NIEUWSBODE MAANDAG 17 JUNI 1940 De Kern ABONNEMENT Prijs fl.60 p. kwartaal, buiten Zierikzee fl.80. Voor het buitenland f 10.— p. jaar Afzonderlijke nummers 6 cent. Ver schijnt dagelijks, behalve 's Zondags. Uitgave: N.V. de Zierikzeesche Nieuwsbode, Zierikzee, Schuithaven B 94 Tel. 32, Postgiro 137677 - Dir.A. J. de Looze - Uitg.-Red.M. J. Kosten 96STE JAARGANG No. 14364 ADVERTENTIES Prijs: 20 cents p. regel, minimum 80 cents BJJ contract speciale prijzen. Grootte der letters naar plaatrruimte. „Sucoesjes" 60 cents. Inzending tot 's morgens 10 uur DE MAGINOT-LINIE DOORBROKEN Verdun door de Duiische troepen genomen Bij den aanval op de vesting Verdun hebben onze troepen Zaterdagmorgen aldus maakt het oppercommando der Duitsche weermacht bekend, het uit den Wereldoorlog bekende fort Vaux stor menderhand veroverd en het aan het Noord-Westelijk front gelegen fort Mar- ré genomen. Zij rukken verder op naar Verdun. Dit bericht werd gevolgd door de vol gende bekendmaking: Na de doorbraak door de fortenlinie ter weerszijden van de Maas zijn de stad en de citadel van de in den Wereld oorlog zoo zwaar omstreden vesting Ver dun door ons genomen. Na zware gevechten zijn onze troepen op een breed front ten Zuiden vanSaar- brücken doorgebroken door de Maginot- linie. Naar het DNB voorts uit Berlijn ver neemt, achtervolgen de Duitsche troe pen tusschen de Ardennen en het Ar- gonnerwoud op een zeer breed en diep geëchelonneerd front den tegenstander, die onder den druk van den Duitschen rechtervleugel terugtrekt. Met één slag staan zij thans op den met bloed door drenkten bodem van de verbitterdste ge vechten uit den Wereldoorlog. Grooter druk op 't Fransche front De militaire medewerker van Reuter schrijft, dat de Duitschers de Maginot- linie trachten te scheiden van de troe pen van generaal Weygand door we derom nieuwe pantserdivisies in het veld te brengen. Het tooneel van den strijd in het gebied bij Reims wordt gevormd door één groote vlakte, die zeer geschikt is voor pantserwagens en vechtwagens. Het Fransche leger moet zich dapper te weer stellen tegen deze bedreiging om niet het onderspit te delven. Ook aan de rest van het Fransche front is de druk der Duitsche strijdkrachten buitenge woon groot. Men raamt, dat ongeveer 100 Duitsche divisies voor den strijd staan opgesteld, hetgeen, in totaal ruim 2.000.000 man zou beteekenen. Uit de laatste berichten is komen vast te staan, dat groote deelen van het Fransche front zijn in eengestort, ter wijl de Duitsche legers stormloopen van het Kanaal tot aan de Zwitsersche grens. Ten Zuid-Oosten van Parijs zijn de Duit schers tot op 100 km van de Zwitser sche gréns gevorderd; Verdun viel bij den eersten stormloop in Duitsche han den; de Maginotlinie werd doorbroken; de boven-Rijn is overgestoken en het Duitsche leger is den Elzas doorgedron gen. Duitschland's doelstelling Een interview met Hitler over de doelstelling van den huidigen oorlog In een kort telegram is vorige week melding gemaakt van een persgesprek van den bekenden Amerikaanschen pu blicist Karl von Wiegand met Hitier, welk onderhoud plaats vond op een kasteel ergens in België. Tijdens dit onderhoud, schrijft von Wiegand, legde Hitier er telkens den nadruk op, dat Engeland Duitschland den oorlog heeft verklaard en wel onder de belachelijkste en domste voorwendsels. Hii voegde daaraan toe: „Duitschland zal dezen oorlog winnen, omdat het Duitsche volk weet, dat zijn zaak