NA ZEVEN JAREN RADIOPROGRAMMA Woensdag 5 Juni JAARSVELD 414.4 M. KRO-uitzending 8 berichten ANP; 8,05 gram.; 11,30 Godsdienstige causerie; 12 gram.; 12,15 KRO-Melodisten; c.a. 12,45 berichten ANP; 1—1,20 gram.; 2 vrouwenuur; 3 orgelconcert; 3,30 offi cieel© berichten; 4 piano, viool en hoorn; 4,30—4,50 gram.; 5,20 Musiquette; 5,35— 5,45 gram.; 6 John Kristel en zijn Trou badours; 6,45 voor boeren en tuinders; 7 gram.; 7,30 Officieële berichten; 8 be richten ANP; 8,15 KRO-Symphonie-orkest 9,15 gram.; 9,30 KRO-Symphonie-orkest; 10—10,15 berichten ANP. KOOTWIJK 1875 M. VARA-uitzending 8 berichten ANP; gram.; 9 berichten (Fransch); 9,15 gr.; 10,15 orgelspel; 10,45 Rosian-Ladies11,15 berichten (Engelsch); 11,30 gram.; 11,45 Esmeralda; 12,30 VARA-orkest (Om 12,45 berichten ANP); 1,45 berichten (Fransch) 2 gram.; 2,30 pianovoordracht; 2,45 gr.; 3,15 berichten (Fransch); 3,30 Verkorte opera „Carmen"; 4,30 reportage; 4,50 Rosian-orkest; 5,30 gram.; 5,45 orgelspel; 6,15 berichten (Engelsch); 6,30 gram.; 6,45 De Ramblers; 7,25 tuinbouwpraatje; 7,40 Utrechtsch Stedelijk orkest (opn.); 8 berichten ANP; 8,15 berichten (Engels) 8,30 VARA-orkest (9,15—9,30 berichten Engelsch); 10 berichten ANP, sluiting; 11,15—11,30 berichten (Fransch). LAND- EN TUINBOUW ONZE FRUITOOGST Spuiten thans noodzakelijk - Rijkstuinbouwconsulent ir. Van der Kroft, schrijft in „De Nieuwe Veldbode" het volgende: De fruitteelt is nog niet in het stadium van oogsten en de moei lijkheden zijn voorloopig van geheel an deren aard dan bij de groententeelt, waar ze vooral gelegen zijn in het verkeers- vraagstuk en de betaling over de veilin gen, die nog niet in kannen en kruiken is, al hoopt men dat dit dra in orde zal komen. Na een gunstige bloeiperiode belooft de oogst van de meeste fruitsoorten veel goed, van bessen, kersen en pruimen zelfs overvloedig te worden. Er blijken dit jaar echter veel rupsen te zijn en wel o.a. van wintervlinder en ringelrups. Een spoedige bespuiting met loodarsenaat is dus zeer urgent en tevens zal direct daarna met Californische pap moeten worden gespoten. Daar, waar dit eenigs- zins mogelijk is, dienen deze twee be spuitingen afzonderlijk te geschieden, om kans op beschadiging te voorkomen. Waar gebrek aan personeel of benzine voor de motorspuit onoverkomelijke moei lijkheden oplevert om op korten termijn tweemaal te spuiten, zal er niet anders op zitten dan de beide middelen ge mengd te spuiten, daar eenige kans op spuitbeschadiging niet zoo ernstig is als een mislukte fruitoogst door rupsenvre- terij of schruft. Zoolang er nog benzine verkrijgbaar is, kunnen de telers hiervoor aanvragen indienen bij den burgemeester, en deze kan bonnen uitgeven onder goedkeuring van den plaatselijken Duitschen comman dant. Met het oog op de voedselvoorzie ning in den komenden zomer met houd baar fruit is dit zeker verantwoord. Ook ondervinden de telers hier en daar moeilijkheden door een plaatselijk tekort aan bestrijdingsmiddelen. De voorraad in ons land wordt algemeen voldoende ge acht en het zal dus zaak zijn door over leg en door gezamenlijke bestelling in plaatselijke tekorten te voorzien om de moeilijkheden met den aanvoer te over bruggen. I Gelukkig degene, die den moed bezit, te zijn en te doen, niet wat de open bare meening, maar zijn geweten hem .voorschrijft. FEUILLETON 5 Nadruk verboden Nu, dan Verwondert het mij! ook iniets. .Olga, dat 25© niet op je gezelschap gesteld is. Maar het is haar pliclht. als eenige gefortuneerde tante, jam haar familie voort te helpen! 