NIEUWSBODE Woensdag Marktdag De Kern ABONNEMENT Prijs fl.50 p. kwartaal, buiten Zierikzee fl.80. Voor het buitenland f 10.p. jaar Afzonderlijke nummers 5 cent. Ver schijnt dagelijks, behalve 's Zondags, Uitgave: N.V. de Zierikzeesche Nieuwsbode, Zierikzee, Schuithaven B 94 Tel. 32, Postgiro 137677 - Dir.: A. J. de Looze - Uitg.-Red.: M. J. Kosten 96STE JAARGANG No. 14353 ADVERTENTIES Prils: 20 cents p. regel, minimum 80 oents Bij contract speciale prijzen. Grootte der letters naar plaatsruimte. „Sucoesjes" 60 cents. Inzending tot 's morgens 10 uur Naar ons bij informatie ten Stad- huize gebleken is, wordt de markt dag deze week WOENSDAG gehouden. DE REDACTIE. VAN HET WESTFRONT Een luchtaanval op Marseille In harden strijd is de door de Engel- schen ook gisteren taai verdedigde kust strook ter weerszijden van Duinker ken uit het Oosten verder ingedrukt. Nieuwpoort en de kust ten Noordwesten daarvan zijn in Duitsche handen. Adin- kerke, ten Westen van Furnes, en Ghy- velde, 10 km ten Oosten van Duinkerken, zijn genomen. Het aantal gevangenen en de buit zijn aanzienlijk gestegen. Alleen reeds bij één leger werden 200 stukken geschut van allerlei kaliber buit gemaakt. Aan het zuidelijk front geen bijzondere gebeurtenissen. Het luchtwapen heeft op 1 Juni, gelijk reeds in een afzonderlijk bericht bekend gemaakt is, pogingen van resten van het verslagen Britsche expedi- tieleger om te ontkomen op de voor Duinkerken liggende schepen, bestreden. In totaal zijn vier oorlogsschepen en elf transportschepen met een totale ton nage van 54.000 ton tot zinken gebracht, veertien oorlogsschepen, n.l. twee krui sers, twee lichte kruisers, een luchtaf- weerkruiser, zes torpedoboot jagers, twee torpedobooten en een snelle boot, bene vens 38 koopvaardijschepen met een to tale tonnage van 160.9000 ton, werden door bomtreffers beschadigd. Talrijke booten, barkassen en sleepschepen wer den tot kenteren gebracht en troepen concentraties op het strand van Duinker ken met succes met bommen aangevallen. Bij een nieuwen aanval van Duitsche „Schnellboote" op het nog in handen van den vijand zijnde deel der Belgisch- Fransche kust gelukte het een dezer booten een zwaar beladen transport stoomschip van 4000 ton met een torpedo tot zinken te brengen. Voor de eerste maal hebben gevechts groepen van het luchtwapen de haven van Marseille aangevallen en daar twee groote koopvaardijschepen met bomtref fers in brand gestoken. Het spoorweg- traject Lyon—Marseille werd op ver scheidene plaatsen door bomtreffers be schadigd. De totale verliezen van den tegenstan der in de lucht bedroegen op 1 Juni 58 vliegtuigen, daarvan werden 42 in luchtgevechten, acht door luchtafweerge schut neergeschoten, de rest werd op den grond vernield. Vijftien eigen toe stellen worden vermist. ITALIË'S DOELSTELLINGEN Corsica, Tunis, Gibraltar en Suez Intensieve voorbereidingen in vollen gang Ansaldo, de bekende journalist en schrijver over den buitenlandschen poli- tieken toestand, hoofdredacteur van de met het ministerie van buitenlandsche zaken in nauw contact staande Telegrafo, heeft in een radiotoespraak tot het Ita- liaansche leger als Italiaansche oorlogs doeleinden genoemd: Corsica, Tunis, Gi braltar en Suez. Iedereen weet, zoo ver klaarde Ansaldo, hoe de Italianen sedert meer dan vijftig jaar in Tunis behandeld worden. Gibraltar is