NIEUWSBODE VRIJDAG 31 MEI 1940 OPCiENOt ZKMKZEESOff COURANT het duitsche legerbericht de distributie De slag In Vlaanderen van schoenen zeeuwsch-vlaanderen zwaar getroffen verschillende berichten Alle soorten Wijnen en Gedistilleerd. Fa M. C. v. d. Vliet kort en bondig post-telegraafTtelefqon radioprogramma De Kern «mJHMJUJMJJIUJI ABONNEMENT 1707 -1ÖM Prijs f 1.50 p. kwartaal, buiten Zierikzee fl.80. Voor het buitenland f 10-p. jaar Afzonderlijke nummers B cent. Ver schijnt dagelijks, behalve 's Zondags. Uitgave: N.V. de Zierikzeesche Nieuwsbode, Zierikzee, Schuithaven B 94 Tel. 32, Postgiro 137677 - Dir.: A. J. de Looze - Uitg.-Red.: M. J. Kosten 96STE JAARGANG No. 14350 i ADVERTENTIES Prijs: 20 cents p. regel, minimum 80 oents Bij contract speciale prijzen. Grootte der letters naar plaatsruimte. „Sucoesjes" 60 cents. Inzending tot 's morgens 10 uur De groote slag in Vlaanderen en Artois gaat met de vernietiging der aldaar staande Fransche troepen zijn einde te gemoet. Sinds is ook het Engelsche ex- peditieleger in volkomen ontbinding. Zijn gezamenlijk onoverzienbaar oorlogsmate riaal achterlatend, vlucht het in alle richtingen. Op vlotten en fietsen tracht het de kleine havens te bereiken, die dooi ons luchtwapen met vernietigende uilwerking onder vuur zijn genomen. Meer dan 60 schepen zijn getroffen, waarvan 3 oorlogsschepen en 16 trans portschepen tot zinken zijn gebracht, 21 koopvaardijschepen van allerlei grootte zijn zwaar beschadigd of in brand ge raakt. Ook de artillerie heeft een vij andelijke voorpostenboot tot zinken ge bracht en beschadigde vijf andere trans portschepen. De tot bescherming van on ze troepen ingerichte jacht- en vernie lingsvliegtuigen, hebben 68 vliegtuigen neergehaald. Ten Zuiden van de linie Poperinghe- Cassel hebben de van West, Oost en Zuid opdringende legers zich vereenigd en sterke vijandelijke eenheden afgesneden Aan het Zuidelijk front is een vijan delijke aanval met pantserwagens aan de beneden-Somme afgeslagen. Zuidelijk en Zuid-Westelijk van Amiens werden troepenverzamelingen door onze lucht macht gebombardeerd. De verliezen des vijainds waren Woens dag 89 vliegtuigen; 15 Duitsche vliegtui gen worden vermist. De strijd om Narvik duurt met onver anderde kracht en felheid verder. Onze troepen hebben bergstellingen buiten de stad betrokken en werden versterkt. Plunderingen door de Walen Enkele deelen van Zeeuwsch-Vlaande- ren hebben ernstiger te lijden gehad van den oorlog, dan de meeste andere ge westen van ons land. Hier waren het de Waalsche soldaten, die den aftocht dek ten. Deze lieden hébben kans geziejhl de Zeeuwsch-Vlamingen te vervullen met grooten afkeer. Overal waar de Waalsche soldaten de rustige bevolking van Zeeuwsch-Vlaan- deren dwongen te evacueeren naar nabij gelegen dorpen, die al evenmin pers pectief boden om niet in den strijd ge wikkeld te worden als hun eigen dorp, sloegen de Walen aan het plunderen. Onder bedreiging neergeschoten te zullen worden, dwongen zij hier en daar tot evacuatie. In tal van verlaten huizen werd daar na ingebroken en op schandelijke wijze huisgehouden. Al wat van hun gading was, voerden de Waalsche soldaten mee: linnengoed, zilverwerk, eetwaren, siera den, enz. Op tal van plaatsen plunderden zij ook wijnkelders en drankgelegenhe den, staken bakkerijen in brand en ver nielden waar zij konden. Vooral Sluiskil, Terneuzen en Sas van Gent hebben van