MAANDAG 10 JJJNI 1940 De Kern ABONNEMENT Prijs 11.60 p. kwartaal, buiten Zierikzee 11,80. Voor het buitenland 110.p. Jaar Afzonderlijke nummers 5 cent. Ver schijnt dagelijks, behalve 's Zondags. UitgaveN.V. de Zierikzeesche ^Nieuwsbode, Zierikzee, Schuithaven B 94 Tel. 32, Postgiro 137677 - Dir.A. J. de Looze - Uitg.-Red.M. J. Kosten ADVERTENTIES Prijs: 20 oents p. regel, minimum 80 oents BIJ contract speciale prijzen. Grootte der letters naar plaatsruimte. „Suooesjes" 60 cents. Inzending tot 's morgens 10 uur NATIONAAL HULPCOMITÉ Landgenooten, Het Nationale Hulpcomité-1940 organi seert op 15 Juni a.s., of in de daarop vol gende week, een collecte, ter inzame ling van gelden voor de slachtoffers van de ramp, die ons land in de achter ons liggende maand heeft getroffen. Is een opwekking tot het betoonen van zoo groot mogelijke vrijgevigheid hier niet overbodig? De Nederlander is immers in het algemeen reeds gaarne tot helpen bereid. Hoeveel te gereeder aanleiding bestaat daartoe thans, nu eenerzijds op groote schaal directe hulp moet worden geboden, anderzijds het be sef meer dan ooit levendig is, dat het hier lasten betreft, tot het dragen waar van de Nederlandsche volksgemeenschap de handen ineen behoort te slaan. Wie in de bevoorrechte positie verkeert tot geven in staat te zijn, grijpe deze gelegenheid met beide handen aan, al ware het alleen reeds om uiting te geven aan zijn dankbaarheid, dat zijn have en goed gespaard gebleven zijn, In alle vormen moet hulp worden ge boden. Aan velen moet onderdak, voe-- ding en kleeding worden verstrekt. Tal- loozen moeten door in het bezit te komen van giften voor handelsgeld, aanschaffing van voorraad, werkkleeding of gereed schap, in de gelegenheid worden ge steld opnieuw aan den slag te gaan. Hiervoor is geld noodig, veel geld. Mogen de bussen der collectanten wor den overstroomd door de toevloeiende gelden, de lijsten der inzamelingen niet voldoende plaats bieden voor de intee- keningen! De secretaris-generaal, waar nemend hoofd van het departe ment van binnenlandsche zaken. (Get.) FREDERIKS. ZEEUWSCH PROV. COMITÉ TOT HULP EN HERSTEL Het Zeeuwsch Prov. Comité tot hulp en herstel is reeds ijverig aan het werk. Uit het onderzoek naar rampen buiten Middelburg in ons gewest geleden, blijkt reeds hoe noodzakelijk het is daaraan aandacht te wijden. De schade is b.v. in Vlissingen ook een paar millioen. Ook in Yerseke beloopt zij vele tonnen gouds. Souburg, Schore, Kapelle en andere plaat sen leden enorm. En dan het arme Z. Vlaanderen, dat behalve door vernieling nog meer leed door herhaalde plunde ring van onverlaten, waardoor zeer hoo- gen nood aan voedsel, deksel, kleeding en gereedschappen om aan den arbeid te gaan, evenals aan huisraad geleden wordt. Ofschoon de omvang van den ramp ons nog niet bekend is, doen wij reeds nu een zeer ernstig beroep op Uw steun en hulp. Help ons zooveel mogelijk aan goe deren van allerlei aard en aan geld. Het Prov. Comité zal voortaan voor Zeeland het centrale punt zijn, van waaruit ook de aanvragen van het Middelburgsch Co mité evenals van andere plaatsen zullen worden behandeld en voldaan. Laat er geen verwarring komen: Het Prov. Comité is gevestigd Houtkade 11. Het gironummer is 57138 (N.V. Hendrikse Co's Bank Middelburg). Het Dagelijksch Bestuur bestaat uit: Mr. P. Dieleman, Wnd. Commissaris der Koningin, Voorzit ter, Mr. J. A. van Doominck en Mr. W. K. H. Dieleman, Secretarissen, P. W, M. Hoegen van Hoogelande, Penningmeester, A. C. van Woelderen, burgemeester van Vlissingen, Vice-Voorzitter, Mr. Anne Bolle, Mr. Baron van der Feltz, Officier van Justitie, Dr. v. d. Bijl. Verder zijn leden van het algemeen bestuur de bur gemeesters van de zwaarst getroffen ge meenten, verschillende redacteurs van dagbladen, de Voorzitters van de Kamers van Koophandel, de leden van Ged. St. van Zeeland, Ir. J. D. Dorst, Rijksvoed- selcommissaris, Ir. A. Rothuizen, Archi tect, Jhr. de Ranitz, Inspecteur voor het