De Kern ABONNEMENT Prijs fl.50 p. kwartaal, buiten Zierikzee fl.80. Voor het buitenland f 10.p. jaar Afzonderlijke nummers 5 cent, Ver- schijnt dagelijks, behalve 's Zondags. Uitgave: N.V. de Zierikzeesche Nieuwsbode, Zierikzee, Schuithaven B 94 Tel. 32, Postgiro 137677 - Dir.A. J. de Looze - Uitg.-Red.M. J. Kosten ADVERTENTIES: Prijs: 20 cents p. regel, minimum 80 cents Bjj contract speciale prijzen. Grootte der letters naar plaatsruimte. „Succesjes" 60 cents. Inzending tot 's morgens 10 uur VERTROUWEN IN DE TOEKOMST De oorlog, waarover zooveel gedadht en gesproken is, 'heetft pok ons lajrud niet gespaard. In de bange dagen, die achter ons liggen, zijn wlij' de Iwaardera van het leven plotseling heel anders gaajn zien en waardeeren. In het leven van velen kwamen gropte onherstelbare veranderin gen. onzekerheid kwam in melnig bestaan, dat tot nu toe zoo vast gefundeerd leek. Grop,t is het leed dat gelleden wordt}, zwaar zijn de zorgen, die ons beklem men. Diep zijin de wondefn, Iwlelke ons volk rijn toegebracht en talrijk de vra gen die. op ons aanstormefnld, de harten folteren. Evenwel: „Schoon g' in t verdriet Nérgens uitkomst ziet, Gróóter dan de Helper Is de nood toch niet/" Al heeft ieder zijn persophlijk leed te dragen en al heerscht in tal va(ni ge zinnen rouw, twSj moetejni ons thans in spannen om de gemeelmsehappelijke ver slagenheid eh de gemeenschappelijke (woo den te overwinnen. Hoe ingrijpend onze samenleving ook uit haar voegen is ge rukt. wiji mogen niet versagen. Nu is weer het parool: vooruit! Na de verschrikkelijke gebeurtenissen begin, men de zenuwen zich te ontspannen en gaan Wij' het als een zegen beschouWeto, wanneer twlj! ons dagelijksch werk weer kunnen opnemen als voorheen. Naar oud- Hollandschen trant en, in écht Nederlan,d- schen geest heeft ieder het rijne afge staan om te voorzien in a|niderer ellende. We willen allen helpen, die hulp* [niooidig hebben, geen sterveling uitgezoiniderd. Zulk werken is heilzaam voor onszelf en voor geheel het Nederlandsche volk. Intusschien wij (wérken |niu niet alleen voor den materieelen nood vajni de be woners van geteisterde steden, dorpen ien streken, maar we hielpen elkaar nu ook moreel, met een opbeurend woord, met een bemoedigenden handdruk en met goeden raad. Wij! sluiten daarvan pnie- mand uit; alle Nederlanders, hoofd voor hoiofd moeten op elkanders helpenden steun kunnen rekenen. Nadat Nederland met moed en dapper heid gestreden heeft zoolang het den hoogsten gezagsdrager hier te lande mo,- gelijk scheen, moeten wijl thans pok We ten te berusten in de maatregele|n der Duitsche bezettingsautoritei ten; maatrege len intusschen, waarvafn Iwlji kunnen con- stateeren, dat ze strooken met de eer van ons land. Wij' moeten nu ook de ons opgelegde plichten met stiptheid en nauw gezetheid volbrengen, omdat nalatigheid onszelf en ook anderefw in groot gevaar ien in allerlei moeilijkheden ka|n brengefa. Ouderen eo jongerejn mpeten zich ont- houden van elke opmerking, va)n elk ver wijt. van elke critiek, van iedere daad1,, welke anderen kan hinderen of kWjetseln. Ieder moet zich onthouden van het mee- verspreiden van allerlei groote en kleiirie oncontroleerbare geruchten. Me)n onthan de zich ook van het trekken van con clusies, ook uit de meest onvolledige ge- idrukken en de meest onvolledige ge-' gevens. Het is nu niet de tijd1 vopr praten! en voor gepraat, maar voor werken en aanpakken, om te blouwen aajni een nieu we toekomst, Keenen Wij, ieder voor zich, met het geweldig gebeuren van deze da gen tot ons zeiven ia. We hebben in den tuin van eigela hart en levein, ook van eigen levenskrinlg, nog zoovéél' te wieden! WELVAART EN BEVOLKING Opbouw van West-Europa Geen vrees voor overbevolkirg Veiligheid, Welvaart en bevolkingstoe name rijm nauw met elkaar verbonden. Terwijl gedurende de negentiende eeu|wi de menschheid1 zich nagenoeg h(eeft ver dubbeld1. viel sedert den Wereldoorlog 1914—1918 in vele landen een verminde ring der bevolkingstoename te bespeuren, en in enkele landeja met name Frank rijk zelfs een sterke achteruitgang. Het gevoel van onzekerheid over hetgeen de dag van