NAAST DE BEURS W. Merle Kostwinnersvergoeding De frissche lucht in! kinderwagen L. Verhage Nog geen 2 cent per dag SUCCESJES Gratis lezen! Voor zonnige zomerdagen! Te koop: Groote partij sloophout M. J. Scheffers, v.h. C. Wes^l ADVERTENTIES Heden overleed» zacht en kalm, onze innig geliefde Vrouw, Moeder, Behuwd-, Groot- en O ver-Grootmoeder, JANNA VAN ESPEN, in den ouderdom van 78 jaar. Uit aller naam, J. C. 8CHULT8. Zierikzee, 5 Juni 19-40. Minnebroerstraat B 331. Onzen hartelijk«n dank voor de zeer vele blijken van belangstelling bij onze 50-jarige Eohtvereeniging ontvangen. Kerkwerve, 6 Juni 1940. J J. LANDMAN Lz. en Eohtgenoote, Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen en Achterkleinkind. De ondergeteekenden betuigen namens hun kinderen en kleinkind hun hartelfjken dank voor de vele blijken van belangstelling, bij hun 45- jarige eohtvereeniging ondervonden. Brouwershaven, 6 Juni 1940. ANTH. KRIJGER. P. p. KRIJGER-v. d. Velde. Uet Dagelijksoh Bestuur van het Waterschap SCHOUWEN Gelet op Artt. 31 en 35 van het Reglement op het Bestuur; Doet te weten le. dat de verkiezing van Hoofd ingelanden a. wegens periodieke aftreding op 1 November a.s. van de Heeren F. Hooke, B. M. Hoo- genboom, S. M. Hanse, M. K. Krepel, (inmiddels overleden) A. J. Padmos en Jaos. van de Stolpe (ongebouwd eigendom) b. wegens periodieke aftreding op 1 November as. van den heer R. Gerritsen (gebouwd eigendom) zal plaats hebben te Zierikzee, in 's-Landekamer, op Donderdag 20 Juni 1940, van des voor middags ten 11 ure tot des na middags ten 2 ure 2e. dat de opening der stembiljetten zal plaats hebben in 's-Lands- kamer te Zierikzee, dienzelfden dag, des namiddags ten 2 ure. Zierikzee, 5 Juni 1940. Het Dagelijksoh Bestuur voornoemd S. J. GAST, Voorzitter. P. A. G. VAN DIJK, Ontv.-Griffier. Koopt bij onze adverteerders De Burgemeester van Zierikzee maakt bekend, dat de vergoeding wegens kostwinnerschap wordt uit betaald tot en met Zaterdag van de week, waarin de dienstplichtige met groot verlof is gegaan. Zij, die in verband met deze be paling nog reoht op vergoeding hebben kunnen deze a.s. Zaterdag op de bekende uren en plaats in ontvangst nemen. In het geval, dat de dienstplichtige na zijn terugkeer van onder de wapenen geenwerk heeft kunnen vinden, kan de vergoeding ter be- oordeeling van den burgemeester worden doorbetaald tot en met 8 Juni 1940. Zij, die van meening zijn hier voor in aanmerking te kunnen komen, knnnen een aanvrage daartoe in dienen ter gemeentesecretarie, waarna nauwkeurig zal worden onderzocht of inderdaad reoht op doorbetaling bestaat. De Burgemeester van Zierikzee, SCHUÜRBEQUE BOEIJE. Vereen, voor Ziekenhuls- verpleging „Noordwelle e.o." ALGEMEENE VERGADERING op Donderdag 20 Juni 1940, des avonds te 9 uur (M.E.T.), in oafé De Jonge te Noordwelle. J. M. DE NOOIJER, voorz. U zult trotsoh kunnen zijn op Uw baby, maar natuurlijk ook op Uw nieuwe wanneer U zioh een van onze nieuwe mo dellen „Patria" aan schaft. Nederl. fabr. en met de draai wielen, het nieuwste systeem. Ziet etalage en magazijn bij Galanterie- en speelgoedhuis St-Domusstraat, telef. 