ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE! DONDERDAG 13 JUNI 1940 OPOEM< ZEMKZBSQSICOURAMT POLITIEKE ASPECTEN De Kern ABONNEMENT Prijs fl.50 p. kwartaal, buiten Zierikzee fl.80. Voor het buitenland f 10— p. jaar Afzonderlijke nummers 5 cent. Ver schijnt dagelijks, behalve 's Zondags. 170Tv!öèfi Uitgave: N.V. de Zierikzeesche Nieuwsbode, Zierikzee, Schuithaven B 94 Tel. 32, Postgiro 137677 - Dir.: A. J. de Looze - Uitg.-Red.: M. J. Kosten lüi 96STE JAARGANG No. 14361 ADVERTENTIES: Prijs: 20 cents p. zegel, minimum 80 cents Bij contract speciale prijzen. Grootte der letters naar plaatsruimte. „Sucoesjes" 60 cents. Inzending tot 's morgens 10 uur Italiê's strategische positie in de Middeliandsche Zee In een voor Frankrijk moeilijk uur ver schijnt Italië in het strijdperk op het vasteland van Europa, terwijl een groot deel van de Engelsch—Fransche vloten, troepen in Tunis, Egypte, Syrië en aan de Zuid Fransch—Italiaansche grenzen en een evenredig deel van hun luchtmacht werkeloos moesten blijven. Wat stelt Italië hier tegenover. In de eerste plaats zijn strategische positie in de Oude Wereldzee. Door het bezit van Sicilië, Sardinië en het in den laatsten tijd tot een steunpunt versterK- te eilandje Pantellaria (tegenhanger van Malta) is het in staat de Middeliandsche Zee feitelijk in twee helften te verdee- len, waartusschen verkeer alleen moge lijk kan zijn onder dekking van zeer sterke maritieme strijdkrachten en dan blijkens de jongste ervaring nog alleen, wanneer deze door een overeen komstig sterke luchtmacht worden be geleid. In het oostelijk deel van de Middel iandsche Zee beschikt Italië tegenover den Engelschen driehoekAlexandrië— HaifaCyprus, over een basis op Rho- dos en de Twaalf eilanden (Dodecane- sus). Italië is dus in het bezit van een centrale positie. I er zee boven water is de meer derheid, niettegenstaande de sterke aan groeiing van de Italiaansche vloot in den laatsten tijd (o.a. twee ultra moder ne slagschepen), aan de geallieerden. On der water is in verband met de zeer sterke Italiaansche onderzee -vloot die meerderheid twijfelachtig. In de lucht is in verband met de eischen op het hoofdoperatietooneel aan de geallieerde luchtmacht gesteld de meerderheid wellicht aan Italiaansche zijde. Wat dit kan beteekenen, hebben de gebeurtenis sen der laatste weken aangetoond. Te land is het Italiaansche leger nu meriek zeer sterk. Zuiver militair ge sproken, kan een land van 40 millioen zielen in eerste instantie een leger van 4 millioen man op de been brengen zon der het eigen economische leven te zeer in gevaar te brengen. Welke doeleinde?, moeten nu door dit leger worden ver vuld? In de eerste plaats moet het aan vallend te werk gaan. Immers alleen zóó kan het tweeledig doel worden bereikt, t.w. Ie) ontlasting van het bondgenoot schappelijke leger in Noord-Frankrijk; 2e) het in bezit nemen van: Nice, Cor sica en Tunis. De aanval zal dus moe ten gaan: le. Tegen de door Frankrijk, hetwelk hier de beheersehende positie bezit, zeer krachtig versterkte Zee Alpen. Het zal ei; vooral van af hangen welken steun de vloot van zee uit hier zal kunnen verleenen, bij het naar voren dringen in het kustgedeelte en of het Italië zal ge lukken hier door te dringen. Zee- en luchtgevechten zullen wellicht hier den doorslag geven. 