KIEUWSBODE VRIJDAG 24 MEI 1940 OPGEN< RIKZBESQCCpURAMT De Kern C. J. J. VERTON ABONNEMENT 1707.- 1688 Prijs fl.50 p. kwartaal, buiten Zierikzee 11.80. Voor het buitenland flO— p. jaar Afzonderlijke nummers 5 cent. Ver schijnt dagelijks, behalve 's Zondags. Uitgave: N.V. de Zierikzeesche Nieuwsbode, Zierikzee, Schuithaven B 94 Tel. 32, Postgiro 137677 - Dir.A. J. de Looze - Uitg.-Red.M. J. Kosten 96STE JAARGANG No. 14344 ADVERTENTIES Prijs: 20 cents p. regel, minimum 80 cents Bij contract speciale prijzen. Grootte der letters naar plaatsruimte. „Sucoesjes" 60 cents. Inzending tot 's morgens 10 uur OPBOUW VAN HET NORMALE LEVEN Spoor, post en telefoon herstellen zich Hat leger kan nog niet worden gedemobiliseerd Koortsachtig wordt gewerkt om in Ne derland zoo spoedig mogelijk, waar het maar even kan, het normale leven weder geheel op gang te brengen. Men heeft reeds gezien, dat verscheidene verkeers verbindingen reeds hersteld zijn. De Ne- derlandsche Spoorweg en hopen wel dra verdere uitbreiding aan de exploita tie te kunnen geven. Het postvervoer is voor het geheele land, behalve Zeeland, weder vrijwel normaal. Hetzelfde geldt voor 't draadverkeer, zij 't dan dat ten deze nog een uitzondering moet worden gemaakt voor eenige gebieden, welke het tooneel zijn geweest van directe oorlogs handelingen. Zoo is b.v. met Rotterdam het volledige telefoon- en telegraafver- keer nog niet hersteld, doch ook hier wordt door de Duitsche genie en den technischen dienst der P.T.T al het mo gelijke gedaan, om het ongerief tot het uiterste te beperken. Tal van rijksadministratieve instanties zijn weder op volle kracht aan den ar beid, zooals b.v. de departementen van Financiën, van Handel, Nijverheid en scheepvaart en van Landbouw en de Ne- derlandsche Bank. Vele maatregelen zijn reeds getroffen om 't economische leven weder op vredesvoet te organiseeren. Voorraden grondstoffen en levensmidde len, welke voor Defensie gereserveerd waren, zijn reeds vrijgegeven voor de be volking en tal van voorzieningen zijn nog in voorbereiding. Het Nederlandsche leger kan nog niet gedemobiliseerd worden, doch waar dit mogelijk en noodig is zijn de militairen ingeschakeld in het opruimingswerk, bij de hulpverleening en bij de revacuatie op welke terreinen men niet gauw han den te veel heeft, zal deze arbeid in den kortst mogelijken tijd verricht kunnen j worden, DE TOESTAND TE ROTTERDAM Met man en macht wordt het opruimingswerk voortgezet Koortsachtig wordt te Rotter dam gewerkt aan het Wegruimen van de sporen van den oorlog in de binnen stad. Rondom het stadscentrum is een streng cordon getrokken, waar binjnlen (men slechts op vertoion van een spe- ciaJjen pas wordt toegelaten. Deze pias sen worden slechts verstrekt aan hen, die een zeer dringende reden voor toe lating tot de binnenstad1 kunnen opgeven. Binnen het cordon zij(a vele duizenden arbeiders aan het werk. Deze opruimingsploegen, die gewapend' zijn met schoppen en hpuweelen, bestaan uit de Rotterdamsche werkloozem, aan gevuld met werkloozen ien personeel van gemeentelijke diensten van elders. Het werk van de opruimploegen bewijst hoe imien van den nood een deugd kan ma ken. Het puin wordt n.l. gebruikt voor de demping van de Schie, die, zooals men weet, op den duur in een grootem boulevard, aansluitend op den Coolsin- gel. zal worden herschapen. Een handicap1 voor de Maasstadb'eWo- ners vormt nog het fietsverb'od, waar van slechts om dringende redenen dis pensatie wordt verleend in den vorm! van fietspasjes. Deze maatregel moet echter zeer verstandig worden genoemd, want het verkeer dreigde in de Zwaar overbelaste straten in het Noordelijk en (Westelijk stadsdeel leeffijlk in de war te loopen. De Rotterdammers moeten nu wel is waar groo-te afstanden loopen, maar het rijverkeer kan nu zooveel mo,- gelijk voortgang hebben. Aan dit verbod wordt zeer streng de hand gehouden. Wie geen fietspasje kan toonen moet lijdelijk toezien, dat een stevige politie agent zijn ventielen losschroeft iep in, den