid' aan te zien. Heele stra ten waren verlaten, met neergelaten gor dijnen, gesloten blinden enz. Achterge blevenen bevestigden dezen indruk. Wat ook aanstonds trof was het groote aan tal met planken dichtgetimmerde ven sters welker ruiten blijkbaar gesprongen waren. Vele burgers hot slachtoffer De doodsche stad maakte een onzeg baar triesten indruk en deze werd er niet minder op bij een verkenning door de wijken in den omtrek van het station die o.a. van het bombardement te lijden hebben gehad. Het bombardement van Maandag op Dinsdag, dat een uur of vier moet hebben geduurd en waarbij zoowel ontploffende b'ommen ais toa|mdbomknfen geworpen zijn en de herhaling in den nacht van Woensdag op Donderdag, heb ben in het genoemde stadsgedeelte tal van woningen vernield. Het aantal bom men dat geworpen is moet, de tamelijk verspreide ligging der getroffen panden in aanmerking genomen, groot geweest zijn. Over het aantal slachtoffers dat daarbij is gevallen liepen de lezingen uiteen. Men noemde ons wat het aantal dooden betreft het cijfer 36 maar ook een aantal van 50 en wel even groote aantallen gewonden, waarbij de veron derstelling werd geopperd dat nog niet alle slachtoffers gevonden zouden zijn. Ook b'uiten Den. Helder zijn eir i)ni den nacht van Woensdag op Donderdag bom men gevallen. In het blad van Donderdag is in verband hiermede het plaatsje Ju- iianadorp genoemd; echter moet hier sprake zijn van het z.g. Fniesche dorp, een ander vlek ten Zuid-Westen van Den Helder. In het Friesche dorp zijn, vol gens een voorloopige opgave, zes dooden te betreuren. Vee door granaatscherven gedood Wij hebben kunnen lezen, welk een groote schade het oorlogsgeweld heeft aangebracht, zoowel in de steden als in sommige dorpen, aan gebouwen, on gerekend nog de vernielde inboedels. Doch niet is vermeld, dat ook vele landbouwers groote schade hebben ge leden, doordat paarden, koeien of ander vee, in de weide loopende, door granaat scherven werden gedood of zoodanig werden gewond, dat de dieren moesten worden afgemaakt. Vooral in de gemeenten, die in de vuurlinie lagen, zooals Nieuw- en St. Joosland, Ritthem, Oost- en West-Souburg Koudekerke en St. Laurens, is veel vee het slachtoffer 'geworden van den oor log. Er 2ijn boeren, die meer dan 10 stuks hebben verloren. Postkantoor vernield Alvorens de Franschen en Belgen uit de gemeente Axel wegtrokken, hebben ze op het post-, telegraaf- en telefoon kantoor zoowat alles grondig vernield of onbruikbaar gemaakt. Thans is alles Weer in zoover hersteld', dat de abonnë's aldaar ook weer van de telefoon kun nen gebruik maken. Arbeiders naar Duitschland Blijkens een circulaire van den secre taris-generaal van het departement van sociale zaken aan de gemeentebesturen d.d. 23 dezer wordt de arbeid in Duitsch land in het algemeen voor Nederlanders passend geacht, d.w.z. dat deze arbeid zal worden aangeboden aan al degenen, die voor dit werk in aanmerking komen. Het weigeren van werk in Duitschland heeft tot gevolg stopzetting van onder steuning, van plaatsing bij de werkver schaffing of van uitkeering uit de werk- loozenkas, tenzij in bijzondere omstan digheden anders wordt beslist. Zoo zal o.a. rekening worden gehou den met gezinsomstandigheden, zooals ziekte der huisvrouw, of met vaders van gezinnen met meer dan vier kinderen, beneden den tienjarigen leeftijd. De arbeidsbeurzen zijn reeds sedert eenigen tijd bezig om onder leiding van den rijksdienst de plaatsing van Neder landsche arbeiders in Duitschland te re gelen. De rijksdienst werkt