DINSDAG 18 JUNI 1940 FRANKRIJK STAAKT DEN STRIJD Kent U het mooie land van Zierikzee De Kern ABONNEMENT Prijs fl.60 p. kwartaal, bulten Zierikzee fl.80. Voor het buitenland flo.— P- Jaar Afzonderlijke nummers B cent, Ver schijnt dagelijks, behalve 's Zondags. Uitgave: N.V. de Zierikzeesche Nieuwsbode, Zierikzee, Schuithaven B 94 Tel. 32, Postgiro 137677 - Dir.: A. J. de Looze - Uitg.-Red.: M. J. Kosten ADVERTENTIES: Prijs: 20 oents p. regel, minimum 80 cents Bij contract speciale prijzen. Grootte der letters naar plaatrruimte. „Sucoesjes" 60 cents. Inzending tot 's morgens 10 uur Petain achtte voortzetting ndtteloos en capituleerde Ontmoeting tusschen Hitler en Mussolini De regeering-Petain, die gisteren in Frankrijk gevormd werd, heeft naar de verschillende radioberichten ons mede deelden, na de jongste sucessen der Duit- sche troepen, besloten de wapens te strekken en de capitulatie aan te bieden. In een radiotoespraak heeft de grijze maarschalk een verklaring afgelegd te genover het Fransehe volk, waarin hij mededeelde, dat, om zinloos bloedvergie ten te voorkomen, Frankrijk den strijd op geeft, evenals Leopold IIII heeft ge daan. In politieke kringen te Rome is men van meenrng, dat Frankrijk, nu het zich los heeft gemaakt van Engeland den weg heeft teruggevonden en Petain zich den geschapen toestand heeft gerealiseerd. Toen het bericht van de capitulatie kwam was in een oogwenk Rome één vlaggen- zee, terwijl het in Berlijn tot geestdrif tige betoogingen kwam. Mussolini is gisteren vergezeld van den minister van buitenlandsche zaken, graaf Ciano, uit Rome vertrokken ter ontmoe ting van Hitier. Orléans en Metz gevallen Het DNB meldt uit het groote Duit- sche hoofdkwartier d.d. 17 Juni: De ineengestorte Fransehe legers vluch ten in massa, onder sterke ontbindings verschijnselen, door onze troepen naar het Zuiden en Zuidoosten vervolgd. Daar waar afdeelingen nog eenigen georden- den tegenstand boden, werden zij ver slagen. Het is gelukt Orléans door het op treden van een divisie-commandant te bezetten en den overgang van de Loire te forceeren. Tegen de terugtrekkende vijandelijke colonnes heeft het luchtwapen zijn ver nietigende slagen voortgezet. Vele brug gen over de Loire zijn getroffen en dichte colonnes, die voor deze bruggen opeengedrongen waren, zijn gebombar deerd. In Bourgogne en over het plateau van Langres hebben snelle gemotoriseerde eenheden veel terrein gewonnen. Twee vliegvelden met 39 gereed staande en imet bommen geladen vliegtuigen wer den vermeesterd. De Zwitsersche grens bereikt Ten Zuid-Oosten van Besan^on is de Zwitsersche grens bereikt, waarmee de ring om de uit Elzas en Lotharingen wij kende Fransehe troepen gesloten is. In het Noorden van Lotharingen nade ren Duitsche troepen in het N.W. de stad St. Mihiel. Gebruikmakende van de doorbraak door de Maginotlinie ten Zui den van Saarbrücken, zijn de divisies, ondanks den hier en daar hardnekkigen tegenstand van den vijand, over het Marnekanaal getrokken. Chateau-Salins, Dieuze, Saarburg en ook Metz zijn geno men. Ook op den Westelijken oever van den Boven Rijn in onze aanval over het Rijn-Rhöne-kanaal op de Vogezen zege vierend voortgeschreden. De Fransehe Kabinetswijziging Zondagochtend 11 uur was in Bordeaux de Fransehe ministerraad bijeengekomen onder voorzitterschap van president Le- brun. j Voor den aanvang van den minister raad had Reynaud den Engelschen am bassadeur in Frankrijk, Campbell, ont vangen. Voorts had hij geruimen tijd ge confereerd met Jeanneney, den voorzit- zitter van den Senaat, en met Herriot, den president der Kamer. Onder de parlementsleden, die met de Fransehe regeering te Bordeaux bijeen waren, is het tot ernstige politieke con flicten gekomen. De partijen trachten de verantwoordelijkheid voor de catastrophe aan Reynaud toe te schrijven. De regeering trachtte met alle midde len, deze plotselinge oplaaiende partij- conflicten te sussen, te meer daar Rey naud het voornemen zou hebben het par lement voor een