morgen brengen zbu, zoowel economisch als politiek, anderzijds ook ©en steeds sterker neiging naar luxe ea comfort, deden de cijfers dier bevolkings vermeerdering afnemen, of negatief wor den. Veler hoop in de huidige periode van Eüropeesche moeilijkheden is dan ook, dat hierna een tijdvak komen zal van langdurigen vrede, waarin gearbeid zal PiWr FRIEDERIKE VAN BRUNSWIJK I de gemalin van Kroonprins Paul van Griekenland, broeder van Koning George II heeft Zondag het leven geschonken aan kunnen worden aa!a den opbouW1 van ons Continent, en waarifai het goed zal zijn te leven. Zeker zou dit terstond' rijn in vloed hebben pp de bevolkingstoename. Men behoeft daarbij! niet bevreesd te rijn vpor overbevolking. Deze aarde is ruim en rijk genoeg ppa een nog veel talrijker menschheid levensmogelijkheden te kun nen bieden. De technische vorderingen der laatste honderd jaar hebben de le vensvoorwaarden niet alleen in Europa, imaar in nagenoeg elk werelddeel aan zienlijk verbeterd. Merkwaardig genoeg bewijzen de statistieken, dat de geboorte overschotten het sterkst optreden in die streken,.waar de bewoners de zekerheid hebben volkolmen te kunnen/ l'even van de producten van hun arbeid. Dat de continuïteit daarbij; belangrijker is dan de rentabiliteit van het opgenblik, be wijst het interessante feit, dat de ge bieden waar zich kolenmijnen bevijniden, aan de spits staan, terwijl bijvoorbeeld de streken, waar goud gevonden Wordt, tamelijk lage geboortecijfers hebben. Nieuwe ondernemingen Waar steenkool gevonden etw geproidü- ceerd wordt, ontwikkelen zich bijl voort during nieuwe ondeitniemingein. Er jo|nt- staan tal van maatschappijlen ie(nj chemi sche fabrieken, terwijl bovendien vele dozijnen neve|n!proiducten nieuwe indus trieën in het leven roepejo. De eene industrie leidt tot tien an dere; de steden en plaatsen van het geheele gebied verdubbelen in aantal, de bevolkingscijfers verdrievoudigen. De steenkool is geen eindproduct, maar veeleer het uitgangspunt van een zich voortdurend vernieuwend en vermenig vuldigend productieproces. Daar waar de steenkool gewonnen wordt, heerscht al dus doorgaans een zekere welvaart, die op zichzelf de voornaamste psychologi sche voorwaarde voor een regelmatige, snelle bevolkingstoename is. De kolen- districten leveren voor het oogenblik de streken, waar de hoogste geboortecijfers voorkomen. Een nieuw tijdperk op komst In weerwil van dit alles bestaat er allerminst aanleiding een overbevolking der aarde binnen afzienbaren tijd te vreezen. Niet alleen dat er nog reus achtige uitgestrekte gebieden bestaan in Afrika, Azië en Amerika, waar nog hon derden millioenen menschen een levens mogelijkheid kunnen vinden, maar boven dien ziet het er naar uit, dat de snelle bevolkingstoename der laatste honderd jaar haar hoogtepunt overschreden heeft, waardoor en tijdelijke stilstand in deze toename is ingetreden. In de laatste twaalf jaar, dat is dus ongeveer het tijdperk van de wereldcrisis, is de bevolkingstoename in vele landen van Europa teruggeloopen. Maar komt er weer een nieuw tijdperk van lang durigen vrede en welvaart, dan mag men weer een verdere stijging der bevolkings cijfers verwachten. BESTRIJDING WERKLOOSHEID Economische verwarring zal worden tegen gegaan De richtlijnen, welke de Rijkscommissa ris voor de bezette Nederlandsche ge bieden, Rijksminister Seyss-Inquart, in zijn groote rede in de Ridderzaal uitge sproken, heeft aangegeven, wijzen op den wil tot een normaliseering van het be drijfsleven, welke zich aanpast aan de economische noodzaak van het tegen woordige tijdsgewricht. Maatregelen en besluiten in die rich ting zijn spoedig te wachten, nu het civiel bestuur in andere handen is overgegaan. Vooreerst zal men op krachtige wijze de werkloosheid aanvotten en haar ten 1 bate van den opbouw benutten. De staf van den Rijksminister stelt in uitzicht I binnenkort plannen te ontvouwen i welke, behalve de bestrijding der werk- loosheid, tevens zullen inhouden een po- j 1 ging de sociale positie der ar- I b e i d e r s op een hooger niveau te bren- j gen. Met alle kracht zal een economische verarming worden