rechtvaardig is, omdat de Duitsche militaire organi satie en leiding beter zijn en omdat wij het beste leger en de beste uitrusting hebben". De Duitsche koloniën Wiegand vroeg Hitler of 't zijn doel was het Britsche wereldrijk te vernietigen, waarop hij antwoordde: „Het was nooit mijn voornemen of doel, het Britsche wereldrijk te vernietigen". Met klem zei- de hij: „Integendeel, ik heb nog voor het uitbreken van den oorlog de Engel- sche regeering voorstellen gedaan, waar in ik zoover ging, de hulp van het Duit sche Rijk voor het bestaan van het En- gelscho Rijk aan de bieden. Mijn aan bod werd met minachting afgewezen. Ik had van Engeland niets meer verlangd, i dan dat Duitschland als gelijk in rech- ten beschouwd en behandeld zou worden, j dat Engeland de Duitsche kusten zou beschermen, voor het geval Duitschland in een oorlog gewikkeld zou worden en tenslotte, dat men mij de Duitsche kolo niën zou teruggeven. En ik zal ze ook krijgen. MAARSCHALK PETAIN is bj de jongste kabinetswijziging in Frankryk tot minister president gekozen Wat vernietigd zal worden Men heeft te Londen openlijk verklaard en geschreven, dat het nationaal-socialis- me vernietigd moest worden, dat Duitsch land verdeeld en volkomen ontwapend en machteloos gemaakt moest worden. Nooit heb ik dergelijke bedoelingen en voorne mens ten aanzien van Engeland geuit. Toen Engeland slag na slag verloor, kwa men de machthebbers te Londen met tranen in de oogen bij Amerika smee- keiï en verklaarden zij, dat Duitschland het Britsche wereldrijk bedreigde en trachtte te vernietigen. „In dezen oorlog zal niettemin iets vernietigd worden, namelijk een kapita listische clique, die bereid was en is, voor haar laaghartige persoonlijke be langen millioenen menschen te laten om komen, doch dit zal, daarvan ben ik overtuigd, niet door ons, maar door hun eigen volken gedaan worden". De vrije zee Hitier verklaarde, dat deze oorlog on getwijfeld het stelsel van controle ter zee, zooals die thans door Engeland wordt uitgeoefend, uit den weg zal rui men en dat dit in de toekomst een groote zegen voor de geheele wereld zal zijn. „Wanneer wij de vrijheid der zeeën eischen, dan verstaan wij daaronder het vrije recht van alle niet-oorlogvoerenden de zeeën in het onderlinge verkeer vrij, onbeperkt en zonder eenige controle te bevaren". Hitier voegde hieraan toe, dat de be palingen betreffende een inderdaad doel treffende blokkade, die beperkt blijft tot de kusten der oorlogvoerende landen, door zulk een, door het gezonde verstand ingegeven, verandering niet aangetast worden. De komende vrede Ik vroeg Hitler, of hij mij niet in korte trekken zijn voorstelling van den toekom- stigen vrede zou willen meedeelen. Hij was niet geneigd, zich over dit thema nader uit te laten en zeide slechts: 1 „Het Duitsche doel komt eigenlijk slechts hierop neer: Herstel van den vrede. Want Duitschland heeft niet Frank- j rijk ein Engeland den oorlog verklaard, doch Engeland en Frankrijk zijn onder de belachelijkste voorwendsels den oor log tegen Duitschland begonnen. Het principieele van dezen vrede ech ter zal steeds het besef zijn, dat er geen werkelijke toestand van vrede kan zijn zonder dat rekening gehouden wordt met de levensbehoeften van de groote volken en dat slechts een absolute dom kop zich kan verbeelden, dat een nieuw Versailles beter zou zijn dan V e r s a i 1- 1 les was. Als belangrijkste oorlogsdoel echter zie ik het uit den weg ruimen van