Gieters ANKER Hbnteglcü Bernhardi MOURER electrische heetwater-apparaten CARTONS Hef rijwiel M met het comfort van een auto! PAKTOUW ADVERTENTIES Fa Aug. v. Dijck-Petlt woning flinke Winkelbediende Joh. de Vries NET MEISJE boterham J. Ornée, Gratis lezen! JAC. KNOOP SUCCESJES Schoorsteen- klok woon- en winkelhuis Geen petroleum? Geen kachel? Ook snelkokers voorradig PROVINCIALE PUBLICATIE 2- en 3- gang-naven Voor de vele bewyzen van be langstelling, op 9 dezer ontvangen, zeggen de heer en mevrouw VAN DUINfiodde hierbij hartelffk dank. Zierikzee, 12 Juni 1940. 't Vrije A 224. Mondarts Tel. Int. 3 Zitdag dei Donderdag! 10-12 uur Hotel NELISSE, Sint-Maartemdijk. Marmeren Schoorsteenmantels Groote monsterzalen Zeer dage prijzen Bergen-op-Zoom, Telef. 1 46 Onjuiste Aangifte Belasting Het INFORM. BEL. BUREAU, 't Vrije A 224, Zierikzee, Tel. 97, verleent zijn bemiddeling voor het in orde brengen uwer onjuiste aan gifte. Denk om den datum15 JUNI. Persoonlijk is ondergeteekende hier voor te spreken des avonds tussohen 7 en 9 uur. G. VAN DUIN, Bel. Adviseur. Te koop of te huur te Ouwerkerk een ruime geriefelijke met eleotrioiteit en tuin, desgewensoht met flinke landbouwsobuur en meer tuin, zeer geschikt voor vlasserij, tuinbouw ot kippenhouder. Te bevr. bij ADRI. VIJVERBERG Wz. te Ouwerkerk of. F. v. d. 8TOLPE, Boterhoek, Eikerzee. Prima rijpe Tomaten 20 ct p. pond Bloemkool 15 ot, Komkommers 15-, 20 ot, Postelein 15 ot per pond, enz. Gv.d.Heelc, D 272 in Eieren en beste Boter. Voor spoedige indiensttreding gevaagd: in galanterie-zaak. Enige ervariDg als zodanig strekt tot aanbeveling. Brieven met uitvoerige inlichtingen, referenties, leeftijd, enz., onder letter A, bureau van dit blad. zwaar gegalvaniseerd met koperen broes 6 liter 1,48 8 liter 1,55 10 liter 1,75 12 liter 1,85 Havenplein, tel. 231 Er biedt zioh aan een Landbouwersknecht Te bevragen Bureau van dit blad GEVRAAGD. Mevr. BEEKMAN, Touwbaan Voor de Ossetong 25 oent 20 a Pekelvleesoh 18 a Proonreur8pek 16 a Gekookte worst 14 a Gerookte worst 18 a Zultworst 10-14 a Bloedworst 10 a Ontbijtspek. 12 a Lever, gesneden 10 a Telef. Zij die zich vanaf heden op ons blad abonneeren ontvangen de Courant de geheele maand Juni gratis. Stuurt uw Aardappelen, Groenten en Fruit naar Makelaar Verkoopplaats: 5de Haven op de Centrale Markt, Jan v. Galenstraat, Amsterdam. Kantoor: Admiraal de Ruyterweg 196 telefoon 81431. Uitsluitend oommissie-verkoop. Direot na verkoop afrekening en geld bij uw bankier of Rijksgiro. Verzoeke zen dingen vooruit te melden. Te spreken per telefoon van 1-2 uur en 6-7 uur Gébruikte of gemerkte 25 kg Aardappelenkisten te koop gevraagd. Van 1-4 regels f 0,60 Vleesobhouwerij SIMMERS. Dagelijks prima Lams- en Schapaa- vleesch, vanaf 35 cent per pond. Beleefd aanbevelend. Eenige gebr. Meisjesfietsjes te koop, bij C. A. v. d. WERF, Zonnemaire. Spenoude Biggen fe koop, bij M. H. KREPEL, Nieuwerkerk. Te koop: Een UtrachtscheWagen met portieren en kleppertuig voor één paard, bij M. VIJVERBERG te Ouwerkerk. Vleeschh. Simmers, Tel. 123 Uw adres voor prima VET BLANK KALFSVLEESCH Beleefd aanbevelend Kookt nu electrisch Inlichtingen bij C A. v. d. WERP, Zonnemaire. Ooren en Pooten, 15 cent per pond, alléén deze week. J. ORNÉE, telefoon 187. Een goede kiest U nu nog uit een groote en moderne sorteering bij Havenplein 315 Te koop of te huur: Een goed onderhouden te Zierikzee aan de Nieuwe Boogerd- straat, wijk D no 236. Te bevragen bij A. VAN DER KREKE, Sint Domusstraat, Zierikzee. Dan toch warm water. Wij leveren U uit voorraad stroomprijs 2 ct per K.W.U., d.w.z. 10 liter kokend water voor 2 ct Telefoon 22, Zierikzee van het Departement van Landbouw en Visscherij AARDAPPELEN. De Provinoiaie Voedseloommissaris voor Zeeland maakt het volgende bekend. 