ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE MAANDAG 27 MEI 1940 OPCER ZiEMIGSESOS CpUIAIft Aan onze abonné's 9e Kern M 4 BEKENDMAKING ABONNEMENT Prijs fl.60 p. kwartaal, buiten Zierikzee fl.80. Voor het buitenland fio.-— p. jaar Afzonderlijke nummers 5 cent. Ver schijnt dagelijks, behalve 's Zondags. Uitgave: N.V. de Zierikzeesche Nieuwsbode, Zierikzee, Schuithaven B 94 Tel. 32, Postgiro 137677 - Dir.A. J. de Looze - Uitg.-Red.M. J. Kosten 96STE JAARGANG No. 14346 ADVERTENTIES Prijs: 20 cents p. regel, minimum 80 cents Bij contract speciale prijzen. Grootte der letters naar plaatsruimte. „Suooesjes" 60 cents. Inzending tot 's morgens 10 uur In verband met de huidige tijds omstandigheden is het op het oogenblik ook ons onmogelijk de krant uit te geven, zooals dat tot voor kort geschiedde. Wanneer het economische leven zich gaat herstellen en de post verbindingen met en in Zeeland weer normaal zijn, zal de Nieuws bode weer op het gewone formaat worden uitgegeven. We doen een beroep op onze lezers met deze feiten wel rekening te willen houden. DE DIRECTEUR. VAN HET WESTFRONT Het Duitsche lege?baricht van 25 Mei Naar het DNB mededeelt is de ring om de vijandelijke legers in België ge sloten. Gent en Kortrijk zijn gevallen, terwijl de Lije is overgetrokken. Tus schen Roubaix en Valencieninies de<ian de Duitsche troepen aanvallen op de grens vestingen bij Doumay. De Vimeyhoogten zijn gevallen. Boulogne is gevallen en Ca lais omsingeld. Op de Belgische en Fran- sche havens werden bomaanvallen onder? nomen. In 't Kanaal werden een torpedo jager en zeven transportschepen door bommen vernietigd pf zwaar beschadigd. Op eönige punten aan het Zuidfrolnit wer den kleine aanvallen afgeslagen]. Ten Zuiden van Sedan weTd een belangrijke hoogte genomen en wisten de Duitschers zich te handhaven. Het op 23 Mei aan de Noprsehe kust beschadigde Britsche slagschip werd (Weer getroffen. Een vlieg tuigmoederschip vloog in brand', terwijl een kruiser midscheeps werd getroffen1. De vijand verlopr 84 toestellen. Het Duitsche legerbericht van 26 Mei In Vlaanderen en Artois zetten de Duitsche troepen hun concentrische aan val tegen de ingesloten vijandelijke legers op het gansche front voort. De geallieer den bieden hier nog taaien tegenstand. Om dien te breken greep het luchtwapen op vele plaatsen in. Aan de Belgisch—Fransche kusten be stookte het luchtwapen opnieuw de ha veninstallaties van Zeebrugge, Ostende en Duinkerken met bommen. In Ostende werd een kruitmagazijn en een artillerie depot door bomtreffers in brand gescho ten. Een transportschip werd beschadigd. In den nacht van 24 op 25 Mei bestookte het luchtwapen met succes talrijke vliegvel den in Oost- en Zuid-Oost Engeland. In het Nauw van Calais werden twee groote handelsschepen, ieder van 5000 ton, twee kleinere koopvaarders en een oorlogs schip getroffen. Aan het Zuidfront geen bizondere gebeurtenissen. Het luchtwapen zette daar haar aan vallen tegen spoorwegemplacementen, artilleriestellingen en troepenverzame lingen voort, vooral in de bosschen. De verliezen der tegenstanders bedroegen Zaterdag 59 vliegtuigen. 11 Duitsche toe stellen worden vermist. In de omgeving van Narvik kregen een groot oorlogs schip, alsmede een kruiser zware treffers. Zaterdag zijn Alpenjagers ter ondersteu ning van de bij Narvik strijdende troepen per valscherm neergelaten. Herstel van wegen en bruggen Ten aanzien van de bewering, dat de snelle opmarsch der Duitschers moet blij ven steken tengevolge van gebrek aan munitie en motorbrandstof, verneemt het DNB van militaire zijde, dat men dit van Geallieerde zijde meende te mogen ge- looven aangezien men wist hoe grondig de straten, spoorwegen en bruggen van de toevoerwegen in België waren ver nield. Bovendien is het steeds een stok paardje van de Geallieerden geweest dat Duitschland niet in staat was tot groote offensieven wegens gebrek aan brand stof voor de vele gemotoriseerde troepen in het bijzonder de luchtmacht. Het of fensief van de laatste dagen zal den vijand wel overtuigd hebben dat dit ver trouwen niet juist was. Bij