292 Ongelezen Couranten te koop, 5 ets. per &„G., aam bet Bureau vee dit bied. N.V. Provinciale Zeeuwsche Electriclteits-Maatschappij In verband met te verrichten werkzaamheden zullen wij op Zondagmorgen 9 Juni a.s. vanaf 5 uur tot e.a. 9 uur GEEN STROOM kunnen leveren in de gemeenten Noordgouwe, Kerkwerve, Zonnemaire, Brouwershaven, Duivendijke, Elle- meet, Eikerzee, Serooskerke, Renesse, Haamstede en Burgh. kost een abonnement op de „Zlerlkzeesche Nieuwsbode" Abonnementsprijs per kwartaal f 1,50 buiten Zierikzee f 1,80 Weekabonnementen in de stad f 0,12 bij de agenten. f 0,14 Van 1-4 regels f 0,60 Beste Biggen te koop C. JANSE, Renesse. Je adres voor Rijwielbanden, repa ratie en onderdeelen en goedkoope tweede-hands rijwielen, is bij C. N. STEENLAND, Dreisohor. „PENDAX" Rijwiel-Aanhangwagens Garage O. v. d. BOUT - Tel. 131. Te koop 260 roeden Bruine Klavers Chr. A. Goudzwaard, Ouwerkerk. Te koop 50 K.G. N.H. Bruine Boonen bij G. van Damme te Kerkwerve. Zij die zieh vanaf heden op ons blad abonneeren ontvangen de Courant de geheele maand Juni gratis. Limonadesiroop per fle8oh vanaf 65 o Vruchtenlimonades per flesoh f 1,- Limonade gazeuse per literflesoh. 13 o Appelflip per flesoh 15 c Tomatensap per flesoh 15 o Sinaasappelsap per flesoh 15 o Gezoet citroensap 38 suiker) buitengewoon frisoh en dorstlessend per flesch 11, Fijne Limonade, alle smakenper flesch 6065 ct Inco Limonade, alle smakenper flesch 75 ct Orajaffa per flesch 75 ct Jaffa Grape per flesoh 75 ct Zoolang de voorraad strekt bij aankoop van 2 flesschen Limonade, gratis een fraai Limonadeglas Limonade C. P. Cerisa-Greflta-Ananas per flesch f 1,10 Sappresti Sinaasappelsapper flesch 25 ct Limonade Gazeuse per flesch 15 ct, 2 flesschen voor 28 ct Pilsener en Lagerbier, Vietoriawater enz. IJsbonbons p. 1/t pd 20 ot Gevulde ijsbonbons. l/t 25 Frambozenkoekjes i/s 25 Gesorteerde Vruchtjes Va u 25 n Zakjes Zuurtjes p. st. 15 ot Pakjes Vruchtjes ,t 25-18-15 Fransohe Nougat 15 Cakes per zakje10 Aanbevelend Officieele publicatie van het Rijksbureau Voedselvoorziening Inventarisatie granen, zaden en veevoeder Het Rijkebureau voor de Voedselvoorziening deelt, met verwijzing naar bekendmaking inzake de per 8 Juni a.s. te houden inventarisatie van granen, zaden en veevoeder bij handel en industrie, het ondervolgende mede De voor deze inventarisatie benoodigde aangifteformulieren worden door de Provinciale Voedselcommissarissen, de Nederlandsohe Meelcentrale en de Nederlandsohe Akkerbouwoentrale aan de betrokken bedrijven Vlaeshouwerij A. SCHELL gekookt Ontbijtspek 16, Tongeworst 14, Ontbijtspek 14, gekookle Worst 14, Boter hamworst 12 dp. ons. Bel. aanbevelend. Het formulier moet in drievoud worden ingevuld. De voorraden moeten worden opgegeven, zooals die op 8 Juni 1940 des avonds 24 uur op de bedrijven aanwezig zijn. Na 8 Juni a.s. zijn de blauwe bestelbonnen en geleidebiljetten niet meer geldig. Op ae bestelbonnen en geleidebiljetten waarop de levering nog niet heeft plaatsgevonden, kan dan Diet meer worden afgeleverd. Maatregelen zijn getroffen; dat na 8 Juni de voorziening der bedrijven voortgang kau vinden. Hiervoor worden per 10 Juni a.s. nieuwe bestel bonnen en geleidebiljetten ingevoerd. w.o, deuren, rameD, kozijnen, toonbanken, planken, balken, schroten, f schotten, gegalv. golfplaten en a&bastgolfplaten enz enz Te bevragen Slooperij en afbraakhandel Varremarkt B 455-56 Bootdienat Zierikzee