1 Daar schijnt ze eenmaal anders over te denken. En waalmeer veqWacht zie mij1 wiel? De volgende week geloof ik. De volgende week?... Gelukkig,dat de schoonmaak tenminste achter den rug is!.,... I Ja, dan kan ik wiel veertien dagen of drie weken bij' haar blijVen. Het schijnt je een heele opoffe ring te zijin, smaalde Olga en liet deze opmerking vergezeld gaan van het sner- pendste gekras, dat zij1 ooit liet hooren. Hé, houd toch op, Olga! riep Fran ces ongeduldig. Kijk, die arrpe Snap is al onder mijn stoel gevlucht en ik geloof, dat Nell er hoofdpijn van heeft gekregen; ze ziet zooi bleek? Och. dat komt van de warmte, ant- 1 woordde Nell. Maar Frances zag wel, dat de blinde TYPHUS EN POKKEN De geschiedenis der geneeskunde leert ons dat in tijden van oorlogsrumoer twee ziekten het hoofd opsteken en trachten het aantal slachtoffers te vergrooten. Het zijn de typhus en de pokken. Vooral daar waar ophoopingen van menschen zijn onder slechte hygiënisch© voorwaarden bij ondeugdelijke drinkwatervoorziening, kan de typhus snel en hevig om zich heen grijpen. Vandaar dat de overheid in zulke omstandigheden den raad geeft: „Kookt uw water en uw melk!" Want door de kookhitte worden even tueel aanwezige typhus-ziektekiemen die onze gezondheid bedreigen, gedood. Een tweede maatregel om ons van deze ge vreesde ziekte te vrijwaren is de vaccina tie: door het inspuiten van typhus-vaccin worden de verweerkrachten in ons lichaam zoodanig opgevoerd, dat, moch ten de ziektekiemen in ons lichaam door- dringen, ze daarin geen of weinig schade zullen veroorzaken. De vaccinatie tegen typhus is ongevaarlijk. Meer dan in nor- 1 male tijden moeten wij het ontstaan van j een pokken-epidemie vreezen. Meer dan i in normale tijden moet daarom de koe- pok-inenting worden bevorderd. f wortelzaden, voor landbouwdoeleinden, serradellazaad. boterzaad, mergkoolzaad en zaden van andere voederkoolsoorten, knolraapzaad. Het afleveren, doen afleveren, vervoe ren, doen vervoeren van deze zaden is verboden. Verbod vervoer hooi ingetrokken Het rijksbureau voor voedselvoorziening maakt bekend, dat het verbod tot ver voer en aflevering van hooi On. graan- stroo is ingetrokken. Ook het verbod tot bewerken en veiiwierken van haver- strooi 'en zomergerststroo is opgeheven. Tegelijkertijd met de intrekking van [het verbod tot vervoer en aflevering van graanstropi zijn de tem aanzien daar van gestelde prijSvoorschriften buiten wer king gesteld. De maximumprijzen voor hopi Mij ven evenwel gehandhaafd'. i DE PLUIMVEESTAPEL Kippen worden reeds thans opgeruimd In verband met de veevoederpositie is het niet mogelijk den geh&elen pluim- veestapel intact te houden. Zpoals alge meen bekend, worden iln de maanden Augustus, September en October elk jaar veel oude kippen opgeruimd1; de in het voorjaar geboren kuikens zijn da]n, inmid dels uitgegroeid tjo,t volwassen kippen en nemen da(n. de plaats in van idei op geruimde hennen. De voedertoiewijzingen voor legkippen zijn op het pogenblik kleiner geworden, de regeling van de voedertoiewijzingem voor het in 1940 geboren pluimvee is dezelfde gebleven. j Een en ander komt iop het oogeinj- j blik dus hierop neer, dat de dieren welke anders tot het najaar twior,- den gehouden, reeids thans ee|m paar maanden vroeger Voior een goed1 deel van de hand moeten wjordejni gedaan len dat de in 1940 geboren dioremi op normale wijze kunnelm Worden ge houden. Of naderhand nog ajmdere maatregelen