WAT IEDER MOET WETEN ADVERTENTIES Aankondiging. POST-TELEGRAAF-TELEFOON Da automatiieering Als tweede in de serie PTT-Bedrijfs- beelden verscheen dezer dagen „Naar de automatische telefoon". In dit aardige met duidelijke photo's verluchte werkje wordt de telefoon, voor al ook met het oog op de automatisee ring, op populaire wijze behandeld. Hen, die het werkje, dat tegen luttelen prijs verkrijgbaar is gesteld, willen aanschaf fen verwijzen we naar de Rijksuitgeverij, Fluweelen Burgwal 18 te den Haag. Glroverkeer hersteld De directeur van den Postchèque- en Girodienst deelt voor zooveel noodig aan de houders van postrekeningen mede:, dat in verband met de intrekking van het „b'esluit bankenmoratorium" de beperken de bepalingen betreffende het beschikken over bedragen door middel van chèques, zijn vervallen. De rekeninghouders kunimen derhalve, thans evenals voorheen, zoolvvlel door overschrijving als met chèques Weder alle betalingen door tusschenkomst van hunne rekeningen verrichten en, binnen de grenzen van hum tegoed, onbeperkte bedragen in gereed geld opnemen. LAND- EN TUINBOUW H. A. Hanken bedönkt als Voorz tter van da Veilings/ereeniging to Goes De heer H. A. Hanken, oud-directeur van den Wilhelminapolder bij Goes, een der veteranen op land- en tuinbouwge bied, heeft zich door gezondheidsredenen genoodzaakt gezien te bedanken als voor zitter van Zeeland's grootste veiling, de veilingsvereeniging Zuid-Beveland te Goes, welke functie hij vele jaren heeft be kleed. In zijn plaats is benoemd de heer A. v. d. Have te Kapelle. De heer Hanken heeft buitengewoon veel voor den Zeeuwschen land- en tuin bouw gedaan. Behalve voorzitter van de Goesche veiling was hij ook voorzitter van de Prov. Commissie uit de veilingen in Zeeland, idem van de afd. Zeeland van de Ned. Pomolische vereeniging, oud- H.B.-lid, thans eere-lid van de Zeeuwsche Landbouw-Mij., voorzitter van de afd. Zeeland en H.B.-lid van het Ned. Trek paardenstamboek, voorzitter van de com missie van toezicht van de Rijks Land- bouwwintersehool te Goes, enz. Geheel Zeeland wenscht zeker dezen harden en toegewijden werker, die zich zoo in de algemeene sympathie mag verheugen, van harte herstel toe. 8POBT VOETBAL. Vriendschappelijk. Rennesse's Boys- Zonnemaire: 2—4. THEE EN KOFFIE Van 6 Juni tot en met 5 Juli worden op bon 69 een half ons thee of een half pond koffie beschikbaar gestéld. SUIKER Van 31 Mei tot en met 27 Juni geeft bon 70 van het Algemeen Distrïbutiébonboekje recht op één k g. suiker. SCHOENEN Schoenen mogen alleen ge- en ver kocht worden op vertoon van een specialen distributiebon, welkezoo noodigdoor het plaatselijk distri butiekantoor verstrekt wordt. Huis pantoffels vallen buiten de distribu tieregeling TEXTIELPRODUCTEN De handelaren in textielproducten kunnen een beknopt reglement voor de textieldistributie bekomen aan het distributiekantoor aan de Mol te Zierikzee. DISTRIBUTIE VAN BROOD Per hoofd wordt per week beschik baar gestéld ongeveer 2 kg brood Per week zullen in totaal 20 bonnin geldig worden verklaard. Beschuit, ontbijtkoek en diverse koekjes zullen niet onder de distributie vallen. Deze week zijn de bonnen van 21 tjm. 30 geldig. Gedurende het tijdvak van 17 Juni tot en met 12 Juli geeft de met 75 genummerde bon van van het alge meen distributiebonboekje recht op het koopen van 2.5 ons tarwebloem of 2.5 ons zelfrijzend bakmeel. VLOEIBARE BRANDSTOFFEN De distributie van petroleum zal ingaan Maandag 17 Juni. De eerste periode loopt tot en met 30 Juni. De met nperiode Igemerkte petro- leumzegel geeft recht op het koopen