Rotterdam v.vj hersteld Met het s.s. „Oud-Beijerland" is de dienst van Zierikzee naar Rotterdam v.v. met ingang van heden hersteld. Vanmor gen hafnegen is de „Oud-Beijerlainid" naar Rotterdam vertrekken, vanjwaar zij: mor gen Vrijdag om 12 uur naar Zierikzee terugkeert. Volgende Iweek worden de twiee dien sten hersteld Maandag en Donderdag van Zierikzee en Dinsdag ten Vrijdag van Rot terdam. RECHTZAKEN Een krantenfoto als bankpapier Voor de reohtbank te Utreoht heeft te rechtgestaan de 26-jarige loonslager B. van V., die door middel van een krantenuit knipsel van een Reiohskreditkassenechein een jnffronw aldaar voor f 3 had opgelicht Op 24 Mei had verdachte een oafé be zocht op het Vredenburg, hij had daar bier gedronken in het bijzijn van Duitsche militairen, zelfs een rondje gegeven, en tenslotte getracht de consumptie te betalen met een biljet van de Reiohsoreditkasse, dat bestond uit twee tegen elkaar geplakte knipsels uit een krant, waarin eenige dagen tevoren een afbeelding had gestaan van het Duitsche geld. De officier van justitie meende dat hier een flinke straf op zijn plaats zou zijn. In verband met den ernst van het feit eischte spreker een jaar gevangenisstraf met aftrek van den tijd in voorloopige hechtenis doorgebracht. Rechtbank te Middelburg De reohtbank te Middelburg had wederom een zevental personen te berechten, die zioh volgeDS de dagvaardingen hebben schuldig gemaakt aan diefstal van rijks- of andere goederen. De eerste zaak was die tegen den 45- jarigen slager C. v. d. D., uit O. en W. Souburg, wien ten laste was gelegd, dat hij in zijn kelder aanwezig had zak ken erwten en rijst, bussen vet en balen haver, alles afkomstig van voorraden, op geslagen in Rehoboth of wel van militaire voorraden, die op het OraDjeplein werden gelost van wagens. De officier vorderde aanhouding van deze zaak en terugwijzing Daar den reoh- ter-commissaris. Nadat de reohtbank eeni- gen tijd in raadkamer was geweest, deelde de president mede, dat de zaak naar den rechter van instructie voor strafzaken werd verwezen en verdaohte's gevangenhouding werd gelast. De overige zes verdachten waren alle inwoners van Wemeldinge. Den 35-jarigen J. F. D. werd ten laste gelegd, dat hij zioh 2 wollen dekens, waarop R. E. (Rijks eigendom) stond, heeft toegeëigend. De tweede verdachte was de 27-jarige M. D., die niet kon ontkennen, dat hij 4 rijwielen en een motorrijwiel beeft neer gezet in de woning van zijn vader. De derde verdachte was bedoelde va der, de 59-jarige G. D., die dekens, zand zakken en een ijzeren hamer zou hebben gestolen. Ver.daohte M. L., oud 41 jaar, gaf toe 2 spaden, 2 schoppen en een stormlan taarn te hebben gehad, die oorspronke lijk niet van hem waren, maar van 2 militaire dekens zeide hij niets af te weten. De vijfde verdachte, de_ 52-jarige J. de V. zou een rijwiel ontvreemd hebben. Tenslotte stond terecht de 44-jarige J. 8., die een rijwiel of althans rijwicl- onderdeelen zou hebban gestolen. De officier van justitie wees er ook nu op, dat men hier te doen heeft met per sonen, die zioh in deze buitengewone om standigheden niet hebben ontzien zioh aan goed, dat hen niet toebehoorde te vergrijpen. Hij vorderde daarom tegen D. 8 maanden, tegen M. en G. D. ieder 10 maanden, tegen L. en de V. ieder 5 maanden en tegen 8. 