nopdig 25ullen blijken is thains nog niet te bepalen. Teneinde een regelmatigen af zet van slachtpluimvee zooveel mogelijk te bevorderen zal' de NCEP in vries- inrichtingen geplaatste geslachte kippen op bepaalde voorwaarden koop en. De prij!s per. kilogram geslacht ge wicht twordt voorloopig vastgesteld voor le soort op 68 ct. per kilogram', vQor 2e soort op 53 ct. De inkoops prijs dien de gevogeltehandelaar bij! dezen verkoopsprijs kan betalten is op zijn minst 40 cent per k.g. l'e- vend gewicht. Tussche^handeTaren. die de kippen veelal bij' de boeren op- koppen en aan de gevogeitehaimde- iaren afleveren, kunnen bij1 een ver koopsprijs van 40 cent op Zijln minst een prijs van 35 cent per kil'ograml levend gewicht besteden bij inkoop van de pluimveehouders. UITZAAI-PRODUCTEN Het rijksbureau vopr de voedselvoor ziening in oorlogstijd maakt bekend1: Zij, die de hieronder genoemde pro ducten in voorraad hebben, anders dan met het doel deze in eigen bedrijf uit te zaaien, zijn verplicht daarvan vóór 8 Juni 1940 in tweevoud opgave te doen aan den provincialen, vöedselcomïnissa- ris van hun provincie met vermelding van hoeveelheid, soort en herkomst. Deze regeling betreft de volgende pro ducten: suikerbietenzaad, voeder- en maa- gelwortelzaad, alle gras- en klaverzaden: (waaronder bijv. lucernezaad1 Wester- woldsch raaigraszaad), alle IWikkenzladeiri, lupinezaad, spurriezaad', knolzaad, alle LANDBOUW EN VEETEELT Levering van varkens aan veehoviderijcentrale Het rijksbureau vopr de voedselvoor ziening in oorlogstijd maakt bekend, dat met ingang Van 31 Mei 1940 de gelegen,- beid bestaat varkens'vopr levering aan de Nederlandsche veeh ouder ij cent rale op te geven. Opgaven moeten geschieden b'iji den zaakvoerder der Nederfandscbe Vee. houderijoentrale. De prijzen, welke Zullen wtarden betaald irij'n tot nadere aankondiging als volgt vastgesteld. j Voor varkens met een geslacht gewicht van 75 tot 125 kg; kwaliteit a. 71 cent per kg. geslacht gewicht; kwaliteit b. 69 cent per kg. geslacht gewicht; kwlali. teit c. 67 cent per kg. geslacht gewicht vopr varkens met een geslacht gewicht i van 125 tot 150 kg. 72 cent [per 'kg. ge- slacht gewicht; voor varkens met een geslacht gewicht van meer dan 150 kg. 71 cent per kg. geslacht gewi'cht. KORTJEN BONDIG De voorzitter der militaire commissie van het Amerikaansche Huis van Afge vaardigden May heeft een wetsvoorstel ingediend waarbij President Roosevelt gemachtigd wordt legerreserves, zooals de Nationale Garde en manschappen die hun diensttijd achter den rug hebben, i'oor denfensiedoeleinden te gebruiken, in dien een „ernstige toestand" zou ontstaan in den tijd tusschen de verdaging en het opnieuw bijeenkomen van het Congres In een vuurwerkfabriek te Sedavi (pro vincie Valencia), heeft zich bij de repa ratie van een der ovens een ontplof- f i n.g voorgedaan, waarbij acht arbeiders gedood en twaalf gewond werden. Het garnizoen van Valencia heeft een red dingsbrigade naar de plaats van het on geluk gezonden. In de afgeloopen dagen heeft de poli tie te Rotterdam groote partijen ster ken drank in beslag genomen, in verband met het feit, dat sommige tappers en slijters zich niet bleken te houden aan het verbod tot verkoop van sterken drank in het klein. i i De nationale raad van de fascistische partij is Zaterdag in het lictoren-paleis J te Rome bijeengekomen. De vergadering werd bijgewoond door alle federale se- cretarissen, die na een rede van partij- secretaris Muti, met algemeene