POLITIEKE ASPECTEN De Kern FIJNE TAARTEN en GEBAK Fijne Vleeschcroquetten ABONNEMENT Prijs fl.BO p. kwartaal, buiten Zierikzee fl.80. Voor het buitenland f 10.p. jaar Afzonderlijke nummers 5 cent. Ver schijnt dagelijks, behalve 'sZiondags, Uitgave: N.V* de Zierikzeesche Nieuwsbode, Zierikzee, Schuithaven B 94 Tel. 32, Postgiro 137677 - Dir.: A. J. de Looze - Uitg.-Red.: M. J. Kosten ADVERTENTIES Prijs: 20 cents p. regel, minimum 80 cents Bij contract speciale prijzen. Grootte der letters naar plaatsruimte. „Sucoesjes" 60 cents. Inzending tot 's morgens 10 uur De veranderende macht«ver- houdingen in den Balkan Cedert het Congres van Berlijn na den Russisch-Turkschen oorlog in 1878, is de Balkan steeds een haard van onrust in de Europeesche politiek geweest. De groote Europeesche mogendheden, wan trouwend tegenover de uitbreiding van andermans invloedssfeer, probeerden bij elke politieke verandering in den Balkan, waar verschillende staten op nationalen grondslag werden gevormd, die machtsverdeelingen zooveel mogelijk te beïnvloeden, hetgeen natuurlijk tot aanhoudende wrijvingen aanleiding gaf. De Wereldoorlog vond zijn onmiddellijke aanleiding in een Balkan-conflict. Na den oorlog vormden de door de Geallieerden in het leven geroepen of vergroote Balkan-staten een „Kleine E n t e n t e", die volgens de Ietter van het verbond tegen Hongarije was gericht, doch in werkelijkheid bedoeld was om onder Fransch oppertoezicht een voorpost in Zuid-Oost-Europa te vormen van de Geallieerde machten. Naar mate Duitsch- lands macht herrees, schrompelde de po litieke beteekenis van de Kleine Entente ineen, evenals de Fransch-Engelsche in vloed in de Balkan-landen. T u r k ij e, steeds Balkanland gebleven, doch met het zwaartepunt van zijn belangen voor taan in de Middellandsche Zee en het Nabije Oosten, werd de leider van een nieuw blok, de Balkan-Entente, en verbond zich verleden jaar met Enge land en Frankrijk. Hieruit bleek reeds, dat de Fransch-Engelsche invloedssfeer in den Balkan teruggedrongen was tot de Dardanelles De garantie, welke Cham berlain aan Roemenië verleende, miste voor dat land nauwkeurige beteekenis; Zuid-Slavië bedankte voor een dergelijke regeling. D e ministerieele wisseling in Roemenië kan belangrijke politieke veranderingen in den Balkan ten gevolge hebben. Inder daad is de werkelijke Engelsche of Fransche macht in den Balkan op het oogenblik onzekerder dan ooit. Op economisch gebied heeft En geland vergeefs getracht overheerschen- den invloed te krijgen; het kon slechts credieten beschikbaar stellen, doch de Balkanlanden geen werkelijken techni- schen steun bieden tot oplossing van hun economische moeilijkheden, welke voor deze agrarische landen vooral hun oor sprong vonden in de lage grondstoffen- prijzen op de wereldmarkten. Duitschland daarentegen heeft doelbe wust de handelsbetrekkingen met den Balkan steeds nauwer aangehaald: de Balkanlanden, die, mede door deviezen- moeilijkheden niet meer op de oude wijze aan den wereldhandel konden deel nemen, richtten zich hoe langer hoe meer economisch op Duitschland. Op het pro gram van de economische confe rentie der Balkanlanden te Dubrov- nik, vormt het vraagstuk van de onder linge samenwerking tot grondstoffenruil het voornaamste punt. De Balkanlanden zijn zelf echter geen groote verbruikers van grondstoffen, omdat zij een belang rijke eigen industrie missen. Hun buiten- landsche