Uit Stad en Provincie ADVERTENTIES dr Mazzola Dr J. M. Planteydt Aankondiging CARTONS Aankondiging PAKTOUW DE R.T.M. Met ingang van 27 dezer wordt de z.g. „markttram" weer ingelegd, 's Mor gens om IQ uur vertrekt een tram uit Burgh naar Zierikzee, terwijl van Zijpe eveneens om 10 uur een tram naar Zie rikzee rijdt. Om twee uur namiddags vertrekt een tram in de richting Burgh. OU WERK ER K. In de dienst der Ned. Herv. Gem1, van Zondag j.l. (vVerd we derom voor de Kerkvoogdij een extra gift van f 10 geqolllecteerd. De. kerkvoog dij1 zegt de(n) melde (n) gever (ster) voor dit bedrag van harte dank. j OOSTERLAND. De collecte tot steun der Geref. Gemeente in de geteisterde gebieden heeft Zondag 1.1. in de gods- j dienstoefening der Geref. Gem. alhier, opgebracht f 409,17. Na eenige jaren bij het wapen der Koninklijke Maréchaussée te hebben ge diend, werd den heer A. Fondse, op 1 Juli 1915 als gemeenteveldwachter te dezer plaatse benoemd, zoodat veldwach ter Fondse op 1 Juli a.s. zijn 25-jarig ambtsjubileum herdenkt. Hij heeft zich in deze jaren doen ken nen, als een bekwaam en actief politie man, die door zijn tactvol en humaan op treden, de algemeene achting in de gem. heeft verworven. Het zal den jubilaris en familie, zeer zeker op dezen dag niet aan belangstel ling ontbreken, en wij wenschen Fondse gaarne toe, hij zijn verdere diensttijd met de zelfde opgewektheid en toewij ding zal mogen blijven vervullen. STAVENISSE. Met groote dankbaar heid kan gemeld worden, dat de natio nale collecte ten behoeve van de door den oorlog geteisterde gebieden in onze gemeente het mooie bedrag van f 946,335 heeft opgebracht. Voor hetzelfde doel was reeds in de Ned. Herv. kerk een bedrag van f 237 gecollecteerd, zoodat in onze gemeente in totaal de mooie som van f 1183,335 is bijeengebracht. Behalve dit bedrag was reeds eerder een vrachtauto met dekens enz. naar Rotterdam gezonden. De laatste dagen worden te dezer plaatse aanmerkelijke hoeveelheden stroo verscheept. Men besteedt f 17 a f 17,50 per 1000 kg., geperst. Zaterdagmiddag jl. ging één voor een wagen gespannen paard bij het Ge meentehuis op hol. De wagen reed van de helling bij de lichtmast af en bijna zeker leek de disselboom door de groote spiegelruit bij de kapper de R. te zullen gaan. De disselboom schoot echter naar boven en drong daardoor door de boven- ruiten heen, waardoor de aangerichte schade aanmerkelijk minder werd dan in het eerste geval. FINANT1EEL NIEUWS Als de Beurs opengaat Hoe de obligatiemarkt zich zal gedra gen, als de beurs weer open komt, dient te worden afgewacht. Op de geldmarkt ondervindt men, zooals gezegd, geen moeilijkheden. De opheffing van het mo ratorium heeft niet tot opvragen van tegoed geleid en de agent van het mini sterie van financiën heeft, blijkens den jongsten weekstaat van de Nederlandsche Bank, voor niet minder dan 30 millioen aan schatkistpapier kunnen aflossen. Zoo bevredigend was de particuliere vraag naar schatkistpapier, dat de verkoop tij delijk kon worden gestaakt, om deze ver volgens tegen een verlaagd disconto, voor driemaands papier, van 2V2 pet. te her vatten. Nu zijn de gegadigden voor dit papier wel van anderen huize, althans wat het beschikbare kapitaal betreft, dan die voor staatsfondsen en andere beleggingen op langen termijn, doch een zeker ver band tusschen geld- en kapitaalmarkt zal ook nu aanwezig