NIEUWSBODE DONDERDAG 6 JUNI 1940 POLITIEKE ASPECTEN De Kern ABONNEMENT Prijs f 1.50 p. kwartaal, bulten Zierikzee fl.80. Voor het buitenland flo.— p. jaar Afzonderlijke nummers 6 oent. Ver schijnt dagelijks, behalve 's Zondags. Uitgave: N.V. de Zierikzeesche Nieuwsbode, Zierikzee, Schuithaven B 94 Tel. 32, Postgiro 137677 - Dir.: A. J. de Looze - Uitg.-Red.: M. J. Kosten 96STE JAARGANG No. 14355 ADVERTENTIES Prijs: 20 oents p. regel, minimum 80 cents Bij contract speciale prijzen. Grootte der letters naar plaatsruimte. „Suooesjes" 80 oents. Inzending tot 's morgens 10 uur Na de Duitsche overwinning in Noord-Frankrijk De toestand in West- en Zuid-Europa Toen het Duitsche leger een wig wist te drijven in het aaneengesloten Britsch— Fransche leger door den stoot naar Ab beville, boekte Duitsehland niet alleen een militair succes; het kreeg hiera^v tevens een nieuwe politieke kans. Im mers deze militaire operatie, welke ein digde met een insluiting en eliminatie van het Britsch—Fransch—Belgische le ger, schiep automatisch een tegenstel ling van belangen tusschen Enge land en Frankrijk. Engeland moet immers nu bedacht zijn op de mogelijkheid van een aanval op Londen, dus op recht- streeksche verdediging van eigen ge bied, evenals Frankrijk. Vrijdag j.l. heeft de Opperste Oorlogs raad van de Geallieerden te Parijs ver gaderd. Het Reu ter-communiqué, dat over deze zitting is verstrekt, meldt, dat de regee ringen van Engeland en Frankrijk meer dan ooit vastberaden besloten zijn in de best mogelijke harmonie den strijd tot de overwinning voort te zetten en dat volledige overeenstemming werd bereikt over alle maatregelen. De toekomst zal leeren of de hierboven bedoelde tegenstelling van belangen tus schen Engeland en Frankrijk, welke zich thans afrekent, in de practijk tot ge volgen zal leiden. Engeland staat op het oogenblik bloot aan een Duitschen aanval. De spanning in de Middellandsche Zee komt het hier bij zeer slecht te stade. Toen de operaties in Noorwegen een aanvang namen, heeft Churchill een waarschuwend woord tot Italië gericht en gezegd, dat Engeland de Middellandsche Zee in het oog hield en sterk genoeg was om zijn macht daar te handhaven. Indien dit zoo is, beteekent dit, dat een belangrijk deel van de Brit- sche alsmede van de Fransche vloot in de Middellandsche Zee wordt vastgehou- dan, waardoor de „homefleet" slechts kan zijn verzwakt. De „Berliner Börsen Ztg." schreef onlangs, dat Italië reeds doeltreffenden en stilzwijgenden steun aan Duitsehland heeft verleend, doordat het sterke Fransche strijdkrachten aan zijn grenzen bond, terwijl de situatie op den Balkan van maand tot maand veran dert ten nadeele van de Westelijke mo gendheden, evenals die in het Nabije Oosten en in de Middellandsche Zee. „Het n iet-oorlogvoerende Italië" aldus het Berlijnsche blad „hield ten voor- deele van Duitsehland de oorlogszuchtige geesten in het Zuid-Oosten in bedwang. De Balkan bleef rustig". U it den Balkan komen berichten, die erop kunnen wijzen, dat inderdaad de Britsche invloed daarginds vermindert. De Roemeensche minister van Buitenland- sche Zaken Gafencu is vervangen door Girurtu; een wisseling die wordt ver klaard met gezondheidsredenen, maar vol gens Italiaansehe bladen zou dit in waar heid een belangrijke wijziging in de Roe meensche buitenlandsche politiek betee- kenen. Gafencu volgde een naar beide zijden evenwicht zoekende neutraliteits politiek. Gigurtu, die ingenieur is en in Duitsehland gestudeerd heeft, komt uit de rijen van de nationaal-christelijke partij, waarvan wijlen Goga de leider is geweest en die een politieke