handel moet berusten op ex port van grondstoffen, import van fabri katen uit de groote industrieele landen, waartoe in de eerste plaats Duitschland in aanmerking komt Behalve Duitschland heeft ook Italië groote belangen op den Balkan, terwijl de laatste jaren ook Rusland teekenen geeft prijs te stellen op een hervatting van de handelsrelaties met verschillende Balkanlanden. r\e verandering welke door de Roe- ■"^meensche ministerwijziging mogelijk is, kan beteekenen, dat de Roemeen se h e olie, waarop tot nu toe ook Frankrijk en Engeland aanspraken deden gelden, voortaan in grootere mate ter beschikking van Duitschland zal worden gesteld. Voor een grooteren uitvoer naar Duitschland is echter een verbetering der transportmiddelen op den Balkan nood zakelijk. Ook dit maakt een *punt van bespreking uit in de Balkan-Entente, ter wijl men er zeker van kan zijn, dat Duitschland alles in het werk zal stellen om de transportmiddelen, zoowel over land als langs den Donau te verbeteren. Wat zal onder deze eliminatie van En geland en Frankrijk in den Balkan de po sitie worden van Turkije? De Duitsche ambassadeur von Papen heeft Maandag jl. een onderhoud gehad met den Turk- Ismet Inönü, de president der Turksche republiek. schen president Inönu. Dit onderhoud kan van groote beteekenis zijn voor de houding van Turkije en daarmede voor de machtsverhouding in het oostelijk bek ken van de Middellandsche Zee. Turkije volgde tot dusver een politiek, welke veel gelijkt op die van Italiëniet-neu- traal, doch niet-belligerent. Mocht het deze p olitiek opgeven, en meer naar Duitschland neigen, dan verliezen Enge land en Frankrijk den grendel op de Dardanellen en zou hun macht in de Middellandsche Zee aanzienlijk verzwak ken. RICHTLIJNEN VAN DEN RIJKSCOMMISSARIS welks zijn neergelegd in het Verordeningenblad Zqo.als gisteren is medegedeeld is het 'eerste nummer uitgegeven van het Ver ordeningenblad vioior het bezette Neder- llandsdUe gebied. Dr. Rabli, een der aan den Rijkscom missaris toegevoegde rechtsgeleerden, eeln (Welsprekend jurist, die met erkentelijk heid1 den tijd zijlner studie te Leiden em 's-Gravenhage (Academie vopr Interna tionaal Recht) herdacht 'en met groiotej Iw'aardeering gewaagde van de hopge Waardij' der studie van het volkenrecht hier .te lande, heeft in de jongste pers conferentie een bbla|mgWekke<nd commen taar op den inhoud van dit Verordenin genblad uitgegeven. Rr. Rabl heeft vooropgesteld, dat de oproiep van den Rijkscommissaris meer als .een politieke verklaring mjoiest (Wor den beschouwd dah als een samenvat ting van rechtsnormen in 'dein engeremj zin van .het (Woord'. Evenwel' heeft de oproep deze fundamenteele beteekenis, dat daarin de richtijlnen (wbrde|n, gevon den vQpjr de iwüjize, waarop de Rijks commissaris rijri taak denkt te vervullen. Rr. Rabl' heeft voorts de volle aan dacht gevraagd vopr artikel 3 der ver ordening van 29 Mei 1940: „De rijks commissaris bedient zich voor de uit voering vain rijn voorschriften, van de Niederlandsche autoriteiten, voor zoover de aan hem ondergeschikte diensten niet direct in (werking treden". In het algemeen zal hij', die bevelen geeft en regelend optreedt tegenover het Nederiandsche volle, tot dat volk zelf b'ehooiren, hij' moge dan gezag uit oefenen in de gemeente, in de pro vincie of zetelien op een der Haagsche departementen. Dit is de iwensch van den rijkscom missaris zelf, die met zijh