Succesjes ADVERTENTIES. De lessen Distributiekring Schouwen-Duiveland pond Margarine 1 ons Koffie CARTONS Publieke verkooping Goedkoop en doeltreffend Nog geen 2 cent per dag SUCCESJESImakelaar JAC. KNOOP Aardappelen Groenten en Fruit PAKTOUW NA ZEVEN JAREN Zaterdag 25 Mei a.s. hopen mijn geliefde Grootouders ANTBONIUS KRIJGER en PIETERNELLA CORNELIA VAN DE VELDE, hunne 45-jarige Echtvereeni- ging te herdenken. Brouwershaven, 23 Mei '40 Hun dankbaar kleindochtertje, NELLA. Heden overleed tot onze diepe droefheid, na een kort stondig lijden, onze geliefde Vader, de heer A. DE GRAAFF, in den ouderdom van 71 jaar. Sohuddebeurs, 21 Mei 1940. Namens de familie, Ned. Oost-Indië, Batavia C. DE GRAAFF. W. DE GRAAFF—de Boer. Rotterdam, A. DE GRAAFF. L. 8. F. DE GRAAFF— de Jong. Gisteren ontving ik het treurige bericht dat op 12 Mei door ten noodlottig toeval te Overschie is overleden, onze innig ge liefde onvergetelijke Man en Vader, Zoon, Broeder, Behuwd zoon en -broeder, MAARTEN JOHANNUS v. d. HAVE, in den kraohtvollen leeftijd van bijna 29 jaar. Zwaar valt ons dit verlies. Zierikzee, 22 Mei 1940. Uit aller naam, Wed. P. v. d. HAVEPriemue. Heden overleed, tot onze diepe droefheid, onze geliefde Zuster, Behuwdzuster en Tante, JACOMINA VAN DIJKE, Wed. A. F. van Heuohelum. Zaltbommel, 19 Mei 1940. Uit aller naam, A. M. VAN DIJKE, Havenplein 320, Zierikzee. Heden overleed onze ge liefde Moeder, Behuwd-, Groot- en Overgrootmoeder, Wed. W. K00MAH-VERMAAS, in den ouderdom van ruim 86 jaar. Renesse, 22 Mei 1940. Uit aller naam, J. C. KOOMAN. Voor de vele en hartelijke be wijzen van deelneming, ons betoond tijdens de ziekte en na het overlijden van onzen lieven zorgzamen Man, Vader, Behuwd- en Grootvader, den Heer LEENDERT JACOB BEIJE, betuigen wij onzen hartelyken dank. Uit aller naam, Wed. L. J. BEIJEKlaasse. Dreisohor, 23 Mei 1940. 26 Mei hoopt onze geliefde Moeder, Behuwd-, Groot- en Overgrootmoeder, haar 85ste Geboortedag te herdenken. Noordwelle. Namens de Familie, J. v. AS. aan de Landbouwhulshoudschool worden a.s. Maandag 27 Mei hervat. De Directrice, C. N. VAN LIEEE. De lessen in de Openbare School B en de Openbare U.L.O. School worden Vrpdag 21 Mei a.s. weder hervat in de oor spronkelijke lokalen. Ondergeteekende bericht hier bij dat zijn kantoor als voor heen gevestigd blijft: Oude Haven 418 (ingang Wandeling) J. W. RAAP, waarn. Notaris. Tot en met 2 Juni a.s. is verkrijgbaar op: Bon 4 Bon 19 Uw vulpen defect Wij helpen direct Boekhandel S. Ochtman Zn Gadipl. Reparateurs. CONCENTREER op het krachtigste reclame-middel DAGBLAD-RECLAME verkrijgbaar A 3 cent per stuk, i het Bureau van dit blad. Brouwershaven Wnd. Deurwaarder G. VAN DÜIN te Zierikzee is voornemens op Dinsdag 28 Mei 1940, des n m. 2 uur, in de Nieuwstad te Brouwershaven, op het hoefje -en ten verzoeke van dhr. G. Dekker, om contant geld, PUBLIEK TE VERKOOPEN: Eenige Landbouwersinspan, als Windmolen, sleeper, egge, drie- lingwageD, rolblok, bascule en ge wichten, sohoppeD, rieken, rijven, vorken, tolhoot, planken, balken en wat meer zal worden geveild. Er kunnen nog Landbouwartikelen worden bijgebracht, waarvan te voren opgave te doen bij voornoemden Deurwaarder. Publieke Verkooping Zierikzee. Wnd. Deurwaarder G. VAN DUIN te Zierikzee is voornemens op WOENSDAG 29 MEI 1940, des n.m. 2 uur, aan het woonhuis van wijlen Mejuffr. de Wed. P J. BOS8AERT-GildeD, Kerkplein 421b, om contant geld, publiek te verkoopen t den keurig onderhouden INBOEDEL, bestaande uithuiskamerameuble ment, voorts ^diverse tafels, ver schillende stoelen, spiegels, schilde rijen, klokken, divan, buffet, lampen, kleeden, loopers, matten, bedden met toebehooren, ledikanten, ma trassen, spiraal, dekens, dekenkist, spreien, barometer, paraplustanderd, kapstok, gaestelleD, tuinslang, trek- harmonioa, glas- en aardewerk, keuken- en schuur gerief, en wat verder zal worden geveild. Te zien op den verkoopdag des voormiddags tusschen 10 en 12 uur. is de rubriek in ons nummer van Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag kost een abonnement op de „Zlerlkzeesche Nieuwsbode" Abonnementsprijs per kwartaal f 1,50 buiten Zierikzee f 1,80 Weekabonnementen in de stad f 0,12 bij de agenten. f 0,14 Van 1-4 regels f 0,60 Woning te huur, ttaande Gat van Westen. Te bevr. C. C. M. TIMMERMAN. Adverteeren doet verkoopen. Vermist: Eon 2 tact Motorrijwiel, merk //Gillet" 38, Prov. no. K15126, motornr. 108011. Inl. worden iDgew. garage GILYAM8E, Tel. 8, Renesse. Een net Meisje gevraagd voor halve dagen in een klein gezin. Te bevragen bij Boekh. W. DE VRIES Rz., Zierikzee. HedenavondVersch gebradea Rosbief 20 otPekelvleeeoh 16 ot., Lever 9 et. per ons. L. BERMAN - Telef. 306 Puike Drielingen te koop Balie 488. houdt zich aanbevolen voor den verkoop van Belast zioh ook met taxatiën, af sluiten van alle verzekeringen en koopen en verkoopen van vaste goederen. Kantoor Admiraal de Rnyterweg 196. Per telefoon te spreken 's morgens 9—10, 'e middags 1—2 en 's avonds 68 uur, telef. 81431. Alle inlichtingen zonder verbinding of kosten. te koop 30 ct. per K.G., bij partij A 25 ct. per K.G. Adres Bureau van dit blad. WAT IEDERE BURGER MOET WETEN Een ieder doe 2ijn arbeid en blijve op zijn post. Levensmiddelen en gebruiksartikelen mogen slechts in normale hoeveelheden gekocht worden. Ter bestrijding van dreigend typhus- gevaar moet alle melk worden gekookt. De verduisteringsvoorschriften blijven van kracht. Het gebruik van benzine is aan een vergunning onderhevig. Samenscholingen, .werkstakingen, open bare vergaderingen en optochten zijn. verboden. Prijsverhoogingen zijn zonder nadrukke lijke goedkeuring van de Duitsche over heid verboden. Een gulden is gelijk aan anderhalve rijksmark. Deze valuta-verhouding geldt slechts voor Reichskreditkassenscheine. Rijksmarkbiljetten en andere betalings middelen zijn hier te lande niet geldig. Het reizen uit de bezette gebieden is zonder toestemming van de Duitsche over heid verboden. Het luisteren naar niet-Duitsche radio uitzendingen in het openbaar of gemeen schappelijk is verboden. Tegen vriendschappelijken omgang tus schen Duitsche en Nederlandsche mili tairen en tusschen Duitsche militairen en de burgerbevolking bestaat geen enkel bezwaar. Vuurwapens, munitie, handgranaten, ex plosieve stoffen en ander oorlogstuig moeten onverwijld worden ingeleverd. (Herinneringswapens, buiten gebruik, val len hier buiten). Beleediging van de Duitsche weermacht wordt gestraft. Hulp aan burgers, die het bezette ge bied willen ontvluchten, wordt gestraft. Gewelddaden en sabotage worden zwaar gestraft, evenals het beschadigen van aanplakbiljetten. Ondersteuning van niet-Duitsche mili tairen wordt gestraft. Laatste berichten DUITSCHE PERSSTEMMEN. In de Duitsche bladen van heden (Don derdagmorgen wordt gezegd, dat de oorlog, welke Engeland heeft gewild, nu op Engeland zelf terug slaat. „De snelle resultaten zijn werkelijk heid geworden en de vrees voor den genadeslag beheerscht Londen volko men", schrijft de Deutsche Allgemeine Zeitung. De Berliner Börsenzeitung