buitengewone zitting te Bordeaux bijeen te roepen. Reynaud moet nog een uitvoerig en heftig gesprek gehad hebben met pre sident Lebrun, waarbij de president dreigde af te treden indien Reynaud niet de consequenties trok uit den rairipzali- gen toestand voor Frankrijk. Reynaud belde Londen op, waarop Churchill en generaal Spears per vliegtuig te Borde aux aankwamen om zich in tegenwoor digheid van den Britschen ambassadeur Campbell door Reynaud op de hoogte te laten brengen. Koning Leopold en Prins Karei brachten een nacht te Sluis door «Sire, het is tijd» Volgens het Dagblad van Noord-Bra bant en Zeeland heeft de Belgische ko ning met zijn broeder prins Karei vóór de capitulatie van het Belgische leger een nacht verblijf gehouden in een wo ning in de Nieuwstraat te Sluis, be woond 'door zekeren J. Dhont. De huishoudster van Dhont deelde daar omtrent het volgende mede Het was hier op 23 Mei druk met Bel gische soldaten, 's Nachts om een uur of twaalf kwam hier een soldaat, die in 1914 tijdens de vlucht in Sluis geboren was. Hij vroeg of hier een paar officieren konden slapen. Door de verduistering kon ik niet zien wie de heeren waren. Zij kwamen met hun vieren, maar twee er van stapten weer in een auto, die voor de deur stond. Vlakbij stopte ook een vrachtwagen met acht soldaten, die de wacht hielden. Ik ging op de sofa in de benedenkamer slapen en de twee heeren d:e erg vermoeid waren, boven. Eén wilde de wekker meenemen, omdat zij om vier uur weer vertrekken moesten. Ze gingen daarom gekleed rusten. Koning Leopold maar dat wist ik later pas vroeg nog om een stuk papier, dat hij over het bed spreidde, omdat hij zijn loarzj.i aan moest houden. Ik zei, dat ze gerust konden zijn en dat ik hen zeker om vier uur zou wekken. Ik wist echter niet wie ik in huis had. Wel ging er om vier uur óok een soldaat aantikken, dien ik hoorde zeggen: „Sire het is tijd". Maar wie denkt er aan zoo iets? In de keuken zette ik een waschkom met water en een handdoek met zeép gereed. Ik had koffie gezet en voor allen een koppel eieren gekookt. Ik had niets an ders meer in huis dan bruin brood. De soldaten, die buiten stonden, wilde ik ook binnen laten komen om koffie te drinken, maar dat mocht pas toen de officieren in de kamer gegeten hadden! In de keuken ben ik toen toch ge schrokken. Het was lichter geworden. „Maar mijnheer", zeg ik ineens, „is u niet de Belgische koning?" „Hm. Hm, Hm", antwoordde de koning alleen. Ik spoelde de waschkom uit om ook water klaar te zetten voor prins Karei. De koning liep met een briefje naar buiten en toen hij ging ontbijten, zag ik hem tweemaal met zijn blik heel de kamer opnemen. Er lag ook een groote landkaart. Prins Karei bleef 's nachts en 's mor gens steeds vlakbij den koning. Ze waren alle twee erg kalm en bedankten mij heel vriendelijk toen le vertrokken. Maar ze zeiden bijna niets. Dienzelfden dag zijn ook Dhont en ik moeten gaan vluchten. De koning kon natuurlijk niet zeggen wie fïij was, maar al zei hij geen ja of neen, ik kan mij niet vergist hebben, al kon ik ook eerst mijn eigen oogen niet gelooven. Koning Leopold, zoo besluit het blad, was dus een nacht de gast van een eenvoudigen Sluischen burgerman. Ook anderen hebben hem daar herkend. DE MEDICI EN DE DISTRIBUTIE Men vrage zijn dokter niet wat hij niet geven kan De geneeskundig hoofdinspecteur voor de volksgezondheid, dr. C. Banning, schrijft: De ouderen onder ons zullen zich nog Het is na de spannende dagen van Mei nog even ongerept en even mooi als tevoren I Ook Uw huis, Uw schuur, (Jw zaak staan er nog, zonder dat zij eenige schade hebben geleden Vergelijkt dezen toestand eens met Rotterdam of met Middelburg of met zooveel andere steden in ons vader land. Het is niet noodig dat wij U uiteenzetten, welk een namelooze ellende er in deze plaatsen bestaat. Talloos vele dingen, die onze landge- nooten missen, kunnen wij hun niet teruggeven Maar wij kunnen wel hun ellende en hun droefheid verzachten. En als wij daarvoor een beroep op