KA ZEVEK JAREN ss mmmmm mmm RADIO-PROGRAMMA Vrtfdag 7 Juni JAARSVELD 414.4 M. VARA-uitzending. 8 berichten ANP, gram.; 10 morgenwijding; 10.20 cello en piano; 10.15 declamatie; 11.10 gram.; 11.30 orgelspel; 12—1.45 VARA-orkest; (12.4f 1 berichten ANP); 2 gram.; J2.30 frag menten uit de ojJerette „Boccaccio" (op namen) (3.30—4 officieele berichten)5 voor de kinderen; 5.30 Rosian-orkest; 6.30 causerie over Rubens; 6.50 gram.; 7 De Ramblers; 7.30 officieele berichten; 8 be richten ANP; 8.15 Esmeralda; 9 repor tage; 9.20 VARA-orkest; 10 berichten ANP, sluiting. KOOTWIJK 1875 M. AVRO-uitzending. 8 berichten ANP; 8.15 gram.; 9 berichten (Fransch); 9.15 gram.; 10 morgenwijding; 10.15 gram.; 10.30 AVRO-Aeolian-orkest; 11.15 berich ten (Engelsch); 11.30 viool en piano; 12 gram.; 12.45 berichten ANP; 1 AVRO- Amusemetsorkest en „The Melody Sis ters"; 1.45 berichten (Fransch); 2 orgel spel; 2.25 declamatie; 2.45 AVRO-Musette- ensemble; 3.15 berichten (Fransch) 3.30 omroeporkest; 4.15 ensemble Jonny Kroon en gram.; 5.45 AVRO-dansorkest; 6.15 be richten (Engelsch); 6.30 gram.; 7.15 con cert (opn.)8.15 berichten (Engelsch) 8.30 berichten ANP; 8.45 gram.; 9.15 be richten (Engelsch); 9.30 omroeporkest; 10 berichten ANP, sluiting. 11.15—11.30 berichten (Fransch). VERSCHILLENDE BERICHTEN 3600 inwoners van Breda absent Van de ongeveer 4800 inwoners van Breda, die Zaterdagmorgen nog niet van de vlucht waren teruggekeerd, zijn er in den loop van Zaterdag en Zondag nog ruim duizend met uit Breda gezonden autobussen en met Duitsche legerauto's weer in hun woonplaats gearriveerd. Volgens berichten uit België zijn nu nog kleine groepen vluchtelingen onder weg. Blijkens de gegevens van den leider van het evacuatiebureau zijn nog ruim 3600 inwoners van Breda niet terugge keerd. Over hun lot heerscht thans onzeker heid; men vermoedt, dat een deel van deze vluchtelingen it? Frankrijk is terecht gekomen, en dat voor hen voorloopig de mogelijkheid zal ontbreken om naar Nederland terug te keeren. Vier kinderen gewond Gistermiddag heeft op de kruising Sit- tardscheweg te HeierTen een botsing plaats gehad1 tusschen een electrisdhe tram en een autobus, beide van de Lim- bürgsche Tram'wegmaatschappij', waarbiji ide zijkant van de bus geheel' vernield iwerd, 'Veertig Italiaansche schop|lkimdleren Idie de bus vervoerde liepen meer of min ernstige vertWondingen op- Viier van hen zijn na eerst in de verbandkamer van de Oranje Nassaumïjn te zijin» verbon den. -naar het ziekenhuis overgebracht. Hun toestand- is niet levensgevaarlijk. Meisje ernstig gewond Gisterochtend- (wilde de 15-jarige doch ter van schipper te Z., die miet zijd schip in het Spaanne te Haarlem ligt het fornuis aanmaken. Daar de schoor steen onvoldoende trok (wierp het meisje petroleum in het fornuis met bet gevolg dat een steekvlam naar buiten sloeg, twaardopr haar kleeren -en haar in bramid raakten. Op haar hulpgeroep snelde haar vader toe en twist haar in het wate$ te duWen. Daar het meisje nu dreigde te verdrinken sprong hij! zïjjn dochten achterna. Een familielid "wist beide dren-, kelingen met een roeibootje aan deni iwal te brengen. Het meisje had ernstige brandwonden oyer de gebeelle lichaam) gekregen, haar vader had brandwonde^ aan de hand opgelloopen. Beideru zijn per ziekenauto naar de Mariastichting overgebracht en daar opgenomen. Er zijn vele onopgemerkte menschen die een heel bescheiden rol in het leven vervullen, doch die tóch van al het schoone der wereld genieten. FEUILLETON 7 Nadruk verboden —Daar merk ik niets van. Maar ik mag dan al veranderd zijn, jijt in het geheel niiet. Nell. Je bent