NA ZEVEN JAREN RADIOPROGRAMMA Donderdag 13 Juni JAARSVELD, 414,4 M. AVRO-uitzending 9,45—10 run. VPRO 8 berichten ANP; 8,10 gram.; 8,30 or gelspel; 8,50 gram.; 9,15 De Palladians (opn.); 10 morgenwijding; 10,15 gewijde muziek (gr.pl.); 10,30 Omroeporkest; 11 —11,20 huishoudelijke wenken; 12 gram.; 12,15 AVRO-Musette-ensemble; 12,45 be richten ANP; 1 zang en orgel; 1,30 Lyra- trio; 2,15 declamatie; 2,35 AVRO-Amuse- mentsorkest; 4 pianovoordracht; 4,30 AVRO-dansorkest; 5 jeugdhalfuur5,30 AVRO-Aeolian-orkest6,15 gram.; 7,00 „Schoonheid en zedelijkheid getoetst aan een essay van Friedrich von Schiller"; 7,20 gram.; 7,30 officiëele mededeelingen; 7,45 reportage; 8 berichten ANP; 8,10 AVRO-Amusementsorkest8,40 radiotoo- neel; 9,10 Omroeporkest en solist; 9,45 Avondwijding; 10 c.a. 10,15 berichten ANP KOOTWIJK, 1875 M. VARA-uitzending 8 berichten ANP; gram.; 9—9,15 berichten (Fransch); 10 pianovoordracht; 10,30 gram.; 10,50 hobo en piano; 11,15 berichten (Engelsch]i; 11,30 gram.; 12 Rosian-orkest12,30 bé- richten (Duitsch); 12,45 berichten ANP; 1 orgel en zang; 1,45 berichten (Frans); 2 berichten (Duitsch)2,15 Fragmenten uit de operette „Prinses Fatimah" (opn); 3,15 berichten (Fransch); 3,30 VARA-or- kest; 4,30 gram.; 4,50 Rosian-orkest (om 5 berichten Duitsch); 5,30 reportage; 5,50 De Ramblers; 6,15 berichten (En- gelsch); 6,30 granx; 7 tooneelpraatje; 7,20 gram.; 8 berichten (Duitsch); 8,15 berich ten (Engelsch); 8,30 berichten ANP; 8,45 VARA-orkest; 9,15 berichten (Engelsch); 9,30 VARA-strijkorkest10 berichten (Duitsch); 10,15—10,30 berichten ANP; 11,15—11,30 berichten (Fransch). Rijkscommissaris Seiss Inquart te Middelburg Beiprekingen over den wederopbouw De Rijkscommissaris, Rijksminister Seiss Inquart. is Dinsdag zijn eerste Inspectie- en Studiereis begonnen met een bezoek aan een der Nederlandsche stedeni die het zwaarst getroffen is m.l. Zealand's! hoofdstad Middelburg. Zoo als b ekend zijn daar verschillende prachtige gebouwen door het oorlogsge weld getroffen. Het Stadhuis en de Abdij zijn uitgebrand en gedeeltelijk veiWioest De Middelburgers hadden evemWel ge zegd: „Dat moet hersteld Worden". De Rijkscommissaris heeft hetzelfde gezegd Dinsdag vond de bezichtiging van de stad plaats /waarna een conferentie werd gehouden iwaarin Middelburg zijn plan nen ontvouwde en de Duitsdie burger lijke gezagvoerder züjln raad en steun, zijn medewerking en aanmoediging schonk In zijn rede heeft de Rijkscommissaris onder meer het volgende gezegd: „Middelburg is een stad van histori sche gebouwen en wijl zullen er naar streven alles te herstellen wat slechtst •eenigermate kan worden hersteld. De historische gebouwen zijn de getuigen van- den wil van een Volk zijlni gedachten vpirm te geven. Middelbürg treden wij met bijzondere hoogachting tegemoet omdat, zijn bouwwerken herinneren aan ©en tijd perk in de geschiedenis waarin wij' allen, bewogen werden door dezelfde geeste lijke krachten. Zij' zijn getuigen van ge meenschappelijke geschiedkundige gebeur tenissen. De wederopbouw van Neder land is een zaak welke voor alles de Uwe is. Wij; matigen ons niet aan U hierbij bevélen te willen geven. Wij' wil len U hierbij helpen en raad gevent; Ik zou nu willen voorstellen dat eeim centrale in het leven wordt geroepen voor den wederopbouw welke in het bijzonder wordt belast met de verzor ging van de monumenten der bouwkunst. De taak van deze centrale zou dan moe- Wie verbeeldingskracht h&eft, zonder voldoende kennis, bezit kdfil uleugiéls, maar geen voeten FEUILLETON 12 Nadruk verboden Nu, dan nemen