stemmen een motie aannamen. Daarin geeft de raad als zijn gevoelen te kennen, dat de controle ter zee is1 geworden tot een middel van oeconomlsche verstikking. Doel der reis is een duidelijk beeld te krijgen van den toestand in België en in het bijzonder vast te leggen in hoe verre de industrie, de verkeersmiddelen, de openbare bedrijven enz. door de te rugtrekkende Fransche en Britsche troe pen zijn verwoest. De Nya Dagligt Allehanda meldt vol gens het DNB uit Londen, dat ontruiming van de meest bedreigde gedeelten van Engeland thans bespoedigd wordt. Ge durende het weekeinde is een aantal ex tra-treinen in dienst gesteld, die vooral kinderen in veiligheid moeten brengen. Maandag werden de scholen te Londen reeds gesloten. Het onderwijs wordt voortgezet op de plaatsen, die voor de vertrokken bevolking beschikbaar zijn Omtrent personeel der Zeemacht, wier betrekkingen nog niet bekend zijn met het lot of de verblijfplaats van hun fami lielid, worden inlichtingen verstrekt door het Bureau „Personeel der Marine" te den Helder. Aanvragen daartoe per brief kaart te richten tot dat bureau. Dezer dagen vertrekt op initiatief van j het ANR een reportage-auto naar de Zui- j delijke Nederlanden. De heer F1 o r i - mond Grammens, lid der Belgische Kamer, zal de reis leiden. Een speciale verslaggever van het ANP, alsmede een filmoperateur, gaat mede. over het geheel niet zop opgewekt (Was ©n daar Olga gelukkig wegging, schoof ze een laag stoeltje aan en begon troos tend: Viertel miji eens, Nell, scheelt er wat aan? Och. als ik het je vertelde, zou je maar om lachen! Nu, en dat zou je geen kwaad doen!Me dunkt, je moest juist zoo blij zijn, als maar immer mogelijk is, na den brief, dien je gisteren hebt ge kregen Ja, dat weet ik ook wel en ik vind het heel ondankbaar van mijzelve, want jullie zijn toch allemaal zoo goed voor mij. Toen ik hier pas kwam, was ik zoo bang, dat oom Frank mij naar een blindengesticht zou sturen. Daar heeft hij ook over gedacht, zooals je weet; maar toen hij voelde, dat ik er zoo tegenop zag, heeft hij gezegd, dat ik ook hier kon blijven» dan zou hij mij geheel als een dochter beschouwen. O, Frances, je weet niet, hoezeer ik mij soms schaam, als ik denk, dat ik in het eerst in 't geheel niet hield van oom Frank. En hij is tooh zoo goed voor mij geweest; zoo goed, of hij waar lijk mijn vader was. Ik word zelfs meer verwend, dan jij of Olga en ik kan zoo eens niets terug doen! De uitdrukking op het gelaat van Fran ces was lang niet meer zoo opgewekt, sinds Nell over haar vader gesproken had. Zij was de eenige van het gezin, die afwist van de driemaandelijksche toelage, die nu al gedurende drie- jaren heel geregeld uit Australië waren ge komen. Door 'n toeval had zij dit ver- 1 nomen: toen ze ééns, gedurende een korte afwezigheid van huis van haar vader, de opdracht ha# gekregen, zijn brieven te openen. Mr. Rosslyn was van nature geen edelmoedig man en die bij zondere vriendelijkheid jegens zijn nichtje had Frances altijd eenigszins verwon derd, maar toen ze den brief van Will Compton had gelezen,- waaruit haar dus bleek, dat deze toelage al voorafgegaan was door verscheidene andere, was haar dit opgehelderd. Niemand beter dan zij, als huishoudster, begreep, dat de hon derd-zestig pond per jaar, die Will stuurde, niet alleen voldoende was, om kostgeld voor Nell te betalen met nog enkele extra'tjes voor haar, maar dat er dan nog wel een aardig sommetje overbleef. Frances sprak met haar vader over