THOLEN. Zondag overleed te Bergen op Zoom het oud-hoofd van de „School met den Bijbel" alhier, de heer W. v. d. Berg, in den ouderdom van ruim 58 jaar. Vorig jaar is de heer v. d. Berg, na een ziekenverlof van bijna een jaar, voor het onderwijs afgekeurd, waar na hij zich te Bergen op Zoom vestigde. Naar ons is medegedeeld is de heer v. d. B. in de week van den oorlog geopereerd en nog niet hersteld zijnde, heeft hij te voet, bij luchtalarm, het ziekenhuis verlaten, waarna een inzin king is gekomen, die hij niet meer te boven kwam. WISSENKERKE. Op het strand van de Anna Frisopolder onder deze gemeente is aangespoeld een in verren staat van ontbinding verkeerend lijk van een En- gelsch zeeman, vermoedelijk geheeten O. E. Lewis. In tegenwoordigheid van bur gemeester Geuze, en op diens last, is het lijk overgebracht naar de begraafplaats. De leeftijd was naar schatting tusschen de 20 en 30 jaar. Door de baldadige jeugd te Geers- dijk is de brievenbus aan de woning van G. Flikweert vernield. De politie heeft de zaak in onderzoek. Stoomen van aardappelen Teneinde aan de vele aanvragen voor het stoomen van aardappelen voor vee voeder te kunnen voldoe^ Zijn door de Prov. Vioedselcommissaris Zeeland enkele aardappelstopmers aangeschaft, Iwiaarvan ier ook een voor Schoulwem-Duivelamd is gearriveerd. De machine is geleverd door de N.V. Ensink te Hilversum en draagt den veelbeteekenendep naam „Wagetnin- gen" Mol 1939. De capaciteit bedraagt pl.ml 2000 k.g. aardappelen per uur. De installatie, die op een onderstel met lucht banden is gemonteerd, kaïni met een paard of auto. verplaatst (worden. De kosten van stopmen komen op 20 ct. per H.L. KERKNIEUWS BURGH. De Synodale collecte (welke Zondag j.l. gehouden is, heeft een be drag van f48 opgebracht. In de Zondagmorgen gehoudeim gods dienstoefening is voor de Diaconie een bankbiljet van f10 gecollecteerd. Dank (wordt gebracht aan dezen mildem gever voor deze gave, die der Diaconie z'eer goed te stade komt. MARKTBERICHTEN AMSTERDAM, 17 Juni. Marktbericht van Jac. Knopp, Makelaar in aardappe, len, Adm. de Ruijterweg 196, tel. 81431'. Zaterdag 15 Juni was de aanvoer van groote en kleine Muizyen totaal 65.000 kilo. De prijzen (waren hppger. Er wend vlug verkocht. Groote Muizen f1011; kleine id. f 10.60—11; per 100 k.g. Kriel iwas weinig aangevoerd. Voor oude aard appelen is nog goede vraag, vooral Zeeulwsche Bonten en Blauwiejni en Rood', star. Ook Bintjes en Bevelanders blijven geraagd1. 17 Juni (wierden de volgende prijzen gemaakt: Zeeulwsche Bonten f4.20; idem Blaulwien f4.20; Potersporten f2.80; Zeeuw sche Roodstar f4.20; Friesche Bintjes f 3.20 IJpolder Bonten f 4.20id. Bevelanders. f3.90; Bonten en Blaulwe Bo|n|ken f3; Friesehe Roodstar f4.20; IJpolder Blau- twen f4.20; Friesehe Alpha's f 3.20; per 70 kilogram. ROTTERDAM, 18 Juni. Ter veemarkt werden heden aangevoerd: 2708 dieren, waaronder 177 paarden, 648 gebruiksvee, 650 vette runderen, 749 nuchtere kal veren, 133 schapen, 2 varkens; 9 veulens, 100 stieren, 60 vette kalveren, 34 gras kalveren, 108 zuiglammeren, 38 bokken en geiten. j 1 Prijzen per kg le, 2e en 3e kwaliteit: vette koeien 78—90, 6676, 5262 ct.; vette ossen 78—88, 66—76, 54—64 ct.; vette stieren 7680, 6674, 5864 ct.; vette kalveren 90100, 7080, 5565 ct.; nuchtere kalveren "50, 45, 40 