toenadering van Roe menië tot de as RomeBerlijn voorstaat. Hierdoor zou een verandering kunnen ontstaan in de politiek der B a 1 - kanlanden, die tot dusver, niettegen staande de onder Turksche leiding staan de Balkan-Entente, een neutraliteitspoli tiek voerden. De gevolgen van deze ver andering in de Roemeensche regeering zullen ook in Londen in Parijs met aan dacht worden beschouwd. |Z ngeland, dat thans voor het eerst in 137 jaar rekening moet houden met een vijandelijken inval in eigen land, ziet den ernst van den toestand in. Tot dus ver is het zich nauwelijks volledig bewust geweest van hetgeen een „totale oorlog" tegenwoordig wil zeggen. De Brit, be schermd door zijn slagvloot, meende zijn leven kalmweg te kunnen voortzetten. Chamberlains buitenlandsche politiek was tegen de problemen die om een oplossing vroegen, niet opgewassen. Ook de binnen- landsche politiek is de laatste jaren zijn regime niet overeenkomstig de eischen des tijds geweest. Men onderschatte den tegenstander. Engeland leert thans uit bittere ervaring en de door Attlee voor gestelde machtigingswet, krachtens welke alle Engelsche onderdanen, zoowel wat hun persoon als wat hun bezit betreft, ter beschikking van het land moeten staan, is misschien het meest opzienba rende bewijs van een verandering in de Britsche mentaliteit. p\ e Amerikaansche bladen zijn het er over eens, dat de Duitsche tactiek alle traditioneele begrippen der moderne oor logvoering hebben omver geworpen en dat ieder land (zelfs als het sterk is bewapend) daardoor voor de noodzaak is geplaatst zijn militaire systeem volledig te herzien en zijn bewapening te moder- niseeren. President Roosevelt heeft zich tot tolk gemaakt van deze opvattingen en niet alleen de pro-gealli eerde stemmingen van sommigen, maar het gevoel, dat de oude machtsbegrippen geheel zijn omver geworpen, heeft de Amerikanen er toe gebracht de bood schap, van den president, dat het Ame rikaansche continent onkwetsbaar moet worden gemaakt, als het aetueelste vraag stuk te zien. Hoewel er een tegenstel ling bestaat tusschen de gevoelens van het volk en de opvattingen der regee ring kan dit toch niets aan de feiten veranderen, waarop de Amerikaansche politiek op het oogenblik is gebaseerd. De consequenties, welke de Amerikaan sche bewapeningspolitiek, zooals die in Roosevelts boodschappen aan het Con gres is geformuleerd, daaruit heeft ge trokken, berusten op de thans in Europa opgedane ervaringen met het lucht- en pantserwapen. DE OORLOGSBALANS Een millioen soldaten gevangen De groote afmetingen van de overwin- wing in Nederland, België en Noord- Frankrijk blijken uit de verliezen van den vijand en den omvang van het buit gemaakte oorlogsmateriaal, schrijft het DNB. De verliezen der Engelschen, Fran- schen, Belgen en Nederlanders bedroe gen aan gevangenen in totaal meer dan 1.200.000 man. Daarbij komt nog het niet te schatten aantal gevallenen, verdronke nen en gewonden. De uitrusting van 75 tot 80 divisies met stukken geschut van het zwaarste kaliber, pantserwagens en auto's van allerlei soort werd vernietigd of buitgemaakt. De Diiitsche luchtmacht heeft van 10 Mei tot 3 Juni 1841 vijandelijke vliegtui gen neergeschoten waarvan 1142 in lucht gevechten en 699 door afweergeschut. Verder zijn ten minste 1600 a 1700 toe stellen op den grond vernield. Ook ter zee kwam de poging tot redding van het Britsche expeditieleger door oorlogs- en koopvaardijschepen den vijand op zware verliezen te staan. Door bombardementen zijn tot zinken 1 gebracht: 5 'kruisers, 7 torpedobootjagers, 3 duikbootenj, 9 andere oorlogsschepen en 66 