NIEUWSBODE WOENSDAG 19 JUNI 1940 POLITIEKE ASPECTEN De Kern ABONNEMENT Prijs fl.BO p. kwartaal, buiten Zierikzee f 1.80. Voor het buitenland1 f 10.p. jaar Afzonderlijke nummers 5 cent. Ver schijnt dagelijks, behalve 's Zondags. Uitgave: N.V, de Zierikzeesche Nieuwsbode, Zierikzee, Schuithaven B 94 Tel. 32, Postgiro 137677 - Dir.: A. J. de Looze - Uitg.-Red.: M. J. Kosten 96STE JAARGANG No. 14366 ADVERTENTIES: Prijs: 20 cents p. regel, minimum 80 cents Bij contract speciale prijzen. Grootte der letters naar plaatsruimte. „Succesjes" 60 cents. Inzending tot 's morgens 10 uur De ontmoeting tusichen twee leiders Qe ontmoeting die Hitler en Mussolini gehad hebben, om de houding van Duitschland en Italië te bepalen ten op zichte van maarschalk Pétains verklaring dat Frankrijk de wapenen neer wil leg gen, doet onmiddellijk de herinnering rij zen aan de vorige ontmoeting van beide staatslieden. Op 17 Maart jl. ging plotseling het be richt door de geheele wereld, dat de Führer en de Duce den volgenden dag op het Italiaansche station Brennero op den Brenner-pas een bespreking zouden voeren. Behalve Hitler en Mussolini na men ook de ministers van buitenlandsche zaken von Ribbentrop en graaf Ciano aan de besprekingen deel. De conferentie, die twee en half uur duurde werd ge houden in het salonrijtuig van den Duce. Het officieele communiqué, dat na af loop werd gepubliceerd, bepaalde zich tot de verklaring, dat de Duce en de Führer een hartelijk onderhoud hadden gehad. De wereld tastte volkomen in het duis ter omtrent den inhoud van de bespre kingen en de meest uiteenloopende gis singen werden gedaan. Niemand verheel de zich echter het belang dat aan deze ontmoeting moest worden gehecht. Ook later zijn nimmer officieele mede- deelingen gedaan omtrent het besprokene op den Brenner. Er werd slechts ver klaard, dat de ontmoeting nog had bij gedragen tot versterking van de vriend schapsbanden tusschen de as-mogendhe- den. V S Thans, precies drie maanden later kwa men de leiders van het Duitsche en het Italiaansche volk opnieuw bijeen. Nu vond de ontmoeting in München plaats en niet aan den Brenner. Doch dat het hiereen ontmoeting van historische be- teekenis betrof is zeker. Hitier vertrok gisteren uit het Duitsche hoofdkwartier teneinde naar München te reizen voor de ontmoeting van Mussolini. Een groote menschenmenigte had zich daar bij het station verzameld en juichte Hitier langs den door hem gevolgden weg, geest driftig toe. Te 12 uur kwam de extra trein uit Italië met den Duce te Innsbrück aan. Na een kort oponthoud werd de reis voortgezet. Drie uur kwam Mussolini, vergezeld van graaf Ciano, te München aan, waar hij op het station door Hitier werd begroet. De twee leiders begaven zich naar het Prins Karl Paleis, waar de Duce zijn intrek nam. Om 4 uur begaf hij zich met graaf Ciano naar de Führerbau, aan de Köningsplatz. Daar waren mede aanwezig de Duitsche minister van Buitenlandsche zaken von Ribbentrop en generaal Keitel. Na het onderhoud werd bekend gemaakt dat de besprekingen tot overeenstemming had den geleid wat betreft het aanbod van maarschalk Petain. Mussolini werd door Hitier, nadat beide leiders door de wach tende menigte waren toegejuicht, naar het station gebracht, waar een extra- trein de Italiaansche diplomaten huis waarts voerde. Ook Hitier vertrok na dit afscheid per speciale trein. Nu maarschalk Petain heeft bekend gemaakt, dat Frankrijk de wapens zal neerleggen en stappen heeft gedaan de Duitsche regeering van dit besluit in ken nis te stellen en de voorwaarden te ver- nemen, waaronder het Duitsche rijk be reid is te voldoen aan de Fransche w e n s c h e n, wordt de geheele militaire macht van Duitschland ingezet tegen Engeland. Van het hooge Noorden tot aan Cher bourg en Brest toe, staat al wat haven is Duitschland ter beschikking en naast de