ct.; slacht- paarden 73, 63, 53 ct.; schapen 65, 60 50 ct. Prijzen per stuk: schapen 34, 27, 17; zuiglammeren 17, 14, 7; nuchtere slacht- kalveren 13, 11, 8; (wprkpaarrden 400, 275, 175; slachtpaarden 325, 225, 165; hitten 295, 235, 160; kalfkoeien 285, 205 165; melkkoeien 280, 205, 160; varekoeien 220, 165, 140; vaarzen 165, 130, 100; pin ken 110, 90, 70; bokken en geiten 16, 12, ,7 gulden. De aanvoer van vette koeien en ossen was korter met ïamelijken handel en de prijzen iets stijver dan gisteren. Een prima koe ging nog tot 92 en een os tot 90 cent. Sieren aanvoer als vorige week met williger, handel en hoogere prijzen. Vette kalveren aanvoer als vorige week, met redelijken handel en de prijzen als gisteren. Een prima ging nog tot 115 ct. Nuchtere kalveren aanvoer kleiner, met vlotten handel en iets hoogere prijzen. Paarden aanvoer als vorige week met matigen handel en overanderd in prijs. Schapen iets ruTïher aangevoerd, kal- men handel en de prijzen van le en 2e Ww'. iets hopger, 3e kw. onveranderd. Zuiglammeren ruimer aangevoerd, vlot ten handel en de prijzen van le en 2e kw. iets hooger, 3e kw. onveranderd in prijzen. Melk- en kalfkoeien iets korter aan gevoerd, luien handel en iets stijver in prijs. Vare koeien kleiner aangevoerd, stroe ven handel en prijshoudend. Vaarzen en pinken met kleinen aan voer, flauwen handel en onveranderde prijzen. Bokken en geiten met matigen aanvoer, vluggen handel, iets hoogere prijzen. SPORT VOETBAL. Da kampioens-competitie Voprloopig iijin de volgende Iwedstrij1- den om het kampioenschap van Neder^ land vastgesteld: Zondag 23 Juni: HeraclesBlaulw- Wit; GVAVFeijenoprd. Zondag 30 Juni: Juliana—Heracles; Feijenpord—Blaulwi W;t. Zondag 7 Juli: GVAV—Juliana; Hera cles— Feijenoord. Pijnenburg rijdt niet meer Jan Pijnenburg, een der bijzondere uit blinkers van onze. wielersport, rijdt niet meer. Zijn besluit staat onwrikbaar vast Pijnenburg, die na Jaap Eden wellicht de meest populaire renner van Neder land is geweest, komt niet meer aan den start, dit seizoen niet en ook daarna niet meer. „Pijn komt er rond vooruit, trouwens hij heeft nooit zijn meening onder stoelen of banken gestoken. Zijn zaak in Tilburg gaat goed, daar heeft hij al zijn energie en tijd voor noodig. Dan is het onmoge lijk er tusschen uit te gaan, te reizen en te trekken. Jan heeft een goeden naam, dus moet hij behoorlijke resul taten behalen. Doch dan zou hij ook regelmatig moeten trainen en veel En ook dat kan hij niet meer doen. Ds Vierdaagsche afstandtmarschen De leider der Vierdaagsche Afstands- marsohen deelt het volgende mede: Ver schillende omstandigheden hebben het houden van de Vierdaageohe Afstands- te Nijmegen van 23-26 Juli a.s. onmoge lijk gemaakt. De reeds gestorte inleggelden zullen binnenkort aan de ingeschrevenen worden teruggezonden. LAND- EN TUINBOUW Da handel in het Westland De aanvoeren aan de Westlandsohe veilingen nemen thans zoo snel toe, dat er reeds groote hoeveelheden overblijven wanneer het binnenland zijn behoeften heeft gedekt. Nog altijd gaat in principe de helft van den aanvoer naar Duitsoh- land, doch het binnenland was voor de meeste producten niet in staat, den hal ven aanvoer af nemeD, zoodat de export heel wat grootere quanta toegewezen kreeg schrijft men aan de N.R.C. De regenval van de laatste dagen