zak steekt. Ook kan de politie tot inbeslagneming van de fietsen overgaan. Een groioten hekel heeft men in Rot terdam aan de nieuwsgierige kijkers, die de eerste dagen van alle kanten kwa men opdagen en die geen aiadere reden voox hun bezoek hadden dan ongezon de sensatiezucht. Het van slechten smaak getuigende op,- treden van deze soort „toeristen", die zelfs met touringcars uit andere steden kwamien, heeft alom in Rotterdam grop- te1 verontwaardiging geWekt. Gelukkig is dit thans niet meer in die mate moge lijk. Wie niet noodzakelijk in Rotter-- dam moet zijn, bl'ijve zooveel mogelijk wieg, daar hiji op het opgenblik de hard aan den wederopboutwi van hun stad wierkende Rotterdammers maar in den wieg loopt, BELASTINGPLICHTEN GAAN ONVERKORT VOORT In bijzondere gevallen zijn faciliteiten mogelijk Het Departement van Financiën vestigt de aandacht er op, dat de verplichtingen ingevolge alle belastingwetten onverkort moeten worden nagekomen. In het bijzon der wordt er op gewezen dat alle belas tingen welke door middel van zegelplak- king moeten worden voldaan zooals omzetbelasing en zegelbelasting op den bestaanden voet moeten worden be taald. Bij betalingsmoeilijkheden inzake belas tingen kunnen belanghebbenden zich wen den tot de desbetreffende Rijksontvangers Ten aanzien van de belastingen naar in komen en vermogen wordt onder de aandacht gebracht dat in de uitgereikte biljetten op de gewone wijze aangifte moet worden gedaan naar den toestand per 1 Mei 1940. Eventueele wijzigingen in den toestand na dien datum kunnen in een begeleidend schrijven ter kennis van den inspecteur worden gebracht. Vóór 15 Juni 1940 zullen de inspecteurs geen waarschuwingen doen toekomen ter zake van het niet tijdig inleveren van aangiftebiljetten. DISTRIBUTIE VAN TEXTIELGOEDEREN voor den groot- en kleinhandel Het departement van Handel, Nijver heid en Scheepvaart maakt bekend, dat is ingesteld een Rijksbureau voor de dis tributie van textielproducten door den handel, gevestigd Banstraat 1, 's-Graven- j hage. Doel van genoemd Rijksbureau is het treffen van maatregelen op het ge bied van de distributie van alle textiel producten, zoowel door den groothandel als door den kleinhandel. i Onder textielproducten worden hierbij j verstaan alle, uit textielgrondstoffen ver- S vaardigde artikelen, welke voor uitein- 1 delijke consumptie zijn bestemd. Van deze artikelen kunnen onder meer worden ge noemd: naai- en handwerkgarens, manu- facturen, kleeding, huishoudgoederen, de- kens, tapijten, fournituren, enz. -j Op grond hiervan is iedere handelaar j in textielproducten, in bovengenoemden I zin, verplicht onverwijld een schriftelijk verzoek tot inschrijving bij het Rijks- j bureau in te dienen, bij inwilliging van welk verzoek een vergunning tot het voe- ren van het bedrijf zal worden verleend, j Het voortzetten van 't bedrijf zonder ©en dergelijke vergunning zal binnenkort ver- S boden zijn. j Men richte derhalve het verzoek tot inschrijving aan het Rijksbureau voor de distributie van textielproducten door den handel, Banstraat 1, 's-Gravenhage. SCHOENENVERKOOP NIET MEER VRIJ Een paar schoenen op den bon Het departement van" Handel, Nijver heid en Scheepvaart maakt bekend, dat het koopen van alle soorten schoenen bij den kleinhandel en het verkoopen en af leveren van alle soorten schoenen door den kleinhandel is verboden. Onder schoe nen worden voor de toepassing van dit verbod mede verstaan: kinderschoenen, laarzen, sportschoenen, sandalen, samoa's en lederen pantoffels. Van het verbod is uitgezonderd het koopen dooren het verkoopen en af leveren aan hen, die in het bezit zijn van een door den plaatselijken distribu- tiedienst afgegeven, op naam gestelden bon, rechtgevende op het koopen van één paar schoenen. De plaatselijke distributiedienst zal een bon slechts afgeven op vertoon van de distributiestamkaart aan hen, die ten ge noegen van dien dienst aantoonen, dat zij niet beschikken over een paar schoe nen, dat redelijkerwijze bruikbaar kan