de aanvallen der Duitsche troepen voelen zij aan den lijve dat de munitieverzorging van de Duitsche troepen uitmuntend function- neert en dat ook de verdere verzorging in orde is. De arbeidsdienst is met zijn eerste afdeelingen tot dicht achter de Dr FRITZ TOHT onder wiens leiding in België en Frankrijk de wegen en bruggen worden hersteld strijders aan het front genaderd. Deze organisatie van Dr. Toht slaat overal wegen en bruggen. De spoorwegtroepen herstellen overal de vernielde spoorlijnen, zoodat overal het nazenden van voor raden is geregeld en aangepast aan den snellen opmarsch. SPOEDIGE OPHEFFING VAN HET BANK-MORATORIUM Koop en verkoop van effecten verboden Met machtiging van den opperbevel hebber van land- en zeemacht deelt de Nederlandsche Bank, in overleg met het ministerie van Financiën en met de Ver- eeniging voor den Effectenhandel, onder meer mede Ten einde het economische leven hier te lande zoo snel mogelijk weder normaal te doen funetioraieëren, wordt onder meer gestreefd naar een spoedige opheffing van het bij Koninklijk Besluit van 10 Mei 1940 (Staatsblad no. 483) ingestelde ban-, kenmoratorium. De bedoeling is, die op heffing geleidelijk te doen plaats hebben. Als eerste stap in de aangegeven richting zullen het minimum van 3 procent, ge noemd in artikel 2, tweede lid van be doeld besluit alsmede het aldaar genoem de bedrag van f 30, met ingang van 21 Mei 1940 worden verdubbeld. Het ligt in de bedoeling om, zoodra het geldverkeer meer normaal is, de ef fectenbeurs weder te openen. Zoolang de effectenbeurs gesloten is, is het aan een ieder verboden effecten te koopen of te verkoopen. HERVATTING VAN HET CON TACT MET NED.-OOST-INDIË Radio-grafisch doorgeven van familieberichten Gezien de innige banden, welke er be staan tusschen Nederland en Indië en het feit, dat duizenden Nederlanders familie in de Oost hebben en omgekeerd, heeft de staking van het contact tusschen beide gewesten, als begrijpelijk, allerlei onze kerheden in het leven geroepen, vooral betreffende de familierelaties. Men heeft hierbij in het bijzonder op het oog het doorgeven van mededeelingen omtrent het lot der in het Nederlandsche leger dienende militairen, die in Indië familie hebben. Van de zijde der Duitsche autoriteiten wordt dit volkomen gevoeld en bespre kingen met Nederlandsche autoriteiten en vooraanstaande personen om tot uit voering van een plan te komen zijn be gonnen. De bedoeling zou zijn met me dewerking der Duitsche en Nederland sche autoriteiten tot een radiografisch doorgeven van uitsluitend familieberich ten te komen. Er zijn natuurlijk tal van moeilijkheden te overwinnen. Het staat daarom nog niet vast, dat deze plannen inderdaad tot uitvoering kunnen komen. KERKNIEUWS Ds. E. L. NAUTA Tot pins leedwezen hebben ook 'wiij; op grpind van een ons toegezoinldein on juiste informatie, een bericht van het overlijden van ds. E. L. Nauta geplaatst Ds. Nauta, veldprediker te Leiden, bevindt zich in leven en in goeden welstand. ROTTERDAM'S NIEUWE BEURS GEOPEND De wederopbouw van de Maasstad Anders dan men zich dat had voorge steld is de nieuwe Rotterdamsche Beurs in gebruik genomen. De ruimte van de schippersbeurs was beschikbaar gesteld om de beursbezoekers te ontvangen, daar de kap van de groote beurshal door eeni- ge bommen is getroffen. Na eenige weken als het dak gedicht is, kan de hal waar schijnlijk in gebruik genomen worden. Het bezoek was zeer druk. Bij den aanvang van het eerste beursuur, waar voor |n« iet geluid werd, verschenen ook burgemeester Oud eri mr. K. v. d. Man- dele, voorzitter van de Kamer van Koop handel, de leiders van het comité voor den wederopbouw van Rotterdam, zoo mede de wethouders. Zaken zijn op de beurs niet gedaan, doch het beursuur voorziet toch in een behoefte. Vele za kenrelaties hebben geen telefonisch con tact meer en spreken elkaar nu hier. Een vraag, die voor den arbeid van den wederopbquW van groot belang is, is of en op welke wijze de schade zal worden vergoed, die in Rotterdam door zaken en particulieren geleden is aan roerende en onroerende goederen. De