ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE WOENSDAG 29 MEI 1940 OPGENOl ZtEMK^OI^ÜRAill ABONNEMENT Prijs fl.60 p. kwartaal, buiten Zierikzee fl.80. Voor het buitenland flO.— p. jaar Afzonderlijke nummers 5 cent. Ver schijnt dagelijks, behalve 's Zondags. Uitgave: N.V. de Zierikzeesche Nieuwsbode, Zierikzee, Schuithaven B 94 Tel. 32, Postgiro 137677 - Dir.A. J. de Looze - Uitg.-Red.M. J. Kosten 96STE JAARGANG No. 14348 ADVERTENTIES Prijs: 20 cents p. regel, minimum 80 cents Bij contract speciale prijzen. Grootte der letters naar plaatsruimte. „Sucoesjes" 60 cents. Inzending tot 's morgens 10 uur VAN HET WESTFRONT Het Duitsche legerbericht Het DNB meldt, dat het besluit van Koning Leopold III genomen is tegen den wensch van de meerderheid van zijn ministers, dat de Fransch-Engelsche leiding schijnt te willen blijven volgen. Hitier heeft naar aanleiding van het be sluit van den Belgischen Koning bepaald, dat een zoodanige houding tegenover de Belgen dient te worden aangenomen, als waarop dapper strijdende troepen aan spraak maken. Koning Leopold is een kasteel in België als verblijfplaats aan gewezen. Inj Vlaanderen en Artois heeft de strijd haar hoogtepunt bereikt. De Duit sche troepen zijn verder opgerukt. -Tus- schen Thielt cn Brugge heeft, na sterke Duitsche aanvallen, het Belgische leger, ^terkf 4 a 500.000 man, onder leiding van den Koning, de wapens neergelegd. De strijd tegen de Engelsche en Fransche troepen wordt voortgezet. Ten Noorden van Valenciennes zijn de Duitschers door de grensvestingen heengebroken. Ten Westen van deze stad is 't Scheldekanaal gepasseerd. De kustplaatsen Ostende, Duinkerken en Zeebrugge zijn onder vuur genomen. De brug over de haven van Duinkerken is vernield. Aan de Somme werd een vijandelijke pantseraanval afgeslagen. 30 wagens wer den vermeld. De geallieerden verloren 91 vliegtuigen, 23 Duitsche toestellen worden vermist. In Noorwegen werd een zender vernietigd. Een „Schnellboot" heeft op de Noordzee een zwaar geladen transportschip tot zinken gebracht. De Engelschen herhaalden hun lukrake aan vallen in Noord- en West-Duitschland, waarbij verscheidene burgers werden ge dood. De capitulatie van België Hoewel men in Engeland vermoedde, dat ernstige gebeurtenissen te wachten waren, heeft de jobstijding van de over gave van 't Belgische leger de openbare meening volkomen verrast. Noch de Brit- sche officieele kringen, noch die in Frank rijk hebben tot nu toe 'n duidelijk antwoord willen geven over het lot van de Fransch- Britsche legers, nu de capitulatie van België een streep door de rekening heeft gehaald. De angst dat Engeland zal worden aangevallen, heeft zijn hoogte punt bereikt. De strijd der ingesloten legermachten Van bevoegde Duitsche militaire zijde wordt over den toestand aan het front na de capitulatie van "het Belgische leger onder meer het volgende gezegd: De capitulatie van het Belgische leger beteekent een zwaren slag voor de inge sloten Engelsche en Fransche troepen en een algemeen gevoelde verlichting voor de Duitsche eenheden. De laatste acte van het dramatische tooneel van den grooten slag van Mei 1940 is begon nen. Opmerkelijk is het feit, dat de Duit sche troepen ten Noorden van Valen ciennes op een zeer breed front door de sterke Fransche grensfortificaties zijn heengebroken en ten Westen van Valen ciennes over het Scheldekanaal zijn ge trokken. Ook uit het Westen werd de vijand over het geheele front terugge worpen. Orchy en La Bassée liggen circa 20 K.M. ten Zuidwesten van Rijssel, Mer- ville ligt 30 K.M. ten Westen van deze stad. Aangezien in het Oosten van Rijssel reeds voor eenige dagen het front op 10 K.M. bij de stad was gebracht en aangezien in het Noorden de