staf (ojai. de commissarissen,-generaal) volstrekt niet in alles op den voorgrond verlangt te treden. Veeleer hoopt hiji, dat de bevol king ler slechts (weinig van zal bemerken, dat zich hier een rijkscommissaris op houdt. Naar de overtuiging van dr. Rabel' is aldus op het stuk van gelijkwaardigheid en zelfbepaling, van autotnptmie en zelf bestuur. een vrijheid van beiweging tot stand1 gebracht, gelijk tot dusver hog in geen enkel bezet gebied aangetroffen; Iwlerd1. Ook met onze eigen politie zullen wiji vrijiwel uitsluitend te maken hebben. E,n, ofschoon de Rijkscommissaris dr. Seyss- Inquart zelf met hart en ziel aanhanger is van die leer van den autoritairein staat, denkt hij' er niet aan, op eefndgerllei (wijze inbreuk te maken op de hier praevallee- ren.de anders geaarde rechtsstaats-opvat tingen, op de, in dejni ruimen zin van het woord', liberale staatsrechtideeën, die in Nederland ovexheerschen. I|ni het Ne deriandsche volk leven die opvattingen.; dat is voor hem een reden te over om ze te ontzien. ONZE BOUWMATERIALEN Verbetering transportgelegenheid wordt spoedig verwacht Bij onze informatie naar den hier te lande aanwezigen voorraad bouwmateri alen, werd van deskundige zijde verze kerd, dat die niet onvoldoende is, omdat men nog altijd zit in transportmoeilijk heden, doch binnen enkele weken hoopt men dat die zullen zijn overwonnen. Van diezelfde zijde werd er ons uit drukkelijk op gewezen, dat onder het begrip: Bouwmaterialen niet wordt be grepen, ijzer, staal en hout wel alle bouwmaterialen, buiten die van de me taalbranche in haar verschillende scha keeringen, zooals steenen en aardewerk- producten, bindstoffen, tw. cement, kalk, tras, en het vervangend materiaal, dat te gels en haar bekleeding, triplex en andere bouwartikelen remplaceert. In dat vervangend materiaal onder scheiden de vaklui niet minder dan drie en zeventig hoofdsoorten, in baksteenpro ducten heeft men er zelfs tachtig, waar onder vooral de tegels groote verschei denheid bieden. Hetzelfde geldt voor het artikel: dakpannen, Hollandsche, Romaan- sehe, enz.; laatstgenoemde categorieën vallen onder de rubriek, door de deskun digen aangeduid als: aardewerk. Kalk, cement en tras zijn eveneens in verschillende soorten verdeeld. Met betrekking tof enkele bouwmateria len, is de positie moeilijk, omdat, ten gevolge van het transport, de aanvoer stagneert. Dit laatste is het alléén. Want Neder land kan, wat de bouwmaterialen betreft, zich voor het allergrootste gedeelte zelve voorzien, omdat de grondstofklei, in voldoende mate aanwezig is. Anders is het met de bindstoffen. Hier omtrent wordt verwacht, dat vrij spoe dig van Duitsche zijde de uitvoer naar ons land zal worden opengesteld. VAN HET WESTFRONT De Somme overschreden Het opperbevel van de Duitsche weer macht deelde Woensdagavond mede: Onze legers zijn vanochtend over een breed front tot den aanval op het leger van Frankrijk overgegaan. Zij slaagden er in de Somme tusschen de monding en Ham en het Oise—Aisne kanaal te overschrijden. De daarachter liggende, in aanbouw zijnde z.g. Weygand-linie is op verscheidene plaatsen ten val gebracht. De operaties in Frankrijk verloopen systematisch. Onze troepen hebben over al naar het Zuidwesten terrein ge wonnen. Het aantal gevangenen bij Duinkerken is gestegen tot 58.000. De buit aan wa pens en oorlogstuig van allerlei aard is onoverzienbaar. Het luchtwapen heeft op; 5 Juni