de internationale klieken, die van het ophitsen der volken leven of die van hun eigen politieke onbekwaamheid of van hun oeconomisch onvermogen dolor oorlog te verbergen of zelfs te her stellen trachten. DE ONTRUIMING VAN PARIJS Do laatste dagen voor de bezetting De journalist, die tot nu toe de Ga- zette de Lausanne te Parijs vertegen woordigde en in Zwitserland terugge- komen is, schrijft o.a. over de dramati sche laatste dagen: wat men zich niet kon indenken is geschied. Nu is alles uit. Boven de Champs Elyseês wappert het hakenkruis. Toen wij, aldus geeft de be richtgever van het DNB te Bern het ar tikel weer, Parijs Donderdagmiddag ver lieten was het een stervende stad. Al vele dagen kostte het moeite zich te voe den, want de meeste café's en restaurants hadden de luiken neergelaten. In einde- looze rijen trok de bevolking weg. De ondergrondspoor was aldoor propvol. Al een week lang was nergens een taxi te vinden. Wie een rijwiel of goede beenen hadden waren er het best aan toe. Een deel van de bewoners geloofde nog aan een wonder. Velen waren besloten in elk geval te blijven. In het Zwitsersche ge zantschap zag men den toestand nuchter der. Deze opvatting werd voor het ove rige bevestigd door het gestadige gebul der van het geschut dat dag en nacht nader kwam. Sinds Dinsdag konden alleen dooven nog één oog sluiten. Duitsche vlie- tuigen vlogen over het gebied van Pa rijs zonder dat alarm gemaakt werd. Donderdagmiddag had het garnizoen het al geheel ontruimd. Moe, bestoven, dik wijls bebloed, trokken regimenten van het front met zwaren stap naar het Z.W. De agenten van politie waren toen al ontwapend. 1 DE RUSSEN BEZETTEN UTAUEN nadat hst door Moikou gestelde ultimatum was ingewilligd Molotov heeft Zaterdag den te Moskou vertoevenden Litauschen minister vanbui- tenlandsche zaken, Urbsys, een drietal eischen gesteld, welke door Litauen zijn aanvaard: 1. recht van doortocht voor Russische troepen en bezetting van een aantal,steden; 2. vorming van een nieu we regeering te Litauen in overleg met Rusland; 3. bestraffing der voornaamste schuldigen aan "de incidenten, die zich den laatsten tijd hebben voorgedaan. Teneinde onaangename incidenten te vermijden, hebben Litausche regeerings- instanties bevel gegeven den intocht der Russische troepen op Litausch gebied geen hinderpalen in den weg te leggen. Het Litausche telegraaf-agentschap deelt omtrent de ontvangst van het ultimatum te Kaunas nog mede, dat de Litausche regeering onmiddellijk bijeenkwam. Be sloten werd alle Russische eischen te aan vaarden, waarna de regeering aftrad. Zaterdagavond kwam met een speci aal vliegtuig de plaatsvervangende Russi sche commissaris van buitenlandsche za ken, Dekanossov, als vertegenwoordiger van zijn regeering te Kaunas aan, in ge zelschap van den Russischen gezant in Litauen. Hij trad direct in contact met de Litausche instanties ten behoeve van de vorming van een nieuwe regeering. In den loop der laatste maanden heeft zich in Litauen, volgens de officiëele Russische mededeeling, een reeks inciden ten voorgedaan, waarin door Litausche autoriteiten Russische militairen van de Russische troepenafdeelingen, die zich volgens het pact van bijstand op Li tausch gebied bevinden, weggevoerd en mishandeld werden om van hen militaire geheimen van den Russischen staat af te persen. Door dergelijke acties tracht ten de Litausche autoriteiten het ver- blij? van Russische troepenafdeelingen in