schrijft: „De oorlog wordt niet in het Roerge bied gevoerd, maar in de dreigende na bijheid van Engeland zelf". NOODWEER IN CHILI. De haven van Valparaiso, in Chili, is door een zwaar noodweer geteisterd. Een drijvend dok met een schip is in d'e diepte verdwenen en een gedeelte van de kade is vernield. Ook in Midden- fihili is materieele schade aangericht. AMERIKA ROEPT ZIJN ONDERDANEN TERUG. „Associated Press" meldt uit Was hington, dat de regeering van de Ver- eenigde Staten besloten heeft de mail boot „President Roosevelt" naar Ierland te zenden om de Amerikaansche burgers daar op te nemen. Het schip vertrekt heden uit New York. Voorts heeft het Amerikaansche* Departement van Buiten- landsche Zaken aangekondigd, dat de diplomatieke vertegenwoordigers van de Vercenigde Staten in tal van Balkanlan- den en het nabije Oosten de opdracht hebben gekregen de Amerikaansche bur gers aldaar te verzoeken naar Amerika terug te keeren. MARKTBERICHTEN Boterprijs Commissie 75 cent per poind. De Waterleiding Zuid-Beveland hersteld Naar aanleiding van de moeilijkheden, welke op Zuid-Beveland waren ontstaan t.a.v. de watervoorziening heeft „De Zeeuw" een onderhoud gehad met Ir. J, van Poelgeest, den Directeur der Water- leiding-mpij. „Zuid-Beveland" Deze deel de o.a. het volgende mede. Vorige week zijn cfoor bominslag de hoofdbuizen der waterleiding onder Krab- bendijke op twee plaatsen getroffen. Aanvoer langs die zijde was toen niet meer mogelijk. Dank zij het pompstation nabij den Sloedam en de hulpvaardigheid van de „Midden Zeeland" kon toen wa ter van Walcheren naar Zuid-Beveland worden gebracht. Terwijl de gevechten nog gaande wa ren in „den staart" van Zuid-Beveland, begon men met de herstelling van de leidingbreuken. Geregeld moest dekking gezocht worden voor granaten en kogels, zoodat men moeizaam vorderde. Toen na den opmarsch der Duitsche troepen het gevechtsterrein zich ver plaatste naar den Sloedam, werd al -spoedig het pompstation der Midden-Zee land, waar de Franschen geschut hadden geplaatst, getroffen, waardoor geheel Zuid-Beveland van water was verstoken. Met man en macht is toen voortge- werkt aan het herstel der buizen bij Krabbendijke. Het was een geluk, dat die prise d'eau in Wiest-Brabant. hoewel daar pok ge vechten waren geleverd, volkomen in tact was. Daardoor kon Zondagnacht, toen de buisleidingen gedicht waren, di rect water (worden pip gepompt naar dei torens te Klpeti'nge en Oudelande. Aan vankelijk kon men geen druk genpieg krijgen, omdat vele menschen de kraan tjes in hun huizen hadden opengedraaid. Pas toen de bevolking ontwaakte fwierd dit euvel hersteld len kwam er meer druk Het waterverlies bedroeg in dien nacht echter ongeveer 400 M3. Een zucht van verlichting is Maajn dagmorgen opgegaan toen het schaarsch geworden en begeerde nat Weer toe stroomde. Veel medewerking bijl de her stellingen ondervond de Waterleiding van de Duitsche autoriteiten. De schade aan het pompsatiph bij den Sloedam valt mee. Het gebjouw heeft Iwiel veel geleden, ien het reservoir is, lek geworden, maar de kostbare machi nerie is, zoover oppervlakkig kon nage gaan worden, onbeschadigd. Thans iw'erkt de waterleiding over het geheel,e eiland wieer normaal. KORT EN BONDIG In opdracht yan de Fransche regeering is de politie te Parijs een zuiverings actie begonnen. 