hierbij nauw samen met de sociale afdeeling van den commissaris-generaal voor oeconomische zaken en financiën. Er hebben zich reeds duizenden arbei ders voor werk in Duitschland bij- de arbeidsbeurzen opgegeven. Tusschen 21 en 26 Juni jl. zijn reeds plus minus 2000 Nederlandsche arbeiders naar Duitschland vertrokken. Verdronken Toen op het IJ aan boord van hetj motorschip voor de binnenvaart „Flora" die 19-jarige A. B. uit Werkendam bezig Was het dek te schipbb;em gleed hijl uit ien viel in het Water. B. was een goede zWemmer en zag kans de zware rubber laarzen nit te trekken. Zijn broer, die het ongeluk zag gebeuren, streek di rect een bont, doch toen hij' vlak bij, dien drenkeling Was, zoimk deze plotse ling in de diepte- De bemanning vain, een politieboiot heeft den jongeman uit het (water gehaald, doch kunstmatige adem haling mocht niet meer baten. Het 4-jarige zoontje van de familie J. van O. te A lp hen a. di. Rijn Was met eenige andeire kinderen) aan het spe len pp een zolderschuit. Het kind ge raakte te Water. Ongeveer tien minuten later Werd1 het kind op het droge ge bracht. De levensgeesten waren echter reeds geweken. Broodbonnen 41 —50 j Gedurende het tijdvak van 1 Juli tot en met 7 Juli a.s. zullen de met „41" tot en met „50" genummerde bonnen van het broodbonboekje gezamenlijk recht geven op het koopen van 2000 gram brood Elk dezer bonnen geeft derhalve recht op het koopen van 100 gram brood. De bonnen, die op 7 Juli nog niet ge bruikt mochten zijn, blijven voorts tot en met 11 Juli1 a.s. geldig. De nationale inzameling De voor het geheele land op 6 Juli vastgestelde nationale inzameling wordt gehouden onder auspiciën van den secre taris-generaal, waarnemend hoofd van het. departement van binnenlandsche zaken, met medewerking van den commissaris der Koningin in de onderscheidene pro vinciën. De opbrengst kan gestort wor den op gironummer 388000 ten name van de Nationale Inzameling te 's-Gravenhage, terwijl ook de verschillende bankinstel- lingen zich ongetwijfeld gaarne met het incasseeren van bijdragen zullen belasten. J Het bureau van de nationale inzameling is gevestigd ten kantore van het nationale 1 fonds voor bijzondere nooden, Konings- 1 kade 17, Den Haag, telefoon 721892 en J 775455. De dank voor gastvrijheid De politie te Rotterdam heeft aange- 1 houden en iii beWariinig gesteld de 'drie 1 gezusters K., resp. 22, 19 en 17 jaaij 1 oud, Wiegens diefstal van kïeeding en verschillende voorwerpen ,uit een villa aan die Vijverlaan alida^r. Op den veer tienden. Mei Was de familie K. haar huis ien inboedel kWijt geraakt en door be- fmiddeling van de politie vonden zijl on derdak in een villa aan de Vijiverlaain,, die Wel gemeubeld, doch tijdelijk onbe woond was. Gedurende twee' wieken hebben deïrienr schen daar geWjoohd en toien vonden ziji zelf een WioPing, zoodat zij het gastvrij onderkomen verlieten. Die drie zusters! (waren evenals de ouders door het ge beurde al hun eigendommen kwijt ge raakt ien toen zij de villa moesten ver laten hebben zij; zich vergrepen aaim het bezit van den eigenaar vajn heit huis.' Uit de kasten Iw'erden kïeeding en ver schillende andere voorwerpen meegeko men en bUiten medeweten van de ouders naar de nieuwe wppiijnig vervoerd. Toen de eigenaar van de villa dei vermissing ontdekte volgde aangifte bij! dei politie, die de meisjes spoedig aanhield. Zij! zul len naar het huis van beWariinig worden gebracht. Aandacht voor den groententuin 1 In verband' met de bijzondere! omstan digheden verdient het alle aanbeveling