ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DINSDAG 11 JUNI 1940 De Kern ABONNEMENT ZKMK^pO^OySJÜIT Prijs fl.BO p. kwartaal, buiten Zierikzee fl.80. Voor het buitenland! f 10.p. jaar Afzonderlijke nummers B cent. Ver schijnt dagelijks, behalve 's Zondags. UitgaveN.V. de Zierikzeesche ^Nieuwsbode, Zierikzee, Schuithaven B 94 Tel. 32, Postgiro 137677 - Dir.A. J. de Looze - Uitg.-Red.M. J. Kosten 96STE JAARGANG No. 14359 S ADVERTENTIES Prijs: 20 cents p. regel, minimum 80 cents Bij contract speciale prijzen. Grootte der letters naar plaatsruimte. „Suooesjes" 60 cents. Inzending tot 's morgens 10 uur ITALIË WERPT ZICH IN DEN STRIJD Oorlogsverklaring aan de gezanten van Engeland en Frankrijk over handigd Da Duce sprak van het Palazzo Venezia de Italianen toe Het is een strijd tusschen twee eeuwen, tusschen twee gedachten De gistermiddag in Rome verspreide aankondiging, dat de Duce te 18 uur, Italiaansche tijd, zou spreken van het baicon van het Venetiaansche Paleis, ver spreidde zich als een loopend vuur, niet alleen in Rome, maar in heel Italië. Overal stroomden de menschen naar de opgestelde luidsprekers. Te 18 uur verscheen Mussolini op het baicon van het Venetiaansch Paleis, be groet door ontzaglijk gejuich van een groote menschenzee. De Duce verklaarde, dat hij de oor logsverklaringen aan de gezanten van Engeland en Frankrijk ter hand had ge steld. Wij trekken ten oorlog, aldus Mus solini, tegen de plutocraten van het Wes ten, die de ontplooiing van Italië heb ben belemmerd en zijn bestaan hebben bedreigd. GIBRALTAR DE SLEUTEL V.D. MIDDELLANDSCHE ZEE Italië heeft alles gedaan om den storm te ontgaan en o.m. voorgesteld de ver dragen te herzien en deze niet te be schouwen als voor eeuwig onaantastbaar. Italië is thans vastbesloten het hoofd te bieden aan alle gevaren van den oor log. Het zal de ketenen verbreken, die Italië aan de Italiaansche zee bond.. Het BENITO MUSSOLINI //Italië wil de vrije weg naar den Oceaan wil de vrije weg naar den Oceaan. Het is een strijd der arme volken tegen de uitbuiters, die aan een monopolie vasthouden; het 'is een strijd tusschen twee eeuwen, tusschen twee gedachten. Italië heeft niet het voornemen andere volken, die aan Italië grenzen, Zwitser land, Zuid-Slavië, Turkije, Egypte en Griekenland, aa te vallen. Het besluit van den Duce, dat Italië thans aan de zijde van Duitsehland aan den oorlog deelneemt, heeft daar groo- te geestdrift verwekt. De Führer heeft'aan den Keizer-Koning van Italië en Mussolini telegrammen van gelukwensch gezonden met het besluit dat Italië aan de zijde van Duitsehland; aan den oorlog deelneemt. De Slowaaksche President D r. T i s o heeft den Koning-Keizer van Italië het volgende telegram doen toekomen: „Op den historischen dag, waarop het Italiaansche Volk met de wapenen in de hand het recht opeischt dat het toe komt, zijn de Slowaken, die reeds altijd vol bewondering en medeleven de ont wikkeling van het fascistische Italië heb ben gevolgd, van ganscher harte aan de zijde van Italië. Zij gelooven vast aan zijn rechtvaardige overwinning". De mi nister van Buitenlandsche Zaken heeft zijn Italiaanschen ahibtgenoot Ciano een telegram van sympathie gezonden. VAN HET WESTFRONT Aan Seine en Marne Over een front van 350 K.M. hebben de Duitschers aan de benedenloop van de Seine en de Marne groote successen behaald. Alle vijandelijke aanvallen, waar van sommige met pantserwagens werden ondersteund, mislukten. De Duitsche troe pen gingen tot achtervolging over, ge steund door de luchtmacht. Rondom Reims en aan de beneden Seine heeft de luchtmacht met succes aanvallen ge daan op troepenconcentraties en mili taire versterkingen. Cherbourg en L e Havre werden met bommen be stookt. Geallieerde vliegers hebben in Noord- en West-Duitschland bommen ge worpen. 