ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZATERDAG 25 MEI 1940 OPGEH ZERIKraSOiypUBAKT BEKENDMAKING BEKENDMAKING De Kern uau m ABONNEMENT Prijs fl.50 p. kwartaal, buiten Zierikzee fl.80. Voor het buitenland flo.p. jaar Afzonderlijke nummers 5 cent. Ver schijnt dagelijks, behalve 's Zondags. Uitgave: N.V. de Zierikzeesche Nieuwsbode, Zierikzee, Schuithaven B 94 Tel. 32, Postgiro 137677 - Dir.A. J. de Looze - Uitg.-Red.M. J. Kosten 96STE JAARGANG No. 14345 ADVERTENTIES Prijs: 20 cents p. regel, minimum 80 oents Rij contract speciale prijzen. Grootte der letters naar plaatsruimte. „Succesjes" 60 cents. Inzending tot 's morgens 10 uur BEKENDMAKING VOOR HET BEZETTE GEBIED Bijl machtiging van den Opperbevelheb ber van het Duitsehe Leger maak ik bekend: I. De Duitsehe Weermacht waarborgt de inwoners volledige veiligheid van per- spon 'en eigendom. Wie zich rustig en vreedzaam gedraagt, heeft niets te vree. zen. II. Gewelddaden en sabotage-aklen fworden met de zlwaarste straffein be dreigd. Als sabotage wordt ook be schouwd: elke beschadiging of het ach terhouden va'n oogstproidukten, voorra den en installaties aller aard, die voor het bezettende leger van belang rijn, evenals het afscheuren of beschadiging van plakbrieven of bekendmakingen On der bijzondere bescherming van de Duit sehe Weermacht staan: gas-, water- en lelectriciteitswerken. spooïlw'egem en slui zen evenals kunstwerken. III. De inlevering van wapens .eim oor logstuig is do,or bijzondere bekendma king bevolen. Vo,or heriimeriinigswapens, buiten gebruik, is deze verordening niet van kracht. Jachtgeweren zijn onder op gave van naam, beroep en woonplaats van den. eigenaar bijl den burgemeester in te leveren, die voo,r de bewaring ver antwoordelijk is. IV. Door het krijgsrecht wordt ge straft: 1. Elke ondersteuning van (niet-Duitsehe Imilitairen in bet bezette gebied. 2. Iedere hulp verleend1 aan burgers}, wielke het bezette gebied twüllen ont vluchten. 3. Elke inlichting, verschaft aan perso nen of instellingen buiten het bezette gebied, welke die Duitsehe Weer macht of het Rijk zjou kunnen scha den. 4. Elk verkeer met krijgsgevangemien. 5. Elke beleediging van de Duitsehe Weermacht en van haar bevelheb bers. 6. Samenscholingen op de straat, het verspreiden van vlugschriften, het be. leggen van openbare vergaderingen ten optochten, welke niet van tevorejm door ieen Duitsehe bevelhebbfer toe gelaten rijn, evenals elke andere Duitsch.vijandige b'etopging. 7. Opruiing tot staking, het moedwillige nederleggen van den arbeid, werk staking, ien het verhinderen vajm werk willige elementen. V. De staats- en gemleentebesturen, po. litie en scholen zijn verplicht, op nor male wijze verder te Iwierken. Hiermede wordt de eigen bevolking gediend. De leiders dezer instellingen rijh voor lioyale houding ten overstaan van de bezettejn'd© macht verantwoordelijk. De personen aan. gesteld in openbaren dienst zullejru hunlne wedde verder genieten. VI. Alle nijverheidsinstellingen, han delszaken en banken rij|m in het belang der bevolking open te houden. De slui ting dezer zonder geldige reden wordt gestraft. VII. In het belang van een georden de en gelijkmatige bevoorrading der be volking is het hamsteren van waren of van artikelen voor het dagelijksch ge bruik («elke overmatige bevoorrading) streng verboden. Elke handeling i|n. strijd met deze wordt als sabotage beschouwd en bestraft. Het voor de dagedijksche le vensbehoeften van de burgerbbvplking npodige verkeer, bijzonder ook het markt verkeer. zal, inzooverre de militaire ver houdingen het toelaten, niet gehiimderd worden. Producenten en 'nainldalaars van levensnoodwendjge artikelen rijm ver plicht, hun