worden geacht. De Duitsche autoriteiten hebben de Noi- rem, die maar Zweden Wanen gevlucht, toestemming verleemd maar Nonorwe- gien terug te keerem. Vrouwen ©n kin deren mogen vrij; de grens over. De; mannelijke personen tusschen de 18 en 65 jaar moeten beschikken over e©n le- getimatiebewijs. Het aantal vluchtelingen bedraagt 2500. DE TOESTAND AAN HET WESTFRONT Ondanks het verzet won een Duitsche aanval over de Schelde langzaam terrein Een poging van vijandelijke pantsertroe- pen om in samenwerking met luchtwapen en troepen bij Kamerijk door te breken, werd verijdeld. In het Westen van Artois rukken de Duitschefs naar Het Kanaal I op. Over het geheele Zuidfront van de Somme is de vijand overal in de ver- j dediging. De tweede vesting van Luik heeft zich moeten overgeven. In het front van Namen houdt de vijand nog eenige uitloopers van versterkte punten bezet. Het luchtwapen heeft het bombardement der achterwaartsche verbindingen in Vlaanderen en Artois voortgezet. Voor de Kanaalkust is 20.000 ton scheeps- ruimte vernietigd. De haveninrichtingen van Dover en Duinkerken zijn doelmatig met bommen bestookt. Een vijandelijke torpedojager werd vernield. Door de on gunstige weersgestèldheid was de acti viteit in de lucht beperkt. Negen vijande lijke toestellen werden vernield;'"-5 Duit sche toestellen wordèn vermist. Britsche toestellen hebben Nijmegen en Waalwiik gebombardeerd, waarbij' verscheidene bur gers het slachtoffer werden. De Duitsche aanvallen in Noord-Frankrijk richten zich op Calais, om den Westkant van den ring om de Belgische en Fransche troe pen te sluiten.Bij operaties aan de Ne derlandsche en Belgische kust werden twee vijandelijke oorlogsvaartuigen en een ravitailleeringsschip vernield. KORT EN BONDIG De Britsche pers ziet d© situatie ern stig in. Da Times noemt don toestand1 ernstiger dan .opat te voren. Attlee, de lord1 grootz'egleJbbWaarder in Engeland, heeft in eelni radiotoespraak betoogd, dat de regeering het rechtheeft .elkeen daar te plaatseh waar het staats belang zulks eischt. - Naar aanleiding van de afgekondigde scherpere contrple op vreemdelingen zJjh bij; .een razzia te Budapest 200 ver dachte personen gearresteerd. Een Wijd vertakte propaganda,- en spionna gedieinst is mem daardpor op het spoor gekomen. In .een vriendschappelijke gedachten- wisseling tusschen Berlijn en Tokioi over het standpunt van de Japamsche regeering t.a.v. Ned. Oost-Indië heeft de Duitsche regeering medegedeeld, dat tijl bijl dit vraagstuk niet betrokken is. Churchill heeft in hjet Engelscdje La gerhuis de situatie uiterst (ernstig ge noemd. A be vil le, ten N.W. van Amiens, aan de Somme, is in Duitsche handen. In en om Boulogne wordt hevig gevochten. Het ANP deelde vanmorgen mede, dat uit Londen wprdt gemeld, dat de leider der Britsehe fascisten Oswald M os- Ie y is gearresteerd, tezamjen melt 7 ahi- dere fascistische leiders. Op de grop.te wegen in ien naar Loinj- den worden overal prikkeldraadversper ringen aangebracht. Op strategische kruis punten zijn mitrailleurs in stelling ge bracht. In de groio.te parken in de omgeving van het Buckingham Palace te Londen zijh loopgraven aangelegd. Op. de daken van het paleis ©n de regeringsgebouwen zijn afweermiddelen van metaaldraad aangebracht, teneinde het parachutisten onmogelijk te maken te landen. De laatste dagen is het Westelijk deel van S 1 o w a k ij e door wolkbreuken ge teisterd. De rivieren zijn hierdoor aan merkelijk gestegen. Vele landstreken staan blank. De materiëele schade is aanzienlijk. Duff Cooper heeft medegedeeld, dat de Fransche Kanaalhaven Boulogne door de Duitschers werdt aangevallen. Hoog- en laagwater te Zierikzee Hoogwater: Laagwater: 25 Mei 5,14 17,39 10,41 23,11 By de vroeger geldende tydaanwfjzing dient 1,40 uur te worden bygevoegd. Barometerstand van hedenmiddag 2 iuiur: PREDIKBEURTEN Zondag 26 Mei. Ned. flerr. Kerk. Zierikzee. Nieuwe kerk. 10 ure, ds. Valeton. Kleine kérk. 10 ure, ds. Pijnaeker Hordijk. Luth. Kerk. Geen dienst. Geref. Kerk. 10, ds. Venema van Hienwerkerk en 6 ure, ds. Unger van Brninisse (Bevestiging nienwe lidmaten). Ohr. Geref. Kerk. 10 en 5 ure w. t., ds. Hoogendoorn. Gerei. Gem. (St.