w'ij dièjn natuurlijk! Laat ons ons genoegen zoo lang mo gelijk rekken. Maar ik moet om vier uur thuis zijn, hoor! De meisjes Astwith komen theedrinken en tennissen. Laat dat maar a@n mijl over; daar zal ik wiel voor zorgen. De eigenares van het logementj e k'w'am persoonlijk het gezelschap begroeten. Er was niets te krijgen dan ham én, eieren voor de lunch, maar: „honger is de beste saus" en de jongelui lieten zich heil (eenvoudige maal goed smakejn. Terwijl de ponnies nog wat mochtenl rusten, ging het drietal het dorpje eens in en bezocht er de kerk. De koster! Was ieen oude man, gebogen vap de rbeumatiek, maar ondanks deze kwaal toch opgeruimd en tevreden en vol trots vertelde hij, dat Zijln vader al vóór hem dien post bekleed had. En toiein zie weer buiten waren, zei Will: Verbeeld je, dat je nopit eens iets (meer van de Wereld hebt gezien dan, ten zijn de geleden schade zoo snefl 'mogelijk vast te stellen en goede plan nen te ontwerpen opdat behouden blijft wat de moeite waard is om behouden te worden. Ik wil een verbindlnigsman aanstellen die er voor zal zorgen dat alles wordt gedaan wat gij noodig acht in samenwerking met alle burgerlijke en) militaire autoriteiten van Duitschland. Wanneer U uit onze houding wilt op maken dat Wij U een genoegen willen doen dan is dit in zooverre juist dat wij U welwillendheid willen 'toon^n, niet in den zin van een beschermheerschap;, doch in den zin van een bereid staan tot samenwerking. De voornaamste re den is evenwei' de eerbied, welke wiji hebben vopr (wat in het Volk leeft en de achting Welke wij' koesteren voor de werkelijke uitdrukking van zijln in nerlijke kracht. Door dezen geest be zield staan (wij1 tegenover het Nederland- sche Volk. Weest overtuigd dat alles! zal' geschieden Wat door ons kan wor den gedaan". KORT EN BONDIG Te Irun uit Parijs aangekomen vluchte lingen doelen mede, dat de Fransche hoofdstad" reeds gelijkt op een belegerde stad. In verwarring gebracht door alle mogelijke geruchten verlaat de bevolking in grooten getale de stad in Zuidelijke richting. Er heerscht groote angst voor de Duitsche valschermtroe pen. Van militaire zijde zijn overal maatregelen genomen tégen het landen van parachutisten. De rede van Mussolini heeft in poli tieke kringen in Moskou volgens het DNB een zeer diepen indruk gemaakt. Het besluit der Italiaansche regeering wordt beschouwd als het logische gevolg van den strijd, dien het nieuwe Italië sedert jaren voor zijn vitale rechten in de Middellandse he zee voert. Dat Italië in zijn oorlog thans aan de zijde van Duitschland treedt, heeft men te Moskou verwacht. De Gazzetta del Popoio meldt van de Fransch-Italiaansche grens: de laatste treinen hebben Maandagavond tusschen 19 en 23 uur de grens gepasseerd. Hierin reisden eenige diplomaten en als laatste passagier de kardinaal-primaat van Po len naar Frankrijk. De troepen hebben in Ponte San Luigi de bergdalen aan de grens bezet. Met de laatste treinen uit Nice zijn eenige Italiaansche staats burgers uit Frankrijk aangekomen. 