bedrijf als voorheen uit te oefenen en hunpie waren aan die ver bruikers af te leveren. VIII. De verhooging van prijzen en vergoedingen van eiken aard evejnals van loonen boven het peil, op dejni dag der bezetting vastgesteld, is verboden, inzooverre geen uitzonderingen! uitdruk kelijk toegelaten rij|n. IX. De wisselkoers Iwbrdt als volgt vastgelegd Vpor Rijksnederland: 1 Gulden 1.50 Reichsmark. Vopr België: 1 Belga 0.50 Reichsmark. De toepassing van andere wisselkoer^ wordt gestraft. Duitsehe evenals ink&em- sche geldwaarden moeten aangenomen worden. X. De Weermacht en de personen daartoe beboerende, zullen hunne inkop pen contant betalen. Dit geldt evefnieens voor do door de burgerbevolking giele- verden arbeid. Slechts bij bedragen, hoo- ger dan 500 Rijksmark, of een daarmee gelijkstaand bedrag, zal de betaling door de Duitsehe militaire overheden gebeuren op vertoon van bescheiden door de Duit sehe Weermacht afgeleverd. DE OPPERBEVELHEBBER DER LEGERGROEP. OPROEP AAN DE BEVOLKING Het door de Duitsehe troepen bezette Nederlandsche gebied wordt onder het Duitsehe Militair-Bestuur geplaatst. De Legerbevelhebbers zullen de maat regelen noodig voor de veiligheid der troepen en voor de bestendiging van rust en orde uitvaardigen. De troepen zijn gehouden, de bevol king, voorzooverre zij zich vreedzaam betoont (onder alle opzichten), te ont zien en haar eigendom te eerbiedigen. In geval van loyale samenwerking met de Duitsehe overheden zullen de Open bare Besturen op hun post gelaten wor den. |i Van het gezond verstand en het in zicht der bevolking verwacht ik, dat zij alle onbezonnen handelingen, eiken aard van sabotage, van lijdzamen of daad werkelijken weerstand aan de Duitsehe Weermacht zal nalaten. Alle verordeningen van het Duitsehe Militair-Bestuur zijn stipt en onvoorwaar delijk te volgen. Het zou de Duitsehe Weermacht spijten, moest zij zich, ge dwongen door vijandelijke handelingen van onverantwoordelijke elementen der burgerbevolking, tot scherpe maatregelen tegen de gansche burgerbevolking ge noodzaakt zien. Dat ieder aan zijn arbeid en op zijn post blijve, zoo dient hij niet alleen zijn eigenbelang maar de belangen van zijn volk en van zijn vaderland. DE OPPERBEVELHEBBER VAN HET DUITSCHE LEGER. Bevel van den Duitschen Stadscomman- dant MIDDELBURG. Alle inwoners van de provincie Zee land zijn verplicht hunne adressen aan den Burgemeester van hun gemeente op te geven, indien zich munitie, schietwa pens, houw- en steekwapens, militaire kleeding en uitrusting in of in de om geving van hun woning bevinden. Het is ten strengste verboden boven staande goederen weg te maken of te vernietigen. Niet opvolgen of niet nakomen dezer bevelen heeft de strengste straffen ten gevolge. De Duitsehe Stadscommandant MIDDELBURG. Bevel van den Duitschen Stadscomman dant MIDDELBURG. De burgemeesters der gemeenten in de provincie Zeeland zenden de verzamelde adressen der inwoners,, die munitie, schietwapens, houw- en steekwapens, militaire kleeding en uitrusting in of in de omgeving van hun woning hebben, naar den Commandant der Politietroe- pen, Molenwater nr. 115, te Middelburg. Niet opvolgen of niet nakomen dezer bevelen heeft de strengste straffen ten gevolge. De Duitsehe Stadscommandant MIDDELBURG. DE STRIJD IN HET WESTEN De Fransche en Belgische legers wer den door de aanvallen der Duitsehe troe pen aan alle zijden verder ingesloten. In Vlaanderen doorbraken de Duitsehe divisies de stellingen aan den Westelijken oever van de Lij'e. Dpornick werd' geno men. De achter het front liggende Fran sche vesting Maubeuge is, 'na inname der laatste buitenfortificaties in Duit sehe handen. In Artois veroverden de troepen de