bestreden, door een absoluut strenge regeling van het ge bruik van levensmiddelen en gebruiksartikelen, doch ook van de grond stoffen voor de industrie. De beperkingen, welke dit aanvankelijk kan meebrengen, zullen te wijten zijn aan de onvermijdelijke oorlogsomstandigheden Doch deze beletten niet, dat men thans reeds de groote sociale problemen ter hand neemt, om daarmee den nieuwen geest te scheppen, die vereischt wordt voor een intensieven opbouw. DE RIJKSPOSTSPAARBANK Bedragen beperkt, gireering onbeperkt Tot nader order kunnen met ingang van heden, Maandag 3 Juni, inleggers, op vertoon van het spaarbankboekje, te rugbetaling verkrijgen onder het volgende voorbehoud 1. Aan het kantoor van uitgifte van het boekje eenmaal per 7 dagen recht streeks tot een bedrag van f100. 2. Aan andere kantoren dan die waar het boekje is uitgegeven a. Eenmaal per 7 dagen rechtstreeks tot een bedrag van f25; b. Na indiening ten postkantore van een aanvraag, tot een bedrag van f100 met dien verstande, dat in een tijdvak Vanl 7 dagen met inbegrip van een recht- streeksche terugbetaling dit bedrag niet overschreden wordt. 3. Zij, die noodzakelijk in contanten over grootere bedragen moeten beschik ken, kunnen dit doen door gireering van het bedrag op de postrekening van een bankinstelling. Men dient zich dan verder met die bank te verstaan. Opdrachten tot over schrijving met het boekje te richten aan den directeur der Rijkspostspaarbank te Amsterdam. DE DEMOBILISATIE IN NEDERLAND Een dagorder van Hitier Aan een voor den opperbevelhebber van de Duitsche troepen in Nederland bestemde dagorder van den Führer, ge dateerd 1 Juni, wordt het volgende ont leend I Het Duitsche aanbod, Nederland in be scherming te nemen tegen het bewezen voornemen der westelijke mogendheden, Nederland tot opmarschbasis tegen het Roergebied te maken, is bij de Neder landsche regeering in verband met haar geheime verstandhouding met de Wes telijke mogendheden op een welbewuste weigering gestuit. Zij leverde daarmede volk en land over aan de verschrikking van een oor- Dr. GRIGORE GAFENCU, de Rumeensche minister van buiten- landsche zaken, heeft ontslag genomen en wordt vervangen door Gigurtu, tot nu toe minister van vervoer. log, bracht echter zichzelf buitenslands in veiligheid. De Duitsche weermacht heeft in den hierdoor noodzakelijk ge worden strijd met het Nederlandsche le ger al het mogelijke gedaan om de bevol king en het land te sparen. Dit stand punt van Duitsche zijde kwam in hooge mate tegemoet aan de houding zoowel van den Nederlandschen militair alsook van de Nederlandsche burgerbevolking. Het was in overeenstemming met den cultureelen en moreelen stand van het met het Duitsche stamverwante Neder landsche volk. De verantwoordelijke en kelingen, die Duitsche valschermjagers in gevangenissen geworpen, als misdadigers behandeld en daarna aan de Engelschen uitgeleverd hebben, zullen ter verant woording worden geroepen. De Nederlandsche soldaat heeft echter overal met open vizier en eerlijk gestre den en onze gewonden en gevangenen dienovereenkomstig goed behandeld. De burgerbevolking heeft niet aan den strijd deelgenomen en zich tegenover onze ge wonden eveneens naar de wetten der menschelijkheid gedragen. Ik heb der halve ook voor Nederland besloten, toe stemming tot vrijlating der gevangen Nederlandsche soldaten te verleenen. VERKOOP VAN TEXTIELGOEDEREN Nadere uiteenzetting De thans geldende regeling voor den verkoop van textielprodructen is, naar gebleken is, voor velen nog niet duidelijk. Deswege geven wij hierbij nogmaals een uiteenzet ting van de situatie. Een ieder is gerechtigd textielstoffen te koopen, voor zoover hij of zij daaraan behoefte heeft. De winkeliers mogen ech ter niet meer dan een stuk tegelijk ver* koopen. Onder „een stuk" wordt ver staan: een paar sokken, een costuum,een overhemd of rok enz. Bij den koop moet een volgbriefje in duplo worden opge maakt, waarop vermeld staan: naam, adres, nummer en letter van de distri butiestamkaart van den kooper, alsmede het gekochte artikel. Het origineel van dit volgbriefje ont vangt de kooper, dje dit gedurende ten minste