deze plundering te lijden gehad, schrijft „De Zeeuw". In Terneuzen hebben de Walen de ha ven op doellooze wijze geblokkeerd, door het tot zinken brengen van Nederland- sche schepen. Zoo ligt de voor Zeeuwsch- Vlaanderen welbekende „Telegraaf" tus- schen de beide pieren van de midden- sluis. De vier verkeersbruggen werden vernield, alsook de trambruggen. In min der dan geen tijd zorgden de Duitschers voor het doen verdwijnen van deze ver keersstremming. Ook de Hoeksche brug en in Sluiskil en Sas van Gent werden kanaalbruggen vernield. Zelfs de sluisbruggetjes moes ten het ontgelden. Ook lieten zij niet al leen de brug over de kreek bij Zaamslag springen, maar vermorzelden zij ook het nieuwe tegel-fietspad nabij Zaamslag. Er zijn ook tal van huizen getroffen en verwoest door bombardementen en door brandstichting. In Sluiskil, maar vooral in Westdorpe en Sas van Gent liggen vele woningen uitgebrand tegen den grond. Kleinere dorpen, zooals bij voorbeeld Ossenisse, werden eveneens geplunderd. Tot in Axel en Absdale zijn de sporen te zien van de vernielingen van de geallieerden. Westdorpe, met zijn geheel verwoeste kerk, biedt wel een zeer troosteloos beeld van den oorlog. Ook Sluiskil heeft ernstig te lijden ge had. Vérstrekkende maatregelen Sedert eenige dagen is er in den lande een algemeen verkoopverbod van Schoe nen. De wijze, waarop sedert eenige we ken gehamsterd werd, hebben de autori teiten gedwongen tot dezen drastischen maatregel, welke uiteraard behalve voor het publiek, voor de schoenenwinkeliers wel van zeer vèrstrekkenden aard is. Talrijke menschen blijken nog niet ge heel op de hoogte te zijn van den in houd van dezen maatregel. Een uiteenzet ting van de situatie komt neer op het volgende: 1 1 14- Zij, die een inkomen hebben, hooger dan f 1200 worden geacht in het bezit te zijn van tenminste een paar bruikbare schoenen en zijn totaal uitgesloten van den verkoop, althans voor den duur van dezen maatregel, welke mogelijk eenige maanden van kracht zal blijven. Daar de reparatie van leeren schoenen nog geheel vrij is, zal in de praktijk voor deze ca- tagorie Nederlanders het verbod niet zoo zwaar drukken, als het zwart op wit mag lijken. Zij, die een inkomen hebben beneden de f1200 per jaar, kunnen een bon ont vangen, waarop hun een paar schoenen mag worden verkocht. Deze bon wordt evenwel alleen dan verstrekt, wanneer de aanvrager niet in het bezit is van een paar bruikbare schoenen. Hij of zij is dan verplicht dit schriftelijk te ver klaren, waarbij wordt opgemerkt, dat een valsche verklaring gestraft kan wor den met een boete tot f 5000 of een gevangenisstraf voor den tijd van een jaar. Een zekere soepelheid bij het ver- strekken der bonnen zal betracht worden, naar ons werd verzekerd, zoodat indien i het publiek geneigd is zich te schikken in dezen tijdelijken onvermijdelijken maat- i regel, hij in de praktijk voor velen vrij- wel onopgemerkt zal blijven. Plunderaars betrapt Dinsdagmiddag tijdens schafttijd hoor den twee korporaals van de militaire politie, belast met de bewaking van een ingestort pand van den Etappedienst in de Van der Spaan^raat te Rotterdam, lawaai uit de puinhoopen komen. Aangezien er op dat moment geen men schen aan het werk waren, kwam hun dat verdacht voor en stelden zij een onderzoek in. Zij ontdekten vier mannen, waarvan er één zich in het puin had laten zakken. Deze gooide een aantal bussen