9 3 3 Van bevoegde Zuidslavische zijde is aan de vertegenwoordigers van het DNB en van Stefani verklaard, dat de neutrale houding van Zuidsïavië door het deelne men van Italië aan den oorlog niet wordt aangetast, en dat Zuidsïavië ook in het vervolg buiten het conflict der groote mogendheden wil blijven. De Italiaansche pers publiceert lange artikelen over de marine, waarbij in het bijzonder de nadruk wordt gelegd op het feit, dat de vloot nog zeer nieuw en modern is. De bladen wijzen er ver der op, dat Italië thans zes slagschepen bezit, 22 kruisers, 60 torpedoboot jagers en torpedobooten, 117 onderzeebootenen een groot aantal motortorpedoboten. Nadat op 23 Mei reeds het grootste gedeelte van de Roemeensche re servisten onder de wapens ge roepen was, zijn opnieuw oproepin gen gevolgd. Binnen 48 uur moeten alle reservisten zich bij hun eenheden mel den. Het Roemeensche leger is dan op volledige oorlogssterkte gekomen. Het ligt in de bedoeling van de direc tie van de Zuiderzeewerken om den dijk aan den Noord-Oostelijken Zuider zeepolder nog dit jaar te sluiten. In 1941 zal dan direct met het leeg pompen kunnen worden begonnen, het geen/ 8 a 9 maanden zal duren. dit kleine plekje. Hiji doet mijl precies denken' aan detni koster bijl pms.... Aan Jaeksom, Will? vrpieg Nell, 1 maar die Was toch zoo oud niet? Hij zal1 nog geen veertig z'ijdi gawleest, torn hij van huis ging. O, ja, antwoordde bijl eenigszins verlegen. Neem, dan vergis ik m'iji zeker met eeji ander. En toeni met ©en blik op zijn horloge: Als Frances om vier uur thuis wil' zijln, moeten wij nu gaan. Verwacht je nog ainidere be zoeken dan de Astwiths, Frances? De dominee heeft Oiok beloofd te (komen en, Will, dan moet jij' je maar ontfermen over Edith. Jim zal dan Flo rence voor zijn rekening nemen. De Ast- Wlths vinden het niet aardig, als en geen heerlem bij zijjn lejm daar zijn over het geheel zop Wleinig jongelui, dat ik zoowaar niet weet. waar ik ze vandaan, moet halen! Dus je zult je Wiel verdien stelijk maken, Will? Dat beloof ik je. Opgewekt pratend en lachend keerde het gezelschapje weer naar het logement en reed terug. Totem ze door de heg van het tennisveld1 kekie^ zag Frances, dat haar gasten al aain het spelen Wnreinu O, Wat zullen ze m'iji onbeleefd vin den, riep ze, vol zelfverwijt. Ik hoop, dat Olga nog al goed de honneurs Waar neemt. Kijk, behalve de meisjes Astwith De Deutsche Zeitung in den Nederlan- 1 den meldt, dat de H. A. L. in de Ver. Staten mededeelt, dat al haar schepen in den Transatlantischen dienst, met uit zondering van het vlaggeschip „Nieuw Amsterdam", door de Britsche admirali teit zijn gecharterd. In de groote badplaatsen van de Fran sche Riviera zijn alle hotels gesloten, de villa's der Fransche en Engelsch© millionairs en filmsterren zijn verlaten. De vorige week was plotseling in Menton het bevel gegeven, dat de stad moest worden ontruimd. Onder bewaking van Senegaleesche negers werd de burger bevolking in onbeschrijflijke wanorde op vrachtwagens naar andere steden ge bracht. President Roosevelt heeft in een radiorede verklaard, dat het Amerikaan- sche volk het deelnemen van Italië aan den oorlog met verontrusting heeft ver nomen. De sympathie van de Ameri- kaansche regeering staat aan de zijde der geallieerden, wien zij hun hulpbron nen ter beschikking zullen stellen. V Krachtens een thans openbaar gemaakt decreet beschouwt.rAlbanië zich in por-, log miet de staten,"'iwelke 'met Italië in Ooiilog Zijn. De duoe zal als opperbevel hebber yan de Italiaansche strijdkrach ten eveneens het bevel voeren p,ver die, Welke misschien in Albanië zullep ope reer en. 9 Het Amerikaansche Huis van Afgevaar digden heeft Dinsdag twee reeds door den Senaat goedgekeurde wetsontwer pen aangenomen. Deze ontwerpen ver- grooten de Amerikaansche vloot met 11 pet., machtigen tot den bouw van 22 oorlogsschepen en bepalen dat de lucht macht der Marine de beschikking over 10.000 vliegtuigen en 16.000 bestuurders zal hebben. De ontwerpen worden thans ter onderteekening aan (President Roo sevelt voorgelegd. De chef van den