blijken. Daarom is het wel te verwachten, dat er bij heropening van de beurs van den kant der groote beleggers eenige vraag zal bestaan. Hier bij dient men niet te vergeten, dat de angst-psychose geweken is en voor wat ons land betreft, de spanning in de inter nationale politiek op de staatsfondsen- markt geen invloed meer zal kunnen oefenen. Naar men weet, zal het streven er in bestaan om de rente zoo veel mogelijk in de buurt van 4 pet. te handhaven, zulks met het oog op de kapitalen, die op den duur voor het herstel en voor de consolideering der vlottende schuld zullen moeten worden aangetrokken. Dringend is dit evenwel niet, want nu voor ons de oorlogsfinanciering ten einde is, lijkt er weinig bezwaar tegen om de ruimte op de geldmarkt tijdelijk te ge- bruiken voor het financieren van de be hoeften der schatkist, desnoods ook voor de financiering van den wederopbouw. GEEN OPENLIJK FEESTBETOON Goen vlaggen uitsteken Het waarnemende hoofd van het de partement van onderwijs, kunsten en we tenschappen, heeft de volgende aanschrij ving aan de besturen van de scholen gericht: „De storm, die over Europa woedt, heeft ook ons land zwaar getroffen. Haast ieder van ons heeft onder zijn naaste bloedverwanten, onder vrienden en be kenden, stads- of dorpsgenooten, één of meer dooden te betreuren. Bovendien zijn BONS, DIE GELDIG ZIJN Brood. Van 24 Juni tot en met 30 Juni is op de bons 31 tot en met 40 van het broodbonboekje per bon (van elk nummer zijn er twee bone) 100 gr. brood verkrijgbaar. Tarwebloem en bakmeel. Van 17 Juni tot en met 12 Juli wordt op bon 75 van het distributiebonboekje een half pond tarwebloem óf zelf rijzend bakmeel besohikbaar gesteld Thee en koffie. Van 6 Juni tot en met 5 Juli wordt op bon 69 een half ons thee of een half pond koffie beschikbaar gesteld. Suiker. Van 31 Mei tot en met 27 Juni geeft bon 70 van het Alge meen Distributiebonboekje reoht op één kg. suiker. Distributiebonnen moeten nauwkeurig op de perforatie worden afgescheurd Vloeibare brandstoffen. Voor afle vering of koopen van vloeibare brand stoffen (benzine, petroleum, spiritus, enz.) zijn speciale distributiebons noodig. Petroleum. Van 17 Juni tot en met 30 Juni geeft petroleumzegel Periode I recht op 2 liter, uitsluitend voor kookdoeleinden en als men niet over andere kookgelegenheid beschikt dat zij er aan toevoegde „galbakken in een oven". De kantonrechter had daar blijkbaar miet aan gedacht en olntbijt misschien 2500 mu em dan met oudWakkesm pannekoeken. Intusschen was het hem wel duidelijk geworden dat bblussem en krentenkoeken „brood" zijlm, zoodat de sno.ode bakker die er schuldig aan Was dat deze smakelijke producten in de vroege ochtenduren Waren gebakken de morgenstond geeft den bakker iniu eenmaal geen goud in de)m mond z'ijn straf niet ontging. velen nog in groote ongerustheid omtrent het lot van hun verwanten, die aan den oorlog deelnamen, dan wel hun woon- plaats moesten verlaten. j Ons volk rouwt om de eigen dooden; het rouwt ook om de duizenden andere menschenlevens, die de oorlog reeds vroeg. Aldus te deelen in het leed der we- f reld is Christenplicht. Met dien rouw in het hart moeten wij echter tevens den blik gericht hou den op de toekomst van ons land en ons volk; wij moeten ons bezinnen op de fundamenteele waarden van ons volks bestaan; wij moeten arbeiden aan geeste lijken en materieelen