2e. Tegen Tunis. Hier heeft Frank rijk zeer krachtige verdedigingswerken opgeworpen en een sterk, zeer geoefend koloniaal leger opgesteld. Kan Italië door de woestijn dit verdedigingsstelsel om trekken? Het gaat hier om zooveel on bekende voorwaarden: klimaat, wegen, aanvoer der munitie, levensmiddelen en water voor een groot leger, dat wij onfc niet aan voorspellingen zullen wagen. Mussolini heeft uitdrukkelijk gezegd tegen Egypte niet -te willen oorlog voeren. Maar voor vrede, evenals voor het huwelijk, zijn twee partijen noodig. En Egypte is Engelands bondgenoot. Hier heeft Engeland zijn vloot en vlieg velden en sterkste troepen. Het zou ons verbazen indien hier niet evenzeer de krijg zal ontbranden. i Hoe zal de houding van de Arabische wereld zijn in de eerste plaats van Ibn Saoed, den heerscher in het eigenlijke A r a b i die,' in tegenstelling met an dere Arabische hoofden, bij het uitbre ken van den oorlog verzuimd heeft een verklaring van loyaliteit aan Engeland af te leggen? Hier doemt een nieuw probleem in het nabije Oosten op. De as Rome—Berlijn, tot nu toe politiek instru ment, is op het aogenblik uitgegroeid tot een militair apparaat. Duitschland heeft de invloedssfeer in de afgeloopen twee maanden reeds verlengd tot de Noordkaap. Kennelijk is de bedoeling van de intrede van Italië om thans naar het Zuiden in Afrika door te bre ken, aldus trachtend een wig te drijven in hét koloniale rijk van Frankrijk en En geland. Ook Napoleon heeft op dezelfde wijze Engelands koloniale macht willen aantasten door zijn expeditie naar Egyp te in 1796, als aanvalsbasis tegen Enge lands macht in den Indischen Oceaan. VAN HET WESTFRONT Rouaan, Reims en Compiègne in Duitsche handen De op 5 Juni tusschen het Kanaal en ten Zujden van Laon begonnen nieuwe operatie heeft tot volkomen succes geleid. Nadat de stelling ten Zuiden van de Somme genomen was, werd de terugwij kende vijandelijke linie op verscheidene plaatsen doorbroken en werden de Fran sche troepen met zware verliezen op den Beneden-Seine teruggeworpen. Rou aan is sinds eenige dagen in Duitsche handen. De Seine is benedenstrooms van Parijs op vele plaatsen reeds door onze troepen overschreden. Een gepantserde divisie heeft bij St. Valery de kust bereikt. Ten Noorden van Parijs trokken onze divisies aan de Oise tot op 20 k.m. voor Parijs en voor Senlis is de beschermingsgordel van Parijs bereikt. Compiègne, de schouwplaats van den smadelijken wapenstilstand van 1918 en Villers-Cotterets zijn in onze handen. Ten Oosten van de Ourcq is de Marne op een breed front bereikt na zwaren strijd. Reims is genomen en in de Champagne is de Suippes overschreden ondanks sterke, gedeeltelijk door pantserwagens gesteunde tegenaanvallen. Het is den Franschen hier niet' gelukt onzen op- marsch Te stuiten. Een groot aantal ge vangenen, Gapens en materieel van al lerlei aard is ons ten buit gevallen. Het luchtwapen heeft ten zeerste tot den voortgezetten aanval van het leger bijge dragen en tjeeft Dinsdag de kaden en havens van Havre en vijandelijke tran sportschepen aan de Westkust van het Kanaal gèbombardeerd. Hierbij zijn zeven transportschepen tot zinken gebracht. Bij de in den nacht van 12 Juni ge worpen bommen in West-Duitschland zijn brandbommen in een binnenstad neer gekomen. Op 11 Juni hebben Engelsche vliegers zonder succes Drontheim en Ber gen aangevallen. Van ongeveer 12 aan vallende vliegtuigen zijn er 3 door jagers en een door luchtdoelartillerie neerge schoten. De vijandelijke verliezen bedroegen Dinsdag 59 vliegtuigen. Drie eigen vlieg tuigen worden vermist. VELE VLIEGERS VIELEN VOOR HUN VADERLAND Da luchtmacht deed haar plicht Onze vliegers hebben zich moedig en niet zonder succes in den strijd gewor pen. Velen offerden hun leven voor het vaderland. Dat is de conclusie die wij neerschrij ven aan de hand van een onderhoud dat een der redacteuren van de Bossche Courant mocht hebben met den heer K. Verhorst te Vught, officier-vlieger bij het Nederlandsche leger die in de vijf oorlogsdagen met velen van zijn colle ga's aan den strijd heeft deelgenomen. De heer