van twee liter petroleum. PetroleumzegeU worden verstrekt aan hen, die niet beschikken over een koókgas- of electrische kook- installatie of kolenfornuizen of kook kachels. WATERLEIDINGMAATSCHAPPIJ «SCHOUWEN - DU 1VELAND» In de, onder presidium van den heer R. Gerritsen, Zaterdagmiddag in de Sb- cieteit „Concordia" te Zierikzee gehou den algemeene vergadering, was alleen de gemeente 'Serooskerke niet vertegen woordigd. De voorzitter heette de ver tegenwoordigers der gemeenten aan deelhoudsters welkom. Tot zijn leed wezen moest deze vergadering, die oor spronkelijk was uitgeschreven op 11 Mei, thans gehouden worden. De balans, alsmede de Winst- en Ver liesrekening werd daarna vastgesteld. De balans wijst een verlies aan van f 12983,81, welk verlies f 2000 lager is dan indertijd is voorgerekend, toen de N.V. overging tot de plaatsing van de 3pet. obligatieleening. Het verlies vindt zijn oorzaak in het feit van de groote aflossing die de waterleiding zich heeft getroost. Er is nog meer afgelost dan waartoe men verplicht was. Over den loop der zaken is de Raad van Beheer j tevreden. J De vergadering hechtte haar goedkeu ring aan het daarna gedaan voorstel tot verplichte afschrijving van f 19930,23 op de bezittingen. Evenzeer ging men ac- coord met het voorstel tot afschrijving van f 13131,25 op de kosten wegens rente verlies en boete, ontstaan door de tot stand gekomen obligatieleening f 1.500.000 a 31/2 pet. Het voorstel tot „extra" af schrijving op de bezittingen, groot f 13133,01, werd daarna goedgekeurd. De leden van den Raad van Beheer, de heeren W. G. Boot en S. Hage, werden met groote meerderheid herkozen. De burgemeester van Zierikzee werd benoemd tot de persoon, die bij ontsten- j tenis of belet van den Raad van Beheer, deze tijdelijk vervangt. Het laatste agendapunt bevatte be spreking verzekering molest risico, welk voorstel thans weinig zin heeft, aldus de voorzitter. De vraag heeft zich voor gedaan of de N.V. Molestrisico zou aan gaan of een verzekering die ophield op het oogenblik dat de oorlog intrad. Dit laatste lokte het meeste aan, maar bracht één groot bezwaar mee, n.l. dat men voor 3 pet. van het verzekerd kapitaal zou worden aangesproken, wat f 9000 zou hebben gevorderd. Gelukkig heeft men het niet gedaan. De n.v. heeft aan de waterwinplaats misschien plm flOO,— schade geleden. Tot molestrisico kan men nu niet meer overgaan. Na de behandeling van die agejnida gaf vde voorzitter gelegenheid tot het stel len van vragen. Zoo vroeg de heer Mapi Vjesse/n' (Bruinisse) of men nu geien re kening Itv'ilde houden met het soms te vele gebruik per kwlartaal ie)n dut om te slaan per jaar. De voorzitter antw|oordde, dat het mi nisterie van sociale zaken daartegen is, omdat dan in de ztomermaandeni het pompstation te zKvbar Zou worden b'elast. De heer Geluk vroeg pf het juist is, dat, Jw'antn-eer ©en watermeter iin> het on gereed© raakt, buiten de schuld van den aangeslotene, hiji toch de veirarirwpords* lijkheid1 vopr de reparatie op zich moet nemen. Dat is juist, antwoordde de vooral het staat in het reglement. De heer Bolle (Renesse) infprmeerdö hoe de tarieven z^ijln vastgesteld en Iwelke maatstaven Hy arden geviolgd De voorzitter beantwoordde deze vraag uitvoerig; ihpp een commissie vam 10 schatters* (werd1 benoemd die alle percee. lem heeft getaxeerd1 om ze pp één lijp. te brengen volgens eepj maatstaf van de belastbare opbrengst van den ge- bouwden eigendpm, 'door onderlinge ver- gelijking. De heer Bods (Kerklwerve) vroeg of het gewenscht was het water te koken. Den voorzitter leek het