1. Alle aardappelen, die voor 10 Mei j.l. aan de Akkerbóuw-Centrale verkocht zijn, worden in de eerstvolgende weken overgenomen. 2. Alle overige aardappelen, onverschillig van welk ras, welke vdór 10 Mei j.l. niet aan de Akkerbouw-Centrale waren verkocht, noob na ge noemden datum aan derden zijn verhandeld, worden eveneens door de Akkerbouw-Centrale overgenomen. Overneming heeft uitsluitend plaats in de maten en volgens de daarop betrekking hebbende bepalingen, vast gesteld voor de onder 1 vermeide aardappelen. Als overnemingsprijzen gelden de prijzen welke voor de onder 1 vermelde aardappelen zijn vastgesteld. Zij, die hun aardappelen alsnog ter overneming wensohen aan te bieden, dienen hiervan uiterlijk 15 Juni a.s. opgave te doen aan den Provinoialen Voedseloommissaris, Landbouwhuis, Goes. 3. Met ingang van heden is de mogelijkheid geopend, dat zij, die aard appelen ter overneming hebben aangeboden, deze kunnen terugkoopen voor veevoer. Hiervoor komen in de eerste plaats in aanmerking aard appelen van de rassen Bintje en Eigenheimers en van de overige rassen die partijen, welke niet meer voor de consumptie of export geschikt of niet houdbaar zijn, zulks ter beoordeeling vau den Voedseloommissaris. De prijzen voor de voor veevoer teruggekochte aardappelen bedragen voor Bintje en Eerstelingen f 0,60 per 100 K.G. en voor de overige soorten f 0 70 per 100 K.G., welke bedragen worden verrekend met de in uitzicht gestelde overnemingsprijzen. Het is te verwachten, dat in de naaste toekomst de behoefte aan vee voer zeer groot zal zijn. Met bet oog hierop zullen de veehouders ver standig doen aardappelen te stoomeu en /of in te kuilen. De aandaobt zij er op gevestigd, dat de teruggekochte aardappelen steeds moeten worden gedenatureerd, resp. gestoomd. Aanvragen tot denaturatie resp. stoomen van terug te koopen aardappelen dienen schriftelijk te worden gericht aan de betreffende Distriotsseoretaris. Goes, 8 Juni 1940. Met een Succesje heeft men succes C. G. de Oude, St.-Domusstr., tel. 243 Mooie Zoutevisch, 45 en 40 oent per pond. Ook in braadpannen en schalen vanaf 3 pond. Voetbalver. „Renesse" Elke Donderdagavond oefenen Eet Bestuur Te koop Ingeschreven spencuds Biggen en een best geniest Kalf. L. VER8EPUT, Renesse. Heden VERSCH KALFSVLEESCH tegen lage prijzen. J. ORNÉB, Telefoon 187. Te koopEen vet Varken, plm. 250 K.G., bij W. DE OUDE, Ouwerkerk. Te koopMooie jonge R. I. Redshanen en wille Leghornhennen. Te koop gevraagd Slachikippen en Slachtgeiten, bij J. J. DE JONGE, Minnebroerslraal, Zierikzee. Alleen deze week 1 ons Ontbijtspek, 1 ons Preskop, 1 ons Zultworst voor 1 kwart ja. 7i pond Preskop 15 ot J. ORNÊE. Pendax" Ri->wiel" lirtsnuaA Aanhangwagen voor zakenman en particulier. Garage C. v. d. BOUT - Tel. 131. VLEESCHHOUWERIJ SIMMERS Heden fijne VERSCHE LEVERWORST 20 cent per pond Voor Uw BoekhoudingBelasting-, Financieele en alle andere ver- trouwenszaken, naar A. VERMAAT Het Vrije A 238, Zierikzee verkrijgbaar a 3 ct. per stuk aan het bureau van dit blad. Bij de keuze van meervoudige versnellingen (2- of 3-gang) komt in aanmerking wat het beste beant woordt aan het algemeen gebruik, teneinde zonder te veel trapbewegingen met een behoorlijke vaart vooruit te komen. Zijn de omstandigheden gunstig, d.w.z. heeft men den wind mede of rijdt men een helling af, dan heeft men een grooter belang, van het VRIJWIEL zooveel mogelijk te profi- teeren dan met een onveranderd traptempo harder vooruit te