bleek wel noodig, want aan het product was in vele gevallen het tekort aan water te be speuren. De tomaten bleven nog ten achter bij de aanvoeren van vorige jarenuit de koude kassen kunnen de groote aan voeren nog niet verwacht worden en de export kooht bijna alle beschikbare A en B-tomaten op tegen den verlaagden mini mumprijs van 26 ot. per kg. Het binnen land beschikte tegen aanzienlijk lagere prijzen over de CC en de bonken, die evenals de export-tomaten van uitstekende kwaliteit waren. De aardappelenoogst is thans in vollen gang en vooral aan de veilingen te 's Gravenzande en Westerlee werden flinke hoeveelheden aangevoerd, die tegen dalende prijzen hun weg vonden. De beste groote aardappelen kwamen Vrijdag nog tot 12 ot per kg, doch de binnenlandsohe handel, die den aanvoer nog alleen kan verwerken, kon voor 8 10 ot reeds flinke partijen koopen. Aardbeien blijven nog vrij duur, althans de betere soorten. Er kwamen nogal kleine en afwijkende vruchten ter veiling, een gevolg van de lang aangehouden droogte en deze vonden nog koopers tegen veel lagere prijzen. Kruisbessen waren goedkoop en deze werden hier en daar voor fabrieken verkocht. ECONOMISCHE BERICHTEN Wereldkolfiemarkt in hopelooze politie Een door het bureau Nortz Co. voor het nieuwe jaar opgestelde berekening geeft een duidelijk beeld van de trooste- looze situatie op de wereld koffiemarkt. Volgens Nortz zullen de voorraden op 1 Juli 1940 rond 23 25 millioen bn. bedra- geD, waarvan in het binnenland van Bra zilië 5.5 millioen bn.de beleende voor raden bedragen 8.6 millioen bn.de voor raden in de Braziliaansohe havens, in de Ver. Staten en Europa, inol. de stoomen de voorraden worden op 76 millioen bn. gesteld en het nog beschikbare uitvoer- oversohot buiten Brazilië op 1.650.000 bn. Bij deze voorraden komt aan nieuwen oogst in Brazilië (1940/'41) 21 millioen bn. en in andere landen 10 5 millioen bn., in totaal dus 31.5 millioen bn. De totale voorraden zouden dus 54.85 mil lioen balen bedragen. Daartegenover staat slechts een ge raamd verbmik van 24.35 millioen bn., waarbij het verbruik van Europa nog op' 9 millioen bn. is gesteld Volgens deze berekening overtreft de voorraad het ver bruik dus met 30 5 millioen bn.f d.wz. met meer dan de behoefte voor een vol jaar. Bij de beoordeeling van de exportvoor- uitziohten dient men er rekening mede te houden dat de ramingen van het bureau Nortz zeer optimistisch zijn. Ongetwijfeld zullen de voorraden in de niet-Brazili- aansohe landen per 1 Juli aanmerkelijk hooger zijn. Voorts gaat Nortz van de veronderstelling uit, dat Europa voor den aanstaanden oogst een goede normale be hoefte zal hebben en tot afname in staat zal zijn. Voor de verwerkelijking van deze raming ia echter een vreedzaam en eoonomisoh gezond Europa noodig en het is interessant, dat dergelijke verwaohtin- gen reeds met den kofïie-oogst 1940—'41 in verband worden gebracht. GEMEENTERAAD NOORDGOUWE Tijdelijk secretaris-ontvanger benoemd en beëedigd Openbare vergadering van den raad der gemeente Noordgouwe op Maandag 17 Juni. Na opening zegt de voorzitter, dat hij het noodig geoordeeld heeft, wederom een spoed eisohende raadsvergadering te houden en wel ditmaal, nu een tijdelijke voor ziening te verkrijgen in de ambten van seoretaris en ontvanger, nood zakelijk geworden, door