gelden voor den weder op bouw zullen in de eerste plaats uit deze mid delen moeten komen. Formeel gesproken hebben alleen degenen die zich tegen molest verzekerd hadden recht op uit- keering. Dat waren er echter zoo wei nigen, dat zij, als wij het geheel nemen, verwaarloosd kunnen worden. De ande ren hebben geen enkel recht op uitkee- ring. Dè besprekingen die nu worden gevoerd over de verzekeringen hebben de strekking dat de verzekeringsmaat schappijen één derde, en de overheid des rijks eveneens een derde van het bedrag zullen uitkeeren en dat het resteerende derde deel als eigen risico zal worden genomen. Een beslissing is nog niet ge vallen. In kringen van verzekeraars bestond de verwachting, dat het op deze wijze tot uitvoering zal komen. Het zal een groote bemoediging zijn als het tot de finitieve vaststelling van deze regeling komt, omdat dan als het ware het fundament voor den wederop bouw kan worden gelegd. Wat thans geprojecteerd en voorbereid wordt, kan dan worden uitgevoerd. Er is in Rotter dam voor 'jaren werk, niet alleen voor geheel nieuwen bouw, doch ook voor de herstelling van gebouwen die niet worden afgebroken, doch niettemin grondig onderhanden moeten worden ge nomen. ZEELAND'S HOOFDSTAD GETEISTERD Vele historische gebouwen verwoest De bekende markt te Middelburg, waar het laat-Gotische stadhuis domineerde, biedt een troosteloozen aanblik. Alle pan den, die het ruime plein insloten, zijn, op twee of drie na, met den grond gelijk gemaakt. Van het stadhuis staan een stuk van den voorgevel, een gedeelte van den toren, en een paar brokken zij muren nog overeind.t De Lange Jan, Middelburg's roem ruchte Abdijtoren, die het gansche eiland beheerschte, is niet meer. Hij is onthoofd. Een zielige klomp steen steekt thans boven de puin- hoopen uit van het gebouw, dat eens de Koorkerk was. Het aloude Abdijplein is eveneens on herstelbaar verwoest. Slechts aan de res ten van enkele gevels kan degene, die het plein eertijds goed heeft gekend, nog eenigszins zien hoe het vroeger geweest is. Het zijn echter niet slechts de panden van geschiedkundige waarde, die ten of fer zijn gevallen. Twee der voornaamste Middelburgsche winkelstraten, die op de Markt uitkomen, de Lange Delft en de Korte Burg, hebben hetzelfde lot ge deeld. In beide straten zijn vele tientallen winkels, hetzij gedurende het lucht bombardement, hetzij door den brand, die daarop volgde, volkomen vernietigd. Middelburg heeft bijna geen winkels meer. In de Lange Delft gingen Grand hotel Verseput, het bekende restaurant De Gou den Zon, en de prachtige provinciale bibliotheek mede verloren. Als men op de markt staande de Lange Delft in kijkt, schrijft de corr. van het Hbl., ziet men ruïnes links en rechts, zoover de blik reikt. I Andere deelen van de stad, die hevig 1 geschonden werden, zijn de St. Pieter straat, de Dam, de Rouaansche kaai, de Rotterdamsche kaai, de Lange Noord- j straat, ïïe Nieuwstraat, de Segeerstraat. j Al deze straten, kaden en pleinen liggen I vol puinhoopen. In vrijwel alle wijken ontbreken huizen en winkels. En dan spreken we nog niet eens van die wijken, i waar de panden slechts glasschade heb- ben gekregen. j i Dat het hevige bombardement en de brand ook menschenlevens hebben gekost, staat vast. Alleen: men weet nog niet hoeveel. Het overgroote meerendeel der bewoners van Middelburg was overigens j gelukkig op een veiligen afstand. Woens dag en Donderdag hadden ml. reeds dui- I zenden, op aanraden van het gemeente bestuur, de stad verlaten. OMREKENING VAN DUITSCH EN NEDERLANDSCH GELD Nu de Reidhskreditkassenscheiin© naast het oude Nederlanidscbe geld wettig be taalmiddel zijd en béide dopr elkaar ge bruikt kunnen worden, gevefa iwij' hier een overzicht vain de verhpjuidingswaarde tusschen beide soorten: (waarde vain Ned. uitgedrukt in Duitsch geld De strijd op het Westfront in Vlaanderen en Noord-Frankrijk Spoedige opheffing van het b&nk- moratorium te verwachten De fundamenten voorden weder opbouw van Rotterdam Zeeland's hoofdstad verloor veel uit het ver verleden 0.5ct.= lPfemnin 16ct.