91 vijandelijke vliegtuigen wer den vernield; 5 eigen toestellen worden vermist. Het opperbevel van de weermacht maakt bekend, dat in Narvik de Duit sche vlag waait. In den nacht van 9 op 10 Juni zijn in Noorwegen de vijan delijkheden gestaakt en wordt onderhan deld over de capitulatie. De Noorsche regeering en de Koning zijn naar En geland gevlucht. DE UITWERKING DER DUITSCHE „TEGENBLOKKADE" Engeland's economische positie In een persconferentie op het Duitsche gezantschap heeft de referent voor bui tenlandsche aangelegenheden, dr. Wiss- man, in aansluiting op een dergelijke con ferentie te Berlijn, een uiteenzetting ge geven van de Duitsche opvatting omtrent de uitwerking van den handelsoorlog te gen Engeland. Volgens deze opvatting heeft de En- gelsche blokkade zich tegen Engeland zelve gericht, nu alle havens aan het Kanaal en aan de Noordzee in Duitsche handen zijn. Door de afsnijding van het continent heeft Engeland 10 pet. van den aanvoer van wapentuig, 35 pet. van den aanvoer van levensmiddelen en bijna den geheelen invoer van wol en cellulose verloren. Engeland is thans op een uiterst kri tiek oogenblik verplicht een distributie stelsel in het leven te roepen, waarvan Duitsche waarnemers aannemen, dat zij onmogelijk meer het gewenschte effect kunnen hebben. Het eens bespotte devies „exporteeren of sterven" wordt thans, te laat, door Engeland als noodzakelijk heid begrepen. De heer Wissmann wees daarna op het belangrijke aandeel van de haven van Londen in den Engelschen invoer (37,8 pet. in 1937), waaruit hij het belang van de Kanaalhavens voor dien invoer afleidde. De Duitsche tegenblokkade acht hij doeltreffender dan het continentale stelsel van Napoleon, daar zij direct te gen eiken aanvoer is gericht en aldus de Engelsche economie in de kern aan tast. lERLAND'S POSITIE Hoop op afscheiding van Engeland De Engelsche propaganda in de Ver- eenigde Staten tracht in vele berichten uit Londen en Belfast opnieuw onder de Amerikanen van Iersche afkomst een om keer van de stemming te weeg te bren gen door systematisch geruchten te ver spreiden over beweerde Duitsche plan nen voor een aanval tegen Ierland. Naar het weekblad „Gaelic American" constateert, dient deze bewering voor een dubbel doel, namelijk om Duitsehland verdacht te maken en het Engelsche plan voor een bezetting van Ierland te camoufleeren. Het propagandistische karakter van deze beschuldiging aan Duitsehland blijkt reeds hieruit, aldus het blad, datDuitsch- in het bezit van de Belgische en Fran- sche havens aan het Kanaal is en voor den aanval tegen Engeland geen vlieg- havens in Ierland noodig heeft. Indien de Engelschen in hun vertwijfeling wer kelijk een militaire expeditie naar Ier land mochten zenden, dan zal hun dat met het oog op de stemming, die thans onder het Iersche volk heerscht, duur te staan komen. Engeland is verontwaardigd, aldus het blad, omdat Ierland geen bloed veil heeft voor de instandhouding van het Britsche rijk. Engeland verhmgt in zijn nimmer eindigende aanvalsoorlogen ook Iersche bloedoffers, maar Ierland zal vrede noch veiligheid hebben, olang er nog eenige band met Engeland „bestaat. De volkomen afscheiding van Ierland is de eenigehoop van de Iersche patriotten. VERSCHILLENDE BERICHTEN Twist met mes beslecht Zondagmiddag is in de Brederojdestraat te Rotterdam een 38-jarige main uit ©en der randgemeenten, tengevolge van ©en woordentwist, door zijn zwager miet ©en mes gestoken en kort d'aannia over leden. De chauffeur J. K., Iwonende in de