50 persppiein wierden ge arresteerd. Ook onder de studenten zijn razzia's gehouden. De Kopenhaagsche dagbladen wijden de aandacht aan het feit, dat het thans zeker schijnt, dat het Duitsche leger ge reed staat voor een aanval op Engeland. Een groot deel van de Rumeensche reservisten is onder de wapens geroepen. De verleende verloven zijn ingetrokken. Binnen 24 uur moeten zij zich melden Het personeel van de ministeries, spoor en post, is voorloopig vrijgesteld. De Duitsche Rijkskanselier heeft aan gewezen tot rijkscommissaris voor Ne derland Dr. Arth ur Seisz Inquart, sinds Maart 1938 Bondskanselier en stad houder van het door Duitschland ge annexeerde Oostenrijk. De Fransche minister van Binnenland- sehe Zaken, Maindel, heeft het verlaten van werkplaatsen door arbeiders, gelijk gesteld met desieirtie. Tie Dieppe zljin 5 arbeiders deswege ter dood veroordeeld. De Fransche regeering bereidt haar vertrek naar Clermont-Ferrand voor De daarheen leidende wegen worden streng bewaakt. In Tangier (Noord-Afrika) zijn eenige honderden vluchtelingen uit Gibraltar aangekomen. Alle mannelijke persp|n'en boven de 15 jaar mpestein in Gibraltar blijven. Te Bremen zijn de 33 burgers ter aarde besteld', welke door de Britsche bombardementen van 17—18 en 18—19 Mei Waren gedopid. A111 ie e. Lord groot-zegelbewaarder van Engeland, heeft het wetsontwerp be krachtigd gezien, waarbij alles ter 'be schikking van den Konilng wordt gesteld. Koning Victor Emmanuel heeft maar schalk Göring de hoogste ItaliaaPsche onderscheiding doen toekomen bij' de ver jaring van het pact in 1939 tusschen, Rome en Berlijln geslpitep. Churchill heeft met een aantal mili taire deskundigen een bezoek aan het front in F r a n k r ij k gebracht om be sprekingen te voeren met Reynaud en Weygand. De Hertog de Guise, pretendent voor den Franschen Troon, welke sinds jaren in ballingschap in België vertoefde, is thans in Engeland aangekomen. FEUILLETON 2 Nadruk verboden De vrienden waren juist op het punt, naar Engeland terug te keeren, toen die paniek uitbrak. Ze hadden zich onmiddel lijk naar Melbourne begeven, naar het hoofdkantoor van de maatschappij en daar werd hun de tijding bevestigd; de zaken stonden inderdaad slechter, dan ze. gevreesd hadden en Will Compton, die tot nog toe een welgesteld man was te noemen, zag zich nu ineens tot den bedelstaf gebracht. Onder deze veranderde omstandigheden moest zijn terugkeer naar Engeland na tuurlijk uitgesteld worden, en, daar Dou glas ten eenenmale weigerde om allleen te gaan, hadden ze Melbourne verlaten en waren Iwlat dieper het land ingetrok ken. om een schapenboerderij' te bezich tigen. die Douglas een paar weken ge- Leden had gekocht, toen hij zijln aandee- iem uit de goud-exploratiemaatschappij te ruggenomen had. De trein zou hén een paar mijlen ver brengen en de rest van den wieg zouden ze dan te paard afleggen. Ze hadden gehoopt het station, waar ze den nacht zouden doorbrengen, tegen zolnsondergang te hereiken; maar er was onderiwleg al ■eenige vertraging geweest, zoodat het Iwel wat later zou Worden. Bij' beiden Wekte het zien van dien tropischen zonsondergang de gedachte aan het zachte licht van een Engelsche sche mering. Douglas zag vóór zich het mooie huis. te midden van het ruime park ge legen en omringd door groepen eiken en beuken, waar hiji buiten zijln schuld uit gedreven was. Hiji zag de statige ver trekken en de lange portrettengalerij1, die als jongen een geliefkoosd piekje van hem was géwéest en hij' voelde zich overweldigd1 door een hartstochtelijk ver langen maar dat schoone goed, dat in vreemde handen was overgegaan. Als het beeld, dat opdook voor Will's geest-es,-, opg minder indrukwekkend Was, het leek