NIEUWSBODE VRIJDAG 21 JUNI 1940 "land- en tuinbouw De Kern predikbeurten ABONNEMENT Prijs fl.60 p. kwartaal, buiten Zierikzee f 1.80. Voor het buitenland f 10.p. jaar Afzonderlijke nummers 5 cent. Ver schijnt dagelijks, behalve 's Zondags. Uitgave: N.V. de Zierikzeesche Nieuwsbode, Zierikzee, Schuithaven B 94 Tel. 32, Postgiro 137677 - Dir.: A. J. de Looze - Uitg.-Red.: M. J. Kosten 96STE JAARGANG No. 14368 ADVERTENTIES Prijs: 20 cents p. regel, minimum 80 cents Bij contract speciale prijzen. Grootte der letters naar plaatsruimte. „Succesjes" 60 cents. Inzending tot 's morgens 10 uur DE STRIJD IN FRANKRIJK De oorlogihaven Brest genomen De steden Epinal, Toul en Lune- ville in Duitsche handen Huli en Birmingham gebombardeerd Het DNB meldt uit het groote Duitsche hoofdkwartier d.d. 20 Juni: In Bretagne is de Fransche oorlogsha ven Brest genomen. In Normandië is de benedenloop van de Loire van Nantes tot Tours bereikt en op bepaalde plaatsen reeds overschreden. In den boog van de Midden Loire duurt de vervolging in het Cher-terrein voort. Bourges is genomen. Ten Zuiden van de Loire hebben vliegers de wijkende tegenstanders aangevallen. In het Noorden van Lotharingen wor den resten van het geslagen Fransche Oostelijke leger, voor zoover niet reeds gevangen genomen in het gebied van de Moezel tusschen Epinal en Toul, even als in de Midden-Vogezen steeds dichter op elkaar gedrongen. Epinal, Toul en Luneville zijn genomen. In de Maginotlinie ter weerszijden van Diedenhofen wordt nog steeds gestreden Ten Westen van Weissenburg is de Ma ginotlinie opnieuw doorbroken. Het Duitsche Straatsburg is van het Zuiden en Oosten uit genomen. Op de kathedraal waait weer de rijksoorlogsvlag In de Bourgondische poort is de vereeni- ging tusschen de troepen, die uit de richting Belfort kwamen met die ko mende van den Boven Rijn tot stand gekomen. Het aantal op 19 Juni ingeleverde krijgs gevangenen is meer dan 200,000, onder wie de opperbevelhebber van het Fran sche 10e leger, generaal Altmeyer met zijn staf. Het luchtwapen is thans met de ver gelding tegen Engeland begonnen. Inden nacht van 19 op 20 Juni hebben onze vliegers het Britsche wapeningscentrum Birmingham met bommen van zwaar ka liber aangevallen. Groote branden waren reeds op 50 km afstand voor de volgende vliegers te zien. Verder zijn brandbom men op havenwerken te Huil geworpen. Bij Dungeness is een koopvaardijschip van 4000 ton vernield. Een duikboot heeft een tankboot van 8000 ton vernield. Een andere duikboot heeft uit een convooi drie schepen weggeschoten. De verliezen in de lucht bedroegen gis teren 16 vliegtuigen. Zes eigen machines worden vermist. MILITAIRE PLECHTIGHEID OP HET BINNENHOF Op het Binnenhof te 's-Gravenhage heeft de overdracht plaats gehad van een S.S. Doodskop-regiment, dat een politietaak heeft, te vergelijken met die van de Ne- derlandsche maréchaussée, aan den Rijks commissaris, die op het bordes van den ingang der Ridderzaal tot de aangetreden S.S.-mannen een toespraak hield waarin hij o.m. zeide: Mannen der Waffen-S.S. Gij zijt hier te 's-Gravenhage op Nederlandsch grond gebied aangekomen als soldaten van den Führer, bereid, om door uw houding, ten allen tijde te getuigen dat gij zijt Duitsche mannen, nationaal-socialisten en strijders voor Führer en rfik. Hoe zou de glansrijke zege van onze weermacht mogelijk zijn geweest, als niet iedere Duitscher innerlijk doordrongen was van zijn geloof aan Duitschland en den Führer. Wij zijn ons volkomen bewust van de beteekenis van dit grootsche moment. Het gaat hier om het lot van een volk van 80 