dit onderwerp en, ofschoon ze den i wensch van Will, wat betreft geheim houding van het gezondene wilde eer- I biedigen, bracht ze haar vader toch even J in herinnering, dat Nell dan wel recht had op eenige meerdere luxe. OJga mocht dan al eens klagen, dat de pleeg- dochter veel mooier hoeden en japonnen had dan zij, Frances nam hier geen notitie van en maakte er zich enkel Uit San Sebastian (Spanje) wordt ge meld dat daar voortdurend lange auto- karavanen met vluchtelingen van allerlei nationaliteit, vooral ook Engelschen, uit Frankrijk aankomen. Een ooggetuige ver haalde dat zich van Parijs paniek en vertwijfeling hebben meester gemaakt. Duitsche bombardementsvliegtuigen heb ben het Parijsche vliegveld Issy Les Mou- linaux en andere vliegvelden en instal laties van het Fransche luchtwapen in de omgeving van Parijs aangevallen. 'ff: Prins Boudewijn en prinses Josephine Charlotte, de kinderen van Koning Leo pold, bevinden zich op het oogenblik in Frankrijk. Men zou hen nog niet in kennis hebben gesteld van de Belgische capitulatie. Het internationale tentoonstellingsbu reau te Rome heeft, blijkens een offi cieel communiqué, de Italiaansche re geering officieus voorgesteld de wereld tentoonstelling 1942 te Rome tot een nader te bepalen datum uit te stellen, teneinde het den deelnemenden staten mogelijk te maken tijdig en onder gelijke voorwaarden deel te nemen. De commissie van Republikeinsche le den van het Amerikaansche Huis van Afgevaardigden heeft eenstemmig een motie aangenomen, welke bepaalt dat de zitting van het Amerikaansche Congres zal voortduren zoolang de belangen der Vereenigde Staten zulks vereischen. De Republikeinsche fractieleider, Martin, ver klaarde dat de partij tegen elke over dracht van macht aan President Roose velt is. SS V Bij aanvallen van vijandelijke bommen werpers op de open stad Freiburg, die buiten ieder strijdgebied 'ligt en waar zich generlei militaire objecten bevinden, werden, naar thans is vastgesteld, 53 burgers gedood. Hieronder waren 20 kin deren die op een speelplaats vertoefden. 151 burgers werden gewond, van wie 72 ernstig. v De Amterikaansche Senaat heeft het wetsontwerp goedgekeurd1, waarbijl de tonnage van de Amerikaajnsche Vloot met 11 pet. wordt verhoogd1. Het ontwerp gaat thans naar het Huis van Afgevaar digden terug. v De voorzitter van de Amerikaansche Senaatscommissie voior Buitemiandsche Za ken Pitman heeft een motie ingediend1, weüke inhoudt, dat de Vereenigde Sta ten de overdracht van een deel van het Westelijk Halfrond dionr een niet-Amé- rikaanscben Staat aan een anderen niet- Amerikaanschen staat niet zouden er kennen. af met de opmerking, dat Nell toch immers zoo oneindig veel miste door haar blindheid, dat zij daar altijd nog honderdvoudig gelukkig bij te achten waren Bovlendien zal vader er wiel Zijh reden voor hebben, besloot Zij: op een goeden keer. toien Olga weer zoo bïji- zonder ontevreden was. Misschien verwacht vader dat Will Compton lor hem voor betaalt, als hij1 terugkomt, merkte Olga op. Het is mooi van Will, hè, dal hij Nell zoo trouw blijft, blind en hulpeijoios als zij altijd zal zijln! Ik hoop maar, dat hij gauw geld genoeg bijl elkaar heeft, om naar hier te komen, i Dit hoop ik ook voor Nell', had Frances geantwoord. En ik ben blij voor hem, dat ze er door haar blind heid in het geheel niet minder uitziet! j Deze zelfde gedachte kW am nu Weer bij Frances op, terwijl ze op dien mooien j middag in Mei naast haar nichtje zat (en haar