net eve» mooi. Ik zal je morgen eens vergelijken met de foto's, die je mij jaren geleden gezonden hebt. En je haar is nog net zoo goudblond als toen. Uit zijn zakboek haalde hijl een kleijm pakje en zei: Zeven jaar geleden 'heb1 jk dezen lok afgeknipt, weet je nog wel? Nu, en die verschilt niets in tilnit van de gouden krullen, die ik daar zie. Wat zag zij -er teer en hulpeloos uit! O, het zou hem zeker niet moelijk val len, haar lief te krijgen en dus de gelofte in vervulling te brengeln., die hij' z'ijln ster- venden vriend deed. Met een kus vol teederbeid verdreef hiji alle achterdocht bij haar. Van dat oogen- blik af hield zij' hem voor den geliefde, op wiens terugkeer zij zoo lang en zoo geduldig had gewacht en een uitdrukking van onbeschrijflijk geluk lag over haar gelaat verspreid1, toen ze enkele minuten ROTTERDAM WORDT VERNIEUWD VeU kerken l'zijn^verloren gegaan Nauwe ttreatjei voor goed verdwenen Verschillende kerken in Rotterdam heb ben het verlies van één of meer van haar gebouwen te betreuren. Dat daarbij ook Rotterdams oudste monument be hoort, n.l. de Groote of St. Laurenskerk, beteekent niet alleen een verlies voor de Ned. Herv. Gemeente, doch voor ge heel de stad, zoo schrijft „De Standaard". De Ned. Herv. Gemeente mist thans voorts nog twee andere kerkgebouwen, n.l. de Westerkerk aan de Kruiskade en de Zuiderkerk aan de Gedempte Glas haven. Eerstgenoemde kerk had geen historische beteekenis. Ernstiger is het verlies van de Zuiderkerk, welke voor de gemeente tegenwoordig wel wat ex centrisch gelegen was. De Gereformeerde Kerk van Rotter dam-C. heeft het verlies van twee ge bouwen te boeken, n.l. de Nieuwe Wes terkerk aan de Ammanstraat en de Nieu we Oosterkerk aan den Goudscheweg. Beide gebouwen dateeren uit den tijd na de Doleantie en hadden dus geen histo rische waarde. Voor de Kerk is het gemis daarom niet minder groot. De Chr. Geref. Kerk verloor haar ach ter de Jonker Fransstraat verscholen ge legen kerkgebouw. 1 De Presbyteriaansche Gemeente van dr. M. 'H. A. van der Valk heeft haar gebouw „De Hoop" in de Generaal van der Heydenstraat eveneens moeten mis sen. Verdwenen is ook de Doopsgezinde Kerk, een schuilkerk, gebouwd op een binnenterrein tusschen de St. Laurens- straat en de Leeuwenstraat. De Luthersche Kerk aan den Wolfshoek de R.K. kerk St. Rosalia en die aan het Boschje zijn verloren gegaan. Twee Synagogen zijn bij de ramp verdwenen. Groote veranderingen zullen zeker wor den aangebracht in het gebied rond de oude havens, de Nieuwe Haven, Oude Haven en Haringvliet. Dit stadsdeel had steeds een bijzonder karakter behouden. Daar trof men nog aan tal van oude heerenhuizen uit de eerste helft van de 18e eeuw, welke wel niet meer als wo ning voor de kooplieden dienden, maar als kantoor gebruikt werden, doch niet temin door hun bijzondere gevels een eigenaardig cachet verleenden. Hoe het nieuwe stadscentrum wor den zal, is nog niet bekend. Wel kan met zekerheid worden gezegd, hoe het niet zal worden. Voor smalle nauwe stegen zal in het nieuwe Rotterdam geen plaats meer zijn. Over talriike bouw vallige panden in het Hang behoeven de ambtenaren van den Technischen Dienst geen rapporten meer uit te brengen en de raadsleden zullen niet meer in de gelegenheid zijn daarover vragen te stel len. De Gedempte Binnenrotte zal zeker een ander cachet krijgen, de twee Lombard- straten zijn thans zonder vorm van pro ces onbewoonbaar verklaard, hetgeen (met proces) binnenkort toch had moeten gebeuren. Heel wat straatnamen zullen moeten verdwijnen, omdat het aantal straten in de binnenstad zeker tot min der dan de helft van het