overbodig. De heer van SphiUder (Zonimemaire), vroeg pf de tarieven Wiet verlaagd kun nen iworden. De voorzitter deelde mede, dat de Raad van Beheer deze kwestie nog eens heeft bekeken en tot de conclusie is gekomen, dat er vporalsnog niet tot ver laging kan IwOrden overgegaan. Zoodra het maar eenigszins kan komt er een voorstel tot verlaging. Jihr. Rö\ell (Haamstede) of voor be paalde bedrijven, die in dein iwilniter vieel 'water gebruiken, geen verlaging kan Worden toegepast. De voorzitter antwoordde, dat zulks afhangt van de hoeveelheid wat die gebruiken. Bij normaal gebruik wordt geen verlaging gegeven. De heer van Klinken (Nieuwerkerk) zou graag vernemen of het Pompstation voldoende capaciteit heeft, nu Renesse en Haamstede zich bij de N.V. hebben aangesloten? De voorzitter deelde mede, dat men nog eens aan moet zien hoe dat loopt. Haam stede is nog niet geheel aangesloten. Met 1 Augustus a.s. zal zulks het geval zijn. Had de N.V. geen watermeters ge plaatst, dan had men het Pompstation allang moeten uitbreiden. Niemand vroeg daarna meer het woord en sloot de voorzitter de algemeene vergadering der Waterleiding-Maatschappij, die 3 Juni 1930 officieel geopend werd. TBLBGRAMMBN Daarmede is de ring om da vijandelijke I strijdkrachten in Elzas Lotharingen gesloten DE FRANSCHE REGEERING AFGETREDEN Volgens te Genère ontvangen berichten uit Bordeaux is de Fraosehe regeering Zondagavond om 22 uur 30 (Fransche tijd) afgetreden. Een nieuwe regeering ia I gevormd met Maarsohalk Pétain als Minis- ter-President. Chantemps is plaatsvervan gend Minister-President gewerden. Minister van Oorlog is Generaal Weygand, Minis ter van Luchtvaart de onlangs gepenaion- neerde Generaal-vlieger Pajo en van Marine, de ohef van den Marinestaf Dar- lan, Minister van Bnitenlandsohe Zaken is Bausoin, die tot dusverre onderstaats secretaris van Bnitenlandsohe Zaken was. Bonthillier is Minister van Financiën ge bleven. HET AFTREDEN VAN DE REGEERING—REYNAUD De afgetreden Fransohe Minister-Presi dent Paul Reynaud heeft Zondag te Bordeaux een laatste vertwijfelde strijd om zijn positie gevoerd. Voor zoover de zitting van het kabinet het toeliet voerde hij in de wandelgangen onderhandelingen met politieke vrienden en Engelsehen om zijn val te verhinderen. Eeta uitvoerig en heftig gesprek heeft hij gelrad met Presi dent LebruD, waarbij de President dreigde af te treden, indien Reynaud niet de consequenties trok uit den rampzaligen toestand voor Frankrijk. Reynaud belde daarop Engeland op, waarop Churchill en Generaal Speers per vliegtuig te Bordeaux aankwamen om zioh in tegenwoordigheid van den Britsohen ambassadeur Campbell door Reynaud op de hoogte te laten brengen. Het was Churohill niet meer mogelijk Reynaud te redden. FRANSCHE VLUCHTELINGEN NAAR ZWITSERLAND Aan de Fransoh-Zwitsersohe grens komen steeds grootere scharen vluchtelingen aan die in eindelooze stroomen de grens over trekken. In Zwitserland worden kinderen en oude lieden eerst door het leger opge nomen en verzorgd, nadat de vluchtelingen aan een strenge oontróle zijo onderworpen Daarna worden ze naar het binnenland vervoerd. Een andere stroom vluchtelingen trekt langs de grens naar het Zuiden. SMETONA GEÏNTERNEERD Naar het Sovjet-Russisohe Nieuwsbureau Tass meldt, is door de Duitsohe ambassade te Moskou, aan den volkscommissaris voor buitenlandsohe zaken, medegedeeld, dat de vroegere Litausohe staatspresident, Smetona en verscheidene leden zijner regeering, in den nacht van 16 op 17 Juni over de grens zijn gekomen en zioh op Duitsoh gebied hebben begeven. Smetona en de leden