een vesting in han den der Engelschen. Suez vormt een nauwe pas, voor het passeeren waarvan een hoog bedrag moet worden betaald. Corsica, Tunis, Gibraltar en Suez zijn controle-steunpunten tegen de Italiaan sche onafhankelijkheid. Deze steunpun ten, deze misbruiken en inbreuken moe ten verdwijnen, m.a.w. Italië moet zijn recht met eigen middelen en eigen over winningen bereiken. Het zou dwaas zijn er op te willen wachten, dat deze aan spraken ons door den hemel in den schoot worden geworpen. i In zijn toespraak sprak Ansaldo over de voorbereidingen van Italië, die in de laatste week zeer intensief zijn gewor den. De voorbereidingswerkzaamheden be vinden zich in de laatste phase, de mobi lisatie is in vollen gang. Toch betreft het hier geen overijlde mobilisatie, doch ean in alle rust uitgevoerde arbeid, waar bij het aantal troepen steeds grooter wordt. Het wachtwoord van den Duee: ge- looven, gehoorzamen en strijden, is door deze, in alle stilte verrichte mobilisatie, een feit geworden. Het geheim van deze mobilisatie is het volle vertrouwen op den Duce. Dit vertrouwen sluit echter niet uit, dat iedere Italiaan afzonderlijk ook de reden moet kennen, die Italië op het oogenblik leidt en waarom de Duce het bevel tot den opmarsch zou kunnen geven. "Een volk als het Italiaansche kan met zijn energie, niet buiten een groot con- flict blijven, waaraan alle Europeesche groote mogendheden deelnemen en die over het lot van Europa beslissen. Indien Italië zich afzijdig zou willen houden, dan zou het zich daardoor op onher roepelijke wijze diskwalificeeren. Italië moet alleen reeds om bestaansredenen handelen dat beteekent, strijden. Dat is de moreele reden van de Italiaansche 'houding, terwijl de tweede reden moet zijn, de onafhankelijkheid van Italië op de zee. J SOLDATEN KEEREN UIT BELGIË TERUG 'j Velen moeten den weg te voet afleggen Bij den terugtocht der Fransche troe- pen uit ons land zijn er honderden Ne- derlandsche militairen meegenomen, waarvan er velen in Oost-Brabant, in de Peelstelling, gevochten hadden. Daaron der waren tal van soldaten uit ons ge west en uit de streek rondom Dordrecht en Gouda. Begrijpelijkerwijze is door vele gezinnen reikhalzend uitgezien naar nieuws van hun zoons of vaders, maar door het ontbreken van elk communicatie- imddel zijn zij in bange verwachting en ongerustheid gebleven. Wij hebben daarom heden in Antwer- pen een onderzoek ingesteld om te trach ten iets van onze Nederlandsche jongens te weten te komen en daarbij kwam vast te staan, zoo schrijft „Het Dagblad voor N.-Brabant", dat spoedig voor de meesten de ongerustheid zal worden op geheven. Reeds trokken eenige honder den Nederlandsche militairen de Neder- 1 landschBelgische grens over, hun haard steden en hun gezinnen tegemoet. In de komende dagen zullen er nog zeer velen volgen. Zoo vernam het blad, dat eenige dui- zenden Nederlandsche soldaten zich in de omgeving van Oostende, Knocke en eenige andere Belgische kustplaatsen heb- ben opgehouden. Zij hebben kans gezien om zich niet verder door de Fransehen te laten meevoeren en thans, nu de Duit- schers de kustplaatsen in handen hebben en het Belgische leger heeft gecapitu leerd, kregen zij de kans naar het va derland terug te keerèn. Van de manschappen, die wij reeds in België ontmoetten, waren er talrijken uit Noord-Brabant. Velen hadden