oude getal zal wórden teruggebracht. Het nauwe en bedompte zal plaats maken voor breedte en ruimte. Onjuiste belasting-aangilten kunnen worden vernieuwd Termijn sluit 15 Juni De saamhoorigheid van de bevolking van Nederland legt, zoo deelt het depar tement van Financiën mee, iederen inwo ner den duren plicht op naar beste krach ten bij het dragen tot leniging van den nood, waartoe het land door de krijgs verrichtingen is komen te verkeeren. Een ieder dient er van doordrongen te zijn, dat hij gehouden is zijn aangifte voor de belastingen naar inkomen en vermogen voor het belastingjaar 1940/1941 op tijd juist en volledig te doen, en dat hij, indien hij deze aangifte reeds mocht heb ben gedaan, deze ten spoedigste dient te verbeteren ingeval zij onjuist mocht zijn. Tater hand in hand met Will, het hjuis iin ging- Je ziet. ik hen niet geheel hulpeloios; ik kan makkelijk genoeg mijn weg vinden O, Will, zou je er nooit berouw van heb ben, dat je een blinde vrouw hebt gekc zen? Ten antwoord' boog hijl zich over haar been en kuste haar. Er berouw van hebben, liefste Nóóit! Mijn oogen zullen vo.ortaaiw ook voor jou het werk doen! Eer Will een week op „Beukien'zicht" was geweest, had hijl aller harten ver overd. De jongens vonden hem een„kra- nigen kerel"; ze luisterdien vol aainldacht naar zijn verhalen va)ni het leven in) Australië; en de avonturen, die hijl daar had' doorgemaakt bijl het gouddélven; en de dames, van de oudste t»(t de jongste, van mrs. Rosslyn tot Daisy, waren dol op Neli's knappen verloofde, die voor oen iedier den juisten top|n wist te treffen. Alleen Olga maakte leen uitzondering. Ze bewonderde hem wel, maar ze was in zekeren zin baing van hem; althans1, Zij voelde er zich nooit zeker van, of hiji nu spotte of niet en heel dikwijils', als Zij een eenigszins aainlmatigenden. toon aansloeg tegen Nell pf Daisy, kon hij haar ook wel heel scherp terechtzet- ten. zopdat het een soort gewapende Aan belastingplichtigen, die over ver streken belastingjaren hun aangiften niet hebben gedaan zooals het behoorde, wordt de gelegenheid gegeven hun fout te herstellen door begane onjuistheden te verbeteren, zonder dat zij zich daar door blootstellen aan de sancties welke op het doen van onjuiste aangiften staan. Een juiste of verbeterde aangifte voor de belastingen naar inkomen en vermogen voor het belastingjaar 1940/1941 waaruit blijkt, dat over vroegere jaren onjuiste aangiften zijn gedaan, zal namelijk wor den beschouwd als een uit eigen bewe ging gedane verbetering van dié'vroegere onjuiste en onvolledige aangiften. Dit heeft in de eerste plaats tot gevolg, dat tegen de aangevers geen strafvervol ging wegens het doen van onjuiste aan giften over vroegere jaren zal worden ingesteld. Voorts is bepaald, dat bij na vordering van belasting over vroegere belastingjaren, waarvoor, de wettelijke termijn van navordering nog niet is ver streken, geen verhooging zal worden ge vorderd, en verder, dat ook wegens an dere overtredingen van de wetten op de belastingen naar inkomen en vermogen, zooals het overleggen van valsche of on juiste boeken, bescheiden en opgaven, geen strafvervolging "zal worden ingesteld Voor hen, die hunlaangiften over het belastingjaar 1940/41 reeds hebben ge daan, staat de gelegenheid tot het ver beteringen van eventueele onjuiste aan giften open tot 15 Juni a.s. DE NOORD-OOSTPOLDER Voortzetting van de werkzaamheden De Rijkscommissaris voor den wc- deropbouw heeft reeds thans zijn toestemming verleend voor het voortzetten van de werkzaamheden van den Noord-oostelijken polder in het IJselmeer, vo.or zoover als dit in verband