troe penconcentraties en colonnes achter het aangevallen vijandelijke front met bom men bestookt. Voorts viel hét luchtwapen verscheidene belangrijke vliegvelden in Midden-Frankrijk, de oorlogs- en koop- vaardijhaven Cherbourg en in den nacht van 5 op 6 Juni talrijke vliegvelden aan de Oost- en Zuid-Oostkust van En geland met goed succes aan. De totale verliezen van den tegen stander bedroegen 143 vliegtuigen; 49 werden in luchtgevechten neergeschoten, 19 door luchtafweergeschut. De rest werd op den grond vernield. Er worden 19 Duitsche vliegtuigen vermist. De vijand herhaalde zijn luchtaanvallen op niet-militaire doelen in den nacht van 5 op 6 Juni in Noord- en West- Duitschland; schade van belang is niet aangericht. Drie vijandelijke vliegtuigen werden hierbij neergeschoten, twee daar van boven Hamburg door nacht-jacht- toestellen en het derde in Nederland door luchtafweergeschut. Hoog- en Laagwater te Zierikzee Hoogwater: Laagwater: 8 Juni 4,16 16,37 9,36 22,09 By] de vroeger geldende tijdsaanwijzing dient 1,40 uur te worden BRUGGE LEED GELUKKIG GEEN SCHADE Zeebrugge is geheel verwoest Het laatste stukje van Nederland, dat tot dusver onder den oorlog geleden heeft is er gelukkig vrij goed afgekomen. Wel is in eenige plaatsen aanzienlijke schade aangericht; hebben Breskens, Groede, Oostburg en Aardenburg geleden van bombardementen uit zee, land en lucht, maar gelukkig zijn er weinig slachtoffers al zijn er dan ook onder, de burgerbevol king. Maar de geruchten, die zich over ons lot in verschillende deelen van ons land verspreidden, zijn toch wel zeer over dreven geweest. Zoo is verteld, dat Sluis geheel verwoest was. Feit is, dat daar slechts enkele huizen vernield zijn; grootendeels door het opblazen van we gen en bruggen om den aftocht van Franschen en Belgen te dekken. In tegenstelling met de overige plaatsen is geen enkele bom of granaat in het stadje gevallen. Bij het wegtrekken der geallieerden is er helaas veel geplunderd, schrijft een Hbl. corr. Ook in de naburige Belgische plaatseri is er geleden, maar niet zoo zwaar als men eerst vermoedde. De bad plaats Knocke, hoewel meermalen gebom bardeerd, heeft geen enkel leven uit de burgerbevolking verloren; slechts een 10- tal woningen is vernield. Daarentegen is de havenplaats Zeebrugge zoo goed als geheel vernietigd. De stad Brugge heeft geen noemenswaardi ge schade geleden. Stroomen vluchtelingen zijn weer terug gekeerd naar hun haardsteden. Ook tal van Belgen uit de omgeving van Gent keeren via West Zeeuwsch-Vlaanderen terug. Er leeft onder onze menschen een ster ke dankbaarheid er betrekkelijk zoo goed van te zijn afgekomen, waar men twee weken achtereen in voortdurende span ning leefde, dat W.-Z.-Vlaanderen toch nog oorlogsterrein zou worden. Tot drie maal toe gaven de militaire autoriteiten den raad, éénmaal zelfs het bevel, Sluis te ontruimen. Maar verreweg de meeste bewoners zijn gebleven, ook waar men den nacht op boerderijen in den omtrek doorbracht. Vóór het uitbreken van den oorlog zijn de bewoners der vluchtelingenkampen ge ëvacueerd. Enkelen uit het rJr. kamp zijn evenwel weer teruggekeerd. Hetzelf de geldt van de politieke Nederiandsche gevangenen, die in een der genoemde kampen opgesloten waren. Er komt nu ook weer post uit Holland aan. Electriciteit en gas ontbreken even wel nog. j Voortzetting van alle aangevangen bouwwerken Nieuwe bouwwerken moeten wachten Naar het