hem niet minder schoon: de mooie), oude pastorie met klimop1 en rozen begroeid en met dén prachtigen bloementuin:, waar hij met Nell Heron, de knappe dochter van den dominee, in de schemering placht te wandelen en haar dan gelsproken had van zijln liefde, die zijl hem zoo heerlijk beantwoordde! Doordat de jongelui zoozeer verdiept wanen in deze beelden uit het verleden, waren zij stil, tot.... een geweldige schok hen ontzet deed ppspringen; maar, van wat er verder gebéurde, fwlsten ze weinig, want beide waren ze bewuste loos geworden. Wilfred Douglas zou nooit het schouw spel vergeten, dat zich aan zijn oogen voordeed, toen hij zich met groote pijn en moeite, maar toch betrekkelijk onge deerd, had losgewerkt uit den verbrij zelden coupé en om zich heen keek. De prairie lag voor hem, badende in het roode zonlicht; aan iederen kant lagen gebroken wagons, op en over elkaar geschoven, terwijl van alle kanten kreten om hulp klonken van de genen, die er zich uit trachten te werken De locomotief was van. de rails ge loop en en had de andere wagons voor een deel meegesleept. De machinist en de stoker waren er af gesprongen, zoo dra ze het dreigende gevaar bemerkten en waren er, wonder boven wonder, goed afgekomen. Reeds lagen er twee doodên uit de eerstvolgende coupé langs den kant van den weg en het gekreun van de gewonden en nog niet bevrijden was verschrikkelijk om aan te hooren. Natuurlijk ging Douglas' eerste be wuste gedachte uit naar zijn vriend. Pijnlijk strompelde hij enkele schreden verder en werd Will toen gewaar tus schen een paar stukken hout. Hij boog zich over hem heen en noemde hem bij den naam, maar deze verroerde zich niet en zei niets. Luide riep Douglas om hulp en twee mannen droegen zijn vriend ook naar den kant van den weg, waar ze hem neervlijden op een paar kussens, die uit een eerste-klasse-coupé waren ge nomen. Eens of tweemaal kreunde hij zacht, maar sloeg de oogen niet op en, gaf ook geen teeken van leven. De beide mannen keken elkaar eens veelbeteeke- nend aan en zeiden tegen Douglas, dat ze zoo gauw mogelijk den dokter naar zijn vriend zouden sturen. Gelukkig was er een arts in den trein geweest en hoorde die tot degenen, die in het geheel geen letsel hadden gekregen. Met 'n gelaat bijna even doodsbleek als dat van zijn vriend knielde Douglas naast Will neer, bevochtigde hem de lippen met brandewijn en bette zijn voorhoofd met frisch, helder water, dat een van de mannen uit de rivier daar dichtbij had geput. Tot Douglas' groote verlichting sloeg Will eindelijk de oogen op, keek om zich heen met onbestemden blik en pre velde enkele onverstaanbare woorden. Nadat hij' ieen paar druppels baanden wijn had doorgeslikt, vroeg Douglas: Voel je je nu wat beter. Will? Heb je pijn? Neen, geen pijn; ik voel miji enkel machteloos, of ik geen van mijn lede maten zou kunnen béwegqm. Er is zeker iecn ongeluk gebeurd? Ja. Ben jiji niet gekwetst? Neen, ik 'bén er meit een paar schrammetjes en builen afgekomen en ik hoop, dat het met jou ook niet veeil te beduiden heeft.,... O, den Hemel zij' dank, daar komt de dokter! Hiji stond op, toen die naderde, en Douglas zag, dat zijn gelaat ernstiger werd en de uitdrukking in zijd oogen zachter, naarmate hij de'n patient nauw keuriger onderzocht en hem enkele vra gen had gedaan. Is dat brandewijn, wal u daar in uw flesch heeft? vroeg hij aan Douglas. Daar moet u hem af en toe een paar druppels van geven. U voelt toch geen pijn, is 'twel? (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 2