van de regeering zijn door de Duitsohe overheid geïnterneerd. DE REGEERING VAN ESTLAND AFGETREDEN Zondag, kort voor middernacht, is te Reval de volgende offioieele mededeeling gepubliceerd De regeering van de Sovjet unie heeft heden aan de Estlandsohe re geering eisohen voorgelegd, welke ten doel hebben de ten uitvoerlegging van het paot van wederzijdsohen bijstand tus- sohen Estland en de Sovjetunie te waar borgen. ELZAS-LOTHARINGEN AFGESNEDEN Het opperbevel van de Duitsohe weer macht maakt bekend Snelle troepen heb ben heden bij Pontarlier de Zwitsersohe grens bereikt. De Estlandsohe regeering heeft, onder voorzitterschap van den Presideat der Republiek, de gestelde eisohen aanvaard en daarvan aan de regeering der Sovjet- Unie mededeeling gedaan. In verband hiermede heeft de Estlandsohe regeering haar ontBlag aangeboden. De President der Republiek heeft dit aangenomen, terwijl hij onverwijld maat regelen heeft genomen voor de vorming van een nieuwe regeering. Op grond van het met de Sovjetunie gesloten aoooord worden Sovjet-Russische troepen onder gebracht in versohillende oentra van Estland waar zij tot dusverre niet geweest zijn. De regeering is ervan overtuigd dat alle burgers zioh bij aankomst der öovjet- Russi8ohe troepen op de nieuwe stand plaatsen met de gebruikelijke tegemoet koming en kalmte gedragen znllen. DOEL EN REDEN DER RUSSISCHE ACTIE Naar officieel verluidt, heeft de Sowjet- regeering aan de regeeringen van Letland en Estland gelijkluidende nota's gezonden, waarin soortgelijke eisohen worden gesteld als die welke reeds in Litanen zijn aange nomen. In de nota's aan Letland en Estland verklaart de Sovjetregeering, dat deze beide staten de z.g, Baltisohe Alliantie na de onderteekening van het paot van weder- zijdsohe bijstand met de Sovjet-Unie niet geannuleerd, dooh integendeel versterkt hebben door Litanen in dit bondgenootschap te betrekken en door te pogen, ook Finland tot de Baltisohe Alliantie te doen toetreden. De Sovjetregeering kan tegenover deze politiek, die in strijd is met het in het vorige jaar gesloten paot van wederzijdsohe bijstand, niet onverschillig blij ven, te meer daar zij zelf haar uit de paoten voort vloeiende verplichtingen uiterst stipt is na gekomen. De Sovjetregeering ziet in de Baltisohe Alliantie niet slechts een gevaar, dooh ook een directe bedreiging tegen de Sovjet- Russohe grenzen. Derhalve aoht de Sovjet regeering de volgende militaire eisohen absoluut noodzakelijk le. de vorming van een nieuwe regee ring in Estland en Letland, die in staat en bereid zijn de voorwaarden van de pacten van wederzijdsohen bijstand eerlijk na te komen 2e, vrije doortocht voor de Sovjet-troepen in Letland en Estland ter bezetting van de belangrijkste punten der beide landen, om de naleviDg der paoten van weder zijdsohen bijstand te waarborgen. Zondagavond, zoo wordt verder uit Moskou medegedeeld, hebben de gezanten van Letland en Estland den regeerings- ehef en Volkscommissaris van Buiten landsohe Zaken, Molotow, medegedeeld dat hun regeering de eisohen der Sovjet regeering aanvaardt. INGEZONDEN STUKKEN (Van ingezonden stukken, geplaatst of ongeplaatst, wordt do copy niet terug gegeven. Op anoniem of zonder duide lijk geschreven handteekening toegezon den stukken wpfrdt geen acht geslagen. De redactie behoudt zich het recht voioir ingezonden stukken te verkorten, lof te veranderen op een wijze, die naar haar meening ze geschil maakt voer (opne ming, zonder dat de bedoeling gewij zigd' wordt). (i Bff den strffd om Doornik, welke stad door de geallieerden tot vesting was