Verhorst was ingedeeld bij een afdeeling lichte bommenwerpers, die op een geheim en terdege gecamoufleerd vliegveld (de Duitsche vliegers maakten later een compliment daarover) was opgesteld „ergens in Holland". Zoodra in den noodlottigen nacht om streeks kwart voor vieren de Duitsche machines boven Nederland verschenen, was de geheele bemanning in actie ge komen om te pogen den aanval af te slaan De snelheid echter, waarmede de massale Duitsche aanval werd ingezet honderden toestellen verschenen schier gelijktijdig boven geheel Nederland was oorzaak, dat veel op de velden ge reed staande machines reeds door brand en explosiefbommen werden getroffen vóór de bestuurders er mede in het luchtruim konden komen. Talrijke toestellen echter, die verspreid in de bosschen waren opgesteld, waren door den vijand niet ontdekt en konden in de lucht gebracht worden. Het waren voornamelijk jagers en lichte bommen werpers. Voor gespaarde zware bom menwerpers was in het eerste stadium van den oorlog nog geen taak, zoodat zij op den grond moesten blijven. De overigen hebben echter onversaagd aangepakt en ondanks de verpletterende meerderheid der Duitschers stegen de machines op om haar taak te vervujlen. De Nederlandsche vliegeniers zijn in de vijf oorlogsdagen doorloopend in de lucht geweest, om Nederlandsche vlieg velden of vijandelijke doelen te bom bardeeren, de eerste voor zoover zij in Duitsche handen waren geraakt. Vele officieren zijn daarbij in de uit oefening van hun plicht gevallen. De wilde fantasiëen die in Nederland de ron de hebben gedaan over daden van sa botage, behooren alle tot het rijk der fabelen. Van sabotage is niets gebleken, voor zoover de heer Verhorst van zijn talrijke collega's had kunnen vernemen. Integendeel moet getuigd worden, dat de luchtmacht van hoog tot laag, haar vollen plicht heeft gedaan en vooral voor het grondpersoneel had luitenant Verhorst niets dan lof. Temidden der bombardementen waagden de manschap pen zich op de velden om de gaande en komende toestellen hulp te verlee- nen, schade te herstellen en de binnen- gekomen toestellen weer startklaar te maken. OPBOUW VAN ROTTERDAM Een boulevard langs de rivier Het ligt in de bedoeling bij de uitvoe ring van het nieuwe stadsplan van Rot terdam in het verlengde van de Boom pjes, dus langs het Bolwerk, het Oude Hoofdplein, de Oosterkade, het Maas-sta tion en de Oost-Maaslaan naar de Oude Plantage een grootscheepsehen boulevard aan te leggen, dien men Maasboule vard zou kunnen noemen. Deze boulevard komt vlak langs het water van de Nieuwe Maas te liggen en zal de geheele kromming van de rivier volgen, waardoor een geheel zal ont staan, dat zijns gejijke in ons land niet heeft. Er wordt op deze wijze een prachtige afsluiting verkregen tusschen het Noor delijk stadsdeel en de rivier, die de hart ader van Rotterdam is. Dit plan opent de mogelijkheid, de in het verleden ge maakte fouten te herstellen en een prachtig open rivierfront te scheppen. In aansluiting op dit plan zullen de Boompjes aanzienlijk worden opgehoogd waardoor tevens de mogelijkheid wordt geschapen de waterkeering tot aan de rivier te verleggen, waardoor in de toe komst het beruchte verschijnsel, dat zich om de paar jaar pleegt te herhalen, en waarbij een groot deel van de Rot- terdamsche binnenstad door den samen loop van het getij en een feilen Wester storm soms meer dan een halven meter onder water komt te staan, tot het ver leden zal behooren. Het plan-Witteveen houdt voorts reke ning met het dempen van Blaak en Nieuwe Haven, waardoor een wijde bou levard van West naar Oost dwars door het centrum zal ontstaan. Deze boulevard zal in het Westen kunnen aansluiten op den Nieuwen Binnenweg en in