herbouw. Wat in positieven zin gedaan kan wor den, is onder zóó duisteren hemel nog niet in bijzonderheden aan te geven. Slechts de richting worde duidelijk en scherp bepaald. Maar negatief dient een ieder zich er rekenschap van te geven, dat met dit samentreffen van rouw en gespannen ar beid uiterlijk vreugdebetoon niet ver- eenigbaar is. Het, is dus noodig, dat, althans in de maanden van 1940, die ons nog wachten, ieder openlijk feestbetoon achterwege blijft, in het bijzonder, dat niet gevlagd wordt op de dagen, waarop het tot dus verre gewoonte wa§ van openbare gebou wen en particuliere woningen de vlaggen uit te steken. Zij die een publieke verantwoordelijk heid dragen, kunnen in dit opzicht een voorbeeld geven en anderen opwekken desgelijks te doen. Het verdient alle aanbeveling, dat ook de aandacht van de schooljeugd, voor zoover van een leeftijd, die tot eenig begrip er van in staat stelt, van tijd tot tijd opzettelijk bepaald wordt bij den ernst van de tijden, die wij beleven. HOOFDPRIJZEN STAATSLOTERIJ Trekking van 25 Juni. f 1000: 13130, 23170, 24623, f400: 1174, 5474, 6466, 7971, 9981, 1044$, 14938 20819. f200: 1579, 4521, 12226, 22005. 19878. f100: 6487, 10249, 11533, 11670, 15707, 17157, 177125, 18138. 19014, 20818. SPÖÏT VOETBAL KNVB. Kampioenschap van Nederland. Heracles —Blauw Wit 1—1. GVAV—Feijenoord 0-2 Afd. II. Afd. A. DFC—VUC 4—1; RFC CVV 4—1. Afd. III. Afd. A. Go Ahead-NEC 2-4. Afd. IV. Afd. A. Eindhoven—Helmond 2—2. 1 j WANDELSPORT Wandeltocht G V. .Rust Roest" Op de Maandagavond gehouden alge meene vergadering der G.V. „Rust Roest" werd o.m. besloten dit jaar een Wandel tocht te organiseeren en wel in de maand Augustus. Hoewel de plannen nog in een beginstadium verkeeren en de details als route, inleggeld, afstanden -enz. nog nader door het bestuur zullen worden uitge werkt, lijkt het ons niet ondienstig nu reeds de aandacht op dit sportgebeuren l te vestigen. I Hierbij! is een (wjoiord! vain. lof voor dit initiatief zeker op zijn plaats daar het in de lijn ligt van de bekende leuze „Doe gewoon", enz., aan de navolging, waar- I van, ook op ons eiland, tot heden, helaas, nog veel ontbreekt. Duswandelsport- menschen van ons eiland wees paraat en wekt anderen tot deelname aan deze tochten op! Duiven moeten binnen blijven De commissie voor de gezamenlijke postduivenhouders in Nederland maakt bekend, dat het met ingang van heden verboden is alle soorten duiven, dus ook sierduiven, uit te laten vliegen. Alle soor ten van duiven moeten dus met ingang van heden worden vastgehouden, geringd of longeringd. De commissie maakt voor de laatste maal de postduivenhouders opmerkzaam dat het verplicht is haar een opgave te doen toekomen van de op hun hok aanwezige postduiven. Opgaven van de jaartallen en ringnummers, uitsluitend aan het secretariaat, den heer Joh. Horn' stra, Prinsengracht 407 te Amsterdam. MARKTBERICHTEN RECHTZAKEN Wat is brood Een aetueele vraag voor de rrienschen, die in het tegenwoordige b'akkersproiduct (misschien (wel b!r,ood herkennein, maar het niet als zoodanig (willen erkennen. Dezulken hebben echter ongelijk, als wij het antwoord, dat de kantonrechter te Middelburg pp de vraag heeft gegeven, als maatstaf gebruiken. Deze kantonrechter moest n.l. dit pro bleem' oplossen: Wat is brood en Jwat moet er onder "worden begrepien? Eigen lijk luidde de vraag: Vallen