de ongesteldheid van den fleer Z. Cornelis. Het is voor de gemeente van groot be- lang indien de administratie ten gemeente huize door tijdige voorziening in de waar neming der funoties, op hetzelfde hooge peil blijft als waarop zij door groote aoou- ratesse en bekwaamheid door den heer Cornelis is gebraoht en sedert zoo vele jaren is gehandhaafd. De voorzitter stelt den raad voor den heer J. C. Hoftijzer, wonende te Gorinohem, tot tijdelijk Secretaris-Ontvanger te be noemen en zulks op het minimum aanvang- salaris van seoretaris en ontvanger. Met algemeene stemmen wordt dhr. Hoftijzer benoemd. De voorzitter feliciteert dhr. Hoftijzer met zijn benoeming waarna deze, in handen van den voorzitter, de zuiverings- en ambtseed aflegt. Dhr. Rentier vraagt, in welk stadium zioh de plannen bevinden voor den aanleg van de traverse buiten de kom. De voorzitter antwoordt, dat tengevolge van de vernieling van het -provinciale archief te Middelburg, alle, vóór den oorlog loo- pende onderwerpen opnieuw aanhangig dienen te worden gemaakt. In de vorige vergadering heeft de raad B. en W. ge machtigd tot plm. f 1500 te bieden op het huis, wijk A, no. 5 te Noordgouwe. Thans vragen B. en W. den raad zijn goedkeu ring te hechten aan de koopsom, welke, met inbegrip van de kosten f 1686,55 be draagt. Deze goedkeuring wordt z h.st. verleend. B. en W. stellen voor, ter betaling van deze som, een leening van f 1500 aan te gaan, at te lossen in 15 jaren. De heer Rentier aeht het een bezwaar, dat het resteerende bedrag uit de kasmiddelen moet worden voldaan. Hij zou liever een leening gesloten willen zien voor het geheele be drag. Na eenige discussie wordt besloten een leening van f 1600 aan te gaan. Na een bespreking van het materiaal en de plaats van opstelling, besluit de Raad, ter aanduiding van de maximum snelheid in de kom der gemeente, zijnde 45 km, tot aankoop van 3 verkeersborden, alsmede van 2 borden met de aanduiding «school*. Bij de omvraag informeert dhr. den Engelsman of het in de bedoeling ligt, de gekochte woning wijk A no. 5, zoo spoedig mogelijk te verhuren. De voorzitter antwoordt, dat er zioh reeds een gegadigde heeft aangemeld en het ook inderdaad in de bedoeling ligt deze woning te verhuren. Verder zegt dhr. den Engelsman dat hij de plaat«ing van de verkeersborden van weinig nut aoht, gezien de voor de kom der gemeente toegelaten hooge snel heid van 45 km. Dhr Adriaanse vraagt, of er ook voort gang wordt gemaakt met de steunverleening aan kleine tuinbouwers. De voorzitter ant woordt, dat de rijkstuinbouwoonsulent eenigen tijd geleden de goedkeuring van een door hem ontworpen regeling aan B. en W. heeft gevraagd, welke goedkeuring is verleend. Sindsdien is geen nader bericht meer ingekomeD, waaraan de bewogen dagen, die aohter ons liggen, wel niet vreemd zullen zijn. Hierna sluit de voorzitter de vergadering. VERKEER EN VERVOER Binnenlandschë brandstoffen als energiebron De mogelijkheden bij gastraotie zijn door de gewijzigde omstandigheden bij zonder aotueel geworden. Het is bekend, dat het verroer per vrachtauto of sohip door de beperkingen bij de afleveringen van benzine en gasolie, drastisoh zal worden beperkt en in som- mige gevallen zelfs geheel uitgesloten zal zijn. Verschillende andere brandstoffen echter, leenen zioh in gasvormigen