het Oosten uitkomen bij het Oostplein. TAAK VAN DEN LANDBOUW Het werk zoo goed mogelijk voortzetten Onder leiding van den voorzitter, den heer H. D. Louwes uit Ulrum, is dezer dagen te Utrecht een vergadering van de eerste afdeeling van het Koninklijk Nederlandsch Landbouw-Comité gehou den. Bij het begin der vergadering sprak de voorzitter een rede uit, waarin hij woorden wijde ter nagedachtenis van hen, die in den oorlog zijn gevallen. Onze soldaten» zei hij, zouden vergeefs hebben gestreden, indien wij uit gemak zucht zouden aanvaarden wat is en ons er zonder meer innerlijk in zouden schik ken. Men kan een overwonnen volk en een bezet gebied zijn, men kan bereid zijn de hieruit voortvloeiende plichten ten volle na te komen en toch zijn na tionale fierheid en waardigheid behou den. Alleen deze houding zal ook in de oogen der bezetting respect afdwingen. Wij hebben verder ook tot taak een streep te zetten onder veel uit het ver leden. Men begrijpe mij goed: niet ons nationaal verleden, niet onze gebon denheid aan alles wat wij in ons Neder land op historisch, cultureel en maat schappelijk gebied hebben bezeten en nog bezitten. Maar wij moeten ons niet overgeven aan een geesteshouding, die het gewel dig gebeuren na 10 Mei uit onze ge dachten en straks uit ons nationale le ven zou willen wegdenken en wegban nen; dat zou onvruchtbaar en verkeerd zijn. Voor ons allen geldt: wie den hand aan den ploeg wil slaan, moet niet ach teruit zien. De toekomst van ons volk ligt in Gods hand en wij kunnen die toekomst niet ontraadselen. Maar wij' hebben van dag tot dag een zeer po sitieve taak voor ons: ons werk zoo goed mogelijk voortzetten. Dat beteekent voor onze boeren en tuinders en voor hun gezinnen en me de-arbeiders: arbeiden van den vroegen morgen tot, den laten avond, trouw aan den bodem, waarop zij werken, gebon- 1 denheid aah de harmonie der schepping. 1 Dat beteekent voor onze organisaties: onze boeren en tuinders als maatschap- verder gaan met dienenden arbeid voor f pelijke werkers, voor hun bedrijven bij leiding, afzet en aankoop, voor de over heid bij het volvoeren van haar moeilijk werk. Dat beteekent ook de werkelijk heid van den totalen ommekeer der- economische moeilijkheden te aanvaarden en ons te richten op die werkelijkheden. Een volk, dat leeft, bouwt aan zijn toekomst. Wij zijn nog een volk door het boed onzer sodaten en den moed dér getroffen burgerbevolking. En omdat wij nog een volk zijn, hebben wij nog een toekomst, die toekomst is van God, maar de arbeid in het heden is van ons. Het Jlon. Ned. Landbouw-comité hoopt in den arbeid van opbouw en heroriën teering zijn taak te vervullen. Rouean, Reims en Compiègne zijn in Duitsche handen Italiê's strategische positie in en om de Oude Wereldzee Het werk voortzetten is de taak van- onzen landbouw Vele Nederlandsche vliegers vielen voor hun vaderland Rotterdam krijgt een groot-} scheepsche Maasboulevard VERSCHILLENDE BERICHTEN Prijsopdrijving gestraft Bij een schoenwinkelier te Haarlem zijn ongeveer drieduizend paar zomer schoenen in bezit genomen wegens prijs opdrijving. De "Vinkelier had schoenen, welke vroeger geprijsd waren voor f 1,50, voor f 3,90 trachten te verkoopen. Hij had zijn personeel opdracht gegeven te trachten 'de klanten zooveel mogelijk te laten betalen. De schoenen zijn naar het distributiekantoor gebracht en ter be schikking van den burgemeester gesteld. Zij zullen onder de bevolking worden gedistribueerd tegen vastgestelde prij zen. De opbrengst, na aftrek van de onkosten, zal aan den winkelier worden teruggegeven. KORT EN BONDIG In Nederland en België is de geheele binnenscheepvaart km Duitsche handen, overgegaan. Te zamen bezitten de schepen