capitulatie der Belgische troepen waarschijnlijk een onhoudbaren toestand in het leven roept, is de totale situatie voor de tegenstan ders in dezen sector hopeloos gewor den. Toch constateert het legerbericht van heden uitdrukkelijk, dat de strijd te gen de ingesloten Engelschen en Fran- schen voortgaat en zal voortgaan tot zij volledig onderworpen zullen zijn. Da Duitsche pantserwagens Naar de Londensche correspondent van het blad „Svenska Dagbladet" meldt zijn de Geallieerden vooral verrast geworden door de nieuwe zware Duitsche pantser wagens die in Polen nog niet gebruikt waren. Men wist wel, aldus deze corres pondent, dat de Duitschers zulke ge vechtswagens maakten, doch men kon niet vermoeden welke tactische opdracht zij zouden vervullen. Men had een lang zame dik gepantserde gevechtswagen ver wacht, die bij aanvallen tegen versterkte stellingen met de infanterie zou samen werken. Het gaf een geweldige schok toen bleek dat deze dik gepantserde ge vechtswagens in staat waren snel bewe gelijke pantserdivisies te vormen. OVERNAME VAN HET BURGERLIJK GEZAG in da Ridderzaal te 'j-Gravenhage Dr. A. SEISS-INQUART Heden (Woensdag)morgen heeft in een plechtige bijeenkomst in de' Ridderzaal 1 te 's-Gravenhage de Rijkscommissaris I voor de bezette Nederlandsche gebieden, Rijksminister Seiss Inquart, het burgerlijk regeeringsgezag over het door de Duit- sche„ troepen bezette Nederlandsche ge- 1 bied aanvaard. Bij deze plechtigheid waren vele Duit- sche en Nederlandsche autoriteiten aan- j wezig, w.o. de Secretarissen-Generaal van de Nederlandsche Departementen, de Duitsche militaire bevelhebbers in Neder- land en België, voorts de heer Amann, Rijksleider van de Duitsche pers en ver- schillende anderen. Op het Binnenhof vormden eere-com- pagnieën de afzetting voor de voornoem- de genoodigden die langs de poort vanaf het Buitenhof aankwamen. De plechtig- 1 heid duurde bijna drie kwartier. .na- ,;jmi. Schnnellbooten in het Kanaal De Duitsche bladen schenken groote aandacht aan het bericht van het Op perbevel der weermacht, volgens hetwelk Duitsche „Schnellboote" een Britschen torpedojager en een vijandelijke duikboot, resp. voor Oostende en den Helder, ver- j nietigd hebben. Onder het opschrift „Duit sche ..wapenen beheerschen Het Kanaal" herinnert de „Berliner Börsenzeitung" er aan, dat reeds tevoren tijdens het groote Westelijke offensief twee vijandelijke tor pedojagers en een hulpkruiser door Schnellboote vernietigd zijn. Deze kleine torpedomotorbooten, die dank zij den Duitschen opmarsch, hun steunpunten zeer dicht bij den vijand kunnen kiezen, heb ben dus reeds bij het begin der operaties bewezen wat zij zoo dicht voor de Engel sche oorlogshavens aan den Zuidelijken ingang van de Noordzee kunnen pres- teeren. Men rekent de Schnelboote tot de kleine strijdmiddelen van den oorlog ter zee, doch juist voor hen biedt Het Kanaal een uitstekend arbeidsveld en dat begint de Britsche zeemacht reeds na al hard te gevoelen. Da Duitsche par* verontwaardigd De Duitsche bladen houden zidh opnieuw bezig met de talrijke gruw'ellberiditen welke doioir de vijanden van Duitschland worden verspreid. Het doel van deze ophitsing, zoo schrijft de „Berliner Lokailianzeiger" is, om tot eiken prijs hulip van andere volkeren te krijger, en de bevolking in België ©m Frankrijk aan te zetten tot een wilde strijd tegen de Duitsche soldaten, teneinde de Duitsche weermacht moeilijkheden te berokkenen. De „Berliner Börseinzteitung" wij'st in dit verband op het vermoorden van Duitsche vliegers dpor .Fransche soldaten en con stateert ten aanzien van dez;e scbefnlding van het Volkenrecht dat Genera al-Vel d'. (maarschalk Göring heeft aangekondigd elk afzonderlijk geval te zullen laten; onderzoeken teneinde daaruit de (njoodige gevolgtrekkingen te maken. Bombardement van Duitsche steden Tot de steden waar de vijandelijke bombardementsvliegtuigen in dein nacht van Zaterdag op Zondag bommen op niet-militaire doéUwitten hebben laten val len. 