woningtoezicht. Het Comité verwacht de medewerking der groote en kleine pers en deelt mede dat de nationale inzameling voor wat Zeeland aangaat met goedkeuring van het Nationaal Comité door haar zal wor den verzorgd in Zeeland. Wij vertrouwen dat nu geen verwarring meer zal bestaan. Het plaatselijk comité te Middelburg heef t ruimschoots zijn vertegenwoordiging in het Prov. Comité, terwijl 3 leden van het plaatselijk werkcomité ook in het Dagelijksch Bestuur van het provinciale zitten en de Voorzitter van het provin ciale mede Eere-Voorzitter is van het plaatselijke. Ook Zeeuwsch Vlaanderen wordt na tuurlijk door het Provinciale Comité ver zorgd, waarom alle instanties, die zich daarmede willen onledig houden ter voorkoming van verwarring en ter be tere controleering, verzocht worden alleen en uitsluitend te handelen met en via het Prov. Comité, wier leden door en door met Z.-Vlaanderen bekend zijn. Het is trouwens deel van Zeeland en geen generaliteitsland meer en de bevolking handelt vanzelf het liefst met de eigen menschen. Middelburg, 8 Juni 1940. HET ZEEUWSCH PROV. COMITÉ. DE OORLOG IN NOORD-EUROPA GEËINDIGD Koning en Regeering verlieten het land Dit bericht heeft in Zweedsche poli tieke kringen te Stockholm geweldig op zien gebaard en tevens onmiskenbare voldoening gewekt. Men is hier van mee ning dat het besluit van het Noorsche opperbevel vooral is ingegeven door het succeg zelfs wanneer men plaatselijke successen in den sector van Narvik had kunnen 'behalen, die op het verloop der operaties in haar geheel geen invloed zouden hebben gehad, meerekent. De overwinnig der Duitsche troepen aan 't Westelijk front, zoo verklaart men in politieke Zweedsche kringen, spreekt een te duidelijke taal dan dat men thans in de Scandinavische landen op een uitein delijk succes der Westelijke mogendheden zou kunnen rekenen. Dit is waarschijnlijk van beslissenden invloed geweest op de besluiten van de Noorsche legerleiding, geheel afgezien nog van de jongste suc cessen der Duitsche Marine voor Narvik en van de waarlijk heldhaftige tegen stand, die de Duitsche troepen in den sector van Narvik, onder uiterst moei lijke omstandigheden, geboden hebben. Men gelooft in Zweden ook dat de Noor sche legerleiding de ontoereikendheid van de Geallieerde hulp zeer duidelijk on dervonden heeft en derhalve niet meer bereid is nog langer Noorsch gebied in een vrijwel geen kansen biedende strijd aan de verwoestingen van den oorlog bloot te stellen. Het Zweedsche Telegraaf agentschap heeft het volgende uit Tromsö gedateerde bericht van het Noorsche Telegraafagent- schap verspreid: Het Noorsche Opperbe vel deelt mede: Het Noorsche Opper bevel heeft bevel gegeven dat de vijan delijkheden Zondagnacht om 24 uur ge staakt moesten worden. Onderhandelaars zijn onderweg. Zondagavond deden in Noorwegen en in Zweden geruchten de ronde, volgens welke de Britsche en Fransche troepen in Noorwegen bezig waren zich terug, te trekken en 'de Noorsche koning en de Noorsche regeering zich niet meer in het land bevonden. Het Zweedsche Tele- graafagentschap verklaart in verband hiermede van gezaghebbende Noorsche kringen vernomen te hebben dat het waarschijnlijk is dat deze berichten waar zijn. Het Zweensche Telegraaf agentschap publiceert de volgende mededeeling van het Noorsche Telegraafagentschap uit Tromsö: De Koning, de Kroonprins en de Noorsche regeering verklaren in. een proclamatie dat de harde noodzakelijk heid van den oorlog den Geallieerden er toe gedwongen "heeft al haar krach ten op andere fronten te concentreeren, waar alle manschappen en al het mate riaal noodig zijn. De Noorsche troepen, die in een strijd van twee maanden moed en dapperheid hebben getoond, bezitten niet voldoende munitie en jachtvliegtui gen en kunnen den strijd tegen de Duit sche overmacht niet voortzetten, maar de Noren nemen aan den strijd op an dere fronten deel. Om een verdere ver woesting van nog ongeschonden gebleven j landsdeelen te verhinderen, hebben