actief aan den strijd in ons land deelgenomen. Vele burgers in Bergen op Zoom, waar een zestig militairen aankwamen, maak ten van de gelegenheid gebruik om te informeeren naar familieleden, waarom trent zij nog geen bericht hadden ont vangen. Spoedig bleek echter, dat de verkregen inlichtingen zich tot alge- meene bijzonderheden beperk ten. Na den terugtocht van ons leger moe ten uit Middelburg naar schafting 3000 Nederlandsche militairen naar Zeeuwsch Vlaanderen zijn overgezet. Hier hebben zij op bevel van den Commandant van ons Veldleger de wapenen neergelegd om vervolgens steeds voor de strijdenden uit, naar België uit te wijken. Tenslotte maakten zij halt in Oostende en De Panne. Na de capitulatie van het Bel gische leger kregen zij verlof naar ons land terug te keeren. DISTRIBUTIE VAN KOFFIE EN THEE Vergunningen van de meelcentrale voor verwerken, vervoeren; verpakken, enz. Het Rijksbureau voor Voedselvoorzie ning in Oorlogstijd bréngt in verband met de distributie van koffie en thee aan belanghebbenden het volgende ter kennis: i I 1. Het branden van koffie is verbóden zonder vergunning van de meelcentrale. 2. Het vervoeren en afleveren van ru we (ongebrande) koffie is verboden zon der vergunning van de meelcentrale. 3. Het verpakken van thee in eenheden kleiner dan 10 kg is verboden zonder vergunning van de meelcentrale. 4. Het vervoeren van thee in ver pakkingseenheden van 10 kg of meer is verboden zonder vergunning van de meel centrale. 5. Het bereiden van koffie-extract en/of producten, waarin koffie is ver werkt, is verboden zonder vergunning van de meelcentrale. Al degenen, die nog niet in het bezit zijn van zoodanige vergunningenmoeten zich onverwijld schriftelijk bij de Neder landsche Meelcentrale, Riouwstraat 186, 's-Gravenhage, aanmelden, onder vermel ding hunner voorraden koffie en thee. BEURS EN GELDVERKEER Naar een geleidelijk herstel De Vereeniging voor den Effectenhan del, te Amsterdam, geeft nog eens een samenvatting van de tot nu toe genomen maatregelen, waaraan wij het volgende ontleenen De maatregelen, welke op financiëel gebied, nadat Nederland in den oorlog werd betrokken, werden genomen, waren o-m.: 1. het sluiten van de effectenbeurs en daaraan verbonden het blokkeeren van voorschotten in rekening-courant en der gelijke geldleeningen en credieten, welke waren verstrekt op onderpand van ef fecten; 2. de invoering van het bankenmora- torium 3. de afkondiging van den deviezen- noodmaatregel. Het sluiten van de effectenbeurs en het bankenmoratorium hadden ten doel, moeilijkheden te voorkomen, o.a. voort vloeiende uit het zonder noodzaak op zeggen van creditsaldi door het publiek, en zoodoende tevens het noodeloos (op potten van bankpapier tegen te gaan. De deviezennoodmaatregel beoogde alle waarden, welke onder het begrip devie zen worden begrepen, voorloopig te blok keeren. Het spreekt vanzelf, dat, zoodra de omstandigheden zulks gedoogden en de situatie, waarin Nederland was geraakt, iets overzichtelijker was geworden, alles in het werk is gesteld om het geldver keer weder in normale banen te leiden. Deze wensch van de Nederlandsche auto riteiten strookt geheel met het door de Duitsche autoriteiten uitdrukkelijk ken baar gemaakte streven om het oecono- mische leven van Nederland zoo snel mogelijk weder normaal te doen zijn. Het ligt dan ook in de