'behoort ook Gulik. Het „Jülicher Kreis b'latt" meldt te VelgersdorF door vijande lijke vliegers een aantal bommen is ge- Worpen. Een huis Iwerd door ee;n bom, geheel verwoest en een ander zwaar be schadigd. Een persoon kwam om het le ven en ©en werd ernstig ge(wOfn.d. DE WETTIGE BETAALMIDDELEN De in Holland k0mmandeerende Leger groep maakt het volgende bekend: „Op aanwijzing van de ambtelijke Hol- landsche plaatsen zijn de plaatselijk voor handen voorraden van betalingsmiddelen verregaand centraal naar den Haag te ruggetrokken. Door dezen maatregel is er een groot tekort van betalingsmiddelen in het be zette gebied tot stand" gekomen, wat een gevaar oplevert voor het economisch leven. De in Holland bevieliende leger groep heeft van den eersten dag af alle toebereidselen die van haar afhangen, gemaakt om het betalingsverkeer wieder op gang te brengen, om de daardoor ontstane nood der bevolking te verzach ten. Te dien einde heeft zijl reeds op vordering van het gemeentebestuur be talingsmiddelen in den vorm va|u „Reidiis- kreditkassenscheime" als een lieenitn'g ter beschikking gesteld. De legergroep verwacht, dat de bevol king de in haar belang genomen maat regelen op iedere wijzle zal ondersteu nen. Ieder inhouden van btetalingsmidde- len zou ppmieuw stilstand m het b'eta- lingsverkseer veroorzaken en moet om die reden onder alle, omstandigheden achterwege blijven. Daar de Holltandsche autoriteiten principieel meester blijven van de geldmiddelen, die onder hun be stuur staan, wordt van hen" verwacht, dat Zij1 de voorradige betalingsmiddelen da delijk dopr de banken of op een andere wijze in het verkeer brengen. De bankelo (hebben hunnerzijds de taak de hun tot nu toe opgedragen functies dadelijk weer op te nemen. Die legergroep wijst er verder pp1, dat nevens de gulden ;allieen de „Reichskre- ditkassenschein" wettelijk betaalmiddel is, in den zin der verordenijnlg van den op perbevelhebber der legers van den löen (Mei 1940. Alleen vopr de Reichskre- d i t s c h ie i m e is de dooir deze verorde ning bestemde proportie van muntsta,nr daard 1 Gulden RM 1.50 geldig. De bevolking wordt uitgeeoodigd andere Duitsche betalingsmiddelen, vooral Reichs- marknoten niet aan te nemen. De ruiling van Rijksmarknoten tegen Reichskredit- kassensebeine is verboden aan de bevol king van het bezette gebied. Zulke rui ling wordt ook niet gedaan door de Field- of Ortskommandanturen. Door de voorloopige verordening piver deviezen van den lOen Mei 1940 is het Ook verboden Reiehsmarkgeld van het biezette gebied in het Reichsgebied1 of naar het buitenland mee te nemen of te zenden. Dit geldt in de eerste plaats Ook voor Reichskreditkassenscheine. Zoover personen bijl Wijlze van uitzonderifnlg toe gelaten worden geldbedragen naar het Rijksgebied mee te nemen, moeten deze personen Reichskreditkassenscheine tegen. Reichsmarkbiljetten in de grensdouane- kantoren omwisselen. Het Fransche industriegebied In verband met den doorbraak der Duitsche legers in Noord-Frankrijk wordt er van deskundige Duitsche zijde op ge wezen, dat de strijd der wapenen tevens een strijd is tegen het vitale deel van het Fransche bedrijfsleven. De economi sche beteekenis van het Fransche indu striegebied, dat zich langs de grens van Luxemburg en België uitstrekt, kan nau welijks hoog genoeg worden geschat. Im mers bedraagt de opbrengst der steen kolen 75 pet., van ijzererts en gietijzer resp. 94 pet. en 91 pet., van staal 82 pet