Brederodestraat, ontving bezoek van zijln zwiager. Na een gesprek, 'dat de ge moederen nogal opWlond, verliet dezfe het (huis. Even later keerde hij! echter op zijn schreden terug' len begon tegen de vo,o,rdeur van K. te trappen. Deze Werd Idoor deze handelingen zoo kwiaad, dat hij een broodmes ^reep, daarmede naar builen liep en zijn zwager ernstig ver- twiondde. Het slachtoffer strompelde nog ©enige meters over de straat en zakte toen ineen. Toen hulp kwam opdagen, was het reeds te laat. Het slachtoffer iwjas aan de bekomen verwbhdingem overleden. De dader kon onmiddellijk gearresteerd Iwiorden en is daarna op het politie-, bureau aan ©en verhoer onderw'órpienL De stoffelijke restenvan het slacht offer z'ijn inaar een ziekeinihuis overge bracht. Verdronken In het natuurbad „Tinaarlo" onder Zuid laren, is Zondagmiddag de 16-jarige Klaas van der Heide uit Groningen bij 't zwem men verdronken. Baders, die den knaap in de diepte zagen verdwijnen, schoten ijlings toe en brachten hem op 't droge. Een dokter paste nog kunstmatige adem haling toe; de jongen bleek echter reeds gestorven te zijn. Nu de gemeentelijke zweminrichting te Oss wegens de tijdsomstandigheden voor- loopig gesloten blijft, wordt de zwem- sport door de z wemlief hebbers uit deze streek voornamelijk in de Maas beoefend. Dat het zwemmen in deze grillige rivier zeer gevaarlijk is, is wederom gebleken, toen de achttienjarige L. v. Dinther uit Oss in de Maas, onder de gemeente Me- gen, jammerlijk is verdronken. Onmiddellijk werd met dreggen be gonnen en omstreeks elf uur in den avond werd het lijk opgehaald. Het stof felijk overschot is naar het St. Anna zie kenhuis te Oss vervoerd. Plunderaars gearresteerd Nog steeds neemt het aantal arresta ties van plunderaars te Weert en omge ving toe. Zoo is wederom een achttal personen voor den officier van Justitie te Roer mond geleid, die eenige weken geleden in de verlaten villa van den industrieel Beeren, te Weert een groot aantal onder- en bovenkleeding, rijwielen etc. hebben weggehaald. Niets is blijven staan Alles was van hun gading. Voor een waarde van ongeveer f 2500 wordt uit de villa vermist. Het achttal is in het Huis van Bewa ring opgesloten. Meerdere arrestaties worden nog verwacht. Het is de justitie gelukt de hand te leggen op vier personen, die zich schuldig hebben gemaakt aan plundering tijdens de periode, dat de Barneveldsche burgerbevolking naar elders was geëva-, cueerd. Een groote partij levensmidde len, goederen, alsmede vijf tonnen zeep en een damesrijwiel heeft de politie bij dit viertal in beslag kunnen nemen. Het zijn W. G., J. W. K. en G. van den H, allen uit Barneveld afkomstig en G. van M., wonende in de buurtschap „De Valk", onder de gemeente Ede. Tegen allen is proces-verbaal opge maakt wegens diefstal en verduistering en na verhoor zijn zij weder op vrije voeten gesteld. Vergissing met blijde oplossing Groote blijdschap heeft dezer dagen zoo bericht het „Dagblad van Noordbra bant en Zeeland", geheerscht in het ge zin van een Nederlandsch officier in een der plaatsen in West-Brabant. Na een wekenlange afwezigheid ver scheen hij plotseling weer in zijn huis. Zijn komst bracht eerst ontsteltenis, maar spoedig niet te beschrijven vreugde. Zijn echtgenoote had kort geleden een brief van het Departement van Defen sie ontvangen, gericht aan mevrouw de weduweEr werd toen voor haar man een requiem-mis opgedragen. De fhuiskomsi, zoo zegt het blad, was voor den officier aangrijpender dan al datgene wat hij in de afgeloopen weken had beleefd. Baddrukte te Scheveningen en Zandvoort Scheveningen heeft den eersten Zondag in het badseizoen een drukte beleefd, als