havens, van waaruit duikbooten en andere vaartuigen de Engelsche kusten en Engelands verbindingswegen ter zee kunnen bestoken, liggen de vliegvelden in nog grooteren getale, welke het ge duchte Duitsche luchtwapen tot uitgangs punt zullen dienen voor zijn aanvallen. Engeland ziet zich thans geplaatst voor het gevaar van een aanval op zijn vitaal ste deelen, het eigen rijk en zijn steun punten in de Middellandsche Zee, welke de verbindingen tusschen de verschillende deelen des Rijks moeten beschermen. In beide streken staat het tegenover tegen standers, die tot de tanden gewapend zijn, de eene versch in den strijd, de ander gesterkt door zijn geweldige suc cessen en vervuld van het gevoel dat hij nu pas komt te staan tegenover zijn eigenlijken vijand, aan wien hij het ont staan van dezen oorlog wijt en met wien hij om zijn bestaan een strijd op leven en dood moet voeren. Voegt men bij dit dubbele gevaar nog dat van de verbreking of althans ernstige belemmering van zijn verbindingen, niet alleen met het Oostelijk deel der Middel landsche Zee, maar ook met Afrika en Amerika, nu de Fransche Oceaanhavens aan de bondgenooten van de spil ter be schikking staan, dan vraagt men zich af hoe Engeland aan een dergelijke bedrei ging het hoofd zal kunnen bieden. DE DUITSCHERS IN PARIJS Parade voor do Arc do Triomphe Aangaande den intocht der Duitsche troepen in Parijs heeft het DNB een be richt ontvangen, waarin o.m. gezegd wordt Duitsche troepen zijn op 14 Juni om 8 uur 15 Duitschen tijd in Parijs binnen gerukt. Gedurende de ochtenduren aan schouwden de opperbevelhebber van de legergroep, twee bevelvoerende generaals en twee divisiecommandanten de parade op de Place de l'Etoile, in de schaduw van den machtigen Are de Triomphe. Had de Duitsche pantserverkenning nog den avond tevoren botsingen met zwakke vij andelijke strijdkrachten, op 14 Juni waren het nog slechts enkele wegversperringen, die den Duitschen opmarsch belemmer den. De pionniers pakten nog eenmaal aan, toen was de weg naar Parijs vrij. Ongehinderd reed de spits der verken- ningsafdeeling door de Parijsche voor stad. Hoe verder men de stad inreed, hoe meer Parijs ontwaakte De bevolking komt bijeen op de hoeken der straten en bespreekt de groote ge beurtenis. Gereserveerd staan de men- schen langs den kant van den weg. Zij zijn verwonderd over de rust en orde, waarmede de intocht zich voltrekt. De nachtmerrie van Duitsche bomaanvallen is weggenomen. Parijs herademt. Op de Place de l'Etoile staat de commandeeren- de generaal van een legercorps met zijn beide divisiecommandanten. De generaal is aan het hoofd van zijn divisie Parijs binnengerukt. Thans begeeft hij zich naar het graf van den Onbekenden Soldaat on der den Are de Triomphe en brengt salueerend het eerbetoon. Om 12 uur 30 begint het voorbijtrek ken der Duitsche regimenten en divisies. Uur na uur rijden de gemotoriseerde colonnes langs de generaals. Van den Are de Triomphe wappert de vlag van het Duitsche rijk. De menschen verdrin gen zich op de Place de l'Etoile. Zij beleven een historisch en militair schouwspel zonder weerga. Den avonc tevoren dachten zij nog, dat de Franschen zegevierend oprukten tegen de Duitsche troepen. i Evacuatie mislukte Het plan, de geheele stad te evacu- eeren, kon niet verwezenlijkt worden. Naar uit verklaringen van achtergebleven deelen der bevolking blijkt, vond de eva cuatie met groote opofferingen der ge troffenen, die in de haast slechts het allernoodzakelijkste konden meenemen, plaats. Nu nog ziet men overal de spo ren van een panische vlucht, achtergela ten bagage, kinderwagens, gedeeltelijk ge scheurde kleedingstukken, kaarten en reis- papieren. De achtergebleven bewoners hebben tot op het tijdstip, waarop de Duitsche troepen de stad binnentrokken, moeilijke uren doorgebracht. Vóór de stad waren de laatste verdedigings