koopvaardij- en transportschepen. Ver- der zijn door bomaanvallen beschadigd en gedeeltelijk vernield: 10 kruisers, 24 tor pedobootjagers, 3 torpedobooten, 22 an dere oorlogsschepen en 117 vracht- en transportschepen. Door het koene optre den van lichte strijdkrachten ter zee zijn tot zinken gebracht: 6 torpedobootjagers, 2 duikbooten, een transportschip, een hulpkruiser en een ander oorlogsschip, j Daarentegen staan de in verhouding tot de grootte van het succes geringe verliezen der eigen weermacht van 10 Mei tot 1 Juni. Den heldendood stierven 10.252 officieren, onderofficieren en man schappen, het aantal vermisten bedraagt 6463. Verwacht moet worden, dat een klein deel dezer vermisten is omgekomen. Gewond zijn 42.528 officieren, onderoffi- eieren en manschappen. De Duitsche lucht- 1 macht verloor tusschen 10 Mei en 3 Juni 432 vliegtuigen, terwijl de Duitsche ma- rine voor de kust van Nederland, België en Noord-Frankrijk geen schip heeft ver- loren. VAN HET WESTFRONT Nieuwe aanvallen j Zooals reeds in speciale berichten be- kend gemaakt werd, schrijft het DNB, is de vesting Duinkerken op 4 Juni na zwa- j ren strijd gewonnen. Drie generaals en ongeveer 40.000 man van verschillende Fransche troepenafdeelingen hebben zich j aan onze overwinnende troepen overge- geven. Bij Abbeville is een met sterke artille- posten ten Zuiden van Longroy onder zware verliezen voor den vijand. Met gevechts- en stormvliegers heeft het luchtwapen vijandelijke troepenver zamelingen alsmede de havenwerken van Havre met succes aangevallen. In den vroegen morgen van Woensdag zijn nieuwe aanvalsoperaties aan 't front, waar wij ons tot- dusver tot de verdedi ging bepaalden, begonnen. DE DROOGLEGGING DER ZUIDERZEE wordt krachtig voortgezet Bij! informatie werd aan de Telegraaf van gezaghebbende zijde verzekerd, dat de voortzetting van de uitvoering der Zuiderzeewerken met kracht ter hand wordt genomen. De geheel mieuWie si tuatie, waarin twttji ons op het oogenblik 'bdvinden, schept uiteraard tal van iniefuw© problemen. Reden waarpm men ons in dit stadium nog geen gedetailleerde in lichtingen kon verstrekken. Deze kuninien evenwel binnen zeer afzienbareh tijd1 wor den tegemoet gezien. De Zuiderzeewierken zijln omzie natio nale trots, Iwaardjaor den naam, die onze Waterbouwkundigen reeds leebwien lainig over de geheels Wiereld genieten, nieu wen luister werd bijgezet. Onder de nui- dige omstandigheden echter kan die vol tooiing van dit gigantische Wierk vainf nog veel' verstrekkender zin zijln). Naast propagandistische Waarde wordt het een kwestie van prestige. Thans kan Neder land1 bewijzen, dat het zich snel en vol komen weet aan te passen. Daarnaast mogen de Zuiderzee!wierken als object van iwerkverruiming evenmim Worden verwaarloosd, terwij'l de gedach- te, dat hier nieuwe Nederlandscbe cul- tuurgrond aan het Wiater wprdt ontwor- steld, juist in deze dagen 'n nog diepere bet&ekenis krijgt jm vo,or omzie voedsel voorziening van bet hoogste blelainig is. i Zon op: Zon onder: 7 Juni 3,44 20,16 Maan op: Maan onder: 7 Juni 5,20 21,13 Hoog- en laagwater te Zierikzee Hoogwater: Laagwater: 7 Juni 3,36 15,58 9,00 21,26 By de vroeger geldende tydaanwyzing dient 1,40 uur te worden bygevoegd. KOFFIE OF THEE Op bon 69 van de Rijksdistributiekaart zal van 6 Juni tot 5 Juli e.k. 21/2 ons koffie of 1/2 ons thee worden verstrekt. De bevoorrading bij de winkeliers kan tengevolge van verkeersmoeilijkheden vertraging ondervinden, zoodat men wel licht niet direct op alle bons koffie of thee kan hekomen. RECHTERLIJKE UITSPRAKEN UITGESTELD In afwachting van een nadere regeling