bolussen e,n krenten klieken oinder het begrip brood als bedoeld in de Arbeidswet? Dezie wet geeft geen definitie van brpod, dus moest de kantonrechter er zelf een maken. Hij onderscheidt „brood in algemeenen zin, ,een product, verkregen door bak ken van deeg, bereid uit 'bloem of mleel (met de een pf andere vloeistof", en „brood in iengeren zimi", een product* verkregen door bakken van een deeg1, bereid uit bloem of meel van tarivla of rogge, met w'ater of melk epi met een mengsel daarvan, in den regel met toevoeging van gist en eeinig zout". Toien 'wÜj' dit lazen in het Wt\dWlad Vftn het Recht, dat dezer dagetn bet dies betreffende vohnis van dein kantonrech ter heeft gepubliceerd', dachten Hv'iji, da pannekoeken ook als brood moesten wor den beschouwd. Dit vonden wïj' wal vreemd ©n daarom hebben Wijl den raad van een huisvrouw ingeroepeh. Deze tooverde ons een difinitie voor, welke geheel overeenkwam met die van den kantonrechter, echter met dit versfchil ROTTERDAM, 24 Juni. Op de vee markt (waren heden in totaal aange voerd: 2231 dieren, tjw1. 841 vette koeien, 147 schapen, 14 nuchtere kalveren, 131 zuiglammeren. 913 vette varkens en 185 vette kalveren. Prijzen per kilp,: vette koielen 52—62, 6676, 78—90 ct., vette ossen 5464, 6676, 7888 ct., vette kalveren 5565, 70—80, 90—100 ct.. varkens 60, 62, 64 ct.. schapen 55, 65, 70 ct Prijzen per stuk, schapen f20, f30, £38; Zuiglam-meren f7, f14, f17. De aannvoer van koeien en ossejn tw;as grooter. de handel twas levendig en dei prijzen als die van vorige Iweek Dins dag. Een prima koe ging nog tot 92 ct. ien een primte. os tot 90 ct. Varkens aanvoer groot, handel redelijk ien hoo- gere prijzen, vooral voor zfware varkens. Vette kalveren korter aangevoerd met tamelijken handel' en onveranderde prij zen, een prima kalf ging nog tot f 1.15. Schapen met ruimeren aanvoier, kalman handel en hooger in prijls. Zuiglamlmereini aanvoer grooter, handel traag en voor al niet hooger in prijs. Aardappelen. Zeeulwsche bfonte f3.80 4; Zeeulwsehe blauwe f3.804; Red1 Star f4.10—4.20; idem (poters) f2.75 per H.L. Aanvoer voldoende, handel kalm. Laatste berichten De dood van overste Mussert Naar het A.N.P. van bevoegde zijde verneemt, zijn twee officieren in arrest gesteld en naar den krijgsraad verwezen, verdacht betrokken te zijn bij den dood van luitenant-kolonel J. L. Mussert. Naar men ons mededeelt, aldus het A.N.P., zijn de vele verhalen, welke in omloop zijn omtrent den dood van dezen offi cier, als zouden daarbij verschillende militairen en burgers tegenwoordig zijn geweest, volkomen uit de lucht gegre pen. Behalve de beide gearresteerden waren hierbij nog slechts drie andere officieren aanwezig, die bij de behande ling van deze zaak als getuige zullen worden gehoord. Nog verschillende klachten omtrent aanslagen op personen tijdens de oor logsdagen zijn in onderzoek, evenals eischen tot schadevergoeding wegens ge leden oorlogsschade bij interneering en huiszoeking. Da Provinciale bibliotheek Toen op 17 Mei te Middelburg ten gevolge van het bombardement brand uitbrak, is o.a. de hoofdstraat, de Lange Delft, grootendeels verwoest, waarbij ook de provinciale bibliotheek met zijn dui zenden boekwerken in vlammen opging, j Aanvankelijk hoopte men, dat de boeken, j welke in den kelder waren geborgen, j behouden waren. Enkele dagen later j bleek echter, dat het vuur