in deze vaart een laadvermogen van| [meer dan 6 millioen ton, d.toi.z. meer -dan de Nederlandsche ien Belgische koop vaardijvloten ter zee te zamen. Neder land beschikt over 19.000 schepen, me tende in totaal' 3.9 milli|oen ton; België telt ongeveer 7000 scheden, mlet eeni laadvermogen van 2.5 millipen tomi. V Koningin Elisabeth vain België heeft Maandagmiddag ieen bezoek gebracht aan die gefwonde Belgische soldaten, die te Maastricht verpleegd1 'worden. Haar per ste bezoek gold den Belgischen gewon den krijgsgevangenen, die verpleegd (wor den in het tot hospitaal ingerichte kloos ters der paters Jezuïeten. Het Fransche troepentranspprtschip „Ge neral Lasarière", dat doior een Italiaan sche duikboot achtervolgd (werd, heeft Zij'n toevlucht gezpeht in de haven vaiiu Alicante. Het vaartuig iwas met 700 Se- negalieesche soldaten pnderwieg vara Oran naar Marseille. Schip en troepieln toer den voprlioopig geïnterneerd. m m m Op leen vergadering van de uitvoeren de commissie der organisatie van voor aanstaande Amerikaansche Zakenlieden, heeft de republïkeinsche senator Nye een scherpe aanval gedaan op' de buitenlamld- sche politiek van Roosevelt. Deze po litiek zoo- verklaarde Nye, veirtoiekt de zelfde stemming, als die (waaronder de Vereenigde Staten in 1917 in den toerei d- oorl'og toerden gedreven. Het Amerikaansche huis van afgevaar digden heeft Dinsdag twee reeds door den Senaat goedgekeurde (wetsontwerpen aangenomen. Deze olnltwerpien vergrooten de Amerikaansche vloot met elf procent, (machtigen tot den Ibjouto van 22 oor logsschepen en bepalen dat de lucht macht der marine de beschikking over 10.000 vliegtuigen en 16.000 bestuurders zal hebben. Barometerstand vian hedenmiddag 2 uur: Zon op: Zon onder: 14 Juni 3,40 20,21 Maan op: Maan onder: 14 Juni 13,47 0,30 Hoog- en laagwater te Zierikzee Hoogwater: Laagwater: 14 Juni 9,06 21,24 2,22 15,00 By de vroeger geldende tijdsaanwijzing dient 1,40 uur te worden Berichten van de Spaansch-Frainslche grens melden dat in Fralnfkrij'k thans alle lichtingen reservisten, inclusief de strij ders uit den vorigen porlog, zijh opge roepen. President Ropsevelt heeft het Congres gevraagd, 50 millioean dollar ter beschik king vajn het Roode Kruis te stell-eni vopr de leniging van de ellejnjde der vluchtelingen in Europa. BOEKEN EN BROCHURES „S.O.S. EUROPA!" Een bijdrage tot de Schuldvraag van dezen oorlog, door B. M. Roelli. Uitg. W. J. Ort, 's-Gravenhage. Onder de vele geschriften en boeken, die in onze dagen over den oorlog het licht zien, neemt bovengenoemd boekje een bijzondere plaats in. Het is voorna melijk gewijd aan de rol, die de emi granten hebben gespeeld in de voorge schiedenis van den huidigen oorlog. De schrijver, een Zwitser, dus zelf inwoner van een neutraal land, betoogt, dat de emigranten, die het niet eens waren met de nieuwe richting van Duitschland na 1933, of om welke redenen dan ook, bevreesd waren, er te blijven, in het buitenland een propaganda zijn gaan voeren tegen Duitschland, die moest uit- loopen op een oorlog. Hij betoogt, dat de generale staven der gealliëerden veel te veel waarde hebben gehecht aan hun beweringen en den in houd van de boeken van Klotz, Sternberg, Rauschnig e.d., en daardoor zoowel de bedoelingen en> den aard, als ook de kracht van Duitschland verkeerd hebben beschouwd en onderschat. Het boekje is in een kalmen toon ge steld, en goed gedocumenteerd. Men mag het in allen deele eens zijn met den heer Roelli of niet, het is zeker de moeite waard er kennis van te nemen voor iederen neutrale, die zich onbevooroor deeld op de hoogte wil stellen van de factoren, die tot den oorlog hebben ge leid.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 1