6 maanden gevangenisstraf met last tot aller gevangenhouding. Na vrij geruimen tijd in raadkamer te zijn geweest bepaalde de reohtbank de uitspraak in al deze zaken op Maandag 17 Juni en gelastte behalve voor 8., de gevangenhouding van de verdachten tot dien dag. (D. Z.) VERKEER EN VERVOER Nederland op de fiets I Nu behoudens enkele uitzonderingen het motorverkeer voor partioulieren verboden is en de fiets meer nog dan vroeger ge bruikt wordt als vervoermiddel, spreekt het vanzelf, dat de Nederlandsohe rijwiel- fabrieken niet te klagen hebben over ge brek aan orders. Zij, die gewend waren, dikwijls zelfs voor kleine afstanden hun wagen" te gebruiken, zien zioh thans ge dwongen om te loopen èf over te gaan tot het gebruiken van hun fiets en indien zij er geen bezaten, zioh deze aan te schaffen, terwijl zij de fiets vroeger bijna niet aan keken. Ongetwijfeld zullen de rijwiellabri- kanten en rijwielmontage-inriohtingen hun productie zoo hoog mogelijk opvoeren om aan de vraag te kunnen voldoen, waarbij zij, die over belangrijke voorraden be schikken, uiteraard een mooie kans maken op een loonend bedrijfsresultaat. Zooals reeds in de pers is vermeld, is het evenwel de vraag of de voor den bouw van de fiets benoodigde buitenland- sche materialen met name Duitsche nog zonder onderbreking zullen knnnen worden geleverd, daar vele onderdeelen tot nu toe voor belangrijke bedragen uit dit land betrokken werden. Op een totale produotiewaarde van de Nederlandsohe rijwielfabrieken waar onder te verstaan zij, die 500 fietsen of meer per jaar maken van ruim f 8 mil- lioen 'sjaare, betrekt deze industrie bij kans f 7 millioen aan onderdeelen uit het buitenland. Hierbij neemt Duitsehland de eerste plaats in. 1 fiets per 2 inwoners Hoe populair de fiets ten onzent is, moge blijken uit de volgende cijferB vaü het aantal hier te lande gebruikte rijwielen, opgemaakt aan de hand van de opbrengst der rijwielbelasting, vermeerderd met het aantal kosteloos verstrekte plaatjes. Hierbij moet dan nog in aanmerking worden ge nomen, dat versohillende rijwielen, die niet gelijktijdig worden gebruikt, met hetzelfde plaatje worden bereden. Belastingjaar Aantal Belastingjaar Aantal millioen millioen 1/8 '29-31/7 '30 2.69 1/8 '36-31/7 '37 3.54 1/8 '33-31/7 '34 3.13 1/8 '37-31/7 '38 3.66 1/8 '34-31/7 '35 3.30 1/8 '38-31/7 '39 3.72 In verband met de huidige omstandig heden zal men veilig mogen aannemen, dat het totaal thans eerder meer dan minder zal beloopen dan vorig jaar, zoo dat Nederland, statistisch geredeneerd, ongeveer één fiets op elke twee inwoners telt. Neemt men de door het O.B.8. voor 1938 berekende gemiddelde waarde per Tij wiel van f 35 als maatstaf, dan zou •dus Nederland alleen in de fietsen een kapitaal hebben «loopen" van oiroa f 140 millioen I Met dit bedrag voor oogen is de fiets een trotsoh bezit van het Neder landsohe volk KERKNIEUWS Synodale noodcollecte De Synode der Ned. Herv. Kerk wendt zioh tot al haar Kerkeraden in Nederland met het dringend verzoek om een extra collecte te houden voor den nood der door den oorlog geteisterde gemeenten. De gelden zullen worden besteed voor de loopende zorgen en laBlen van Diaooniën en Kerkvoogdijen der getroffen gemeenten. Gemeenten, die in den grooten nood gespaard