drie maanden moet bewaren, ter wijl het tweede exemplaar door den win kelier moet worden bewaard. Dit exem plaar dient ter controle, daar de ambte naren van de distributie hieraan kunnen nagaan hoeveel goederen door een koo per in een bepaalde periode zijn gekocht. Is dit naar het oordeel van het rijks bureau voor de distributie meer dan men redelijkerwijs noodig kan hebben gehad, dan zal een vervolging wegens overtre ding van het hamsterverbod worden in gesteld. De regeling komt dus hierop neer, dat men zonder bezwaar kan koopen, wat men noodig heeft. Koopt men echter meer, dan loopt men het risico zich bloot te stellen aan een strafvervolging. Een ieder is verplicht zijn stamkaart aan den winkelier te toonen. BRANDSTOFFEN EN PETROLEUM Brandstoffen voor particulier gebruik nog niet in distributie Kolenhandelaren mogen aan particu lieren echter geen brandstoffen verkoo- pen, tenzij de kooper in het bezit is van een bewijs, hem verleend door een distributiekantoor. Deze bewijzen worden verleend aan hen, die geen gasaansluiting hebben en ^üus genoodzaakt zijn op een fornuis of kachel te koken. Zij, die geen fornuis of kachel hebben, doch bijvoorbeeld wel een haard, welke niet voor het koken van eten is ingericht, kunnen thans gëen kolen krijgen. De verstrekte bewijzen geven recht op een halven hectoliter brandstoffen per week. De industrie valt niet onder deze re geling en kan de normale hoeveelheid kolen vrij krijgen. De verkoop van petroleum is thans weer vrij, doch binnen enkele da gen zal hiervoor een regeling in werking treden, welke er op neer komt, dat alleen zij, die geen andere kookgelegenheid heb ben dan petroleumstellen, petroleum kun nen krijgen. De val van de havenstad Duin kerken eerstdaags verwacht Nederlandsche krijgsgevangen soldaten worden vrijgelaten Textielstoffen kunnen naar be hoefte in winkels worden gekocht Werkeloosheid wordt benut ten bate van den opbouw In Middelburg taxeert men de schade op 10 a 20 millioen Barometerstand van hedenmiddag 2 wur: Zon op: Zon onder: 4 Juni 3,44 20,13 Maan op: Maan onder: 4 Juni 3,05 18,25 Hoog- en laagwater te Zierikzee Hoogwater: Laagwater: 4 Juni 1,32 14,01 7,12 19,35 By de vroeger geldende tijdaanwijzing dient 1,40 uur te worden VAN HET WESTFRONT De val van Duinkerken verwacht Bij het begin van de tiende oorlogs maand heeft het D.N.B. van militaire zijde een uiteenzetting van de situatie ontvan gen, waarin o.a. gezegd wordt: De overgang van de negende naar de tiende oorlogsmaand wordt gekenmerkt door de slotgevechten van den grooten slag in Vlaanderen en Artois, waarvan het einde het besluit van de eerste phase van het groote Duitsche of fensief in het Westen vormt. Het is geenszins in overeenstemming met de feiten, wanneer de Britsche en Fransche propaganda thans den schijn trachten te wekken alsof het gaat om een georga- niseerden terugtocht humier troepen ter inscheping aan de kust en voor verder vervoer van de nog intact zijnde eenhe den naar het overblijvende oorlogstoo- neel. In dit verband moet ondubbelzinnig vastgesteld worden, dat de betreffende Fransche troepen als gevechtseenheden niet meer in aanmerking komen. Het Britsche expeditieleger heeft weliswaar het onverwachte geluk gehad, dat het onder bescherming van het in de laatste dagen zeer mistige weer nog noemenswaardige deelen heeft kunnèn in schepen, doch de Engelschen hebben dit geluk met buitengewoon zware verliezen en met «het prijsgeven van hun wapens en uitrusting gekocht. In het frontbericht van gisteren wordt verklaard, dat de strijd om Duin kerken ten einde loopt. De Engelschen schijnen in te zien, dat de verliezen om de resten van het leger in veiligheid te brengen, ondragelijk zijn. De Brit sche schepen voor Duinkerken zijn ver dwenen. Men verwacht dat de stad spoe dig zal vallen. De luchtmacht heeft thans ook in Zuid-Frankrijk verscheidene bom aanvallen uitgevoerd. De werkingssfeer van de luchtmacht strekt zich thans uit van Noord-Noorwegen tot aan de Middel- landsche Zee. In Vlaanderen en Artois stroomen eindelooze kolonnes naar de gevangenkampen,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 1