Aan alle [rechtsprekende colleges is een omzendbrief gezonden, Waarin gezegd Wordt, dat de uitspraken van deze colleges v(oor korten tijd moe ten Worden uitgesteld, in afwachting van een spoedig uit te vaardigen besluit. lOnder m;eer betreffende de rechtspraak. Zeer binnenkort is imX ieen besluit te verwachten van d'en Rijkscommissaris vo.or de bezette gebieden, Waarin .pok wat be- treft de rechtspraak een nadere rege ling vervat zal Zijln. Het uitstellen van de uitspraken der rechtsprekende col leges het betreft alle rechtskwesties- (dus behalve strafrecht en civiel redht ook administratief recht, ambtenarenge rechten, -enz.) moet men, waar men ons verzekerde, slechts zien als eenvoor- loppigen maatregel in afWachtimg vaim eén besluit van den Rijkscommissaris. Be lOiopende processueele handelingen kunnen echter gewoon voortgang vinden. Ook dé uitspraken, die in den loop van ieen procedure gegeven Worden (b.v. be slissingen omtrent voorlopige hechtenis .ejd.) Worden nog gedaan. GENT ONTVING VELE VLUCHTELINGEN Ook uit Zeeuwsch-Vlaanderen Uit velschillende steden in de provincie Oost-Vlaanderen, aldus het Alg. Hbld., waren vluchtelingen naar Gent getrokken in de hoop, daar veiliger te zitten. Ook uit Nederlandseh Z.-Vlaanderen gingen I velen naar de Belgische havenstad; daar woonden familieleden en vrienden, het was er stellig veiliger (althans voor en kele dagen) dan in eigen woonplaats, waarheen de Duitsche troepen reeds op rukten ne en pantserwagens ingeleide vijande lijke aanval afgeslagen. Eveneens mis lukte een aanval op onze gevechtsvoor- BRIEF VAN KONING LEOPOLD AAN PRESIDENT ROOSEVELT Het „Dagbl. v. N.-Br." publiceert den tekst van den brief, welke Z.M. koning Leopold aan president Roosevelt heeft gezonden. Deze brief luidt als volgt: Brugge, 28 Mei 1940. Temidden van de algemeene verwar ring, veroorzaakt door de verbazingwek kend snelle gebeurtenissen welke wij be leven eji waarvan de beteekenis niet te peilen is, stel ik prijs erop te verzekeren, dat België en zijn leger hun plicht vol komen vervuld hebben. België heeft zijn internationale ver plichtingen nagekomen, allereerst door strikt zijn neutraliteit te bewaren, ver volgens, door voet voor voet geheel de uitgestrektheid van zijn grondgebied te verdedigen. Aangevallen door enorme strijdmach ten, bereikte ons leger in goede orde een krachtig georganiseerde verdedigingslinie, in samenwerking met de legers der ga ranten, op welke wij een beroep gedaan hebben. Maar de militaire gebeurtenissen welke zich buiten ons grondgebied hebben ontwikkeld, hebben ons verplicht dit slag veld te verlaten en ons genoopt tot een reeks terugtrekkende bewegingen, die ons aan de zee in het nauw gedreven hebben. Ons leger heeft zich zonder zich te ontzien, toen uitgeput in een veldslag van vier dagen, geleverd in vereeniging met de geallieerde legers. Wij bevonden ons volkomen ingesloten op een uiterst beperkt grondgebied, bewoond door een zeer dichte bevolking, bovendien over stroomd door meerdere duizenden vluch telingen, zonder onderkomen, zonder voedsel, zonder bruikbaar water en vluch tend van de eene plaats naar de an dere tengevolge van luchtbombardemen ten. Gisteren werden onze laatste middelen van verweer gebroken onder het gewicht eener verpletterende meerderheid van troepeneenheden en luchtmacht. KONING LEOPOLD III Onder deze omstandigheden heb ik getracht een strijd te voorkomen, die thans zou hebben geleid tot onze ver nietiging zonder voordeel voor de geal lieerden. Niemand heeft het recht nutteloos men- schenlevens op te offeren. Ik geef er de voorkeur aan, wat er ook