bleven, zullen hun dankbaarheid ongetwijfeld gaarne willen toonen door kraohtige en snelle hulp. Draagt elkanders lasten en vervult alzoo de wet van Christus. De oolleote zal in onze gemeente ge houden worden op Zondag 9 Juni, terwijl, met het oog op de bediening van het Heilig Avondmaal, bovendien in de dienst van Ds. Valeton op 16 Juni voor dit doel gecollecteerd zal worden. Afzonderlijke giften worden ook gaarne door ondergeteekenden in ontvangst ge nomen. Ds. PIJN ACKER HORDIJK. Ds. VALETON. LEGER DES HEILS Het is ons gebleken dat velen gedurende de afgeloopen weken zich afgevraagd hebben of bet Leger des Heils hier ter plaatse haar werk wel zoo voortzet als voorheen. Sommigen meenden dat vele bijeenkomsten, zoowel in de zaal als in de openluoht waren uitgeschakeld. We kunnen echter mededeelen dat al de bijeenkomsten in de zaal en in de open luoht op de gewone tijden doorgang vinden, alsmede al de andere arbeid van het Leger des Heils. Het Leger de3 Heils in geheel Nederland gaat ongestoord verder met haar arbeid voor het tijdelijk en Eeuwig welzijn der medemensohen. Kommandant Bouwe Vlas, die eenige maanden geleden, krachtens zijn leeftijd uit den aotieven dienst trad, heeft opnieuw de volledige leiding van het Leger des Heils in Nederland op zioh genomen. De Kom mandant, die j.l. Zaterdag een Radio- Wydingsdienst leidde, heeft goede ver wachtingen voor de toekomst van het Leger des Heils. PREDIKBEURTEN Zondag 9 Juni. Kerkwerve. 3 30 ure, ds. Veen. Serooskerke. 8 ure, ds. Veen. Burgh. 10.30 ure, dhr. Foeken (Extra- coll. kerk). Renesse. Evangelisatie. 3 ure, ds. v. Griethuijsen van Noordgouwe. Haamstede. 11 en 3.30 ure, ds. den Hollander (Doopsbed.) Geref. kerk. 10.30 en 3.30 ure, ds. Voorneveld. Geref. gem. 11 cn 3.30 ure, Leesdienst. Eikerzee. 3.40 ure, ds, Bosohloo. Goref. kerk. Onbekend. Brouwershaven. 11 ure, ds. Bosohloo van Eikerzee. Geref. kerk. 10 30 en 3.30 ure, ds. Meester. Zonnemaire. 10.30 ure, dB. Veen van Kerkwerve. Geref. kerk. 11 en 4 ure, oand. v. Doorniok, hulppr. te Oostkapelle. Noordgouwe. 10.30 ure, ds. v. Griet huijsen. Dreischor. 11.10 ure, ds. 8iczen. Ouwerkerk. 11 ure, ds. Heijboer. Nieuwerkerk. 10.30 en 7 ure, ds. Wes terhof (In beide diensten noodooll.) Geref. kerk. 10.30 en 3, Leesdienst; 7 ure, ds. Venema. Geref. gem. 10.30, 3 en 7 ure, Leesdienst. Oosterland. 11, dr. Weeda en 3.30 ure, idem (Doopsbed.) Geref. kerk. 10.30, ds. Venema en 3.30 ure, Leesdienst. Geref. gem. 11, 3.30 en 7 ure, Leesdienst. Sirjansland. 10 ure, ds. Aalbers (Coll. voor de door den oorlog getroffen kerke lijke gemeenten). A.-J.-Polder. Geref. kerk. 9.30 en 2 ure, ds. Spoelstra. St.-Fllipsland. 9 30, ds. Verschoor en 2 ure, idem (Doopsbed,) Geref. gem. 9.30, 2 en 6 ure, Leesdienst. Oud-geref. kerk. 9, ds. Blaak, 2 idem (Doopsbed.) en 5.30 ure, idem. Tholen. 10, ds. v. Griethuysen van St.-Annaland en 2.30 ure, ds. Wolfens- berger. Geref. kerk. 10, dr. Veltenaar, 2.30 Leesdienst en 6 ure, dr. Veltenaar. Geref. gem. 10, 2 30 en 6.30 ure, Leesdienst Vrije geref. gem. 10, 2.30 en 6.30 nre, Leesdienst. Prot. Bond. Geen dienst. Scherpenisse. 11, Leesdienst en 7 30 ure, ds. v. d. Heuvel van Poortvliet. Geref. gem. 11, 3.30 en 7.30 are, Leesdienst.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 4