uit den wereldoorlog bekende Lorette—hoogten ten N.W. van Atrecht. Sterke Duitsehe pantsertroepen rukken op naar de Kanaalhavens. Een zwakke aanval bij Amiens werd afgeslagen. Het luchtwapen ondersteunde den strijd van het Duitsehe leger tegen de inge sloten Fransch-Belgische legers. Ook aan het Zuidfront bestreed het luchtwapen verkeersobjecten, transportschepen en troepenverzamelingen. Aan de Kanaal- kust werden voor Boulogne een groot oorlogsschip, waarschijnlijk een kruiser en 3 torpedojagers, door zware bommen getroffen. De vliegtuigen .stieten daarbij op krachtige afweer. Zes transportsche pen werden tot zinken gebracht. Bijl eefo vertwijfelde doorbraakpoging naar het Zuiden werden 56 vijandelijke pantser wagens vernield. De verliezen der te genstanders in de lucht bedroegen 49 vliegtuigen. Zestien Duitsehe vliegtuigen worden vermist. Rond Narvik werden tentenkampen en troep en verzamelingen en ontschepingen met succes gebombardeerd. Een kruiser en een transportschip werden door bom men beschadigd. j Samenvatting van dan toestand Aan het einde van de tweede week' van het groote Duitsehe offensief in het Westen wordt de toestand van welinge lichte zijde te Berlijn als volgt samenge vat: le. De oorlog is naar Frankrijk over gebracht en de Duitsehe troepen zijn tot de kust van Het Kanaal doorgedron gen. j 2e. het in Noord-Frankrijk en België geconcentreerde Geallieerde leger, dat zich reeds door België op weg naar Duitschland bevond, is teruggeslagen, heeft zware verliezen geleden en is ten slotte in een groote tang bekneld ge raakt. Alle pogingen om hier uit te bre ken hebben schipbreuk geleden. 3e. de vestingen Luik, Namen en Mau beuge, welke een eventueélen stoot van Duitschland moesten opvangen, zijn onder der voet geloopen. 4e. de Duitsehe luchtmacht heeft een groot aandeel aan de overwinning. Se dert het begin van het offensief zijn circa 2400 vliegtuigen van den vijand vernield. 5e. de Duitsehe Weermacht staat vlak voor de voor Engeland zeer gewichtige havens aan Het Kanaal. Het optreden van de Duitsehe luchtmacht hier is een groot gevaar voor de Britsche kusten. Aan het einde van de tweede week! van hel offensief staat het Duitsehe le ger voor het tot stand brengen van het eerste deel der opdracht. Deze opdracht zal zijn vervuld wanneer de kust van Het Kanaal tot aan de monding van de Somme in Duitsehe handen is. VERSCHILLENDE BERICHTEN Radio-uitzending van officieele berichten Te beginnen met heden zullen de radio- uitzendingen van officieele berichten plaats hebben van half vier tot vier uur en van half acht tot acht uur des avonds, zoodat de uitzending des morgens ver valt. Voorloopig zal op Zondag een uit zending plaats hebben en wel van half acht tot acht; uur. Het adres der departementen Van het departement van Binnenland- sche Zaken is een schrijven aan de ge meentebesturen uitgegaan, waarin wordt medegedeeld, dat stukken, gericht tot dit departement, moeten worden geadres seerd: aan den secretaris-generaal, waar nemend hoofd van het departement van Binnenlandsche Zaken. Bij brieven, ge richt tot andere departementen, moet eenzelfde adresseering worden gevolgd, met wijziging van den. naam van het departement. Vrouw neergestoken Woensdagavond stond een 25-jarige vrouw, wier man in militairen dienst is, in de Pompoenstraat te Utrecht met een vriendin te praten. Plotseling werd zij aangevallen door een 23-jarigen man, die haar met een dolkmes eenige ernstige steken toebracht. Hevig bloedend zakte de vrouw in elkaar. Een geneesheer uit de Thorbeckelaan verleende de eerste eerste hulp. Het slachtoffer werd ver volgens in ernstigen toestand per zieken auto overgebracht naar het stads- en aca