ook in den j kelder woedde en men moest dezen toen onder water zetten. Men haalde, nadat het water was weggepompt, de boeken uit den kelder, doch vele exemplaren waren danig beschadigd. Men heeft thans de beschikking over de zolders van het nieuwe gebouw van de Prov. Zeeuwsche Electrieiteitsmaatschappij. Men zal de boeken daar voorzichtig drogen en daar na catalogiseeren, zoodat men hoopt, dat een belangrijk deel van de specifiek Zeeuwsche verzameling behouden is ge bleven. Staking der vijandelijkheden In Frankrijk Uit het hoofdktw'artier van den Führer (werd gisteravond gemeld: Heden om 19 uur 15 is bijl Rome het Italiaansch-Frainsdhe fwapenstlKstandsver- drag oinder teekend. Om 19 uur 35 volg de de officieele mediedeeling daarvan aan de Duitsche rijksregeering. Op grond hiervan is ihet Duitsch-Fransche iwapenr stilstandsverdrag van kracht geworden. Het opperbevel der (wieermacht heeft be vel gegeven toit staking der Vijandelijk heden tegen Frankrijk. Op- 25 Juni om 1 uur 35 Duitsche zomertijd (worden aan beide kanten de (wapens neergelegd. Daarmede is de Piorlog in het Westen geëindigd. Hjtler heeft den volgenden oproep' uit gevaardigd: „Duitsche volk. Ufw' soldaten heb'bten in nauwelijks zes weken inia een heroiekehi strijld den oorlog iin het Westen tegen ieen dapperen tegenstander geëindigd. Hun daden zullen in de geschiedienis Oipge- teekend worden als de roemrijkste over- twinning aller tijden.; in deempied danken Iwijl den Heere God voor zijn zegen. Ik beveel bet uitsteken dier vïaggen in het Rijk voor tien, het luiden der kl'okkeln. voor zeven dagen. Adolf Hitller". GEEN DRAADLOOZE UITZENDINGEN In het heden versohenen verordenings- blad is opgenemen een verordening van den rijkscommissaris voor het bezette Nederiandsohe gebied, betreffende maat regelen op het gebied van berichtgeving en fotografie. Hierin is om. bepaald: Hij, die van den Duit&chen bevelhebber der weermacht in Nederland geen vergunning daarvoor heeft verkregen, mag geen be- riohten van welken aard ook door middel van draadlooze telegrafie of telefonie of door middel van lichtsignalen uitzenden of ontvangen. Hij, die zendinstallaties voor draadlooze telegrafie of telefonie of zend- lampen, of gesohreven of gedrukte hand leidingen voor het gebruik daarvan daad werkelijk in zijn bezit heelt, moet deze binnen drie dagen na het in werking treden dezer verordening, aan den burge meester der gemeente, waar deze zich be vinden, afgeven. VOOR DE HUISVROUW Te weinig kouten De distributieregeling van textielgoede- ren is vrij gedetailleerd, maar schijnt niet in alle omzichten te voldoen aan de wen schen der dames. Met name wordt het bezwaar vernomen, dat b.v. de toewijzing van kimono's, onderjurken en sommige andere ondergoederen wei iets minder ge kund had. Daarentegen had men gaarne het aantal kousen, dat verkrijgbaar is ge steld, uitgebreid gezien. Nu kunnen de drie kousen per halfjaar zeer wel verband hebben gehouden met den beschikbaren kousenvoorraad en ook met de vermindering van den uitvoer, met name uit Duitsohland. Verwacht wordt echter, dat het daar mee binnen afzienbaren tijd beter zal gaaD, zoodat wellioht de bestaande Jimiteering dan wat verruimd zal kunnen worden. Ook om de duurdere soorten, die thans niet het meest in trek zijn, kwijt te kunnen raken. Een nieuw systeem van distributie van textielgoederen schijnt in