met de voor den wederopbouw beschikbare hoeveel- he'd kolen mogelijk zal zijn. Komt er in de kolenvoorziening geen stagnatie dan verwacht men, dat de ge- heele Meerdijk van den Noord-oostelij ken polder nog dit jaar gereed zal kun nen zijn. Daarna wordt onmiddellijk met het droogmalen van den polder begon nen, men hoopt met dit werk zoo snel op te schieten, dat nog in den loop van het volgende jaar de werkzaamhe den in den polder zullen kunnen begin nen, om zoo snel mogelijk den bouw grond in den polder (47.500 ha.) ter be schikking te hebben. Het inpolderingswerk heeft door den oorlog geen schade geleden. Alleen zijn drie bouwputten, waarvan de bemaling stop gezet was, weer volgeloopen, doch- dit is een kwestie van enkele dagen. Veel varend materieel van de aannemers is gebruikt om de havens van het IJsel meer te versperren en in of voor die havens tot zinken gebracht. Een zeer groot deel hiervan is echter intusschen alweer vlot gebracht, zoodat de her vatting van het werk hiervan geen noe menswaardige stoornis zal ondervinden. De toelating va» vreemdelinge» in die Vereenigde State» Swiordt beperkt, Zoo- als "blijkt uit ieen door het Amerikaansche departement van Buitenlaindsche Zaken uitgevaardigde verordening, Van hedenj af iwiorden slechte die vreemdelingen toe gelaten. 'die kunne» bewijzen dat hu» ver blijf teen Iwettige doel pf een noodzakelijk heid1 beoogt. In een tweede verordening (wiordt het verblijf aan wal van buitenland sche zeelieden zeer sterk beperkt. Die stijging van de kosten van 'levens onderhoud sedert het uitbreken van de» Oorlog in September 'komt overwegend voor rekening van de periode tot eind 1939. Maar iook in het eerste Wwartaali 1940 'zijin zij! in vrijwel1 alle landen ver der gestegen. Vrijwel overal was de op- Iwaartsche beweging1 der kosten van le vensonderhoud in ho,ofdzaak het gevolg van de prijsstijging der voedingsmidde len, ook al traden er np het gelbiedi van de overige kósten van levensonder houd sterke stijgingen in. vrede tusschen hen Was, die ieder oogen- blik in openlijke vijandschap! ko|n over gaan. Frances was nu een maajnld1 van huis; ze was niet van plan geWeest, zoolang te blijven, maar tante Anjnie was ziek geworden. Gedurende veertien dagen, die volg den op Will's komst, was de huishou ding op ,^Beukenzicht" steeds meer in de war geloopen. Hanna kon het niets meer schelen, hpe het eten op tafel kwam, want de bemoeizucht van miss Olga, „haalde haar dikwijls het bloed uit de nagels"; en Milly, die het blijde vooruitzicht miste op een bezoek van haar vriend, liep rond met een gezicht, „zoo zwart als een inktpot"! Ook zij had niets geen hart meer voor haar werk en het stof lag duimendik op de meubels; de bloemen in de vazen wer den lang niet op tijd van versch water voorzien; kortom, alles werd verwaar loosd en zelfs een vreemde als Will kon dit niet ontgaan. Je moet niet denken, dat het hier altijd zoo'n toestand van verwarring is. zei Nell tegen Will, toen zij op een avond getuige waren van een heftige woorden wisseling tusschen Olga en Milly, naar aanleiding van het ee» of ander verzuim, waarop deze betrapt twierd. Als de DE BESLUITEN VAN DEN RIJKSCOMMISSARIS Bij 'de Rijksuitgeverij te 's Gravenhage is verschenen no. 1 van het Verorde ningenblad voor het bezette Nederland- sche gebied. In deze nieuwe uitgave worden de door den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied afgekondigde algemeen rechtsverbindende verordeningen bekend gemaakt. Deze be kendmakingen zullen gelijktijdig in de Duitsche en in de Nederlandsche taal plaats vinden. Het eerste nummer van dit Verorde ningenblad