U doen, dan zullen wij dat bij U zeker niet tever geefs doenZeker niet in onze stad, waar geen schade van beteekenis is aangericht die er nog staat als tevoren I Uw eigen landgenooten hebben Uw steun noodigBeseft de ernst en helpt NUI Wanneer de helft van Uw vermogen verloren was gegaan, dan zou te midden van hen, die alles verloren hebben, een geluksvogel genoemd worden Zoudt U dan thans niet bereid zijn één honderdste deel van Uw jaarlijksch inkomen te geven voor de vele slacht offers in Uw land Als het Hationaal Hulpcomité zulk een bijdrage op 19- EN 20 JUNI A.S. van U in ontvangst zou mogen nemen als ieder Nederlander op deze wijze zou willen meehelpen dan zou het meerendeel der zwaargetroffenen op nieuw aan den slag kunnen gaan HELPT EN GEEFT WIE HUIS, GEZIN EN ZAAK NOG HEEFT BEZIT VEEL WIE VEEL BEZIT GEVE VEEL1 Uw gift wordt bestemd voor Zeeland 1 De Commissie van voorbereiding der Collecte. medewerking van het Nederiandsche pu- I bliek, om niet iets te willen eischen, dat niemand hun kan verschaffen, endat 1 ook niet noodig is, Ten slotte mag ik allen wel op het hart drukken, dat, wat de één extra toebedeeld zou krijgen, van den ander zal moeten worden afgetrokken. Door iets te vragen, wat niet strikt noodza kelijk fs, benadeelt men ons gansche volk. '|v] VERKORTING VAN WERKDUUR Tegemoetkoming in de steunregeling i De secretaris-generaal van het depar tement van sociale zaken heeft een cir culaire aan de gemeentebesturen doen uitgaan, waarin het volgende wordt me degedeeld Arbeiders, die tengevolge van de ge wijzigde omstandigheden minder dan het vóór 10 Mei 1.1. als normaal geldende aantal uren werkzaam zijn, (uiteraard voor zooveel noodig met goedkeuring van den directeur-generaal van den arbeid) mogen niet als gedeeltelijk werkloozen in de steunregeling worden opgenomen. Mochten deze arbeiders echter overeen komstig de bestaande voorschriften in beginsel als kostwinner of kostganger in de steunregeling kunnen worden op genomen, dan. moet thans worden nage- gaan, welk steunbedrag zij zouden kun nen ontvangen daarbij steeds aanhou dende het gebruikelijke maximum bij ge- heele werkloosheid zonder rekening te houden met de inkomsten van anderen dan den kostwinner of kostganger zelf. Verdienende kinderen of gezinsleden tellen bij den opbouw van het theoreti sche steunbedrag niet mee. Dit steun bedrag (eventueel dus maximum bij ge- heele werkloosheid) moet dan met 20 pet. worden verhoogd, waarna de inkomsten van den kostwinner of kostganger zelf geheel van dit bedrag moeten worden afgetrokken. De werkelijke inkomsten van den kost winner of kostganger zelf, vermeerderd met het bedrag der tegemoetkoming mo gen samen nimmer meer bedragen dan het loon, hetwelk werd verdiend, voor dat wijziging in de arbeidsvoorwaarden met betrekking tot het aantal werkuren werd aangebracht. In de kosten van deze tegemoetkoming kan subsidie worden verstrekt. den tijd van den vorigen wereldoorlog herinneren, toen er een streng distributie stelsel moest worden ingevoerd. Nu staan we misschien weer aan het begin van een periode, dat we niet zullen kunnen krijgen, wat we graag zouden wenschen. Met de suikerdistributie is deze periode al eenigen tijd geleden ingeluid, zonder noemenswaardige moeilijkheden echter, omdat de hoeveelheid toebedachte suiker zeker voldoende was te achten voor normale personen. Toch zijn reeds spoedig gevallen geconstateerd, dat pa- tienten pressie uitoefenden op den hem behandelenden arts om extra suiker voor te schrijven. Dit betrof o.a. gevallen, waar extra-suiker niet noodig was. Sinds eenigen tijd is er brood in den handel, dat iets bruiner is dan ons wit te brood en ook het a.s. oorlogs brood is van uitnemende kwaliteit en is goed verteerbaar. Helaas bereiken mij reeds van verschillende medische kan ten berichten, dat het aantal patiënten, dat meent recht te hebben op wittebrood en nu hun dokter lastig vallen met ver zoeken om wittebroodbriefjes, reeds legio is. Het is ten eenenmale verkeerd te