van terzijde aankeek met een blik vol mededoogen. I De zachtblauwe oogen iwaren nog even helder als te voren; alleen waren ze star ,en dit was juist zoo, droevig; maar ove rigens zag ze uitstekend uit. Will zal wel: tevreden Zijln, dacht zijl Hij' zal dadelijk merken, dat Nell zeer goed verzorgd1 is. „Beukenzicht", Zooals de woning van mr. Rosslyn heette, was eein ruim,, SPEKPANNEKOEKEN worden gemaakt van 250 gr. bloern, 1 ei, ongeveer 2 gr. zout, 3/4 liter melk, 250 gr. doorregen spek, en gebakken in vet, boter, marga rine of sla-olie. Klop het ei goed los met het zout; voeg er het meel bij en roerende zóóveel van de melk, tot het meel niet meer stuift. Klop het beslag volkomen glad en verdun het steeds roerende, lang zamerhand met de rest van de melk. Snijd het spek, als het ten minste niet gesneden is gekocht, in dunne plak jes; leg telkens voor lederen pannekoek een paar kleine stukjes spek (plm, 3 st.) in de pan en laat die even aan weers kanten wat uitsmelten. Mocht de bodem van de pan hierdoor nog niet vet ge noeg zijn geworden, voeg er dan een klein stukje boter of een scheutje sla olie. aan toe. Giet zooveel beslag over de stukjes spek in de pan, dat bij rond- 1 draaien van de pan de bodem heelemaal MIJNHEER PIMPELMANS GAAT «EN PENSION» door G. Th. Rotman 95. Met niet te stuiten vaart schoot mijnheer Pimpelmans met zijln vehikel over de hei, dwars langs de monden der kanonnen*. Daar hiji in .vergelijking met de grqote hei maar erg klein 'en nietig was, merkte men hem niet dade lijk op. Boiemm! daar viel een schot..., een granaat schoot sissend onder mijn heer Pimpelmans door, en weg Was de fiets. De arme man sprong door de lucht. druk een eind de hoogte in en kwam! toen in zittende houding op de heide terecht. 96. Aangezien de hei een stuk lager lag dan de plaats, waar het zadel ge zeten had, was de kennismaking met de grond minder aangenaam. Mijnheer Pim pelmans krabbelde steunend overeind, strompelde naar de weg terug en begon moeizaam de terugtocht naar Zomerdorp. „Ik ga naar Epscheuten terug!" mompel de h'ijl, „ik blijf hier geen minuut langer". Nog no,oit had hiji zooveel medelijden met zichzelf gehad. ouderwetsch, maar bowlwVallig huis, in een plaatsje juist even buiten de groote fabrieksstad, Rudmire, in het graafschap York. Het had jarenlang onbewoond ge staan; de eigenaar, een ongetrouwde oude heer. die het grootste deel van zijh tijd op het vasteland doorbracht, had er noodt verder naar omgekeken; boven dien zou het er „spoken", zoodat dö erfgenaam al heel blij' was, dat hij1 het al was het dan ook tegen een zeer geringen prijs aan mr. Rosslyn kon verhuren. Mrs. Rosslyn, die lijdende was, verliet maar heel zelden den westelijken vleu gel van het huis. Hier waren de eet kamer en de salon; haar eigen slaap kamer, de kamer van Nell en Frances en ee'n klein vertrekje, dat mr. Rosslyn gebruikte als studeer- of rookkamer en waar hiji zich geregeld na het eten terug trok meestal tot groote verlichting van zijn gezin. In den oostelijken vleugel waren de kamers van de jongens, van Olga etn- van haar jongste zusje Daisy; de kamer van de dienstmeisjes en de zoogenaam de „leerkamer", waar de meisjes naai den, de jongens timmerden e/n Olga viool studeerde. Het gezin bestond uit Frances en Olga, die respectievelijk twee-en-twintig en achttien jaar waren; Jim, Herbert, Fred ©n Daisy. Jim, die volgde op Frances, zou even als zijln vader zaakwaarnemer

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 2