der totale productie. De Fransche textiel industrie produceert aldaar 80 pet. van haar wol, 30 pet. van haar katoen en niet minder dan 90 pet. van haar linnen productie. Radiorede van Reynaud De Fransche Minister-President .Rey naud heeft Dinsdagmorgen een radiorede gehouden. Hij verklaarde dat het Belgi- sche leger dat zich Dinsdagmorgen 4 uur in den sector ten Noorden van de hoofdstad (hiermede wordt waarschijnlijk Duinkerken bedoeld) bevond, den weg ge opend heeft voor een inval der Duitsche pantserdivisies. Verder verklaarde de pre mier dat de Koning van België de wape nen heeft neergelegd en voorts: Thans moeten wij vertrouwen op onze soldaten en leiders die het totale blok van het front vormen. Wij zullen de Sommelinie houden en eveneens de linie aan de Aisne Benoeming Fransche ambassadeu s Het Fransche staatsblad bevat de diplo matieke mutaties waarop Minister-Presir dent Reyinaud reeds heeft gezinspeeld. De vroegere ambassadeur in Zwitserland! d'Ormesson is ambassladeur bijl den Hei- ligen Stoel gewerden en de la Raume gaat naar Madrid1 als opvolger yam Gene- I raai Pétain. t Britsche oorlogsplannen buitgemaakt Bij het passeeren van de Schelde, nabij het kasteel Elsigen, door een regiment Duitsche infanterie, werden Britsche oor logsplannen buit gemaakt die een inzicht geven in de voorbereiding van de Engel schen voor een opmarsch naar Duitsch- land door België. Het DNB heeft een ver slag ontvangen waarin de nadere omstan digheden .waaronder deze plannen in Duitsche handen zijn gevallen geschilderd worden en welke tevens een aanvullend bewijs vormen voor de Britsch—Belgische samenwerking. KORT EN BONDIG i Het Departement van Handel, Nijver- heid en Scheepvaart maakt bekend dat I de Benzinemaatschappijen gerechtigd zijn alle benzinepompen te vullen. De opperbevelhebber van land- en zee- macht heeft mr. J. B. K a n, lid van den Raad van State is met ingang van 23 Mei benoemd tot adviseur in algemeene zaken van den Regeeringscommissaris voor den Wederopbouw, j De aardbeving, welke Peru heeft ge teisterd, was de hevigste sedert veertig jaar. Voor zoover men tot nu toe kan nagaan zijn meer dan 200 personen om- gekomen en 4000 gewond. Duizenden hui zen zijn vernield en in de hoofdstad heeft de bevolking voor een groot deel den nacht op straat doorgebracht. Door een grooten brand zijn te Van couver, in Britsch Columbia, alle éta blissementen van de Union Boatworks, een scheepswérf en twee fabrieken voor scheepsmotoren, geheel verwoest. Op een andere werf is schade aangericht. i Het Amerikaansche s.s. „Washington", dat Dinsdag uit Italië te New York is aangekomen, zal op verzoek van het Amerikaansche Departement van Buiten- landsche Zaken, Donderdag, dus twee dagen vóór het vastgestelde tijdstip, reeds weer naar Italië terugkeeren om vertrekkende Amerikanen uit Europa aan boord te nemen. Het Amerikaansche ge zantschap te Dublin heeft bekend ge maakt, dat inscheping aan boord van de „President Roosevelt" de laatste kans biedt om Engeland te verlaten. I De Ier»sche Minister-President de Va lera heeft in de Iersche Kamer ver klaard, dat het dringend noodzakelijk is dat de defensiemaatregelen, waartoe de regeering besloten is, ten uitvoer wor den gelegd. De reservisten van het ge regelde leger en de eerste afdeelin- lingen vrijwilligers zijn reeds onder de wapenen en het oproepen van verschei dene duizenden recruten kan elk oogen- blik worden verwacht. KERKNIEUWS ST.