gebeurde, om het lot van mijn leger en mijn volk te dellen. Ofschoon ik reeds verscheidene dagen aangezet ben mijn soldaten te verlaten, heb ik die inblazing teruggewezen, welke voor den opperbe velhebber van het leger een desertie zou hebben beteekend. Door verder op den nationalen grond te blijven, wensch ik miin volk te onder steunen in de beproeving, die het onder gaat. De bezorgdheid, welke de Vereenigde Staten steeds voor België aan den dag gelegd hebben, maken het mij tot een plicht U zonder verwijl de werkelijke feiten uiteen te zetten. get. LEOPOLD. Rotterdam zal breed en ruim worden opgebouwd Open brief van Koning Leopold III aan president Roosevelt Op bon 69 van 6 Juni tot 5 Juli 2lli ons koffie of Vs °ns thee De werkzaamheden aan den N.-O.-polder worden voortgezet Eén fiets per 2 inwoners van ons land getaxeerd Maar al spoedig bemerkte men, dal- Gent allerminst een veilige schuilplaats kon worden genoemd. Reeds zag men iets dat op een terugtrekken van de Fransche troepen uit de kuststrook van Zeeuwsch-Vlaanderen geleek; men wist dat Antwerpen in Duitsche handen was; tenzij de toestand spoedig veranderde, zou het oprukkende leger binnen zeer korten tijd Gent bereikt hebben. Toen bekend werd, dat de Fransche en Waalsche troepen zouden trachten stand te houden aan de westzijde van het kanaal Terneuzen—Gent, tusschen Terneuzen en Sas van Gent op Neder landseh grondgebied en zoo verder naar het Zuiden, begrepen degenen die van Zeeuwsch-Vlaanderen uit naar Gent wa ren gekomen, dat hun verlaten woon plaats in veel gunstiger positie verkeer de; de terugreis werd dan ook, om erger te voorkomen, zoo spoedig als mogelijk was, ondernomen. En toen verschillende schepen, waaronder ook Nederlandsche vrachtschepen, op het Kanaal tot zin ken werden gebracht teneinde dezen toe gangsweg naar Gent te versperren, volg de de bemanning in vele gevallen dit voorbeeld. Het duurde niet lang, of de bevolking van Gent bemerkte uit de enkele berich ten, welke men uit het gevechtsgebied in het Noorden (Zeeuwsch-Vlaanderen) te hooren kreeg, dat er van een standhou den achter het kanaal Terneuzen—Gent niet veel zou komen. Men kon uit de fei ten afleiden, dat eerder van een terug trekken, dan van een standhouden moest worden gesproken. In Terneuzen was men nog meester van het terrein, maar daar had zich nog geen Duischer vertoond; in Sluiskil was 'n heele woon wijk platgebrand, teneinde aan de Duit sche troepen een gelegenheid tot dekking aan de Oostzijde van het kanaal te ont nemen. Te Gent werden door de Geallieerden alle bruggen vernield, maar de schade aan de gebouwen in de stad toege bracht, bepaalde zich in hoofdzaak tot die welke ontstond door het laten sprin gen van deze bruggen. De historische bouwwerken, waarop Gent terecht trotsch mag zijn, hebben misschien niet weinig geleden; ze zijn echter voor zoover thans te zien valt, gespaard gebleven en niet hopeloos beschadigd. In zeer korten tijd was de DufLsche bezetting van Gent. volkomen; en reeds aanstonds werd alles in het werk ge steld om de belangrijkste vernielde wer ken in orde te brengen: waterleiding en electriciteilsvoorziening. Een paar uur nadat de Duitsche troepen Gent binnen kwamen was dit laatste weer hersteld. Te Saraboeze in die Krim zijln wed strijden gehouden voor valschermsprin gers van de marine. Hierbij! Wierden 288 sprongen gemaakt van 1000 tot 9648 M. Negentien parchutisten sprongen groeps- Iwiijize op ©en hoogte van 6248 meter uit een vliegtuig. Op minder dan 2000 meter van de aarde Werden de valschermen geopend.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 1