groote- aandacht aan den groejnltentuim te besteden, schrijft Dje) Baerdi&rif. Verschillende groienteinsoortejn. kunnen thans nog gezaaid', geplant e|n gepoot Worden, b.v. winterandijvie (zaaitijld half Juni-Juli, planttijd Jiuli-Augustus), varië teit: Breedhart volhart. Veldsla: (Winterhard): Zaaitijd 'half Augustus. Boerenkool: planttijd Juli, variëteit: hali'Jhooge fijne krul'. Prei: planttijd Juni-Juli, variëteit: Brab. dikke. Vierder verdient het aanbeveling eenige soepgroenten te verbouwena. selderij: b. peterselie. Een bijzonder aan te bevelen plant is lavas, .een kruidachtige vaste plant, Wlelke vermeerderd wordt door scheuren. In den volksmond Wordt deze lavas! „maggi-plant" genoemd1. Bij: het klaar maken van soepen, sausen, enz., een be zit van waarde. 1 l'-i_jas DEMOBILISATIE DER WEERMACHT Volgens de bepalingen van de wapen stilstandsovereenkomst zou het geheele beroepspersoneel van de Nederlandsche weermacht eigenlijk nog als krijgsge vangen moeten worden beschouwd en dus in krijgsgevangenkampen moeten zijn ondergebracht. De Führer echter heeft met ruimhartigheid anders beschikt en ter uitvoering van deze beschikking heeft de Duitsche commissaris voor de demo bilisatie van het Nederlandsche leger thans richtlijnen uitgegeven, die beoogen de krachten van de Nederlandsche be roepsmilitairen zooveel mogelijk in dienst van den wederopbouw van het land te stellen. Deze richtlijnen bepalen o.a., dat be roepsmilitairen ontslagen kunnen wor den, indien zij een verklaring op eere woord afleggen, dat zij op geen enkele wijze tegen de belangen van het Duit- De oeconomische beteekenis van het thans bezette Bessarabië Bommen op Haarlem en Den Helder maakten veel slachtoffers De vooruitzichten voor den Euro- peeschen oogst zijn verbeterd Van 1 —7 Juli a.s. zuilen de broodbonnen 41 tot 50 gelden Werkgelegenheid voor Nederl. arbeiders in Duitschland Barbmleterstaind vian hedenmiddag 12 uur. DE VERDUISTERING In bet belaing van de naleving van de i bepalingen ten aanzien vajn de verduis- ring: Zonsondergang 29 Juni 10 uur 3 min. Zonsopgang 30 Juni 5 uur 23 min. Maan op: 30 Juni 0,36 1 Juli 1,05 Maan onder: 15,06 16,09 Hoog- en Laagwater te Zierikzee HoogwaterLaagwater 30 Juni 10,25 22,48 3,47 16,24 1 Juli 11,35 23,56 4,54 17,30 sche rijk werkzaam zullen zijn. Deze ver klaring is vanzelfsprekend; zij bevestigt slechts een sinds de capitulatie bestaan- den toestand. Verder zijn deze beroeps militairen na hun ontslag onderworpen aan een meldingsplicht en een beperking van bewegingsvrijheid voorzoover zij! niet in openbare diensten treden, welke on der den Rijkscommissaris staan. Beroepsmilitairen kunnen overgaan naar: 1. het vrije bedrijf, voor zoover zij caste werkgelegenheid, hetzij hier te lande, hetzij in Duitschland, kunnen aan- toonen; 2. openbare diensten (politie, opbouw- dienst, invoerrechten en accijnzen, ri vierpolitie e.d.) De overgang naar deze diensten is afhankelijk van de toestem ming van den Rijkscommissaris en van het aangaan van een vast dienstverband; 3. den gepensionneerden staat, voor zoover recht op pensioen aanwezig is. SPORT VOETBAL. Vriendschappelijk NIEUWERKERK, 28 Juni. Simjoto-BlauW Wit (Zierikzee) 9—0. Het programma vpor Zondag 30 Juni luidt: K.N. V.B. Kampioenschap1 van Nederland. Rotterdam1: FeijenoordBlauW Wit. Spekholzerfieide: Juliana—Heracles. Afdeeling II. RotterdamRFC—DjFC. Afdeeling IV. Afdeeling K. OisterWijk: Oisterwijlk—SET. Afdeeling V (Afdeeling A)» GponingenGV A V—-Vendam'. v

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 1