-PHILIPSLAND. Zondag 19 Mei wer d' de diaconie der Ned. Hjerv. Kerk ver blijd met een extra-gift van f 10. VERSCHILLENDE BERICHTEN Distributie textielgoederen Het departement van handel, nijver heid en scheepvaart maakt bekend, dat aan alle verkoopers aan particulieren verboden is, textielproducten af te leve ren anders dan op vertoon door den klant van de distributiestamkaart. Voor deze levering moet de verkooper een bon in duplo uitschrijven, waarvan de naam van den klant, nummer en serie- letter van de stamkaart en de gekochte goederen vermeld staan. Het origineel van deze bon houdt de klant, die haar ten minste 3 maanden bewaart. De klant mag in dezelfde kalenderweek geen soortgelijke artikelen koopen. Ter voorkoming van misverstand wordt erop gewezen, dat onder dit verbod tot verkoop en of aflevering niet vallen aan- koopen of vorderen door of namens de Duitsche of Nederlandsche militaire auto riteiten en ook niet aankoopen door Duitsche militairen. Barometerstand van hedenmiddag 2 uur: Zon op: Zon onder: 30 Mei 3,48 20,07 Maan op: Maan onder: 30 Mei 1,00 13,07 Hoog- en laagwater te Zierikzee Hoogwater: Laagwater: 30 Mei 9,13 21,31 2,41 15,14 By de vroeger geldende tydaanwyzing dient 1,40 uur te worden i RADIO-PROGRAMMA Donderdag 30 Mei JAARSVELD 414.4 M. AVRO-uitzending. 8 (berichten ANP; 8.10 gram.; 8.30 orgelspel; 8.50 gram.; 10.35 omroeporkest; 11 declamatie; 11.10 om roeporkest; 12.15 Puszta-orkest; 12.45 be. richten ANP; 1 AVRO-AeoliaUorkest; 2 Concertgebouw-strijkorkest (opn.)2.30 pianovoordracht; 3,00 Ensemble Jonny Kroon; 4.30 gram.; 5 jeugdhalfuur; 5.30 AVRO-amusementsorkest; 6.30 omroep-or kest; 7.30 concertgebouw-orkest en so liste; om circa 8.30 Utretihtslch vrouwen koor; 9.50 mededeelingen; reportage; 10 gram.; 10.30 AVRO-amusementsorkest; 11 berichten ANP; 11.10 AVRO-dansorkest; 11.40—12 gram. KOOTWIJK 1875 M. NCR V-uitzending. 8 gram.; 9 Berich ten (Frainsch); 9.15 gram'.; 9.30 berichten (Neder]andsch)9.45 Marcand o-ensemble 11.15 berichten (Engelsch); 11.30 berich ten (Vlaamsch); 11.45 gram.; 12 Jac. Stof. fer's sextet; 1.30 berichten (Nederlaindsch) I.45 berichten (Fransch); 2 grami.; 2.30 berichten (Nederlandsch)2.45 gram.;3.15 berichten (Engelsch); 3.30 Gooilandersj 5.30 berichten (Nederlandsch); 5.45 grami. 6.15 berichten (Engelsch); 6.30 berichten (Vlaamsch); 6.45 cello voordracht; 7.30 be richten (Nederlandsch); 7.45 gram'.; 8.15 berichten (Engelsch); 8.30 berichten (Vl|.) 8.45 gram.; 9.15 berichten (Engelsch)9,.30 berichten (Nederlandsch); 9.45 Gooisch symphonic-orkest; 11.15 berichten (Fr,.); II.30 berichten (Engelsch); 11.45—12 gr. Koeriersdienst van V.V.V. De practijk heeft dezèr dagen duide lijk aangetoond, dat de door de pad vinders ter opsporing van burgers, over wier verblijf geenerlei gegevens beston den, bijzonder nuttig effect gesorteerd heeft. Op voorbeeldige wijze heeft het keurcorps der padvinders, bestaande uit sportieve jonge kerels, die er op de fiets op uittrokken en veel vindingrijk heid en moed aan den dag legden, zich van zijn taak gekweten., Tot groote vol doening van al die duizenden, die reik halzend uitzagen naar eenig bericht van bloedverwanten of vrienden, keerden zij met de, persoonlijk door de gezochten ingevulde, bundels formulieren uit hun rayons terug. Naarmate het trein- en postverkeer weer hersteld wordt, is deze dienst ingekrompen en thans alleen nog ingesteld voor die gebieden, waarmede nog geen postverkeer mogelijk is. Uit de rapporten der padvinders blijkt, dat zij in den regel alle mogelijke hulp van autoriteiten en publiek bij hun op sporingswerk ondervonden. De directie der V.V.V. „Amsterdam" doet nogmaals een beroep op alle instanties en per sonen, om die medewerking ook voor de nog resteerende opdrachten der padvin ders-Koeriers te willen verleenen en dankt al diegenen, die op zoo sympa thieke wijze behulpzaam waren om dit nasporingswerk tot dit oogenblik zoo'n groot succes te maken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 1