de i Koning en de regeering besloten den I raad van het Opperbevel te volgen en voorloopig den strijd in het land op te i geven en deze naar buiten het land te verplaatsen. Tevens zou de arbeid voor het herstel van de vrijheid en de rech ten van het land worden voortgezet. VAN HET WESTFRONT Aan Somme en Aisne Het opperbevel van de Duitsche weer macht deelt mede: In de vierdaagsche slag aan de Somme en Aisne hebben de Duitsche infanterie en pantserdivisies, in nauwe samenwer king met de luchtmacht, sterke strijd krachten vernietigt! en andere tot den terugtocht gedwongen. De pogingen om den Duitschen aanval tot staan de bren gen mislukten. Achterwaarts gelegen li nies zijn doorbroken. De luchtmacht heeft de operaties van het leger ondersteund ten Zuiden van de Somme. Aan weers zijden is de Somme en de Aisne over getrokken. Cherbourg is opnieuw met succes aangevallen. In de omgeving van Parijs zijn vliegvelden, straat- en spoor wegen gebombardeerd. 58 vijandelijke toestellen gingen verloren; 9 Duitsche toestellen worden vermist. De Duitsche zeestrijdkrachten Gneisenau en Scharn- horst zijn op de Noordzee opgetreden. Het Britsche vliegtuigmoedersehip „Glo rious" en een torpedojager werden in den grond geboord. Een tweede eskader vernietigde een transportschip. Verschei dene honderden gevangenen werden ge maakt. Boven West-Duitschland hebben geallieerde vliegtuigen bommen gewor pen; schade van militairen aard werd niet aangericht. Van 6 op 7 juni wer den boven Dusseldorp bommen geworpen op woonwijken, waarbij aanzienlijke scha de werd aangericht aan burgerlijke eigen dommen. 6 personen werden gewond. KRIJGSGEVANGENEN KEEREN NAAR HUIS TERUG Heden, Maandag, allen weer in den familiekring Zondag zijn hiotnderdep krijgsgevangen Nederlandsche soldaten per trein uit Duitschlaaid in het Oosten vaim ons land aangekomen. In Oldepizaa! klwam een trein uit Bentheim, iwelke na een kort opont houd1 naar Almelo. doorreed. 5 minuten voior 4 kwiam een trein met 2683 sol daten uit Stettin aan. Na diein. volgde leen trein met 1000 gevangenen etn nog leen met 1400 man, Iwelke naar Hengelo doorreden. De mannen toonden zich zeer tevreden over de (wiijfre waarop zijl in Duifcschland fwanera behandeld. Te Aijojhiem kwam uit Gelsenkirchen een trein met 1720 krijgsgevangenen aan; te Zevenaar 1200. Zij! moesten naar Doesburg voor registratie. De KRO gaf Zondagavond ieen reportage van de aankomst van de treinen in Zeveraar en uit Musis Sacrum1 te Arnhem. Soldaten en officieren wier- den voior de microfoon geïnterviewd, om (enkele bijzonderheden over hun reis naar, verblijf in en vertrek uit Duitsdhlandi aan de luisteraars te vertellen. Bij' aankomst werden de mannen ge neeskundig onderzloicht, konden een douche nemen, (werden van schó©ne oinderklleeren voorzien en soms van overalls, wanneer de uniform zWaar gehavend bleek. Voed sel en versnaperingen werden in ruime mate rondgedeeld doi r de gevormde eo- mité's uit burgers der diverse grensplaat, sen. Telkens klonk gejuich wanneer een trein met terugkeerende gevangenen de station^ binnenreed. Verwacht wordt, dat heden. Maandag, allen in den kring hun ner familie kunnen worden begroet. DE DISTRIBUTIE VAN BROOD is nog in overweging Naar aanleiding van de geruchten! als zou de rantsoeneering van brood op 3 ons per persoon per dag Worden ge steld. komt de Standaard ter onre, dat dit niet heelemaal juist is. Bij; de a.s. brooiddistributie zal n.L niet Worden uit gegaan van een dag- maar van een Weekra-ntsoen. Dit zal 2 0 00 gram' per pers oom bedragen. Wanneer de dis tributie zal' ingaan is nog niet bekend), •maar We kregen den indruk, dat de invoering nog Wel enkele dagen op zich Zal laten Wachten. Wel zal de volgende Week eenige verandering worden ge bracht in de huidige samenstelling van het broiold. Op het oogenblik Wordt hier in vpor 85 pet, uitgemallen bloem ver- Werkt. {loch de volgende week zal een zeker percentage roggebloem Worde®1 toe gevoegd1. De