bevat: 1. Decreet van den Führer over de uitoefening van de regeeringsbevoegd- heden in Nederland van 18 Mei. 2. Oproep van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied aan het Nederlandsche Volk van 25 Mei. 3. Verordening van den Rijkscommis saris voor het bezette Nederlandsche ge bied tot yitoefening van de regeerings- 'bevoegdheden in Nederland van 29 Mei. 4. Decreet van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied betreffende den organisatorischen op bouw van de dienstbureau's van den Rijkscommissaris van' 3 Juni. De grondgedachten zijn, volgens een aan den Rijkscommissaris toegevoegd rechtsgeleerde le. Het streven van het hoogste re- géeringsgezag in het burgerlijk ressort om de openbare orde en het openbare leven waarborgen. 2e. De bedoeling, het bewind te voeren in een geest van wederzijdsche achting en waardeering en met gelijke eerbiedi ging van het recht (letterlijk: im Geiste der Gleichberechtigung) van het Duitsche en het Nederlandsche volk. 3e. Het volgen van zoodanig beleid, dat aan het Nederlandsche volk in de toekomst zijn vrijheid verzekerd wordt, „so wie es das gemeinsame Sehiksal er- fordert." Werkgelegenheid voor Nederlandsche arbeiders in Duitschland Gedurende de laatste jaren werden vele Nederlandsche arbeiders in Duitschland geplaatst. Blijkens mededeeling van den Rijks dienst der Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbemiddeling te 's-Gravenhage, kun nen binnenkort wederom arbeiders, be- hoorende tot verschillende beroepen, voor plaatsing in aanmerking komen. Onder meer bestaat er in Rijnland een groote vraag naar landarbeiders. Inwo nend personeel, als melkknechten en paardenknechten, kunnen gemakkelijk in vaste of tijdelijke betrekkingen geplaatst worden. Seizoenarbeiders "voor den landbouw worden, evenals voorheen, alleen of in ploegen geplaatst, waarbij, zooveel mo gelijk, met de wenschen der betrokkenen rekening wordt gehouden. De loonen zijn gelijk aan die van de Duitsche arbeiders, zooals tot dusverre het geval was. Loonoverschotten kunnen naar Nederland worden overgemaakt. Arbeiders die hiervoor in aanmerking willen komen of inlichtingen wenschen te vragen, kunnen zich vervoegen bij de Arbeidsbeurs of het Agentschap der Ar beidsbemiddeling in hun woonplaats. Twee Duitsche vliegers die Wij! Beauvais (Noord-Frankrijk) per vallscherm uit een bommenwerper waren gesprongen, welke in een gevecht zlw'aar was beschadigd, zijin in die lUcht door Fransche jadhtvliegers ondier vuur genomen ie» gedood. Dit is ge- constateerd door een Noord Amerikaan schen chauffeur va» een Rooide Kruisauto Naar het Vaderland verneemt, zal men op het departement van justitie in ver band met bezuinigingsoverlwegiinigenthahs spoedig een begin maken met het aam- brengen van vereenvoudigingen in de rechtspraak, althans in de gerechtelijke administratie. Den verschillende colleges zal vermoedelijk per circulaire verzocht Iworden om op te geven, welke vereen voudigingen kunnen Worde» aangebracht. echte huishoudster er weer is, zal er ook vrede en rust weerkeer^» op „Beu- kenzicht". Die scheur in het karpet, waar je gisteravond' met je vbet in verward raakte, zal gemaakt worden. De bloemen in de vazen zullen niet langer versmach ten van den dorst en, wat vooral een voornaam punt is: het middagmaal zal ook meer aanleiding tot tevredenheid geven! Hè, ja, ik hoop ook maar, dat Frances gauw terugkomt, (want zóó is Ihet niet om uit te houden! zei Daisy. I Maar inu zal mrs. Summer haar ook eindelijk wel kunne» missen, meen de Nell. Niemand in huis schijlnt tot iets te kunnen besluiten, eer Frances terug