Vaderland verneemt is het reeds thans (wel1 als vaststaand te be schouwen. dat de Rijkscommissaris' voor den Wederopbouw zooveel mogelijk zijri toestemming zal verleenen tot die voort zetting van den b:ou|wi vain reeds aan gevangen bouwwerken, daaroinder o,ok be grepen, die van de particuliere iwtofcing- bouiwnijverheid. Deze laatste pmvat circa 80 procent van het totaal, de rest is( overheidsboiriw, fabrieksb'ouw e.d. Het aanvangen vaini nieujwe bouwwer ken b'ehoeft -echter eenig uitstel. Men moet hiervoor eerst een overzicht heb ben van de materiaalpositie waarin, oins land' op het oogenblik verkeert, teiWij'l men levens een duidelijk overzicht moet hebben van de materialen, welke ver- eischt worden voor de geprojiecteerde nieuwe bouwwerken. Het laat zich. gezien <onze materiaal positie, voorzoover die blji insiders be kend1 is, echter aanzien, dat het respijt voo,r nieuwe bouwwerken niet vami lan gen duur zal zijln. Men verwacht dam ook, dat reeds zeer binnemkort weer toe stemming zal' kunnotii (worden verleend voor het aanvatten van inieuiwe bouw werken. Het vraagstuk is niet zooi heel' eenvou dig, Iwat duidelijk wordt, als men bedenkt dat ondanks oen belangrijke inl crimping op het oogenblik nog circa 20.0Ü0 nieu we woningen per jaar worden gebouwd, een aantal, dat enkele jarem geleden nog 40 a 50.000 bedroeg. Men is echter ten aanzien van de vergunningen vopr tnieuwe bouwwerken optimistisch. De veranderende machtsverhou dingen rond den Balkan De beteekenis van de Engelsche en Fransche Kanaalhavens Richtlijnen voor de taak van den Rijkscommissaris vastgelegd De Provinciale Stoombootdiensten leden groote verliezen De varkens- en pluimveestapel zullen beperkt moeten worden De gezondheidstoestand van onze bevolking is uitstekend Steeds je adres voor VERRENIEUWSTRAAT - ZIERIKZEE Zon op: Zon onder: 8 Juni 3,42 20,17 Maan op: Maan onder: 8 Juni 6,21 21,56 De kind-eren van Kolming Leppolid, prin-^ ses Josephine Charlotte, die dertien, jaar oud1 is. prins Bpudewiijn, oud elï jaar; en prins Albert, die den leeftijd van acht jaar beeft bereikt, bevinden zich volgens berichten in de Fralnsche bla den, op bet kasteel Mpintal in het de partement Lot, in ZuidrFrarikrijk, tem Noorden van Toulouse. De opening van de beurs laat nog altijd1 op zich Wachten en het blijkt nu Wiel, dat dit vraagstuk heel wat meet óvoeten in de aarde beeft dan aanvang Lelijk Werd' gedacht. De opening moiet trouwens drie dagen van te voren wor- clen aangekondigd, zoodat Wij1 door het besluit niet kunnen Worden overrompeld. Het parlement te Ankara heeft een wet voorbereid op de vrouwelijken dienstplicht. Volgens deze nieuwe wet zullen meisjes en vrouwen tusschen 16 en 65 jaar voor het vervullen van dienstplicht kunnen worden opgeroepen. Het ligt in de bedoeling deze vrouwen werkzaamheden te laten verrichten bij de ■etappediensten, bij het transportwezen, bij het roode kruis en bij de weermacht. Ter gelegenheid van den 25sten ver jaardag van het in werking treden van de Deensche grondwet van 1915 heeft Koning Christiaan in het paleis Amalien- borg een delegatie, bestaande uit verte genwoordigers der regeering, van den rijksdag, van de oeconomische en vak organisaties der werkgevers en werkne mers ontvangen. Als woordvoerder van de deputatie overhandigde minister van staat Stauning, den koning een boodschap van dankzegging.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 1