komen, waarmede de veiligheid van den berijder evenmin gediend is als die van andere weggebruikers. Bij toepassing van een meervoudige versnelling moet dus het zwaartepunt liggen bij de mogelijkheid de versnelling te kunnen verkleinen, wanneer on gunstige factoren als tegenwind en stijgingen zich voordoen. Dan is het ook welkom over meer dan één mogelijkheid te beschikken al naar gelang de tegenstand sterker of zwakker is. Opgemerkt mag ook worden, dat in druk stadsgewoel het tijdelijk gebruik van een kleinere versnelling de stuurzekerheid en daarmede de veiligheid verhoogt. HHBhbü^P zijn volgens dit principe geconstrueerd en sedeft vele jaren bij duizenden wielrijders in gebruik! verkrijgbaar a 25 ct. per kg. aan het bureau van dit blad Ook verdient het aanbeveling om par ticulieren, die het ziektebeeld niet kennen, op deze ziekte opmerkzaam te maken en hen aan te raden de boomen op te ruimen of de zieke takken af te zagen. De loodglansbestrijding zal ook dit jaar weer worden voortgezet. Zoodra de prui men geplukt zijn, zal geoontroleerd worden wat dan nog niet weg is. Ook zal in de a s. winter het doode hout gecontroleerd worden of er vruohtliohamen aanwezig zijn en dit doode hout dan opgeruimd zal dienen te worden. Laten allen meewerken om deze voor de fruitteelt zoo schadelijke ziekte zooveel mogelijk te beperken. Da Landarbeideriwet In het pas versohenen eerste deel van de verslagen en mededeelingen van de directie, van den landbouw over 1939 zijn mededeelingen opgenomen over de land- arbeiderswet. Over 1939 werd voor de uit voering van deze wet een voorschot toe gekend van f 517,824.23, waardoor sinds de inwerkingtreding van de Landarbeiders- wet in 1919 in het geheel aan verschotten werd toegekend f 18,364,598.18, terwijl als zoodanig werd uitbetaald f 17,757,233.73. Het uitgegeven aantal landarbeidersplaatsjes in eigendom bedroeg op 31 December 1939 voor: Groningen 1186, Friesland 706, Drente 1011, Overijssel 439, Gelderland 633, Utrecht 5, Noord-Holland 716, Zuid- Holland 353, Zeeland 139, Noord-Brabant 287 en Limburg 148, of in totaal 5623. Voor los land in pacht is tot dusverre in totaal aangekocht ruim 787 hectare voor ruim 2.2 millioen gulden. De oppervlakte los land is het grootst in de provincie Groningen en wel 288 hectare. In de andere provinciën is die oppervlakte: Friesland 32, Overijssel 143, Gelderland 29, Zuid- Holland 181, Noord-Holland 22, Zeeland 97 en Noord-Brabant 14 hectare. Krachtens de landarbeiderswet kunnen alle personen, die van het in loondienst verrichten van landarbeid hun hoofdberoep maken en die overigens voldoen aan be paalde voorwaarden (Nederlander, be kwaam voor hun werk, van goed zedelijk gedrag, van 25—50 jaar bud) een huis met grond (een plaatsje) in eigendom krijgen tot een maximum koopprijs van f 4000 of los land in de nabijheid van hun woning gelegen huren tot een jaar- lijksohen pachtprijs van ten hoogste f 50. Van het losse land mag de pachtprijs naar evenredigheid niet belangrijk hooger zijn dan die van grootere uitgestrektheden grond van overeenkomstige hoedanigheid en ligging. De teeltregeling en andere maatregelen blijven onverzwakt van kracht Er hebben de laatste weken allerlei geruchten de ronde gedaan, vooral ook omtrent de bestaande orisisraaatregelen. Volgens een dezer geruchten zou de teelt regeling voor den tuinbouw opgeheven zijn. Wij vernamen, dat in bepaalde streken van pns land deze meening vrij wel algemeen had post gevat en dat er zelfB personen waren, die voorbereidingen hadden getroffen om zioh toe te gaa leggen op de teelt van een of meer tuin- bouwproduoten of om hun bestaande be drijf