bedoeling de maatregelen inzake het bankenmoratori um en de sluiting van. de effectenbeurs zoo spoedig mogelijk op te heffen. beëindiging van demi strijk! aan het ka naal leen gesneuvelden Nederlandschem soldaat van zijln horloge met ketting be roofde. De 18-jarige H. C. die, wetende op welke hvlijlze dit 'horloge was verkre gen, dit van M. voor een gulden kocht, is aangehouden en te Rpermqnjd opge sloten. Tie Maarheeze wierd door de rijksveld- wacht aangehouden en op last der jus titie in het huis van bewaring te Roer mond opgesloten die 21-jarige arbeider L. V. uit Wieert, wegens het in zijln bezit [hebben van tal van het NederiamldBdhe leger afkomstige goederen. Te Budel werd1 eein zestal personen aangehouden en gevankelijk naar Roer mond overgebracht. Bijl een d'qor de po litie ingesteld onderzoek werden te hun nen huize groofe partijlen ontvreemde de fensiegoederen in beslag genomen. Ook te Veghel kwam Pinksterdag een dergelijke laffe plundering voor- De land. bouw er J. v. d. L. roofde eveneens van een gevallen soldaat, afkomstig uit Ba- ikel, diens horloge. De dief droeg dit bijl zich, toen hijl door de politie werd. aangehouden. Hij! werd' te 's-Bosch op gesloten in afwachting van. een gerechte straf. Uit de Nieuwsbode van vóór vijftig jaar Van 2 9 Juni 18 90. Bij de op 4 Juni te Zierikzee gehouden paarden markt stonden ruim 130 paarden aan de lijn. De prijzen varieerden van f 100-f 600 bij levendigen handel. Bij d|ö 3 Juni te Bruinisse gehouden aanbesteding tot het vergrooten van de haven was laagste inschrijver de heer J. Hack te Oud-Gastel voor f 27200.—. (Raming f25153,86). Benoemd tot onderwijzer te Krab- bendijke de heer W. v. Nieuwenhuijzen te Tholen. Beroepen bij de Chr. Geref. Gem. te Wisse kerke ds. J. W. Gunst te Brouwershaven. De heer L. H. Zaaijer te Zierik zee werd verplaatst naar het post- en telegraafkantoor te Ouden-Bosch. De heer P. J. Geluk werd te Utrecht tot arts bevorderd. Spoorweg Lyon Marseille door Duitsche bommenwerpers bestookt Itoiië'i doelstellingenCorsica Tunis, Gibraltar en Suez Portugal heeft haar achtste eeuwfeest gevierd Nederlandsche soldaten keeren te voet uit België terug Beurs en geldverkeer naar ge leidelijk herstel Barometerstand van hedenmiddag 2 qjurr Zon op: Zon onder: 5 Juni 3,43 20,14 Maan op: Maan onder: 5 Juni 3,42 19,27 Hoog- en laagwater te Zierikzee Hoogwater: Laagwater: 5 Juni 2,13 14,40 7,50 20,08 Bij de vroeger geldende tydaanwffzing dient 1,40 uur te worden 800 JAAR PORTUGAL Na wanorde, corruptie en revoluties is het land op weg naar nieuwen economischan opbloei VERSCHILLENDE BERICHTEN Gastvrijheid töhsbruikt Bij1 ©en familie in Amsterdam meldde zich ©en dezer dagen «een man aan, die vertelde, tijdens het bombardement van Rotterdam gevlucht te Zijn. Hij! deed ©en roerend verhaal over d© ontberingen, die hijl had moeten djoprstaan; voorts ver telde hijl nog, dat de fabriek, waar hij! gewerkt had, in puin lag, en dat hijl dus b'roodeloios geworden Iwias. De familiebad (met den man te doen iemi bood hem di rect gastvrijheid aan. De main had1 het goed bij de vriendelijk© Amsterdamseha familie. Doch Zaterdag bleef hij1 plpitse- ling weg. Dit bevreemdde de familie aan- vankelijk. Toen men echter het huis in specteerde, bleek, dat de muntmeter ver broken en het geld er uit gestolen wad, terwijl verscheidene costuums Van