toestand zeer goed tot voortbeweging ran benzine- en dieselmotoren, zij het ook, dat aan de bestaande motoren in bepaalde gevallen constructieve veranderingen moeten plaats vinden, om ze voor de betreffende brand stof geschikt te maken. In groote trekken kunnen wij twee groepen ondersoheiden, n.l. die waarbij het gas als zoodanig wordt meegevoerd, meestal in sterk geoomprimeerden toestand, en die waarbij een inrichting wordt mee gevoerd om het als brandstof benoodigde gas, eerst uit andere stoffen als anthraoiet, houtskool, turf, hout, e.d. te winnen. Bij de eerste groep, waarbij dus het gas in bedrijfsklaren toestand wordt meege voerd, zouden voor ons land de volgende mogelijkheden bestaan, waarbij in beide gevallen het liohtgas als brandstof wordt gebruikt. Voor motoren met een kleine oylinder- inhoud (kleine personen-auto's) is de een voudigste en minst kostbare methode die, waarbij op het dak van den auto een soort van gasballon wordt meegevoerd, welke al naar geiaDg de grootte, eenige M3. lioht gas in weinig geoomprimeerden toestand kan bevatten, en die aan een willekeurige gaskraan kan worden gevuld. De actie radius is echter beperkt en varieert naar gelang de grootte van den ballon en het verbruik van den motor van 10 tot 35 K.M. per vulling. Aan den motor behoeven slechts kleine veranderingen te worden aangebraoht, o.m. een gas-luoht menger, en andere hulpstukken, welke echter, wat de montage betreft, geen groote bezwaren meebrengen, terwijl de kosten van een dergelijke inrichting naar verhouding niet hoog behoeven te zijn. Een groot voordeel is bovendien, dat liohtgas in dezen vorm op vele plaatsen verkrijgbaar is. Vooral in Engeland heeft dit systeem veel ingang gevonden en wordt ook voor besteldiensten in de steden van deze methode gebruik gemaakt. Daar te lande hebben verschillende firma's de benoodigdheden hiervoor pas klaar in den handel gebraoht, en hoewel men dit systeem in Holland nog niet heeft toegepast, meenen wij toch, dat hiervoor ook ten ODzent een ontwikkelings mogelijkheid zal bestaan. Voor grootere motoren heeft dit systeem weinig ziü, daar dan de actieradius te klein zou worden. In dat geval moet men indien men van liohtgas gebruik wil maken, dit in sterk geoomprimeerden vorm in speciale stalen cylinders meevoereD, onder zeer hoogen overdruk van 200 250 atm., terwijl verschillende apparaten aangebraoht moeten worden om den gas druk te reduoeeren en een bruikbaar mengsel te vormen. Bovendien zijn hier te lande nog geen distributieplaatsen aanwezig om de mee gevoerde fles8ohen wederom te vullen. Dit systeem is ernstig in studie genomen. Tegenwoordig wordt gebruik gemaakt van gassen, welke reeds onder betrekkelijk lagen druk in vloeibaren toestand in stalen cylinders kunnen worden meegevoerd en welke bij uitstek geschikt zijn als brand stof voor moderne motoren. Wij doelen hier op een mengsel van buthaan-propaan- gae, waarvan de warmtewaarde die van benzine nog overtreft en dat een zeer klopvaste brandstof is. Dat wil zeggen, dat een bepaalde motor door het opvoeren van de oompressieverhouding bij gebruik making van dit gas, een beter rendement krijgt en het uiteindelijk vermogen grooter kan worden dan bij benzinegebruik. Het tankgewioht van dit gas is laag, daar 1 liter ervan in geoomprimeerden toestand gelijkwaardig