millioen menschen dat zijn recht tot leven onder alle omstandigheden moet kunnen verdedigen. Ter bescherming van onze levensrech ten moesten wij ook dit land binnen rukken. Maar wij staan hier, in dit land, niet als vijanden. Wij wenschen het Ne- derlandsche volk te achten als een Ger- maansch volk. Ook al moesten wij strij den voor ons recht, dan willen wij toch den Nederlanders hun levensrechten niet ontnemen. Er is in de krijgsgeschiedenis geen voorbeeld aan te wijzen, waarbij een land en volk, dat bezet werd, zoo vrij aan eigen beheer en bewind werd over gelaten als het Duitsche rijk in Nederland vrijheid en eigen beheer heeft laten be staan. Wij doen dat hier in het volle bewustzijn, dat het hier menschen geldt van Germa. nschen bioede die eens zuilen begrijpen we'ke groote daad de Führer heeft verrlcui door het Nederlandsche volk deel le laten hebben aan de be stemming van etü nieuw lot voor toe komstige generaties. AFLEVERING ROOKARTIKELEN j Per maand wordt een 12de van het vorig jaar geleverd De i voorraadpositie is niet ongunstig De organisaties op het gebied van den tab'akshandel hebban ieem regelïinlg inge voerd1. 'waarbij1 bepaald is, dat de fabrie ken aan de grossiers en de grostsierb aan deri kleinhandel per maand geen groiotere hoeveelheden vain ieder merk1, en iedere sport mogen afleveren dam een twaalfde deel van het verbruik van den betref f enden afnemer over het vorige jaar 1 Oorspronkelijk Tag het in de bedoeling deze regeling vpnr iedere 'wfeek te ma ken en dus iederen afiniemier per 'week één twee en vijftigste deel te geven vani (zijn totale verbruik van een bepaalde soort in 1939. In de praktijk zou deZe regeling te veel' moeilijkheden met zich brengen. Daarom heeft men de regeling vpoir het maandelijksche verbruik oht- (wloirpen. De sigaren-, sigaretten- en tabaksfa brieken leveren zeer traag af. Natuur lijk (wil! men met de beschikbare hoe veelheid1 tabak' de fabrieken zoolang mo gelijk aan het Iw'erk houden. De Voior- raadpqsitie is overigens niet ongun stig. O,ok grossiers kunnen echter on mogelijk alle orders, die rij! van de (win keliers ontvangen, uitvoeremj. In verband daarmee heeft mep deze regeling inge voerd1. i Ten aanzien vairn den aanvloer van; grondstoffen vernemen 'wij! dat men goe- 1 de hjoop heeft opi aanvoer van tabak uit de Balkaniainden. Het rookemd pu bliek. dat zich pp Engelteche ien Ameri kaansche sigaretten geworpen had, zal zich dan eventueel Weer aan earn andere smaak moeten IWennem. Men heritnimere zich de goedkoope Grieksche sigaretten, die hier vroeger Iwiel verkocht werden. Prijsvierhpoging behoeft men in ieder ge- val niet te verwachten. Men zal' alleen in veel gevallen zijn lievelinigsmerk vaar- iwiel moeten zeggen en zich, ook hierf, aan de omstandigheden moeten a,an- i passen. VLEESCH IN BLIK j Zooals wij hebben gemeld is het met in- gang van 15 Juni verboden vleesch in blik te conserveeren (dit verbod geldt niet voor de veehouderij-centrale) en af te leveren. Over de reden van dezen maatregel lezen wij in het vakblad Vee- en vleesch- handel h$t volgende Men heeft er zich nogal ongerust over gemaakt en sommigen denken al aan een schaarschte van vleesch en vet. Een te kort is er allerminst, onze veestapel staat nog op „export-capaciteit". En naar wii hopen wordt er alles op gezet ze zooveel mogelijk op capaciteit te houden door opvoering der veevoederproductie. Maar het ligt voor de hand, daar er reeds belangrijke hoeveelheden fijne vleesch- v/aren en vleeschconserven naar Duitsch land zijn verkocht en er nog veel gele verd zal worden, dat het