linies aangelegd, doch hierin had men geen vertrouwen. Alle bruggen over de Oise waren vernield. Talrijke straatversperringen, voor het grootste gedeelte ondermijnd, en talrijke linies, bestaande uit verdedigingsstellin gen en kazematten, waren opgeworpen. Deze verdedigingslinie werd door de Duitsche troepen onder hardnekkige ge vechten echter zoo snel, bereikt, dat vele nieuwe betonnen kazematten, nog met de houten bekisting bekleed, veroverd wer den en het beton van de straatversper- ringen nog gedeeltelijk nat was. VERSCHILLENDE BERICHTEN Jonge vrouw doodgeichoten Bij den Kanaaldijk te Geule is de 24- jarige gehulwde vrouw P.—S. door haar 21-jarigen neef M. S., die niet gunstig hekend staat, doodgeschoten. Omstreeks 6 uur Maandagavond maakte de vroulw met haar man en een bevriend echtpaar een fietstochtje. Toen h(et ge zelschap den 21-jarigen S. ontmbjettej. maakte deze eenige opmerkingen, Waar- na P. (dn zijn vroulwi vain.' hun rijWieiü stapten. Even later vielen eenige scho- 1 ten. Het bleek dat vrouw P. door twee j revolverschoten, afgevuurd1 door S., doo- 1 Idelijk in de borst Iwas getroffen. I M. S. is te Maastricht aangehouden en bereids voorgeleid voor den officier van justitie en in arrest gesteld1. Tusschen de dader M. S. en den echt genoot van de versiagene heeft een Wor steling plaats gehad, twaarbiji de heer, Ploem probeerde den aanvaller dien re volver te ontrukken. M. S. heeft zich echter Iweten los te rukken ien heeft toiot tiwiee schoten pp de vroiuw gelost, die dopdelijk getroffen ineenzo|nik. Dierentrouw Tijdens de afkondiging van de voor mobilisatie op 25 Augustus van het vorige jaar werd o.m. bij den landbouwer Oomen te Bavel bij Breda een paard gevorderd, dat dienst moest doen in ons leger. Het paard kwam op onge veer 100 km. van zijn haardstede in het Peelgebied van Noord-Brabant terecht en zag van den dag der vordering zijn eigenaar en stal niet meer terug. Op den eersten Pinksterdag heeft het paard drie militairen het leven gered, door hen van Someren tot aan Dorst (bij Breda) in één ren te verplaatsen. Hier zakte het dier uitgeput ineen en werd in een weiland langs den weg neergelegd. In de weide is het achtergebleven paard blijkbaar weer wat op zijn ver haal gekomen. Het is toen op eigen gelegenheid naar zijn haardstede terug geloop en, waar het trouwe dier zich dezer dagen aan de boerderij van zijn baas meldde, door zich rustig naar den stal te begeven, die sedert het vertrek van het paard had leeg gestaan. De boer was begrijpelijkerwijze zeer ver baasd, dj och tevens verblijd zijn trouwen makker weer in zijn stal te kunnen aan treffen. Organisatie van schoolwandetingen Op initiatief vam den Am'eTsfoprtschen Bond1 vpor Lichamelijke Oefening, die alle sport, en gymJnastiekvereenigiinlgen daar ter stede omvat, zullen binnenkort de leerlingen v,an de hopgste; klassen) dier lagere scholen pjnder bevoegde leiding 's Woensdags- en 's Zaterdagmiddags/wan deltochten >d|0|0ir de omstreken van hun woonplaats maken. Diegenen van hen» die alle tochten geheel meedoen, zullen een diploma van den Bpinid ontvangen. Door stoomtram gegrepen Maandagavond heeft pp den Gro>e|n)em Hilledijk te Rotterdam een ernstig on geluk plaats gehad, waarvan de 63-j;arige A. L. v ;an Eyk h,et slachtoffer is ge- morden. De m!an wilde de tramrails over steken. Wiaarbïj! hijl niet voldoende gelet schijnt te hebben op de naderehide sto,om'- tram! der RTM'. Hoewel de machinisti doo,r krachtig remmen trachtte een aan rijding te voorkomen, Iwerd de voietgan- ger door de locomotief gegrepen em naast de rails neergesmakt, waar hiji in be- wusteloozen toestand bleef liggen. Het slachtoffer is met een schedel- basisfractuur en eenige hoofdJwonde)rn in het Zuiderziekenhuis opgenomen. Zij ja toestand is zprgelijk. SUEZ - MALTA - GIBRALTAR Nooit heeft Italië er een