vleesch omhoog, die de drie an deren opvingen en in zakken wegstop ten. Alle vier werden gearresteerd, in bewaring en ter beschikking der justie- tie gesteld. De rijkspolitiete Veghiel is tot ar restatie overgegaan vafn den 34-j. land- jbouwier J. J. v. d;. L. aldaar, idie er van verdacht wordt, zich op 12 dezer te heb ben schuldig gemaakt aam diefstal van goederen, toebehoiorend aan te Veghel ge sneuvelde militairen. De verdachte is naar 's-Hertogiembbsch overge'b'racht. waar hij', na vo,or den of ficier van justitie te zijtn geleid, in het huis van bewaring is ingesloten. Diefstal van vee De politie te H uizen heeft pp> 26 Mlei vijf personen gearresteerd, die zich vee hadden toegeëigend, dat door het bureau ontruiming tijdens den oorlog was afge voerd. Te water geraakt en verdronken Bij1 hiet oversteken van de noodbrug over het WilhelTninakanaal te B est, is de 50-jarige J. V. uit Som do,or de duis ternis misleid te water geraakt en ver dronken. Aan de Leidschekade te Leidschen- dam is het 5-jarige zqontje van den politieman van B. bij! het spelen in de Vliet terecht gekomen .en verdronken. Boerderijen afgebrand Door onbekende oorzaak is een zware brand uitgebroken in de voorraadschuur van den landbouwer H. van Koolwijk te Lith. De schuur stond in een oogwenk in lichter laaie, terwijl de vlammen over sloegen naar de boerderij van den land bouwer Joh. de Jong. Ook dit perceel vatte vlam en brandde als een fakkel. Vervolgens breidde het vuur zich uit naar de landbouwschuur van de Jong, welke met de boerderij door het vuur Wederom verkrijgbaar: Beleefd aanbevelend, werd vernield. De vlammen werden aan gewakkerd door den wind en vonden j gretig voedsel in de-voorraden kurkdroog hooi en stroo. Men kon dan ook niet verhinderen, dat een nabijgelegen woon huis van den heer ;P. van Rijn vlam vatte. Nog steeds was het vuur niet ver zadigd en de vuurzee breidde zich nog steeds uit. Vervolgens werd de kapitale boerderij van den landbouwer F. Schra- ven in den brand5 betrokken. Ook dit pand werd .een prooi der vlammen. Aan gezien er gebrek jaan water was., kon de brandweer geeil blusschingswerk ver- leenen. Een aantal kippen en varkens kwamen in de vuórzee om. De visichersvlcot leed groote schade Nu de storm vap den krijg over onze f lage landen is uitgeraasd, kan eens op genomen worden, welke schade is aan gericht aan de visschersvloot, welke te Zierikzee is gedomicileerd en aan andere schepen, die daér behooren of in de haven ligplaats hadden gekozen. Thans liggen 4 visschersvaartuigen on verlet in de haven. Twee schepen, de Zzee 1 en 15 zijn hier uitgebrand. De ;Zz 5, 6, 7 en 10 liggen met beschadigde motoren bij Biervliet. Drie andere, de Zz 4, 12 en 14 iiggenAie, Vlissingen. De Zz 18 en 19 liggen in óq nabijheid van Bier vliet, in den Braakman. Daar moeten volgens de van daar komende varenslui, ook liggen de „Koophandel I" en de „Nieuwe Zorg". Een andere Koophandel is te Rotterdam uitgebrand, terwijl de derde vermoedelijk te Gent ligt. In de haven werden in brand gestoken op last van de Ned. overheid, de rijksvaartui gen „De Valk" en „De Havik", gestati- onneerd te Zierikzee en „De Arend", thuis behoorend te Bruinisse, welke alle gezonken zijn. „De Raaf" is alleen ge zonken, niet uitgebrand. Van de Th IV, schipper H. Baay. is alleen de machine kamer nog intact. Voorts zonken „De Tijdstroom (groot 99 ton) uit St.