demisch ziekenhuis. De dader werd later door de politie in zijn woning in de Citroenstraat gearresteerd en overge bracht naar het hoofdbureau van politie. De man bleek een kennis van de vrouw te zijn. Zij hadden oneenigheid, welke op deze noodlottige wijze eindigde. Dr. Wohltat naar Nederland Staatsraad dr. Wohltat. de ook in Ne derlandsche kringen van handel, nijver heid en industrie zeer bekende econoom, komt naar ons land, met het doel, de economische verhoudingen tusschen Duitschland en Nederland te coördineeren en wel zoo, dat zij nog hechter zullen worden, dan zij tot nu toe in vredestijd reeds waren. Beide landen zullen de vruchten hiervan plukken. Tegelijk met dr. Wohltat worden nog meer Duit sehe economen in Nederland verwacht en in nauwe samenwerking met Neder landsche instanties, als bijv. de Neder landsche Bank en de departementen van handel, nijverheid en scheepvaart, van landbouw en visscherij en van sociale zaken, zullen zij arbeiden aan den weder opbouw van het economische leven hier te lande. Enkelen van hen zijn reeds te den Haag aangekomen. Binnenlandfche beurtvaart De ©pperbevelhebbler van Iaind- en zee lmacht heeft, blijkens de Neder 1. Staats- courant mp,. 98 van 23 Mei besloten, dat het deelnemen aan de binlnlenl. scheep vaart slechts veroorloofd is, wanneer de ondernemer lid1 is van de vereenigifnigen, aangesloten bijl het Nederl. Binneinivaart- Bureau en hij! beschikt over een z.g.n., beurtvaart-ontheffing. Afvaarten en routes worden vastgesteld1 door het Niederland- sche Binnenvaart Bureau. Er zal franco Worden vervoerd, tenzij1 die omstandighe den zulks niet toelaten, in welk geval' vooruitbetaling kan worden gevorderd. Vpor de vrachtprijzen gelden de richt lijnen aangegeven i|ni de prijisvierordening van 15 Mei 1940. Motorrijtuigenbafaiting zal worden gerestitueerd Naar aanleiding van het verzoek van den BBN (Bond voor Bedrijfsautoverkeer in Nederland, gevestigd Groot-Hertoginne- laan 16 te 's-Gravenhage), gericht aan het Departement van Financiën om re stitutie van de motorrijtuigenbelasting weet deze organisatie ons thans te mel den, dat: restitutie zal worden verleend voor het gedeelte der reeds betaalde belasting, welke verschuldigd zou zijn na 31 Mei 1940. Dit heeft betrekking zoowel op de kwartaalkaarten als op de z.g. 60-dagen- kaarten. Zij, die voor deze restitutie in aanmer king wenschen te komen, dienen zich met de belastingkaart te vervoegen ten kan tore van den Ontvanger der Directe Be lastingen Afd. Motorrijtuigenbelasting, waar de belastingkaart werd verstrekt. Vele bruggen vernield Hoewel de oorlog in Nederland van zeer korten duur is geweest, zijn op tal van plaatsen voor kapitalen vernietigd, hetgeen voor het overgroote deel een gevolg is van de maatregelen, welke door de eigen troepen zijn genomen. De meeste belangrijke bruggen in Nederland zijn volkomen vernietigd, o.a. de groote nieu we brug over de Waal bij Nijmegen, de spoorbruggen bij Nijmegen, Arnhem, Westervoort, Zutphen, Deventer, Zalt- bommel, Mook en Venlo, de verkeers- bruggen bij Zwolle, Arnhem en Zaltbom- mel. Voorts tal van kleinere bruggen in het Oosten en Zuiden des lands. De ver keersmoeilijkheden zijn dientengevolge in Nederland groot. Zoo is het gebied ten Oosten van den IJssel vrijwel geïsoleerd. K ijgsgevargenen naar huis Op teen Persconferentie, welke op het Duitsehe Gezantschap te Den Haag is gehouden, deelde de perschef, de heer j Janke, mede, dat na een voorbespreking tusschen Duitsehe eu Nederlandsdhe auto,- i riteiten. een overeenkomst is getroffen, 1 waardoor een zeer groot deel van de Nederlandsche militairen, die thans nog in dienst zijn en als krijgsgevangenen! worden beschouwd, maar hun haardste- I tien en later tot hun werkzaamheden kan terugkeeren. 