uit te breiden. Wij kunnen uitdrukkelijk verklaren, schrijft de Tuinderij", dat het bovenge noemde geruoht pertinent onjuist is. Alle door de Nederlandsohe Groenten- en Fruitoentrale genomen maatregelen blijven gehandhaafd, zoolang er geen andere voor schriften worden gegeven. Dit beteekent dus, dat de teeltregeling onverzwakt van kraoht blijft en dat om tuinbouwproducten te mogen telen, verhandelen en verwerken, een erkenning van genoemde Centrale noodig blijft. Het is derhalve niet toegestaan om de teelt van tuinbouwgewassen uit te oefe nen anders dan voor eigen gezinsverbruik of gedekt door een teeltvergunning. Iedere meerdere teelt blijft verboden. Wij vestigen hierop uitdrukkelijk de aandacht, omdat blijkbaar hier en daar de gedaohte heersoht dat men zou kunnen doen en laten wat men wil. Wanneer ieder zioh houdt aan de bestaande voor schriften bereidt men zioh zelf de minste kans op teleurstellingen en moeilijkheden en doet men niet anders dan zijo plioht. Dat de teeltregeling voor den tuinboaw gehandhaafd blijft, aohten wij volkomen juist gezien. Met de ongelimiteerde uit breiding van dezen bedrijfstak, zou geen enkel belang gediend zijn. Nederland zal thans hard aan het werk moeten gaan. Ook onzen bodem zullen we zoo produotief mogelijk moeten be telen. Bij deze doelstelling past geen wille keur en derhalve zeer zeker geen methode van //lukraak telen". ONZE BEVOLKING IN 1938 Niettegenstaande de buitengewone om standigheden gaat het Centraal bureau voor de Statistiek voort met zijn publi- oaties. En dat is zeer gelukkig, want de thans versohenen uitgave over den loop van de bevolking in 1938 bevat een schat aan belangrijke gegevens. De voornaamste volgen hieronder. De totale bevolking is in 1938 met 1.03 pot. toegenomen en bedroeg op 31 Decem ber 8,728,569. De verhouding van het aantal maDnen tot dat der vrouwen was 49 9 50.1. Op 1000 mannen kwamen 1005 vrouwen voor. Het aantal levend geborenen per 1000 inwoners bedraagt in 1938 20.5, dat is dus iets hooger dan in 1937, toen het 19.8 bedroeg. Hoe kleiner de gemeente hoe grooter dit geboortecijfer. Het aantal doodgeborenen be draagt in 1938 2 5 per 100 geborenen. Wel merkwaardig is, dat in de kleinste gemeenten het aantal onwettige ge borenen 0.9 bedraagt, terwijl het in de grootste 29 bedraagt, terwijl het voor geheel Nederland 1.4 is. In 1938 was het aantal wettig levend geborenen per 1000 gehuwde vrouwen beneden 50 jaar het grootst bij de roomsoh- katholieken (165,3); dan volgen de gerefor meerden (138,3); het laagste is het cijfer bij hen die geen kerkelijke gezindte heb ben (59,2). Het aantal gehuwden per 1000 der gemiddelde bevolking bedroeg in 1938 15,3, dat is dus nagenoeg gelijk aan het cijfer van het jaar 1937. Het oijfer is in de groote gemeenten iets hooger dan op het platteland, namelijk voor de vijf ge noemde gemeentegroepen 14,1, 14,1, 15,3, 15,6 en 17,4. De sterfte per 1000 inwoners be reikte in 1938 een laagterecord in ons land, namelijk 8,5. Als we weten, dat dit oijfer in het laatst van de vorige eeuw tweemaal zoo groot was, dan kuDDen we hieruit zien, welke gunstige gevolgen de vooruitgang op hygiënisch en medisch ge bied in ons land heeft gehad. De zuigelingensterfte, d.i. de sterfte beneden het jaar per 100 levend geborenen, bedroeg in 1938 3,7. Zij was het laagst in Noord- en Zuid-Holland (2,8), het hoogst in Noord-Brabant (4,7) en Lim burg (5,2) Het aantal huwelijksontbindingen en scheidingen van tafel en bed bedroeg in 1938 663, of wel 0,4 per 1000 gehuwde paren. Dit oijfer is de laatste 4 jaren constant gebleven.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 4