kleur van het brood zal hierdoor donkerder Worden, doch kwali. teit en voedzaamheid behoeven hieron der niet te lijden. Voorts vernemen Wij', dat het „broodbonboekje", dat in bijna alle gemeenten reeds is uitgereikt, zal dienst doen als broodkaart. Aan de ver schillende bons zal een pader te bepalen Waarde worden toegekend, zopals dat in 1914—'18 gebruikelijk Was. MIDDENSTANDSOFFER 1940 Actie van de drie Ned. Middenstandsbonden Onder het motto, „Middenstands offer 1 1940 „Vo©r herovering van zelfstan dig bestaan", hebben de drie Ned. Mid denstandsbonden. een actie pp to.uW ge- lzet tot steun aan dp,or den oorlog zlwaar getroffen middenstandszaken.. In een op roep wprdt .onder meer gezegd: Het is (mede onze taak een aanvang te maken met den opbouw van hetgeen verwoest is aan zelfstandig maatschappelijk be staan, in Rotterdam vppral, doch ook Sn andere geteisterde plaatsen. Het is verheugend te zien met welk een energie de getroffenen, hun uiterste krachten inspannen om binnen den kortst tmogelijken tijd1 hun bedrijven té her- iopenen. In iedere plaats is een comité! van actie opgericht, dat contact zal' zoe ken met de K.'s van K. en de gemeen tebesturen. Tevens is er dan een cen traal comité. Alle vakbonden doen ver der mee- Het centraal' comité meent aan alle deelnemers aan deze actie in overwe ging te mogen geven giften in te zeu lden ten bedrage van 1 pet. van hetj gespaard' gebleven bezit, te betalen in zo©veel termijnen als men zelf verkiest. „Eén proeent van wat U gespaard' bleef in huis m bfed'rijf". Plannen voor wederopbouw van Middelburg Rede van den burgemeester In de Vrijdagavond gehouden raads vergadering heeft de burgemeester, mr. dr. J. van Walré de Bordes, er aan herinnerd, dat Middelburg drie weken geleden door een ramp werd getroffen. Spr. vermeldde, aldus de N.R.C. met groote dankbaarheid de hulp, die ont vangen werd van Zierikzee, Bussum en Amsterdam, en van den Duitschen commandant. De burgemeester gaf vervolgens een uitvoerig overzicht van de verschillende maatregelen, in de laatste weken door B. en W. getroffen. Hij deelde mede, dat de gemeente aan haar eigendommen voor f 2,500,000 tot f 2,700,000 schade heeft geleden, waarvoor zij bij molest is verzekerd. De vertegenwoordiger van den Rijksdienst voor de monumentenzorg is te Middelburg aangekomen. Onder zijn toezicht zal het puin van het stadhuis zorgvuldig worden uitgezocht, èn zullen daarna de muren worden gestut. Ook de architect van den Rijksgebouwendienst is te Middelburg, waar hij plannen zal ontwerpen voor den herbouw van de Abdij. De directeur van de gemeentewerken heeft een plan uitgewerkt voor denhouw van noodwinkels langs den Dam en langs de Kaden. Dit is voorgelegd aan den re- geeringscommissaris voor den wederop bouw, en het wacht op zijn beslissing. Van de regeering is de regeling ont- Reeds 4 dagen woedt san Somme en Aisne een groote veldslag Zondag keerden honderden krijgs gevangenen uit Duitschland terug Koning Carol van Rumenië tien jaar aan de regeering Nationaal Hulpcomité organiseert op 15 Juni a.s. een collecte Plannen voor wederopbouw van Middelburg na den oorlog Barometerstand van hedenmiddag 2 uur: Zon op: Zon onder: 11 Juni 3,41 20,19 Maan op: Maan onder: 11 Juni 9.50 23,35 Hoog- en laagwater te Zierikzee HoogwaterLaagwater 11 Juni 6,15 18.32 11,48 By de vroeger geldende tijdsaanwijzing dient 1,40 uur te worden vangen voor het verstrekken van oor- logsmolestcredieten, voor het weder op gang brengen van door oorlogsmolest getroffen bedrijven. Wat Zeeland be treft, zal het Rijk voorschotten geven aan de stichting Zeeland 194 0, welke door tusschenkomst van de Banken de credieten aan de getroffen bedrijven zal doen toekomen. Voor den bouw van noodwoningen is eveneens reeds een plan uitgewerkt. Met den definitieven opbouw van de stad zal worden gewacht tot het einde van den oorlog. Inmiddels bereiden B. en W. ook hiervoor plannen voor.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 1