is aan 1,6 tot 1,8 liter benzine. Meestal worden meerdere flessohen meegevoerd, welke een inhoud hebben van oa. 80 L, De kosten van dit gas zijn in het buitenland gebleken aan merkelijk lager te zijn dan die van benzine. Vooral in Dnitsehland is dit systeem tot een groote ontwikkeling gekomen. Verschillende brandstoffen en gassen, welke hier te lande aanwezig zijn ol geproduceerd worden, zijn als energiebron voor motoren zeer goed bruikbaar. RECHTZAKEN Plunderaars veroordeeld De Rotterdamsohe rechtbank heelt uit spraak gedaan in de zaak van de drie puinruimers, den 31-jarigen loswerkman A. K., den 37 jarigen grondwerker P. van G. en den 45-jarigen expeditiekneoht H. van L,, allen gedetineerd, die zioh aan plundering hadden schuldig gemaakt. Op 19 Mei hadden zij uit de puinhoopen van het pand 126 aan de Sohiekade de brand kast van den juwelier C. de Kok te voor schijn gehaald en deze geopend. De in houd, bestaande uit f 16,000 aan goud en zilver, hadden zij onderling en met andere werklieden van hun groep ver deeld. De rechtbank heeft ieder der ver dachten veroordeeld tot 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf VOOR DE HUISVROUW DE .KWARK'-TAART door Martine Wittop Koning. Als vervolg op wat ik den vorigen keer vertelde over de kwark of de roomkaas als eenvoudig te bereiden, zeer voedzame broodbelegging óf wèl verfraaid tot een erêtne, die als nagereoht in den smaak zal vallen, wil ik thans spreken over de mogelijkheid om ditzelfde product te ge bruiken in een echt feestgebakde «kwark taart*. In vorm doet deze lekkernij denken aan ouze Limburgsohe vlaaien men maakt ze echter van iets minder groot formaat, zoodat ze ongeveer past in een vlaaivorm een platten ronden vorm met recht opstaand randje van 22 om. middellijn. We beginnen met voor de «roomkaas* te zorgen op de manier, die ik den vorigen keer beschreef; ol wel, we bestellen een potje kwark, zooals dat bij verschillende melkinrichtingen te krijgen is (een potje met een inhoud van 200 gr. is voor onke taart voldoende). Als deeg gebruiken we bij voorkeur «feuilleté" (bladerdeeg), bereid van: 175 gr. bloem, 125 gr. boter, ongeveer 1 dL. water, snuifje zout. We snijden met behulp van twee messen de boter door de bloem tot klontjes van ongeveer 1 om.'; we strooien er het zout over en roeren er dan zooveel koud water door als maar juist noodig is voor het samenpakken van boter en bloem tot één geheel. Op een met wat bloem bestoven tafel rollen we BBgegggggg. 111 1 ii den thans nog onregelmatigen deegklomp tot een lap, vouwen dien in vieien en rollen weer nit. Nadat we deze bewer- kiugen vouwen en rollen een paar keeren hebben herhaald, laten we den opgevouwen lap een ball uurtje op een koele plaata ru6teu, voeren dan de geheele vorige bewerking nog eens uit en zetten het deeg weer 1/s uur weg. Dezen rusttijd gebruiken we om het vnlsel te bereiden, dat bestaat uit 200 gr. (2 ons) plattekaas of kwark, 2 eieren, 60 gr. (4 afgestreken eetlepels) suiker, desverkiezende 25 gr. (*/4 ons) ges pelde en gemalen amandelen. We kloppen of roeren de eierdooiers glad met suiker, vermengen daarmede de kwark, roeren er als we dat wensohen de amandelen door en tenslotte het stijfge- slagen eiwit. Het deeg wordt nu uitgerold tot een lap, die even grooter is dan de vormde vorm wordt er geheel