studie te zijn, n.l. een puntenstelsel. Men krijgt dan de beschikking over een aantal punten, waardoor de mogelijk heid zou worden geschapen om meer voor feitelijke behoefte zioh van texfcielwaren te voorzien. Commeroieel zit hier ook wat in. Een puntenstelsel zal de zakenlieden in staat stellen met hun artikelen weer meer te I adverteeren dan onder de bestaande rege ling noodzakelijk wordt geacht. BOEKEN EN BROCHURES Kalender in Boek De Uifgeverij J. v. d. Wal te Bruinisse werkt aan een nieuwe kalender voor 1941, »Uit de fonteinen des Heils" waarvoor de sierkunstenaar D. van de Poort een oali- grafisohe Uekening voor het schild ont wierp. Deze kalender wordt ook als gebonden boek uitgegeven. Het nieuwe premieboek, dat tegelijk met kalender en boek het licht zal zien, draagt tot titel: De jongens van de Roerdomp", een verhaal uit 1700, dat zioh te Brouwershaven afspeelt. Zoo de Heere wil, hopen ome geliefde Ouders, K. J. SMITS en M. SMITS-SCHOENMAKER den 2den Juli a.s., hunne 25- jarige Echtvereeniging te her denken. Dat God hen nog lang moge sparen, is de wensoh van hunne dankbare Kinderen en Verloofden. Lisse, 25 Juni 1940. Wilhelminastraat 9. Heden overleed, xaoht en kalm, onze geliefde Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, MARTINA v. d. WEKKEN, Wed. van L. v. d. Werf, in den ouderdom van bijna 72 jaar, Noordwelle, 22 Juni 1940. Namens de Familie, A. v. d. WERF. Voor de vele blijken van belang stelling, ontvangen bij het overlijden van onze geliefde Moeder, Behuwd-, Groot- en Overgrootmoeder DIRKJE KOOMAN, geboren Vermaas, be tuigen wij onzen hartelfjken dank. Uit aller naam J. C. KOOMAN, Renes8e Neus-, Keel- en Oorarts houdt WOENSDAG 26 JUNI spreekuur te Zierikzee in het Wijkgebouw, van half 12 tot half 1 en van half 2 tot half 3 uur in het ziekenhuis te Noordgouwe. Internist Spreekuur Wijkgebouw Janne- wekken, vanaf 27 Juni elke Donderdag van 12 tot 2 uur Het BESTUUR van het Water schap GOUWE VEER EN ZELKE Gelet op het Algemeen Reglement voor de Polders of Waterschappen in Zeeland Doet te weten dat vanaf heden gedurende aoht dagen voor eigenaren van gronden in genoemd Waterschap, ten kantore van den Ontvanger-Griffier ter inzage ligt de vastgestelde BEGROOTING voor het dienstjaar 1940-41 Tegen betaling der kosten zijn hiervan afschriften verkrijgbaar. Zierikzee, 25 Juni 1940. Het Bestuur voornoemd, J. KOOPMAN, Dijkgraaf. A. v. d. HOUTEN J.Jz., Ontv.-Griffier. verkrijgbaar 3 cent per stak, aan bet Bureau van dit blad. Het Bestuur van den Polder De Vier Bannen van Duiveland vestigt de aandacht op de aangeplakte af kondiging van de inspectie op het sohnonmaken van water leidingen, zijlen, enz., op Zaterdag 13 Juli 1940. Belanghebbenden worden dringend verzocht uiterlijk vóór genoemden datum aan hunne verplichtingen te voldoen. Het op den weg getrokken oor en veek moet onmiddellijk daarvan verwijderd worden. Speciaal zal worden gelet op de afgezakte kanten. Nalatigen zullen worden beboet. Nieuwerkerk, 25 Juni 1940. Het Bestuur voornoemd, G. L. KLOMPE, Dijkgraaf. A.v.d. HOUTEN J.Jz Ontv.-Griffier. Om de aflevering van onze sigareu gelijkmatig te doen geschiedenver zoeken wij U, in uw eigen belang, vroegtijdig orders in te dienen, JONGMAN8 ZOON. te koop A 30 ct. per K.G., bij partij 25 ct. por K.G. Adres Bureau van dit blad.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 3