= 24 Pfennig 1 2 17 26 2 3 18 27 j, 3 5 ji 19 29 4 6 i» 20 30 li 5 8 30 45 6 9 40 60 i» 7 =11 50 75 1» 8 =12 60 90 •1 9 14 70 =105 ii 10 =15 II 80 =120 ii 11 17 II 90 135 12 =18 II 100 150 11 13 =20 II 200 300 »i 14 21 II Enzoovoort. 15 23 H waarde van Duitsch, uitgedrukt Nederlandsch geld 1 Pfennig 0.5 ct. 16 PfemJnig 10.5 ct. 2 1.5 17 11.5 3 2 18 12 4 2.5 19 12.5 5 3.5 20 13.5 6 30 20 7 4.5 40 26.5 8 5.5 50 33.5 9 e 60 40 10 6.5 70 46.5 11 7.5 80 53.5 12 8 90 60 13 8.5 100 66.5 14 9.5 200 133.5 15 10 Enzoiovoprt. VERSCHILLENDE BERICHTEN j Inlichtingen over militairen Ieder die inlichtingen wenscht te vra- i gen en te ontvangen over een Nederl. militair, dient een dubbele briefkaart te richten aan het algemeen informatiebu- j reau Marnixstraat 18, 's-Gravenhage, on- der zoo volledig mogelijke opgave van I naam, lichting, rang, troepenonderdeel van de betreffende militair, benevens het adres van den aanvrager. Deze laatste dient voorts aan de keer zijde van de antwoordkaart de hierboven vermelde gegevens in te vullen. LANDBOUW EN VEETEELT Chr. Boeren- en Tuindersbond 1 De Chr. Boeren- en Tuindersbond deelt langs dezen weg aan de Provinciale en plaatselijke afdeelingen en aan de indivi- 1 dueele leden mede, dat het in het voor- nemen ligt de werkzaamheden zoo spoe- dig mogelijk op de gewone wijze voort te zetten. Binnen het raam der gestelde j of nog te stellen regelen zal de bond de belangen der leden blijven verzorgen. Het moet van de grootste beteekenis worden geacht, dat door een ieder daad- j werkelijk wordt medegeholpen aan den wederopbouw van het sociaal-economi sche en technische leven ten plattelande i Ook is het gewenscht dat, voor zoover j dit ter plaatse mogelijk is, de Chr. Land- j bouwwinterscholen, lagere land- en tuin- - bouwscholen, landbouwhuishoudscholen en cursussen normaal voortgang hebben. De respectievelijke besturen, leeraren en f leeraressen dienen de daartoe noodige maatregelen te nemen. j 1. De plaatselijke kommandant van Zierikzee heeft de kommandant-aangele- genheden voor het sgeheele eiland Sehou- 'wien en Duiveland vanaf 24 Mei 1940 overgenomen. De kommandant zetelt te Zierikzee, Oude Haven, huis no. A 418, te- lefoton 55. Diensturen voor het publiek Maandag, Dinsdag, Donderdag, Vrijdag: 9—12 uur, 141/2—I6I/2 uur; Woensdag en Zaterdag: 9—12 ,uur. Zondag gesloten. 2. Vporsfellen op afgifte van gellei- biljetten voior de nachturen worden voor de naburige gemeenten van de kalnitoren in Haamstede én Brouwershaven afgewik keld. Dit geldt eveneens voor kl|eine aanvragen van andere soort. 3. Geleibiljetten voor het verlaten van het eiland met de veeren zijn niet ver- eischt. Men moet bij zich hebben een paspoort, bewijs van Nederlanderschap of dergelijke, voorzien van een photo graphic van den eigenaar. 4. Andere schepen dan de toegelaten" veerbooten mogen niet vertrekken. In bij zondere gevallen is de toelating schrif- lijk onder opgave der redenen bij den plaatselijken commandant door den bur gemeester der gemeente, waar het schip verblijf houdt, aan te vragen. Ook het vertrekken van schepen met het doel, de vischvangst uit te oefenen, is op het oogenblik nog verboden. Dit zal toegelaten worden zoodra de omstan digheden dit weder veroorloven. Verboden uitloopen zal met gebruik van wapenen worden belet. 5. De distributie van petroleum voor kook- en verlichtingsdoeleinden wordt door de burgemeesters der gemeenten voor hun gebied zoodanig geregeld, dat een stelselmatige levering aan de bevol king verzekerd is. 6. Het rijden met vracht- en perso nenauto's moet verder worden beperkt. Alle transporten moeten principieel door paardenspannen en tram, en alleen bij uitzondering per vrachtauto, plaats heb ben. Ook toegelaten auto's mogen niet voor privétochten in bedrijf worden ge nomen, maar uitsluitend voor het doel, waarvoor zij zijn toegelaten.. Binnenkort zal opnieuw de toelating worden onderzocht en de definitief toe gelaten auto's zullen van een speciaal kenmerk worden voorzien. De plaatselijke kommandant, Dr. STOSSBERG, Luitenant

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 1