Litauen onmogelijk te maken. Het pact van bijstand werd hierdoor geschonden Spoedig na het sluiten van genoemd pact heeft de Litausche regeering een militair bondgenootschap met Letland en Estland gesloten. De Sowjet-Regeering acht het bewezen, dat dit militaire bond genootschap tegen de Sowjet-Unie is ge richt. In verband met het toetreden tot het Litausch—Esllandsche militaire bond genootschap is het contact tusschen de generale staven van Litauen, Letland en Estland, dat geheim werd gehouden voor de Sowjet-Unie, versterkt. DE DISTRIBUTIE VAN BROOD neemt heden (Maandag) een aanvang 2 K.G. brood per hoofd per week Extra rantsoenen aan arbeiders De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van land bouw en visscherij, maakt bekend, dat op heden, Maandag 17 Juni, met de dis tributie van brood een aanvang zal wor den gemaakt. Onder brood worden ver staan alle soorten wit brood, bruin brood, rogge-brood, krentenbrood en luxe-brood jes. Beschuit, ontbijtkoek, banket, en koekjes zullen dus niet onder de distributie vallen. Per hoofd -/an de bevolking wordt per week beschikbaar gesteld ongeveer 2000 gram brood, of een daarmede gelijk staand gew/cht aan klein brood. Per week zullei in totaal 20 bonnen wor- ATANAS SMETONA, president van Litauen is, na het door Rusland gestelde ultimatum, gevlucht en door de Duitsche overheid geïnterneerd den geldig verklaard, met dien verstande dat men de voor oen bepaalde week bestemde bonnen desgewenscht nog tot en met den Donderdag der daarop vol gende week voor het koopen van brood zal kunnen gebruiken. Per b o n wordt dus plm. 100 gram brood ver strekt. Extra rantsoenen van 50 «n 100 Aan arbeiders, die zwaren lichamelij- ken arbeid te verrichten hebben, zal een extra-rantsoen van 50 pet. van het nor male rantsoen worden toegekend. Zij, die zeer zwaren arbeid verrichten, krijgen 100 pet. van het normale rantsoen, extra. Indien men in aanmerking denkt te ko men om onder één van bovengenoemde categorieën te worden gerangschikt, dient men zich met den plaatselijken distribu- tiedienst in verbinding te stellen ter ver krijging van extra-broodbonnen. Aan iederen Nederlandschen militair, die niet in eigen voeding voorziet, zal maandelijks door de militaire autoritei ten een kaart met 16 broodbonnen wor den verstrekt, welke voorziet in de be hoefte aan brood gedurende het periodie ke verlof. Voor langere verloven zullen de distributiediensten losse bonnen ver strekken. Deze week geldig bonnen 21 t/m. 30 Gedurende de week van Maandag 27 Juni a.s. tot en met Zondag 23 Juni a.s. geven de bonnen 21 tot en met 30 van het broodbonboekje dat zijn dus, aan- gezien van elk nummer 2 bonnen in het boekje voorkomen, in totaal 20 bonnen recht op het koopen van ongeveer 2.000 gram brood. Bonnen, die om een of andere reden op Zondag 23 Juni a.s. nog niet gebruikt mochten zijn, kunnen nog tot en met den daarop volgenden Donderdag 27 Juni a.s. voor het koopen van brood worden ge bruikt. De bakker moet de bonnen uiter lijk op Zaterdag 29 Juni a.s. bij den dis- tributiedienst inleveren. Nadien nemen de distributiediensten dus geen bonnen 21 tot en met 30 meer ter inwisseling aan. i 1 VERSCHILLENDE BERICHTEN Sollicitaties niet gewenscht De kanselarij' van den Rijkscommissa ris vooï* d!e bezette gebieden in Neder land1 twiordt. naar mleai oins meldt, over stroomd1 miet brieven vam personen., in het bizonder Nederlanders, die zich aan bieden vqor een betrekking