is. Zelfs jij, Nell, hebt mijl nog niet eens verteld, wanneer nu onze huwelijksvol trekking zat plaats hebben? O, maar ik ben nu zoo, gelukkig in Ihet tegenwoordige, dat ik niets geen lust voel, om mijl in de toekomst of in het verleden te verdiepen. Tot Wills' groote voldoening praatte Nell dan ook nooit over den tijd, dat ze beide» nog kindereini waren. Ze Iwas gelukkig; zoo gelukkig, als hiji haar maar maken kon! Dit viel' te merken aa» haar stralend' gelaat, haar stem en aa» haa» lach), MARINE EN LEGER Nederlandsche militairen uit Brabant en Zeeland Nog steeds heeft men in ons land geen bericht ontvangen van Nederlandsche mi litairen uit Brabant en Zeeland, die met de Fransche troepen waren meegetrokken naar het Zuiden. Naar de Provinciale Zeeuwsche Cou rant meldt, heeft de Commissaris van de Koningin medegedeeld, dat hem was be richt, dat deze Nederlandsche militairen Oostende bereikt hadden. Daar werd hun de keus gelaten tusschen twee mogelijk heden: te vertrekken naar Engeland of Frankrijk, of terug "te keeren naar Ne derland. Ongeveer Tie helft der Neder landsche militairen verkoos den terug keer naar het eigen land. Het moet zeer waarschijnlijk geacht worden, dat de ver wanten van de anderen nog in langen tijd niets vernemen. GROOT VERLOF Met ingang van 5 Ju|ni 1940 kan rekening houdende met bizoindere aan- \wijzinge» door den commandant van elk eenvoudig porlogsonderdeel (com pagnie enz.) groot verlof 'worden ver leend aan het nog i» Iwerkelijken dienst zijnde reserve- ien dienstplichtig personnel MIJNHEER PIMPELMANS GAAT «EN PENSION» ,door G. Th. Rotman pelmans, zijn handen en gezicht te was- schen. Hij had dit beter kunnen doen, vond z'n vrouw, vóór hij z'n overhemd aantrok, maar de arme man was nu eenmaal heelemaal de kluts kwijt. Ja, hij zag niet eens, dat de waterkaraf op het puntje van de handdoek stond, zoodat ook dat nuttige meubelstuk sneu velde, toen hij de handdoek naar zich toetrok. „Zeg er maar niets van!" zei hij, rood van angst. 100. Een kwartier later begaf mijn heer Pimpelmans zich naar de weeg-auto maat, die in 'n hoekje van de tuin van 't pension stond. Het volgend oogenblik sloeg hij z'n handen in de lucht. Buiten adem kwam hij bij z'n vrouw terug. „Vrouw, stel je voor", riep hij uit, ,ik ben 40 kilo afgevallen!" Dat het kwam, omdat hij nu geen koffer bij zich had en dat hij integendeel 4 kilo aangeko men was, is de brave man nooit te we ten gekomen dien men te voren »o,oit zoo dikwijls en zoo. opgewekt had gehoord. Will was blij1, dat de iwensch van zij» overleden vriend dus zo» prachtig in vervulling kwam. - Frances zegt. dat de menschen over het geheel gelukkiger zouden zij», als ze zich meer bij' het heden bepaalden, begon zijl weer, na een tijd gezlwege» te hebben. Frances schijnt dan aï de wijsgeer van de familie te wezen, lachte hij. Maar ik waarschulwi je, Nell, dat het mijl niet mogelijk zal wezen, mij» persoonlijkheid' (geheel te laten verzinken iim haar. Ik 'heb een eigen wil, kindje, en eigen op vattingen en aló die iinidruischen tegen) de hare. dan kan ik ze toch niet op geven voor haar, al stel ik je nichtje dan opk nóg zooi hoog! Wat dat aangaat, be» je toch ze ker veranderd, Will, want jij1 Iwas juist zoo meegaande, je kon je Zoo gemak kelijk schikken naar de inzichte» van anderen. En (nu zou ik dit niet licht freer van je kunne» zeggen. Het harde leven, dat ik in die zeven jare» heb1 geleid, heeft mij! wel flink in mijn schoenen doe» staan, Nell, en ik geloof ook..... ...'dat het béter zóó is!.», Ik ook, Will, want nu kan ik op je steu|men.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 2