geheim van gemaakt^, dat het de Middel landsche Zee beschouwde als de Italiaansche zee. Het heeft dan ook nooit opgehouden te protesteeren tegen het feit, dat zoowel Engeland als Frankrijk er een positie inna men, welke ernstig afbreuk deed aan de belangen van den Italiaan- schen staat. Voor Engeland heeft de Middellandsche Zee zich in den loop der geschiedenis ontwikkeld tot de hoofdader van zijn wereldrijk en tot strategische ruimte voor de beveiliging van zijn positie als we reldrijk. Voor Frankrijk vormt zij in de allereerste plaats de verbinding tusschen het moederland en de bezittingen in Noordwest-Afrika. Engelsnds machtpositie in de Middel landsche Zee berust in hoofdzaak op het feit, dat het de beide toegangen tot de Middellandsche Zee beheerscht de Straat van Gibraltar en het Suez- kanaal. Gibraltar heeft Engeland zich reeds in 1704 in den Spaanschen Succes sie-oorlog toegeëigend en deze plaats uitgebouwd tot een vesting, die tot dus verre altijd voor onneembaar heeft ge golden. Alle pogingen van Spaansche zijde om zich weder in het bezit te stellen van dit stuk Spaanschen grond bleven vruchteloos. Voor Engeland werd het bezit van Gibraltar meer en meer een absolute be hoefte voor de beveiliging van het Em pire, daar men op deze wijze de nauwe zeeëngte volkomen beheerschte. Toen het Engeland gelukt was, met toestemming van de Egyptische regeering het Suez- kanaal te laten graven, verhoogde dit in belangrijke mate het gewicht van de Middellandsche Zee; immers, daardoor werd de zeeweg naar Indië den hoeksteen van de Britsche wereldmacht, met 4000 zeemijlen verkort. Malta sta-in-de-weg Door het bijtijds opkoopen van het grootste deel van de aandeelen van het Suezkanaal, wist Engeland zich spoedig te verzekeren van het overwicht in den Raad van Beheer. In 1882 overweldigde het Egypte, onder voorwendsel, het Suez kanaal te willen beschermen tegen Egyp tische opstandelingen; en sindsdien be heerscht het 't kanaal. Engelands voornaamste militaire steun punt in do Middellandsche Zee is het door Italië bewoonde eiland Malta, dat vroeger Siciliaansch bezit was, in 1798 door verraad in handen van de Fran schen viel en in 1800 in die van de Engelschen. Malta is buitengewoon gun stig gelegen: ongeveer in het midden tusschen Gibraltar en Suez en in de on middellijke nabijheid van het smalste ge deelte van de Middellandsche Zee. Deze ligging biedt vooral uit zee-strategisch oogpunt vele voordeelen. Voor Italië daarentegen is Malta een doorn in het vleesch, niet alleen het dwars voor de nauwe verbinding tusschen het Oostelijke en het Westelijke bekken van de Mid dellandsche Zee ligt, die Italië beschouwt als zijn natuurlijke levensruimte, maar ook, omdat het een voortdurende bedrei ging vormt voor den zee weg van Italië naar zijn kolonie L y b i Uit lucht-stra- tegisch oogpunt daarentegen neemt Malta een zeer zwakke positie in, daar het van de dichtsbijzijnde Italiaansche vliegvel den in een half uur tot drie kwartier is te bereiken, 2onder dat de Engelsche bezetting een luchtmacht ter beschikking staat, die te vergelijken is met de Ita liaansche luchtstrijdkrachten. Corsica en Tunis Een zwak punt in de Engelsche positie in de Middellandsche Zee vormt het feit, dat het op den bijna 1000 kilometer lan-. gen afstand, dié Suez van Gibraltar scheidt, geen enkel steunpunt bezit. In het Oostelijke bekken daarentegen telt het verschillende zeer sterke bases, o.a. Cyprus, Haifa, Port-Said en Alexandrië, Ligt Engelands kracht dus in hoofd zaak in het Oostelijke bekken, Frankrijk neemt daarentegen een sterke positie in het Westelijke bekken in. De Zuidkust van Frankrijk, Corsica en Fransch Noord-Afrika met zijn economische hulp bronnen en millioenen zwarte soldaten bevinden zich in dit deel van de Mid dellandsche Zee. De oorlogshaven Toulon, Marseille, alsmede Algiers, Tunis