Amerikaanschen gene- ralen staf, Generaal Marshall dien de krijgsschool van Pennsylvania tot eere doctor in de oorlogswetenschap heeft be noemd, verklaarde in een toespraak dat de Vereenigde Staten met de uitvoering van een defensieprogram1 reeds in 1921, hadden dienen te beginnen om in den thans gewenschten omvang bewapend te zijn. Het Amerikaansche Departement van Buitenlandsche Zaken maakt bekend dat President Roosevelt Dinsdagavond in een proclamatie de oorlogszone heeft uitge breid. Deze proclamatie verbiedt Ameri kaansche schepen om havens in de Mid- dellandsehe Zee aan te doen doch sluit de havens aan de Westkust van Portugal en aan de West- en Noordwestkust van Spanje van dit verbod uit. Associated Press merkt in dit verband op dat Lis sabon hetwelk buiten de verboden zone ligt, wellicht de voornaamste Europee- sche haven voor Amerikaansche schepen zal worden als gevolg van de Italiaan sche deelnemingaan den oorlog. Bijl operaties van Duitsche groepen motortorpedobooten tegjem de Britsche oostkust is het tot hevige nachtelijke ge vechten gekomen tusschen oinze motor torpedobooten en Britsche torpedoblot- jagers. De Duitsche schepen keerden vol tallig terug. 9 9 De vooibereidingen om Parijs te ver anderen in een verschanst en versterkt kamp, zoo, meldt het DNB, Worden ijVerig voortgezet, o.m. door uitbreiding en ver sterking van de oude forten, Vinoemnes, i Ivry, Mont Valery etc. Ook zouden ver scheidene sportvelden veranderd Zijln, in troepenkampementen, levensmiddelen- en munitieopslagplaatsen. Naar uit Madrid Wordt geméld, heeft men in Spanje Maainldag voor de eerste maal geen Fransche couranten meer ontvangen. i en den dom ine? zié ik ook nog Sir Frederick Caraoïma. Wien? vroeg Will op heeschem toon. Sir Frederick Cardonna van kasteel Cardon in CpmfWallis, antwoordde Nell op indrukWekkenden toom, de leiersfce aristocraat en rijkste man van oinize ken nissen en een groot bewonderaar van miss Frances Rosslyn. I Onzin, Nell! zei Frances, het hoofd1 schuddend, maar intusschen met diepe,m blos. Will voelde zich het hart sneller klop pen van jalouzie. Hij' bbog zich <w|at voorover en nam haar de teugels uit de hand.. Misschien is het beter, dat Nell eh jij hier uitstappen, zei hij', op Zoo, ver anderenden tooh, dat ook Frances herb verwonderd aanstaarde. Ik kan hier mak kelijker keeren dam verderopde laan is op dit punt breeder. Vreemd1 dat Will dit niet eerder ont dekt had, dacht Frances; maar ze zei niets ,Ze zag dat hij over het een pf ander ver stoord was; wat begreep ze niet. Ze knik te alleen toestemmend1, sprong vlug uit het Wagentje en hielp toen Nell. Frances keek naar hem, niet begrijpend Wat zou er aan scheld"?.. Zod het feit, dat Sir Frederick zoo onverwacht geko men Was hem zop, zeer verstoord1 heb ben? Maar Wlaarom nu eigenlijk?,.. Sir RECHTZAKEN Plunderaars staan terecht Zooals ook in andere plaatsen het ge val is geweest, hebben ook in Wagenin- gen en Rhenen, welke plaatsen, zooals men weet, voordat de strijd ontbrandde, door de bewoners ontruimd waren, on gure individuen zich niet ontzien, zich schuldig te maken aan plunderingen. Een aantal van deze individuen heeft voor den politierechter te Arnhem te recht gestaan. Bij de eerste zaak merkte de officier van justitie op, dat de ten laste gelegde feiten ernstig genoeg waren, om de ver dachten voor de meervoudige kamer te doen terecht staan, doch in dezen tijd had spr. het beter gevonden, dat er snel recht werd gedaan, dan dat wel licht eenige maanden meer gevangenis straf kon worden opgelegd. Allereerst stonden