-Maar- tensdijk, schipper D. van Zanten. Uit gebrand is de „Nieuwe Zorg" uit Den Bommel, schipper P. Bouwman, „Dispo nibel" uit Oude Tonge, schipper L. Bou- wens. Van het sleepschip „Aline", schip pet O. Goedgezelschap, uit Buggerihout (België) is alleen het voorschip uitge brand. Van het zeilschip „Vertrouwen", schipper D. Verheijen uit Andel, brandde een gedeelte van het voorschip uit. In middels is dit laatste schip naar Wer kendam getrokken. Het is een indroevig gezicht de wrakken in de haven te zien liggen van de schepen, die tot voor kort ter vischvangst of op binnenvaart voeren. In tegenspraak met andersluidende be richten moet de Commissaris der Konin gin zich nog steeds in Oostbhrg bevin den, waarheem hij 15 Mei j.l. met den griffier is vertrokken. Een regeling ter tegemoetkoming in de rij Wielh'elas ting is niet te ver wachten. Voor de resteerende zies (wieken 'zal het volle 'bedrag mp'etein Worden be taald. Als zeer bevredigend symptoom van 'n terugkeeren van vertrouwen en (npirmaal verkeer kan dienen, dat de geldmarkt werderom f u n c t i o, n n e e r top de dis. cont,o;markt kaai weer vraag naar scliat- kistpapier worden geconstateerd, zooiw'el van de zijde van banken als valm particu lieren en wel vopr zeer bevredigende be dragen, terwijl de markt zeer gemakke lijk is. Wij' willlen dit land' en éijln bevolking noch imperialistisch in bet nauw drijtven, [noch aan dit land en zijln, volk onze po-» litieke overtuiging opdringen. Wij willen ons in ons optreden, aldus Rijkscommisi- saris Seyss Inquart, alleen laten leiden door de noodzakelijkheid van den huldi gen bljzonderen toiestand'. De Parijsche pers publiceert een be richt uit Washington, volgens hetwelk Kolonel Lindbergh, wegens zijn hou ding tegenover den Europeeschen oorlog, uit de „Escadrille Lafayette" is geroy eerd. Deze had hem na zijn Oceaanvlucht tot lid benoemd. De Engelsche Admiraliteit deelt mede, dat de torpedojagers „Graften" (1335 ton), „Grenade (1335 ton) en „Wakeful" (1100 ton) en een aantal kleinere hulp schepen verloren zijn gegaan. In de Zuid-Fransche kustplaatsen neemt de stroom van vluchtelingen uit Parijs en Noord-Frankrijk steeds een grooteren omvang aan. Na de ineenstorting van het Vlaamsche front is in Parijs een soort paniek losgebroken. Wie kan, verlaat P a r ij s in Zuidelijke richting. Alle trei nen zijn stampvol. Het Amerikaansche stoomschip. „Was hington" is Donderdag met 77 passagiers, io.w. 27 Amerikanen en een voorraad, genees- en verbandmiddelen, (maar Bor deaux vertrokken. Het schip zal daar 300 Amerikaansche vluchtelingen en daar na te Lissabon en Genua nog meer Ame rikaansche burgers aan boord nemen. VERKOOPINGEX Notaris J. J. W. Klop tie K oi r t g e n e [heeft ten verzoeke van dien heer J. Heijl- stek en Ph. Schippers te Geersdijk in hiet café van dhr. G. Flikweert, publiek verkocht: het W|0,onhuis m'et schuurtje en [erf1, gro(olt 2 Are 60 c.A., gelegen aan de Prov. wieg te Geersdijk. Hoogste inschrij ver f1500 doof de fam. Kooper de heer iM. Kramer Pz. vojor f1605; voor Ph. Schippers, hoogste inschrijver f 175, 'werd gebeden dopr Olivier Scherp f180, doch miet gegund. Het postverkeer met Ned.