-Domusstraat) 9.30, 2 en 6 nre o. t., Leeskerk. Oud-Gerei. Gem. 10.40, 3.10 en 7.10 ure, Leeskerk. Renesse. Geen dienst. Noordwelle. 11 nre, dhr. B. Gast. Haamstede. Geref. kerk. 10.30 en 3 30 ure, ds. Voorneveld. Geref. gem. 10.30 en 3JJ0 nre, Leesdienst. Eikerzee. 11.10 nre, ds. Bosohloo. Geref. kerk. 1110 en 4.10 ure, Leesdienst. Nieuwerkerk. Geref. kerk. 11 en 3.30» Leesdienst; 7.30 ure, ds. Venema. Zondagartsendlenst Zierikzee 26 Mei: Dr. Boogerd en Dr. Verspyck. Pogingen om het normale leven weer op gang te brengen Het koopan en verkoopen van schoenen is thans verboden- Rotterdam ruimt de sporen van den oorlog snel op Distributie van textielproducten voor groot- en kleinhandel De Staatsloterij hervat binnen kort de gewone trekkingen (tiiletluIJzetij Morgen (Zaterdag) Pariser Soezen met Banketbakkersroom en Slagroom Ook weer als voorheen de bekeode Kalis- en Zwezerik-Crequetter. VERRENIEUWSTRAAT ZIERIKZEE Zon op: Zon onder: 25 Mei 3,53 20,01 Maan op: Maan onder: 25 Mei 23,15 7,45 DE „HEINKEL" MACHINES product van technische ervaring Het beroep van invlieger Een bezoeker heeft het DNB de indruk ken doen toekomen, die hij heeft opge daan bij een rondgang over de terreinen waar de befaamde Heinkel-bommenwer pers van het type „111" worden vervaar digd. De bezoeker vertelt o.a. het vol gende „Voor ons staat een van de pioniers van de luchtvaart, wier geheele leven onverbrekelijk is verbonden met de ont wikkeling van de vliegerij, prof. dr. Heinkel, drager van de nationale orde van verdienste en schepper van de in den strijd beproefde „He 111". De talrijke waardevolle modellen die hij lanceerde hebben hem in oorlogs- en vredestijd naam over de geheele we reld bezorgd. Zijn pad is echter niet over rozen gegaan. Op 23-jarigen leef tijd, in 1911, stortte hij reeds met een door hem zelf gebouwden tweedekker neer. Tijdens den Wereldoorlog was hij chef-constructeur en technisch directeur van de „Hansa- en Brandenburgsche Vliegtuigfabrieken". Hij construeerde destijds veertig ver schillende modellen voor het Duitsche en Oostenrijksche luchtwapen. Op zeer bescheiden schaal werd in 1922 d e „Ernst Heinkel-Vliegtuigfa- briek" te Warnemünde opgericht, die later naar Rostock werd verplaatst. De fabriek groeide uit tot een reusachtig bedrijf. Het jaar 1938 bracht deze fabriek niet minder dan 24 wereldrecords, o.a. het wereldrecord van kapitein U d e t met den jager „He 112". In 1939 slaagde de jonge piloot Dieterle er in met dezen jager het absolute wereldsnelheidsrecord met een uurgemiddelde van 746,66 km voor den eersten keer voor Duitschland te winnen. Wanneer men de „He 111" ziet, ver telt de bezoeker verder, valt te begrijpen welk een arbeid, ervaring en vernuft er in een dergelijke machine steekt. Tus- ERNST UDET, de bekende sportvlieger, is thans tot vlieger-generaal benoemd schen de twee motoren van de aan alle zijden bewapende Heinkel steekt de door zichtige glazen gevechtskoepel naar vo ren, waarin de piïoot en de mitraillisten hun plaats hebben. Handle's, meetinstrumenten, verlichte wijzerplaten, bedieningsknoppen voor de bommen, die in haar houders op haar „beurt" wachten, machinegeweren naar alle zijden, ook aan de onderzijde van het zware toestel, de dikke, intrekbare wielen van het onderstel. De bezoeker schildert vervolgens het beroep van den „invlieger". Elk vliegtuig dat van de werf komt en dat nog niet in de lucht is geweest, wordt door deze invliegers voor de eerste maal gevlogen. Zij beproeven, of alle onderdeelen, zooals drijfwerk, instrumenten, automatische be sturing, feilloos werken; voorts of de machine stabiel is op alle assen en niet naar één kant overhelt, kortom of zij aan de eischen van het model voldoet en of de nieuwe serie-machine uit vlieg technisch oogpunt zonder fouten is.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 1