terecht G. A. van G., oud 29 jaar, arbeider en T. M. O. oud 39 jaar, stratenmaker en W. van Z. oud 35 jaar, arbeider, allen gedetineerd. Zij waren in de buurt van den Greb- beberg door een wachtmeester van de marechaussée aangehouden, die consta teerde, dat zij op hun rijwielpn zakken vervoerden,;die gevuld waren met linnen goed en levensmiddelen. De subst. officier van justitie eischte tegen de beide eersten een gevangenis straf van zes maanden ieder en tegen van Z., die nog nimmer veroordeeld was, s drie maanden. De volgende verdachte, H. R. uit Ren- kum, oud 33 jaar, arbeider, werd aange houden toen hij een koffertje met levens middelen op zijn fiets vervoerde. De officier van justitie, vroeg tegen verd. een gevangenisstraf van drie maan den. De 34-jarige verzinker, J. K. en de 20- jarige arbeider P. K., beiden wonende te Utrecht, thans gedetineerd, zouden rij wielbanden en rijwielonderdeelen hebben meegenomen uit leegstaande perceelen te Rhenen. Tegen deze beide verdachten vroeg de officier drie maanden gevange nisstraf. A. v. d. P., oud 47 jaar, opperman te Veenendaal, zou een hoeveelheid militair en burger-ondergoed en schoeisel ge vonden hebben, dat hij; zooals hij ver klaarde, naar de politie had willen bren gen. De politie was hem echter voor geweest, door hem onderweg te arres teeren. Eisch in deze zaak vier maanden ge vangenisstraf. Een nog ernstiger geval was aan V. v. d. B., oud 26 jaar, wonende te Wa- geningen, ten laste gelegd. Hij zou n.l., toen hij met andere inwoners van Wagenin- gen per boot naar Streefkerk werd over gebracht, ten nadeele van zijn lotge- nooten verschillende kleedingstukken ont vreemd hebben. In dit geval eischte de officier een maximumstraf van zes maan den. Zijn burgerplichten verzuimd Voor den politierechter te Rotter- dam heeft terechtgestaan de 34-jarige M. B. uit Nieuw Helvoet, die zich aan overtreding van de Luchtbeschermingswet zou hebben schuldig gemaakt. Uit de dagvaarding bleek, dat verdachte, die door den burgemeester zijner gemeente was opgeroepen om in den nacht van 15 op 16 April wacht te houden bij den tfSdioluisterdienst, aan die oproeping geen gehoor had gegeven en thuis was gebleven. Verdachte was niet verschenen en de politierechter vroeg den rijksveld wachter uit Hellevoetsluis, hoe deze man bekend staat: „Is hij wel goed snik?" Dat zou ik wel denken, antwoordde de rijksveldwachter. Hij heeft ten minste 'een rijbewijs. Alsof dat daar van afhing! merkte de politierechter op: „Ik lees hier in het rapport, dat zijn ouders, bij wie hij inwoont, hebben verzocht de zaak alsje blieft bij de rechtbank aan te brengen, want zij hebben thuis zoo'n last met hem". Frederick (was hem toch een totaal vreem de. Of zouden die schertsende woorden van Nell hem geïrriteerd hebben? Daar trad de onverwachte gast naderb'ijl •en stak haar de hand toe. Sir Frederick, dit is een 'waar genoe gen! Ik dacht dat U mag niet uit Lojnlden zoudt Iwieggaan vóór de maand Juli? Neen. dit had ik eerst zelf ook ge dacht. Maar om de een of amdere reden die U misschien Wel vermoeden zult, vond' ik Londen verschrikkelijk saai qn volgde U maar buiten! Vondt u 't im Lpindeni saai? U, die zooveel uitnoodigingen krijgt? Neems dat is toch onmogelijk! Im het geheel miet onmogelijk Nell |was hem vooibij gegaan en praatte nu met Miss Astwjth, z opdat Sir Frede rick zachter ging spreken. Begrijpt U dan miet. dat ik met onbeschrijfelijk genoegen gevolg zou hebben gegeven aan die invitaties, als er eenige kans was ge- wieest, dat ik U ontmoeten zou? Maar toen daar in het geheel