nobdig is een inventarisatie van de voorraden op te maken. Een factor van groot belang is ook de blik- en nog meer de tinvoorraad. •Van vertinde blikken is de voorraad zeer beperkt en nu de Veehouderijcen trale, welke thans ongeveer 10.000 zware en lichte varkens per week afneemt van de boeren, de lichte varkens, dus de zouters van 90 kg. laat conserveeren in blik, terwijl de zwaardere varkens wor den ingevroren nu is het zeer logisch, dat de normale vïeeschconserveuproduc- tie tijdelijk wordt stopgezet, om stand van zaken op te maken. En daar er binnenkort een distributie van varkens komt, daar spreekt het weer vanzelf, dat er ook een veglementeering voor de vleeschfabrikanten wordt ingevoerd. De Veehouderijcentrale heeft op het oogen- blik een zeker surplus aan varkens op te ruimen. De Centrale gaat voorraden vor- men, bedient z:jh daartoe van de bacon- bedrijven en vleeschwarenfabrieken en heeft dus de bereiding van vleeschcon- j serven in blik afhankelijk gesteld van vergunningen en voorschriften door haar, 1 de Veehouderijcentrale, te vèrleenen. I Het hoofdcommissariaat van de Madri- leensche politie deelt mede, dat de laat ste dagen talrijke anonieme strooi biljetten ten gunste van de vroegere Spaansche regeering verspreid zijn. De hierachter staande organisatie kon ont dekt, en talrijke personen, waaronder vreemd dingen, gearresteerd worden; wa pens en munitie werden in beslag ge nomen. VERSCHILLENDE^ BERICHTEN Wederopbouw Wie in een betere toiekbibst vain de imemscMieid' gelpioft. rwie meient, dat mid delen gevpinden moetefni Worden, die dient allie pogingen om de muziek nader tot den mensch te brengt p met al zijln kracht te steunen. Aristoteles zeide: „Wat de arts is voor het lidhaam, is de muziek voor de ziel". Plato Was van meening, dat het karakter en de geest van den. mensch gevormd1 moest Worden doormu- ziek. Kunst verheft den roepsch ep daar- p(m'.,... beoefen haar!! Distributie van huisdierenvoer Het hondevoer, Waarvoor binnamkbrt leen distributieregeling zal' gelden zal', naar Wijl in Het Vad. lezen, alfs volgt zijn samengesteld: 45 pet. gedroogde ge- stoomde aardappelvakken, 5 pet. rijst- voermeel, 20 pet. tarwegries, 15 pet. mout- kiem, 10 pet. boonen- en e.rWteinjmödl en 5 pet. andere stoffen. Het voer zal geen 'dierlijke bestand- deelen bevatten. De 'betrokken fabrieken hebben toe stemming gekregen de pog aamiwiezige» voorraden grondstoffen vjopjr het voeij, Zooals het tot nu toe Werd vervaardigd, pp te gebruiken. Voorts jwlordt bericht, dat voo|r k'at- tenvoier niet van oyerheidsWtege zal wer dén gezorgd. Door vrachtauto overreden Gisteren in den laten middag is de wielrijder T. K. op den Rijksstraatweg van N ij k e r k naar Putten door een hem achterop komenden vrachtauto gegrepen Hij was op slag dood. Zijn rijwiel is to taal vernield. De auto reed na de aanrij ding tegen een boom en werd zwaar beschadigd. De bestuurder kwam met den schrik vrijj: Gevangene ontsnapt Dinsdagavond is het een 41-jarigen gla- zenwasscher, die een hechtenisstraf in het huis van bewaring te Amsterdam on derging, op tot nog toe niet opgehelderde wijze gelukt, aan zijn gevangenschap te ontkomen. De man genoot een zekere bewegings vrijheid en verrichtte verschillende werk zaamheden. Waarschijnlijk is hij hierdoor in de gelegenheid geweest, burgerklee- ding te bemachtigen. Hierin is hij ont snapt. De politie, die mot ijver naar den voortvluchtige zoekt, is er nog niet in geslaagd den man te arresteeren. Plunderaars achterhaald T/erwÜjl de inw-obers van Nijtkerk ge ëvacueerd Waren maar Putten einj Harder