meenen, dat het „oorlogsbrood" maag klachten zou veroorzaken. Het is on juist, dat dit brood minder goed is dan wittebrood. Met een enkele hooge uit zondering misschien, kan ieder dit brood verdragen. Men achtervolge dus niet zijn huisarts met verzoeken om ander brood. De me dicus zal moeten weigeren, ten nadeele van de relatie patiënt-huisarts. Ik doe een dringend beroep op de Frankrijk heeft besloten de wapens neer te leggen Hitler en Mussolini zullen elkaar ergens ontmoeten Koning Leopold en Prins Karei brachten een nacht te Sluis door Vraag den dokter niet wat hij niet geven kan Verkorting werkduur en tege moetkoming in steunregeling Korfbalcompetitie SDKB in vier afdeelingen georganiseerd Barometerstand van hedenmiddag 2 murr Zon op: Zon onder: 19 Juni 3,39 20,23 Maan op: Maan onder: 19 Juni 19,43 3,31 Volle Maan 23,22 Hoog- en Laagwater te Zierikzee Hoogwater: Laagwater: 19 Juni 1,55 14,31 7,24 19,49 Bp de vroeger geldende tijdsaanwijzing dient 1,40 uur te worden HET STATUUT VAN TANGER Het onzijdige karakter Teneinde de neutraliteit der zóne en der stad Tanger te waarborgen, heeft de Spaansche regeering be sloten zich voorloopig te belasten met de bewakingsdiensten der po litie en de veiligheid in de inter nationale zóne. Met dit doel ziin Marokkaansche troepen in Tanger aangekomen. Dit bericht eischt nadere toelichting omtrent de biizondere positie welke Tan ger (aan d e straat van Gibraltar, gelegen aan de Noord-Afrikaansche kust) in neemt. Het sultanaat Marokko, waartoe het evenals het Oostwaarts gelegen Ceuta aardrijkskundig behoort, werd in de ze vende eeuw gevormd en was vooral in de 17e eeuw wegens zijn zeerooverij ge vreesd. De Portugezen hèdden in het Noorden al vroeg voet gekregen, maar na 1516 taande hun invloed snel. De Spanjaarden daarentegen wisten den hun nen uit te breiden; in 1496 bezetten ze Melila, in 1580 ook Ceuta. In het be gin van "de 19de eeuw stelde sultan Moelei Soliman zich met Frankrijk in verbinding, maar zijn opvolger Moelei Abdoer Raman kwam in opstand, toen het in 1830 Algerije veroverde. Na een beschieting van Tanger werd er in 1844 de vrede gesloten. Vervolgens geraakten de Spanjaarden in oorlog met Marokko, na een overwinning bij Te- toean in 1860 vergrootten ze hun gebied. De mogendheden begonnen zich toen te interesseeren voor met Marokko te drij ven handel en in 1880 legde een te Madrid gehouden conferentie de rechten der vreemdelingen vast. Frankrijk, maar ook Engeland lieten er zich gelden en in 1904 werd Marokko als Fransch invloedsgebied erkend, waar tegenover Parijs van alle aanspraken op Egypte afzag. Het bezoek van den keizer aan Tanger in 1905 leidde tot de con- ferentie van Algeciras, die zich het volgende jaar met Frankrijks bevoor rechte positie vereenigde. Hierop begon Frankrijk in 1907 de „vreedzame door dringing", in 1911 viel Fez, de hoofdstad in hun handen, waarna de Duitsche ka nonneerboot „Panther" voor Agadir ver scheen. Deze tweede crisis aangaande Marokko werd vereffend door de overeenkomst, krachtens welke Duitschland van zijn aan spraken afzag tegen gebiedswjnst aan de grens van Kameroen. In 1912 kondigde Parijs zijn protectoraat over Marokko af, met uitzondering van het den Spanjaar den toegekomen gebied. Hiertoe behoorde aardrijkskundig de stad Tanger, die met den naasten omtrek er bestuurlijk gesproken uit werd gelicht ter grootte van 373 vierkante km met ongeveer 70.000 inwoners, bij wie 40.000 Marokkanen en negers, 10.000 daar ge boren Joden en 16,500 Europeanen. In 1924 trad het statuut van dit gebied, tusschen Frankrijk, Engeland en Spanje vastgelegd, in werking. In 1928 kwamen ook Italianen in het bestuur. De sou- vereiniteit van den sultan werd er for meel gehandhaafd en verder een wet gevende vergadering van 27 leden in gesteld. Het bestuur berust bij 4 administrateurs een Fransch voorzitter, een Spanjaard, Engelschman en Italiaan. GIBRALTAR bE SLEUTEL V.D. MIDDELL ANDSCHE 2rt

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 1