mee bekleed en de overhangende stukken worden langs den rand afgesneden, opnieuw samengepakt en uitgerold tot een iets dunneren lap. In den bekleeden vorm leggen we nu eerst het vulsel, dat ongeveer 1 om. onder den rand moet blijvendaarop leggen weals deksel den dunneren lap en drukken dien langs den omtrek goed va*t op het onderliggende deeg. We bestrijken den bovenkant met wat geklopt ei en we knippen dat is een van de typeerende bijzonderheden van deze taartop gelijke afstanden met een sohaar openin gen in het deksel. We zetten de taart in een heeten oven (een gas-oven b.v. van 200° O.) en we laten ze daarin gaar worden (ongeveer 'li nor). HOOFDPRIJZEN STAATSLOTERIJ 19 Juni. f 1000 op 3898, 5596, 6966, 9195, 15714, 20551. f 400 op 6245, f 200 op 8630, 14502, 1758, 23703. 100 op 7396,10295,13524,13934,17623, 18709, 21461, 22137, 23429, 24580. TELEGRAMMEN MAGNETISCHE MIJN ONTPLOFT Dinsdagmiddag ongeveer 5 uur was de Soheveningsohe trawlerkotter 8ch. 12, schipper G. den Heyer, van de viesoherij op weg naar huis. Het sohip had bijna de Soheveningsohe haven bereikt toen op ongeveer 20 meter aohter de achtersteven een hevige ontploffing plaats vond. Een geweldige waterzuil spoot omhoog, terwijl de kotter als het ware uit het water werd gelicht. Vermoed wordt dat men hier te doen heelt gehad met een magnetische mijn, die eobter, gelukkig, te laat tot ontploffing is gekomen. WAT IEDERE BURGER MOET WETEN Een ieder doe zijn arbeid en blijve op zijn post. Levensmiddelen en gebruiksartikelen mogen slechts in normale hoeveelheden gekocht worden. Ter bestrijding van dreigend typhus- gevaar moet alle melk worden gekookt. De verduisteringsvoorschriften blijven van kracht. Het gebruik van benzine is aan een vergunning onderhevig. Samenscholingen, werkstakingen, open bare vergaderingen en optochten zijn verboden. Prijsverhoogingen zijn zonder nadrukke lijke goedkeuring van de Duitsche over heid verboden. Een gulden is gelijk aan anderhalve rijksmark. Deze valuta-verhouding geldt slechts voor Reichskreditkassenscheine. Rijksmarkbiljetten en andere betalings middelen zijn hier te lande niet geldig. Het reizen uit de bezette gebieden is zonder toestemming van de Duitsche over heid verboden. Het luisteren naar niet-Duitsche radio uitzendingen in het openbaar of gemeen schappelijk is verboden. Tegen vriendschappelijken omgang tus schen Duitsche en Nederlandsche mili tairen en tusschen Duitsche militairen en de burgerbevolking bestaat geen enkel bezwaar. Vuurwapens, munitie, handgranaten, ex plosieve stoffen en ander oorlogstuig moeten onverwijld worden ingeleverd. (Herinneringswapens, buiten gebruik, val len hier buiten). Beleediging van de Duitsche weermacht wordt gestraft. Hulp aan burgers, die het bezette ge bied willen ontvluchten, wordt gestraft. Gewelddaden en sabotage worden zwaar gestraft, evenals het beschadigen van aanplakbiljetten. Ondersteuning van niet-Duitsche mili tairen wordt gestraft. BUSLICHTINGEN DER STADSBUSSEN Bus KraanpKeim: 4.54 (Ma 4.24), Fd 7.04* Zo 8.29, 11.19, 16.54, 22.09 (Za niet). Bus NiOuHvlstraat: 4.49 (Ma 4.19), Fd 6.59, Zo 8.24, 11.14, 16.49, 22.04 (Za niet). Bus 't Vrije: 4.59 (Ma 4.29), Fd 7.09 Zo 8.34, lli.24, 16.59, 22(14 (Za mi-et). (Fd, feestdagen. Zo. Zo|ndagen)r

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 3