wijk, hebben plunderaars uit deze plaat teen en Nijkerkerveen zich op (hum be zittingen geworpen eni zich aan roof van allerhande goederen schuldig ge braakt. Toen de burgemeester van Nijl- kerk dit vernam, heeft jhijl zich met een aantal vrijwilligers na.ar zij(n gemeemtei begeven. Er Werd een ware klopjacht georganiseerd', met het gevolg, dat veTe plunderaars kónden (Worden gegrepen. Na dien Zijn nog aimdere gevallen van roof aan het lidht gekomen en ook thans ge lukte het verscheidene schuldigen in han den te krijgen. In totaal Zijln thans niet minder dan veertig personen aangehouden. Op 25 Juni zal een aantal hunner ziclh vol r demi politierechter te Zwolle (hebben te ver antwoorden. Drie personen zullen 27 Juni a.s. voor de rechtbank aldaar versdhij'- nem. Het krachtig optreden vam den bur gemeester en de rijles- lem gemeentepoli tie te Nijkerk heeft onder de inwoners van deze gemeente de grootste voldoe ning gewekt. Moeder met haar kindje gedood Gistermiddag is even voorbij dén haalt Rijksweg—Wilhel'minastraat te Sittard' een zeer ernstig verkeersongeluk ge schied', Waaib'iji een circa 30-jarige vrouw ien haar zoontje onder de oogelni vam haar echtgenoot op slag zijn gedood. Het echtpaar H. fietste in de WilbelL (minastraat in de richting valp (het bis schoppelijk college. De moeder had het kind van vier jaar achter op 'de fiets. Door tot nu toe onbekende oorzaak werd de fiets van de moeder door een vracht auto/ mei oplegger van de firma J. B., uit ViemlO', Welke achter (het echtpaar reed1, gegrepen, met het gevolg, dat de vrouw en het knaapje onder de wielen van den zwanen wagen terecht kwamen. Zij! Waren op slag dood. KORT EN BONDIG Nadat er de laatste dagen in de En- gelsche pers steeds weer berichten wa ren opgedoken over de samentrekking van buitengewoon sterke Russische strijd krachten aan de Oostgrens van Duitsch land, als vervolg op de Russische actie tegen L i t a u e n, meldt Reuter op 19 Juni uit Kaunas, dat er Duitsche troe penbewegingen plaats vonden in Oost- Pruisen. Van officiëele ziide wordt ten aanzien hiervan met stelligheid verklaard, dat er geen Duitsche troepenbewegingen aan de Duitsch-Litausche grens hebben plaats gehad. i Henry Ford heeft, naar Associated Press uit Detroit meldt, verklaard, dat zijn fabrieken alleen oorlogsmateriaal ter verdediging van de Ver. Staten zouden vervaardigen en dat er geen zaken in oorlogsmateriaal met de Britsche of an dere buitenlandsche regeeringen gedaan worden. Toen Ford eenigen tiid gele den meedeelde, dat zijn fabrieken in be paalde omstandigheden duizend vliegtui gen per dag konden produceeren, maak- te hij hetzelfde voorbehoud wat betreft hun uitsluitend gebruik voor de eigen landsverdediging, j j De Amerikaansche onder-staatssecreta- 1 ris Sumner Welles heeft met betrekking tot het bijeenroepen eener conferentie der ministers van buitenlandsche zaken 1 der Amerikaansche landen verklaard, dat Canada, dat geen lid is van de Pan- Amerikaansche Unie, niet uitgenoodigd is. Welles gaf voorts te kennen, dat het voc-rstel tot vorming van een Pan Amerikaansch kartel ter waarborging van I de gemeenschappelijke uitvoerbelangen op de agenda der conferentie zou worden geplaatst. Naar verluidt hebben tot dus ver 13 staten op de uitnoodiging der Ver- eenigde Staten geantwoord. 