men de laatste jaren wei nig meer gezien heeft. Het fraaie zomer weer lokte duizenden Hagenaars naar de badplaats, terwijl onder de vele badgas ten zich ook talrijke militairen bevon den, zoowel Duitsche als Nederlandsche, die van zee en strand genoten. De twee groote badbedrijven van de maatschappij Zeebad en het volkszeebad trokken tal- looze baders, doch ook naast de beide badinrichtingen zag men duizenden in zee. Langs den strandboulevard was de aan blik ditmaal anders dan bij vorige sei zoenen, daar door de benzinebeperking slechts weinig auto's reden. Onafzien bare rijen fietsen waren er voor in de plaats gekomen. Waren de openbare parkeergelegenheden dan ook nauwelijks bezet, langs den boulevard zag men de rijwielen tien rijen dik geparkeerd staan. Zandvoort beleefde den eersten drukken Zondag na den oorlog en het is een dag geworden stralender dan ooit en gezelliger en drukker dan ooit. De zon scheen reeds warm, toen in de vroe ge morgenuren de eerste drommen fiet sers het dorp binnenkwamen. De rijwielstallingen hadden handen te kort en toen deze bezet waren werden de meesten nog op het strand, alhoewel tegen de voorschriften in, op de afgan gen geplaatst. Duizenden en nog eens duizenden hebben Zondag het mooie strand bevolkt en in de middaguren ge leek het wel volop hoogseizoen. Het strand had eën feestelijk en fleurig aan zien en iedereen was opgewekt en ver heugd dooi- het mooie, zonnige weer. Men had voor dezen dag niet beter kunnen wensehen. Men heeft gebaad en gezwommen naar hartelust, terwijl ook het aantal zonnebaders enorm groot was. Zon op: Zon onder: 12 Juni 3,40 20,20 Maan op: Maan onder: 12 Joni 11,13 Hoog- en laagwater te] Zierikzee Hoogwater: Laagwater: 12 Juni 7,05 19,19 0,18 12,54 By de vroeger geldende tijdsaanwijzing dient 1,40 uur te worden bygevoegd. Italië heeft aan Engeland en Frankrijk den oorlog verklaard Een strijd tusichen twee eeuwen en twee gedachten, zegt de Duce 9 Ierland hoopt op a(i«>iioiJing van het Engelsche Rijk De krijgsgevangenen waren vol lof over hunne behandeling De Franicha regeering is naar Tours verplaatst DE SCHOOLMELKVOORZIENING Slechts enkele dagen is het geleden, dat het Centraal 'Schoolmelkcomité heeft kunnen berichten, wederom medewerking te kunnen verleenen aan Plaatselijke Co- mité's, die de zorgen oip zich hebben genomen om de schooljeugd dagelijks op school van een kwart liter gepasteuri seerde melk te voorzien. Hoewel het archief en de bescheiden van de Vereeniging voor verstrekking van voeding en kleeding aan school gaande kinderen bij de gebeurtenissen in Rotterdam verloren zijn gegaan, is de Directeur dezer Vereeniging er niet temin in geslaagd om, dank zij de me dewerking van 'den wethouder van On derwijs en de hulp van het daartoe belangloos medewerkend ambtenaren corps van de Afdeeling Onderwijs, reeds 'thans de voorbereiding met zulk een voortvarendheid ter hand te nemen, dat eerstdaags wederom op school gepasteu riseerde melk zal worden gedronken. Een knappe prestatie, welke voor onze volksgezondheid thans van bijzonder be lang kan worden geacht. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk. Naar we vernemen heeft de Synodale Noodcollecte te Zierikzee, op vorige week Zondag gehouden voor de Ned. Herv. Kerk en Diaconiën in nood in totaal f 269,13 bedragen. De vrijzinnige beurt bracht f 86,11 en de orthodoxe beurt f83,02 op, vermeerderd met een gift van kerkvoogdij en diaconie, ieder van f 50. HET EUROPEESCH KOLONIAAL BEZIT IN AFRIKA /R.SOMALILAND isOMALlL.t PORTUGEESCH ITALIAANSCH BELGIESCH r~ZÜSPAANSCH VOORMALIG DUITSCH I ONAFHANKELIJK

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 1