-lndiëj Amerika en Duitichland hersteld Het postverkeer met Ned. Oost-Indië, Amerika en Duitschland is weder hersteld De taaibeperking is thans opgeheven en brieven en briefkaarten mogen naar ge noemde gebieden verzanden worden slechts aangerekende stuktóen zïjin (niet toegelaten. Da telefoonverbindingen In de N.R.C. komt een bericht voor, dat telefoneer en met andere Zeeuwsche gemeenten weer mogelijk is. Dit is, naar ons ter bevoegder plaatse bleek, niet juist. Met Tholen is voorloopig geen ver binding te krijgen. Wanneer zulks het geval zal zijn, zullen we dat bekend maken. Zaterdag 1 Juni JAARSVELD 414.4 M. NCRV-uitzending 8 schriftlezing; 8,30 gram.; 10 officieële berichten; 10,30 morgendienst; 11 gram.; 11,15 zang; 12 politie-berichten; 12,15 gram.; 12,45 be richten ANP; 1 Amsterdamsch Salonor kest; 2,30 Christelijke lectuur; 3 piano voordracht; 3,45 Leger des Heils-uitzen- atng; 4,45 gram.; 5,15 Melodia; 6,15 or gelspel/; 7 officieële berichten; 7,30 NCRV- orkest; 8 berichten ANP; 8,15 NCRV-or- kest; 9 causerie; 9,20 gram.; 9,35 Ensem ble „Klein Kunst"; 10 „In afwachting"; 10,30 berichten ANP; 10,45 Het Koor „De KCOV"; 11 Ensemble „Klein Kunst"; 11,35 —12 gram. j KOOTWIJK 1875 M. VARA-uitzending 8 gram(.; 9 berich ten (Fransch); 9,15 gram.; 9,30 berichten (Nederlandsch); 9,45 gram.; 11,15 berich ten (Engelsch); 11,30 berichten (Vlaams); 11,45 gram.; 12 VARA-orkest; 1 orgel spel; 1,30 berichten (Nederlandsch); 1,45 berichten (Fransch); 2 De Ramblers; 2,30 berichten (Nederlandsch); 2,45 Esmeralda; 3,15 berichten (Engelsch); 3,30 „II Tro- vatore", opera (gr.pl.)5,30 berichten (Nederlandsch); 5,45 orgelspel; 6,15 be richten (Engelsch); 6,30 berichten (VI.); 6,45 De Ramblers; 7,30 berichten (Neder landsch); 7,45 Rosian-orkest; 8,15 berich ten (Engelsch); 8,30 berichten (Vlaams); 8,45 Rosian-orkest; 9,15 berichten (En gelsch) 9,30 berichten (Nederlandsch) 9,45 VARA-orkest; 10,25 reportage; 10,45 VARA-orkest; 11,15 berichten (Fransch); 11,30 berichten (Engelsch); 11,45—12 gr. De groote slag in Vlaanderen en Artois nadert zijn einde Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen door plunderingen te lijden gehad Visschersschepen uit Zierikzee vernield of ernstig beschadigd Verstrekkende maatregelen in verband met schoenendistributie Postverzendingen naar Amerika, Duitschland en Indië toegestaan utletlaldieuj C. J. J. VERTON Vraagt steeds onze bekende Zwezerik- en Kalfscroquetten en fij'ne Roomsoezen. 1 Juoi Zon op: Zon onder: 3,46 20,10 Maan op: Maan onder: 1 Juni 1,43 15,12 By de vroeger geldende tydaanwyzing dient 1,40 uur te worden bygevoegd. PREDIKBEURTEN Zondag 2 Juni. Ned, Herv. Kerk. Zierikzee. Nieuwe kerk. 10 ure, ds. Heijboer van Ouwerkerk. Kleine kerk. 10 ure, ds. Valeton. Lath. Kerk. Geen dienst. Geref, Kerk. 10 en 6 ure, oand. den Boer, hulppr. (e Bodegraven. Ohr. Geref. Kerk. 10 en 6 ure, ds. Hoogendoorn. Geref. Gem. (St.-Domusjiraat) 10 30, 3 en 7 ure, Leeskerk. Oud-Geref. Gem, 10.30, 3 en 7 ure, Leeskerk. Kerkwerve. 11.10 ure, ds. Veen. Renesse. 10.30 ure, ds. Faber. Evangelisatie. 3, ds. den Hollander van Haamstede en v.m. 10 ure, Zondagsschool. Noordwelle. 8 ure, ds. Faber. Brouwershaven. 4 ure, ds. Siooama (Afscheid). Zonnemaire. Verbeterd bericht. 10.30 ure, dhr. B. Gast, hulppr. te Renesse. Bruinisse. 10 en 5 ure, ds. Marsman. Geref. kerk. 10 en 5 ure, ds. Unger. Geref. gem. 10, 2.30 en 6 ure, Leeskerk. Ond-geref. kerk. 10.30, 3 30 en 6.30 ure, Leeskerk. Poortvliet. 10.30 en 3 ure, ds. v. d. Heuvel (Bed. H. Doop). Geref. kerk. 10 30, 3 en 7 ure, Leeskerk. Geref gem. 10.30, 3 en 7 ure, Leeskerk. r-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 1