22 Juni Maan op; 21,47 Maan onder: 6,32 In den nacht van Woensdag op Don derdag werden de steden Mannheim en Ludwigshafen opnieuw door vij andelijke vliegtuigen aangevallen. De vij and moest echter zonder zijn doel te hebben bereikt, weer omdraaien. Zooals in alle andere gevallen, werden ook dit maal de bommen lukraak uitgeworpen en richtten zij, daar zij uitsluitend buiten de grenzen der stad neervielen, slechts geringe materieele schade aan. Radio Bordeaux meldt, dat de Fran sche minister van buitenlandsche zaken, Baudoin, benoemd is tot leider der gevolmachtigde delegatie, welke door de Fransche regeering is aangewezen om zich naar de vastgestelde plaats te bege ven, teneinde de Duitsche delegatie te ontmoeten, die haar de voorwaarden van Duitschland en Italië voor een wapen stilstand zal overhandigen. Zorg voor goede pootaardappelen Het blijkt dat de gezondbeidstoiestaud van de aardappelen in pints land ze-ed veel te Wenschen overlaat. Voor verschil lende consumptie-, veevoeder, fabrieks aardappelen zal waarschijnlijk niet vol doende goed pootgoed verkrijgbaar rijtn.. Daar de Waarschijnlijkheid groot is, dat het aanbod van door den NAK goed gekeurde pootaardappelen van bedoelde rassen niet aan de vraag zal kujnlnenj vpldoen en daardoor Waarschijnlijk veel minderwaardig pootgoed zal worden aan- 'geblodem, geeft de plantenziektenikundi- gen dienst den verbouwers van aardap pelen de'n raad, de mogelijkheid te over wegen zelf te trachten in hup behoefte aan behoorlijk pootgoed te voldoen. Dit kan ook geschieden door in vel den die nog een groot percentage ge zonde planten bevatten, deze zoo spoe dig mogelijk te merken ien alleen de Opbrengst van deze planten voor poot goed' te bies temmen. Verwijderen van zieke planten Wiordt dan achterwege ge laten. wat eeP vereenvoudiging van de selectie beteiekent. Het is noodzakelijk dat deze aldus gemerkte planten vroeg tijdig Worden gerooid. Het tijdstip van het rooien kan niet Worden aangegeven, maar het is duidelijk, dat alleen bij zeer vroeg rooien succes zal worden verkre gen. Men rpoie dus, zoodra de planten reeds een matige lioieveelheid pootb'are knollen hebben voortgebracht. Voiorloopig mloet het parool zijln, te trachten nog zooveel mogelijk behoor lijk pootgoed te verkrijgen, opdat onze voedselvoorziening in 1941 piet in gevaar komt. De Fransche oorlogihaven Brest door de Duitschers bezet Positie van het landbouwbedrijf en landbouworganisatiewezen Voorraadpositie van de hoeveel heden tabak is niet ongunstig Stichting getroffenen door oor logsgeweld in Zeeland, Onze veestapel staat nog altijd op exportcapaciteit C. J. J. VERTON Fijne Cocosmacroontjes Botersprits Arnh. Meisjes Gevulde Heeren Roomsoezen Zwezerik- en Kalfscroquetten 2 a 25 ct. DE VERDUISTERING In bet belang van de paleving van de bepalingen ten aapten van de verduis- ring: Zonsondergang 21 Juind 10 uur 7 iri. Zonsopgang 22 Juni 5 uur 17 milfl. Hoog- en Laagwater te Zierikzee Hoogwater: Laagwater: 22 Juni 4,21 16,42 9,38 22,13 By de vroeger geldende tydsaanwysing dient 1,40 uur te worden bygevoegd. Zondag 23 Juni. Ned. flerv. Kerk. Zierikzee. Nieuwe kerk. 10 ure, ds. Valeton (Ooopsbed.) Kleine kerk. 10, da. 8iezen van Dreisohor en 4 ure, ds. Valeton (Jeugddienst). Luth. Kerk. Geen dienst. Gerei. Kerk. 10 en 6 ure, ds. Leene. Ohr. Geref. Kerk. 10 en 6 ure, ds. Hoogendoorn. Leger des Heils (Poststraat) Zaterdagavond 8 ure, Openluohtwerk. Zondag 7.30 en 10, Zaalbijeenkomst, 3.30 Openlaohtsamenkomri op 't Groentje en 7.30 ure, Zaalbijeenkomst. Dinsdag 8 are voor soldaten en bekeerlingen. Donderdag 8 ure, Openbare samenkomst. Geref. Gem, (St.-Domnsstraat) 10 30, 3 en 7 nre, Leeakerk. Oud-Gerei. Gem. 10 30, 3 en 7 ure, Leeakerk. Stavenisse. 11.10 en 7.40 ure, da. Bate laan. Oud-gerei. kerk. 11.10, 3.40 en 7.10 ure, Leeakerk.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 1