24 Mei hebben 50 pet. van hein aanzegging gekregen dat zij' naar huis konden gaan. De rest zal ge- j leideïijk na 24 Mei uit den dienst wor den ontslagen. Nadere officieel© mede^ J deelingen zullen hierover nog wordlenl vierstrekt. Deze demobilisatie zal gere geld worden door Nederlandsche officie- ren. Slechts de beroepsmilitairen zullen nog in dienst blijven. Gedeeltelijke demobilisatie De Opperbevelhebber van Land- en Zeemacht heeft, in overeenstemming met den Duitschen bevelhebbier hier te lande, een regeling vastgesteld om een gedeel telijke demobilisatie van de Nederland sche Weermacht te bewerkstelligen. In het algemeen kan een deel van de im; werkelijken dienst zijhde reserve en j dienstplichtigen volgens deze regeling aanstonds met groot verlof worden ge- zonden. Dit deel bedraagt ten hoogste 50 pet. van de aanwezige sterkte. Het vieriof wiordt in het algemeen verleend aan hen die van de gelegenheid om (maar Gedeeltelijke demobilisatie der weermacht in voorbereiding De meeste krijgsgevangenen zullen naar huis terugkeeren Tweemaal daags van- en naar Rotterdam per R.T.M. Overbelasting van de post is thans zeker ongewenscht Zon op: Zon onder: 26 Mei 3,52 20,03 27 Mei 3,51 20,04 Maan op: 26 Mei 23,47 27 Mei Maan onder: 8,50 9,54 Hoog- en laagwater te Zierikzee Hoogwater: Laagwater: 26 Mei 5,55 18,15 11,29 23,58 27 Mei 6,39 18,54 12,24 Bij de vroeger gelden dient 1,40 uur te worden i huis te vertrekken wenschen gebruik te maken en een betrekking hebben of al thans wierk kunnen vilniden. Voorrang genieten zijl die zaken verlof hebben aangevraagd en daarna achter eenvolgens rij', die werkzaam zijh in: le. Landbouw-, tuinbouw- of mij'nbe- drijVen; 2e. voedselvoprzieningsbedri jfven (bakkerij enz.); 3e. bouwbedrijven; 4e. andere openbare of particuliere bedrij ven of diensten. Vpor elk van deze groepen afzonder lijk komen in aanmerking: a. werklei- ders voor andere werkkrachten; b1. ge lhuwden vo,or ongehu|wden; c. ouderen voor jongeren. De Commandant van elk eenvoudig oor logsonderdeel (compagniën) beslist wie met groot verlof zal vertrekken tot ten hoogste 50 pet. der aanwezige sterkte van zijn onderdeel. Hij is bevoegd van de hierboven gestelde regels binnen de grens van 50 pet. af te wijken, indien dit noo dig blijkt om personen naar huis te zen den, te wier aanzien eenig particulier of algemeen belang dit wenschelijk maakt Officieren en onderofficieren worden tot geen grooter aantal met verlof gezonden dan mogelijk is om een voldoende sterk te aan kader over te houden. Compagnies-, Batterij-, Escadron- en hoogere commandanten, verplegingsoffi- cieren, onderofficieren-administrateur, fou- riers en personeel van het centrale re gistratiebureau vallen buiten vorenstaan de regeling en mogen dus niet met groot Verlof worden gezonden. Zij, aan wie verlof wordt verleend, vertrekken rechtstreeks van hun verblijf plaats naar hun haardsteden voorzien van een bewijs van het verleende groot verlof, tevens dienende als vervoerbewijs voor openbare middelen van vervoer. De grootverlofgangers hebben de verplicht ting zoo spoedig mogelijk, in ieder geval binnen een week, hun volledig adres op te geven aan den burgemeester van hun woonplaats. Allen moeten er voor zor gen dat de militaire goederen, welke hun worden medegegeven, naar behooren worden bewaard en onderhouden. De paardenoppassers van de officieren wier paarden particulier eigendom zijn, mo gen, tenzij zij zijn vervangen, niet met groot verlof worden gezonden. Hiervoor zal te zijner tijd een afzonderlijke rege ling worden getroffen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 1