geen uitzicht op Was. leek het er miji onhoudbaar. Denkt U nu heusch, dat ik dit ge loof? vroeg zij en daar zij de grootste was van hen beiden, keek ze met ver- achtelijken glimlach over hem heen. Ze had niet altijd zijn complimentjes zop, opgevat. Een maand1 geleden had ze er zelfs met voldoening naar geluisterd en De veldwachter deelde nog mede, dat verdachte werkloos is en dus den dienst dien men had willen opdragen, heel ge makkelijk had kunnen waarnemen. Toen getuige hem den volgenden dag had ge hoord, had verdachte ten antwoord ge geven op de vraag, waarom hij niet verschenen was, dat hij niet zou komen, zoolang er voor dergelijke diensten niet betaald werd. Deze verdachte is de eeni ge geweest, die zich aan zijn burger plichten heeft onttrokken. De vertegenwoordiger van het O.M. eischte een gevangenisstraf vo,or den tijd van veertien dagen. De politierechter veroordeelde verdach te overeenkomstig den eisch. ONDERWIJS De M.U.L.O.-exsmeng 1940 De schriftelijke MULO-examens zijn gehouden op 11 en 12 Juni. De candidaten van de openbare en christelijke uloscholen te "Vlissingen wor den geëxamineerd in den Schouwburg burg te Middelburg. De candidaten van Middelburg (80) in het Schuttershof. Te Goes- (69 ^candidaten), in het Schut tershof. Te Zierikzeé (25'"candidaten) in bet Ned. Herv. Vereenigingsgebouw. Het mondeling examen voor geheel Zeeland zal te Goes gehouden worden vanj 1 tot en met 6 Juli en van 15 tot en met 20 Juli. MIJNHEER PIMPELMANS GAAT «EN PENSION» door Q. Th. Rotman 109. Nadat de arme man ten aam.4 schou'we van heel Zomerdorp maar het politiebureau Was gébracht, mam de in specteur van politie hem het verhoor af. De inspecteur,die zelf mpg al tamelijk zwaarlijvig was, en dus uit eigen er varing Iwist. dat dikke menschen door gaans de kwaadste miet zijn, voinld ech ter, dat rijm gevangene er (niet zop,bloed dorstig uit zag. 110. ,,'tls een moeilijk geval", zei hij, ma mijnheer Pimpelmans aangehoord te Ihebten. Toen mpest de rijWleTverhuur- der als getuige verschijinem; hij) Werd door de twee agenten ondersteund. Z'n kaak was al gezet, maar nog erg stijf, waardoor hij nog niet goed kon praten. „Hij heb1 me een Weemtjie gelicht en> toen bén ik van de twöppe gevawfw'e", hakkelde hij;. had ze er zich doo,r gevleid gevoeld, dat Sir Ffie3ericK^ "Cardöhïi:a, die zoo gezbcht (was, slechts ©en gunstige gelegenheid! scheen af te «wachten, om haar met een aanzoek te voorschijn te komen. Want Frances bezat veel' eerzucht en ze Was er miet blind voor, dat rijkdom en positie en een titel alle drie zeer begeerens- Waardige dingen waren, ejni ofschoon zié ook wel wist, dat degene, die ze haar schenken kom, (niiet de man Was, dien ziji bij! voorkeur tot echtgenoot zou hebben; gekozen, zo,u ze hem toch zeker hebben aangenomen, alls hij1 haar eéni maand1 ge leden had gevraagd. Maar tot groote te leurstelling van tante Ajnlnie had hij haar laten vertrekken, zonder dat hij1 gespro ken had'. Ze zouden elkaar immers buiten Wieer ontmoeten, had liij' tot zichzelVen gezegd on dèn zou hij1 haar Wél' vragen. De mogelijkheid1 Was nooit bijl hem opge komen dat zij hem zou Weigeren. Nu rij een uur rijfn onbeduidend ge praat moest aanhooren en dacht aaim de interessante Wijze waarop Will kom vertellen, viel die vergelijking zeer in rijh nadeel' uit. Waar bleef Will toch vroeg zij' zich af. Het |w:as nu al ruim een uur geleden, dat hij, het |w!agentje met de ponnies naar den stal' iwias gaan brengen. De verstrooide antwoorden, die zij gaf,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 2