en Bi- zerta dienen reeds lange jaren om den zeeweg tusschen Frankrijk en Afrika te beveiligen. Bizerta, aan de Straat van Sicilië gelegen, is de sterkste, onmid dellijk tegen Sicilië gerichte luchtvaart basis in Noord-Afrika, welke, evenals Malta, de zeeëngte tusschen Tunis en Sicilië beheerscht. Ook op Corsica ligt een sterke troe penmacht van de luchtvaart, bestemd om een eventueelen flankaanval tegen de Ita liaansche Westukst te opereeren. De belangengemeenschap der Weste lijke democratiën in de Middellandsche Zee berust voornamelijk op de noodzake lijkheid van het vormen van een gemeen schappelijk front tegen Italië. Dit is reeds tot uiting gekomen tijdens den oorlog tusschen Italië en Abessynië. Engeland vreest van de zijde van hel in macht toenemende Italië een bedreiging van zijn zeeroutc door de Middellandsche Zee en zijn bezittingen en aan het Oostelijke bekken daarvan. Frankrijk is beducht voor belemmering of verhindering van zijn troepentransporten uit Noord-Afrika en de aanspraken, welke Italië kan doen geiden op Tunis, waar Frankrijk zich in 1881 heeft genesteld en dat Italië na afloop van den wereldoorlog zou hebben gekregen als belooning voor zijn toetreden tot de zaak der Geallieerden, welke "belofte niet gehouden werd. Hitler en Mussolini confereerden te München over Potato's voorstel De strijd om de macht in - en om de Oude Wereldzee Duitsche troepen paradeerden op de Place l'Etoile te Parijs Zwarte eenheids-rubberbanden voor toer- en transportfietsen Pijnenburg, de populaire wiel renner, rijdt niet meer Barometerstand van hedenmiddag 2 uiurr Zon op: Zon onder: 20 Juni 3,39 20,24 Maan op: Maan onder: 20 Juni 20,32 4,26 Hoog- en Laagwater te Zierikzee Hoogwater: Laagwater: 20 Juni 2,48 15,18 8,13 20,38 By de vroeger geldende tijdsaanwijzing dient 1,40 uur te worden Gedeputeerde geschorst Ged. Staten van Noord-Holland hebben Prov. Staten meegedeeld, dat de Gedep. Ed. Polak, die op 14 Mei nog een ver gadering van het college had bijgewoond, sedertdien niet meer in de vergaderingen is verschenen. Men weet met genoeg zame zekerheid alleen dat de heer Polak in den avond van 14 Mei te IJmuiden is scheep gegaan. Nasporingen zijn vruch teloos gebleven. Art 58 der Provinciale wet bepaalt, dat een Gedeputeerde, die gedurende 1 maand zonder geldige reden de verga deringen niet bijwoont, tot de eerstvol gende zitting van de Staten moet worden geschorst. Ged. Staten hebben zich daarom ver plicht gezien, den heer Polak te schor sen als Gedeputeerde. De Staten zul len thans te beslissen hebben of zij den geschorste schuldig bevinden, in welk geval hij van zijn lidmaatschap verval len .zal moeten worden verklaard. Ged. Staten verklaren tot hun leed wezen niet anders te kunnen doen dan hiertoe te adviseeren. Pritmakijkers gestolen i Gedurende de oorlogsdagen zijln uit een der rijksgebouwen te Delft bijna 200 prismakijkers gestolen tot eefli ge zamenlijke iwaarde vam ruim 8000 gulden. Verdacht van diefstal, subsidair heling heeft de politie thans vier persomen uit Delft gearresteerd1. Het omderzoek twordt voortgezet. Handgranaat ontploft Maandag jl. vonden eenige jongens van omstreeks 10 tot 12 jaar, in de vest aan den Singel te T h o 1 e n een ronden kogel Nadat deze van alle kanten door de kna pen was bekeken, werd ze door, 't zoontje van de heer A. Kot weggegooid. De ge volgen waren vreeselijk. De ronde kogel bleek een handgranaat te zijn. Het pro jectiel ontplofte waardoor het knaapje vreeselijk werd verminkt. Naar men ons mededeelde werd een zijner handen af gerukt en zijn gelaat ernstig beschadigd. Een tweetal andere jongens liepen even eens verwondingen op, gelukkig niet van ernstigen aard. Het zoontje van den heer K. is in ernstigen toestand naar het ziekenhuis te Bergen op Zoom gebracht,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 1