op de kan selarij! zelf of djoior bemiddeling van dezfe een bétrekking in het particuliere bedrijf trachten te krijgen. Mijin iwlijlst er ons op, dat dergelijke verzoeken geheel djoielloos zijln. De Duit- schei autoriteiten zijln geenszins viOjOrne- bnens of in staat allerlei personen aan, een betrekking te helpen en. brieven als de hierbovenbedoelde zullen dan ook - naar den pruliemand verfwiezein moeten fwiordien als de stroom nog langer aam- houdt, Mocht er later personeel noodig zijn voor dien (wederopbouw, dan zal dit openbaar gemaakt lw|orden, met ver melding van het adres, twtaar men kan sollicitaeren. De burgemeester! weer rechtstreeks onder den Commissaris der Koningin Krachtens de bestuursorganisatie, wel ke door Rijkscommissaris, Rijiksfminister Seyss-Inquart is ingesteld, berust betj Duitsche burgerlijke gezag in de provin- Duitschland's doelstelling in een persgesprek uiteengezet De Maginotlinie bij Saarbrücken op breed front doorbroken Russisch ultimatum aan Litauen Litausche regeering afgetreden Distributie van brood. 2000 gr. per hoofd en per persoon Algemeene Vergadering Water leiding Schouwen-Duiveland Algemeene vergadering der ZLM wordt 10 Juli te Goes gehouden Zon op: Zon onder: 18 Juni 3,39 20,23 Maan op: Maan onder: 18 Juni 18,43 2,43 Hoog- en Laagwater te Zierikzee Hoogwater: Laagwater: 18 Juni 0,57 13,34 6,32 19,03 B j de vroeger geldende tijdsaanwijzing dient 1,40 uur te worden bijgevoegd. cies, thans hïji de provinciale gevolmajdh- tigden. die ingevolge de verordening hun Zetel hebbben in dezelfde plaats als de Commissaris dier Kpmingin. Deze gevolmachtigden houden voeling miet den Commissaris der Koningin en ieen gevolg van deze regeling is, dat alle burgemeesters twieer zooals vroeger ondier den Qommissaris staan. Het ci viele gezag is hierdoor gecentraliseerd in de hofdstedeu der prvincies dn in! verband hiermee zijln de Ortskomfm,an- dantunen opgeheven. Petroleum voor de binnenvaart De secretaris-generaal, twiaarn. hoofd van het departement van handel, nijver heid1 en scheepvaart maakt békend Het verb'ruik van petroleum vppr mo toren aan boord van vaartuigen in de rivier- en binnenvaart is verboden zon dier een door of namens den inspect teur-generaal van het verkeer telkens! voor den duur van één of meer reizen afgegeven schriftelijke vergunning, Welke vergunning tijdens de reis aan boord van het vaartuig dient te zijn ein. op, aanvraag aan de controleerende ambte naren moet twiorden getoond. KERKNIEUWS i - Geref. Kerk. De Ger. Kerk te Zierikzee heeft iwteer een predikant. Zondagmorgen 16 Juni twlerd de nieuwe predikant, ds. Gj. Leene van Baarland, in zijln ambt be vestigd door zijn broer ds. G. Leene van Stadskanaal. Toepasselijk wlas de predi katie naar aanleiding vam Spreuken 9 vs. 4—6. In dien avonddienst deed ds. G. Leene zijn intreepredikatie over 1 Petrusi 4 vs. 11. Z.Eerw. zette uiteen hoe, (met Hvielk doel en met welkte troost' een predikant moet dienen en spreken in zijn gemeente. Na de predikatie sprak hij gemeente, kerkeraad enz. toe met een persoonlijk Iwloord. Hiji werd toe gesproken door den heer U. Gorter na mens kerkeraad en gemeente, door ds. Venema van NieUwterberk als consulent en dopr 'ds. Meester van Brouwersha ven namens de Classis en nabUrige ge meenten. Ds. Leene dankte voor de tot hem gesproken twloorden en sloot den dienst in het stampvolle kerkgebouw.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 1