den heer des huizes ontvreemd' waren. De politie speurt thans naar den bedrieger. Gesneuvelde soldat<an beroofd Te Someren werd door de politie aan gehouden en maar het huis van bewia-i ring te Roernaohd overgebracht, de 21- jarige arbeiden A. A. M. aldaar, die na OLIVEIRO SAIAZAR, de minister-president van Portugal In Portugal viert men feest ter gele genheid van het 800-jarig bestaan va|n; het Portugeesche Rijk. Het vorig jaar is met groote feesten in de koloniën, waarbij Ook de President aanwezig Was, gene raal Carmona, het 400-jarig bestaain van het Portugeesche koloniale Rijk herdachjt Evenals ons land heeft Portugal een rijke geschiedenis op het gebied1 van zeevaart ien koloniën; hoewel' de grootste kolonie, Brazilië, zich in 1822 zelfstandig heeft gemaakt, beschikt Portugal in zijln Afri- kaansche kolonie toch nog over uitge strekt gebied, dat nog vele mogelijkhe den biedt. De 19e eeuw is voor het land ie©n tijdperk geweest van verwarring, van politiek, economisch en financieel verval. Da financiaele geschiedenis van de 19e eeuw van Portugal is voorts één aaneenschakeling van financieel!© moeilijkheden en verwikkelingen. De aan houdende wanorde in het bestuur en de corruptie, veroorzaakten een sleepende crisis in de staatsfinanciën. In [1891 kwam het tot een acute crisis: het jaar daarvoor had1 zidh gekenmerkt door een nieuwe revolte met republi- keinsche Opgmerken, hetgeen de inwen dige structuur van den staat verder had verzwakt. De staatskas twas leeg; alle mogelijke pogingen om door middel van monopolies nieuwe middelen te verkrijgen mislukten. De schuldenlast des lands/ Steeg aanhoudend1; in 1892 moest de staat zijln betalingen staken, hetgeen het laatste nestje financieel aanzieini van Portugal te niet deed. Zestien revoluties in zestien jaar Aan de financieel© zorgen paarden zich buitenlandsche en binnenlandsche poli tieke moeilijkheden. Bij dit alles voegde zich nog de Koi- ni'ngsmop,rd van Februari 1908; de twee de zopn van Koning Carlos, Manuel, kon zich nog ©enige jaren handhaven, maar frioest in October 1910 tengevolge van de revolutie zijn land1 verlaten. Ook dit had evenwel nog geen rust en stabiliteit voo,r het land tengevolge: de binnienland- sche onrust bleef bestaan, economisch werd niets voor het land gedaan, finan cieel bleef het land in het moeras. Van 1910 tot 1926 heeft het land niet minder dan 16 revoluties beleefd 'en 42 regee- r ingsw iss elingen Financieel en politiek evenwicht In 1926 bracht ©en revolutie ©en nieu we regeering. Dr. Salazar trad hierin, in April 1928, als minister van financiën, op. Onder zijin leiding voind een herstel; op monetair en financieel gebied plaats dooir bezuinigingen, door eeiv beter be stuur en door ©en regelmatige inning der belastingen. Oliviera Salazar was ©en jeugdig professor in de economie aan de universiteit van Coïmra. Toen hij op trad was zijn ©erste Werk e©m bbgrqoting op te stellen zolder tekort: in tw©& maanden gelukte hem dit e|n het resul taat van deze begroeting was ee|n over schot van 285 miilio©n Escudo's. Sinds dien hebben de Portugeesche staatsfinan ciën steeds een overschot opgeleverd1. Portugal schijnt dank Zijl de stabili teit Zijner regeering en de doelbewuste leiding onder Salazar een |m©uwen ©cof nomischen opbloei teg©nioet te gaan»

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 1