gemaakt, werd ook de kerk van St. Brice beschadigd. Wegens omstandigheden eerst heden Cafe Bellevue geopend. Beleefd aanbe velend. A. v. Nieuwehuize Brouwershaven. OFFICIEELE PUBLICATIE van het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart. Petroleumdistrïbutie voor de binnenscheepvaart. De Secretaris-Generaal, waarne mend hoofd van het Departement van Handel, Nijverheid en Scheep vaart deelt, met verwijzing naar de in de dagbladen geplaatste en door de radio omgeroepen bekendmaking mede, dat Het verbruik van petroleum voor motoren aan boord van vaartuigen in de rivier- en binnenvaart is ver boden zonder een door of namens den Inspecteur-Generaal van het Verkeer telkens voor den duur van één of meer reizen afgegeven schrif telijke vergnnniDg, welke vergunning tijdens de reis aan boord van het vaartuig dient te zijn en op aan vraag aan de oontroleerende ambte naren moet worden getoond. Vergnnning kan slechts worden verleend, nadat is vastgesteld, dat de betreffende vaartuigen gebruikt zullen worden voor het vervoer van goederen, welke voor het economisch leven van vitaal belang zijn te achten en voorts, dat dit vervoer niet op andere wijze zonder of met een ge ringer verbruik van motorbrandstof zal kannen plaats hebben. Vergunningen kannen worden aangevraagd bij Secretarissen en Agenten der Bevraohtingsoommissies. Indien de schipper niet voldoende petroleum in voorraad heeft voor de te maken reis kan namens den Inspecteur-Generaal van het Verkeer een bewijs worden afgegeven, het welk bij den plaatselijken distributie- dienst tegen een toewijzing, reeht gevende op het koopen van petroleum, kan worden ingewisseld. Het BESTUUR van den Polder DREISCHOR Gèlet op het Algemeen Reglement voor de Polders of Waterschappen in Zeeland; doet te weten 1°. dat op Vrijdag 28 Juni 1940, des morgens lP/s nur, in Hotel ,/De Drie Schapen" te Dreisohor, eene vergadering van Stem bevoegde Ingelanden zal worden gehouden 2°. dat vanaf 18 Juni a.s. voor eige naren van gronden in den Polder, ten kantore van den Ontvanger- Griffier, ter inzage ligt de reke ning over het dienstjaar 1939/40, waarvan tegen betaling der kosten afschriften verkrijgbaar zijn. Dreisohor, 17 Juni 1940. Het Bestuur voornoemd, J. DOELEMAN Jz, Dijkgraaf. P. A. G. VAN DIJK, Ontv.-Griffier. Bekendmaking Brooddistributie Vanaf Maandag 17 Juni zal uit- sluitend brood mogen worden ge kocht onder inlevering van het be paalde aantal bonnen van het brood- bonboekje. In de week van 17 Juni tot en met 23 Juni zijn geldig de nummers 21 tot en met 30 van het brood- bonboekje. Elke bon geeft reoht op maximaal 105 gram brood, hetgeen dus in de praotijk beteekent, dat 4 bonnen reoht geven op een halt wittebrood ot een half bruinbrood. Voor een half roggebrood moeten als regel 5 bonnen worden ingeleverd. Aan diegenen, die zware liohamen- lijke arbeid verrichten, kan een toe slag-rantsoen worden verstrekt. Aanvragen hiervoor kunnen ge schieden aan de distributiekantoren. Distributiekantoor Zierikzee, De Direoteur, N. v. d. Wolf. Bekendmaking distributie van Tarwebloem en ze If rijzend Bakmeel Vanaf Maandag 17 Juni zal uit sluitend tarwebloem en zelfrijzend bakmeel mogen worden gekocht onder inlevering van de bepaalde bonnen van het algemeen distributie bonboekje. In de periode van 17 Juni tot en met 12 Juli a.6. zal op bon 75 van het algemeen distributiebonboekje per hoofd een rantsoen worden ver strekt van y4 kg bloem of 1/4 kg zelfrijzend bakmeel. Distributiekantoor Zierikzee, De Direoteur, N. v. d. WOLF.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 3